llêilir isëTÉir Gem. Zit- bii HI. I. VAN IMLTE CHRISTELIJK-H1ST0RISCHE UNIE, GROOTE PRIJSVERLAGING Magazijn „DE BIJENKORF" Gruyere Kaas. UiMotsris. laison Hürtel Mr. J. Schokking HALLO!! Langestraat 67 HERM. REEM9 liaison HSrtei (linke Dienstbode Ruime Bijverdiensten. Goede Oensumptis Billijke prijzen. H. ELZENAAR Advertentiën Te H Alls lijsten o den Vrij heidsbond dragen het 21. Earners gevraagd Zomerverblijf Winkelhuis te koop. OVERLAND AUTO AFD STOFFEH. Witte Wollen Serge Roede Baai Cretonne Waterdichts Gabardine Tricot Pantalons en Borstrokken M. H. v. RAALTE LIJST 32a en b. Stemt Woensdag 5 Juli a.i. tnsschen 8 en 5 uni Wegens overcomplete Goedesjeit in al onze afdeelingen. Arnhemschesfraat 29 Telef. 29 AMERSFOORT. Dames- en Heerenkleeding g naar maat M t.o. Krommestraat Telefoon 660. Fijne Vleeschwaren in Ijskast» LEKRAGEEN Rekening van Rekening van Concurrent. Huib Hoisteajr| BEZUINIGEN De uitspraak is aan hcoger beroep nocK cas satie onderworpen. 'i Indien de straf von berisping- wordt opge legd aan een aDwezig gebleven beklaagde, wordt teen schriftelijke vermaning van den Kanton- Jjrechter om ean de verplichting, opgelegd bij art. V72t tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan raen veroordeelde vanwege het openlbaar Mi nisterie beleekend op de wijze, voorgeschreven Rbij art. T44 van het wetboek van Strhfverorde- Tevens wordt de aandadht gevestigd op or ti ff: el 128 van het Wetboek van Strafrecht, luiden- „Hij 'die o(p«eltelijk zich voor een ander uit gevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een laar". Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat \pder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot fle keuze mede te werken, zich binnen den voor He stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stem- bureau, in het voor hem op de kiezerslijst aan- gewezen stemdisirict, behalve in het geval, voor dien bij art. 61 of bij het bestaan van een geldige deden van verhindering. Personalia. Aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool jte Rotterdam slaagide heden voor het examen pandels-Hconomie den heer W. van Achter- bergh J.W.zoon. Tot onderwijzeres van de Aert van Nesschool te Amsterdam as benoemd mevr. A. G. M. den ÏJartog' te Amersfoort. Directeur Nationale Bank vereeniging. Met ingang van I Juli is benoemd lot direc- leur van het kantoor dei- Nationale Bankver- .eeniging-, alhier, de heer Ad. Heinrich, tot dus- Ver mede-directeur van het kantoor Apeldoorn, ïn plaats van de heeren Mr. A. M. Bos P. A.zn., fcn J. H. C. Th. Teengs aan wien ingevolge hun verzoek, eervol ontslag is verleend. Drankverlof. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dot aan het Stadhuis is aange plakt een publicatie inzake een verzoek van' J. Boertjes alhier, om drankverlof in het perceel Leusderweg 46. Centrale Openluchtvergadering'en S. D. A. P. De afdeeling der S. D. A. P. houdt Maandag 3 Juli een centrale openluchtvergadering op het terrein aan de Nijverheidsstraat (tegenover de groentenvei ling). Als sprekers zullen optreden mejuffrouw Mar tina Kramers, uit Apeldoorn en de heer F. W. N. Hugenholtz, lid der Tweede Kamer, te Utrecht. Dinsdag 4 Juli wordt weer een centrale ooen- Juchtvergadering op het Van Ostadeplein, waar els sprekers zullen optreden de heeren Weijkamp jnt Baarn, en O. de Wcerd, uit Utrecht. Op beide vergaderingen zal de arbeidersmuziekver- teeniging „H. J. Hegeraat" haar medewerking Terleenien. Openluchtsamenkomst NederI. Protestantenbond. Morgenmiddag te drie uur wordt op rt land goed „Nünmerdor" een openlucht samenkomst gehouden door den Ncderlandschen Protestan tenbond. Prof. Dr. G. Heering zal daar spreken lover „Godsdienst en Politiek." Men zie de advertentie in dit nummer. Ben nuttige instelling. Men schrijft ons De praktische hygiene vindt hare toeDaa- sing op schier elk terrein. Op het gebiea der Opvoeding is hij de leidende gedachte bij alles wat ondernomen wordt ter bereiking van een inmstic resultant ïn n-AArfrtUïï. 1: ,1.1.-1. I nfngen, voorzichtig en juist toe te passen elk naar zijn behoefte. Als 3e groep komen in aanmerking kinderen met been- en voetgebreken.. De laatste vooral vormen voor een groot deel de latere platvoetlijders, met zwakke doorgezak te enkels, dikwijls verergerd door slecht schoei sel en beroepsinvloed. Het aantal Ljders aan voetgebroken is legiodoor tijdige hulp kon veel worden voorkomen. Onderzoekingen heb ben aan het licht gebracht dat het aantal niet normale physiek minderwaardige kinderen grooter is dan algemeen vermoed werdbij meer dan Va deel der onderzochten werden storingen in bouw, houding en (of) functie der organen geconstateerd. Nu algemeen en ook te dezer stede door het toezicht van den school-arts meer dan vroeger op den lich. toestand der kinderen wordt gelet is het nood zakelijk dat ook de mogelijkheid bestaat des kundige hulp te versohaffen indien dit noodig blijkt. In 't buitenland met name Duitschland en ook in cnlcete groote steden van ons land werken deze cursussen met veel succes en tal rijke kinderen worden daar op advies van schoolarts en huisdokter onderricht en behan deld. Dank zij het initiatief van den heer Snouck heeft ook Amersfoort thans zijn heil- gymnastische school-cursus. Financicele be zwaren, die voor sommige het verkrijgen van heilgymnastiek verhinderen zijn door een bij zondere regeling uit den weg geruimd, waar door ook de behandeling van onbemiddelden mogelijk is Merkwaardig is het te zien hoe lich-misvorm- de en gebrekkige kinderen in de ruime en fris- sche zaal worden geoefend of in een andere af deeling met behulp der daartoe bestemde appa raten worden behandeld en tot welke resultaten hygiënisch en praktisch dit kon leiden. Naast kinderen met lichtere afwijkingen ziet men ook ergere vervorming helaas dikwijls door ver zuim, terwijl weer anderen hulp zoeken voor verschillende functiestoornissen, gevolgen van verkregen of aangeboren defecten o. a. been breuken, gedeeltelijke verlammingen e. a. Waarlijk een nuttige instelling is onze stad rijker geworden, waardoor een belangrijk sociaal werk wordt verricht. Vereeniging voor Huisvrouwen. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, heeft het bestuur der vereeniging voor Huis vrouwen het plan opgevat, een ejgemeene ver gadering te houden op II Juli in het Militair Tehuis aan de Korte Gracht. Het doel dezer vergadering- is om aan leden en introducé's eenige inlichtingen te verschaffen over de in de laatste week van September te houden ten toonstelling in Amicitia. Waar het bestuur zich alle moeite getroost, om deze tentoonstelling zoo belangrijk en aantrek kelijk mogelijk te maken, verwacht het van de leden grooto 'belangstelling en medewerking en bijgevolg een trouwe opkomst. Stroomonderbrekïng. Wij vestigen er de aandacht op, dat de op Zondag j.l. niet doorgegane stroomonderbreking thans zal plaats vinden op Zondag 2 Juli a.s. van 7 uur v.m. tot 5 uur nam. Onze Winkels. Het bekende hoedenmogarijn „M ai son Modern" van mej. E. G. van Bgdom is thans verplaatst in perceel Westsingel 21, dus juist naast het oude. De nieuwe winkel is keurig ingericht. De rui me étalage, waar nu reeds de nieuwste model len voor het winterseizoen zijn geëtaleerd, is zeer practisch ingericht. De winkel en paskamer vormen een smaakvol geheel. Alles is in stijl gehouden. Met de uitvoering waren belast de firma's Budding, aannemer en Meuleman, verlichting. Pr ij zenexpositie. In de étalage van den heer A. van Vreumingen jgunstig resultaat in geestelijk en lichamelijk j Langestraat alhier zijn eenige prijzen geëtaleerd opzicht. I van de groote verloting te Barneveld, ten be- 'De moderne hygiëne beoogt tweeëileij hoeve van de stichting van een gebouw voor de 1. Het individu te plaatsen in een zoo gun- i Militaire Vereeniging in den Harskamp. Het zijn 1 de Tie prijs, een Mercedes-schrijfmachine, ter waarde van 350.de 13de prijs een zilve ren koffieservïes ter waarde van 275, de 15e prijs, een zilveren koffieservies ter waarde van 275.en de T7e prijs een zilveren toiletgar nituur, ter waarde van 175.— We kunnen een ieder aanraden deze prijzen eens te gaan bekijken. Zij munten ter zeerste door sierlijkheid uit. De geheele verloting geeft 200 prijzen waar onder 20 hoofdprijzen, de le ter waarde van 10.000, de 20e ter waarde van 100.r .ptig mogelijk miliieu, m.a.w. de levensomstan digheden te begunsigen 2- het individu zelf zoo sterk en weerstands krachtig* mogelijk te maken. Beide principes >noeten steeds te zamen gaan. Het eerste be oogt dus het bevorderen der sociaal hygieni- Bche factoren het tweede wordt bereikt door goede verzorging en lichamelijke opvoeding. Dit betreft den normalen en ook den abnor- malen mensch, doch beiden hebben hun bij zondere behoeften. De lichamelijke opvoeding (Van den eersten dient heel anders te zijn dan /van den laatsten. Voor achtelijke kinderen is 't gewone verstandelijk onderwijs niet goed, 't ^voldoet niet aan hun behoeften voor lichame lijk achterlijke, zwakke of gebrekkige kinderen jzijn de gewone lichaamsoefeningen om dezelf de redenen niet geschikt. Het zal daarom noodig rijn dat in het li chamelijk onderricht van vele schoolkinderen )oodanige wijziging wordt gebracht, dat het Ihen niet schaadt maar voldoet aan de bijzon- Jdere eischen die hun lichamelijke toestand jMelt. De overheid acht het terecht haar plicht in i't verstandelijk onderwijs der zwak begaafden Lie voorzien. Zou het ook niet tot haar taak jbehooren de verzorging der lichamelijk min- ijflerwaardigen te bevorderen? Een en ander ia an onze gemeente niet geregeld en daarom ven* Mi ent het zeker groote waardeering dat hier door thans van particuliere zijde wordt ge borgd. De heer Snouck heeft nj. aan zijn in richting voor heilgymnastiek en massagë 't Laantje alhier gevormd een z.g.n. orthopöedi- sche- of heilgymnastische schoolcursus. Welke kinderen moeten er aan deelnemen Drie groe pen komen, hiervoor in aanmerking. Ten eerste kinderen met slechte houding, beginnende rugverkrommingen en borstmis- prormingen. Deze afwijkingen kunnen het resul taat van heel veel factoren zijn. Gewone gym nastiek baat voor deze kinderen niet, de bij zondere gymnastiek moet op de oorzaken en gevolgen dier afwijkingen inwerken. Vergevor derde gevallen eischen weer een speciale be handeling in de orthopaedïsche afdeeling der Sn richting. In de tweede plaats behooren er toe zwak ke achterlijke en bloedarme kinderen net slechte voor longtuberculose voorbeschikte borstkas en longontwikkeling. De gewone gymnastiek schaadt deze kinderen venals sport in welken vorm ook omdat het e veel venaoeit. Deze kinderen moeten veel Voorzichtiger behandeld wonden dan met deze bewegingsvormen gebeuren kanzij behoeven 6 uur Vespers. Vrije Gcr. Gemeente. 9% ca 5 uur Godsdienstoefening* Oud-I\ath. Gemeente. Zand 13A. 10 uur: H. Dienst. Leger des Heils. Havik. 10 en 6 uur: Dienst. Hoevelaken. 10 er. 6 uur: Ds. Doornveld. Hoogland. 9% uur: Ds. Reeser. Leusden. 10 uur: Ds. Schellenberg. Den Dolder. Kerkzaal Zeepfabrieken. Nam. 2 uur: Ds. J. C. de Moor, Utrecht. .Marktbericht. 'Amersfoort, 30 Juni 1922. Zandaardappelcn 5.50 tot 7.per hectoliter. Hoendereieren 6.75 tot 8.50 p. TOO stuks. Gras- boter 2.25 tot 2.60 per kilo. Kippen 2.tot 3.piepkuikens 0.50 tot T.75, kuikens 2.25 tot 3.50, tamme konijnen 1.40 tot 2.25, alles per stuk. Duiven 0.70 tot 0.90 per paar. Magere varkens 35.— tot 60.—, zeugen drachtig 125.— tot 220.—, biggen 16.— tot 30.— guste zeugen 70.— tot 140.— per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 20 heet. zand aardappelen, 160.000 stuks hoendereieren, 250 kilo grasboter, 80 magere varkens, 150 biggen, 20 zeugen. £aa(cslr. 84 Tel. 528 Amersfoort Kantoorboekhandel Kantoormeubelen: Advertentie-Bureau Telefonisch Weerbericht, Naar waarneming in don morgen van t 31 Juni 1922. Hoogste stand 767.8 te Dyon. Laagste stand 750.2 te Maiinhead. Verwachting tot den avond van 2 Juli: Matige tijdelijk krachtige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar of holf bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Wielrijders: Fietslantaarn aansteken 9.54 uur. n m Vi 1 Ï^TM-gJTff rtwJr, Bclvte algemeene oefe. 5# uur: Ds. Beekarop, Zondagsdienst Doktoren. Morgen helblben dienst de doktoren Baten burg, van Enst en Jorissen. Zondags en Nachtdienst Apothekers. Zondags en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek firma Bovenkamp. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Juli. St Joriskerk. 7, 10 en 6 uur: Dienst. Bethel Kerk. 10 uurDienst. Wijkgebouw Monnikenpad. 10 en. 6 uur: Dienst. Gasthuis Kerk» 10 uurDienst. Chr. School. Blankenheymstraat 10 uur: Kinderkerk. Diaconieschool ('t Sluisje). 10 uur: Kinderkerk. Remonstrantsche Kerk. Heerenstraat. 10 Yi uur: Dr. R. Mi edema. Woensdag 5 Juli: Wijdingstonde. Vrijzinnig Hervormden. Doopsgezinde Kerk. Fred, van Blankenheymstraat. 10 Yz uur: Ds. A. J. Werner, Deventer. Ev. Luth. Kerk. Langestraat 10* uur: Ds. De Jongh. Geref. Kerk. Langegracht. 10 uur: Ds. Teerink. 5 uurDs. Donner. ZiridsingeL 10 uur: Ds. Donner. 5% uur: Ds. Teerink. Christ. Geref. Kerk. Willem van Mechelenstji 10 uur: Ds. Beekemp. Den 3den Juli hopen mijrt geliefde pleegouders, de heer en mevrouw M ZAD0KS, hun 50-jarige Echt vereeniging te herdenken. L. DE LEEUWE. A. DE LEEUWE—ZAD0KS. en kinderen. Ondergeteekende betxrijgt door deze aan de Directie en. Personeel van de Phoenix Brouwerij, mede aan het Be stuur van Eandel en Nijver, heid, zijn oprechten dank voor de vele blijken van belang stelling mij op mijn 25-jaria jubileum aan de Phoenix Brouwerij geschonken. H. JAGTENBERG? en Echtgenoot». Het Bestuur van het St. Josephgesticht te Amersfoort zal op Maandag IQ Juli 1922, 's morgens 11 uur in het Pa- tronaatsgebouw aan liet Zand AANBESTEDEN: Kat amoveereu van de perces feu No, 42 en 43 staande aan de Wever- sinpel naast voormeld gesticht. Omschrijvingen zijn gratis" verkrijgbaar ten kantore van den Architect HERM. KROES. Opleiding tot Bij repetitor bestaat notg voor eenige jongelui gelegen heid om te worden opgeleid voor de notarieel» examens. Voor inlichtingen te schrij ven onder No. 4115 bureau. 'Amersf. Dagblad. Net meisje heeft nog een paar dagen vrij als HUISNAAISTER en had die gaarne geplaatst. Br. onder No. 4124 bureau Amersf. Dagblad- Vertrouwde zorg gevraagd als bij oudere heer en dame, om trek UtrechtAmersfoort. Hulp van dagmeisje. Vriende lijke rustige omgeving: Br. met uitvoerige inlichtingen; over vorigen werkkring, leef tijd enz. onder No. 4116 bur. Amersf. Dagblad. Terstond gevraagd Mevr. BLUEMINK, Muuiv huizen 107. Amersfoort. 'tg 'Amersfoort een ruim huis met tuin. Huurprijs J 1000— f 1400. Br. fr. Lett. Z. KRAk MER'S Boekb, - De candidatcn voor den kies kring Utrecht, waartoe Amersfoort behoort vindt men onder het nummer 21b. door echtpaar zonder kinde ren. Br. onder No. 4143 bur. Amersf. Dagblad. Te huur gevraagd een voor Juli of Augustus voor man, vrouw, 3 kinderen en een dienstbode. Br. met prijsopgaaf onder lettor A Deutsche Courant, Delft. Gelegen op het mooiste ge deelte van Soestdijk- Hoofd weg. Baarn, Amersfoort en geschikt voor alle .doeleinden. Br. letter K Boekhandel B0- VENKAMP, Soestdijk. GEVRAAGD door echtpaar met jongetje van 2 j., vanaf 21 Aug. tot 1 October, met pension of ge bruik van keuken. Brieven met prijsopgave on der No, 2422 Adv. Bur. Ned. Kiosken Mij. Wijnhaven 85, Rotterdam. Voor hen dio veel vrijen tijd en relatie bezitten be staan prima Bijverdiensten met goede vooruitzichten. Br. onder No. 4125 'bureau Amersf. Dagblad. Te koop wegens ziekte een in zeer goeden staat zijnde „Overland" auto 45 porsoons torpero 14351 PJL. 4 cyl. Ce- heel compleet met gereed schap enz. voor den spotprijs van 900. Te bevragen Villa „Bosch- zicht" Barneveld. Dagelijks verkrijgbaar, pri ma versch geslacht RUND- en VARKENSVLEESCH. Prijzen als volgt: Magere stukjes vfeesch 1.10 Karbonade ,r 1. Doorregen zander zwoerd 0.70 Vette lappen zonder zwoerd 0.41 Echte Biefstuk 1.10 Hcastbief 1. Lende 0.90 Beduidende bestellingen worden gaarne thuis be zorgd. Aanbevelend. W J. GERRITSEN, Weverssingel 28, Amersfoort. Bezoekt het Café i) Zaterdags- en Zositlags- avonds CONCERT van 7—11 nnr. voor stranl-mantels. voor strand'broek]8S voor Bebleedfng In artistieke dessins voor Rogenmantels. In Rameh en Macco in allo maten. ROKT F, GB4CHT 6 Denkt U Dames aan onza Opruiming? den eersten candidaat van lijst 32b. Indien gljnnugeon anderen eandldnnt van lijst of 32b <le Toorkenr goeft. a. B. STEGGERDA, (Gcdlpl. coupeur.) J Amersfoort. Nareisstrnat 00 Cd co J Ui Reparatie spoedig on billijk. Dagelijks te ontbieden. GEBRUIKT HET HOLLANDSCIOE Zenuwsterkend, krachtgevend on bloedvormond pre paraat. Onder geregelde scheikundige contr.ölo van Dr. J. J. HOFMAN, den Haag. Ten zeerste aanbevolen door H.H. Doctoren. Door het gebruik van LEKRAGEEN wordt uw Lichaam, bloed en zenuwen in hooge mate versterkt, waardoor zenuwachtigheid, moeheid, zwakte, bloed armoede spoedig geheel tot het verleden behooren. Lckraigeen is onovertroffen en door geen ander pre paraat te vervangen. Let speciaal op den naam LEKRAGEEN. Verkrijgbaar bij: J. A. SCHUELER, Utrechtschcweg, Firma Wed. VERHAAFF, Arnhemschestraat, A. v. d. WEG, Langestraat. Generaal agent voor Nederland L. S. A. BRON, Rot terdam. doet V door Cw Goederen te stnren naar d« 8TOONVERVEBIJ Elf CHF.lt. WVSSCHEBU Firma K. W. JAEGER. Aflevering binnen 8 dagen. Wiukel Langestr. 74, Tel- 198 Fabriek Kampstr. KORTE GRACHT O Denkt U Dames aan onze Opruiming?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 3