FONTEIN SCHIPPERS Speciaal adres voor OPTIEK ST. E Eigengemaakte üinMMing. Badkamer Installaties Prima Bad- en Hsnggsijser f 140 Bet Verloren Tehuis. Medbileeringen, Kunsthandel, Behangerij en Stofieerderij. ILIOH Per flesch f 1.60, per anker f ©5-. lij J. ISCÜOTEKHAN S In., Iltr.str. II lei. 145 TWEEDE BLAD. TIJDELIJKE AANBIEDING G0EDKOOPE FRANSCKE TOILETZEEP. A. v. d. Weg, Langesir. 23 1 Electro Tecliniscli l Sanitair Surevj v h. L. A. VAM RIJE &Co. LANGESTRAAT 79 - TEL. 29 SVIagaz. „De Dom" WILLEM GROENHUIZEN FEUILLETON. Echte Amerikaansche Darnestennissch 7.50 G. VAN DUm, ^°*No. 256 9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" 29 April d|922. LANGESTRAAT 24 Tel. Int. 496. Amersfoort. ORIGINEEL E zeer aan te bev*elen Bordeaux, gewas 1917 RelS'indrnfckeb. "ïs het onbescheiden, te veronderstellen, dat er tmder de legers van het Amersfoortsch Dagblad eyn, die mijn politiek artikel een paar maal te pLrgeefs hebben gezocht? Het was geen gebrek aan stof, dat mij terug- fcield van het opstellen van mijne artikelen; het mras eeiwoi dig een reis door Duitschland, die mij van mijn gewone werk afhield. En mijne toezegging aan de reJactie, haar, als schadeloos stelling een reis-brief te zenden, gaat pas nu in (vervulling, nu ik op mijn terugreis alleen zit in oen tweede-Jklos-cbupé van een d<*r Holland- sche wagens van den D-trein BerlijnAmster dam en dus de noodige rust heb, om mijne ge dachten te ordenen en een en ander van mijne jndrukken en ervaringen op schrift te stellen. Ik heb in de laatste veertien dagen tal van menschen gesproken, vooial geleerden-ambte- imren, maar ook kooplieden. En mijn hoofd indruk is, dot onder deze categorieën van Duitschland moedeloosheid heerscht. Zéker, men werkt. Maar de krachtige ambitie van vroe ger ontbreekt. De koopman verzekert, dat hij iviet in staat is, zijne prijzen behoorlijk te cal- culeeren; als hij zijne grondstoffen uit het bui tenland betrekt, is hij te dien aanzien heelemaal verkouden, blij moet een prijs berekenen, of schoon hij niet weet, wat hem zijne materialen zullen kostei\ of niet tusschen bestelling cn uitvoering van de order de loonen zullen stij gen, de belastingen zullen worden verhoogd. Het cijfer van zijne omzetten neemt regelmatig toe; ook zijn winstcijfer op papier. Maar toch vóelt hij zich onzeker. De belastingen zijn zoo hoog, dat hij eigenlijk meer voor den Staat werkt dan voor zich zelf. Hij is door dit alles sterk gedeprimeeid, ook doordat zelfs het zeer hooge winstcijfer hem geen behoorlijk bestaan garan deert. Bij den geleerde is het nog veel erger. De sprak een zeer vooraanstaand ambtenaar, een man imet een heelen voorraad titels (die m<&» in het gedemocratiseerde Duitschland niet heeft afgeschaft), die mij vertelde, dat men in Duitsch land bij de salarisregelingen sterk had genivel leerd (tout comme ohaz nous, overigens). Zijn Jongste collega heeft slechts weinig minder Balaris dan hij zelf. En hij genoot dan het enor me tractement van 100,000 mark per jaar. Nu mag men niet zeggen dat is ongeveer D00 gulden. Want men doet in Duitschland met 100,000 M. veel meer don bij ons met 900 galden. Maar in de groote steden kost een hee~ rencostuum toch allicht 4000 M., een paar schoenen 600 M. En zoo kan een ambtenaar met 100,000 M. inkomen slechts zeer povertjes le ven. Is het wonder, dat de werfdust van deze soort menschen minder groot is dan vroeger? Het gros der Diutscljers heeft weinig politiek hvzicht. Het schrijft alle misère toe aan Poincaré en diens vrienden; voorgelicht door de veelal nog sterk nationalistisch gezinde pers, weet het niet, of Lloyd George Frankrijk wil helpen om Duitschland heelemaal te verstikken, dan wel of le Brftsche politicus werkelijk naar oeconomi- fchen vrede in Europa streeft. Toch wordt nen- g^ns zooveel over buitenlandsche politiek ge sproken als '*n I/iritschlona, vroeger vooral in kroegen, aan den Stammtisch, thans ook in de kuiskamer. Dinsdag j.l. was vermoedelijk heel Duitsch land één complex van politiek besprekende kransjes. De ochtendbladen brachten het bericht van het Duitsche verdrag met Sovjet-Rusland en van de ontstemming, die deze „illoyale" han deling van Wirth en Rathenau in Entente-krin gen gewekt had. Boven üles uit klonk de vrees, dat de Mark opnieuw zou dalen, dat daardoor de prijzen opnieuw zouden stijgen en.menig huismoeder zuchtte over het gemis aan politiek flair en inzicht bij de Duitsche politici. Nu en dan komt de oude geest weer boven. Toen Woensdagavond de conferentie van Genua gered scheen, klonk het uit menig mondder Rathenau hat doch Recht gehabt.I Het is voor den gemiddelden Duitscher in derdaad moeilijk, zich in de nieuwe omstandig heden te schikken. De nationalisten pogen den geest van het militaire Duitschland in stand te houden en zoo heeft alles, wat met dien geest samenhangt, een taai leven. Zoo ook het idee, dat het mogelijk zou zijn, zich onafhankelijk te maken von het buitenland en van het onfeilbare van den politie-staat. Aan het eerste hebben we de nog altijd be staande of weer ingevoerde beschermende rech ten te danken. Ofsdhoon sigaren en sigaretten in Duitschland veel goedkooper zijn don bij ons, vraagt men 400 M. invoerrecht voor 100 siga-" ret ten Terwijl we voor reizen naar België, Frankrijk, Italië en Zwitserland geen visum meer noodig hebben, verlangt de Duitsche regeering nog al tijd, dat we een Duitsch stempel h F1 9.halen. Beieren heeft bovendien een eigen „vergunning voor oponthoud", dat 750 Mark kost en, wat ergerlijker is, een uurtje staan en wandelen in de bureaux van den Polizei-president, waar een vrij groot aantal ambtenaren zich bezig houdt, met de nuttelooze inschrijvingen enz. van vreemdelingen Ook moetv men zich overal, waar men langer dan 24 uur vertoeft, melden bei der Polizei. Wat telkens weer een poos zoeken van het bureau en van invullen van paperassen noo dig maakt. Dit is te verdrietiger, omdat zonneklaar blijkt, dat deze maatregelen, die in do oogen der Duit sche regeering noodig zijn vanwege allerlei on- gewenschte elementen, ruets helpen. De „fat soenlijke man" doet aan dit dwaze spelletje mee, de obscure vreemdeling stoort er zich niet aan. Na de jongste moorden in Berlijn is gebl<>« ken, dat er in Berlijn een groot aantal Arme niërs rondloopen, die niet bij de politie staan ingeschreven. Dat Staat en gemeenten van vreemdelingen eene belasting heffen van TO 20 van de ho telrekening schijnt niet onbillijk. Men kan geld gebruiken. Maar de plagerij met visa en Mel- ditngen moest nu maar eens uit zijn. Onlangs verluidde het in de Nederlandsche pers, dat onderhandelingen tusschen de Duit sche en dé Nederlandsche Regeering te dien aanzien op niets waren uitgeloopen. Laat dan onze Nederlandsche Regeering die onderhan delingen opnieuw openen en, wil de Duitscher niet toegeven, laten wij dan voor de Duitschers, die ons land bezoeken, ook allerlei paperasserij instellenlong zullen we die niet behoeven toe te passen I Bcrtcfrfev. HULP AAN RUSLAND. Een welwillend nonbod der Holland—Amcrikalijn. Het Nederlon'dsch Nansen-Comité te Amster dam ontving van de HollandAmerika-lijn te Rotterdam het ge waardeerde aanbod van vracht vrij vervoer van levensmiddelen, bestemd voor hongerend Rusland, met hun s.s. „Warszawa" dat ongeveer TO Mei van hier naar Petrograd vertrekt teneinde aldaar een 200-tal Amerikaon- sche reizigers te ontschepen. De nog voorhanden gelden worden bestemd voor aankoop van levensmiddelen, welke met het s^. „Warszawa" verladen zullen worden. Doch er is meer geld noodig! De eigen Nederlandsche vertegenwoordigers van het Nanscn-Comité bevestigden de aan» komst ter plaatse van de reeds afgezonden levensmiddelen. De heer J. J. L. van Zuylen is voor het Nansen-Comité thans ter verdere controle naar Rusland on-^rweg. De heer Johan Luger, on langs uit Rusland teruggekomen, en de heer Ebbele R:em<°rsma vertoeven te Stockholm om de samenwerking met het Zweedsche Roode Kruis in details uit te werken, na afloop waar van de heer Riemersmo naar Rusland doorreist om den heer Van Zuylen af te lossen. Deze keert naar Nederland terug met het uitsluitend doel, hetgeen hij omtrent de organisatie der hulpactie met de Zweden gezien heeft, door middel van lezingen en lichtbeelden, persoonlijk aan het Nederlandsche volk uiteen te zetten. Het Nansen-Comité doet een beroep op allen voor geldelijken zoowel als voor materieelen steun, zoodat zooveel mogelijk verladen zal kun nen worden met het schip dat do Holland Amerika-lijn zoo welwillend ter beschikking stelt. Giften worden ingewacht aan het secretariaat van het „Nederland Nansen Comité", Scheep vaarthuis Amsterdam, of kunnen gestort wor den op het Post-Giro van het Nansen-Comité No. 6T600 of bij de Amsterdamsche Bank en hare bijkantoren. De heer jhr. O. J. Queries van Ufford, secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis, die met de heeren Luger en Riemersma van het Ned. Nansen-Comité te Stockholm vertoeft, om met het Zweedsche Roode Kruis een Neder- landsch-Zweedsche hulpverleening in Rusland te Tegelen, schrijft het volgende aan het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis: De Zweden voeden in hun district 70,000 menschen; in het daaraan grenzende Neder landsche district worden 20,000 personen ge voed. Menschen, die naar Somara gevlucht waren, weggedreven door den honger, komen weer naar onze dorpen terug, nu zij vernemen, dot daar voedsel verstrekt wordt. In het Hollandscho gebied liggen T9 dorpen. De Zweden komen met voedsel toe tot T Sept., ook voor de Hollandsche districten. Inzake de ophooping in de havens van Riga en Windau deelde men mee, dat het wensohelijk zal zijn een derde schip naar St. Petersburg of Reval te zenden. AlV^ wat r-?n voor de actie tot September nog wil zenden, moet vóór T5 Juni worden afgezonden. Men stelt zich voor, dan oen kleine pauze te doen nlaats vinden in het vervoer, om te zien hoe men zich daar kan redden, mede in verband met den oogst in Augustus. Met het voeren van propaganda en het verzamelen van gelden moet men echter doorgaan. In Moskou heeft men den Zweden de stellige toezegging gedaan, dat aan de Zweedsche trei nen voorrang gegeven zal worden. Wij kunnen dus zeker zijn, dat onze goederen er door komen. De Zweedsche hulpactie wordt door de Russen z*»er gewaard°erd; zij waren de eersten, die iedereen hielpen (niet slechts kinderen). Voor het zenden van zaad is het thans te laat. Men kan het nog wel zenden, maar dan kan het voor deze zaaiperiode niet meer gebruikt worden. Het was zeer moeilijk in het Hollandsch ge bied de paarden en de kameelen te voeden. De Zweden hebben echter voor voeder voor deze dieren in onze gebieden zorg gedragen. Alle dorpen (ook de. onze) zijn tot 15 Mei van voed sel voorzien (d. w. z. dat het vqedsel cr reeds ter plaatse aanwezig is). Het vervoer naar de dorpen is thans reeds weer mogelijk (veel vroeger als andere jaren). Goedkoop reizen in Duïtschlond Wij lezen in „De Middenstander: Van mond tot mond gaat het tegenwoordig: een reisje naar het land der lage valuta kost bijna niets; meer don TOO Mark voor 1. 'het is voor ieder dus bereikbaar al dot schoons te gaan bewonderen, waarvan men vroeger alleen uit boeken had vernomen. Wij wilden eens poolshoogte nemen, hoe het in waarheid met die goedkoopte daar thans staat en voorzagen ons van eon pas, visum en spoorkaartje. Eerste uitgave 26.75. Met den nachttrein van Donderdogovoind zou de reis aan vaard worden: aan een zitplaats viel niet te denken. Naar ons werd medegedeeld, waren de plaatsep reeds cenige dogen tevoren alle ge reserveerd. Tot Arnhem moesten wij dus in do zijgang van den D.-wogen staan, schouder aan schouder. Het geluk diende ons bij Arnhem: een reiziger Te klasse zou uitstappen, en be vreesd des nachts te moeten blijven staan, na men wij in Arnhem de plaats van den uitstap- penden reiziger in. De conducteur zag dot en moesten wij bijpassen een kaartje 3e klasse Arnhem—Frankfort: kosten 5.90. In Elten uit stappen voor de visitatie; het was een gedrang van jawel, ook daaraan kwam een eind. Onze zitplaats was inmiddels ingenomen, omdat niet gereserveerde plaatsen geen recht geven op het weder bezetten van de zitplaats; er zat niet an ders op dan maar weer in de gang blijven staan totDusseldorf, toen een 2e klas vrijkwam, waarin wij fluks plaats namen. Prompt op tijd kwamen wij in Frankfort a. Main aan; het was half 6 in den ochtend; na de vermoeide nachtreis wilden wij graag nog wat slapen. Wat was proclischer dan ons te be geven naar een in de nabijheid van het Hnupt- bahnhof zich bevindend hotel? Na onzen naam, geboortedatum en nationaliteit te hebben inge vuld, bekwamen wij oen kamer van den civielen prijs van800 Mark benevens toeslag, zonder ontbijt. Op onze vraag, waarom die ab normale prijs werd gevraagd, bekwamen wij tot antwoord: het kost U toch bijna niets. Deze uitlating hooren de Hollanders eTk oogenblik van den dag. Voor het ontbijt werd nog Rm. 70 apart berekend. De dogelijksche uitgaven zijn voor ons inder daad niet hoog, maar de Marken vliegen weg: een taxi Rm. 70 een tramritje Rm. 5, schouw burg Rm. T50 Wij wilden toch iets medenemen en bega ven ons naar een boekwinkel om het Tagebuch eines; Philosophen te koopen (2 deelen), waar voor ons Rm. 600 werd gevraagd, terwijl do aanvankelijke prijs Rm. 75 was; wij lieten den koopman'zijn boeken en wij bleven in het bezit van de 6 blauwe briefjes. Des avonds begaven wij ons naar het Oper- haus, een prachtgebouw, echt om in te verdwa len. De opera Parcival werd vertoond: aanvang 5 uur, einde ruim TO uur. Tusschen de bedrijven in wordt 2 maal gepauseerd; de bezoekers be nutten dezen tijd om hun boterhammen, die zij uit hun smoking of jaguet te voorschijn halen, in gang of foyer op te peuzelen, evenals onzo tramconducteurs op het Stationsplein tusschen de wachttijden in doen. Des Zondags begaven wij ons per personenzug (boemeltrein) via Wiesbaden naar Keulen, al waar wij In den avond aankwamen. Het was er dermate vol reizigers, dat wij er tevergeefs om logies aanklopten. Een chauffeur bracht ons naar het „Auskunstbureau für Zimmervermie- tung. Tpgen betaling van Rm. 20 steuer kregen wij- verlof om in een badhuis (het St. Elogius- bad in de Hohe Strasze) te gaan slapen in een badkamertje, dat te bereiken was door een kel dertrap, tegen betaling van Rm.. T50. Voor de terugreis werd voor het traject Keu lenDeutz naar Utrecht 2e klas Rm. 77T be rekend, net evenveel als te Utrecht voor het trriect Utrecht—Frankfurt a. Main werd be rekend. Met de spoorwegtarieven gaat men blijk baar daar al.zeer willekeurig te werk: zoo zagen wij van een medepassagier, die van uit Dussel dorf evenveel moest betalen, als wij van uit Keulen. Hij bekwam 2 kaartjes met opvolgende nummers en gelijk bedrag; in het eene was wèl de züschlag voor den trein in begrepen, in het andere echter niet; toch moest hij bijbetalen. In Koningswinter vroegen wij om kamers voor den zomer te bespreken; geen kwestie van. Men kon reizigers genoeg krijgen. Eerst als de tijd daar was en de reizigers met hun gepack zouden zijn gearriveerd, zou over logies te pra- Maison VAN EIMEREN. WIJERSSTRAAT 14. - Tel. 305 J Hoogst Modorno Salons voor DAMES en HEEREIV - Mnuicnrc Magazijn van Parfumurioön on Toilot-Ariikolon. BADINRICHTING jj Dezi geysers zUn In on?ezaakln werking te zien. Varkensmarkt Amersfoort. Speciale afrteellng ten zijn. Voorzichtigheid zij den reizigers aanbev volen F Het is werkelijk niet zoo goedkoop als het schijnt. Al moge men ccn artikel billijk kunnen koopen, in doorsnee is de room er af. Wij nQmcn als souvenir oen flesch Kölnisches Wasser mee, prijs Rm. 180; voorzichtigheids halve geopend, en van eenigen inhoud verwij derd. In Zevenonr moesten wij er ft 3.02 invoer recht voor betalen. Werkloosheidsbestrijding door emigratie. Het „Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraod" bevat de prac-adviezen van de heeren jhr. J. C. C. Sondberg en J. Bs. Wcs- terdijk over de vraag: „In welke mate is de emigratie (tijdelijke en die met het doel zich' blijvend buiten onze grenzen te vestigen) tij dens en na den oorlog, van invloed geweest op de tegenwoordige werkloosheid hier te lande cn dienen er ook maatregelen getroffen te worden om de emigratie te bevorderen, ten einde de werkloosheid en zoo ja, welke V De heer Sandberg concludeert uit de door hem gegeven cijfers, dot er zich thans 50,000 tot 70,000 Nederlanders meer in ons land be vinden, dan vermoedelijk het geval zou zijn, indien in de jaren 1914—1922 de omstandig heden gelijk waren gebleven aan die van vóót den oorlog. Daar er thans onder onze landgenooten, cjie gepeigd zouden zijn om naar den vreemde te trekken, ten einde zich daar een beter bestaan te verwerven, zeer velen zijn, die de middelen om tot emigratie over te gaan, geheel of ten deele mussen, meent hij dat men deze menschen geldeb'jke hulp moet veTlcenen, indien men d? emigratie wil bevorderen. De heer Westcrdijk meent dot men van de werkloosheidsbestrijding door overheidssteun aan de emigratie niet veel heeft te verwachten. Slechts in enkele individueole gevallen zou der gelijke financieel steun uitkomst kunnen geven. Het is zekér niet twijfelachtig, dat aan de uit voering van den wensch van den Werkloosheids- raad groote moeilijkheden zijn verbonden, voor al indien het geldt een blijvende emigratie met tronsoceanisch vervoer of met ander vervoer naar verre vreemde landen als Rusland of Sibe- 1De eenige manier, om een vriend te hebben, Is, een vriend te zijn. EMERSON. JdffELÏ'B Het aangewezen adres voor Zilveren Kransen, Takken en alle soorten medailles. door DAVID LYALL. mt het Engelsch door ïrfevr. J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM. 84 „Is dit niet het wonderbaarlijkste ding, dat fcoit gebeurd is, Mr. Heriot? Mijn oom heeft tnidden in wat ik veronderstel, een ernstige Crisis hier den geheelen boel laten loopen en heeft mij alles overgelaten, zooals ik u reeds <3oor de telefoon gezegd heb. Ik kon het nog fiiet gelooven. Maar hij is op zee en ik ben liier en het ligt alles op mij te wachten." „Dit is nu de gelegenheid eens te toonen, Vat er in je steekt jongen en dan ook nog Iets .van oneindig grooter belang, de macht tn de werkelijke juistheid van het geloof dat fa T<? is, het geloof, dat bergen kan verzetten." Geoffrey's gelaat kleurde zich met een blos verlangen. Deze woorden w*ren het non tuurlijke gevolg van de vele gesprekken, die deze twee, zoo verschillend in leeftijd, onder vinden en vooruitzichten te zamen gevoerd hadden, en duidden voldoende aan, welk karak ter de band droeg, die hen verbond. „Dat wil ik juist zoo gaarne, Mr. Heriot, en ik heb twee maanden om het te volbrengen. Mijn oom heeft mij gedurende dien tijd carte blanche gegeven. Hij heeft geen enkele regel of richting vastgesteld." „Nu, des te beter. Is er veel te doen „Dat zou ik u nu graag willen uitleggen. In de fabrielc heerscht onder de massa groote ontevredenheid. Alles is ook niet in orde, vol gens den maatstaf, weet ge den maatstaf, waarmede oom Henry ons gedrag en ons leven meet. Maar het is zulk en groot ding, dat ik werkelijk niet weet, waar ik beginnen moet." Heriot sloot de deur van het kantoor en keek in de groote kale ruimte met belangstelling rond. Die was Spartaansch van eenvoud, daar Barclay Speed slechts de grootste minachting gevoelde voor mannen, die salons maakten van hun kantoren, hun voeten lieten wegzinken in Turksche kleeden en hun lichamen in weelde rige luierstoelen, terwijl zij zoogenaamd zaken deden. Het was een van zijn geliefde onaantastbare stellingen geweest, dat ef tijden en jaargetijden en plaatsen voor alle dingen zijn en dat weel de in het geheel niet op haar plaats is in een werkkamer. Wat betreft zijn persoonlijke om geving te Riversea, konden zijn beambten niet met verachting op hem wijzen of scherpe te genstellingen vinden. Zelfs het maal, dat hem midden op den dag in de eerkamer bij het kan toor werd opgediend, was zoo eenvoudig, dat het bijna karig geleek. Geoffrey legde Heriot kort uit, waarom Marshall ontslagen was en de feiten, die daar toe geleid hadden. Heriot, ofschoon geen man van zaken in de gewone beteekenis van het woord, en onwetend «omtrent de technische bijzonderheden van de groote aangelegenheid, waarin hij nu als scheids rechter moest optreden en raad moest geven, was een slim, verziend man met een onderschei dingsvermogen, dat zeldzaam was in welk le ven ook. Hij kon zonder zich te vergissen den vinger leggen op de wonde en hij was in staat de zwakheid van Barclay Speeds's systeem te zien en de fouten in zijn oordeel, waardoor hij dezen rampspoed had veroorzaakt „Je oom heeft vergeten rekening te houden met twee dingen, mijn jongen den verander den levensstandaard in deze eeuw en de toe nemende eischen van de broederschap der men- Magazijn „Vedes" Joh. v. Dijk. Langestr. 110, Tel.74» I schen, naar een hooger plan van menschelijk- heidL Je moet deze'twee feiten goed in het oog houden voordat je die vraagstukken wilt oplos sen. Dat kunnen wij niet in één uur doen. Zeg, zou je vanavond niet met mij mee naar Amers- ham kunnen komen Wij zouden dan alles mor gen op ons gemak kunnen bespreken." „Ik zou wel gaarne willen, maar ik moet eeret naar huis gaan en het mijn moeder zeggen." „Goed. Je kunt den trein van acht uur nemen en het komt er werkelijk niet op aan, hoe laat je komt. Ik veronderstel, dat je hier niet drie jaar geweest bent, zonder èen goed begrip van zók«n te hebben Zou het niet iets machtigs zijn, Geoffrey, indien je je oom een vreed zame gemeenschap kon laten zien, wanneer hij terugkomt, een gemeenschap, die hier volgens red baardige begrippen werkt." „Dat zou ik heerlijk vinden dat zou ik gaar ne willen doen. Ik zou mijzelf willen doodwer ken om het te doen maar twee maanden is natuurlijk niet long en het is een groot iets. Wij hebben hier meer don vierhonderd menschen binnen deze poorten en iedereen staat op het punt, tegen het gezag op te staan en sommigen zijn er al mee bezig." Heriot wreef zijn handen, in groote vrooüjk- heid. „Het doet den ouden vechlgeest ontwaken, Geoffrey. Maar het zal een goede strijd zijn een strijd naar een einddoel, en een eindelijke zege voor gerechtigheid en waarheid en eerlij ke, vriendelijke behandeling." Geoffrey's oogen begonnen te schitteren. „Dat is het 1 En wij zullen den zakenkant evenmin uit het oog verliezen. Het moet ook wat inbrengendat zou het eerste zijn, waardoor oom Tom de zaak zou steunen. Als het een spel is, zonder kans te winnen, dan moesten wij maar ermee ophouden, voor wij beginnen." „Het zal de moeite wel loonen," zeide Heriot vol vertrouwen. „Andere mannen hebben door zulk een beheer op den langen duur winsten be haald, dus jij zult het ook doen. De winsten zul len misschien wat dalen, maar zij zullen ook weer spoedig rijzen. Breng vanavond alle boe ken en papieren mee, die van nut kunnen zifn en wij zullen de zaken ernstig aanpakken. O, maar ik vergat wat I Ferguson komt morgen maar je kent hem en hij komt eigenlijk, om mijn vrouw te zien, dus zal hij ons niet in den weg zijn." Een vreemde verandering schaduwde over Geoffrey's gelaat. JEr is daar iets, wat ik niet begrijp en ook niet kon begrijpen, Mr. Heriot. Heeft u een ver moeden, waarom de verloving verbroken is „Be heb een vermoeden, maar ik heb de vrij heid niet, dit te zeggen." „Ik begrijp het. Maar u keurt het in Ferguson niet af, anders zoudt u hem niet in uw huis ont vangen. Het is een groote teleurstelling voor Naomi." „Dus denk jc, dat ik Ferguson vrijspreek Een eenigszins peinzende glimlach zweefde een oogenblik om Heriot's ernstigen mond. „Dat zou een armzalige manier om te beginnen zijn voor jou en voor mij vind je niet, Geoffrey? om een oordeel jegens anderen te vellen. Laat ons een oogenblik veronderstellen, dat Fergu-. son verkeerd gehandeld heeft. Ik ben er nog niet zóker van, maar don zou het toch nog onze plicht zijn, hem te steunen. Iemand heeft ons ook gesteund in onze uren van schande en zwak heid, Geoffrey. Kunnen wij minder doen?" „Neen, neen," riep Geoffrey. „Ik heb nog een langen weg te gaan." „Vraag je oom Henry. Ik geloof niet, dat zijn antwoord- eenigen twijfel zou overlaten." „Ik heb nooit geloofd, dat oom Henry s theo rieën van het leven toegepast kunnen worden, maar u denkt klaarblijkelijk, dat dot wel kon. (Wordt vervolgd). UTRECHTSCHESTRAAT 23. Moderne Slljpinriohting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5