EMILIO Sandalen BINNENLAND. Per flesch f 1.60, per anker ff 65-. bij J. k SSHOTERMHN Zn., ütr.itr. 17. Te!. M Bruine en Zwarte I. ging- van Rusland en Duitschland. Ook herin nerde hij aan de vriendschappelijke houding" van Frankrijk in het Oostersche vraagstuk, on danks de verheffing tot koning van Foisocl, die .verantwoordelijk is voor den nonvnl op de Frnn- trhe troepen te Damascus. Frenkriik heeft tel- ens en telkens blijk gegeven van zijn oprecht heid en tegemoetkomendheid op olie conferen ties, die ten doel hadden de rechten van Frank- S'jk aan te tosten. Poincaré herinnerde eraan, at Engeland o. a. heeft afgezien van belang rijke sancties, uit het verdrag van Versailles Voortspruitende, maar, voegde hij er non toe, al leze gebeurtenissen hebben geen verwijdering ebracht tusschen de beide landen, wier nauwe olitieke samenwerking onmogelijk is zonder olkomen overeenstemming van meening, voor- il wot betreft de Russische schuld en den por tie ulier en eigendom. Poincaré verklaarde voorol te denken aon het feit, dat de geallieerde soldaten in Frankrijk's bodem rusten naast de Franschc soldaten en Hat er een verraad aan hun nagedachtenis zou /worden gepleegd door een aanslag op de bond genootschappen of door een ongelijke behande ling van hunne landen. (Langdurige toejuichin gen). De besprekingen zullen morgen worden Voortgezet. ENGELAND. De schipbreuk van de Wiltshire. Londen, 1 Juni. (N. T. A. Draadloos). Omttcnt het EngeLsche s.s. Wiltshire dat, gelijk reeds gemeld, aan den grond is geloopen nabij Vïe kust van Nieuw-Zeeland, wordt nog het vol gende gemeld: Er woedde een hevige storm en Van het schip bleef niet veel meer over dan een wrak. Andere schepen trachtten hulp te bieden, maar waren niet in staat de Wiltshire te nade ren wegens de hooge zeeën. Hedenmiddag is het verongelukte schip in tweeën gebroken en men zag, dat de bemanning zich op den voorsteven had verzameld. Eén man trachtte naar de kust te zwemmen, maar slaagde er niet in. Op deze ontoegankelijke plek had men niet de beschikking over en vuurpijl- toestel, maar ten slotte slaagde een afdeeling van de marine, die inmiddels was gearriveerd, <er in een vuurpijl-toestel naar het schip te wer ken, zoodat de bemanning van het schip nog juist op tijd kon worden gered. Auckland, 1 Juni. (R.). De bemanning der Wiltshire is mot vee! moeite erin geslaagd fen lijnverbinding met den wal te krijgen en :Voor donker waren vier man aan land gebracht. Er zijn thans nog 100 personen aan boord van het schip, doch men heeft alle hoop ze te red- Sden. IERLAND. De Engclsch-Icrschc besprekingen. Londen, 1 Juni. (R.) De premier van UI- tter, Craig, en lord Londonderry hebben heden •norgen in DowningstTeet een onderhoud met Lloyd George had. Churchill en Lord Birken head waren eveneens bij het onderhoud tegen woordig. Naar gemeld wordt, heeft Lloyd George zijn vertrek naar Noord-Wales voor onbepanlden tijd uitgesteld, met het oog op het kritieke stadium der Engelsch-Tersche besprekingen. Het kabinet kwam 's middags bijeen. Londen, 1 Juni. (R. Morgenochtend zol opnieuw een conferentie over de Tersche kwes tie worden gehouden. Hoewel Croig definitief geweigerd heeft Collins te ontmoeten, heeft eerstgenoemde nochtans zijn vertrek naar Du blin uitgesteld, in de hoop, dat Crnig op zijn besluit zal terugkomen. Londen, 1 Juni. (R.). Hedenavond hebben Je Iersche gedelegeerden opnieuw met de le den van het kabinet vergaderd. Een communiqué werd daaromtrent uitgegeven, waarin verklaard werd, dat de ondcrahndelingen nog niet zooda- nigen staat hebben bereikt, dat daaromtrent iets te zeggen valt. t In een interview verklaarde De Valera Nieu we dreigementen deren ons niet. Wij ontzeggen den Engelschen het recht ons voor te schrijven, wat de elren moeten doen. Een wapenstilstand. Londen, I Juni. (R.) Er is een bestond ge sloten, waardoor het gisterenavond rustig was in de streken van Strnbone en Lifford, aan de grens van Londonderry en Donegal. IT AI JE. Staking in Lombardije, In geheel Lombardije brak gisteren een sta king van metaalarbeiders uit, waarin thans freeds 50.000 arbeiders zijn betrokken. RUSLAND. De strijd tegen de kerk. Volgens een telegram uit Rome heeït de paus tich tot de sovjet-regeering gericht in ve,band r.et de vervolging tegen den patriot ch Tichon. Bovendien vermeldt een Orient-telegram uit Charkof, dat de bolsjewistische autoriteiten in Be Oekraïne hun veldtocht tegen dc orthodoxe kerk voortzetten. De sovjet-pers zou er hevig tan meedoen. De Russische oogst loopt gevaar. R i g a, 3 T M e i. (P. T. A.) De Prawda bevat ten artikel, getiteld: „Een nieuwe ramp", waar in wordt geschreven, dat de herfstznai in dc fouvernementen Petrograd, Pskoef, Novogrod cn Oljenetz er veel slechter voor staat don in het afgeloopen seizoen. In verschillende ge meenten van het gouvernement Petrograd is .10 tot 75 procent van het gezaaide verloren Jegaan. In andere gouvernementen hebben overstroomingen groote schade aangericht. Ei k maar één middel, zegt het blad, om deze ramp le boven te komen: er moet dadelijk opnieuw fezaaid worden. Daarvoor moet echter een groote hoeveelheid zaaigraan naar deze gebie- flan worden gevoerd, omdat er niets meer aan wezig is. CHINA. Presidents-wisselmg. Tokio, 1 Juni. (R.) Volgens berichten uit feking is piesident Hoe-sji-tsang nfgetr.--.-Ln en Is ex-president Li-yoen-hung in zijn ambt her- fceld. CANADA. Uitgebreide boschbrand en. Londen, I Juni. (N. T. A. DrandlooA. Naar gemeld wordt, zijn er in Quebec onge veer honderd boschbranden uitgebroken. Ook In Britsch Columbia stoon de bosschcn langs iden transcontinentalen spoorweg op vele •Wtsen in vlammen. De Staatscourant van 1 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: met ingang van 1 Juli 1922 benoemd bij het wapen der iniantcrie tot commandant, onder scheidenlijk van het 3de en van het 16de regi ment, de luitenant-kolonels J. H. de Haas en °A. vnn Lieshout, respectievelijk commandant van het 21ste en van het 20ste regiment, zulks on der eervolle ontheffing uit hun tegenwoordig bevel; tot luitenant-kolonel, commandant on derscheidenlijk van het 20ste cn van het 21ste regiment, de majoors J. C. Wagner en F. J. Backer, cspectievelijk van het regiment jagers en van het regiment grenadiers; tot luitenant kolonel bij den staf van het wapen, de majoor G. N. Hiiwig, ven dien staf, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie; 1. met ingang van I Juni 1922 aan den eerste- 1 ui tenant J. H. Bnamlage, van het 10de regi ment infanterie, gedetacheerd bij de Topogra- phische Inrichting, op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is hij benoemd tot re- serve-eerste-luilenant bij het 10de regiment in fanterie; 2. met ingang von 1 Juni 1922 de heer J. H. Bram'agc voornoemd tot cartograaf bij de To- pographische Inrichting; Is met ingang van 11 Juni 1922 aan den eerste-luitenant op non-activiteit F. A. G. Boek hout, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Genees kundigen Dienst, tot reserve-officier van ge zondheid der 2e klasse, de heer P. van Paassen, arts; is benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Genees kundigen Dienst, tot reserve-officier van gezond heid der 2e klasse, de heer D. van der Sande, arts; zijn benoemd: A. bij het wapen der genie, tot kapitein: a. bij den staf van het wapen, de eerste-luite- nents J. J. C. P. Wilson en L. J. de Ragh, beiden van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Mili taire Academie; b. bij het regiment genietroepen, de eerste- luitenants J. J. Sparenburg en G. F. E. Kiers, beiden van het korps; B. met ingang van 1 Juni 1922, bij het wapen der genie, bij het regiment genietroepen, tot eerste-luitenant, de tweede-luitenants L. F. Liera, J. D. Backer en A. N. van Mill, allen van het korps; C. met ingang van 31 Mei 1922, bij het re serve-personeel der landmacht, bij het wapen der genie: a. bij den staf van het wapen, tot reserve- eerste-1 ui tenant voor speciale diensten den re- servc-tweede- luitenant voor speciale diensten A. Koerts, van dien staf; b. bij het regiment genietroepen, tot reserve- eerste-luitenants, de reserve-tweede-luitenants C. H. van Schooneveldt, A. N. M. Vilsme, J. P. Wijs, J. M. F. Romein, A. G. Maris, J. Potma, P. S. van Walsem, J. van Stappen, G. T. Hei- tink en Ch. C. ven der Vlis, allen van het korps; A. met behoud van het recht op pensioen een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend lo. met ingang van 1 Juli 1922, op hunne aanvragen, ter zake van langdurigen dienst, aan a. den luitenant kolonel E W. Kiop, comman dant van het 18e regiment Infanterie b. den luitenant kolonel J. W. van Henniug, commandant van het 3e reg. Infinlerie c. den kapitein N. J. L. Epkcma van de mili taire administratie 2o. onderscheidenlijk met ingang van lo Juni 1922, 2 Juli 1922, 25 Juni 1922 en 4 Juli 1922 op hunne aanvrage, met verplichting ter beschikking te blijven a. de kapitein A. W. F. Gauw, van het 22ste regiment Infanterie b. den kapitein G. A. Visser, van het 7e regi men Infanterie c. den kapitein op non-activiteit O. L. Eschau- zier, van het wapen der Artillerie, en d. den officier van gezondheid der le klasse J. C. Diehl, van het personeel van den genees kundigen dienst der Landmacht 3o. met ingang van 1 Juli 1922, ter zake van langdurigen dienst, aan a. den luitenant-kolonel bij den provincialen staf G. J. A. Baron van Hardenbroek van Am- merstol, provinciole-adjudant in Friesland, en b. den majoor bij den provincialen staf J. Buys, provinciale-adjudont in Geldeiland B. met ingang van 1 Juli 1922, aan den ka pitein Eykema voornoemd, den 'itulniren rang verleend van majoor C. zijn benoemd bij het reserve-peisonecl der landmacht, lo. tot reserve-kapitein a. bij het wapen der Infanterie, bij het 22sle regiment, met ingang van 16 Juli 1922, de kapitein Gauw voornoemd, bij het 7de regi ment, met ingang van 2 Juli 1922, de kapitein Visser voornoemd b bij het wapen der Artillerie, bij het 4de regiment Vesting-Artillerie, met Tigang vnn 25 Juni 1922, de kupitein Escbauzier voornoemd 2o. bij het personeel van den ^rneeskimdigen dienst, met ingang van 4 Juli 1922, tot reserve- i officier van gezondheid der 1ste klasse, de offi- J cier van gezondheid der 1ste klasse Diehl, voor- noemd met ingang van 1 Juli 1922 aan den eerstc- luitenant op non-activiteit W. R. Blankert, van het wapen der Artillerie, op het da-.rtoe door j hem gedaan verzoek, een eervol ontslag ver- j leend uit den militairen dienst en is hij tot 29 Juli 1923 benoemd totreserve-eerste-luitenant I bij het korps Torpedisten is te rekenen van 1 Mei 1922, de kapitein der j Artillerie dr. W. P. Hubert van Blijenburg, di- rccteur der militaire gymnastiekschool, be- noemd tot directeur der militaire gymnastiek» en sportschool, zulks onder gelijktijdige eer- i volle ontheffing uit zijn tegenwoordige func tie. 1 DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Dc Batavier V is Woensdagmiddag te Loen, ann het Sogne-fjord, aangekomen» EEN GEDENKTEEKEN VOOR PRINS WILLEM V TE DIEZ. Dinsdag had op den slotberg te Diez de feestelijke inwijding plaats van de drie voor den toren van den burcht der Nassau's bestemde Oranjeklokken. Deze klokken werden, naar de Tel. ver- i neemt dank zij gift van een in 1911 in ORiGSWEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 verband met een te Diez gehouden Oranje-ten- toonstelling gevormd Ncderlandsch dames comité verkregen. Oorspronkelijk was gedacht aan de oprich ting van een gedenkteeken ter herinnering aan den te Diez geliefden prins Willem V en diens gemalin. Door den oorlog is evenwel do uitvoering van dit plan verhinderd, zoodat toen het denk beeld rijpte dc hulde te doen bestaan in de plaatsing van de drie klokken in den toren van den ouden burcht der Nassau's. De grootste der klokken weegt meer dan 1000 K.G. Zij draagt en relief het welgelijkend portret van prins Willem V en diens gemalin, benevens het volgende inschrift: Dankbare hulde van Nederland aan de ouders van ons regeerend Koningshuis". De inwijding der klokken vond onder groote belangstelling der bevolking plaats. Als verte genwoordigster van het Nederlandsch dames comité nam mevr. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren uit Sappemeer aan de plechtigheid deel. De predikant Schwarz sprank de inwijdingspreek uit. De om zijn onderzoek naar de geschiedenis der Oranjes verdienstelijke burgemeester van Diez, de heer Robert Heck, sprak woorden van dunk jegens degenen, die de plaatsing van de klokken hadden mogelijk gemaakt. De spreker roemde het menschlievend werk, dot Neder land ten opzichte van de Duitsche kinderen heeft gedaan en dat onvergetelijk zal blijven. In aansluiting aan de woorden van den heer Heek, volgde een betooging van dank van de zijde der kinderen uit Diez, die in Nederland voor herstel van gezondheid hadden vertoefd. Aon elk der leden van het Nederlandsch dames comité weid als gave der kinderen een étui met twee bronzen penningen, Willem V en zijn ge malin voorstellend, overhandigd. Des morgens werd het slot Oroniënstein, op het oogenblik zetel van het Fransche plaatse lijke commando, door de Nederlandsche dele gatie bezocht. De heeren werden in het slot ont vangen door kolonel Du Mesnil en door den Franschen districtsvertegenwoordiger Bablon begroet. Onder leiding van kolonel Du Mesnil, een intelligent en fijn kunstkenner, werden de be zoekers rondgeleid. In verband met den bouwvalligen toestand van den thans tot tuchthuis dienenden burcht der Nassau's, wordt de vorming van een Duitsch-Nederlandsch comité overwogen, welks taak het zal zijn bij de Pruisische justi- tieele autoriteiten pogingen aan te wenden om het gebouw aan zijn tegenwoordige minder waardige bestemming te onttrekken en op waardige wijze te doen restaurecren, te meer wijl het historische gebouw in geen enkel op zicht voldoet aan de eischen, welke het moderne tuchthuiswezen stelt. gnooi on goedkoop. 82 Mr. Marchant over dc kabinetsformatie. In een te Middelburg gehouden rede heeft rar. H. P. Marchant gewezen op het besluit van de R.-K. Staatspartij om niet alleen met de so ciaal-democraten een regeering te willen vor men, en tevens op de zinspeling, dat de vrijzin nig-democraten wellicht ook mee zouden kun nen doen. De heer Marchant verzekerde, dat de vrijzinnig-democraten er niet naar haken in het kabinet te komen en zeker niet een ministerie mee zullen vormen, als het niet een zuiver de mocratisch ministerie zou worden, waarbij de uitvoering van de vrijz.-dem. eischen verzekerd zou zijn. HULP BIJ DIENSTVERLATÏNG. Ten einde officieren en onderofficieren, die door inkrimping van het leger overcompleet ko men behulpzaam te zijn in het verkrijgen van een voor hen passende burgerbetrekking in Rijksdienst, wordt, in verband met de instelling van het bemiddelingsbureau onder de afdeeling Generale Thesaurie bij het ministeri- van finan ciën, voor gegadigden in afwachting van de in voorbereiding zijnde bepalingen betreffende de dienst verlating de gelegenheid geopend hun verlangen te doen kennen om voor een rijksbetrekking in aanmerking te komen. Zij kunnen zich reeds thans daartoe laten in schrijven. Verzoeken om bemiddeling moeten, onder vermelding van deze legerorder op bet adres, door tusschcnkomst van de betrokken chefs wor den gericht tot het ministerie van financiën, Kneuterdijk 22 te 's-Gravenhage. Reeds tihans zijn rijksbetrekkingen vacant, die spoedig moeten worden bezet en die geschikt worden geacht om door sergeanten of wacht meesters te worden vervuld. Het vervullen van deze betrekkingen zal ge schieden op proef; aan hen die daarvoor voor- loopig worden aangenomen, zal verlof worden verleend, terwijl zij hunne militaire jaarwedde als bezoldiging ontvangen. In afwachting van de regeling der dienstverlating zal kunnen blijken of op overgang in vasten burgerlijken dienst zoowel door den betrokken rijksdienst als door belanghebbende prijs wordt gesteld. en do huiseigenaren lijst) ongeldig verklaard omdat ze maar door één kiezer onderteekend waren. De Gereformeerde staatspartij had twee gelijkluidende lijsten ingediend een dezer lijs ten is ongeldig verklaaid, omdat geen candida- tenverklaringen waren bijgevoegd. De naam J. Verburg is van de lijst der Nieuwe Katholieke Partij, en de naam G. Terbeek van de R. K. lijst van den Plattelandcrsbond afgevoerd, even eens wegens het ontbreken van dc Candida ten- verklaring. Het hoofdstembureou van den kieskring 's Hertogenbosch heeft gisteren de condidaten- lijsten voor de Tweede Kamer geldig verklaard. De naam van J. Verburg is van de T5jst van de Nieuwe Katholieke Partij geschrapt. De voorzitter van het hoofdstembureau deel de mee dat 26 Mei nog een lijst is ingeleverd, waarop als Candida ten voorkwamenNine Min- nema, te Zandvoort, C. B. Minderhoud, tc Rot terdam, A. Schwier-Sutters, te Amsterdam en F. Roozcndaal, te Wormerveer. Het hoofd stembureau besloot de lijst ongeldig te verkla ren, daar ze niet is ingeleverd op den dag van de condidaatstelling tusschen de bepaalde uren. Het Hoofdstembureau in den rijkskieskring Tilburg heeft alle op 23 Mei ingediende candi- datenlijsten goedgekeurd, behalve de drie lijs ten vnn den Bond van Belastingbetalers, wegens te weinig handteekeningen. HULP AAN RUSLAND. Met het s.s. „Carl O'kjellberg", hetwelk op 31 Mei van Amsterdam vertrok, verzond het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een completen inventaris voor twee poli klinieken, welke onder leiding van een tweetal door dot Hoofdbestuur aangeworven Neder landsche verpleegsters in de z.g. Hollandsch- Zwecdsche districten in den omtrek van Sama ra zullen geopend worden. De verpleegsters zullen over Stockholm rei zen, alwaar zij zich aansluiten bij het personeel van het Zweedsche Roode Kruis. Dit reisgezel schap zal zich over Revol, onder leiding van den Zweedschcn consul-generaal Ekshand, die voor korten tijd Nederland bezocht, naar de hongcrdistricten begeven. Bezoek van Engelschc journalisten. Op Zondag 4 dezer zal de Haagsche afdeeling van het Genootschap Nederland-Engeland den Engelschen journalisten een uitstapje naar Delft aanbieden. Te Delft zullen het museum, hel Prinsenhof en de Nieuwe Kerk bezichtigd wor den. Vcrvoigens zal het genootschap een thee aanbieden in de sludentcn-socicteit Phoenix. Hollandsch politiebeambte in Budapest. Uit Budapest wordt ons d.d. 1 Juni geseind Dc Rottcrdamsche hoofdinspecteur van poli tie W. Beeckman is te Budapest aangekomen om de zedenpolitie aldaar te bestudeeren, een inter nationaal politiecongres voor te bereiden en een internationaal politieblad in Holland te stichten, tot deelname waaraan hij ook Hongaarsche poli- tieoverheden wist te winnen. De heer Beeck man, die een aanbevelingsschrijven van den Hongaarschen gezant in den Haag medebracht, werd vanwege de regeering en de kringen, waar mede hij in aanraking kwam, zeer vriendschap pelijk ontvangen. Het Vredespaleis. Het Vredespaleis wordt voorloopig niet meer voor de publieke bezichtiging opengesteld. Rozententoonstelling te Rotterdam. Voor de door de Nederlandsche Rozenver- eeniging Nos Jungunt Rosae 14, 15 en 16 Juli te Rotterdam te houden nationale rozententoon stelling heeft het eere-comité zich als volgt ge constitueerd Mr. A. R. Zimmerman, burge meester van Rotterdam, voorzitter; dr. S. Birnie, voorzitter afd. Rotterdam, Ned. Natuurhistori sche Vereeniging; H. A. Burgerhout, te Rotter dam; mr. H. H. C. Costendijk, voorz. afd. Rot terdam der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde; mr. H. C. Dresselhuys, voorzitter Ned. Tuinbouwraad. 's-Gravenhage; Ph. Mees, Rot terdam; mr. R. Mees, voorz. van den Rotter- damschen Kring, Rotterdam; jhr. J. L. Mock, oud-voorz. Nos Jungent Rosae; A. Robertson W.Azn., voorz. der Ver. t. Bev. van het Vreem delingenverkeer, Rotterdam; W. Rueb, onder- voorz. bestuur Rotterdamschc Diergaardejhr. G. F. van Tets, voorz. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, te Zeist, en A. Voogd, voorz. der afd. Rotterdam van den Ned. Journalistenkring, Rotterdam. DE BEZUINIGING BU DE SPOORWEGEN. Het getal aan overcompleet treinpersoneel, waarvan in een vorig bericht sprake is, is niet geheel juist. Volgens de directie, bedraagt dit ongeveer 1000. De T e 1. verneemt nog, dat hoofdconducteurs le klasse, reeds met de nieuwe dienstregeling van 1 Juni als remmers zullen worden gebe zigd. Alleen te Utrecht is reeds 127 man treinper soneel ter beschikking gesteld. Zitsteun voor tramconducteurs. Zooals men weet, zijn alle tramwagens te Amsterdam tegenwoordig voorzien van een zit steun voor de wagenbestuurders. Thans is door de betrokken organisaties de wensch geuit, ook voor de conducteurs een dergelijk toestel aan te brengen. De kosten daarvan worden geraamd op 5500. B. en W. stellen den Raad voor een crediet tot dat bedrag te verleenen. Pinksteren cn dc arbeid in broodbakkerijen. De minister van Arbeid heeft toegestaan, dat, in afwijking van het bepaalde in artikel 3d zesde lid, der Arbeidswet 1919, op 3 Juni 1922 in alle deelen des Rijks deeg en brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebak ken of opgewarmd is, het gebouw met aanhoo- righeden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, verlaat na 7.30 des voormiddags en de verkoop of aflevering daarvan een aanvang neemt te 8 uur des voormiddags. DE KAMERVERKIEZINGEN. In dc gisteren gehouden vergadering van het hoofdstembureau te Dordrecht zijn de drie lijs ten van den Nederl. Bond van belastingbetalers (de patriciërslijst, de rada ca al -economische lijst Inbraak. T^en gistermorgen de koster van de Port. Israël: Gemeente te Amsterdam een der poor tjes wilde openen, welke toegang geven tot de binnenplaats naar het Synagogegebouw en de Secretarie van deze gemeente, gelegen aan het Jones Daniel Meyerplein, bemerkte hij dat het slot verbroken was. Spoedig bleek, dat een of meer ongewenschte bezoekers een nachtelijke visite hadden gebracht aan dc Secretarie. Daar was alles opengebroken en onderst boven ge haald. Voor zoover op het oogenblik kon wor den nagegaan, is alleen een bedrag van 3500 gestolen. Op andere dagen is nooit zooveel geld aanwezig. Heden zouden echter de sala rissen worden uitbetaald, waarvoor gisteren geld was gehaald, betgeen do dieven scb^baar wis ten. Dit politie stelt een onderzoek in. De be* woncis hebben niets bemerkt. Haagsche roofholen. Als gevolg van do razzia, welke j.l. Zaterv dag door de politie onder leiding van den com missaris den. heer Besseling gehouden werd on der de beruchte beroovingsperceelen in de Spi- nozastraot. de Faber van Riemsdijkstraat en de Adi iaon Amptsslraat tc den Haag. ziin than? drie mannen en vier vrouwen ingesloten in het Huis van Bewaring. Kind doodgereden. Een meisje van negen jaar, A. A. uit d Blcijenburgstraat te Voorburg is nabij de Broekstraat door den trein die 5.18 van Voor burg naar den Haag vertrekt ovei reden en op slag gedood. Ooggetuigen hebben verklaard dit het meisje dat bloemen langs de spoorbaan plukte nog juist de rails wilde oversteken toen de licin haar greep met het noodlottige gevolg. DE BRAND BIJ WERKSPOOR. Men meld ons uit Amsterdam Gistermorgen zijn wij nog eens gaan kijken naar de fabrieken van Werkspoor, die grootendeels door het vuur vernield rijn. Inderdaad blijken nu dc verwoestingen, door den brand aangericht, ontzettend te zijn geweest. De modelmakerij en het aangrenzend maga zijn liggen in puin. En het kopermagazijn, de z.g. „koepel" en laschinrichting zijn eveneens lot den grond afgebrand. Van de cor.structiewerkplaatsen. waarin dt locomotieven en turbines vervaardigd woiden, is het belangrijkste deel vernield, terwijl de gie terij en de ketelmakerij eveneens ernstig geleden hebben. Naar wij van de Directie vernamen, zal ge- tracht worden het bedrijf intact te houden en de werklieden zooveel mogetijk ann den arbeid te laten. Het bedrag der schade kon nog niet woiden vastgesteld. Marine-autoriteiten stelden gistermorgen een onderzoek in naar den omvang van de bescha- diging der turbines, die voor den kruiser Suma- tie bestemd waren. Men meldt ons uit Den Hoog De inspecteur van den marine stoomvaart dienst, hoofdofficier-machinist le kl. J. de Winde en de schout-bij-nacht J. H. Zeeman, chef van de aid. materieel aan het departement van ma rine, hebben zich gister naar Amsterdam bege ven in verband met den brand in de fabriek „Werkspoor", ten einde den omvang na te gaan van de schade, beloopen door de turbines voor den in aanbouw zijnden kruiser „Sumatra". De directie van Werkspoor te Amsterdam deelt mede, dat hoewel de brand van Woens dagavond voor het bedrijf zeer ernstige gevol gen heeft, deze toch nog betrekkelijk meeval len, in zooverre, dat he4 bedrijf in verschillende afdeetinge» geheel of gedeeltelijk kan worden voortgezet. Werkspoor heeft ook uitgebreide fabrieken te Zuilen, bij Utrecht, waar niet alleen een gioot gedeelte van het bedrijf gevoerd wordt, maar ook een groot aantal modellen be waard wordt, en wel juist die van de meeste waarde. Het percentage van de verloren go- gane modellen is betrekkelijk klein. In de groote ijzergieterij en de ketelmakerij, die niet dooi den brand aanaretart zijn, liep her bedrijf gistermorgen als altijd. En naar de di rectie verzekert, is rij reeds bezig aan het tref fen van maatregelen, welke het mogelijk zul len maken het werk zeer spoedig in de door den brand vernielde afdeeüngen te hervatten. Do modelmakerij zal voorioopig ondergebracht wor den in leegstaande lokaliteiten; de nf te wer ken locomotieven zullen naar Zuilen worden overgebracht, waarheen ook een gedeelte der werklieden zal worden overgeplaatst. Volgens de Tel. is het bedreig waarvoor de gebouwen, machinerieën en gereedschappen van Werkspoor verzekerd zijn, te stellen op onge veer 9,600,000, waarover de schade door den brand veioorzaokt, geschat zou moeten worden op 10 15 procent. Aan goederen was boven dien nog verzekerd voor een bedrag van onge veer 3,000,000, waarover de schade nog niet bij benadering is aan te geven. Het Hbld. herinnert er aan, dat het terrein, waarop de fabriek van Werkspoor te Amster dam was gebouwd, op zichzelf een stukje Am- sterdnmsche geschiedenis is. Reeds in 1600 lie pen daar de schepen van de Oost-Indische Com pagnie te water, ongeveer ter plaatse waar de brand heeft gewoed. Het gebouw, met de muren van een meter dikte, dat de z.g. kleine machine- stelplaots bevat, is eerst later, naar verluidt, van het geld ven de Zilvervloot opgericht. ALWEER TWEE BRANDEN IN DE HOOFDSTAD. Der Amrter-damschen brandweer schijnt do laatste twee dagen geen rust te zijn gegund. Gistermiddag werd zij weder uitgeroepen voor een uitslaanden brand, die thans uitgebro ken was in de Kantoorboekenfobriek der N. V. A. J. Nuvs aan de Falckstrnot 51. Kort nadat het personeel de fabriek verlaten •had omstreeks half zes sloegen de vlanto men uit de vensters der tweede verdieping. Daar schijnt de brand te zijn ontstaan in het schaft'okoal. Het houten schot tusschen dit lo kaal en het magazijn brandde door tengevolge waarvan het papiermagarijn door het vuur werd; aangetast Met twee srialen op de motorspuit over den mechanischen ladder, wist de brand weer het vuur spoedig meester te worden. Het schaftlokaal is geheel uitgebrand en de in het magazijn opgeslagen balen papier leden deels door het vuur, deels door het water ernstige schade. De oorzaak is onbekend; de firma Nuss is tegen brandschade verzekerd. Eenige inen daarna, des avonds ongeveer half ne^en, werd opnieuw in de Centrale Se inzaai de* Brandweer „Brand" gealarmeerd. Er bleek brand, te zijn op de binnenplaats van het hoedenma- gazijn der Firma Peter Lülvrs en Co., gevestigd Paleisstraat 51, naast het gebouw van het „Alge^ meen Handelsblad", doordat cenig sLroo en an-* derszins, dat zich op die plaats bevond, door tol nu toe onbekende oorzaak vlam vatte. De brand weer was spoedig ter plaatse en slaagde er in*) met een paar stralen op de vechtleiding" vooc het huis het vuur, dat zich aanvankelijk ernstig ger deed aanzien, binnen korten tijd te blraN schen. Daar de eigenaar van de zaak niet in he# perceel aanwezig was, moesten de brand ween* mannen rich toegang verschaffen door ém groote ruit in de voordeur en daardoor heen slang te leiden. De schade is niet groot

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2