*wnWB£7ïïrz'£; (ELE6EH8EIIS GESCHENKEN IlimUiUlSSllilSli SUSEOffl!» FEUILLETON. Oe reman van eea stutte. Banut Rijgsclioeiiiies met Lakneuzen vanaf f B.59 Soöoenhanslel GROOTENBORST „DE EEMLANDER" BUITENLAND. BINNEN LAND?" PRIIS OER ADVERTENTIES met inbegrip van cca Hotel MONOPOLE KOLONIËN. Langestraat 82. 20e Jaargang No. 138 ytt pot f 3.—. per week (met era tij verrek erin* E ongelukken) f 0.17*, afzonderlijke nummer* AMERSFOOBTSCH DAGBLAD DIRECTEUR-tllTGEVHR» J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWA» TEl INT 613 Vrijdag 9 December 19Z1 'bewijsnummer, elke repel meer 0.25, dienstaanb<e* dingen en üctdadiehculs-advei ten tien ▼oor de helft der prfi» Voor handel en bedrijf bestaan xeer ▼oor dee li ge hcpalin-cn ▼oor het advertecrcn. Lena circulaire. bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden Politiek Overzicht. j-óe groote overzeesche dominions van 't Brit- Ache rijk zijn ten opzichte van 't Vereenigrie Ko ninkrijk vrijwel te beschouwen als gelijkberech tigde stoten. Vele jaren geleden is deze regeling begonnen met Canada; zij heeft haar beslag ge- Jcregen met Ierland, de oudste verovering door 'Engeland. Door de Kölnische Zeitung wordt er fcan herinnerd, dot Ierland tot dusver maar een yNebenland" was in de gemeenschap met het iVereenigd Koninkrijk, die hem in 't jaar 1800 werd verleend of liever: opgelegd; het was niet mondig, te Dublin regeerde, meer of minder Scherp, een bizondere stadhouder van de Brit sche kroon, wien, ten teeken der onderwerping, een sterke bezetting ter zijde stond. Vol tegen strijdigheid zooals nu eenmaal, naar de Köln. Ztg. opmerkt, de koloniale geschiedenis is van 't koloniale rijk acht het blad vooral het feit. dat de Ieren in 't parlement te Londen ■overtalrijk waren vertegenwoordigd en zoo doende in staat waren om onder geschikte lei- dmjr zooals die van Parnell b.v. omstreeks •1880 den doorslag bij de oude politieke par tijen te geven, waarvan zij dan rijkelijk gebruik maakten, tot na de tweede Home Rule-regeling verleden jaar hun gekozenen zich definitief uit de vergadering te Westminster terugtrokken om te Dublin een eigen parlement te stichten, dat, zich kantend tegen het recht en den staat, de aangelegenheden van 't eiland in handen nam ©n tegelijk den opstond zoo niet inleidde, dan toch sanctioneerde. Maar ondanks alles oordeelt de Köln. Ztg. ondanks den schijn van zelfbestuur, dat o. a. een eigen rechtswezen zooals in Schotland in hield, bleef Ierland een melkkoetje voor de An gelsaksen, ten eerste, omdat dezen als vreemde grootgrondbezitters de volksmassa's economisch beheerschten, ten tweede door een onrechtvaar dige belastingpolitiek, die op het eiland lasten afwentelde, waarvan de zwaarte ondraaglijk Was. Tegen de exploitatie door de grondbezit ters verzetten zich dertig of veertig jaar ge leden en in geringer mate tot op den laotsten tijd de ingeborenen met ruwe en gruwzame middelen, terwijl anderszijds het parlement te Westminster, toen het de werkelijke toestan den besefte en het vroegere onrecht tot haar doordrong, door een groot aantal agrarische Wetten de economische slavernij verhielp en zoo ver ging, dat het gedwongen onteigeningen toe liet en regelde om een Ierschen boerenopstand in 't leven te roepen en de onder een voort durende revolutionaire terreur levende grondbe zitters van het twijfelachtige genot van haar eigendom te bevrijden. Maar wat ook vooral onder Gladstone in deze richting mocht gebeuren de Ieren verlangden politieke rechten, een zelfstandig heid, die niet steeds duidelijk was gedacht, maar ondertusschen de laatste jaren haar voor standers duidelijk als een volledig onafhanke lijke republiek zonder een bond, die deze aan het Vereenigd Koninkrijk bond, voor den geest Zweefde. Thans hebben zij hun doel bereikt, zoo aiiet volgens de republikeinsche leuzen, don toch in een staatsregeb'ng, die hun toestaat als gelijkberechtigd dominion hun binnenland- sche aangelegenheden zonder bemoeienis van Londen te regelen, afgezien dan van de onver mijdelijke militaire en andere verplichtingen. Het doel der Ieren is bereikt door zeer radicale mid delen; men herinnert zich nog de voortdurende telegrammen, die wij opnamen over den gueril- laooriog tusschen Ieren en Engelschen, die Groot-Brittannië met greote bezorgdheid ver vulde. Thans dus heeft Sinn Fein vrede geslo ten met den vroeger on wrikbaren voogd. De .vreugde in Engeland over de oplossing is be grijpelijkerwijze uitermate groot; in alle toon aarden wordt door de Britsche pers de blijd schap uitgezongen over den polilieken keer, waarvan men allerlei gelukkige gevolgen ver wacht; alleen de puur-conservatieve Morning Post topt uit een ander vaatje en vindt het slui ten van den vrede een gruwel. „Heel de lenigheid von ee Lloyd George", aldus oordeelt de Kölnische Zeitung, „was noo- dig om de thans een feit geworden oplossing te bereiken, waarnaar sinds Juli werd gestreefd, 'die zoo vaak werd bedreigd en door de aanwe zigheid van den ouden kern der verovering, door Ulster, telkens 'weer in gevaar werd gebracht, Wanneer wij een oogenblik stil staan bij dit be letsel, geschiedt dit om er op te wijzen, hoe zeer het den liberalen, Kcltischen, stellig niet tot Ulster overhellenden minister het erom was te doen dit district niet te overheerschen, niet tegen zijn wil en tegen de nog bestaande Home Rule-wet in te persen in de al-Iersche gemeen schap. Een eerbiediging der minderheid, die in andere Europeesche gevallen ton exempel zou kunnen worden gesteld." Het blad juicht het toe, dat het in leuzen ver heerlijkte, maar bijna overal miskende zelfbe schikkingsrecht der volkeren thans in Ierland een overwinning heeft behaald, die men onlangs nog als onmogelijk had beschouwd, niet het minst wegens het krasse optreden der Ieren zelf. De vraag rees in dit verband, of deze thans in staat zouden zijn de nieuwe orde met eerlijke en vreedzame bedoelingen in te stellen en te leiden, Berichten. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Een viervoudige overeenkomst nopens de Stille Zuidzee. Washington, 8 Dec. (R.). Japan heeft het voorstel tot een viervoudige overeenkomst nopens den Stillen Oceaan aanvaard. DE DEUTSCHE SCHADELOOSSTELLING. Aan Diutschland een moratorium toegestaan Londen, 8 Dec. (R.) De Pall Mall Gazette zegt, dat Rathenau binnen enkele dagen naar Berlijn terugkeert met de verzekering, dat het moratorium zal worden toegestaan. Berlijn, 8 Dec. (W. B.) Naar de Berliner Lokal Anzeiger bericht, heeft vanochtend een bespreking over de kwestie van de schadeloos stelling plaats gehad tusschen Wirth, den rijks* kanselier, Hermes, minister van financiën, Ro bert Schmidt, minister van economische zaken, Havenstein, president van de rijksbank en dr. Mayer, Duitsch gezant te Parijs. De Voss. Ztg. legt verband tusschen de verlenging van het verblijf van Rathenau te Londen en de reis van Loucheur naar Londen, die op voorstel van Lloyd George plaats zou hebben. Loucheur zou te Londen allereerst gezamenlijk confereeren met Hornc, den kanselier van de schatkist, en Rathenau. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING IN 'T RIJNLAND. Het geval-Smeets. Koblenz, 8 Dec. (H.-R.). De geallieerdo commissie in het Rijnland heeft na het verzoek schrift van den beklaagde te hebben onderzocht, met algemeene stemmen besloten de Duitsche overheid te bevelen Smeets onverwijld in vrij heid te stéllen, totdat een definitieve beslissing is genomen. OPPER-SILEZIE. B e r 1 ij n, 8 Dec. (W. B.) Volgens een dag- biadbericht deelt de Oberschlesische Volksstim- me te Breslau mee, dat in de verschillende in dustrieën in Opper-Silezië zoowel Engelsch en Italiaansch als Fronsch en Tsjechisch kapitaal wordt gestoken. Beuthen, 8 Dec. (W. B.) De Duitsche delegaties voor sub-commissies der Duitsch- Poolsche onderhandelingen zijn gisteren aange komen. B c r 1 ij n, 8 D e c. (N. T. A. Draadloos). Gene raal* Lerond is uit Oppeln vertrokken; hij wordt Vrijdag te Parijs verwacht. HET KAPPISTEN-PROCES. Leipzig, 8 Dec. (W. B.) Heden is in het Jagow-proces het getuigenverhoor begonnen. Als eerste getuige werd verhoord de koopman Frits Grabowski te Berlijn, wien, daar hij ver dacht wordt aan den Kapp-Putsch te hebben meegedaan, vooreerst niet de eed wordt afge nomen. CONGRES VAN DUITSCHE METAAL BEWERKERS. Leipzig, 6 Dec. (W.-B.). Vertraagd. Het rijkscongres der bedrijfsraden in de metaal industrie heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij het met de beslui ten van de internationale metealbewerkerscon- gressen te Kopenhagen en Luzern en de moties Mornsn: Jacbtsehotal. van de Amsterdamsche internationale conferen ties van metaalbewerkers, mijnwerkers en trans portarbeiders over de oorlogskwestie 2:in in stemming betuigt. Verklaard wordt, dat men instemt met de bedriifsraden van de Deutsche Wcrke en andeTe industrieën in den eisch alle vredeobepalingen, die het vervaardigen van voor oorlogsdoeleinden bruikbare voorwerpen, ver bieden, getrouwelijk na te komen. Tegelijk pro testeert de motie met klem tegen den eisch van de geallieerde controle-commissie tot verbod van de snelloopende Diesel-motoren voor de vredesindustrie en tot een verdere vernietiging der voor de vredesindustrie in aanmerking ko mende machines, inrichtingen en gebouwen van de Deutsche Werke. Deze eischon zijn niets anders dan een niet gerechtvaardigd ingrirpen in het Duitsche economische leven, dat ernstige gevolgen zal hebben en' tevens de Duitsche ar beiders ernstig benadeelt. De ontvluchting van Boldt. Hamburg, 8 Dec. (W. B.) Gisteren is in den gemeenteraad bit de bespreking van een interpellatie der onafhankelijken nopens de ontvluchting van luitenant Boldt. on wiens aan houding een belooning van vijftigduizend mark is gesteld, tot heftige discusves gekomen tus schen de leden van alle partijen en de commu nislen. De gevangenisdirecteur Koch, lid van den gemeenteraad, ontkende, dat Boldt hem zijn eerewoord had gegeven niet te zullen vluchten. HET FRAN^CH-KEMALISTÏSCH VERDRAG. De conferentie van geallieerde ministers. Londen, 8 Dec. (N. T. A. Draadloos). De Times uit zijo verbazing over het verzen den van een nieuwe Fransche nota in antwoord op de Britsche vertoogert betreffende de bepalin gen der overeenkomst van Angora. Het blad Nlaison WILMS voorheen Onderlinge Keiikon, I IV F- R ZONDAG 11 NOVFIWRF.R (Zoniler bon I 1.20 Soen Mtilia h Reiel- tapecei. Vsrsche aardsnpehn. BrnsssUeh lot. Oiiilaüa'a wijst erop, dat Engeland het geschil niet verlangt te rekken en vindt, dat de meest concrete weg om de samenwerking te herstellen, die de Fran- schen zeiven wenschen voort te zetten, zou zijn de conferentie van ministers van buitenlandsche zaken to houden, waar de kwestie van het nabu rige Oosten zou worden besproken. Verdere mededeelingcn over het verdrag van Angora worden hier, zegt de Times, als over bodig beschouwd, vooral daar, naar vernomen wordt, in de nota geen gewag wordt gemaakt van datum of plaats der beraamde conferentie. Een executie. Beauvais, 8 Dec. (B. T. A.). Hedenmor gen is aan Léon Bourbier, die door het gerechts hof wegens moord ter dood veroordeeld was, de doodstraf voltrokken. DE BRITSCH-IERSCHE OVEREENKOMST. Londen, 8 Dec. (N. T. A. Draadloos). De bladen melden, dot de bizondere parl^nentszit- ting, die de koning a.s. Woensdag zal openen, niet langer dan een week zal duren. De Iersche overeenkomst zal worden besproken en Ier ratificatie worden voorgelegd, waarna het par lement zal worden verdaagd. Begin 1922 zal het parlement weer in gewone zitting bijeenkomen, waarna een wetsontwerp, behelzende de bepaling der overeenkomst zoo spoedig mogelijk zal wor den ingediend. In het militaire hoofdkwartier te Dublin werd heden verklaard, dat, als de Iersche vrede wordt geratificeerd, de Britsche troepen binnen een maand uit Ierland zullen worden teruggenomen. Londen, 8 Dec. (N. T. A. Draadloos). Er zijn gisteren belangrijke stappen gedaan om den vrede in Ierland te herstellende allerbelang rijkste werd gisteravond bekend gemaakt in een officieele verklaring, dat de koning dc onmid dellijke invrijheidstelling had goedgekeurd van alle personen, die thans in Ierland geïnterneerd zijn. De orders daartoe zijn reeds gegeven, De vertegenwoordigers der meerderheid in Zuid' Ierland ziin blijkbaar vast besloten alle recht doen wedervaren aan de unionistische minder heid in den nieuwen Ierschen vrijstaat. Dat bleek gisteren, toen Arthur Griffith den premier mee deelde, dat op een vergadering met vertegen woordigers der zuidelijke unionisten besloten was een plan op te stellen om hen volledige vertegenwoordiging te geven in beide Kamers van het Iersche parlement. Dit wordt beschouwd als een goed voortceken voor het soepel wer ken van de.nieuwe regeling. Voldoening wordt erover uitgesproken, dat de zuidelijke unionis ten er gaarne in hebben toegestemd een nieuwen staat van zaken in Ierland te vestigen. In Londen is gisteravond een groote demon stratie gehouden van Iersche mannen en vrou wen, toen aan de Iersche gevolmachtigden, die naar Dublin vertrokken, enthousiast uitgeleide werd gedaan. Zij zullen een bijzonde vergade ring van het Kabinet bijwonen, dat door De Valera is bijeengeroepen tegen heden. Ver wacht wordt, dat het Dnil Eirean later op den dag de Iersche overeenkomst zal bespreken. Het belangrijkste teeken met betrekking tot de houding van Ulster is tot dusver de volgende boodschap von Sir James Craig voor een plech tigheid, die tijdens zijn nfwezigheid door lady Craig werd voorgezeten. Die boodschap luidde „Het schünt mij thans, dat de vrede wellicht in 't zicht kan zijn, wonneer wii allen daartoe met geduld en goeden wil samenwerken, maar alleen de heclendc hond des tijds zal de her innering aan de pijnlijke ellende, die wij heb ben doorgemaakt, doen verdwijnen. Het be langrijkste in de nieuwe voorstellen die ons door de Britsche regeering zijn voorgelegd, is de vrij heid van keus voor Ulster." Heden zal een belangrijke vergadering worden gehouden van voorstanders der Ulster-regeering uit alle deelen in het Noorden van Ierland. De bijeenkomst zal een particulier karakter drogen, maar het is zeker, dat de daar tot uiting ge brachte meeningen van veel invloed zullen zijn op de politiek der regeering van Ulster. Men is van gevoelen, dat vele punten opgehelderd dii nen te worden en Lloyd George's bijzondere koerier zal waarschijnlijk met verscheidene vra gen om opheldering terugkeeren. Dit zal den Britschen premier gelegenheid geven zidh een denkbeeld te vormen van Ulster's houding en hem in staat stellen uitleg te geven aan Sir James Craig, wanneer die, waarschijnlijk na de vergadering van heden, naar Londen komt. Lloyd George vijf jaar premier. Londen, 8 Dec. (N. T. A. Draadloos). Gisteren was het vijf jaar geleden, dat Lloyd George het premierschap aanvaardde. Hij heeft daarom een bekendmaking gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hij onmogelijk alle gel uk wenschen afzonderlijk kan beantwoorden, zoodot hij door middel van de pers uiting geeft aan zijn dank baarheid. De a.s. verkiezingen in Engeland. Londen, 8 Dec. (R.). In welingelichte krin* gen worden de algemeene verkiezingen niet voor Juni c.k. verwacht. In een rede te Not tingham zeide de minister van landbouw, dat d© verkiezingen niet long meer konden wor den uitgesjeld. Zionisten-congres te Boekarest. Boekarest, 8 Dec. (B. T. A.). Alhier is een Zionistisch congres geopend, dat vijf dagen zal duren en waaraan ook Engelsch Zionisten deelnemen. Dc Grieksch-Turksche strijd. Athene, 8 Dec. (B. T. A.). De communi que's van 5 en 6 Dec. luiden Op het front von Dory lea is het rustig. Op het front van Afiocn Karahissar heeft de infanterie op ver schillende punten schoten gewisseld. Grieksche vliegtuigen hebben met succes verkenningen en aanvallen uitgevoerd op kleine vijandelijke of- deelingen. Zij hebben op het Turksche vliegveld te Boekesjehir bommen geworpen. Harding. Washington, 8 Dcc. (N. T. A. Draad loos). President Harding heeft verklaard a.s. zo mer een uitstapje te zullen maken naar de eilan den in de Stille Zuidzee. Do vlceschpakkersstaking te Chicogo. Chicago, 8 Dcc. (R.) Do pakhuizon er* opslagplaatsen worden bewaakt door meer dam duizend politie-bcnmbten, daar men een her* holing vreest der wanordelijkheden, die den ofgeloopen nacht door de vleesohpakkers zijrv bedreven en waarbij do politie op de stakers] schoot. De staking is Maandag begonnen en had een rustig verloop tot gisteravond, toen dc(! menigto dc op wacht staande politiemannen' overrompelde. Ook in Kansas-City cn elders zijn, de vleeschpakkers in staking gegaan en ook' daar hebben zich enkele wanordelijkheden voor-»' gedaan. Oost-lndlë. Bezuiniging bij dc K. P. M. De Java Bode verneemt van betrouwbarö zjjde, dat de Kon. Pakketvaart-Maatschappij %hct nieuwe onvoltooide gebouw op het Konings plein oan do regeering in koop aanbood. Do S. S. zou het gebouw gaarne willen betrekken, doch wegens de vcreischtc bezuiniging wordt het hoofdbureau naar Bandoeng overgebracht en is von den aankoop afgezien. Voorts staan 100 man van het personeel der K. P. M. op de nominatie voor ontslag. Bij informatie door do Java Bode weigerde! dc directie van de K. P. M. de berichten te be* vestigen of tegen te spreken. Verder schrijft de Sum. Post dat de K. P. M< besloot om zuinigheidsovcrwegingen do draad- looze installaties of te schaffen, uitgezonderd die op de schepen der Australische en Hong* kong-Singaporedienstcn. Voorts werden det electrischc fans op alle schepen weggenomen, uitgezonderd die van den sneldienst op Aus tralië. De laatste maatregel alleen geeft een' bezuiniging van 1 millioen gulden 's janrs. Kameroverzicht. Tweede Kamer Minister Ruy's de Becrenbrouck be* toogt in de zitting van Donderdag, dat het artikel betreffende de leekcnrcchtsprauk alleen beoogt, mogelijk te maken wat door vele (hoog staande juristen wcnschelijk wordt geacht. De heer Nolens wijst op gebreken in da nieuwe redactie welke de regeering heeft voor* gesteld voor het artikel betreffende leekcn- reohtspraak in burgerlijke gedingen. Hij stelt aanhouding van de quaestie voor. Aldus wordt besloten. De heer Merchant veïdedigt een amende* ment tot het schrappen von het imperatief voor* schrift dat er een land- en een zeemacht moe ten zijn. De heer K. Ter Laan licht een amendement toe om te doen'bepalen of er een zee- on een landmacht zullen zijn en oin vrijstelling van dienstplicht op te nemen wegens gemoedsbe zwaren. De heer Kolt hek verdedigt eveneens een amendement in zake vrijstelling wegens ge moedsbezwaren. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt mede, dat spoedig een wetsontwerp betreffende gewetensbezwaren zal verschijnen, waarin wordt voorgesteld van de betrokkenen geen diensten voor het leger te vorderen doch wel onder® diensten voor den Staat. Nadat de heer Ter Laan zijn amendement zoodanig heeft gewijzigd 'dat het niet spreekt van gemoedsbezwaren doch van gewetensbc- zworen, neemt de Minister de possoge betreden, de gewetensbezwaren over. Het amendement-Ter Laan (bepalen bi] wet ol er een zee- en een landmacht zullen zijn) wordt verworDen met 55 tegen 17 stemmen. Het amendement—Merchant (geen bepaling, omwent zee- cn landmacht) wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Het amendement—Kolthelt (vrijstelling voor gemoedsbezwonrden) wordt verworpen met 58 tegen 14 stemmen. De heer Vonder Woerden verdedigt een amendement wonrin wettelijke regeling wordt gevraagd voor het overnemen van particuliero bedrijven door het Rijk en medezeggenschap Verloren illusies zijn vaak gevonden waar heden. IV5LLEM GROENHUIZEN JUWELIER - AMERSFOORT Groote keuze door RUDOLPH STRATZ uit het Duitsch door Mevrouw A. E. NUIJS—POSTHUMUS. 53 '"„Een verzoek 1" viel de professor hem in de rede. Hij was nu weer heel kalm gewor den. „Wij komen dadelijk langs het zijpad, Hat naar mijn woning voert. Zoudt u de oedheid willen hebben, even naar mijn rouw te gaan en haar te vertellen, hoe al les in zijn werk is gegaan? In dien tijd èreng ik mijn zoon zelf naar de kliniek." De gechargeerde nam als blijk van toe- «temming zijn pet gf en stapte uit. „Tot wederziehs ventjel Ik zal vlug loopen «n een vroolijk gezicht zetten, dan kan je inama reeds in de verte zien. dat alles eoed En inderdaad dwong hij z'n door litteekens verstijfde en verharde trekken tot een, wel is waar scheven en zuren glimlach, terwijl hij haastig op zijn wandelstok Iruinend, den berg opklauterde. Het rijtuig ging verder. Nu zat de profes sor naast zijn zoon, en hield tot steun den arm om hem heen. Slaapdronken lag het bleeke gelaat met de gesloten oogen tegen zijn borst. Hij hoorde zijn zware ademha ling en rook de lucht van carbol en iodo form, die onder het los omgehangen jasje van de verbonden borst opsteeg. Hij had een gevoel van innigen vrede en plechtige dankbaarheid aan wien wist hij niet. Maar dit wist hij: van drt uur af behoorde zijn zoon hem eigenlijk toe. en was hij niet meer eenzaam op de wereld. Hij had iets waaraan zijn geheele hart hing. De geneesheer zweeg bescheiden en wierp slechts nu en dan een onderzoekenden blik op zijn patiënt. Deze begon min of meer on geduldig te worden door den langen rit. „Zijn wij er nog niet?" vroeg hij. Hij klemde de lippen op elkander, toen het rijtuig tegen een steen stiet, doch glim lachte dadelijk weer slaperig, om zijn va der niet te doen schrikken. Eindelijk waren zij bij de academische klinieken, met haar hooge huizen, met de vele lage gebouwen, door overdekte gangen verbonden, waar de tweede gechargeerde reeds alles had in orde gebracht om den zieke te ontvangen. Na korten tijd lag Otto Hellmuth te bed, zeer tevreden, dat hij nu ook iets had be leefd en gedaan, en geen domme jongen meer was, die een half jaar geleden 's mor gens om acht uur met de schooltasch op den 'uc: naar het gymnasium moest Nu was hij een man! Hij had moedig den vuurdoop ondergaan en om een waardige aanleiding. Niet om een twist op de kroeg, in dronkenschap neen, als ridder eener dame, als een student, die een vrouwelijke studiegenoot beschermt tegen een onbehoor lijke behandeling. Als mejuffrouw Bauernfeind dat nu eens hoorde! Dan zou zij toch anders over hem gaan denken, en hem bij een volgende ont moeting met ernstig, veelzeggend gelaat de hand drukken en nooit weer zulk een preek uit de hoogte houden als gisteren op de boot. Nu zag zij, dat de vrouwen zwakke wezens waren, die men moest verdedigen! Daar was de jonge gewonde trotsch op. Overigens was Erna hem nog even onver schillig als vóór dien tijd. Hij gevoelde een naïeve, platonische bewondering voor haar zekerheid van optreden, haar schoonheid en élégance, en dacht intusschen verstrooid aan allerlei andere dingen. Vooreerst, dat het nu minstens vier weken langer zou duren, eer hij kon beginnen, met zich in de schermzaal te vormen tot corps student! Dat was een leelijk tijdvejlies; maar hij zou het we! inhalen. Het duel op pistolen gaf hem toch een zeker overwicht op de andere jonge studenten, en maakte zijn opneming in het corps gemakkelijker. Vóór het einde van het semester was hij in ieder geval klaar. Dan zou de geschie denis voor de rechtbank komen. Drie maanden of een half jaar vestingstraf zat er allicht voor hem op. Daarvan ging wel de helft af als hij gratie kreeg dan bleven er nog ongeveer twee maanden over, die hij het best in de herfstvacantie kon af doen, in plaats van zich in het stille ouder lijke huis te vervelen. In de vesting was het veel aardiger. Daar trof men andere korps studenten, officieren, allerlei vroolijke ka meraden - de commandant deed voor de jongelui één ook wel eens twee oogen dicht. Hij gaf hun verlof om de stad in te gaan en een enkele mocht op zijn woord van eer wei eens een weekje weg, om ergens anders wat op te knappen kortom, Otto Hellmuth verheugde zich ook op de vesting. Hij ver heugde zich, dat hij door een kogel was ge troffen, hij verheugde zich, dat hij over een paar weken een houw over de wang zou krijgen, hij verheugde zich, dat hij achter slot zou komen, hij verheugde zkh over al les, en rustte in droomerig gepeins op zijn legerstede. De professor was naar buiten gegaan, ter wijl de geneesheeren zich met Otto Hellmuth bezig hielden. Helpen wilde hij niet, en wer keloos toekijken kon hij ook niet. Hij liep dus buiten wat heen en weer tusschen de gewone bedrijvigheid in een ziekenhuis verpleeg sters met gebruikt linnen onder den arm, herstellenden, die in hun blauw cn wit ge streepte buisjes op de banken zaten, bur- gerluidjes, die in de polikliniek hulp kwa men zoeken, een metselaar met een verbon den hand, een hinkende knecht, een moeder met een klein kind op den arm: ook veel menschen van buiten, die nauwelijks durf den voortloopen, vooral wanneer zich, zoo als daareven, in liet portaal angstwekkende figuren vertoonden, in de gedaante van een, paar adsistenten met lange, witte, bebloede boezelaars, die even een grapje maakten, en toen weer verdwenen. Menschelijk leed en zorg, herstel en dood4 heldenmoed en lafhartigheid, geduld, gene zing en nederlagen der wetenschap alles was binnen deze muren te vinden. Maar daarboven lachte de lente. Eindeloos blauw was het gewelf boven den kleinen aardbol, een oneindigheid, waarin de zoekende blik zich verloor. En hier en daar teere, snel voortdrijvende en wegsmeltende zilveren wolkjes lente omhoog en op aarde.., zonneschijn overal... En plotseling dacht hij weer aan Ernal Nu hem de zware last, de angst voor zijn zoon, van het hart was gewenteld, en hij weer vrij kon ademhalen, kwam dat lang zaam terug! Gedempt tastend en slui pend, zooals den dag na een grooten brand onvoorziens weer ergens een vlam onder hel puin uitbreekt, en verkondigt, dat daar be-, neden alle gloed nog lang niet ver tikt is..„i Hij zag haar vóór zich, zooals zij lang zaam den tuin verliet. Zoo droevig en ern stig, alsof een groot verdriet haar drukte. Hij had haar pijn gedaan. Vol vertrouwen eff openhartigheid was zij tot hem gekomen en weggestuurd dat moest haar wel kren ken. Zij wist immers niet, waarom het ge beurd was. Het beste zou zijn, dat hij het haar dade lijk schreef! Of nog beter, dat hij het haal zelf meedeelde! Hij zou naar haar toegaan, om het misverstand op te helderen. Nu wa» er toch geen gevaar meer' 'Wordt vervoifdV

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1