liet nazien dier rekening, mededeeling was ge- l<Iaan over hare bevinding-. Aan den penning meester, O. L. baron Bent inde, werd décharge Hverleend onder dankbetuiging voor het accuraat 'gevoerd beheer. De bijdrage van de vereeniging „Damespen- fting" bedroeg dit jaar f1147. Aan verschillende personen werden uitkeerin- gen gedaan tot een totaal van 13,902.83. De aftredende bestuursleden G. C. baron van 'Asbeck, jhr. mr. A. T. J. Schade van West rum en jhr. A. G. Sickinghe werden herkozen. Genootschap De Nederlandschc Leeuw. Het Genealogisch Heraldisch Genootschap De Nederlondsche Leeuw hield op 27 dezer in Pulchri Studio te Den Haag zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van jhr. mr. F. Beelaerts Van Blokland. Tot bestuurslid werd verkozen de heer W. J. 'J. C. Bijleveld te Leiden. De heer W. baron Snouckaert van Schau- burg, ten vorigeit jare als bestuurslid afgetre den, na ongeveer 25 jaar de bibliotheek van het genootschap te hebben beheerd; werd bij acclamatie tot eerelid benoemd. Na afloop der vergadering hield de Keer R. T. Muschart uit Rotterdam een voordracht over eenige eigenaardigheden der geslachtwa pens. Ook dit jaar zal een excursie worden gehou den, en wel op 6 cn 7 September naar Zwolle en omstreken, waarbij ook eenige Overijssel- sche kasteelen zullen worden bezocht. Ned. Economisch-historisch Archief. Te Amsterdam heeft onder leiding van prof. dr. G. W. Kernkamp de jaarlijksche vergadering van het Nederlandsch Eoonomisch-Historisch Archief plaats gehad. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal ar chieven, die aan het Archief werden toever trouwd, ook in 1921 is toegenomen. Het aantal werken, waaruit de economisch- historische bibliotheek thans bestaat, bedraagt 5005. Door een aantal bezoekers werd van de archieven cn de bibliotheek gebruik gemaakt. In het jaarverslag worden voorts tal van bij zonderheden medegedeeld omtrent de publi caties der Vereeniging. In verband met de aanmerkelijke verminde ring van de contributies zijn de uitgaven van Ie vereeniging in het afgeloopen jaar beperkt. Na goedkeuring van de begrooting werd de ?ergaderng gesloten. Zomerconfercntie Christ. Hist. Unie. De eerste zomerconferentie van de Chr. /hst. Unie wordt op 19, 20, 21 en 22 Juli te bunteren gehouden. Naar De Ned. meldt, zijn de namen van de ïprekers en hun onderwerpen de volgende L Mr. J. Schokking, „De uitslag van den Stembusstrijd" 2. Mr. dr. A. A. van Rhijn, „Maatschappe lijke Bedrijfs-organisatie" 3. Mejuffrouw mr. C. F. Kotz, „Is wijziging in de regelen van ons huwelijksrecht noodig 4. Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van •Dubbeldam, „De staatkundige en maatschappe lijke beteekenis der Chr. Zending in onze Kolo niën" 5. Luitenant ter zee le klasse, A. van Hen gel, „De Vlootwet en haar beteekenis voor onze Koloniën". Journalisten-vereenïgring „De Oostelijke pers". Dezer dagen werd in een bijeenkomst van leden van den Ncd. Journalistenkring uit Gel derland en Overijscl te Arnhem de journalisten- vereeniging „De Oostelijke Pers", omvattend het gebied van deze beide provincies, opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer F. Th. Holsboer te Deventer, terwijl voorts voorloo- pig tot bestuursleden werden aangewezen, de heeren C. F. C. Vergouwe (Arnhem), H. Mink man (Arnhem), P. J. Smink (Nijmegen) en F. J. A. Berding (Zwolle). De definitieve verkiezing /an het bestuur, behalve van den voorzitter, zal bjj referendum geschieden. Een concessie der communisten. Tn een vergadering van de afd. Lochem der Communistische Partij heeft de 'heer D. Wijn koop verklaard, dat de communisten in verband met de wenschelijkheid om de massa's van alle politieke en godsdienstige richting bijeen te brengen in den strijd tegen het kapitaal over de geheele wereld, bereid zijn belangrijke conces sies te doen door o.a. den strijd tegen den Vrede van Versailles van hun program te laten /vervallen. ONDER-OFFICIEREN-VEREEN. ONS BELANG. Deze week hield „Ons Belang", Ver eeniging van Onderofficieren,'enz., haar jaarver gadering te den Haag. Gisteren heeft de voor- "fcitteT, de heer W. Wijk, de vergadering met een kort woord geopend. Hij wees er op, dat, nu de vergadering in den Haag gehouden wordt, het werken der vereeniging meer onder de aandacht Jder Regeering wordt gebracht. Behalve behartiging van de belangen zal deze vergadering vooral mede moeten werken aan het yeTsterken der vriendschapsbanden. Vijftig afdeelingen waren op de vergadering Vertegenwoordigd, terwijl eveneens aanwezig iwas het hoofdbestuur van den Vrouwenbond i van Ons Belang en een vertegenwoordiger van ide Marinebonden van Onderofficieren. De vergadering heeft een telegTam van hulde gezonden aan de Koningin. De heer*W ij k Leeft vervolgens een toespraak gehouden tot de vergadering, waarin hij er op wees, dat de tijden ernstig zijn voor het leger; buitengewoon ernstig zelfs voor de onderoffi cieren. Een verblijdende gebeurtenis is echter de aan neming van de militaire pensioenwet en de pen sioenwet voor de weduwen. Hiervoor is spr. jdankbaaT. Bijna 25 jaar heeft de vereeniging voor verbetering van het lot der ouden en van de weduwen gestreden en thans is de overwin ning behaald. Een belangrijk jaar was 1921 zeer zeker. Be halve genoemde wetten, kwam een voorloopige regeling van het georganiseerd overleg tot stand hiertegenover staat de aanneming van de Dienstplichtwet, reorganisatie van het leger met tich brengende. Een langzame afvloeiing van het beroepskader 'komt daaruit voort, waardoor hon derden onderofficieren nu een onzekere toekomst tegemoet gaan. Spr. wees verder op de salaris- yormindering, die men tracht in te voeren. De gevoelens ten opzichte van de positie der gnderofftoeren schijnen eenigszins milde- te zijn geworden maar sdc. meende, dat wel blijken zal* k dat deze gevoelens nog eender zijn als in 1918. Spr. vestigde hfc r na de aandacht op de nieu we Leger wet, waarbij de vooroefeningen een groote rol spelen. De nieuwe legerwet neemt bet bestaande officierenkorps in zijn geheel op, maakt de bevorderingskansen van de officieren beter en vei gemakkelijkt hun diensten. Van de onderofficieren daarentegen zal minstens een derde moeten verdwijnen, hun bevorderingskan sen worden verminderd en hun diensten ver zwaard. En zoowel bij de oude als bij de nieuwe legerorganisotie vormt het onderofficierskorps de ruggegraat van het leger. Is het onderofficieïskorps zich wel bewust van hetgeen het boven het hoofd hangt Spr. meen de van niet. Alle krachten zullen te werk moeten worden gesteld om eensgezind in het verweer te kunnen komen. Ieder onderofficier zal een man moeten zijn en zich niet uit angst voor erger stil moeten houden. Het onderofficierskorps zal op niemand en niets behoeven te rekenen dan op zichzelf en/ zijn goed recht. Slechts éénheid samenwerking van allen, zal de rampen kunnen afwenden, die boven het hoofd van den onder officier hangen. De vergadering uitte aan het slot dor rede, die verschillende malen door applaus werd onder broken, een driewerf hoera voor den Bond. Het jaarverslag van den secretaris is zonder discussie goedgekeurd. Over het verslag van den penningmeester over het financieel beheer ont spon zich een zeer langdurige discussie, speci aal over een post van 15.000 in verband mot de pensioenstortingen voor de ambtenaren der vereeniging. Men meende, dat, waar de positie regeling het vorige jaar in een vloek en een zucht wend aangenomen, hierover in deze ver gadering nogmaals opnieuw zou worden be sproken. Het vorige jaar werd niet voorzien, dat de kosten f 15.000 zouden bedragen, terwijl op de begrooting de post evenmin was voorgeko men. Ten slotte is op voorstel van de afd. Assen de goedkeuring van rekening en verantwoording aangehouden tot den volgenden dag, nadat de positieregeling van de ambtenaren der vereeni ging opnieuw is besproken. Verworpen zijn een voorstel van de afd. Hoek van Holland om geen artikelen be treffende de drankbestrijding meer in het Week blad op te nemen en een voorstel-Breda om het Weekblad in kleiner formaat te laten verschij nen. Het voorschot aan de ondersteuningskas is bepaald op f 4500. Naar aanleiding van een voorstel-Naarden, om de moreele verheffing op de algemeene vergode- ring te doen behandelen in huishoudelijke bij eenkomst, is vanwege het hoofdbestuur opge merkt, dot het aanzien van den Bond er slechts door kan stijgen als het werk, dot de Bond naast het materieele doet, in het openhaar naar voren komt. De heer H. Schuurman, lid van het hoofd bestuur, betoogde dat gestreefd moet worden naar herstel van de door den oorlog verbroken levensharmonie. Men moet terug naar den tijd van overheerschmg van den geest, wat een krachtig opkomen voor de materialistische be langen niet behoeft te belemmeren. Hier is een groote taak voor de vakbeweging weggelegd. De enkele mensch heeft slechts waarde als deel van het geheel. De menschcn te doordringen van deze ide is de cultureele taak ven de vakbewe ging. Spr. acht het gelukkig dat de Bond van Onderofficieren dit deel van haar took reeds met rooveol succes nastreeft. Het parool was en is nog steeds omhoog I De drang naar beschaving en ontwikkeling, die steeds van den Bond is uit gegaan, heeft de publieke opinie over den offi cier ten gunstigste veranderd. Spr. bracht dank aan de mannen, die vroeger zooveel hebben ge daan voor het op hooger peil brengen van het ondcrofficierskorps, en de jongeren wees hij er op, dat zij de erfenis hebben te dragen, htm door de ouderen nagelaten. Doen zij dit niet, don zal spoedig weer verloren zijn gegaan, hetgeen door die anderen bereikt is voor het aanzien van het onderofficierskorps. De Voorzitter merkte op, dat het hoofd bestuur eigenlijk van deze vergadering bekrach tiging moet veragen van de schorsing in Juli van het vorige jaar van het afdeelingsbestuur te Groningen, maar intusschen hebben de leden daarvan bedankt als lid yan Ons Belang en heeft de schorsing dus opgehouden te bestaan. Bij de bespreking ven het algemeen beleid van het hoofdbestuur is speciaal de kwestie met de afd. Groningen naar voren gebracht. Een voorstel-Dordrecht, om over de kwestie Groningen met geen enkel woord meer te spre ken, is met overgTOote meerderheid aangeno men. De stemming over een motie, waarin de goed keuring wordt gehecht aan het beleid van het hoofdbestuur, is aangehouden. Des avonds is mededeeling gedaan van ver schillende brieven, en telegrammen met den wensch voor het welslagen der vergadering. Verder, dat weer verschillende giften zijn inge komen voor het Sanatoriumfonds, terwijl een af gevaardigde van Utrecht namens deze afdeeling nog 2000 aan den voorzitter overhandigde. Namens de Vrouwenorganisatie van den Bond werd het hoofdbestuur een mand bloemen aan geboden/ als donk en hulde voor hetgeen voor het tot stand komen van het weduwen- en wee- zenpensioen was gedaan. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. Klooster, K. Spaans en H. Schuur man, zijn herkozen, en in de plaats van den heer C. Blokker, die zich niet herkiesbaar had ge steld, benoemd de heer A. Noordewier, sergeant der infanterie te Amersfoort. De voorzitter bracht dank en. hulde aan den heer Blokker, die zestien jaren de organisatie gediend heeft. Namens een commissie van huldi ging sloot de heer Fiolet zich bij deze woorden aan en deelde mede, dat den heer Blokker en diens vrouw stoffelijke blijken van belangstel-, ling zullen worden aangeboden. De afd. Den Helder verdedigde het vol gende voorstelHet hoofdbestuur richt zich tot alle politieke partijen met of zonder verwijzing naar de door den Bond gedane voorstellen in zake kaderafvloeiing, rechtspositie, periodieke bevordering en georganiseerd overleg, met ver zoek te mogen vernemen hoe hun pér tij en him candidaten tegenover deze voorstellen staan. Doch nadat de voorzitter en afgevaardigden van de aid. Arnhem, Vlissingen, Delft en Har derwijk haddeni betoogd, dat de Bond zich ge heel buiten de politiek moeten houden en ge heel een belangenpartij is, is besloten over het voorstel niet te discussieeren. Betreffende de leger organisatie en .vooroefe ningen had het hoofdbestuur de volgende reso lutie voorgesteld: De aanneming van vrijwilli gers, bestemd voor kader opleiding, stop te zet ten tot na de reorganisatie en tot de positie der onderofficieren wettelijk is geregeld. Na korte discussie is de resolutie goedge keurd. Een protest is geuit tegen de wijze, waarop de afvlociingsmaatregelen thans tot stand staan te komen bij K. B., buiten de Staten-Generaal om. Algemeen was men ontevreden over de wijze, waarop thans reeds maatregelen van afvloeiing -worden getroffen. Allereerst werd thans gestemd over de motie tót goedkeuring van het beleid van het hoofd bestuur, welke motie met nagenoeg algemeene stemmen werd oangenomen. Naar aanleiding van de gisteravond gehouden discussie werd de volgende motde, voorgesteld door de afd. Amsterdam, bij acclamatie aange nomen. De vergadering enz. kennis genomen hebbende van legerorder 1920 no. 164, waarbij aan alle onder officieren het recht is verleend om, on geacht het recht op pensioen voor ]ong- durigen dienst, voortaan te blijven doordie nen tot na het volbrengen van den 56-jori- gei» leeftijd, pi ©testeert ten sterkste tegen den inhoud van legerorder 1922 no. 209, waarbij dat eenmaal toegekende recht zonder meer we der aan hen wordt ontnomen. Hierna is een bespreking gehouden over de rechtspositie der onderofficieren, waarover het hoofdbestuur een rapport had ingeleid. Het hoofdbestuurslid Brandwijk heeft het on derwerp ingeleid, die de noodzakelijkheid van de positieregeling naar voren bracht als een erkenning van het werk en het recht van den officier. Zoowel voor den officier als voor het leger zelf brengt het ontbreken van de rechts positie vele nadoelen, vooral in den tegenwoor- digen tijd, nu de taak van het beroepskader moeilijker is dan ooit. »- Van een getemperden strijd kan, aldus spr., geen sprake zijn, zoolang de onderofficieren hun rechtspositie nog niet geregeld zien, zooals het hoofdbestuur in zijn rapport heeft neerge legd. En onbereikbaar is dat ideaal niet, zoolang het gevoel van saamhoodigheid in Ons Belang blijft heerschen. Na een kort debat over enkele artikelen van het rapport werd dit zonder stemming goedge keurd. Een voorstel-^jorinchem, dat de gelegenheid geopend wordt, dat onderofficieren nog ge schikt voor den dienst te velde vóór zij 24 jaar onderoffioier zijn, op de lijst voor conduc teur der artillerie kunnen worden geplaatst, werd aangenomen. Vanwege het hoofdbestuur werd vervolgens een korte uiteenzetting gegeven van den stand van zaken inzake het georganiseerd overleg. Hetgeen thans tot stand gekomen is, is geen georganiseerd overleg; de desbetreffende com missie is don ook niet ten onrechte besprekings commissie genoemd en men zal haar zoo moe ten blijven noemen, totdat de commissie ver anderd is. Na de installatie-vergadering is de commissie nog niet weer bijeengekomen. De afd. Gorinchem stelde voorDe algemee ne vergadering draagt het hoofdbestuur op, krachtig te blijven aandringen op wijziging van het georganiseerd overleg, opdat dit overleg worde gewijzigd, zooals door „Ons Belang" is aangegeven. Het hoofdbestuur ging geheel met dit voor stel accoord. Verschillende afdeelingen namen aan het nu volgend debat deel. De afd. Assen meende, dat, waar nu duidelijk genoeg gebleken is, wat men aan het z.g. ge organiseerd overleg heeft, het veel beter zou zijn, dat Ons Belang zich maar uit de geheele zonk zou terugtrekken. De secretaris merkte op, dat het hoofdbestuur indertijd machtiging heeft gekregen al dan niet aan het georganiseerd overleg deel te nemen. Hij meende, dat het nu ook aan het hoofdbestuur overgelaten moet worden om het tactische mo ment af te wachten, waarop men zich zal moe ten teiugtrekken. (Langdurig applaus). Ter bevordering van de actie voor verbetering van de pensioenen van oud-militairen stelde het hoofdbestuur voor aan den Algemeenen militai ren Pensioenbond een subsidie van 2000 te verleenen. De afd. Dordrecht was niet tegen het steunen van dén Algemeenen Militairen Pensioenbond, maar achtte het wenschelijker, dat geen gift werd gedaan, maar een renteloos voorschot zou worden gegeven. Meerdere afdeelingen waren het hiermede eens. Bij het debat, dat zich verder over deze kwes tie ontspon, stelde de afd. Delft voor zoo noodig de subsidie te verdubbelen, terwijl de afd. Go rinchem meende, dat de subsidie te laag was. De afd. Assen achtte het den moieelen plicht van Ons Belang het voorstel van het hoofdbe stuur bij acclamatie aan te nemen om de oude militairen, die de grondleggers zijn van de te genwoordige positie van de onderofficieren, te steunen. Verschillende andere afdeelingen slo ten zich hierbij aan. Het voorstel van het H.B. om ter bevorde ring van de actie voor verbetering van de pen sioenen van oud-militairen aan den Algemee nen Militairen Pensioenbond een subsidie van 2000 te verleenen, is met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur gaf hierna een uiteenzetting omtrent de pogingen tot verlaging van het in komen. Het verwacht van de afdeelingen op twee vragen een pertinent antwoord, opdat de Re geering het hoore; n.l.: Is de voorgenomen sala- risvermindering met 5 pCt. recht of onrecht (Geroep: Onrecht I) enZal en moet de Bond zich daartegen verzetten met alle hem ten dien ste staande wettelijke middelen en met alle kracht (De vergadering bevestigde dezen vraag met ja-geroep). In verband hiermede werd een motie voor gesteld door de afd. Amsterdam aangenomen, waarbij de vergadering als haar meening uit spreekt dat, ter voorkoming van het plegen van onrecht tegen het militair* personeel, het noodzakelijk is de thans genoten wordende 7 pCt. bijslag om te zetten in salaris en daarna het militair personeel te doen storten voor het weduwen-pensioen, op het tijdstip waarop, dat ook door de burgerambtenaren zal geschieden. Ook over de bevorderingskansen werd een motie aangenomen, waarbij aan het hoofdbe stuur werd opgedragen te ageeren voor een spoedige invoering van periodieke bevordering van 9 en 18 jaren. In de middagzitting is allereerst de inwendige organisatie besproken. Vanwege het hoofdbe stuur is gewezen op het belang van de éénheid voor de versterking van de inwendige organi ek V l Zij die trachten die eenheid te verbreken, ver grijpen zich ten koste niet alleen van de onder officieren maar ook van hun. vrouwen en kin deren. De afd. Den Bosch verdedigde een voorstel om voortaan op de begrooting een bedrag uit te trekken van b.v. 1000, voor eventueel te verleenen subsidies aan studie- en debatings- clubs, voor onkosten oan zaalhuur en leer krachten. De afd. Amsterdam gaf in overweging geen bepaald bedrag uit te trekken, doch een post pro memorie. Het hoofdbestuur verklaarde zich tegen het voorstel evenals eenige afdeelingen. Bij stem ming werd het voorstel verworpen. De afd. Leiden stelt voor dat het hoofd bestuur trachtte in verbinding te komen met de verschillende hoofdbestuurders van catego rale bonden van militair personeel, ten einde door besprekingen met die bonden te komen tot een insmelting of centralisatie in Ons. Be- long, op een basis, overeen te komen met die bonden en onder goedkeuring der leden. De kwestie is aan het beleid van het hoofdbestuur gelaten. Het hoofdbestuur stelde voor oan den Vrou wenbond voor 1922 200 subsidie toe te kennen, doch de afd. Assen, gesteund door eenige onderen, wilde evenals vorige jaren 300. Het voorstel van het hoofdbestuur weid aan genomen, daar de voorstelling van Assen bui ten de orde ging en deze afd. het volgend jaai met een gemotiveerd voorstel zal komen. Na langdurige discussies zijn de voorgestel de wijziging van statuten, huishoudelijk regle ment, goedgekeurd. Een langdurige bespreking vorderen nog de door het hoofdbestuur en de afd. Amsterdam voorgestelde wijzigingen in de positieregeling 1921 van de ambtenaren der vereeniging. Wijzigingen werden eveneens aangebracht in het reglement voor de Eereraden, terwijl wat betreft de jaarwedden, reis- en verblijfkos ten, toelagen, dienst- en werkuren en genees kundige behandeling, verschillende voorstellen waren ingekomen, die in den verzamelstaat reeds zijn of nog zullen worden opgenomen. Het jaarverslag- van den penningmeester werd goedgekeurd, het hoofdbestuur gedéchargeerd voor het financieel beheer en de begrooting voor 1922 vastgesteld. De vergadering is daarna gesloten. Een Engelschman ovèr ons land. Een bijzondere correspondent van de „Times", die voor zijn blad een reis door het vaste land van Europa maakt, heeft zoo lezen wij in de Tel. thans ook ons land bezocht en schrijft over zijn tochten door Holland, over het voedsel en het verblijf in de Hollandsche hotels. Hij Jaat een min of meer wijsgeerige beschou wing over de beteekenis van den weg voor oor- logs- en vredestijd voorafgaan, waarbij hij de opmerking maakt, dat wat het verkeer langs den weg betreft wellicht Frankrijk alleen een. verge lijking met ons land kan doorstaan. Het reizen per auto in Nederland wordt door alle mogelijke voordeelen vergemakkelijkt, aldus de correspondent. Garages, reparatie-werkplaat sen, olie, benzine zijn overal te vinden en vaak in de nabijheid van die genoegelijke kleine café's en restaurants, die zoo veelvuldig langs de Hol- ltmdsche wegen voorkomen. Daar eet men uitstekend en bediening en voor komendheid gaan zoo ver, dat zoowel reizigers als vehikel op z'n best verzorgd worden. Het Hollandsche volk heeft de correspondent leeren kermen als een eenvoudig volk met een eenvoudigen doch uiterst goeden smaak. Ten zeerste worden de Hollandsche melk en boter en de landbouwvoortbrengselen geroemd. Op zijn tocht van Hoek van Holland tot nabij de Duitsche grens heeft de Engelschman bijna alle in aanmerking komende hotels bezocht. Zijn conclusie was, dat Holland in dat opzicht van geen enkel land concurrentie heeft te vreezen. Die comfortabele, bescheiden hotels in de klei nere steden doem wel denken aan de hotels in de Fransche provincies. Steden als Utrecht, Arnhem, Venlo enz. bezit ten die eenvoudige hotels, waar nog de beleefd heid en gastvrijheid heeischt van vóór den oor log, waar de bediening uitstekend is, en waar de kookkunst op goed peil staat. De electrische soldeerbout. „Die vervloekte loodgieters", het gevleugelde woord van Victor de Stuers, wanneer weer door loodgieters brand ontstaan was op een der histo rische gebouwen of oude kerken. Misschien zal nu weldra deze uitdrukking tot het verleden behooren. Maandag heeft men op het dak van de Nieuwe Kerk te Amsterdam een nieuwe soldeermethodo meegemaakt, waarbij een electrische bout gebruikt wordt. De heeren Rcdert, architect der kerkgebouwen van de Ned. Herv. Gemeente, en Hanson, ingenieur bij de G. E. W., die het nieuwe systeem bedacht hebben, gaven toen een demonstratie, waarbij het volgen de bleek: Bij de oude methode wordt het lood mot lepels en op een ongecontroleerde hooge temperatuur over de scheuren uitgegoten. Het gevolg was het doorlekken op 't vermolmde hout, dat gemak kelijk ontbranden kon. Ook werd vaak de zeer gevaarlijke soldeerlamp met haar uitschietende vlam gebruikt. Bij de electrische soldeerbout heeft men allerlei voordeelen. Er is geen vuurl Dat in de eerste plaats. De temperatuur is niet te hoog. Gebruikt moet worden zink-soldeer. Thans heeft niet het snel-vloeibare sol deer en plaats, waardoor bros heid op de laschnaden ontstaat, en waarvan later wellicht nieuwe breuken het gevolg zijn. De moei lijkheid was echter, zonder warm te-accumulatie van beteekenis, in verband met het langdurige werken aan één stuk, toch voldoende warmte toé te voeren, onder zeer ongunstige omstandighe den, als feilen wind en vocht. Dan dient de bout niet te zwaar te zijn, en ongevaarlijk. Na verscheidene proeven is het gelukt met bouten, die circa 3 K.G. wegen, warmte te ont wikkelen van 450 watt, regelmatig te soldeeren. De netspanning wordt met een reductor-txons- formatOT teruggebracht tot 20 volt. De spanning is dus ongevaarlijk. De transformator wordt naar het dak meege nomen. Een soliede kabel voert de netspanning tot op het dak. Men kan den draad op elk licht aanbrengen. Over de proeven zijn de deskundigen tevre den, want bij alle soldeerwerken op gebouwen der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam wordt thans de electrische soldeerbout toegepast. Het spreekt vanzelf, dat de loodgieters nog wat oan bat nieuwe systeem moeten wennen. Hulp bij Elcctricitcitsongevallen De heer van Gravesteun, Consulent-bestuuw der der Maatschappij tot Redding van Drenkee lingen schrijft ons Enkele dagen geleden las ik in een der groot# dagbladeneen int de „Asahi" overgenomen bericht, betreffende een werkman, die in een Duitsche elecrriciteitscentrnle bij een val een 5000 voltdraad greep, oogenschijnlijk dood bleef liggen en een half uur later gevonden ewrd. Men paste zonder resultaat de gebruike* lijke methode tot opwekking der levensgeesten waarschijnlijk de ook in deze zeer waardevolle ormbewegingen volgens Silvester toe, doch zon-i der resultaat. Daarna verrichtte een dokter ge- nnmen tijd tongtrekkingen, die als een nieuw# methode werden vermeld, en had het geluk het leven weer te doen terugkceren. Allereerst wil ik er aan herinneren, dot dez# methode niet nieuw is, maar door Laborde lan gen tijd geleden is uitgevonden en, in Frankrijk" vooral, ook bij drenkelingen met goede resulta ten toegepastzeer ten onrechte isde waarde daarvan vaak miskend en waar ze zelfs met Sil vester te combineeren is, zou ik er bij electriciv teitsongevallen ook steeds gaarne van gebrul maken. Prof. Jellineck uit Weenen komt de groote verdienste toe, er krachtig op gewezen te heb ben, dot, door den electrischen stroom getroffe nen nooit of bijna nooit direct dood zijn, maar schijndood, en dat zoo spoedig mogelijk zaak kundig toegepaste pogingen tot opwekking der levensgeesten in zeer vele gevallen den getrof fene kunnen redden. De Maatschappij to tRedding van Drenkelin gen, gevestigd te Amsterdam Rokin No. 1141, tracht ook de bij electrische ongevallen te ver leenen hulp meer algemeen bekend te maken, die, behalve de technishce hulp, bestaande in stroomafsluiting of op voor helpers en getrof- rene onschadelijke wijze verwijderen van den eventueel nog in contact met den verongelukten zijnden draad, verder vrij wel geheel met de- hulp verleening aan schijndoode drenkelingen overeenkomt. Genoemde Maatschappij geeft medailles, di ploma's en geldelijke premies aan hen, die op deskundige wijze me succes aan dergelijke schijndooden hulp verleenden en rijkt gratis bro chures uit, waarin de verschillende methodes van redding duidelijk worden beschreven. Het is een dringende eisch, dat alle arbeiders in electrische bedrijven weten, dat door den electrischen stroom getroffene niet dood, maar een schijndood is en dat snelle goede hulp hem of haar kan redden. Het is van belang dat elk mensch dit weet, want ook zeer zwakke stroo men, zoonis die voor huiselijk gebruik van al lerlei aard, kunnen schijndood veroorzaken en als men niet spoedig ingrijpt treedt de dood in, die te voorkomen is. Roep dus in die gevallen snel een geneeskundige, maar begin, na verwij dering van draad of stroomafsluiting direct zelf met kunstmatige ademhaling. DE VLIEG. Wij lezen m „De Kampioen": „Wij hebben vroeger al eens ter waarschu wing medegedeeld, dat één enkele vlieg in één voorjaar het levenslicht kan schenken aan 4,000,000,000,000,000,000 nakomelingenl Den zetter zij verzocht er vooral aan te denken, niet minder dan achttien nulletjes echter het cijfer 4 te plaatsen. Al is het niets buitengewoons met millioenen te werken, wanneerJiet roebels* kronen en marken betreft, het genoemde getal is zóó groot, dat het met recht in staat i iemand den schrik op het lijf te Togen. Want we erken nen k\ de vlieg onze doods vijandin. In vroeger en tijd schijnen er menschen ge leefd te hebben, drie de vlieg hebben bewonderd om haar schoonheid, benijd om haar luilekker land-leventje, en om wat niet al meer. Heeft niet Jan van Hoogstraten (16621756) den lof der vliegen gezongen. Men kan er vrede mee hebben, wanneer de poëet „het Indisch kleed, uit louter zij geweven", en de vleugeltjes der vlieg bewondert. Maar dan gaat hij voort De vrije Vlieg weet van geen arbeit, hoe gewekt En egter staat alom de tafel hem gedekt. De nijvre Bije, om haar toning yders wensch. Werkt voor de kleine Vlieg zoowel als voor den Mensch. De kok en keukenlcnegt verschaft hem vette soppen: Hij drinkt uit kristallijn de malse druyvedroppen En proeft de spijs, eer die op 'sKonings tafeli gaat, Duar hij de keur -heeft van 't gezode^e en t gebrant. De Boer of Borger zwetse op Pannekoek en Wafel, Hij (n.l. de vlieg) eet en wandelt bij de Vorsten over tafel. Ja, steekt, indien men hem uit smaat verjaag' of hoon'. Om zig te wreken zelfs een Koning naar de kroonl Een lofzang op den luiwammes, den klapi looper, den tafelschuimer, den lafaard! Wat mij aangaat, schrijft Corn. J. G., die dit gedicht in O. a. S. van het „Hbl." in herinnering brengt, de eerste dc beste vlieg, die rruj strakf rrtijn boterham met aardbeien benijdt, is er spoe. dig om koud. Wee zijn gebeente! 4,000.000,000,000.000,000! Met één klap, waarde lezer en lezeres, kunt gij beletten, dat zoo'n groot aantal vliegen het v levenslicht aanschouwen, wanneer ge elk« vlieg, die onder uw bereik komt, zonder verwijl doodt! 't Klinkt wreed en hard, maar t moet( het hemd is nader dan de rok. Want de vKegen behooren tot onze verklaarde vijanden. Niet alleen omdat ze lastig zijn, maa* ook omdat zij de gezondheid der menschen be dreigen. Immers, de vlieg is niet kieschkeurig erv vertoeft gaarne, wat Jan van Hoogstraten vermoedelijk niet wrist, in vuilnis, van waaruit ze weer opvliegt, de huizen in, om daar ook een proefje te nemen van het menschsflijk bloed,, - te wroeten in dén suikerpot, te snoepen van dels melk, te gast te gaan aan eetwaren, enz. E#! wijl de vlieg, na haar oponthoud in een mestui hoop op of een. cadaver, niet eerst haar pootje^) wascht en desinfecteert, spreekt het vanzelf, da$ zij de overbrengster is van allerlei ziektekiernen^ Een vijand als de vlieg is een zeer gevoarlifBj element, waartegen met onverbillijke gestreng** heid moet worden opgetreden. Halve maatree gelen helpen niet, want oen vlieg last zich uMjj voorgoed verdrijven uit een ruimte erf van plaats, die zij voor zich begeerd heeft. Het doocen en verbranden van de vliegen wj da beste methode om de gevaren te keereru* 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 6