EGK's juTRECHTSCHEWEG 71 - TEL. 539- SOESTERWEG-SPOOR - Bestelhuizen: Vtasakkerweg 52a en Sumatrastraat 20. fevering van Industrie- en huisbrandstofffen in prima kwaliteit en lage prijzen. Onze eierkolen kosten [nog steeds: afgehaald 12.— per H.L. thuisbezorgd 15 et. hooger. Bü groote hoeveelheden extra korting. DE STAKING IN HET RIJNSLEEP- VAARTBEDRIJF. (Men schrijft aan de N. R. Ct. ('Pe staking: neemt voor de reeders een steeds gunstiger verloop. - Degelijks vertrekken eenige booten van Rot terdam en worden de schepen successievelijk lopgeririmd. In Dordrecht, waar zich in de eer- tete weken van de staking vele schepen opge- jhoopt hadden, is van abnoimale toestanden jhaast niets meer te bespeuren, i In Rotterdam liggen nog vele geladen sche den boven de Maasbruggen, waarvan een zeer g-root aantal door de ontvangers met het oog op den steeds dalenden markenkoers, opzette lijk teruggehouden wordt. Zelfs is het reeds geschied, dat schepen hier .weer zijn gelost en de ladingen hier verkocht werden. Graan- en beurtschepen slepen eveneens ■prompt opwaarts. Niettegenstaande dit alles ziet zich de Duit- ische industrie genoopt, de zecbooten naar S)uitsche Noordzeehavens te dirigeeren. In de aatste dagen werd een groot aantal erts- cn (flcolenbooten voor de Duitsche Noordzeehavens /bestemd, zoo ook vandaag weer de zeer groote tertsbooien Blossom Heath en Dagfred. it Men schrijft uit West-Duitschlnnd aan de nN. R. Ct. De couranten deelden mede, dat de staking in Nederland was geëindigd, dat weder een Normale toestand op den Rijn was teruggekeerd. Algemeen werd dit bericht als een verlossing Van groote moeilijkheden begroet. Men had ech ter te vroeg gejuicht, want vandaag ziet de toe stand er weer veel donkerder uit. De optimis ten beweren weliswaar, dat de bedreiging der stakers om de geheele Rijnscheepvaart stil te peggen, slechts een laatste opflikkering voor het jmde van de staking is, maar de optimisten iVreezen voor nog groote moeilijkheden. Wat is «r gebeurd Het schijnt, dat de Nederlandsche ^takers, na de stemming, volgens welke tot Voortzetting der staking werd besloten, tot een ^neer ingrijpende actie willen overgaan. J.L ^aterdag schijnenn hier tenimnste besprekingen ffnet de Duitsche werknemers-organisatie, de Verkehrsbund, te zijn gehouden, waarbij beslo ten zou zijn, dat van nu af aan de Nederland- Bche en Duitsche werknemers in het geheele Kijnscheepvanrtbedrijf zullen samengaan, om de 'werkgevers tot hpt aannemen van de gestelde voorwaarden te dwingen. Gemeld wordt, dat de Stakers geen verdere leege Riïnschepen meer naar Rotterdam willen doorlaten en men spreekt van een ultimatum, dat aan de reeders gezon den zou zijn, waarin met een algemeene sta lking op den Rijn wordt gedreigd, indien Woens dagmiddag de gestelde eischen niet zouden zijn ingewilligd. Geheel onafhankelijk van de loon- beweging in Nederland zijn ook hier de werk nemers en werkgevers over de loonen aan het onderhandelen. De eischen der werknemers zijn nie' gering, zelfs zóó hoog, dat de reeders ver klaren, met deze buitensporige hooge vorde ringen als basis niet te willen onderhandelen. De schippers en matrozen op den Rijn bc- hooren tot een categorie van werknemers, die het beste betaald worden. Als men rekent, dat ze vrije woning, vuur en licht hebben, voorts een 8-urigen werkdag met vele uren ovenverk, dat zij dikwijls in den werktijd weinig werk heb ben te doen, dan is het lot van den tegenwoor- digen schipper of matroos zeker niet te bekla den I De werkgevers hebben bij de laatste on derhandelingen over loonsvmhoogintren steeds moeten toegeven. Van de Rijnvaart hangt een teer groot gedeelte van het economische leven van West- en Zuid-Duitschland af. De Riju- paart is ten minste even belangrijk als het tpoorwegverkeereen staking moest dus als 't ook maar eenigszins ging, vermeden worden. Het gevolg is geweest, dat de eischen der werk nemers hier steeds eerder werden ingewilligd 3an ergers anders, en dat dus de loonen in de Puitsche Rijnscheepvaart zoo ongeveer als tot ie hoogste behoorend werden cn worden aan gezien. Dat nu juist deze categorie van werkne mers met nieuwe enorme eischen komt, verwekt In reederskringen een zeer onwillige stemming, welke voor de onderhandelingen en een goed- schïksche regeling weinig gunstigs voorspelt. Of de vorderingen van den Verkehrsbund te hoog 7ijn, is een andere vraag. De reusachtige waar devermindering van de mark moet nog meer 'dan tot nu toe het geval was, al spoedig tot een stijging van de loonen leiden. Daaraan is niet te ontkomen. Het zou voor het westelijke Industrieele Duilschland een ramp beteekenen, findien het nu zoo dicht voor den terugkeer tot normale toestanden op den Rijn, toch weer tot een groote staking zou komen. Het Roergebied kan zonder een ongestoorde scheepvaart op den Riin op den duur niet bestaan. Dat heeft de staking in het sleepvaartbedrijf Jtveer bewezen T Het is zoo eenvoudig te bewe gen, dat de zeeschepen, die voor Rotterdam be stemd waren, naar Emden zouden gaan om daar ïe lossen I De meeste dezer profeten kennen Em den nietzij vergeten, dat daar heel andere Voorwaarden gelden, en dot een haven als Em- Hen nooit in staat kan zijn om behalve haar leigen natuurlijk achterland, ook nog plotseling het geheele Roergebied te bedienen. Door een kanaal, waarop slechts een beperkt aantal sche pen vaart en één of twee spoorwegen, zijn de Prije Rijn cn de reusachtige overlaadinrichtin- gen van havens als Rotterdam en Amsterdam hooit te vervangen. Ook niet voor korten tijd. Naar van zeer betrouwbare zijde gemeld Wordt, is het gedurende deze stoking reeds Foorgekomen, dat zeeschepen, die in Emden zouden worden gelost, weer naar andere havens ïnoesten worden gestuurd. Dot voorts de spoor wegen van het Noorden naar hier evenmin in Stoat zijn om de Rijntransporten plotseling over (te nemen, behoeft geen verder betoog. Nu reeds klagen de Duitsche spoorwegen over den groo tten goederenaandrang. De laatste staking heeft ften gevolge gehad, dat bijna alle Duitsche ont vangers von goederen van overzee het betrek- Sten van deze goederen (ertsen, granen, steen kolen enz.) hebben moeten uitstellen, waardoor jde goederenstroom tijdelijk veel kleiner was £eworden. Op den duur is dit natuurliji: niet j«ol jq houden. Door den.kleineren aanvoer ere-' durende de laatste moeilijkheden op het Neder landsche gedeelte van den Rijn is de behoefte thans grooter dan ooit, zoodat juist nu een nieuwe herleving van de staking voor het toch al niet in een benijdenswaardige positie ver- keerende Duitschland de alleronaangenaamste gevolgen zou kunnen hebben. De bevelvoerder van de bezettingstroepen te Duisburg heeft elke betooging of vergadering van arbeiders en bedienden in de havens in het bruggehoofd Duisburg of van het personeel van de riviervaart, waarin scheepvaartkwesties be handeld zouden worden, verboden, aangezien de werkstaking in deze bedrijven de kolenleverin- gen aan Frankrijk en België zou kunnen be- nadeelen. Staking in het bouwbedrijf te Amsterdam? In verband met de loonsverlaging, waartoe de Federatie van zelfstandig werkende groepen in het bouwbedrijf heeft besloten, is door de Am- sterdamsche Plaatselijke Federatie van Bouw vakarbeiders met ingang van Maandag 2T Augustus o.s. de staking voor alle leden, werk zaam in oen der groepen, geproclameerd indien het besluit tot loonsverlaging niet vóór of uiter lijk op Zaterdag 19 dezer is herroepen. Een onjuist bericht. De algemeene secretaris van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland verzoekt ons te willen mededeelen, dat het bericht van den Ned. Sigarenmakers en Tobnksbewerkersbcnd, ais zou in eene op Woensdag j.l. te dezer stede gehouden vergade ring de besturen der patroonsorganisaties met instemming van drie der vier werkliedenorga- nisatics besloten hebben over het geschil invoe ring van de 48-urige werkweek en 5 pet. loons verlaging, door arbitrage te laten beslissen, onjuist is. In die vergadering, waar niet de besturen der patroonsorganisaties aanwezig waren, doch en kel de voorzitters met de secretarissen dier ver bonden, is daarentegen besloten, de uitvoering van het door de patroonsorganisaties genomen besluit tot invoering van de 48-urige werkweek met een loonsverlaging van 5 pet. nog even op te schorten, en aan de respectieve patroonsver- eenigingen en Verbonden de vraag- voor te leg gen, of deze bereid zijn hierover door arbitrage te laten beslissen DE POLITIE-BRANDWEER. De 1 elegraof schrijft In een vorige editie deelden wij mede, dat de hoofdcommissaris, de commandant der brand weer cn de Politiebond ongunstig hebben ge adviseerd over het denkbeeld politie-brandweer te Amsterdam. Zij hebben dit niet gedaan, dan na een uitgebreid onderzoek in de residentie, de stad, waar zooveel reclame wordt gemaakt voor een combinatie van politie en brandweer. Ongeveer alle brandwachts, een paar chefs en chauffeurs uitgezonderd, zouden verdwijnen; de kazernes zouden tevens politiebureau* worden; de kostbare brandweertelegraaf zou opgegraven worden; alle posthuizen zouden van haspel wagentjes voor eerste hulp voorzien worden, in duizend particuliere woningen zouden gummi slangen gedeponeerd worden, dio op de huis- waterkraan geschroefd konden worden, enz. Het resultaat op dit oogenblik is, dat de haspel wagentjes en de huisslangen niet worden inge voerd en dat vrijwel allo branden nog op pre cies dezelfde wijze door de beroepsbrandweer met haar gewone materieel zijn gebluscht Slechts uit één station is de brandweer reeds geheel verdrongen; dat is op den hoofdpost Rijswijkscheweg, waar vier poh'tie-agenten mot een motorspuit uitrukken. In de kazerne te Scheveningen is een politie- èn een brandweer- bezetting en hier doet zich het zonderlinge ver schijnsel voor, dat de politie het eerst uitrukt en dat pas op een tweede alarm de eigenlijke brandwachts met een stoomspuit volgen. Men kan zich voorstellen, dat de heeren uit Amsterdam eenigszins groote oogen opzetten. Bij informatie bleek hun tevens, dat op den hoofdpost Rijswijkscheweg onaangenaamheden gerezen waren tusschen de echte- en onechte brandwachts. De vier politieagenten, die hier met de motor spuit uitrukken, zijn manschappen, die als agent straatdienst hebben verricht en in hun rustuur brandweerman worden. Ieder uur verwisselt de bezetting voor den autospuit dus. Indien er (en zulks heeft te Amsterdam om de haverklap plaats) politieassistentie gevraagd wordt, mogen deze vier manschappen het bureau niet verlaten. En het moet ongetwijfeld wel een beetje pijnlijk voor den organisator van dit nieuwe systeem, den hoofdcommissaris den heer v. 't Sant, ge weest zijn, dat juist toen de Amsterdamsche deputatie den hoofdpost Rijswijkscheweg be zocht er politieassistentie gevraagd werd, omdat een beambte in een naburig café werd aange vallen cn danig in de knel zat. Daar er geen andere agenten aanwezig waren, verlieten de vier agcnten-brandwachts hals over kop het ge bouw, om hun makker te helpen. Tot overmaat van ramp liet de brandweerchef, die het brand alarm wilde demonstrceren, de schellen afloo- pen. Het resultaat was, datslechts de chauffeur van het brandweervoertuig verscheen, daar de vier politie-brandwachts in het café aan het assisteeren waren. De hoofdcommissaris van Den Haag heeft, daar hij vermoedde, dat hier geen toeval, maar opzet in het spel was, een onderzoek naar het voorgevallene doen instellen. Het bleek echter, dat van moedwil geen sprake was. Als regel worden de agenten in één maand tijd als brandwacht afgericht, een periode die eigenlijk te Vort is. Daarna gaan zij weer naar het politiebureau om spoedig veel van het ge leerde te vergeten. Eerlijkheidshalve zij hierbij medegedeeld, dat ons bij ons onderzoek is ge bleken, dat de parr agenten, die af en toe wel eens bij een brandje assisteeren, hun werk zoo goed en ijverig mogelijk verrichten en dat hun pogingen om iets te praesteeren, werkelijk seri eus g•■noemd kunnen worden. Woor een gedeolte ook moet dit toegeschreven worden aan het feit, dat zij, wanneer één of meer waterstralen gebruikt worden, 5 per man als premie uitbetaald krijgen. Wordt geen water straal uitgelegd, dan is dit bedrag T. Een onder feit heeft evenmin nagelaten een vreemden indruk op de beide hoofdstedelijke autoriteiten en op de vakvereenigingsmenschen te maken. En wel het volgende Wanneer de motorspuit van den hoofdpost Riikwijkscheweg bij brand met de vier agenten uitrukt, moet de motorspuit van het Centraalstation aan de Prinsestraat uitrijden om haar aan de Rijswijk scheweg te remplaceeren. Voorts begeeft een politieauto met agenten, bestemd voor do af zetting, zich van het hoofdbureau aan het Alexonderplein naar den brand. Deze maatregel, uit het oogpunt van de zoo hoog geroemde bezuiniging bekeken, doet zeer zeker zonderling aan. Een order, die den hoofdcommissaris van Amsterdam en de vertegenwoordigers der vak- vereeniging allerminst kon bekoren was, dat de straatploeg der politie op 't bureau afge lost wordt, zoodat de secties dus op een ge geven moment geheel van toezicht zijn ont bloot. Het ligt dus wel eenigszins voor de hand, dat de deputatie met een niet zeer gunstigen indruk naar de hoofdstad terugkeerde en van haar ge voelens blijk gaf in haar rapporten. Terecht werd opgemerkt, dat het hier geen politie- brandweer, maar een brondweer-politie betreft, daar het de brandweer is, die de agenten requi- reert. Men stelle zich nu een dergelijken wantoe stand te Amsterdam voor. Hier is herhaaldelijk alarm en in het aantal zwere branden valt den laatsten tijd een zekere climax te bespeuren. Vooral des winters zouden de agenien-brand- wachts in hun rust-uur herhaaldelijk moeien uit rukken. Voor de drukke bureaux (Warmoes- straat, St. Pietershof, Singel, Westerstraat, enz.) zou dit, wat het physiek der manschappen en het dienstverband betreft, fnuikend zijn. Welk een ontzaglijke chaos zou het niet wor den, wanneer b.v. een koninklijk bezoek eens samenviel met en brand, zooals we dien onlangs in de Plantage of bij Werkspoor hebben mee gemaakt Uit ondervinding weten we, dat zulke gebeurtenissen op fatale wijze menigmaal samen gaan. Zoo ging in T9T2 het oproer op Katten burg samen met het bezoek van president Fnl- lières. In 1913 hadden we op hetzelfde moment het bezoek van den koning van België, de sta king van metaalbewerkers en den grooten brand in pakhuis Africa aan de Handelskade. En wat zal er moeten gebeuren (en als premie uitbetaald worden) op een stormdag als we ver leden jaar hadden, toen de brandweer op één middag tweehonderd-vijf-en-dertig maal werd gealarmeerd Zoo zijn er nog tal van, vragen te stellen. Uit alles blijkt, dat het met dit systeem hier een janboel zou worden. Een stad als Amster dam met haar fabrieken, menschenpakhuizen, veemen en haven-etablissementen, mag niet aan zoo'n onverantwoordelijke experiment gewaagd worden. De Chineezen te Amsterdam. Het vertrek van de Amsterdamsche Chinee zen, die als ongewcnschte vreemdelingen wor den beschouwd, blijft op heden bepaald. Met de inscheping in de „Ambon" is begon nen. De politie houdt streng toezicht en zorgt, dat alle formaliteiten in acht worden genomen. De Oosterlingen hebben zich van de week kalm gehouden en zij schijnen zich te hebben ver zoend met de gedachte Amsterdam te verlaten. Het inschepen loopt tamelijk vlot. Wel werken de Chineezen niet bepaald mee, maar van eenig actief verzet is toch ook geen sprake. De politie heeft met dat al een moeilijken tijd gehad, want de geeltjes konden geen oogenblik zonder toe zicht worden gelaten. Droevig zal het afscheid dus ook wel niet zijn. Dood door schuld. Op T3 Mei reed de 28-jarige kleermaker D. H. O., wonende te Zaandam, met zijn motor fiets met zijspanwagen, waarin zijn vrouw zat, op den weg tusschen Punmerend en Amster dam. Ter hoogte van Ilpendom kwam de zij spanwagen met een brugleuning in aanraking, tengevolge waarvan de vrouw zoodanig ge wond werd, dat zij twee dagen later overleed. Het O. M. bij de rechtbank te Haarlem heeft heden tegen O. 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van 3 jaar, geëischt. Ontucht met minderjarigen. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank eischte tegen G. K., te Wormerveer, 5 jaar ge vangenisstraf wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met zijn minderjarig dochtertje. Tegen den buurman van dezen bekl., S B. geheeten, werd 2 jaar gevangenisstraf ge- eischt wegens het plegen van hetzelfde feit. Ver volgens eischte het O. M. nog 6 jaar tegen G. W. ter zake van niet nader aan te duiden han delingen met zijn minderjarig dochtertje. Ontucht. De rechtbank te Groningen eischte tegen den sigarenwinkelier G. G. 1000 boete, subsidiair zes maanden hechtenis, ter zake van het bevor deren van ontucht- Een pscudo-dokter. Voor de Vacantiekamer der rechtbank te Maastricht in Donderdag een niet alledaagsche zaak met gesloten deuren behandeld. Beklaag de was de 56-jarige zwerver P. J. C., thans ge detineerd, die op 17 Juli in een eenvoudig huis je te Wijk-Maostricht was gekomen, waar een 38-jarig meisje Ga. H. woonde, dat sinds haar geboorte aan het rechterbeen -en linkerarm ver lamd was en nu door haar zwager de rechtzaal ingedragen moest worden. Hij deed zich voor als zekere dokter Bertus uit Gronsveld, die door een rijke mevrouw heette gezonden te zijn om het meisje te genezen. Het kostte niets, zei be klaagde, doch de man die erg godsdienstig deed, moest./.6.75 in ontvanast voqt fdQ zieke eenige missen te laten lezen. De moeder betaalde hem 2.50 en zou hem, als haar doch ter genas, het geld wel bijeen zien te krijgen om ook de rest te betalen. Op aanraden van de moeder liet het meisje, hoewel tegenstribbelend, zich onderzoeken. Zij meende, dat het Otto- Otto was. Dat onderzoek geschiedde echter op zulk een vreemde wijze, dat een aanklacht werd ingediend wegens het plegen van ontuchtige handelingen en wegens oplichting. Het O. M., door Mr. Koderitsch waargeno men, eischte tegen beklaagde, die zeer ongunstig bekend staot en reeds meermalen langdurige ge vangenisstraffen had ondergaan, wegens het plegen van ontuchtige handelingen en ter zake van oplichting drie jaren gevangenisstraf. Daarna stond beklaagde terecht voor een zelfde feit. Den I9en Juli had hij onder een zelf de voorwendsel de doodzieke en sedert over leden La. B., huisvrouw E., behandeld en gezegd dat hij de vrouw met Gods hulp zou genezen. Ook daar had hij eenig geld aangenomen, om missen te laten lezen. Het O. M. laakte in scher pe bewoordingen het optreden van beklaagde, die bij voorkeur bij de armste menschen gaat om zijn loge praktijken uit te oefenen. In deze zaak eischte spreker één jaar gevangenisstraf ter zake van oplichting. In staat van faillissement. De Haagsche rechtbank verklaarde gister de Z.-Hollandsche Credietvereeniging, Prinsen gracht 4, Den Haag, in staat van faillissement met benoeming van mr. H. Costkudde tot rech- ter-commissaris en mr. J. W. de Kanter cn Fred. Mar. Westeranen van Meeteren tot curatoren. De moordaanslag te Oosterhout De vermoedelijke dader van den moordom- slog op een Eerw. broeder te Oosterhout is door den rijksveldwachter te Zegge gearresteerd op het oogenblik, -dat hij in den trein wilde stap pen. Hij had zich uitgelaten in een café, dat do justitie hem zocht. Het signalement klopt. In een vlaag van waanzin. Een conducteur der Haagsche Tramwegmaat schappij, dienstdoende op de Scheveningsche lijn, heeft gistermiddag in een vlaag van waanzin zijn vrouw in de Hasselaarstraat den hals afgesneden. De tramconducteur, die gistermiddag in zijn woning aan de Hasselaerstraat te Scheveningen zijn vrouw het leven benam, is de 35-jarige C. de L. De man deed sedert ongeveer drie weken afgezonderd van zijn collega's dienst en niet meer op een tramwagen, omdat men verschijn selen van verstandsverbijstering bij hem meende te hebben waargenomen. Zijn vrouw was 34 jaar oud. Hij pleegde het feit met een scheermes. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst bracht den man naar den Centralen Post over. Het lijk van de vrouw bleef voorloopig fn de woning. Het echtpaar had vijf kinderen. Een verlaten Hollandsch kind. Uit Berlijn meldt men aan de Msb. Zondagochtend werd te Berlijn een drie-jarig meisje, dat zonder geleide ronddwaalde, door een beambte van de wacht der Rijksdrukkerij „opgebracht". Met veel moeite slaagde de be ambte er in uit de mededeelingen van het kind op te maken, dot het uit Amsterdam afkomstig is, terwijl de moeder zich ergens in Duitsch land moet ophouden. Het kind is in 't wees huis in de Alte Jakobstrasse ondergebracht. Doodelijk ongeval. Door het uit een in beweging zijnde tram sprinqcn raakte Donderdagavond de 55-jnrige van der K. te Arnhem onder den bijwagen met het gevolg dot de dood onmiddelijk intrad. Paard op hol. Aan de Hasheltkade te Maastricht sloeg Don derdagavond een paard, bespannen voor een wagen, waarop de voerman W. Emmenes geze ten was, op hol. Door den schok viel de voerman van den bok, met het gevolg dat hem de wagon over het hoofd reed. De man was op slag dood. Onder een auto. Donderdagmiddag om 5 uur is een zesjarig meisje, een kind van de familie De Rijk uit Naarden, op den Amersfoortschen straatweg, nabij „Jan Tabak", door een auto gegrepen en gedood. Wegens de landbouwfeesten in het Bre- diusbosch was het zeer druk op den straatweg het kind liep plotseling den weg over. Het lijkje werd met de auto naar Naarden gebracht.- In vreeselijkc positie. Men meldt aan de „Rott." uit Papendrerht d.d. T8 Aug.: Gisterenmorgen had alhier een droevig on geval plaats. De 20-jarige J. d. H. uit Dor drecht, die schilderswerk verrichtte aan de wo ning van N. aan de veerpont, wilde op het dak klauteren. De man is daardoor met zijn beencn op de electrische draden gekomen, en doordat er een sterke stroom optsond. kon hij ze er niet meer van af trekken. Deerlijk werd hij daar door aan zijn beenen verwond. Hevig gillend riep hij om hulp, en toen men aan kwam snel len, sloegen de vlammen hoog uit de leiding. wo8Tdoor de draad brak. Daardoor kon hij er zijn beenen weer af krijgen, doch daar de man vermoedelijk bewusteloos was, viel hij van een aanzienlirke hoogte op de steenen. Hevig bloed de hij uit verschillende wonden. De ongelukkige werd per auto naar het Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. De toestand is van dien aard. dai y***- zijn leven wordt gevreesd. Tegen een telefoonpaal. Donderdagavond is een motorwielriider uit Terborg onder Doetinchem in volle vaart tegen oen telefoonpaal gereden. Hij bekwam een schedelbreuk. Zijn toestand is zeer ernstig. Een ontploffing. De werkman A. J. Klomp, te Apeldoorn, die injN* kelder van zijn chef. den heer J. .W ©la denhof, uit een vat spiritus een emmer wilde vullen en zich daarbij van een brandende kaars als lichtbron bediende, had het ongeluk deze omver te stoolen. De kaars viel in de spiritus in den emmer, welke ontplofte. Ook het vat sloeg uit elkaar en de gevulde flesschen vlogen vergruizeld door den kelder. Met ernstige brandwonden aan hoofd cn honden werd K. op medisch advies naar het ziekenhuis vervoerd. Een vrachtauto in brand. De vrachtauto van de heeren v. B. en R uit het dorpje Putten op de Veluwe was met een 50-tal militairen op weg van Harderwijk naar Amsterdam. Vermoedelijk dordat in de benzineleiding een lek was ontstaan, geraakte de auto tusschen Bussum en Naarden in brand. Doordat het den bestuurder gelukte bijtijds de toevoer af te sluiten, werd ergei- voorkomen. Het voorste gedeelte is nogal ernstig Lc*? schadigd- Luchtvaart. I. C. A. R.—ROTTERDAM. 2-17 SEPT. Heden over veertien dagen zal het Internatïo* naai concours oviatique aanvangen, dot de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart ter herden king van zijn 15-jarig bestaan organiseert in samenwerking met het gemeentebestuur van Rotterdam, dat op deze feestelijke wijze zijn vliegveld „Waalhaven" officieel zal openen. Op dit aan de Waalhaven gelegen vliegveld, dat een oppervlakte heeft van 700 X 900 M., waarop dogelijks de verkeersvliegtuigen der vaste luchtlijnen, welke him ronte over ons land nemen, aankomen en vertrekken, zullen van 21 17 Sept. dogelijks verschillende vliegwedstrijden! plaats hebben, terwijl daarnevens een tentoon* stelling wordt gehouden van de hulpmiddelen, waarover de aviatiek beschikt om het lucht* vacrtverkeer snel, nauwkeurig, veilig en comfor* tabel te doen plaats hebben. Generaal Snijders, de oud-voorzitter van het algemeen bestuur van de E. L. T. A.f die ook hier het voorzitterschap van het algemeen be stuur op zich heeft willen nemen, heefl gisteren met de andere leden van het dagelijksch be stuur, inzonderheid de Ir. L. W. H. van Dijk, aan de pers gelegenheid verschaft reeds een kijkje te nemen in de in wording zijnde gebou wen en bij de installaties, welke bij het vlieg- feest zullen dienen. Naast het groote vliegveld wordt het tentoon stellingsterrein met flink restaurant ingericht. De gebouwen zijn reeds in ver gevorderden staat, zoodot het zeker is dat op den do»»uxi. waarop de feesten onnvangen, alles gereed z\ zijn. Het tentoonstellingsgebouw heeft een lep te van 60 bij een breedte van 2T Mzoowel aan de zijden als in 't midden zijn tentoonstellings kamers ingericht. Het restaurant staat geheel vrij; het beschikt over een drietal zolen, een café-zaal, een diner-znal en een danszaal; vóór het restaurant is een breed terras, dat aan zeer velen plaats kan bieden. Achter het restaurant ligt een open terrein, aan de overzijde waarvan verschillende kleine winkels en dienstlokalen zijn gelegen. Terzijde van dit terrein wordt een Lunapark ingericht. Op het vliegveld waar voor den dogclijkschen dienst twee hangars staan, waarvan één groot steenen gebouw, dot tevens werkplaats voor reparatiën is. komen voor de feesten nog 2 groote en een kleine hangar bij, benevens een vijftal militaire hangars van het vliegkamp Soesterberg, waarin de militaire vliegtuigen zullen worden geplaatst. Vootl allerlei andere diensten worden voorts nog an* dere gebouwen op het vliegveld geplaatst. De marine-vliegtuigen, welke aan de wedstrij den zullen deelnemen, zullen aan de pontons in de Waalhaven worden gemeerd. De I. C. A. R. zal evenals dat op de E. U T. A. geschiedde, het publiek de gelegenheid bieden in vliegtuigen kortere of langere tochten te maken. Teneinde den bezoekers te doen zien hoe de luchtvaart zich heeft ontwikkeld en van welke beteekenis zij reeds is geworden, zullen de uit komsten en statistieken van verkeersmaet- schappijcn en van de luchtvaart in t algemeen' worden bekend gemaakt. Door tentoonstelling van instrumenten, welke de navigatie, vooral bij zeer moeilijke atmosfe* rische omstandigheden, vergemakkelijken, van toestellen voor verlichting, van middelen voo* comfort en verwarming der cabines, van red- dings- en veiligheidsmiddelen, enz. wil het be* stuur doen zien welk een vooruitgang en vera betering er is waar te nemen. Op eiken dag van het vliegfeest zullen wed* strijden worden gehouden, waarvoor belang* rijke prijzen zijn uitgeloofd. Het voorloopig pro!*; grammo kondigt de volgende wedstrijden aan* I. Internationaal Concours voor verkeer» vliegtuigen. II Rondvlucht voor verkeersvliegtuigen. TH. UitstTOoiwedstrijd voor verkeersvliegtuig en. IV. Internationale luchtgevechtswedstnjd voo militaire vliegtuigen met mitrailleur-cameraJ V. Internationaal concours voor jachtvliegWw en waarnemers in behendigheid in de lucht. 1 VI. Internationaal concours in het uitvoeren^ van een foto-opdracht verbonden met oen we<H striid in behendigheid bij het landen. VIL Internationaal concours voor escacWIM*. jachtvliegtuigen. VEL Internationale snelheidswedstrijden. IX. Internationale stijgwedstrijden. X. Wedstrijden voor mecaniciens. XI. Nationale wedstrijd. XII. Sport vlieg tuigen wedstrijd. i Tijdens de vliegfeesten gaat het international luchtverkeer zijn gewonen gang; de gewone vers k eersvliegtuigen blijven komen en gonn; zij stop» pen als de tTeinen aan het station Rotterdam «R vervolgen hun route. 1 Reeds op gewone dagen Vekt dit zoodon» belangstelling van het publiek, da', dagelijks gej middeld 1000 bezoök^t* /x^het^lieffton^-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 2