js DE EEMLANDER BUITENLAND. Hotel MONOPOLE FEUILLETON. ttevan een studente. Ö3I11ES Rijjuliosiitjes me! lakneuzen naiiaf fiiö Sciiöfir;Ji<!ïi(iel GRÖOTENDORST 20e Jaargang No. 144 W post f Jpet week (net gratis verrekent»* Ityen ongelukken) 007* aixonderijjke nnmmrrt jfOOS. AMERSFOOBTSCI DIRECTEUR-UITGEVER i J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWA' TEl. INT 613. Vrijdag 16 December 1921 PRIJS DEK ADMÏEHÏIEH met inbegrip van ces bewijsnummer, elke regel meer 1 0.25, diemtaanbio* dingen en Lictdadi^heids-advcitentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan xcer voordeelige bepalingen voor het adverleeren. licnn cucuiaire. bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden- Politiek Overzicht. r i>en laatsten tijd maakten verschillende be lichten gewag van een opstand in Karelië, waar jlö bewoners zich verzetten tegen het sovjet bewind. Wanneer kon worden afgegaan op de perichten, gaat het den bolsjewisten niet voor |3e wind en behalen de Kareliërs de eene over ig-inning' op de andere. Zelfs houdt een der tele grammen in ons avondblad in, dat de algemeene iriobilisatie der Karelische bevolking is gelast. Dat zou er op wijzen, dat de Kareliërs met man jfn macht van zins zijn zich te kanten tegen ben, die zij als hun onderdrukkers beschouwen. VU «en tijd lang duurt de gisting in de gebie- Iden ten Noorden van 't Ladogameer en de on lusten hebben aanleiding gegeven tot gevech ten tusschen de niet al te talrijke bezettingen Van het roode leger en de gewapende Kareli- pche boeren, die van Finsche afkomst zijn. Een el te groote beteekenis kon niet worden ge hecht aan deze beweging; het aantal der strij ders, die van beide zijden worden genoemd, va- rieeren tusschen de twee en vierduizend. Vol komen duidelijk is nog niet, waaraan de op stand moet worden toegeschreven; er verluidt, öat het optreden der plaatselijke Russische autoriteiten de Finsche bevolking geprikkeld heeft. In een nota oen den raad van den volkenbond heeft het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken dat volgens Duitsche berichten onder Franschen invloed staat een uiteenzetting gegeven van de beweging en verzocht heel de ICarclische kwestie te willen onderzoeken. Door de Kölnische Zeitung wordt er in dit verband op gewezen, dat met deze nota, waar van de tekst overigens geheim wordt gehou den, de Finsche regeering een geheel andere kwestie heeft opgeworpen, die eigenlijk door den vrede van Dorpot tusschen Finland en Rus land al long is geregeld: n.l. tot welk land Ka relië behoort. De Russische diplomatie heeft sich deswege genoodzaakt gezien in enkele zeer ccherp-gestelde nota's te Helsingfors te verkla ren, dat Finland er het recht niet toe had stop pen te doen ten gunste van de in Karelië wo nende Russische onderdanen van Finschen stam. De Russische onderhandelaar bij de onderhan delingen te Doipot, thans gezant in Stockholm, heeft aan de Zwecdsche pers een korte uiteen zetting verstrekt over het verloop dezer onder handelingen nopens Karelië. De Finnen lieten wel-is-waar meermalen aanspraken gelden op het Russische gebied tot aan de kusten van de Witte Zee, maar dc Russische vredesdelegatie vilde echter de kwestie niet maken tot een on- öeiwerp van bespreking. De toepassing van het zelfbeschikkingsrecht der volkeren, waarvan de praktijk zulke fraaie staaltjes gaf, v;crd door de Russen van de hand gewezen, zoodat Karelië «en deel van Rusland bleef. De Kölnische Zeitung wijst er verder op, dat ■de Moskousche regeering sinds lang een politiek gaat voeren, die het nationale belang van Rus land en dit alleen maar dit ook in al zijn con sequenties in 't oog houdt. Rusland kon flen door hem sinds eeuwen gebruikten han delsweg over de IJzcckusten, Archangel en de Moermankust niet haten bedreigen. De Russi- 3che vertegenwoordiger herinnerde nogmaah aan deze „Zusommenhënge" en wees er nadruk kelijk op, dat de regeering te Moskou aan de Ïjoede betrekkingen tusschen Rusland en Fin and door de onhandigheid van den onder Fran schen druk hondelenden Finschen minister Holsti geen afbreuk wilde laten doen. Duide lijker nog is de Berlijnschc Nowny Mir, die een voor de hand liggende parallel trekt tusschen de Poolsche aanspraken op Wilna en de Finsche interventie bij den Volkenbond. Juist de coup d' état ven Wilna toonde aan, wat de Volken bond eigenlijk is. Zijn gezag was al long door dezelfde staten, die hem voor hun doeleinden eenmaal in t leven meenden te moeten roepen, begraven. Finsche nationalisten van 't slag als hun Poolsche collega Pilsoedski vergisten zich echter ten zeerste, wanneer zij meenden Ke-elië op dezelfde wijze als Polen Wilna te verkrijgen. Maar het was wat anders het kleine Litouen of heel het Russische volk binnen de perken te houden. Achter Lilouen stonden slechts de papieren degens vnn de mummie Vol kenbond, achter het Noord-Russische boschge- bied maakte zich het sterke Russische nationale gevoel zich gereed tot afweer. Dat een sterk na tionaal streven door het Russische volk gaat, bevestigt de meest grimmige tegenstander van genoemd bolsjewistisch blad, de oude burger lijke democraat Miljoekof in de Golos Rossiji. Hij maakt gewag van brieven uit Rusland, die een beeld geven van de wedergeboorte van de oude, met de Russische aarde vergroeide liefde voor poedertje Rusland". De buitenldYtdsche politiek der radenregeering heeft evenzeer geen gelegenheid verzuimd te wijzen op de nationale noodzakelijkheden van Rusland: in 't Zuiden bij den roof van Bcssorabië, in 't Westen tegen de krankzinnige grensbepaling der Polen bij den vrede van Riga, in 't Oosten tegen Japan's roof in 't kustgebied. „Van Finland", schrijft een bolsjewistisch blad, „hebben wij afgezien; wij zijn de eenige Russische regeering geweest, die Finlond's vrij heid zonder voorbehoud heeft erkend." In de gebieden, waar de Kareliërs zijn opge staan, is sinds Sept. een wakkere activiteit on der leiding van het bestuur der noordelijke bos- schen aan den dag getreden. Volgens berich ten van de in Archangel en Petrosawodski ze telende onderofdeelingen van het in Moskou ge vestigde hoofdbestuur is de houtexport en de gelijktijdige import met de hout-stoombooten zeer goed op dreef gekomen. Zoo zouden al 27 stoombooten met hout in 't buitenland ver vracht zijn. Men vermoedt nu, dat de tegen elkaar indruischende belangen van buitenland sche ondernemers de laatste oorzaak der on lusten zouden zijn, die geen der betrokkenen, maar slechts een anoniemen t e r t i u s g a u- dens ten goede zouden kunnen komen. Berichten. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De vioolbouw. Washington, 15 Dec. (R.) Na een korte vergadering tusschen Balfour, Hughes en baron Kato, heeft Balfour een opmerking tegenover journalisten gemankt, die, naar men meent, er op wijst, dat Engeland, Japan en de Ver. St. het definitief eens zijn geworden over de beper king van de bewapening ter zee. Hij wenschte zich evenwel niet nader uit te loten Washington, 15 Dec. (R.) Het sluiten van een overeenkomst inzake de verhouding der vloten wordt bevestigd. Washington, 15 Dec. (R.) Reuter ver neemt, dat de overeenkomst betreffende de be perking voor de vloten nu zoo gewijzigd is, dat Engeland nog vier dreadnoughts van het type King George afdankt, waartegenover het toe stemming krijgt voor den bouw van twee nieuwe schepen. Hughes' aanvankelijk plan voor een vacantie in den vlootbouw blijft, behoudens de wijzigingen, die voortvloeien uit het toegeven nan Japan's eisch om de Moetsoe te mogen af bouwen. onveranderd Washington, 15 Dec. (R.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat de drie marine-mo- gendheden de 5:5: 3-verhouding hebben aangenomen. Naar Reuter verneemt, is-de ton nage der oorspronkelijke voorstellen tot onge veer 525.000 ton vermeerderd, opdat Amerika de Washington en de Colorado kunnen behou den, terwijl Engeland twee schepen van onder de 40.000 ton zal bouwen, waarschijnlijk van het Royal Sovereign-type en de Jopansche vlootslerkte naar diezelfde verhouding zal wor de^ opgevoerd. Naar nader verluidt, zullen de vraagstukken aangaande de duikbooten en de wijze van ver vanging der kapitale schepen ter verdere be raadslaging worden overgelaten aan de nieuwe marine-commissie van 15, die vanmiddag voor het eerst wordt bijeengeroepen. Verklaringen van Lloyd George. Londen, 15 Dec. (R.) In antwoord aan de arbeiders-deputatie zei Lloyd George voorts rog, dat het ortnuleeren der oorlogsschulden door één mogendheid niet veel helpen zal, doch dat een conferentie om tot een algemeene schik king te komen gewenscht is. Hij is volkomen bereid aan zulk een conferentie deel te nemen, als ook aan een conferentie aangaande Rusland, doch het is niet gemakkelijk het vertrouwen van den handel in Rusland te herstellen, zoo lang het bij de tegenwoordige houding inzake MORGEN; Macaronis met ham. de erkenning der schulden blijft volharden cn geen onderpand kon bieden. Al deze onderwerpen zou hij a.s. week met Briand be-preken en zou dan gaarne elk voor stel ontvangen, dat hem van arbeiderszijde zou geworden. DE DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING. Parijs, 14 Dec. (B. T. A.) De Berlijnsche correspondent van de Petit Parisicn zegt in staat te zijn te berichten, dot, ondanks de medege deelde tegenspraak, Stinnes zich gereed maakt opnieuw naar Londen te vertrekken om te spre ken over de plannen inzake de exploitatie van Rusland, in overleg met de Duitsche industrie. Het nieuwe plan van Stinnes zou aan Frankrijk een grooter aandeel toekennen don in het oor spronkelijke plan daaraan was toebedacht. Stin nes zou thans trachten met Briand en Loucheur n verbinding te treden tijdens hun bezoek aan ingeland. Rijkskanselier Wirth vraagt uitstel van betaling. Berlijn, 15 Dcc. (W. B.) Van bevoegde zijae verneemt het Wolff-Bureau met betrek king tot de nota van den rijkskanselier aan de commissie van herstel. „Gedurende de onderhandelingen, die de com missie van herstel in den loop der maand No vember met de Duitsche regeering heeft ge voerd, bleek reeds de onmogelijkheid der Duit sche regcering, om de medio Jan. en Febr. ver vallende termijnen der schadeloosstelling te be talen. Met medeweten en toestemming der com missie von herstel heeft de Duitsche regeering toen officieel onderhandelingen aangeknoopt met de daarvoor in aanmerking komende fi- nancieele kringen in Engeland, om een leening te sluiten tot dekking der eerstvolgende termij nen van de schadevergoeding. Dit verzoek om crcdiet werd wel-is-waar niet principieel ver- MASSON WfLfVlS voorheen Onderlinge Keuken. Bcekcnstetnslaan 48, Tel. 287. MENU, ZONDAG 18 DEC. h 1.10. KerrisooTï, Gebraden Konijn, Appelmoes, Versche Aardappelen. Marasquin Pudding Vanaf heden dagelijks (gelegenheid voor Dineercn van 58 1.per pers. ten mijnen huizen. worpen, maar de Engelsche haute-flnance ver klaarde, dat zij het gevraagde crediet niet kon verleenen, zoolang op Duitschland de uit 't Lon- densche protocol voortvloeiende verplichtingen tot schadevergoeding rusten. In haar nota trekt de Duitsche regeermg ait dezen toestand de eenige conclusie, die mogelijk is cn zij verzoekt doarom een uitstel van betaling voor de eerst volgende termijnen der schadeloosstelling, ter wijl zij er tevens op wijst, dat ook op de verder volgende vervaldaden moeilijkheden zullen ont staan, indien de geallieerden niet zouden kunnen besluiten het vraagstuk der schadevergoeding in zijn geheel aan een nieuwe en gezamenlijke beraadslaging te onderwerpen. De Duitsche regeering heeft in haar program ma beloofd binnen de perken van het mogelijke te zullen leveren, wat Duitschland met aanbo ring van al zijn hulpbronnen leveren kon. Zij mag van de geallieerden verwachten, dat zij er toe zullen bijdragen om het vraagstuk der scha deloosstelling op te lossen door een gemeen schappelijk vergelijk van alle betrokken vol ken." DE DUITSCHE KOLENUITVOER. Berlijn,! 5 Dec. (\V. B.) Een gisteren van de commissie van herstel ontvangen nota wijst op de ontoelaatbaarheid van den uitvoer van kolen en cokes zonder voorafgaande goedkeu ring en spreekt de verwachting uit, dat de uit voer, waarvoor geen toestemming is verleend, terstond zal worden gestaakt. De levering aan Nederland en de leveringen, waartoe de commissie in het najaar van 1920 uitdrukkelijk toestemming heeft verleend, kunnen ongewijzigd voortgezet worden. Voorts merkt de nota op, oui ue kolennocd in Duitschland kon ontstaan zijn door de trnnsDortmoeilijkheden tengevolge van de vorst, die een achterstand in de kolen* leveranties teweeg heeft gebracht. De Duitsche regeering heeft dc commissie verzocht onver wijld met haar in bespreking te treden over het verder toeiaten van den uitvoerr. DE SEPARATISTISCHE BEWEGING IN HET RIJNLAND. Darmstadt, 15 Dcc. (W. B.). De socia listische afgevaardigde Adelung heeft bij zijn herkiezing tot voorzitter van den Landdag een toespraak gehouden, waarin hij zich ook verzet heeft tegen het gedoe van de „Sonderbündler", de voorstanders van de afscheiding van het Rijnland, wier pogingen hij dwaas cn krankzin nig noemde. OPPER-SILEZIE. Beuthen, 15 Dec. (W. B.). Dupont, voor- zitter van de commissie voor het vaststellen van de Duitsch-Poolsche grens, is afgetreden, daar hij tot opvolger van generaal Nicssel eon het hoofd der Fronsche missie te Warschau is benoemd. Kolonel Gordon is in zijn plaats door de geallieerde commissarissen tot voorzitter ge kozen. DE BIJEENKOMST VAN BRIAND EN LL07D GEORGE. Londen, 15 Dec. (R.) Volgens een offi- cieele bekendmaking is het gerucht, dat Lloyd George en Briond een economische conferen tie zouden bijwonen, die na de ontwapenings conferentie te Washington zou worden gehou den, ongegrond. Evenmin is 't waarschijnlijk, dat zij zich naar Washington zullen begeven. Bo vendien kon uitdrukkelijk verklaard worden, dot geen van beiden een dergelijke conferentie zol voorstellen als gevolg van hun aanstaande be spreking. Een dergelijke conferntio is uiterst onweerschijnl ijk. Uti den Duitschcn Rijksdag. B e r 1 ij n, 15 Dec. (W. B.). De Rijksdag heeft heden de overeenkomst met Denemarken over de overdracht van de rechtspraak in Noord- Sleeswijk aangenomen, alsmede do tabaksbelas ting cn de wet tot verhooging van de belasting op vnlutawinst bij den uitvoer van goederen. Staking in Duitschland. Maagdenburg, 15 Dec. (W. B.). We gens de weigering tot het betalen van een toe slag van 1000 mark hebben de orbeiders der electriciteitsfobriek te Giessbertlcben bij Erfurt dezen middag het werk neergelegd, zonder te zorgen voor het voortzetten von de noodzake lijkste werkzaamheden. Dientengevolge zijn thans 320 dorpen en 30 stations zonder licht. De technische noodhulp is terstond aan het werk gegaan. -Zware mist te Hamburg. Hamburg, 15 Dec. (W. B.) Ten gevolge /an den dichten mist was Hamburg geheel von het scheepvaartverkeer ter zee afgesneden. Sinds gistermorgen tien uur is, met uitzondering van een schip uit Altona, geen enkel zeeschip de stad binnengekomen Het aantal schepen, dot van uit de stad naar zee varen, is zeer gering De meeste schepen moeten op den benedenloop der rivier voor anker blijven liggen. Een mijnramp in België. Brussel, 15 Dec. (B. T. A.) Bij een mijn ramp te Montignies-sur-Sambre, ontstaan door een ipijngas-ontploffing, werden twee personen gedood en zestien ernstig gewond, van wie vijf evensgevoarlijk. De Franschc begrooting. Parijs, 15 Dec. (H. R.) De Kamer heeft net.521 stemmen vóór cn 75 stemmen tegen de begTooting in haar geheel aangenomen. Deze zitting duurde van 3 uur 's middags tot 's mor gens 8 uur. De Kamer komt 22 Dcc. weer bij een. De Zwifscrsche bondspresident. Bern, 15 Dec. (B. T. A.) De Raad vnn State en Nationale Raad, gezamenlijk vergade rende als bondsvergadering, hebben tot bonds- picsident voor 1922 benoemd Robert Haab, het hoofd van het departement van spoorwegen, thans vice-president. Tot vice-president werd benoemd Scheurer, hoofd van het militair depar tement. DE ENGELSCH-IERSCHE REGELING - Londen, 15 Dec. (R.). De besprekingen ifl het Lagerhuis zijn verdaagd. In antwoord op een vraag zeide Chamberlain, dat de rogeci ring meende dot het niet wenschelijk zou zijn het parlement te verdegen, tot dat de uitslag, van de bespreking te Dublin bekend was cn al» het noodig was, zou de zitting worden voortg^i zet tot dc volgende week. De regeering meendef evenwel, dat de beslissing van het Britsche par lement niet behoorde te worden uitgesteld tot na de beslissing van Dublin, maar onafhanke lijk moest worden genomen. De stemming over het adres zou morgen plaats vinden. Londen, 15 Dec. (R.). Beide Huizen van het parlement besproken heden een overeen komstig amendement op het adres van antwoord op de troonrede, dat was ingediend door de op- positioncele unionisten, die de voorwoorden van de overeenkomst heftig gispten. De stemming over het amendement znl in beide Huizen mor gen plaats hebben cn indien het amendement wordt verworpen cn het adres wordt goedge keurd, zal het parlement worden gesloten. Do debatten in het Lagerhuis werden met groote levendigheid gevoerd. Bonar Low ,die sedert zijn verdwijning uit het Lagerhuis wegens ziek te weer voor den eersten keer verscheen, maak te diepen indruk door te vrkloren, dat hij vóór de overeenkomst was. Hij betreurde het, als in Ulster het gevoelen mocht hecrschen. dot het verroden was, moar z.i. bestond voor dit gevoe len geen grond. Londen, 15 Dcc. (N. T. A. Draadloos uit Leafield). In het Logerhuis gaf Asquith, lei der der onafhankelijke liberalen, uiting non zijri hartelijke goedkeuring von de overeenkomst^ daar zij Ierland de meest volledige mote van' plüatselijko autonomie verleende en don Ieren hun volle aandeel verschafte in het vrije bur gerschap van het Britsche rijk. De voorstellen' waren in wezen Dominion-zelfbestuur. Kononel Gretton diende dnnrop, door Gwynne onder steund, een amendement in tot verwerping van do overeenkomst. Churchill verdedigde de be palingen der overeenkomst. Hij zeide, dat men op grond von de ci itiek, op de overeenkomst go- oefend, zou hebben gemeend, dot olies wat do regeering zou hebben te doen, was de voor waarden over te leggen, die zich zelve aanbe valen cn over alles een veto uit te spreken, dat niet geheel aannemelijk was voor de regee ring. De eed van trouw was geformuleerd in een vorm, die het meest aannemelijk v/os voor, die volken, naar de voortduring van wier trouw men streefde. Wat het Iersche leger ook mocht zijn, het zou niet staan buiten het militair toe zicht van het Britsche rijk. Wat de vloot betrof, de Engelsche regcering had te dien opzichte niets toegegeven. Hij kon niet geloovcn, dat in Engeland of Ierland een lichaam van ver antwoordelijke mannen zou worden aangetrof fen, dat plechtig zou durven verklaren, dat het verschil, dot bleef bestoon tusschen het stand punt der extremisten en het verdrag, een ver woesting van Ierland door een oorlog zou recht vaardigen. Indien wij tot zekere hoogte den geest van het Iersche volk konden verzoenen met het Britsche rijk, op dezelfde wijze els Schotland en Woles waren verzoend, aldus Churchill, zouden wij een voordeel hebben ver kregen, dat onze moeilijkheden in den tegen- woordigen tijd behoorlijk zou beloonen. De re geering kon rekenen op den krachtigen steun van d edrie groote partijen in den staat, die besloten waren alle stappen te doen, die noodig waren om den lerschen vrede zoo mogelijk in vervulling te doen gnnn en hem naar letter cn geest uit te voeren. (Luide toejuichingen). Lloyd George's rede. Londen, 15 Dec. (N. T. A. Draadloos uit Leafield). De door Lloyd George in het Lager huis gehouden rede tot toelichting en verdedi ging van het Iersche verdrag duurde honderd minuten en kenmerkte zich door een bijna vol* komen afwezigheid von rhetorica. Het stamp volle huis luisterde er tot het eind met grocto aundocht naar. Voor zichzelf eischte hij weinig eer voor de regeling, maar, noar de Doily Te legraph opmerkt, hij sprak als iemand, die or.l< zaglijk opgelucht was, dat hij het vraagstuk op gelost had, dat ondanks de inspanning von da grootste staatslieden van vroeger onoplosbaar gebleken was. Zijn warme hulde oen zijn unio- Groote beginselen worden niet in een dag Verwezenlijkt. door RUDOLPH STRATZ flit het Duitsch door Mevrouw A. E. NUIJS-POSTHUMUS. 57 Dat zag er ieelijk uit voor Meta! Mis schien waren die vreemden of althans en kelen hunner lichtgeraakt, en zouden zij •haar deze onverschilligheid niet vergeven. Kwamen ze niet terug, dan verloor zij een deel van haar inkomsten. In ieder geval zou den er onaangename tooneelen van komen met a! wat daarbij behoort. Opeens viel Erna iets in. Voorzichtig sloop zij naar het portaal. Jawel, daar hing het jacquet van haar vriendin, dat deze wegens de hitte toch maar had afgedaan eer zij wegging, en in het zakje zaten de zeven hrievcn! In haar haast om den armen Bonifer te gaan troosten, had Meta op het laatste oogenblik haar brieven heelemaal vergeten! Het zou het best zijn om de brieven bij de heeren aan huis te sturen, alsof er bij toe val vertraging had plaais gehad in de af zending. Terwijl Erna dit bij zichzelf overlegde, voelde zij een gloeienden adem in haar hals. Daar stond de Siciliaan, warm van onge- kijken, wat er aan de hand was. „Vicom langen zwarten knevel zich vertoonden. „Neem mij niet kwalijk!" sprak dokter Benedetto Capomazzo in zijn avontuurlijk Fransch. „Komt juffrouw Wiggers niet? Wij zijn allen zeer... zeer..." Hij kon het woord niet vinden en staarde haar hulpeloos aan. Erna zocht haastig al haar Italiaansch bij elkander. „Juffrouw Wiggers is verhinderd!" ant woordde zij in zijn moedertaal. „Zij heeft mij verzocht, haar vandaag bij de heeren te verontschuldigen!" Dit was nu wel niet waar; doch de wel bekende klanken van de roode meisjeslip pen maakten een diepen indruk op den Si- ciliaanschen geneesheer. Onwillekeurig leg de hij de linkerhand op het hart, en een die pe ontroering vertoonde zich op zijn bruin gelaat. „Spreekt u lialiaansch, Signora?" zeide hij dankbaar, alsof Erna het alleen uit lief de voor hem geleerd had. „Ja." Erna wilde haar kamer weer binnengaan. „O! En u studeert ook?" ..Ja." „Ook philosophic, Signora?" „Ja." Het vragen begon haar te vervelen: zij stond met den deurknop in de hand. Daar bemerkte zij lot haar schrik, dat de dokter in zijn blijdschap over haar Italiaansch spreken haar geheel verkeerd begrepen had. „Vicomte!" riep hij haastig, met zijn die pe basstem, en wenkte den kleinen .japan ner, die uit de andere kamer kwam om te gen vandaag haar plaats bij de heeren in te I Maar waarom dan eigenlijk niet? Meta nemen De Japanner glimlachte beleefd en eer Erna in haar verbazing iets kon antwoor den, begon hij in vloeiend Duitsch: „Dat zal ons een groote eer zijn! Wij zul len de eer hebben, u in de kamer hiernaast te verwachten!" „Kom, Signora!" drong de Italiaan aan. Verder kwam hij niet! Ontsteld was Er na haar kamer ingegaan en deed snel de deur achter zich dicht. Langest^aat 82. koolzwarte struikrooversoogen j te! Juffrouw Wiggers is vandaag veriiin- J'-> lend, alsof hii van plan was een moordderd," ging hii stralend van blijdschap te oegazm Hij glimlachte echter hoogst be-1 voort in "zijn gebrekkig Fransch. „En zij VJ„ „Cl zoodat ziin witte tanden onder den heeft deze Sienora. haar vrjendin. opgedra-ien. Of om les ie geven! Nu stonden de heeren buiten te wachten en keerden weer naar de andere kamer te rug, waar dadelijk een druk, verward ge sprek begon. Zouden die buitenlanders nu toch werkelijk op haar wachten?... Zij beet zich op de lippen en kneep Me ta's brieven in elkander. Dat was een his torie. Wat een idee, daar tusschc-n al die vreemde mannen te gaan zitten, en hun Duitsch te leeren! Op de tcenc-n sloop zij naar de tusschen- deur en luisterde. Nog altijd hitzelfde ge- mompei Niemand dacht aan heengaan. De menagerie bleef waar zij was cn wachtte maiiek, met de breikous in de hand. Wiggers stelde evenveel prijs op haar goe- den naam als zij. De ramen stonden wijd open. In den hoek zat de huisjuffrouw kou sen te breien. Er was niets te vreezen f Maar in het bijzijn van zooveel mannen daar te gaan zitten en te spreken! Zij werd boos op zichzelf. Daar was hel alweer: die angst voor de mannen! Het zich-mjnder- voelen, de aandrang om voor hen te vlech ten, in een klooster, een harem, naar een koffiekransje of ergens anders, alleen onder vrouwen, alsof de mannen booze vijanden waren, terwijl tneb zij en haar strijdgenoo- ten er naar streefden, eindelijk tot klaar heid te komen tegenover hef andere ge slacht, en in hoogeren zin goede vrienden le worden. Maar wie dacht en gevoelde zooals zij daareven deed, die behoorde werkelijk thuis in den ouden tijd onder dc voortreffelijke vrouwen, die Shakespeare in Cor'.olanus ,mijn liefelijk zwijgen" noemt. Zij en zwij gen! Haar tong was best in orde. Zij had toch waarlijk vaak genoeg, vol geestdrift, het karakter der nieuwe vrouw geprezen. .Maar nu het voor het'eerst tot handelen kwam, nu zij voor het eerst de mannen te genover zich zag, zooais een soldaat de vijandelijke troepen nu deed zij, wat een vrouw in het gevecht zou deen: angstig en verward v/egloopcn, en zich als een zedige burchijonkvrouw der romantiek in haar vrouwenvertrek opsluiten. Er werd geklopt. Juffrouw Schwemmel- mann, de huisjuffrouw, kwam binnen. „Hoe is het nu eigenlijk?" vroeg zij fleg- ,Moe- geduiuig. Maar, zij kon toch niet naar bin- ten de heeren naar huis gaan of niet? Uit; hen taan, om het misverstand op te heide- hun geloeter kan ik niet wijs worden! De, een. de Italiaan, wiist maar gedurig hier- heen en praat van een signora en dc Ja- pannees knikt met zijn hoofd, en de neger en de Rus zijn aan het kibbelen, en dat ventje, de kleine Fransehman, lacht er om och ja, onze lieve Heer heeft rare kost gangers een mensch wordt benauwd on der zulk volkje maar... krijgen zij nu vandaag les of niet?" „Juffrouw Schwemmeimann!" zeide Erna zeer ernstig. „Denkt u werkelijk, dat ik tus schen „zuik volkie" zooals u het noemt, kan gaan zitten als onderwijzeres?" De goede huisjuffrouw schudde het hoofd. Daar heb ik geen verstand van. Daarmee moet u mij niet aankomen, ik ben een oude vrouw en verbaas mij over niets. Maar mij dunkt, juffrouw Wiggers geeft alle dagen les en zij is er nog nooit ziek van gewor den, en u studeert toch nok voor doctor, zoo goed als juffrouw Wiggers... dus... daar behoort dit toch ook bij Erna glimlachte droevig. ..Bij het „voor doctor studeeren?" eigen lijk niet! Maar toch kon 11 we! geliji: heb ben, juffrouw Schwemmeimann! Juist biï mij behoort dat er bij!" Waarom zou zij het ook eigenlijk niet doer, Zij bewees er Meta een groo'.en dienst mede eigenlijk stapelde zii vurige kolen op hel blonde hoofd vnn haar vriendin, die zich vandaag in haar eigen leed bedroefd weinig om Erna's on geluk bekommerd had zij hielp zich zelf do twee ionge uren doqr vóór de komst van John Henry en eindelijk de hoofdzaak: hier was de proef op de som! De oude tantes thuis, die met een ontzetting over haar eindexamen spraken, had zij altijd vergeleken bij brave kippen, die met schrik het jonge eendje te water zien gaan. Hier v/as het diepe watcrl Nu moest zij toonen, dat zij kon zwemmen! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1