binnenland. Per fleseh t.@0, per anker f 6S-. UIT DEN OMTREK. ST. EP4II 1.10 lij 1.4. «MIMI Zn., ütr.str. 1?. fel. 14 la nis s Mn Pantoffels STADSNIEUWST vanaf f 2.— J. GROOTËNDORST 5, any es traat 8 2 SLEEUW VIGNETTEN. f«r - 'v r .1 - '«Sf- Groote brand, feehveld wordt uit Altona, dat Zondogoch- nd in een opslagplaats v n hout bij een der xpeditie-firma's een lievige brand ontstond. De de wordt op 10 millioen mark geschat. De ndweer van Homburg en Altono waren met spuiten op het terrein van den brand werk- ENGELAND. De orbeidsmoeilijkheden. ^Londen, 12 'uni. (R.) Hoewel de cijfers l#oor morgen niet ten volle bekend zullen zijn, pan men al zeggen, dat de stemming in het emengde vakverbond uit de machinenijverheid uitgevallen ten gunste van een hervatting van het werk op de voorwaarden der patroons. Het bestuur van het vakverbond vergadert mor- |jpenochtend met de patroons. DENEMARKEN. Do werkloosheid. Het aantal werkloozen is aanmerkelijk ver minderd. Op 31 Mei waren er 60176 tegen |(100.000 bij den aanvang van het jaar. In Ko penhagen bedroeg het op 31 Mei 28.452. ZWEDEN. Een aardschok. In verschillende plaatsen in de provincie fWcrmland werd Zondagnamiddag kort voor 2 xurr een buitengewoon sterke aardschok ge voeld. Zulk een krachtige aardbeving heeft se dert 1904 in Zweden niet plaats gevonden, seint "[Wolff. RUSLAND. De toestand van Lenin. De Berlijnsche correspondent van Het Vad. seinde gisteravond Volgens het Acht Uhr Abendblatt zijn er aan het Centraal Sovjetbureau te Berlijn diploma tieke berichten uit Moskou ontvangen, luidende, 'dat de toestand van Lenin uiterst bedenkelijk is. Lenin ligt in een crisis, veroorzaakt door een beroerte en groote zwakte van het hort, zoodat met zijn overlijden rekening wordt gehouden. Te Moskou worden de kansen van eventueele opvolgers druk besproken. Men noemt als zoodanig Sinovjef, Trotski, Loenatsjarski, Krassin, Rakofski en Tsjitsjerin, 0ver het algemeen acht men, dat Tsjitsjerin, door rijn gematigdheid de beste kans heeft en dat hij bij overljjden van Lenin wel tot hoofd der Sovjetregeering zal worden benoemd; ook we~ jrens zijn gTOOte kennis van de internationale 'Üplomatieke betrekkingen. De Russische leiders te Berlijn. Krassm en Rakofski zijn Zondagavond van Berlijn naar Moskou teruggekeerd. Tsjitsjerin blijft nog een veertien dagen te Berlijn. I Het proces tfegen de sociaal-revolutionairen. Volgens een Parijsch bericht wordt uit Mos kou gemeld, dat het proces tegen de sociaal-re volutionairen, beschuldigd van te hebben ge streden in het leger tegen de regeering, het plegen van politieke aanslagen, en het in ver binding staan met de vijanden van Rusland, is aangevangen. Alle leden der sovjet-regeering, met uitzondering van Lenin, woonden de zitting fcij. De verdedigers der beschuldigden .verklaarden het proces te beschouwen als een aanslag tegen 'de politieke vrijheid. Zij protesteerden tegen de samenstelling van het gerechtshof. Het voor lezen der acte van beschuldiging duurde zes uur JAPAN. Het nieuwe kabinet Tokio, 12 Juni. (R.) Officieus wordt ge- meld, dat graaf Oechida de portefeuille van buitenlandsche zaken en generaal 7amanasji die van oorlog zal behouden. Admiraal Kato zal behalve als premier ook als minister van marine optreden. Verder maken deel van het kabinet uit dr. Mizuno, binnenlandsche zaken, dr. Okono, justitie en Kamado, onderwijs. CHINA De nieuwe president. P e k i n g, 1 T Juni (R.). Li-yoean-hoeng, 'die 'm 1917 door de militaristische partij uit het presidentschap werd verdreven, is van Tientsin hier aangekomen en heeft het presidentschap «anvofird. VEREENIGDE STATEN. HEVIGE STORM. Tal van dooden. N e W-Y ork, 12 Juni. (R.). Een hevige storm heeft gisterenmiddag gewoed over een deel van New-York en New-Yersey. Het aan tal dooden wordt op vijftig geschat, terwijl de schade duizenden dollars bedraagt. De meeste personen zijn om 't leven gekomen tengevolge van verdrinking ter hoogte van het City Island, waar vocanliegangers in kleine booten op de rivier de hitte probeerden te ontvluchten. Vijf menschen werden gedood en dertig gewond, doordat een Turksche schommel instortte. De inzittenden werden in de Long Island Sound ge worpen. De Staatscourant van 12 Juni bevat 0.8. j bet volgende kon. besluit benoemd tot ridder in de Oranje Nassau orde Dr. M. J. Adriani Engels, te Winschoten, lid van de gezondheids-commissie aldaar. DE REIS VAN DE KONINKLIJKE FAMTT.IE. Het s.s. Batavier V is gisterochtend van ftaftsur.d naar Tromsö vertrokken. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De eerste deelnemers. Reeds gister kwamen eenige heeren, behoo- /énde tot den staf van de Engelsche en Japan- ^che delegaties, die voorbereidende maatrege- ^n komen treffen voor de eerstdaags aanko mende delegaties beider rijken, in het Pniace- ïiotel te Scheveningen aan. Op genoemd ho tel zijn de Engelsche en Japansche vlaggen ge- peschen. Voor de Grieksche delegatie ter conferen tie zijn in het Grand-Hotel te Scheveningen bomers besproken. t De Dir.-Generool der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat in verband met de i-s. Internationale Economische Conferentie te Wjravenhage vanaf 12 Juni '22 perstelcgram- nen tegen verlaagd tarief van en naar Ne- der land zijn toegelaten gedurende den geheelen dag en nacht en wel in het verkeer met die landen en beslemmingen, waarmede persverkcer tegen verlaagd tarief is ingevoerd. Permanent Hof van Internationale Justitie. B 'r den aanvang van zijn reglementaire zomerziiting zal het Permanent Hof van Inter nationale Justitie op 15 dezer een korte open bare zitting houden, waarin o. a. de heer Buda- mente (Cuba, die verhinderd was de openings zitting van het Hof bij te wonen, als rechter zal worden geïnstalleerd na het afleggen van een plechtige verklaring. Onze gezant bij den H. Stoel. Naar de Tijd verneemt, zal onze gezant bij Z. H. den Paus, jhr. van Nispen tot Sevenaer, in de volgende maand een gedeelte van zijn ver loftijd in ons land doorbrengen en zich daarna voor eenige weken met mevrouw naar Zwitser land begeven. De Russische legatie in Nederland. De Ned. deelt mede, dat het gebouw der Russische legatie te 's Gravenhage dezer dogen te koop is aangeboden. Uit goede bron vernam het blad, dat de bewoner zich metterwoon in het buitenland, waarschijnlijk Genua, zou gaan vestigen. Noorsch pontserschip verwacht. Het Noorsche panlserschip Tordenskjöld zal, als opleidingsschip, eenigen tijd in Nederland vertoeven. Het schip wordt van 6—10 Juli te Amsterdam verwacht en brengt dan een bezoek aan Rotterdam, waar het van 1115 Juli zal verblijven. De Tordenskjöld staat opder commando van kapitein ter zee Orlim. Crisis-enquêtc-commissie. Van de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar hetgeen tijdens den toe stand van oorlogsgevaar heeft plaats gehad ter zake van de voorziening van het land met levens behoeften, is thans verschenen het tiende ver slag, waarin behandeld worden een klacht over schade, veroorzaakt door het tegenhouden van den uitvoer van gecondenseerde melk, de rijks- kleeding-voorziening, het Landbouw-exportbu- rcou en het rijksbureau voor de distributie van graan en meel. Wat het eerste onderwerp betreft acht de commissie het vaststaand, dat de regeering den uitvoer van het restant van de voor het winter seizoen 19181919 opgelegde gecondenseer de melk geraimen tijd heeft tegengehouden. De commisae neemt aan, dat met het tegen houden van dien uitvoer een nuttig doel, t.w. drukking van den prijs van de consumptiemelk, werd nagestreefd en wellicht bereikt. Zij be treurt het echter, dat de regeering geen andere, voor den Nedcrlandschen uitvoerhandel minder ikadeelige, middelen heeft weten te vinden om dat doel te bereiken. De fabrikanten van melkproducten hebben in- tusschen die gecondenseerde melk van de re geering, teruggenomen. De commissie kan niet als haar oordeel uit spreken dat de regeering op billijkheidsgrondcn de op dien uitvoer geleden schade aan de fa brikanten behoort te vergoeden. Wat aangaat de verkoop van voorraden van de rijkskleedingvoorziening aan de Poolsche re publiek en de houding van den heer Hertzber ger betreurt de commissie het, dat de minister aan de toezegging van de provisie de bepaling heeft verbonden, dat deze provisie alleen zou worden uitgekeerd in verband met de betaling van de koopsom. De commissie keurt het af, dat de minister oen gelijke provisie als aan an deren ook heeft toegezegd aan den liquida te ur van de R. K. V., den heer Hertzberger, die thans mee in eigen zaak besliste. Terugstorting van de provisie door den heer Hertzberger acht de commissie een geheel persoonlijke daad, waar van de motieven buiten hare beoordeeling moe ten vallen. Het Landbouw exportbureau heeft near het oordeel der commissie verdienstelijk werk ver richt door in moeilijke dagen, toen zoowel de uitvoer onzer bodemproducten als de aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen ten zeerste werden bedreigd, de leiding van dien uitvoer op zich te nemen en met de oorlogvoerenden re gelingen te treffen, welke, al lieten zij begrijpe lijkerwijs iets te wenschen over, nu eenmaal noodzakelijk waren en anderzijds de Nederland- sche regeering niet had kunnen treffen, zonder haar neutrale positie te schaden. In het bijzonder aan den voorzitter van het Landbouw-exportbureau, mr. J. T. Linthorst Roman, komt lof toe voor zijn initiatief in deze. De commissie oordeelt het niet juist, dat het bureau buiten de grenzen van zijn taak is ge treden door voor eigen rekening deel te nemen aan den export van goederen. De commissie had liever gezien, dat liet bu reau het voordeelig saldo, in plaats van dat aan te wenden voor een wetenschappelijk en handelswctenschappelijk doel, had bestemd voor 's lands kas, waardoor de indruk zou zijn versterkt dat het publiek belang door het bureau werd gediend, en allicht onverkwikkelijke on- ecnigheden, als zich thans ten aanzien van de bonusgelden voordoen, zouden vermeden zijn. De kosten van de liquidatie acht de commis sie veel te hoog en niet in overeenstemming met den omvang der administratie, terwijl de nauwgezetheid van den met de werkzaamheden dier liquidatie belasten heer de Goede te wen schen overlaat, getuige het bij het onderzoek nog niet verantwoord zijn van uitgaven tot een bedrog van f 5125. Wat het Rijksgraanbureou betreft is de com missie van meening, dat dit bureau over het algemeen goed heeft gewerkt. Dit geldt echter meer uitsluitend zijn commercieele leiding. In de administratieve organisatie vallen, vooral wat de periode voor Augustus 1918 betreft, aanzienlijke leemten aan te wijzen. Met de in richting van de commercieele boekhouding, is te lang gewacht. De voorwaarden, waarop de meelfabrikanten het graan voor de regeering vermaalden, had den ten opzichte van de afvalproducten, welke aanvankelijk niet in de distributie vielen, scher per omlijnd kunnen zifn. Zonder twijfel hebben de meelfabrikanten dientengevolge, alsook door de voortdurende stijging Tan de prijzen der af valproducten, grooter winsten kunnen behalen dr.n v/cnscheüjk was. De commissie betreurt, dat bij den verkoop van gedroogde aardappelen aan Duitsch-Oos- tenrijk zeer onvoldoende acht geslagen is op de door de koopster ter zake van do betaling te verstrekken zekerheid, in het bijzonder met het oog op de tegelijk met de gedroogde aardap ORiGlMEELE zeer aan te beve'en Bordeaux, gewas 1917 pelen aan dat rijk verkochte rogge, welke toch alleszins zijn geld waard was en elders zonder eenig verlies en wellicht tegen hoogeren prijs had kunnen worden verkocht. De omstandigheid, dat het van Duilsch-Oos- tenrijk te vorderen bedrag, tot een som van 12.700.000 in het aan dit land verleende Re- lief crediet is ingebracht, acht de commissie van geringe beteekenis. Hierdoor wordt immers slechts aan het verlies een andere vorm gege ven, zonder dat de schade voor ons land er door vermindert. J. T. CREMER. Bij zijn aftreden als Eerste Kamerlid. De heer Cremer bevestigt dat hij den wensch heeft te kennen gegeven niet meer voor een herbenoeming als Eerste Kamerlid in eanmer- king te willen komen, zulks in verband met zijn leeftijd, reden waarom hi.i ooi; bedankt heeft als „administrateur" van de Suczkanaal-Maat- schappij. De heer Cremer werd in 1884 gekozen tot lid van de Tweede Kamer, welke functie hij waar nam tot 1897 toen hij benoemd werd tot mi nister van Koloniën, welk ambt de heer Cremer bekleedde tot 1901. Van 1901 tot 1905 maakte hij daarna weder deel uit van de Tweede Kamer. Van 1907 tot 1912 was de heer Cremer pre sident der Nederlandsche Handelmaatschappij. Van laatstgenoemd jaar af heeft hij zitting als lid van de Eerste Kamer. In deze periode viel het verblijf van November 1918 tot Mei 1920 van den heer Cremer in Amerika als Harer Majesteits gezant aldaar. Mr. A. J. L. Nijpefs. Het was gisteren 50 jaar geleden, dat mr. A. J. L. Nijpcls, vice-president van den Hoogen Raad, te Leiden promoveerde. De leden van den Hoogen Raad hebben hem te dezer gelegenheid een stoffelijk bewijs van sympathie aangeboden, en van verschillende andere zijden mocht mr. Nijpels bb'jken van belangstelling ontvangen. Democratische Partij. De landbouwparagraaf van de Democrati sche Partij, waarvan de algemeene ledenverga dering de samenstelling aan het hoofdbestuur heeft opgedragen, is thans als volgt opgesteld a. instelling van een afzonderlijk ministerie van landbouw b. krachtige bevordering van het landbouw onderwijs aan vrouwen en mannen c. bevordering van het klein grondgebruik d. wettelijke regeling van de ruilverkaveling e. bevordering van de landontginning f. voortzetting van de werken ter droogma king van de Zuiderzee g. verbetering van de verkeerswegen en an dere communicatiemiddelen h. betere regeling van het pachtwezen i. afschaffing van de jachtwet j. wettelijke regeling van den landarbeid k. afschaffing van dën zomertijd. - Aan de paragraaf volksonderwijs is als punt 1. toegevoegdRegeling van het bioscoopvraag stuk door instelling van een rijkskeuring met medezeggenschap van de belanghebbenden. DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTU. Geboycot door de couranten. Naar men aan de N. R. C. meldt is iu de vergadering van r.-k. directeuren van- dagbla den, 7 dezer te Nijmegen gehouden, besloten, geen advertenties van de zijde der Nieuwe Ka tholieke Partij in de bladen op te nemen. Ook zullen er geen ingezonden stukken van de nieu we partij gepubliceerd worden, tenzij ze den redacties gelegenheid geven, de N. K. P. aan tê vallen. De verkiezingsactie gestaakt. In de gister te Utrecht gehouden vergadering van leiders der Nieuwe Katholieke Partij uit het ge- heele land besloot men met algemeene stem men de verkiezings-actie op uitdrukkelijk ver langen van het episcopaat te staken. Verdere mededeelingen hieromtrent zullen volgen. K. van K. tq Assen. 1Tn de te Assen gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is tot secretaris der Kamer benoemd de here R. Hou- wink Hzn. te Assen. Bij de stemming, waar de plaats en zetel der Kamer gevestigd zal zijn, waren II stemmen voor Meppel en 4 stemmen voor Assen. De uitslag van deze stemming zal aan den minister gezonden worden. Het Nederlandsche kind in den vTeemac. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. seinde gisteravond Aan het Schlesische Bahnhof te Berlijn zijn vanavond 22, in Duitschiand wonende, Neder landsche kinderen naar Nederiand vertrokken, waar zij, dank zij het comité Het Nederlandsche kind in den vreemde, een viertal maenden zul len doorbrengen te Abcoude of Eerbeek. Aan het stal ion heerschte een drukte van belang. Behalve de ouders waren ook een groot aantol leden van de Nederlandsche kolonie ter plaatse, o a. minister resident ridder van Rappard, con sul-generaal Wolf, kolonel Wittert, Neder- landsch militair attaché, de heeren Overhoff en Frankemölle, resp. voorzitter en secretaris van Nederland en Oranje. De kinderen reizen onder geleide van mejuf frouw van Heusden, bestuurslid van het Neder landsche kind in den vreemde. Tentoonstelling „De Mensch', Prof. Ellioth Smith uit Londen, die onlangs de tentoonstelling de Mensch te Amsterdam be zocht, en daar een lezing heeft gehouden over de ziekten der oude Egyptenoren, was zoo inge nomen met de organisatie der tentoonstelling, dat hij als blijk van sympathie met het streven van het comité, zijn geheele inzending afgietsels van prae-historische schedels en hersenen aan prof. dr. L. Bolk ten geschenke neeft aangebo den, ter plaatsing in het anatomisch museum van de Gemeente-Universiteit. Tevens heeft prof. Smith alle gegevens omtrent de tentoonstelling medegenomen, daar hij het plan koestert om te tiachten een soortgelijke tentoonstelling te Lon den in te richten. Roomschc Landdag te Rotterdam. Zondagmiddag werd te Rotterdam de tweede Roomsche Landdag gehouden, bestaande in een optocht van katholieke vereenigingen in. bonte verscheidenheid als daar zijnvan werkgevers en werknemers in verschillende bedrijven, mid denstanders, sport, drankbestrijding, tubercu losebestrijding, reclasseering, dienstplichtigen, oud-zonaven, enz. benevens de congregatiën en patronaten. Van 5 punten der stad trokken de deelnemers naar het complex ParklaanCa- landstraat, waar de optocht werd ineengezet, die uit 109 groepen bestond, met 5 muziekkorp sen en een tiental praalwagens, die in allegori sche voorstellingen verschillende onderdeelen van het katholieke maatschappelijk werk sym boliseerden. Het duurde anderhalf uur om de stoet te doen voorbijtrekken, die door het cen trum der binnenstad ging, zoodat gedurende dien tijd het tramverkeer op de voornaamste lij nen was gestremd voor de R. E. T. M. een scha- depostje, dat wel op 3 4000 geschat kan worden. Het eindpunt van den optocht was het Schuttersveld aan de Rolte, waar een 20-tal redenaars gelijktijdig de deelnemers toespra ken. Alles liep rustig en orderlijk af. is er nu woliswaar niet, maar de hooikoorts loert op U. Zoo go reeds hoest, moet gij dadelijk de alomboroemdo Abdijsiroop nomen. Het vervoer van dieren per vliegtuig. Men schrijft aan het Hangsche Aneta-kantoor: De IC. L. M. heeft in den laatsten rijd een specialiteit verworven op het gebied van het vervoer van dieren. Onlangs werden duizend Barnevelder een- dagskuikens in kleine kartonnen doozen ver pakt, uit de Waalhaven naar Engeland gezon den, begeleid door de vrouw van den Engef- schen farmer, die daarvoor extra dienzelfden morgen per vliegtuig naar Nederland was ge komen. Al de 1000 kuikens kwamen in leven en welstand over en na deze eene geslaagde zen ding zijn er reeds vele andere gevolgd, van eendags- en ook meer volwassen kuikens. De zer dagen zijn per vliegtuig een paar honderd bijenkoninginnen naar Engeland gezonden, ieder in een klein spanen doosje gepakt, en ook zij doorstonden de reis uitstekend. Tegen <Je tabaksbelasting. Zaterdagavond is te Wageningen een verga dering gehouden van de sigarenfabrikanten al daar, waar algemeen de overtuiging werd uit gesproken, dat de pas ingevoerde tabakswet in haar gevolgen fataal bKjkt te zijn, aangezien de bepalingen dezer wet aan verschillende fa brikanten het fabriceeren onmogelijk maken en voor allen onoverkomelijke beizwaren schep pen. Besloten werd langs organfsatorischen weg een scherpe acjie te beginnen, teneinde deze de tabaksindustrie ten gronde voerende wet zoo spoedig mogelijk opgeheven te krijgen. De loonen in de AmsterdamscKe haven. Men meldt ons uit Amsterdam: De loonsverlaging door de Soheepvaartdikec- ties aangekondigd is gister ingegaan. Bij alle maatschappijen zijn de havenarbeiders aan het werk gebleven. Alleen aan een paar bootjes in de Houthaven wordt gestaakt De directie van de H. A. R. heeft gister, in verband met de in de Houthaven uitgebroken staking, het volgende ter kennis van dc arbei ders gebracht „Naar oanleiding van het feit, dat gij heden, na bestoken te zijn, uw door de HL A. R. aange wezen werk willekeurig hebt verlaten, dcelen wij U mede, dat indien dit werk Dinsdagoch tend 8 uur door u niet is hervat, wij genood zaakt zijn, u uit de H.A.R. te ontslaan". STAKING IN DE BOUWVAKKEN TE ROTTERDAM. Gistermorgen is het conflict in de bouwvak ken te Rotterdam uitgebroken. Van de 400 pa troons zijn 40 op het standpunt blijven staan, dat het contract diende geteekend te worden. Bij deze werkgevers is nu het werk stilge legd. Om 1 uur waren bij den modernen bond ongeveer 200 stakers ingeschreven, terwijl dit aantal bij de roomsch-katholleken en. christe- 1 ijken 100 bedroeg. Verschilende bouwwerken liggen stil. Aan het nieuwe postkantoor werken geen betonarbei- ders. Het werk aan het Pompenburg-theater ligt geheel stil, evenals bij de nieuwe H. B. S. en de Katholieke kerk in dc Peperstraat. Zij die werken, doen dit op de oude voorwaarden of zonder contract. Bij sommige patroons is de teekening van het contract uitgesteld. Kind overreden. Te Zaandam is Zondagmorgen een 5-jarig meisje, dat de straat wilde oversteken en toen struikelde, door een auto overreden en gedood. Verdronken kinderen. Te Zoeterwoude is een 4l<-jarig meisje M. K. verdronken. Te Alfen aan den Rijn is Zaterdagavond het 7-jarige dochtertje van J. H. verdronken^ Door den bliksem getroffen. Het 14-jarige dochtertje van S. Reïjnders te Odoornerveen is door den bliksem gedood. Branden. De boerderij van gebrs. Hoogbergen te Hat- lum is gisternacht geheel afgebrand. De brand ontstond in den hooiberg, die bij de boerderij gelegen is. Door den sterken wind sloeg het vuur op het huis, den stol en schuur over. Het vee werd gered. De oorzaak is niet bekend. Verze kering dekt de schade. Te AVoerwonde is afgebrand de boe. en- huizing van S. Zijlstra. Het huisraad ging ver loren. Drie koeien zijn verbrand. School- en Kerknieuws. De Katholieke Universiteit. De Res.-bode verneemt, dat de collects die dezen winter onder de katholieken voor een katholieke universiteit gehouden is, (Ie stichting" zeker maakt. Er is voldoende voor de opriclw ting van drie faculteiten met het vooruitzicht binnen ofzienbnren tijd ook de twee andere tf kunnen laten volgen. Kunst en Wetgnschxp. Concertgebouw-orkest. Naar vernomen wordt is er ernstig sprake van dat Mengelberg en zijn orkest binn^nkofl naar Parijs zullen gaan. Zomer conferentie Vrijzinnig Christel ij k e Jonge ren bond te Soesterberg. Dezen zomer zullen vanwege den V. Z. J. B. vier zomercor.feremios gehouden worden, traer- van drie te Soesterberg. De programma's dezer conferenties doen wij hier volgen L 30 Juni tot 3 Julileider Ds. S. H. N. Gor* ter (Rotterdam); Ds. A. Trouw, (Haarlem) Levensvreugde". Dr. J. Koekehakker (Middelburg) „Christen* dom en Maatschappij." Prof. Dr. G. J. Heering (Leiden) „Hoe staan wij als Christenen .tegenover politiek Preek E. D. Spelberg (Leiden). D. 15 tot 18 Julileider Dr. L. J. van Holk (Utrecht); Mej. Dr. H. A. Bruining (Scheveningen) „Het geloof in Moeder Aarde." Dr. L. J. van Ho Ik (Utrecht) „Geloofsverlan* gen en gelcofsbezit." F. O. Bogaerts (Delft) „Sodaal Werk." Preek Dr. P. Glas (Boskoop). IV. 14 tot 18 Augustus: leider J. A. de Koning (Amsterdam). Ds. D. H. Vorster (Olst) Guido Gezelle. Dr. L. J. van Holk (Utrecht) „Geerten Gos- saerdt." P. Schut (Amersfoort) „Henriet te Roland Holst" Deze conferenties worden gehouden in het Bondshuis van den Nederiondschen Protesten ten bond te Soesterberg. De prijs voor conferentie I en BI bedraagt 12J50, terwijl voor conferentie II een een heidsprijs zal gelden van plro. 20.—, waarin reiskosten inbegrepen. De conferenties zijn ook open gesteld voor met-leden (jongeren 18 tot 35 jeer). Inlichtingen bij en opgeven aan het Bonds- secretariaat. Kromme Nieuwe Gracht 62, Utr Dienstplicht De Burgemeester van Amersfoort maakt be* kend, dat het inschrijvingsregister voor de lich ting 1923 met het daaruit opgemaakt alphabe- tisch register gedurende tien dagen, van he- den tot en met 20 Juni 1922, ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd be« zwaor worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift Dit moet bij den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze beslist bij een met redenen om kleed besluit Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld tq zijn. DRUKKERIJ MELCHIOR BREËSTRAAT 22 TEL. 62 heeft ten behoeve harer oliën- tele eene keurcolleotie Onze Fietspaden. Van AN.WJ3. zijde schrijft men onS: Ons land, met zijn uitgebreid wegennét zijn grootendeels vlak terrein, leert zich bij uit* stek voor het rijwielverkeer. Nergens anders ter wereld, is het rijwiel dan ook zoozeer ingebun* gerd als hier te lande. Jong en oud, arm en rijk, alles fietst Niet alleen voor amusement. Drommen van steden lingen gaan per rijwiel naar 't kantoor of naax hun werk. Op 't platte land fietst de landman" naar zijn akker. Zelfs de Staphorster boerin, in haar schilderachtige kleederdracht, met haar taj van rokken, en met klompen aan de voeten^ trekt per fiets naar de markt. Ruim vijftien jaren geleden hadden de rijwie len op de kunstwegen nog vrijwel het monopoli en eigenden zich die wegen toen bij uitstek voor dat verkeer. Maar sindsdien zijn de toestanden geheel veranderd; de auto's en de motorrijwielen kwa men in steeds toenemende getale hun plaats op den weg opvorderen. Langzamrhand bleek, dot onze hoofdwegen met de daarlangs liggende rijwielpaden, voora: die in het centrum van ons land, niet meer be rkend waren voor en veilig en ongestoord ver keer van de massa's snelrijdende vervoermid delen. De sterkeren, de auto's en de motorrijwielen, wonnen het terrein en de zwakkeren, de wiel rijders en de voetgangers, kwamen min of meer in de verdrukking". Wettelijke voorschriften^ het verkeer regelende, vermochten, niet hierin af doende verbetering te brengen. Het bleek, dat de groote wegen moesten wor-. den verbreed. Gedeeltelijk is dit kostbare weA voltooid, gedeeltelijk is het in bewerking en in voorbereiding. Het vordert, als alle groote wew ken, langzaam. De wielrijders konden niet wachten. Zij zochten om uit het gedrang en de stof van de groo*^ wegen te komen en om rustige paden op tt zoeken. De A.N.WJB. heeft, ab steeds, de leiding gn nomen, door nu al jaren geleden rijwielpad^ qd jde Veluwe en elders aan te leggen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2