BINNENLAND, I hartelijke vriendschap gedragen zullen worden." Waar Mussolini als leider der nog oppositioneele fascisten in de Itnlioansche Kamer wel eens een 1 rede heeft gehouden, waaruit een zekere begeer- te naar het Zwitsersche Tessino of te leiden viel cn waorvoor hij don ook door Giollitti indertijd flink op zijn plaats werd gezet, is een dergelijke vriendelijke boodschap van de zijde van den eens uit Zwitserlond gezetten, tegenwoordigen mach tigen staatsman toch altijd een aangename ge ruststelling Dat Zwitserland zich echter hier door in slaap zal loten wiegen, schijnt echter uit- f gesloten. Zoolong Mussolini von binnenlandsche politieke moeilijkheden in Italië bevrijd blijft, zal hij waarschijnlijk wel verstandig zijn en geen bc- gecrig oog slaan naar gebieden van zijn naburen, waar ook Italiaortsch-sprekenden wonen. Doch de Gazette de Lausanne wijst nog vanochtend op het bekende gevaar, dot eenigszins avontuur lijke staatslieden geneigd zijn bij binnenlandsche moeilijkheden de aandacht van hun volk plotse ling naar een onderwerp van buitenlandsche po litiek te verplaatsen. Dit gevaar zal Zwitserland, dat natuurlijk allerminst van plan is Tessino aan Italië of te staan, niet over het hoofd zien. RUSLAND. l?o „groene dronk". De meeste karikaturen van de revolutie over het tsaristisch regiem, aldus de N. R. C., stel den den tsaar voor met een brondcwijn-flesch als vergiftiger des volks. Het stoats-alcohol- monopolie werd, hoewel 't bij 't begin van den oorlog afgeschaft was, als een der grootste misdaden van het monarchistische Rusland voorgesteld. Naar een artikel van de Prowda van 2 No vember te oordeelen, is nu in het bolsjewis tische Rusland echter de drankduivel, de „groe- no draak", riet alleen weer sterk aan het woe den, maar zou ook het stoatsolcoholmonopolic weer op komst zijn. Do Prawda schrijft, dat het „groene kwaad", de eigen beroide brandewijn, samogonnka ge- heeten, het Russische volk weder in de macht heeft. Nog gc-en tiende gedeelte van het aan tal, dot zich geregeld bedrinkt, is bekend, daar men eigenlijk alleen van het drinken in de ste den gewag gemaakt >oeft, waar het bereiden van brandewijn sterk bestreden wordt door de militie en door de rechtbanken. Moor in de dorpen, waar feitelijk geen militie is en de rechtbanken ver of zijn, wordt de samogonnka openlijk bereid en verkocht. Ten bewijze van de ongehoorde afmetingen, (die de drankzucht in de dorpen aangenomen heeft, worden dan aanhalingen gegeven uit brieven van boeren Een boer uit het gouvernement Kaloega schildert den voorzitter van het uitvoerend co- mité Hij zegtMen weet niet meer hoe de man er in nuchteren toestond uitziet. Op den lootsten marktdag log hij op het plein de boe ren en vrouwen, om hem heen, als vliegen om een stuk suiker, lieten den dronkenlap allerlei stukken teekenen. j Een boer uit Smolensk schrijftSedert het I voorjaar houdt de dronkenschap niet op. Do lieden van de statistiek zijn er geweestmen heeft ze onder den drank gezet. De commissie tot controle van den oogst is er geweestal- gemeene dronkenschap. De commissieleden werden onder de armen vastgehouden bij een tocht door de velden. En zoo verder. Wat zal men nog meer zeggen. Wij leven weder als in den ouden tijd. Ontelbare feiten zou men kunnen aonhalen, zoo zegt de Prowda, die op de heerschappij van den groenen draak wijzen. Voor een -flesch samogonnka laten de boeren alles in den steek. Een beer, die het goed met de sovjetregeering meent, schrijft, dat hij haur in de grootste ge varen voor onoverwinnelijk gehouden heeft, maar dat hij haar thans door den drank toch ernstig bedreigd ziet. De boeren zullen weldra het sovet-bewind en de veroveringen van de re volutie verkoopt voor drank. De redacteur van de Prawda besluit dan „Wij komen voor dit noodlottige probleem te staan of wij maar niet tot het staats-alcohol- monopolie moeten overgaan, wanneer wij niet in staat zijn de somagonnka te bestrijden." Daar het instellen van het stnats-a'.cohol- monopolie h<*t verbruik van sterken drank nog zal verminderen, maar geld in de staatskas zal doen vloeien, zullen er voor het opwerpen van dit „noodlottige probleem" wel financieele rede nen zijn. VOLKENBOND. Internationale Imigratiestatisticken. De persdienst van het internationaal bureau van Óen Arbeid meldt ons Op de 4e Internationale Arbeidsconferentie, die gedurende de laatste weken te Genève plaats had, zijn een aantal belangrijke redevoeringen gehouden over de noodzakelijkheid van de inter nationale bescherming van emigranten. Een van de punten van de agenda was het verzamelen van emigratiestatistickcn volgens een uniform systeem algemeen werd n.l. erkend dat men zonder dit niet tot een oplossing van het vraagstuk kan komen. Volgens Tom Moore, arbeidersgedelegeerde von Canada, zijn deze voorstellen betreffend de statistische opgaven slechts een begin van de behandeling van het vraagstuk van de bescher- mlng van emigranten zij bereiden echter den weg tot een verder onderzoek voor. Dr. di Rio Branco, Braziliaansch regeerings- gedelegeerde, haalde het voorbeeld aan van Russische uitgewekenen, die naar Brazilië gezon den waren. Brazilië had landarbeiders noodig en de meesten van deze ongelukkige uitgewekenen waren boekdrukkers of bankwerkers, die toen zij in Brazilië aankwamen ontdekten dat er geen werk voor hen was, zoodat zij tot hun groote teleurstelling teruggezonden moesten worden. Poulton, de Engelsche arbeidersgedelegeeróe, gaf een beschrijving van een vergadering in de Vereenigde Staten waar dc speech van den pre sident in II talen vertaald moest worden voor alle aanwezigen hem begrepen. Hij was over tuigd dat de hulp van de Internationale Arbei dersorganisatie van groote waarde voor de emi granten kon zijn. De Duitsche regeeringsgedelegeerde Scholz gaf eer uiteenzetting van de moeilijkheden, die het emigratievraagstuk in zijn land op dit oogen- blik oplevert. Wat de immigratie betreft, talloo- ze vluchtelingen trekken Duitschland binnen uif do op grond van het Vredesverdrag afgestane gebieden 10.000 per maand uit het aan Polen afgestane gebied. Wat de emigratie betreft, de lage stand van de mark maakte het nagenoeg onmogelijk om het daarvoor benoodigde geld bijeen te krijgen. Vol gens dwze-i spreker was de Internationale Ar beidsorganisatie bezig den grondslag te leggen *'vcrk °P gebied. Nieuwe Italiaanscho wetgeving. De persdienst van het Internationaal Bureau van den Arbeid meldt Hef Internationaal Bureau van den Arbeid van den Volkenbond te Genève heeft het bericht ont vangen dat de Italioonsche regeering de Conven tie van de Moederschapsverzekering gerotifi- cieerd heeft, die op de eerste Internationale Ar beidsconferentie te Washington in 1919 aange nomen is. Deze Conventie verbiedt den arbeid van een vrouw in een openbaren dienst of in een par ticuliere industrieele of handelsonderneming ge durende 6 weken na de bevalling. In de daar aan voorafgaande 0 weken zal een vrouw het recht hebben haar werk te verlaten op ver toon van een medisch attest. Gedurende dezen tijd zal zij een uitkeering ontvangen, die in het volle onderhoud van haar cn hoor kind voor ziet. Deze uitkeering wordt uit openbare mid delen betaald of uit een verzekcringsfonds. Daar enboven zal haar vrije geneeskundige hulp ver leend worden. Indien de moeder haar kind zelf voedt zal zij hiervoor twee maal per dag een half uur van hare werkuren kunnen nemen. De Italiaanscho regeering heeft tegelijkertijd de te Washington aangenomen conventies gera tificeerd betreffende werkloosheid, nachtarbeid van vrouwen en nachtarbeid van jeugdige per sonen. Vermindering van de werkloosheid in de geheele wereld. De persdienst van het Internationaal Bureau ven den Arbeid meldt ons Uit het maondelijksche artikel „de Arbeids markt cn de Werkloosheid" in het November nummer van de „Revue Internationale du Tra vail" blijkt door de laatste statistische opgaven voor de meeste landen dat tde werkloosheid blijft verminderen. Ofschoon deze verbetering voornamelijk te denken is aan den seizoenarbeid' in de bouw vakken en den landbouw, valt in vergelijking met de opgaven over deezlfde maanden van het vo rige jaar toch in een aantal landen een belang rijke verbetering op te merken. In Groot-Brit- tennië schijnt de toestand het minst verbeterd te zijn. De geringe verbetering, die door sedert het begin van het jaar ontstaan was, bleek in Augustus niet duurzaam te zijn. In de Vereenigde Staten is eenige verbetering ingetreden. In Canada is het percentage van werkloozen in Augustus tot 3.6 pet. gedaald, welk cijfer gelijk is aan dat van 2 jaar gele den, toen de handel levendig was. In Europa wijzen alle laatste statistische op gaven op verbetering. In Zwitserland is het aan tal werkloozen tot 50 pet. gedoold van het onn" tal in Februari 1922 toen de werkloosheidscri sis haar hoogtepunt bereikt had. In Italië is de toestond sedert het einde van Juli veel verbe terd, terwijl de laatste Belgische opgaven voor Juli de laagste zijn die bekend zijn sedert de publicatie van de statistieken door de Revue. In Polen en Tsjccho-Slowokije neemt de werk loosheid sedert Februari geregeld af. De „Revue Internationale du Travail", het maandschrift von het Internutionnal Bureau van den Arbeid, geeft behalve het hierboven genoem de artikel geregeld een overzicht van de groot- en kleinhandelsprijzen benevens mededeelingen over werkgevers en werknemersorganisaties, emigratie, beroepshygiëne en voorlichting bij de beroepskeus. Ieder nummer bevat verder eenige bizondere artikelenhet Novembernummer geeft een artikel over de arbeidswetgeving in Grieken land door prof. Andrcadès van de universiteit van Athene, en een tweede over den strijd te gen de werkloosheid in Zweden door dr. E. G. Huss, directeur-generaal von het Zweedsche Mi nisterie van Ai beid. Een program voor R. K. economische politiek. Naar nader gemeld werd heeft het R. K. Ver bond van Werkgevers-Vakvereenigingen zich gewend tot de Katholieke Kamerclub, met ver zoek een onderhoud te willen doen plaats heb ben met dit Verbond over de Economische Po litiek. Het Verbond heeft voor dit onderhoud het volgende schema van een program voor de economische politiek in dezen tijd ontworpen I. Over de wijze, waarop de Overheid in het algemeen de industrie helpen kan. De overheid moet een zeer nauw contact on derhouden met de organisaties der industriee- len en met de industrieelen zelf. Het zal noodig zijn, dat de afdeeling „Handel" van het Dep. van L., N. en H., de Arbeidsinspectie, de Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, de Directie van den Dienst voor Economische Zaken aan het Departement van Binnenlandsche Zaken geregeld overleg plegen met de industrie. Het verdient aanbeveling, dat de advies-col leges der Regeering dusdanig worden gereor ganiseerd, dat geen dubbel werk wordt gedaan. Deze advies-colleges moeten geen ambtelijk karakter dragen. Op deze wijze kan de over hcid zich steeds snel cn volledig orienteeren omtrent den omvang der malaise, de middelen tot verbetering en de wijzigingen in den olge- meenen toestond. II. De middelen, door de Regeering toe te passen. A. Middelen, om den kostprijs der industrie producten te verlagen: e. al naar behoefte van de industrie werktijdvermindering voor minstens één jaar, met verlenging telkenmale van een jaar. Men bereikt hiermede besparing op pro ductief loon en doling der algemeene kosten; b. de wetgever verplichte de jonge ongehuwde arbeiders, die geen kostwinner zijn, bij te dro gen in een fonds, woaruit aan gehuwde gezins hoofden kindertoeslagen betaald kunnen wor den; c. de overheid bevordere in somenwer king met de middenstandsorganisaties, de coö peratieve verbruiksvereenigingen cn de werk geversorganisaties een snelle doling der kos ten von levensonderhoud; d. de overheid dient nauwkeurig na te gaan, of de belastingdruk op de industrie niet verlicht kan worden (afschaf fing zakelijke bedrijfsbelasting); e. door een soepele toepassing der Veiligheidswet blijve de uitvoering dezer Wet beperkt tot het strikt noodige; f. bij de doorvoering van de zoo noo dige bezuiniging in den overheidsdienst, ver- mijde men lasten op de industrie of te wentelen verzekering); g. nu alles in prijs daalt, moeten ook de producten en praestaties der overheids bedrijven en overheidsdiensten goedkooper wordentarieven van de post, telegrafie en telefoon h. verlaging der kosten voor de ge heele sociale verzekeringen door invoering von een stelsel van administratie der sociale ver zekering, waarbij de uitvoering gelegd wordt in honden van belanghebbenden en waarbij de arbeiders een deel der premie zelf betalen. b. Middelen om de kapitaalvorming te be vorderen a. door belastingverlaging de kapi- taalvlucht tegengaan b. de loonpolitiek in de oVerheids- en daarmede gelijk te stellen be drijven en in de takken van overheidsdienst zich doen aanpassen aan de gewijzigde om standigheden c. niet zonder meer groote be dragen aan het buitenland leenen. C. Middelen om de werkgelegenheid in het eigen land te verruimen; e. productieve wer ken uitvoerenb. voorkeursrechten verleenen aan de eigen industrie bij levering aan de overheidc. zorg dragen dat alle overheids diensten- cn bedrijven bekend worden gemaakt met de capaciteiten van de industrie; d. samen werking tot stond brengen met de Ned. Regee ring teneinde ook deze te bewegen een gelijk gedragslijn te volgen. D. Middelen van handelspolitischen aard a. krachtige vertoogen richten tot Regcerin- gen, die de invoer van Nedcrlandsche produc ten beletten en belemmeren desnoods dreigen met invoerverboden onzerzijdsb. doelmatige afweer van abnormale valuta concurrentie, hetzij door invoerverboden, hetzij door ver hoogde invoerrechtenc. bij invoer van Ne- derl. producten naar Ned.-Indië, teruggave van do invoerrechten, die op de grondstoffen zijn betaaldd. het in evenwicht brengen van de handelsbalans. E. Middelen om buitenlandsche markten te openen, a. doelmatige inrichting van export- credieten conform de voorstellen van het R. K. Verbond van Wcrkgeversvakverecnigingen b. aankoopen van handelsvertegenwoordi ging met Ruslandc. algeheclc hervorming van het Departement van Buitenlandsche za ken, waardoor de diensten van het consulaire korps beter dan thans het geval is aan de in- d\istrie ten goede komen. F. Middelen op het gebied van het handcls- crediet: a. het instellen van een intermediair tusschen de credietbanken en de industrie teneinde een vlugge liquidatie van overmatige credietgeving te bevorderen; b. het vertrekl- ken van rentelooze voorschotten (of van voor schotten tegen loge rente) aan levensvatbare bedrijven, die na afwikkeling der bankschulden nieuw kapitaal behoeven (in navolging van het Nederlandsch crediet aan de Duitsche indu strie). C. Middelen op het gebied der werkloozen- politiek a. nauwkeurige controle op bestaan de misstanden bij de werkloozenuitkeeringen b. stopzetten van alle uitkeeringen bij stakin gen en uitsluitingenc. wegnemen van belet selen, in de werkloozenuitkeeringen gelegen, om noodzakelijke verlagingen der loonen te be reiken; d. zoolang de Nederl. industrieproduc ten niet beschermd zijn tegen invoer van goe deren uit valuta-zwakke landen, dient ook aan buitenlandsche arbeiders gelegenheid gegeven te woiden, in ons land te komen werken; e. onttrekking der werkloosheidsverzekeringen aan die werkloosheidskassen, welke hun reglemen taire uitkeeringen, ook wanneer deze door de Overheid gesubsidieerd worden met 200 pCt. niet meer kunnen doen en overbrenging der zorg voor de werkloozen naar de gemeente lijke openbare kassen; f. geleidelijke vermin dering cn afschaffing der morkttoeslagen. Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré. Mr. A. de Graaf wijdt in het Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke hulp en Kinder bescherming een artikel aan jhr. mr. A. J. Re thaan Macaré, die den 21sten November a.s. zijn 80sten verjaardag viert. Hij herdenkt diens medewerking aan de invoering van de kinder wetten, zijn voorzitterschap van het Algemeen College van Toezicht en Advies, zijn ambtsbe zigheden, in den Hoogen Raad der Nederland den, zijn oprichter- en voorzitterschap van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming, zijn redacteurschap van het Tijdschrift voor Ar menzorg en Kinderbescherming, later van dat voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kin derbescherming. Met de hem eigen buitenge wone activiteit en bij uitstek proctischen zin was hij bovendien nog warm voorstander van de zaak, die het Nationaal Comité tot Bestrijding van den Handel in Vrouwen en Meisjes voor stond, in een tijd, toen door de meesten daar aan nog geen geloof werd geschonken. Als re- gceringsvertegenwoordiger van het Nationaal Comité nam de heer Macaré actief deel in het officieele congres*te Parijs en in de particuliere congressen te Weenen, Madrid, Brussel cn Lon den. „Wanneer men al deze werkzaamheden," al dus de schrijver, „die hier maar zeer kort en vluchtig kopden worden in herinnering ge bracht, overziet, dan is het wel duidelijk dat iets meer dan ijver en plichtsgevoel een man moeten bezielen om naast drukke ambtsbezig heden zoo ontzaglijk veel tijd en kracht aan de zaak der Kinderbescherming en der bescher ming van vrouwen en meisjes tc gevenhet is niet twijfelachtig, dat deze scherpzinnige jurist met zijn zoo bijzonder helder verstand, een worm hart voor misdeelde kinderen moet heb ben. Deze uitdrukking lijkt veel op een ge- meenteplaots, hoevele menschen hebben niet een warm hort voor kinderenhebben wij dot niet zoo wat allen De waarheid is dat een worm hart voor misdeelde kinderen een zeldzame eigenschap blijft Niet zeldzaam is het voor deze kinderen wat over hebben, zich daar eens heer lijk warm voor maken, met veel vuur iets aan pakken, opzetten, beginnen, maar zeldzaam is jaren lang volhouden tot de tijd komt dat een opvolger het werk kan overnemen en evengoed voortzetten, omdat het reeds wortel heeft ge schoten, zich geconsolideerd heeft. Niet het vu rige begin, de kranige opzet, maar de langdu rige taaie volharding tooncn het oprechte war me hart." „Mogen de ernst en de humor dezen grijs aard nog long de jeugd en de kracht doen be houden die hem zoolang in staat hebben ge steld veel voor de misdeelde jeugd van Neder land te zijn." Regeling von het levensverzekeringsbedrijf. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling van het Levensvcrzekcringbedrijf werd vrij al gemeen de indiening van dit ontwerp toege juicht, hoewel vele leden er hun leedwezen over uitspraken, dat de regeering daarmede zoolang heeft gewacht en andven het betreurden, dat het ontwerp beperkt is gebleven tot het levens- verzekeringbedrijf. De regecring behoordo nu niet langer te wachten met het nemen van maat regelen ook ten aanzien van andere verzeke ringen, speciaal von brand- en inbraakverzekc- ringen, terwijl voorts de landbouwvcrzekcrin- gen dringend nadere regeling behoeven ter voorkoming van dreigende onheilen. Gevraagd werd nog, welke stappen de re geering heeft gedaan ter bescherming van ae belangen van Nederlanders, verzekerd bij maat schappijen, in valuta-zwakke landen, en op welk tijdstip de eerste stoppen te dier zake zijn ondernomen. Kan de regeering ook opgeven, wanneer Zwitserland en eenige andere landen voor hunne onderdanen de behartiging van dit belang hebben ter hand genomen Eenheid in het Ziekenfondswezen. Dinsdag 14 November had te Amsterdam op initiatief van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen een bijeenkomst plaats, ter bespreking van de vraag in hoeverre het moge lijk zou zijn in het Zickenfondswezen in ons land meer eenheid te brengen. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door afgevaardigden van het Centraal Orgaan van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot Be vordering der Pharmacie, de Landelijke Fede ratie ter behartiging van het Zickenfondswezen, het Roomsch-Katholiek Vakbureau, het Christe lijk Nationaal Vakverbond, het Algemeen Neder landsch Vakverbond en het Nationaal Arbeids secretariaat. Al deze organisaties verklaarden zich in be ginsel bereid hare medewerking aan het door het N. V. V. naar voren gebrachte denkbeeld te verleenen. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat'aan een kleine commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van elk der deelnemende orga nisaties, zal worden opgedragen deze aange legenheid nader te bestudeoren en daarover te zijner tijd aan bovengenoemde organisaties ver slag uit te brengen. Bestrijding van den handel in vrouwen. Het Nationaal Comité tot bestrijding von den handel in vrouwen heeft te Amsterdam een al gemeene vergadering gehouden, onder leiding van mr. A. de Graaf uit Utrecht. Deze heette, na opening va de vergadering, in het bijzonder welkom den commissaris van politie te Amster dam, den heer A. J. Marcussc, twee vertegen woordigers van het Duitsch-Nationale comité een vertegenwoordiger van het Zwitsersche comité. Daarna herdacht hij degenen, die sinds de voorgaande algemeene vergadering aan de beweging door den dood zijn ontvallen, in de eerste plaats de hertogin van Albany, die aan den strijd niet alleen haar naam heeft gegeven, maar ook tot het laatst van haar leven uit een moederlijk gevoel van medelijden met de slacht- langstelling in de bestrijding daarvan getoond offers van den vrouwenhandel hoor volle be- heeft. De secretaris, de heer G. Velthuysen jr., bracht vervolgens verslag uit over de werk zaamheden van het comité en het informatie bureau. Het verslag stelt met voldoening vast, dat de strijd tegen de prostitutie en de ge slachtsziekten zich in ons land in de beide laat ste jaren fangs gezonder banen is gaan bewe gen. Meer georganiseerd overleg tusschen het moederland en Indië zou aanbeveling verdie nen. Nog veel ernstiger doet zich het gemis aan oprechte samenwerking gevoelen op inter nationaal gebied in Europa. De groote stroom van Duitsche meisjes, die voortdurend naar Nederland trekt, haart het Sïationswcrk veel zorg. Van Protestansche zoo wel als van Katholieke zijde wordt veel voor de Duitsche meisjes gedaan; het is echter noodig, bestendige voeling te houden tusschen beide landen. Het verslug vermeldt voorts, dat dage lijks de hulp wordt ingeroepen van het informa tiebureau, betreffende de betrouwbaarheid van betrekkingen, verhuurkantoren, e. d., zoowel door de R.-K. als de Protestentsche vereenigin- gen tot bescherming von meisjes enz. Van alle zijden, zoowel van autoriteiten als van particu liere vereenigingen wordt veel vertrouwen en medewerking ondervonden. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aan de driemaandelijksche mededeelingen be treffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee is het vol gende ontleend: De grondboringen tusschen Wieringen en de Friesche kust bezuiden Zurig werden voortgezet en beëindigd, waarna werd aangevangen met boringen in de omgeving van den ontworpen af sluitdijk, teneinde een onderzoek in te stellen naar mogelijke vindplaatsen voor geschikte dijk- specie. De opneming van de geulen in de omgeving van Wieringen, zoomede van een strook tusschen Wieringen en de Friesche kust bezuiden Zurig, kwam gereed. Verder werd aangevangen met de opneming van het gebied bezuiden laatstbe doelde strook en het vroeger opgenomen ge bied. De levering en aanvoer van zuilonbasalt en basaltstortsteen volgens de in 1921 gesloten' overeenkomsten werd in het afgeloDpen kwar taal beëindigd; de aangevoerde steen werd op geslagen op het terrein langs de niguwe werk hoven bij Den Oever op Wieringer, in het ge heel is volgens deze, in de eerste hel ft van 1921 gesloten, overeenkomsten geleverd 35.900 scheepston zuilenbasalt en 39.800 ST. zink- en stortsteen; de kosten van aankoop, vervoer, los sen en opslaan hebben bedragen voor de zui len 456.000 en voor de zink- en stortsteen! 323.000. Nieuwe overeenkomsten werden gesloten' voor de levering en voor het vervoeren, lossen en opslaan bij Den Oever op Wieringen van 9000 ST. Belgische bloksteen, (Maassteen, petii-granit cn Doorniksche steen), zoomede van 1000 ST. zware stortsteen, uit de groeven van Lessines, een en ander bestemd voor den in uitvoering zijnden beschermingsdijk. Met den aanvoer van deze steen is een begin gemaakt. De datum van aanvang voor het maken van een beschermingsdijk rond het terrein bestemd voor den bouw van sluizen beoosten Wieringen, werd vastgesteld op 29 Juni j. 1. i Onmiddellijk na de gunning van het werk be- i gon de aanneemster met de uitvoering. Met het bijstorten van keileem op de kruin der beteugelingsdammen in het Amsteldiep werd eveneens spoedig na de gunning van het bestek aangevangen. Dit werk werd voltooid; in het geheel werd gestort 85.500 kubieke M. keileem. Het overzicht gewaagt verder uitvoerig van het verslag der commissie, onder voorzitter schap van dr. C. Lely, die tot opdracht had te onderzoeken in hoever het aanbeveling zal ver dienen om, ter vervanging van de afsluiting van het IJ tc Schellingwoude, een afsluitdijk met de noodige sluizen te maken in het kanaal, dat tusschen den zuidwestelijken en den zuidooste lijken Zuiderzeepolder zal worden opengelaten, en het peil van de tusschen de Noordholland- sche kust en laatstbedoelde afsluiting gelegen water-oppervlakte tc brengen op dat van het Noordzeekanaal, over welk verslag wij reeds een en ander hebben gemeld. Hierbij wordt o. m. nog aangestipt, dat de kosten van de nieuwe afsluiting, met de sluizen en de overige werken, door de commissie, met de eenheidsprijzen, van November 1921, geraamd worden op 23 milli- oen gulden, waarvan 3 millioen voor het op ruimen van de Oranjesluizen en van het stoom gemaal bij Schellingwoude en het baggeren van een voor de doorstrooming en de scheepvaart voldoend ruime geul in het IJmeer en in het IJ vóór en beoosten Amsterdam. Van het be drag van 23 millioen kunnen 9 millioen gere kend worden te zijner tijd toch noodig te zul len zijn tot vorming van de dijken der zuidwes telijke en zuidoostelijke Zuiderzeepolders. De tijd van uitvoering der gezamenlijke werken wordt door de commissie gesteld op 7 jaar, waarvan het laatste voor opruiming van de be staande werken te Schellingwoude. Tenslotte wordt herinnerd aan de instelling van een commissie tot onderzoek naar de baten van de afsluiting en droogmaking der Zuider zee bij beschikking van den minister van waterstaat d. d. 11 Augustus j. 1. GOUDSCHE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING 1923. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der afdeeling Gouda en omstreken van de Hol- landschc Maatschappij van Landbouw en het doen houden van de Algemeene Vergadering van de Hollandschc Maatschappij van Land bouw en het Nederlandsche Landhuishoudkun- dig Congres te Gouda in dc eerste week van September 1923, zal van 3 tot en met 8 Sep tember te Gouda een land- en tuinbouwten toonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling zal omvatten in de eerste plaats de afdeeling kaas, en verder de afdeelingen rundvee, paarden, kleinvee, plan ten, fruit, bloemen, wetenschap en vereenigings- leven. In een gisteravond onder voorzitterschap van den heer H. N. Volckenier de Greeve gehouden bijeenkomst, waarin met B. cn W. van Gouda en vertegenwoordigers van alle officieele licha men op het gebied van landbouw, industrie, handel en verkeer, o.a. tegenwoordig waren de heeren dr. A. J. Swaving, inspecteur van het Zuivelwezen, dr. Molhuyzen, secretaris van het Landhuishoudkundig Congres en van het Kon. Ned. Londhouw-Comité en P. Oly, algemeen secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw, is tot het houden dezer tentoonstelling besloten cn is een tentoonstellingscommissie in het leven geroepen, waarvan als secretaris optreedt de heer mr. J. J. Mijs. Van velerlei zijder. werd reeds financieele steun toegezegd, zoodat te verwachten is, dat deze tentoonstelling flink zal kunnen worden opgezet. Het bestuur heeft reeds de beschik king verkregen over goede gebouwen en terrei nen, terwijl besprekingen voor meerdere nog worden gevoerd De indeeling der 'andbouwweek is aldus vast gesteld 3 Sopt. openingsdag. 4 Sept. vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw. 5 en 6 September Landhuishoudkundig con gres. 7 Sept. voortzetting van het congres me» excursies naar Stolwijk en Boskoop. 8 Sept. feestelijke sluiting. Door het samenvallen van deze congressen en tentoonstelling met de feesten welke door de commissie voor openbare feesten te Gouda zul len worden georganiseerd ter viering van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin,^ zal de landbouwweek van 3—8 Sept. een feest-- week voor Gouda zijn. De opheffing van de Afdeeling Kleeding der Handelskamer. „De meening, dat de opheffing van de afdee ling der Handelskamer een stap achteruit voor de coöperatieve beweging zou zijn, is onjuist zei de heer G. A. J. Mirrer, president-directeur van dc Handelskomer in Rotterdam, aan het Vad. En hij verklaarde verder „Kort na den oor log kreeg de coöperatieve beweging een regee- ringscrediet op langen mijn. Dat crediet is o. m. gebruikt om een ^eling kleeding op te richten. Het kleeoingbediijf was tot dusverre voor de meeste coöperaties in Nederland onbe kend terrein, en zoo besloot de Handelskamer, natuurlijk met medewerking van de coöperaties in de verschillende steden, zelf den verkoop ter hand te nemen. De kleedingmarkt zat vol met oude voorraden, toen wij met onze nieuwe voor raden op de markt kwamen, hadden wij zeer veel succes. Thans zijn de omstandigheden anders. Bij de particuliere bedrijven zijn de oude voor-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 10