AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander buitenland. DERDE BLAD. Zie Jaargang No. 144 Zaterdag 16 December 1922 Politiek Overzicht Gemenceau heeft dezer dagen, na zijn reis in de Vereenigde Staten, zijn voet weer op Fransch grondgebied gezet. De grijze staats man, de meer dan tachtigjarige politicus, wiens vitaliteit bewonderenswaardig is, heeft op geest driftige wijze propaganda gemaakt voor de Fransche opvattingen. Sommige Amerikaansche bladen vielen hem enthousiast bij, maar een an der deel van de pers der Ver. St. heeft heel wot aanmerkingen gemaakt: o. a. op het Fransche militarisme, welks bestaan Clemenceau met den meesten nadruk ontkende. Een interessanten brief over Clemenceou's propagandareis treffen wij aan in de Frankf. Ztg., waarin wordt vastge steld, dat het resultaat van Clemenceou's be zoek zeer bevredigend is voorde tegen standers der Fransche geweld-politiek. Clemen- ceau's reizen en redevoeringen werden thans aanmerkelijk meer besproken dan in den be ginne het geval was en volgens genoemden briefschrijver is makkelijk uit de commentaren af te leiden, hoezeer Frenkrijk's prestige in de oogen der Amerikanen is getaand. Honderden hoofdartikelen zouden kunnen worden aange haald om deze bewering te staven. De corres pondent beperkt zich voorloopig tot een tref fende passage uit het eerste artikel in de World Van 26 Nov. en citeert met opzet dit blad, omdat de redacteuren met den Franschen politicus be vriend zijn en er zelfs bij hem op aandrongen een aantal artikelen voor hun bladen te schrij ven. Ralph Pulitzer, een der redacteuren van de World, telde Clemenceau te New-York op een groot diner tot zijn gasten en zijn broeder Joseph, die in St. Louis de Post Despatch uit geeft en ook bij het New-Yorksche blad is be trokken, verleende hem huisvesting en nam het gastheerschap waar. Men zou dus kunnen ver wachten, dat de World indien 't eenigszins mogelijk was gunstig over het streven der Franschen zou oordeclen. Maar het blad zegt: Clemenceau kon ons van onze opvatting, -dat Frankrijk zich op dwaalwegen bevindt, niet afbrengen. Hij kan onze meening, dot, wanneer Frankrijk een minnelijke schikking met Duitschlend van de hond wijst, het een enorme dwaasheid begaat, niet aan 't wan kelen brengen. Hij kon er ons niet toe be wegen, dot wij deel hebben aan die dwaas» heid. Gemenceau moet beseffen, dat Ame- nka zeker weer eens zijn isolement laat varen, maar dat het zulks niet doet om er toe bij te dragen om onmogelijke vredes voorwaarden, die aan Duitschland zijn op gelegd, uit te voeren, of aan een tegen Duitschlend gerichte veete mee te doen, maar dat het onpartijdig zal werken voor den wereldvrede. Andere bladen herinnerden Clemenceau er op veel scherper wijze aan, dat Frankrijk Europa en bijgevolg de geheelc wereld in een toestond von onrust hield. Wanneer hij in zijn redevoe ringen vroeg, waarom Frankrijk niet meer de vrienden heeft, die vijf jaar geleden aan zijn zijde stonden, dan moest het Fransche volk tot zich zelf inkeeren en daar het antwoord zoe ken. Men vindt het in Amerika ook ten zeersle merkwaardig, dat thans, nadat negen maanden sinds de aanvaarding vain de ontwapenings overeenkomst van Washington zijn verloopen. Frankrijk nog geen aanstalten maakt om tot ratificatie over te gaan. De opmerking wordt gemaakt, dat Japan oneindig veel loyaler is, omdat het tenminste begonnen is met de ont ruiming van bepaalde gebieden, waartoe het zich heeft verplicht Omdat Frankrijk en Italië treuzelden met de ratificatie, had de Ameri kaansche regeering besloten vooreerst geen ver dere schepen uit elkaar te nemen. Volgens den correspondent der Fr. Ztg. heeft Gemenceau ook een grove fout begaan met betrekking tot de rassenkwestie. Hij ontkende ten eenenmale, dat er zwarte soldaten aan den Rijn waren en gaf zoodoende senator Hitchcock en enkelen anderen een welkome gelegenheid om door officieele bescheiden en particuliere brieven aan te toonen, dat hij niet de waar heid sprak. -Bovendien ontving Clemenceau in St. Louis een delegatie van negers, die het in Gemenceau buitengewoon loofden, dat Clemen ceau de bekwaamheid der zwarte troepen in den wereldoorlog zoo nadrukkelijk had doen uitko men. Clemenceou's opvatting von 't rassen vraagstuk heeft dan ook in meerdere deelen van Amerika ontstemming gewekt, waar van de 110 milliocn bewoners ongeveer 10 millioen ne gers zijn en nog tallooze Amerikanen voor een lynch-terrorisme zijn, waardoor de negers in toom moeten worden gehouden. De correspondent maakt de opmerking, dat Clemenceau niet rekening heeft gehouden met de psyche van 't Amerikaansche vo'lk. Wanneer hij als vredesapostel zou zijn gekomen, wan neer hij in zijn redevoeringen Frankrijk tot een program van den wederopbouw en het weder saneeren van een zieke wereld had verplicht, dan zouden de meeste Amerikanen hem hebben toegejuicht: „De Amerikanen kijken naar de toe komst; zij willen, wat gebeurd is. zoo gauw mogelijk vergeten". De correspondent komt dan ook tot de conclusie, dat Clemcnceau's bezoek het prestige en het crediet van Frankrijk niet heeft bevorderd. Haaasohe Brieven T-i De yerceniging van Den Haag en Loosduinen. Aankoop van een buitenplaats. Officieele ontvang sten door het Gemeentebestuur. Er zijn den laatsten tijd eenige zaken van be lang geschied, van belang voor de gemeente Den Haag als groote stad. Evenals Rotterdam en Amsterdam krijgen wij nu ook onze voorste den. Met de annexatie van Loosduinen is men zoo goed als gereed en men behoeft er niet aan te twijfelen of ook Rijswijk zal nu wel spoe dig volgen. Als we dan nog Voorburg en Was senaar hebben ingepikt zitten wij rondom in de Haagsch geworden buitengemeenten; immers aan den zeekant hebben wij ook nog Scheveningen, zoodat waar men den blik ook zal wenden, men den indruk zal moeten krijgen dat het dorp Den Haag een echte stad is geworden. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Gemeenteraad is men het vrij spoedig eens geworden over het preeadvies nopens het door Ged. Staten van Zuid-Holland opgemaakte wets ontwerp tot vereeniging v^n de gemeente 's-Gra- venhage en Loosduinen. De enkele redevoeringen welke men nog gehouden heeft, geleken meer op grafreden, dan op bruiloftsspeechesover het geheel genomen was men niet bijster en thousiast over do annexatie van Loosduinen waarschijnlijk niet, omdat in de gegeven om standigheden en de voor het tuinbouwbedrijf buitengewoon slechte tijden de financiën van Den Haog er niet op zullen vooruitgaan. Het is echter de vraag of men alléén daarom zoo pes simistisch gestemd mag zijn, want men dient toch niet uit het oog te verliezen, dat Den Haag zich in Westelijke richting moest uitbreiden om de eenvoudige reden, dot zich daar de wo ningbouw het gemakkelijkst en voordeeligst laat aanzien. De duingrond is uiterst geschikt voor goeden en goedkoopen bouwhet wonen is er gezond, gezonder althans dan in de pol ders en dus is tot nu toe de sterkste uitbreiding van de bebouwde kom ook steeds tc vinden ge weest in Westelijke richting, in de richting van Loosduinen waar men met angst en vrecze het onheil der annexatie heeft zien naderen, een on heil dat overigens voor de tuindersbevolking zonder twijfel niet zoo heel groot zal blijken te zijn en waartegen de voordeelen in ieder geval wel dubbel en dwars zullen opwegen. Maar een mensch is uit den aard der zaak nu eenmaal conservatief aangelegd, en dus zal men zoowel in Den Haog als in Loosduinen zwaar zuchtend onder de verantwoordelijkheid van het besluit, de vereeniging aanvaarden als een noodzakelijk kwaad. En over eenigen tijd, wellicht spoediger dan men vermoedt, zal men alle bezwaren ver geten zijn en zal men niet beter meer weten, dan dat Den Haag en Loosduinen feitelijk steeds voor elkaar bestemd waren. De bruiloft zal, in verband met de tijdsomstandigheden wel in allen eenvoud en in alle stilte gevierd worden. Erg feestelijk is men tenminste niet gestemd, blijkens het gesprokene in den gemeenteraad en in dc vergadering van de commissie van ingezetenen welke volgens de grondwet verplicht is even eens over de annexatie te beslissen. Deze grond wettelijke maatregel is feitelijk een wassen neus. Immers de commissie is een getrouwe afspie geling van den gemeenteraad, en wordt volko men samengesteld in dezelfde politieke verhou dingen door de kiesvereenigingen, zoodat men daarvan geen ander resultaat had kunnen ver wachten. Toch loont het wel eens de moeite na te gaan wat de voordeelen van de annexatie voor Den Haag zijn en welke door burgemeester Patijn in beide vergaderingen duidelijk zijn uiteenge zet. Het grootste voordeel noemden wij hier boven reeds, n.l. de mogelijkheid van uitbrei ding der bebouwde kom, verbetering van den woningbouw enz. Maar daarnaast komt nog een ander voordeel n.l. een betere en veiliger ver binding met het Westland. Tot Iiu toe is de Loosduinsche weg do eenige verbindingsweg van Den Haag met Loosduinen en het Westland. Die weg is uiterst smal en gevaarlijk voor het ver keer, zoodat men reeds op alle mogelijke ma nieren gezocht heeft naar een verbetering van den bestaanden toestand. De verbetering zal kunnen komen door verbreeding van den Loos duinsche weg, maar eveneens door doortrekking van de daarmede parallel loopende Laan van Meerdervoort. Dit laatste zal, zoodra het ont werp tot wet is verheven wat wellicht reeds op T Januari zal geschieden wel spoedig ter hand worden genomen, temeer waar don ook lijn 3 zal moeten worden doorgetrokken. Het is logisch dat Loosduinen vele voordeelen zal heb ben van de samenvoegingeen kleine gemeente zal uit den aard der zaak meer voordeelen kun nen genieten van een groote dan omgekeerd. Maar waar Den Haag de uitbreiding noodig heeft, 'daar is het billijk, dat Loosduinen ook schadeloos gesteld wordt voor de offers welke het door het prijsgeven van zijn zelfstandigheid moet brengen. Een uit den aard der zaak niet zoo gevrichtig onderwerp heeft de „echte" gemeenteraad nog behandeld, een onderwerp, dat echter naar on ze meening ten nauwste verband .houdt met den expansie-zucht van onze gemeente. Te Rijswijk op de grens der gemeente ligt n.1. een groot bui ten West-Hoff genaamd, dat dezer dagen in veiling is gebracht. Het is gebleken, dat de ge meente Den Haag een oogje op dit buiten had laten'vollen met het gevolg, dat zij voor een niet onaanzienlijk bedrag eigenares ervan geworden is nog voor de gemeenteraad een beslis sing had genomen over de al of niet wensche- lijkheid van aankoop van deze buitenplaats. Dat is een wijze van handelen welke reeds meerma len de hevigste verwijten van sommige zeer op de vormen gestelde raadsleden ten gevolge heeft gehad bij soortglijke plotselinge oankoopen, verwijten welke inderdaad wel reden van bestaan hebben. Immers op die wijze ontduiken B. en W. eenvoudig het recht van den gemeenteraad om over deze en soortgelijke gevallen zijn oordeel en beslissing te vellen. Maar aan den anderen kant is het ook zeer dikwijls noodzakelijk, dat B. en W. op hoop van zegen een beslissing ne men omdat de tijd dringt of er niet op een uitspraak van den Raad kan worden gewacht en den Raad eerst later deze beslissing loot be krachtigen. Toch lijkt ons het gevaar niet denk beeldig, dat B. en W. zich al te gaarne achter het „voorwendsel" van een spoedgeval zullen verschuilen cn dat men het bij dezen aankoop heeft godaan is buiten twijfel waar. Wanneer men de debatten in den Raad bij de behandeling von de begrooting ten deze heeft gevolgd, zal men hebben kunnen opmerken, dat van verschil lende zijden men het met de grondpolitiek van B. en W. niet eens was. Den Haag zit aan ver schillende stroppen vast, van gelijke soort als het buiten „West-Hoff." En B. en W. hebben daarover al heel wat moeten hooren. Dat zij des ondanks nu ook te Rijswijk weer een buiten „op den kop tikten" zonder den Raad er in te kennen lijkt ons niet erg vriendelijk jegens de leden van dien Raad. En wonneer ooit eens zou blijken dat „West-Hoff" een strop'is, dan zou den de Raadsleden het volste recht hebben om het dagelijksch bestuur der gemeente daarover ernstige verwijten te maken. De vorige week is hier ter stede het Vredes congres van het Int Verbond van Vakvereeni- gingen gehouden, een congres dat de vredes- idee voorstond op een wijze, waarmede niet ieder het eens kon zijn. In geval van oorlog toch zou men eenvoudig de gehoorzaamheid aan 't gezag willen weigeren. Voor hen die het gezag eerbiedigen als het hoogste en schoonste 1 in den welgeordenden staat is een dergelijke opvatting wel wat heel kras en het is begrij pelijk dat cr vele menschen zullen zijn, die de vredesideo liever op andere wijze zouden zien gepropageerd. Verwondering behoeft hejf dus niet te baren, dat het gezag, in dit gevaj B. cn W. van Den Haag, er weinig voor voelde om dit Congres officieel te ontvangen. Het zou fei» telijk een spotten met eigen meening geweest zijn, indien men wèl zulk een feestelijkheid ge arrangeerd had. De socialistische gemeenteraads leden en zelfs eenige leden van ander poli tiek inzicht waren over deze houding zeer verbaasd cn er kwam zelfs een motie welke leedwezen uitsprak omtrent het niet officieel ont vangen van het Congres. Die motie werd zelfs aangenomen doordat de meeste leden reeds verdwenen waren cn daardoor de socialisten vrij spel kregen. Van groote bateekenis is zij daor- I door echter niet en B. en W. althans de meer» I derheid van dit college, welke de socialistische idee nog niet is toegedaan zullen haar wel bij de vele andere deponeeren waarvan men nooit meer iets merkt. Het was trouwens ook meer een storm in een glas water, en niemand zal er I nan denken ons gemeentebestuur door deze kwestie gebrek Van wellevendheid tc verwijten. Brieven uit Rotterdam. Kerstmis preludium. Dc vrijge vigheid mindert sterk. Voor dc aller-armsten. Dc begrooting. Tentoonstellingen. Het lis merkwaardig dat wij meer cn meer de Engelsche mode na gaan volgen om van Kerstmis een feest in optima forma te maken. Elk jaar wordt het aantal Kerstboomenmarkten grooter, men heeft er thans in ieder wijk 'meer dan één, terwijl vroeger, voor enkele jaren dan, het Calandplein de eenige plaats was waar Kerstboomen werden verhandeld. Nu slaat het Caland-monument aan den ingang van een mast- bosch, Karei van Hogendorp zit temidden van hulst en misletoe-bramen en Erasmus gaat op de Groote Markt achter de Kerstboomen schuil. Het andere verschijnsel van deze dagen is de ijzeren pot aan den driepoot, van het Leger des Heils; op de drukke punten in de stad staan ditmaal van dezelfde instelling brievenbussen, ongeveer van dé grootte en vorm als het rijks model, met dit verschil dat aan twee kanten een gleuf is aangebracht om den voorbijgangers ge legenheid te bieden hun gaven te offeren, zon der dat ze daarbij behoeven tc dringen of op elkaar te wachten.4 Van gedrang heb ik echter nog niets gemerkt, en als ik me niet vergis, zal de opbrengst omgekeerd evenredig aan de grootte van de spaarpot zijn. Het is opmerke lijk, dat de mildheid steeds geringer wordt, ter wijl het aantal van hen, die op de mededeel zaamheid van hun stodgenooten aangewezen zijn, onrustbarend groot is, vooral dit jaar. Tot dusver werd eiken winter aan vele be- hoeftigen soep uitgereiktcr is een vereeniging, de „Rotterdamsche Spijsuitdeeling", welke doo. haar leden in de gelegenheid werd gesteld 'dit uitstekende werk te doen. Juist vandaag heb ben commissarissen van die vereeniging bekend gemaakt, dat de soep-uitdeelingen dezen winter niet kunnen plaats hebben omdat de inschrij vingen zeer onvoldoende zijn. Vat hiervan de reden is, weet ik niet. Mis schien zijn het alweer de tijdsomstandigheden, de tegenslag in. zaken, de drang naar bezuini ging. Mogelijk ook is het een gevolg hiervan, dat men van zekere zijde overal verkondigt, do% het nit meer dan billijk is dat de menschen, die voor dit werk bijdragen, hun geld geven,waar door sommigen deze gaven zijn gaan acceptee- ren als iets dat hun. rehteis toekomt. Het is nu eenmaal niet te ontkennen dat ver bittering tusschen de klassen gekweekt wordt. Mar droevig is het, dat velen, die geen geld hebben om warm voedsel te koopen, en die een goed maal kregen door deze spijsuitdeeling, darvan het slachtoffer worden en thans moeten zien dat zij het zonder hun warme soep stellen. Wie daaronder lijden, zijn de armsten in de stad, oude moedertjes, huisgezinnen zonder vader. Juist is, dezer dagen, de Maranatha-zending begonnen met iets te doen voor arme stumpers, eiken morgen en eiken avond wordt aan die menschen brood en koffie verstrekthet zijn de aller, aller-armsten, die geen thuis, geen onder dak heben, die slapen in parken en in spoor wagens, in portieken en op sleepbootjes, en ^lie overdag met het een of ander handeltje, met een sjouwerijtje of een boodschap een paar kwartjes trachten te verdienende schamele schooiers, die leven bij de gratie van de groote stad, die eikend ag voor het moeilijke probleem staan hoe ze zullen eten cn den avond weer halen; die niet opstandig meer zijn, en de periode van den wauhoop lang achter zich hebben. Die zich laten leven, in doffe berusting, als verwaarloos de. schuwe dieren. Die stakkers komen daar bijeenen in een omgeving, die zoo poover is dat ze er zich thuis kunnen voelen, eten ze hun morgenboterham met een kop koffie om dan, in hun dunne colbertjes met de rafelmouwen en de gaten aan de ellebo gen, en op hun lekke, vormlooze schoenen weer de straat op te gaan, in den regen. Ik kan niet geloovcn dat er van de menschen, die bij hun haardvuur zitten en de genietingen van het Kerstfeest maar accepteeren, veel zijn die weten dat er armoede in deze mate bestaat, dat deze ellende er is, dat er menschen zijn die komen om een kop koffie en een boterham en daarvoor dankbaar zijn. Misschien hebben ze dergelijke typen wel eens in de bioscoop gezien en daarbij gedocht dat ze alleen maar bestonden in Bioscopia, het land van verbeelding. Als zij wisten dat er in dc groote stad velen van die paria's zijn en hoe ze leven zouden ze dan geen medelijden voelen, zouden ze don niet iets van hun weelde want is dan het bezit van een woning cn van alles wat zij het hunne noe men niet e€n gToote weelde kunnen afstaan om de menschen die dit voortreffelijke werk doen, te helpen? Zoo graag had ik U een brief geschreven met „vroolijk Kerstfeest" als motief. Maar de armoe de, het toenemend gebrek bij de eene categorie, de vrees voor den ondergang en de daaruit voortvloeiende uiterste besparing bij een andere, dot zijn de factoren welke deze Kerstmis beheer- schen. De feeststemming is niet veel meer dan schijn. De gemeenteraad is midden in zijn begrooting. Burgemeester Zimmerman maakt haar ditmaal niet rnee zooals U weet is hij naar Weenen ver- liokken om als controleur van den Volkenbond daar werkzaam te zijn. Wethouder S. J. L. van Aalten vervangt hem waardig en men is met diens leiding zeer ingenomen. Dat wil iets zegr gen, vooral in deze dagen, nu het nogal eens stormt in den Raad. De groote aanval von de soc.-democroten was gericht tegen wethouder De Meester, maar het succes bleek poover, ondanks de welsprekendheid en de geacheveerdheid van den heer Hcijkoop, die de woningpolitick van zijn opvolger, De Meester, trachtte of te breken. De laatste heeft heel kalm geantwoord, cn het is te voorzien, dat de soc.-dcm. met al hun cri- tiek weinig garen zullen spinnen, temeer omdat, zooals wethouder De Jong ook aantoonde, de heeren long niet zoo ambitieus in de sectie zijn als ze in de raadsvergadering willen doen voor komen. Ihtusschen is de begrooting nog niet achter den rug, en een balans kan dus nog niet worden gemaakt. Het grof geschut is zoo goed als niet in octic geweest. Dat het eene lid het onder voor „kwal" uitmaakte, en men een wethouder „leu genaar" noemde, dat -zijn van die dingen waar aan men langzamerhand moet wennen. Dat schijnt nu éénmaal bij de begrootingsdebattcn te hooren. En overigens meenen de heeren het zoo kwaad niet. Na afloop van de vergadering scheidden ze in den regel ols dikke vrienden. Het museum Boymans houdt een Kcrsttcntoon- stelling, evenals de Academie en na de Kerst mis exposeeren verscheidene Hollandschc schil ders in dc kunstzaol Eversde ontvangst von dc laotste expositie is voor behoeftige kunstbroe ders. Flnantlftel Overzicht. Zoools tc verwachten was, heeft de laatste week vóór de feestdagen geen verlevendiging van zaken op dc fondsenmarkt gebracht. Op zich zelf is het vooruitzicht vop ècnigc achter eenvolgende vacfantiedagcn reeds voldoende, om den handel ter beur*c in te perken, doch dc stilte, die thans op dc effectenmaTkt heerscht, heeft hierin stellig niet hoor eenige oorzoak ge vonden. Het is op het oogenblik weder de on zekerheid betreffende de regeling der Duitschc schndé'vergocdingskwestie, welke voor de terug houding, die zoowel door de speculatie als door het publiek aan den dag wordt gelegd, aanspra kelijk wordt gesteld. Nog in den oonvang dezer week had een meer optimistische opvatting ten aanzien van deze kwestie de overhand gekre gen. Uit N<nv-York kwamen berichten betreffende besprekingen met het bekende Amerikaansche bankiershuis J. P. Morgan en Co., ten aanzien van o°n aan Duitschlend te verstrekken lee ning, waarbij een bedrag van een milliard dol lar werd genoemd. Men sprak reeds van een al- geheelen omkeer in de houding der Amerikaan sche regeering tegenover de Europceschc moei lijkheden. Deze optimistische opvatting weer spiegelde zich onmiddellijk in een krachtige ver betering van den markenkoers, die voor het aorst sinds vele weken weder een niveau van 0.04 per 100 kon bereiken en ook Fransche en Belgische francs konden hun opwaartsche beweging in Versneld tempo voortzetten. Al spoedig bleek echter, dat men tc vroeg gejuicht had. Het officieele bericht der Ameri kaansche regeering, dat zij er niet non denkt, oen leening oon Duitschlond te verstrekken, zoolang de kwestie der schadeloosstelling niet voor goed is opgelost, en dat zij de kwestie der geallieerde schulden ols één geheel blijft beschouwen met het vraagstuk der Duitschc oorlogsschatting, heaft de stemming weder ge heel doen keeren. Men is thans weder even ver als te voren. Amerika wil geen geld leencn, zoolang de kwestie der oorlogsschatting niet geregeld is en Frankrijk wil het vraagstuk der oor'ogsschatting niet regelen, zoolang er geen zekerheid bestaat, dat een internationale lee ning aan Duitschland verstrekt zo! worden. Voorloopig zit er dus voor Duitschland niet an ders op, dan de biljettenpers verder te laten draaien, elke weck in een sneller tempo. Dé laatste week werden omstreeks 100 milliard nieuwe bankbiljetten door de Rijksbank in om loop gebracht, tegen „slechts" ca. vijftig mil lioen in de overeenkomstige week von de vorige maand. De markenkoers is onder den invloed van de ongunstige berichten opnieuw gedaald en ook francs moesten een deel van het behaal de avans prijsgeven. Thans wacht men maar weder de nieuwe, in Ju^uari te houden besprekingen af, zonder ech ter zijn verwachtingen hoog te spannen, het geen zich in de lustelooze stemming ter beurze weerspiege t. Ook te New-York is de handel aanmerkelijk ingekrompen, al blijft de grond stemming hier vast, in verbond met den bete ren gang von zaken in het bedrijfsleven. Dot deze niet alleen toe te schrijven is aan een grooteren ofzét der Amerikaansche producten m de Vereenigde Staten, zelf, doch dot we' degelijk ook de handel met het buitenland een uitbreiding heeft ondergaan, blijkt wel uit het bericht, dat de Amerikaansche uitvoer in No vember $383 millioen heeft bedragen, wat het hoogste cijfer is sinds Maart 1921, toen de de pressie i». de Ver. Staten hoor intrede deed. Ook de cijfers in dc eerste elf maanden van het loo pende jaar tezamen waren bevredigend. Trouwens, een verbetering van den eiport, r.iet alleen wat den omvang, doch ook wat de waarde aangaat, is niet alleen in de Vereenig de Staten waar te nemen. Ook de cijfers von den uitvoer von Groot-Brittannië toonen voor November zoowel als voor de eerste elf maan den een vooruitgang in vergelijking met het vorige jaar aan. De *'xport heeft in November £75Yi millioen bedragen, d. i. circa £3 mil lioen meer don in de overeenkomstige maand van 1921. Voor dc eerste elf maanden bedroeg de uitvoer in totaal £757 millioen, d. i. ruim 15 millioen meer dan in dezelfde periode von het vorige jaar. Wat vooral van belang is als aanwijzing van het herstel, dot in het Engersche bedrijfsleven is ingetreden, is de vooruitgang van den export ven ijzer- en staolfabrikaten. In November werd ean deze producten in totaal 372,332,000 ton geëxporteerd, tegen 193,550,000 ton in No vember 1921 en 237,672,000 ton in November 1920. Ook de export van steenkolen uit Enge land is belangrijk verbeterd. De gemiddelde maandelijksche export van steenkolen bedroeg in 1913 6,033,343 to". In de afgeloopen maand exporteerde Groot-Brittannië 5,570,758 ton, d. i. dus een half millioen ton meer dan het maandelijksche gemiddelde van vóór den oor log. Ofschoon niet alle producten zulk een. uit- gcspioken verbetering aantoonen, mag toch in het algemeen aan de hand der Engelsche ex portcijfers geconcludeerd worden, dat ook in Groot-Brittannië, evenals in de Ver. Staten, de eerste teekenen van een herstel van het eco nomisch 'even zijn waar^te nemen. Laat ons hopen, dat dit herstel hoe langer hoe verder om zich heen zal grijpen cn dat het economisch leven, niet alleen in de genoemde landen, doch ook in de andere staten, zich in het nieuwe jaar onn de thons reeds zoo long aanhoudende de pressie longzomerho d zal kunnen onttrekken. De aandacht ter beurze werd in de afgeloopen week voor een groot deel in bcslog genomen door de nadere mcdedeelingcn betreffende de belostingpolitick der Indische regeering ten aan zien van dc petroleumindustrie. Bij de aankon diging van het verloogde interim-dividend door de Kon. Pctroleum-Mij'. had de directie reeds medegedeeld, dat zij zich tot geen hoogcre voorloopigc uitkeering gerechtigd achtte, met het oog op de onzekerheid aangaande de Indi sche belastingen. In een interview met een der groote bloden heeft mr. August Philips, lid van directie der Koninklijke, nog eens no- drukkclijk gewezen op dezen grooten factor van onzekerheid. Hij vcrk'onrde, dot zonder de door de regeering gevolgde bclostingpolitiek de Ko ninklijke geen enkele reden gehad zou hebben, om niet hetzelfde interim-dividend te gevep als het vorige jaar. Zoools men weet, was de regeering van pion, om ter vgrvonging van de uitvoerrechten ®p petroleum een roffinoge-belnsting te heffen, welke terugwerkende krocht tot 1 Januari 1923 zou verkrijgen. Intusschcn is dit voorstel door de Indische regeering te'ruggenomen, doch zal er voor in de plaats een nieuwe „aardolie-be- losting" worden voorgesteld. Ofschoon omtrent het tarief van deze heffing enz. geen bijzonder heden zijn gepubliceerd, mag toch wel worden aangenomen, dat zij voor de Koninklijke een verbetering beteekent tegenover het aanvanke lijke plan der raffinagebelasting. Medegedeeld is n.l., dat de schaal van heffing voor de nieu we oardolic-bclosting is verlaagd cn geheel in overeenstemming gebracht is met dc tarie ven, welke non de verschillende productenhcf- fingen (speciale tijdelijke belastingen op suiker, tabak, koffie cn thcej, ten grondslag liggen. Hierdoor zal de petroleumindustrie dus, wat de belastingheffing betreft, in volkomen dezelf de positie gebracht worden als de verschillende cultures. Hoewel de eindopbrengst van de thans door dc Indische regeering voorgestelde hfcffing klei ner zal zijn dan die der raffinagebelasting (de roming gedraagt thans f 16 millioen tegen f 26 millioen voor de heffing volgens het aanvanke lijke voorstel), ontmoet ook het nieuwe plan tegenkanting van de Koninklijke. Blijkens een mededecling van mr. Philips in 'het bovenbe doelde interview kosten de tegenwoordige uit voerrechten oon de Koninklijke ongeveer f 5 millioen per jaar. Ook volgens het nieuwe plan zou de maatschappen dus nog heel wat meer moeten betalen dan tegenwoordig, zelfs wan neer men er rekening mede houdt, dat dc thons van krocht zijnde extra-winstbelasting, op grond waarvan dc Koninklijke eenige milliocncn per jaar heeft te betalen, van dc nieuwe heffing zal mogen worden afgetrokken. Mr. Philips wees er op, dat juist onder de tegenwoordige omstandigheden, bij de doling der pctroleum- Diüzcn over de gehrelc wcrp'd, het bedrijf de zware belastingen nu veel minder zal kunnen Iydcn on vroeger. De directeur der Koninklijke gaf voorts te verstaan, dat de Koninklijke zich genoodzaakt zal zien, om, wonneer de Indische rogcerihg in haar bclostingpolitiek ten aanzien der petroleumindustrie zou volharden, het be drijf in de koloniën ir te krimpen, ten bate van het buitenland. In Serowak buiten het Nedet- landsche gedeelte van Borneo heeft de Konink lijke een groot bedrijf, en voorts heeft zij den installatie beschikbaar op het Engelsche eiland Pocloe Kakocm bij Singapore. Gevraagd, of er geen tegenstrijdigheid ligt in de houding der Koninklijke, die ecnerzijds beweert, dat haar Indisch bedrijf tegenwoordig van bijkomstige betcekenis is, maar aan den anderen kont haar interim-dividend verlaagt wegens een gevreesde vermindering van de re sultaten van dit deel van h°t bedrijf, antwoordde d© heer 'Philips, dat inderdaad thons slechts een betrekkelijk gering deel der productie von de Koni klijkc Shellgroep uit Ncd.-Indië komt, maar .dat niettemin dit gebied van groote betee- kenis voor de Koninklijke is, wegens zijn vrij stabiele productie, de goede kwaliteit der olie en ook als keten in het algemeene bedrijf. Wan- nccr^ het Indi-che bedrijf door kortzichtige re- gecringsmaatregelcn ten doode wordt gedoemd, dan zou doarirJt derhalve stellig een niet onaan zienlijke vermindering der winsten voortvloeien.. Naar deh eor Philips echter meent, mag uit de terugbrenging von het interim-dividend tot 10 overigens ni t zonder meer worden afge leid, dot het g9heele dividend over 1922 nu ook a van dat over 1921. Op de beurs maakte deze laatste medcdeeling een gunstigen indruk, evenals de aankondiging van een Interim-dividend van 8 door de Mexican Eeagle, de grootste Mexicounschc ondermaat- schappij der Koninklijkc-Shell. Na de pessimis tische berichten betreffende een belangrijke ver mindering der productie van deze maatschappij, tengevolge van het verzouten harer olie-terrei nen, hod men in sommige kringen geen interim- dividend verwacht. Niettemin is de koers van de Koninklijke in den loop der week nog ver der afgebrokkeld, in verband met een verlaging van den prijs voor het geraffineerde product in de Ver. Staten met $0.50 per gallon, waar- v n alleen geraffineerd in kisten zich later weer heeft kunnen herstellen. Ook dc suikermarkt in New-York, zoowel als op Java, heeft een zwak verloop gehad, en on- dor den invloed hi rvan waren ook cultuurwaar den hier ter beurze ongennimeerd gestemo. Verdere afdelingen door dc V. I. S. P. hebben riet plaats gevonden. In totaal is tot nu toe van suikeroogst 1923 ad ca. 26 milliocn picol ruim de helft verkocht, tot een prijs,'die voor de goed beheerde maatschappijen eenige winst laat. Van dc resultaten vóór het nieuwe jaar is dus nog niets met zekerheid te zeggen. Vee! zal nog afhangen van het verdere verloop der s ikermarkt, al is het natuurlijk bevredigend, dat omstreeks de helft der opbrengst reeds bij voorbaat verkocht is tegen onder de tegenwoor dige omstandigheden vrij gunstige prijzen. In de industricelc ofdeeling hebben vooral aandeelen Jurgens de aandacht getrokken. Reeds sinds eenigen tijd is de stemming voor dit fonds aanmerkelijk vaster geworden. Eerst kwam dit voornamelijk tot uiting in een ver mindering van het aanbod, dat meer don eer. jaar lang onafgebroken de markt had gedrukt. Thans uit zich de betere tendenz in toenemende nankoopen, die j.l. Woensdag zelfs een scherpe rijzing teweeg hebben gebracht tot 56 die

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1922 | | pagina 9