srf :zj AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" NSLEMT Reparation BINNENLAND. Kille» Eraeniiaizen, Juwelier L.1 ST. EMI,LION Per fflesch f 1.60, per anker f 65-- il I. SCH6TERMANtZn., Btr.str. II. Tel. 143 O Firma Fontein Schippers - Langesfraat24 TWEEDE BLAD. PHYTOPHILiNE tegen schadelijke insecten of planten. VERSW1EX tenen ongedierte enz., op huisdieren en pluimvee. - "sr':fijphr bij: A. v. d. Weg, Langesir. 23 nut als eer BVSagaz. „üe Dom' EippaÉe Kintalleefefl. Gero Zilver Jarr«!epels Fruiflepeis FEUILLETON. BE GENEZER 1*5 Klas Goederen. C. YAN DUIN, Juwelier-Opticien. aan Tennis-rackets 1 ZO® Jaaroan© No. 314 Zaterdag 8 Juli 1922 ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 BehangerU StofreerderU Beddermakerij Bijzonalerhetflen ZONZEILEN EN MARKIEZEN Oorzaken van den oorlog-. Het onlangs gekozen bestuur der Ncderland- Eche commissie voor een onderzoek naar do oorzaken van den wereldoorlog, heeft zich thons geconstitueerd. Daar prof. Fruin niet opnieuw het presidium jvenschte te aanvaarden, werd als voorzitter aangewezen dr. N. Japvkse, tegen vice-president der Centrale Commissie. Als vice-voorzitter Werd herkozen luit.-gen. b. d. W. H. van Ten- wisga. Met de drie genoemde heeren maken mr. S. Gra-tama en dr. W. \V. v. d. Meulen deel uit van dit bestuur, dat als zijn secretaris aan wees den secretarisgeneraal der Centrale com missie den heer J. J. Bruna. Het adres van beide secretariaten is voorloo- •pig Frederik Hcndriklaan 289 Den Haag (Tel. Schev. 1962). Algemeen Nederlandsch Verbond. Naar aanleiding van de afscheiding der stu dent ena fdeelingen van het Algemeen Neder landsch Verbond, lezen wij in Neerlandia o. a hot volgende: De oorzaak der afscheiding moest voorname lijk gezocht worden in den moeilijken toestand, .waarin het A. N. V. met zijn ver over de gren zen gaande belangen in den wereldoorlog is ge komen en in de staatkundige politiek der Vlaam- Bche beweging, die tot een twistappel is gewor den. Dat het Verbond vóór den oorlog niet al les voor de stambelangen zou hebben gedaan, wat in zijn vemogen was, kunnen alleen zij ont kennen, die volslagen onbekend zijn in de ge schiedenis onzer beweging of haar opzettelijk .willen verdraaien. De aanvallen op het Verbond zijn na 19T4 hoofdzakelijk gekomen van dege- Jten, die het Verbond met geweld in een rich ting wilden drijven, die het volgens woord en vezen zijner Statuten niet mocht inslaan en die iet tot werktuig zouden hebben gemaakt van een bepaalde partij. Wil het zich als Algemeen Stamverbond handhaven, dan dient er voor alle yjamingen en Afrikaners plaats te zijn. Ten aanzien van de beginselverklaring en het Werkprogramma der Studentenbeweging, schrijfi Neerlandia: „Dit alles kan, dunkt ons, evengoed gebeuren op het terrein van het A. N. V. en is ook her haaldelijk gebeurd. Ook lper blijkt dus weer, dat de beginselen dezelfde zijn, maar dot som mige studenten de voorkeur geven aan het wer ken in die richting in eigen organisatie, wat geen reden behoeft te zijn om een vijandige gezind heid aan den dog te leggen, veeleer om te trach ten, waar gewenscht, samen te werken, anders plukken de vijanden der Vlaamsche en Afri- kaansche beweging de voordeelcn van verdeeld heid onder de Groot-Nederlanders." Zekerheidstelling voor ambtenaren. De Vereeniging van tot zekerheidstelling ver plichte Rijksambtenaren, die door de wet van 7 Juni 1919, waarbij de verplichting tot zeker heidsstelling geheel werd opgeheven, in liqui datie verkeert, waarmede het bestuur, bestaande uit de heeren H. Feisser, J. Wolterson en E. D. Rink, werd belast, noodigde Zondag allen, die aan de oprichting en den bloei der verec- niging of aan de afschaffing der borgtoch ten hebben medegewerkt, aan een afscheids maaltijd. De heer mr. dr. J. L. Salverda de Grave, president van den Raad van Commissarissen, presideerde de tafel, waar o.m. aanzaten do oud-bestuursleden H. J. Lomorel Wichers, oud voorzitter en H. va Goudoever, oud-penning meester der vereeniging. Van de oud-voorzitters van den Raad van Commissarissen waren alleen nog in leven do heeren mr. R. J. H. Patijn cn mr. J. A. Kan, die echter beiden verhinderd waren van de uit- noodiging gebruik te maken. Bij de toespraken werden in het bijzondei herdacht mr. A. Kerdijk, die met de heeren J. W- Vorster en A. L. Thierens den voor- naamsten stoot tot de oprichting der vereeni ging had gegeven, mr. N. G. Pieison, mr. J. P. Moltzer en mr. Th. H. de Meester, allen reeds overleden, met uitzondering van den heer Thie rens, aan wien een telegram van hulde werd toe gezonden. Aan den administrateur, den heer D. A. van Droeze, die van de oprichting af tot aan het einde der vereeniging zijne beste krachten heeft gegeven cn met ingang van I Juli den dienst met pensioen gaat verlaten, werden ooi vele woorden van waardeering gewijd voor zijn deugdelijk beheer gedurende al die jaren. Voor het herstellingsoord „H. O. R. A. den ken de liquidateuren nog een oversohot van ongeveer 1000.te kunnen afdragen. Arbeid voor derden. Dezer dagen is te Haarlem onder voorzitter schap van den heer M. D. Lankester een druk bezochte pvotestvergadering gehouden, bijeen geroepen door den Nederlnndschen Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliersver- eenigingen. Vertegenwoordigd waren ruim 3C00 leden van genoemden Bond, alsmede de Ned. Bond van Chr. Schoenmakerspatroons, de Ned. Bond van Rijwielhandelaren cn Rijwielherstellers, de Ned. Bond van Meubelmakers, Behangers cn Stoffeerdeij:, en de heer Winter, lid van den Middcnstandsraad, enz. Als sprekers traden op de heer A. de Wal Ie, Leeuwarden en W. Donker Pzn., Rotterdam, dio het euvel van het maken voor derden van Over heidspersoneel scherp becritiseerden. Door de vergadering is onderstaande motie aangenomen, welke na de verkiezingen aan de regeering zal worden gezonden, die don het bewind voert. Aon het bestuur is opgedragen zich te verstaan met alle vakorganisaties om een gezamenlijke actie te voeren. De volgende motie werd aangenomen: De protestvergadering, bijeengeroepen door den Ned. Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliersvereenigingcn, vergaderd op heden 29 Juni te Haarlem, gehoord de besprekingen, van oordeel, dat de positie van de Rijks, Pro vincie en Gemeen te-Ambtenaren niet toestaat dat hij in eenig opzicht optrede als concurrent van den Handelarijvenden en Arbeidenden Middenstand, van oordeel, dal door deze beperking op gno- nerlei wijze zijn persoonlijke vrijheid wordt aan getast, verzoekt de regeering voor zoover als hel on der hare departementen ressorteert, door hand hoving of bepalen van een absoluut verbod, den ambtenaar te verbieden, het verrichten van arbeid voor derden of het drijven van eonige handel of nering, inbegrepen het intrekken van eventueel verleende vergunningen en een aanschrijving van gelijke strekking te rich ten tot de Commissarissen der Koningin en tot de Burgemeesters van de gemeenten des Rijks, opdat het euvel van deloyale concurrentie van ambtenaren, die in bevoorrechte positie, even- tueele risico's kunnen verwoarloozen, in nering, handel en bedrijf, dot d:nn Middcnstandsraad in ergerlijke mate bemoeilijkt althans van Rijks-, Provincie- en Gemeentewege niet meer worde gesanctioneerd en geouthoriseord NEDERL. MIJ. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Te Maastricht is Maandag de 73 veigadering gehouden der Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunst. Zondagavond werden de deelnemers ontvan gen in het feestgebouw en toegesproken door den voorzitter der regelings-commissie, dr. Hoe- berechts, die cr o. m. op wees, dot het 24 jaar geleden is, dat de vergadering te Maastricht ge houden werd. Sinds is veel veranderd, maar wat niet veranderd is, is dat een Ned. medicus zijn ambtsbroeders toespreekt en wij staan in een onverbroken Nederland. (Groot applaus). Hier na hieven de geneesheeren het „Wien Neder landsch Bloed" aan, dot door alle aanwezigen medegezongen werd. Bijgewoond werd het conceTt, welwillend aan geboden door de Kon. Zungvcrecniging de „Mastreechter Staar". Maandagmorgen begon de algemeene verga dering in de Kruisheerenkerk, welke bijgewoond werd door minister Aalberse, den directeur-ge neraal der volksgezondheid mr. L. Lictaert Peer- bolte en den burgemeester van Maastricht, mr. v. Oppen. De openingsrede werd gehouden door den voorzitter dr. H. Klinkert, die voornamelijk be handelde bet onderwerp: „Specialisten en huis artsen". Specialisten zijn beminnelijke menschen, maar er zijn er wat veel. De huis-artsen moeten zoetjes aan verdwijnen, maar wij willen niet verdwijnen. Spreker werkt deze gedachte uit en betoogd op geestige wijze, dat willen wij onze positie als huisarts handhaven, wij de middelen moeten aanwenden, om ons doel te bereiken. De klinische opleiding duurt te kort en indien het aan spreker lag, zou hij de propaedeusis naar de gymnasia willen overbrengen en het academisch onderricht met 'n grondige behandeling van ana tomie cn vooral physiologie willen laten begin nen, om dan op zijn minst vier jaar aan den zieken mensch te kunnen wijden. In ons vak is zelfkennis een eerste vcreischte. Wij moeten contaot zoeken met goede specialisten en aan beide zijden trachten in te zien, dat wij niet alles kunnen cn daarom niet alles mogen doen. Er moet een harmonische somenwerking zijn. Is dit het geval, don zal de positie van den huisdok ter steeds in aunzicn stijgen. Maar alleen is dit mogelijk wanneer hij gedeeltelijk door voortge zette studie, gedeeltelijk door eigen nonschou wing zich op de hoogte houdt van hetgeen de geneeskunst over de geheele linie praestceren kan. Het voortgezet medisch onderwijs moet be hoorlijk worden georganiseerd. Al is de staatsruif bedenkelijk leeg, wij ho pen op betere tijden. Moge dan het voortgezet medisch onderwijs door een flinke staatssub sidie op zulk een leest worden geschoeid, dat non dc door velen gevoelde behoefte, om ten bate hunner patiënten hun kennis te vermeerde ren volkomen kan worden voldaan. De voorzitter riep vervolgens een woord van welkom tot den minister van Arbeid, den com missaris der Koningin in Limburg, die inmiddels verschenen was, den burgemeester van Maas tricht cn den directeur-generaal der volksge zondheid. Spreker zag in de aanwezigheid van minister Aalberse het tastbaar bewijs, dat zijn belang stelling in de facta cn gesta der Mij. eerder toe genomen don afgenomen is. Spreker memoreer de het vele door het ministerie van Arbeid op het gebied van de volksgezondheid gedaan. Wil Excellentie, zoo eindigde spreker, vnn ons de verzekering aannemen, dot de door u ge- wenschte en getoonde samenwerking bij ons in de beste herinneringen blijven zal. Minister Aalberse bracht dank voor de vrien delijke cn woardeerende wijze, waarop hij was toegesproken. Nog werd het woord gevoerd door den com missaris der Koningin in Limburg en den bur gemeester van Maastricht. Het jaarverslag van den waarnemend secre taris, den heer E. J. Buning, werd goedgekeurd. Een telegram van oonhnnkelijkheid werd ver bonden aan H. M. de Koningin. Aan het uitgebreid jaarverslag over den staat en de werkzaamheden van de Mij wordt ontleend, dat het getal afdeelingen dit jaar op 00 bleef. Een algemeene herziening van het huishoudelijk reglement werd ter hand geno- men. Het ontwerp wordt thans aan de goed- 1 °!^e' keuring onderworpen. Scdeit dc vorige alge- meene vergadering verloor de maatschappij door den dood 29 leden. Het getal der leden der maatschappij bedraagt thans 3064 ter wij! er 24 algemeene leden zijn. De totale uit gaven van het bureau bedroegen von 1 Juni 1921 tot 1 Juni 1922 12.508.98>4. In behandeling kwam het nemen van een besluit omtrent het verslag van de commissie tot onderzoek naar den staat der geldmidde len dier Mij. Dc volgende motie Walcheren gaf aanlei ding tot een langdurige discussie „De alge meene vergadering der Ncd. Mij. tot Bevorde ring van Geneeskunst, kennis genomen heb bende van de mededeelingen van dc afdeeling Walcheren betreffende de raming cn rekening cn verantwoording over het boekjaar 1921 spreekt ols hare overtuiging uit, dat het ongc- wenscht is, dot het H. B. de posten der goed gekeurde begrooting zonder nadeTC machti ging belangrijk overschrijdt acht het ge wenscht bij volgende rekening en verantwoor ding een accountantsrapport over te leggen waardoor tevens een overzichtelijk geheel zal worden verkregengehoord dot ook de bc- grooting voor 1925 in geenen deele met den waren toestond der Mij.-finoncicn rekening houdt, waar zeker op een tekort bij tol van posten gerekend moet wordenconstateeren- de verder de afwezigheid van schvlddelgings- voorstcllen in deze begrootingbesluit het H. B. te verzoeken deze ontwerpbegrooting in te trekken en een nieuwe in le dienen verge zeld van een behoorlijke memorie van toelich ting en gaat over tot de orde van den dog. De waarnemend secretaris de heer Alders- holf, deelde ten slotte na een breede discus sie, waaraan verschillende afgevaardigden deelnamen mede, dat het hoofdbestuur de mo tie Walcheren overneemt, waarmede de ver gadering zich vereenigde. Besloten werd ver der een bezuinigingscommissie in het leven tc roepen waarin zitting zullen hebben twee le den uit het hoofdbestuur en drie 'leden nader door het hoofdbestuur aan te wijzen. De verslagen van verschillende commissies weiden goedgekeurd. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om den duur der vereeniging opnieuw met 30 ja ren te verlengen ingaande den lOen Novem ber 1922 en het te machtigen op dat beslui* de Kon. goedkeuring aan te vragen. f Maison VAN EIMEREN. Collteiir P.Mtli-licur Collicnso J WI.TEBSSTHAAT 14. - 'Tel. 305 'Sst Modomo Snlons voor DAMES on HEEREN - Mnnlcnrc Marazijn van PnrtumorioCn on Toilot-Arlikole». BADINRICHTING Iaiiba Z<X*x/Efc VOOR ,OEGE.r> Varkensmsrkt Amersfoort Speciale nf«lcc!l»g pEHtT In behandeling kwam nu een vocistel van het hoofdbestuur geamendeerd door de afdec- lingcn Amsterdam cn Helder waarin bepaald wordt ols leden wier zuiver inkomen uit het bedrijf niet meer bedraagt don 4.000 cn da leden-officieren van gezondheid dei zeemacht, die geen andere practijk uitoefenen dnn hun diensl-proctijk, betalen de helft van de cone tribulie, die door den penningmeester hunner afdeeling van de Mij. voor elk lid wordt afge dragen, indien zij hun wensch daartoe uun het bestuur der afdeeling hebben te kennen gegeven. Na ecru'ge discussie aangenomen. De algemeene vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmorgen II uur. Om half 4 uur werden dc deelnemers ten stadhuize door het college von B. en W. ont vangen. Vervolgens werd een tocht gemaukt near Volkenburg, wour de ruine-gemecnte- grot en katacomben bezichtigd werden. Het diner hod plaats in hotel Oranje Nossou. In de Dinsdag voortgezette 73ste nlge- :ene vergadering kwam o. m. in behandeling het verslag der commissie in zake onderzoek naar de ziekteverzekering voor den midden stand, waarbij werd aangedrongen op meerdere activiteit der commissie od hoe. Op voorstel van het H.B. werd bij voorgeschreven stemming besloten den duur der vereeniging opnieuw Suikerstrooiers door ROBERT HERRICK. 50 Er waren natuurlijk nog in de kleine hutten arme patiënten, de uitgeworpenen uit de wil dernis, maar het zou niet lang duren of ook zij zouden moeten verdwijnen. Want rijk en arm verdiagen elkaar niet, zelfs niet bij ziekte en 'dood. De Genezende bron zou haar geheime kracht weer uitoefenen kunnen, maar zij zou tiet doen voor hen, die geld willen betalen. Wal» was er geworden van dat hooge ideaal dien vurigen wensch om het genezende water uit te reiken aan allen, die in nood waren? Wat ijvan alle idealen Visioenen uit een andere we reld, slechts droombeelden in deze. Geboren in het hart der jeugd branden zij vurig, en drijven '.voort naar het doel in de verte. Maar op den fltannelijke leeftijd zijn ze begraven onder het Tof van allcdaogschheid en van plooien en Schikken. Voor hem, den „Genezer," begon dat .«tof zich reeds te verzamelen en met zorg werd hij zich daarvan bewust. In zijn eenzame nacht waken, te midden van het bevroren woud. trachtte hij zichzelf te overtuigen van het goed recht van dat plooien en schikken, of hij over woog somber de mogelijkheid om de zijden koorden, die hem bonden, te verbreken, en zioh aan te gorden voor de vlucht naar de volko- menste wildernis of de centra der armoede om daar tot vrede te komen met zichzelf en daar te arbeiden naar zijn eigen wil I Iemands wil moet heerschen, dat \vas het ge heim van de gave, had hij eens aan zijn vrouw gezegd de wil alleen. Hij gaf van dien krach- tigen wil aan de zieke lichamen van zijn patiën ten, om hun zwakkeren wil te schragen. En wa ren nu de omstandigheden bezig om dien ster ken, vrijen wil te buigen, haalden zij er alle kraoht uitde eene verandering volgt onherroe pelijk op de andere en verandert ten slotte de menschen zelfen zoo komt het oogenblik, dat de vrije wil van den mensoh ondergaat. Hij ver liest zelfvertrouwen, laat zijn idealen varen Wanneer is de mensch vrij I Wanneer be gint zijn wil zich naar de omstandigheden te voegen? Uitwisseling van geld; van ouds de uitwisseling van macht, is een kleinigheidhet trekken van de eene plaats naar de andere is ook een kleinigheid, maar de stroom van op eenvolgende veranderingen wordt een kraoht waar geen sterfelijk mensch zich tegen verzet ten kan. Elk oogenblik, tot op 't laatst, blijft hij zich bewust van zijn goddelijke wilskracht, zijn vrijheid van handelen, tot plotseling alle kracht hem begeeft, en de levensomstandigheden zijn noodlot zijn geworden Intusschcn zeiden zij, die den jongen dokter gade sloegen, den Genezer met zijn wondere gave„Hij doet prachtig werk en zal nog meer doen voor zijn dood, hij zal wereldberoemd worden, door zijn genezen en door wat de geneeskunde aan hem verschuldigd is." In alle geval hij kwom weer terug tot zijn werk, tot zjjn vrouw en kind, èn de wAchfendö vrouw die door zijn komst weer gerustgesteld was, vond hem vriendelijker en hartelijker, ge makkelijker te leiden na deze eenzame toch ten „Waar ben je geweest vroeg ze eens toen hij in de avondschemering na twee dagen afwe zigheid weei voor haar stond. „In de bosschen," antwoordde hij ontwij kend. Hij viel zwijgend neer bij het vlammende hout vuur en lag daar moe en stijf met gesloten oogen. Zij zette koffie voor hem op 't vuur, zoo als zij den vorigen winter, wanneer zij van hun gezamenlijke tochten terug kwamen, ook had gedaan, en terwijl hij insluimerde, speelde zij zacht Voor hem op de piano. De muziek, stuk- Mebt IJ eons kennis gemankt raet onze artikelen. Bij een billijken prijs rerkoopen wij nllsluitesirt ken, die zij zich uit haar meisjesleven herinner de, deed haar aan vroeger tijd denken en maak te haar rusteloos, totdat zij plotseling met een ruw accoord afbrak en opstondzij knielde bij haar man neer. „Waarom laat je mij altijd thuis, Erik Hij opende langzaam zijn oogen en keek haar eenige oogenblikken strak aan, zonder te ant woorden. Er was iets in den harden, onderzoe kenden blik, dat haar ineen deed krimpen, maar zij hield vol. „Waarom neem je mij niet mee, Erik Ik ben toch weer gezond en sterk sterker nog dan ik geweest ben I" „Ik dacht niet, dat je er dezen winter lust in zoudt hebben," zei hii langzaam. „Natuurlijk heb ik er lust in, ik wil graag meer met je samen zijn 1" „Wij zijn toch samen." „Ja, maar niet zooais vroeger ik wil weei zooals vroeger met je zijn, wij samen olleenl' „Je vondt dat toch wel wat eenzaam." Zij begreep, dat hij dacht aan haar weggaan uit hun huisje op de rots, in den tijd toen het kind geboren zou worden, en zij vond hem on rechtvaardig. Zij zweeg en toen plotseling kon zij niet langer den wensch terughouden „Als je maar eens met me op reis woudt gaan, er gens in het buitenland, naar Londen, Parijs, Ro me of Weenen." Zij sprak de plaatsnamen lang zaam uit, alsof zij genoot van de klanken alleen. „Waarom?" vroeg-hij glimlachend. „Om weer eens iets te zien I Om te leven, daar waar muziek is om te „leven," fluisterde zij- Hij antwoordde niet, maar bleef glimlachen Zij kroop dichter tegen hem aan, vleiend. „Waarom niet, Erik Voor een korten tijd, maar een paar maanden „Je bent zoo mooi," zei hij. Toen trok hij haar naar zich toe op den grond en kuste haar. Lachend zei hij„dus je wou zoo'n klein beetje de wereld zien, muziek hooren, het leven zien en menschen I" „Ja I" riep ze uitze gaf zioh aan zijn lief- koozing over, drukte haar lippen op de zijne, maar haar gedachten waren nog vol van haar eigen wensch. „Zal je met me weggaan voor een poosje maar Zij streek met haar hand zijn haar glad en haar lippen plooiden zich tot een liefkoozenden glimlach. Zij lag klein en licht in zijn arm, een teer schepseltje in zijde en kant. Hij hield haar lief kopje van zich af en keek onderzoekend in haar opgewonden gezichtje. „En wat zou cr van miin werk worden van «Je patiënten vroeg hij. „Dr. Percy kan toch wel een korten tijd voor ze zorgen." Zij verzweeg wat zij bij zichzelf dacht, het plan om nooit weer in de eenzame wildernis terug te komen. Wat kon er al niet gebeuren als zij eenmaal de wijde wereld waren ingetrokken. Alleen vleide ze nog, „je zou dat makkelijk is orde kunnen maken I" „En het kind don „O, dat nemen we mee of het blijft bi) moeder." Hij lachte luid en richtte zich half op zijn elleboog op. „Je hebt alles al heel goed bedacht I" „Natuurlijk. Ik heb het plan ol zoo lang overdacht,' ontwoorddde ze moedig. „Ik ben zoo dikwijls eenzaam en heb dus zooveel tijd om le denken." „Eenzaam Een vlok van haar haar viel als goudkleurigs zijde over zijn arm. Haar losse japon was aan den hals open en ontblootte haar mooie schout ders en ronden boezem, een mooie vrouwen gestalte in zijden plooien. „Mijn God I" riep hij uit. „Wat ben je toch' mooi 1" (Wordt vervolgd). SPOEDIG RETOUR. JOH. VAN DIJK, Langestraat 116 Tel. 70

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 5