YOGHURT ST. EMILION lij I. JL SGMTEMMI s Zn., ütr.str. 17 Tel. 145 Amersfortia Lageweg 2, Telefoon 262. Dr. Hommes' Basmatogsn BINNENLAND. Per tfiesch f 1.@0, per anker f 6ü0 Dagelijks versch VERKRIJGBAARbij de l^elkilirichtgncj KMTÖVEMBtö Hebt U een Taxi of Auto noodig Hel feai @p M®a 42 ORIGINEELE zeer aan te bevelen j verkregen en het verdrag verzekerd. Terwijl j men anderen hoorde spreken over het prijsge ven dezer verplichting en het sluiten van afzon- Bordeaux, gowas 1017 dcrlijke verdrogen of een afzonderlijken vrede, wees ik de aanbiedingen von de hond, die mij meer dan eens in deze richting werden gedaan en ik gaf er de voorkeur aan met mijn bond- genootcn te vallen bij het helpen hun zaak te bevechten, dan een zelfzuchtige overwinning te behalen op het veld van het eigenbelang of van het uitsluitend nationaal voordeel. vocaat, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister in desponibiliteif. Naar wij vernemen zou de heer Advocaat, die laatstelijk gezant was ie Belgrado, in aan merking komen om in gelijke hoedanigheid jhr. de Beaufort te Athene op te volgen. KOBTER ARBEIDSTIJD MEER ARËEldSPRCSTAYte a^AB.SCHOOLEMAN -SM^clcctro-tccwbsch bupcau -y'^ AMERSFOORT - 25 '^SMAlLr. PAD 12 TeiET- 423 fi9/|T|Q een zakje J. P*s Gronnfllucsains UiuillO m ieder pnkjo A. .J. IP's Auaaadel- ijcspiidftlns;. Tijdelijke Reclame. 0—4. Als ge Dw kind gezoad. vroolijk en frlscli van geest wilt zien op. I groeien, geeft het dan Alom verkt-ijsbnar A f 2.50 peril. zijn vroegere tegenstanders aan den Volken bond zal worden voorgelegd. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de buitenlandsche politiek van België krachtig en vooruitziende is. Er is een ontzag lijk verschil tusschen de houding van Duitsch- land en die van Oostenrijk. Duitschland zou geenszins de waarborgmoatregelen aannemen, die Oostenrijk heeft aanvaard. Integendeel, rijkskanselier Cuno heeft zoo juist in Essen ver klaard, dat Duitschland geen zijner in het ver drag van Versailles vervatte verplichtingen zal nakomen. Jaspar bracht vervolgens hulde aan do vreedzame actie van den Volkenbond. De ar tikelen van het wetsontwerp werden zonder op positie aangenomen. TURKIJE. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE Het vertrek van Ismet. Lausanne, 6 Febr. (B. T. A.) Om zes uur hernieuwde Ismet pasja zijn reeds afgeleg de verklaring om aan te kondigen, dat hij mor gen vertrekken zal. Lausanne, 7 F e b r. (B. T. A.) Na een on derhoud vannacht één uur tusschen den secre taris-generaal van de conferentie en Ismet, ver klaarde deze dat hij 6 uur 45, zooals reeds was aangekondigd, naar Angora zou vertrekken. De houding van Turkije. Lausanne, 6 Feb, (RReuter verneemt, dat Bompard te kennen heeft gegeven, da£ er mogelijkheid bestaat van een aanstaande on- derteekening van het verdrag door Turkije. Draadloos wordt bericht uit Londen, dat, in' dien Ismet pasja alsnog het verdrag wenscht te onderteekenen, de Britsche regeering bereid is #»en geaccrediteerd vertegenwoordiger te dien einde naar Lausanne te zenden. Buitenlandsche oorlogsschepen moeten Smyrna verlaten. Constant!nope 1, 6 Febr. (R). De re geering van Angora heeft alle buitenlandsche oorlogsschepen van boven de duizend ton bevo len Smyrna vóór 7 Februari te middernacht te verlaten. De geallieerde hooge commissarissen hebben geprotesteerd. Het Britsche oorlogschip Curasao is naar Smyrna gedirigeerd. Een verklaring van lord Curzon. Een Britsch radiogram verspreidt den tekst ecner verklaring, die lord Curzon heeft gepubli ceerd over het verloop der conferentie van Lau sanne en waarin de staatssecretaris van buiten- lendsche zaken zegt, dat de arbeid dei eerste commissie, die hij voorzat, en die de kwestie der grenzen van Thracië, de eilanden in de Egeische Zee, de zeeëngten, Constantinopel, het Turk- sche leger en de vloot, de minderheden, de uitwisseling der bevolkingen en andere aanver- wortte vraagstukken behandelde, u ds 'ang was voltooid en dot aQn de Turken stond do voorwaarden, waarover de geallieerden het eens waren geworden en die den Turkschen staat in de toekomst in een positie zouden plaatsen, waarbij hij niet slechts politiek onafhankelijk zou zijn en zijn souvereiniteit zou zijn verze- zerd, maar waarbij hij militair een territoriale veiligheid zou bezitten zooals Turkije nooit te voren, zelfs in de volheid zijner mocht, had ge kend, te aanvaarden of te verwerpen. Zondagmiddag, toen het slotantwoord der Turken aan de geallieerden werd overhandigd, bleek dat zij het geheel der voorwaarden in het ontwerp-verdrag hadden aanvaard. Zij haddGn toegestemd in de Maritza-grcns voor Thracië en in alle voorstellen, die in de afzonderlijke con ventie der zeeëngten weren vervat, terwijl zij hadden toegegeven ten opzichte van de graven der Anzacs. Curzon van zijn kant trok de be perking in, die tot dusver was gesteld op de sterkte van het Turksche leger in Europa. Hij stemde er in toe, om, terwijl hij de clausule in het verdrag handhaafde, waarbij de kwestie van Mosoel naar den Volkenbond werd verwezen, de formeele uitnoodiging aan den Raad om zijn onderzoek nog een jaar voort te zetten, uit te stellen, alsmede om een vriendschappelijke be raadslaging tusschen de Britsche en Turksche regeeringen in dien tusschentijd toe te staan, mits echter de status quo door oeide par tijen zou worden gehandhaafd. Met deze con cessie, die dadelijk door de Turken werd aan vaard, waren alle aangelegenheden tusschen hen en de Britsche regeering feitelijk geregeld. Het eenige, wat nog overbleef was eenzelfde toegeven van Turkije te erlangen ten opzichte der overige punten von het verdrag, waarbij de Fransche en Italiaansche belangen in sommige opzichten meer chtstreeks waren betrokken. Deze punten wa; in hoofdzaak: (1). het voor zien in geschikte waarborgen voor de veiligheid van den persoon en eigendom van de buitenlan ders, die in Turkije gevestigd zullen blijven en er hun zaken zullen uitoefenen, maar die be roofd zijn van de beschorming, welke zij tot dusver genoten; (2). de finunciëele en economi sche clausules in het verdrag. Wat he^ eerste betreft hadden de geallieerde gedelegeerden een formule opgesteld, die de uiterste grens der con cessies bevatte en welker prijsgeven een volle dige opoffering van de belangen der geallieerde onderdanen in Turkije en de verdwijning van de buitenlandsche onderdanen in den buitenland- schen handel in de voornaamste Turksche steden zou hebben beteekend. Wat het laatste aangaat, bood Bompard aan een aantal de economische clausules, waaromtrent de Turken verklaarden nog iets te zeggen te hebben, voor verder onder zoek aan te houden. Von zijn kunt gaf Curzon toe in de clausule, ten aanzien waarvan hij zich tot dusver hard nekkig had betoond, nl om den eisch tot scha devergoeding van de Turken tot een onbetee- kenend bedrag te reduceeren door hun toe te staan in de schadevergoedingspot een bedrag te betalen, dat in ponden sterling gelijkwaardig is aan de waarde van de twee Turksche oorlog schepen, die de Britsche regeering bij het begin van den oorlog in beslag had genomen; een daad, die alhoewel volkomen rechtmatig de Turken steeds dwars gezeten heeft. Aldus zegt Curzon was elke hinderpaal uit den we£T geruimd. Men was de Turken niet alleen met welwillendheid tegemoet getreden, maar met edelmoedigheid, die een overwinnen de groep van staten nooit tegenov een over wonnen macht had betoond, en het werd onge looflijk geacht, dot de Turksche delegatie, die doorging haar brandend verlangen naar vrede te betuigen, op het laatste oogenblik zou weige ren de overeenkomst te sluiten. Curzon herin nert aan het feit, dat de Britsche delegatie haar vertrek reeds twee dogen uitstelde en aan de houding der Turken, die op het laatste oogen blikje voor de honderdste maal hun reeds lang verouderde formules over de soevereiniteit en de onafhankelijkheid van Turkije en de slavernij, waartoe het veroordeeld was, recapituleerden. Tevergeefs putten ik en mijn collega's edu- rende anderhalf uur alle argumenten uit, maar de Turken bleven onwrikbaar en het was duide lijk, dat zij voor de onnoozele voldoening om een positie te handhaven, die reeds lang ondermijnd en vernield was, of wel om een nieuw toegeven der geallieerden af te dwingen, bereid waren de hoop op een overeenstemming te niet te doen en zich zelf te toonen als de ware ve.nietigérs ven den vrede, waarnaar ieder vurig verlangde. Curzon zegt nog, dat h'L toen h'J Lausanne verliet, de overtuiging had, dat de Turken, zoo dra zij zullen beseffen wat zij hebben gedaan, zelf de eersten zullen zijn om den omvang von hun fout te erkennen en dat, alvorens er twaalf uren verstreken zullen zijn, de reactie defini tieve vormen zal aannemen. In de kabinetszitting heeft Curzon zijn col lega's medegedeeld, dat z. i. de conferentie ge slaagd en niet mislukt is, dat hij is teruggekeerd niet rnet een nederlaag, maar met een overwin ning en dat het verdrag, verre van te worden verscheurd, zal worden geteekend. Hij voegde er aan toe, dat de tactiek, waaruit dit zal voort komen, zal blijken er geen van verlammend toe geven te zijn geweest, maar van flinkheid, ver mengd met een maximum van verzoeningsge zindheid, en het vasthouden aan voorwaarden, die, terwijl zij eervol voor de Turken, niet on eervol voor de geallieerden waren. Zijn streven was niet alleen op de Britsche belangen gericht, maar evenzeer op de eenheid der geallieerden en de zaak des vredes. Op het oogenblik, waarop ik elke verontschul diging had om te klagen, dat de geallieerde een heid in^gevaar werd gebracht door de actie van buitenstaande partijen, zag ik ervan af om een duimbreed te wijken van de stelling, die ik had ingenomen, alvorens naar Lausanne te gaan en waaraan de Britsche regeering onwrikbaar heeft vastgehouden gedurende elf vermoeiende en zorgwekkende weken. Slechts door de volstrekte, onverbroken solidariteit tusschen Groot-Britan- nië, Frankrijk en Italië kon de vrede worden SKIHStimL Hoog water. Uit Midden- en Zuid-Duitschln-id komen, vol gens Wolff, berichten van overstroomingen en van schade door hoog water. De scheepvaart op den Boven-Main is gestaakt. Ook de scheep vaart op den Donau is stop gezet. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn bijeenge roepen tegen Dinsdag 13 dezer, des avonds te &Vi uur, en volgende dagen. I In deze bijeenkomst zullen in hoofdzaak wor den behandeld de wijziging van de Lager-onder- wijswet en het wetsontwerp tot aanvulling van het Burgerlijk Wetboek met bepalingen betref fende de erfopvolging. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 6 Februari. Na trekking der afdeelingen, waarvan morgen de voorzitters en ondervoorzitters zullen wor den benoemd, worden o.a. op de agenda ge plaatst de wetsontwerpen inzake: j Regeling van middelbaar en lager landbouw onderwijs. Wijziging der Ongevallenwet. Bestrijding de>r gevaren van den Bioscoop. Intrekking der Schepenui tvoenvet. Bepalingen betreffende de Jacht. Herziening van het Middelbaar Onde:-wijs. Bij behandeling van het bouwfonds voor Bin- nenlarvdsche Zaken cn Onderwijs dringt de heer Van Voorst tot Voorst aan op een spoedig afbouw en van het nieuwe gouverivc- nunl&gebouw te Arnhem. De heeren Bomans en Ketelaar achten het onjuist, dat de tengevolge van het uitstel van den bouw van het nieuwe gouvernementsge bouw te Haarlem geleden schade, door grond aankoop, alleen door de gemeente Ha a1 lent moet worden gedragen. Minister Ruys zegt den afbouw te Arn hem zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. De kwestie van het gouvernementsgebouw te Haarlem ral de minister nog eens overwegen. Dc H. B. S. te Purmcrend. De heer Van-derBilt acht den bouw eener H. B. S. te Purmerend voor y2 millioen veel te hoog en oordeelt een ton voor verbouwing vol doende. Minister De Visser kon de post niet van de beg rooiing terugnemen, maar zal zoo veel doenlijk bezuinigen met den bouw. De begxooting wordt aangenomen na repliek. Begrooting Staatsboschbedrijf. De heer L o v i n k (Cn.) bepleit afdoende salarisregeling* van het personeel, waarvan Mi nister uys de noodzakelijkheid inziet. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Bcgrootir.g Suriname 1922. De heer IJ z e r m a n (S.- D. A. P.) stelt vra gen betreffende de grenswijziging der kolonie en den grondruil met Engeland en vraagt open baarmaking der gevoerde correspondentie. Was de grondruil niet in 9trijd met art. I van het Surinaamsche regeerings-reglement? Spi. laakt daarna de onvoldoende zorg vooj de volksge zondheid, speciaal inzake malaria-bestrijding. Spr. voorziet dat de arbeid van de Rockefeller Foundation zal ophouden als de bezuiniging verder wordt doorgevoerd. Hij bepleit invoering van een georganiseerd overleg voor ambtenaren. De heer Feb er (r. k.) beveelt bij d® staat kundige reorganisatie de vorming van gemeen ten aan, vraagt objectieve voorlichting- over de Uii te zenden ambtenaren en beveelt de nota- Pyttersen betreffende mechanische grondbewer king aan. Hij kwalificeert de eenzijdige bezuini ging op het bijzonder onderwijs als onrecht vaardig. De heer van Boetzelaet (c. h.) vraagt regeeringshulp voor Protestantsche Zendings scholen. Minister de Graaff zal met den' gouver neur van Suriname de voorstellen-Pyttorsen be spreken. De verbetering van de volksgezond heid noemt spr. zeer moeilijk, door de weinige medewerking der bewoners. De minister adviseert den heer IJzerman zijn amendementen betreffende deze zaak in te trek ken, om bezuinigingsredenen. De te bezuini gen begrootingsgeldcn zouden eventueel voor dit doel kunnen worden gebruikt. Naar de beweerde achterstelling van het Bij zonder Onderwijs zal een onderzoek worden in gesteld. Na repliek van de heeren IJzerman, Van Boetzelacr en Feber en nadat minister De Graai'f van dupliek ha'd gediend, werden de algemeene beschouwingen gesloten. De vergadering werd tot Woensdag I uur ver- daegd. De Spaansche gezont te 's Gravenhage, de heer Santiago Mendez de Vigo, heeft zijn post met buitenlandsch verlof verlaten. Tijdens zijn afwezigheid treedt als tijdelijk zaakgelastigde op markies de Portugalette, se cretaris der legatie. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een interpellatie van mr. Troelstra. Naar „Het Volk" verneemt zal de neer Troelstra in den loop dezer weck de Tweede Kamer verlof vragen de regeering te ïnterpel- leeren in verband met de internationale oms'an- digheden. Het Zuiderzcefonds. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven von het Zuiderzeefonds. Er wordt nog niet overgegaan tot vaste aan stelling van verschillende personen, hoewel daar op reeds bij de begrooting 1922 was gerekend. Ter uitvoering van het in 1922 opgemaakte beperkte werkplan zal in 1923 en 1924 de vol ledige afsluiting van het Amsteldiep moeten plaats hebben, waarvan de kosten worden ge raamd op 3.500.000, waarvan voor 1923 1.500.000 wordt gevraagd. Voorts is gerekend op 800,000 als tweede gedeelte der kosten van het afwateringskanaal naar het Nieuwediep te Helder, dat in zijn ge heel 5,000,000 zal kosten en op 500.000 voor den aankoop en den aanvoer van steen 50,000 voor aankoop van gronden; 47,500 voor verhooging von waterkeeringen op Wie- ringen en 80,000 voor het onderhoud en de exploitatie van de rijksbeplantingen. Nog een overlevende van de „Medusa". Naar men zich misschien herinnert heeft de heer De Jong, uit Rotterdam, aan het graf van den gep. luit. ter zee le lclassè, den heer E. J. Hoos, meegedeeld nu nog de eenig overlevende te zijn van de equipage dei „Medusa", die des tijds de Straat van Simonoseki forceerde. Naar aan de Ned. door een abonné uit Lunteren ge schreven wordt, is dit niet juist. Te Arnhem, St. Anthonielaon 103, woont de heer J. H. van Loon, die destijds als bootsman ook tot de equipage van de „Medusa" behoorde. Deze oude heer wordt eerstdaags 78 jaar en kent, naar voornoemd blad verzekerd wordt, den heer De Jong heel goed. Deze heeft blijkbaar niet aan zijn ouden vriend gedacht, toen hij zeide, de eenige overgeblevene te zijn. Er zijn blijkbaar nog twee deelremers aan den merk waard: gen tocht in leven. JHR. MR. W. H. DE BEAUFORT, f De „Fauna", die het stoffelijk ovejschot van jhr. W. H. de Beaufort aan boord heeft, is Dover gepasseerd; het schip werd hedenmorgen te IJmuiden verwacht om in den namiddag te Am sterdam binnen te loopen. willen leiden, dat de Arbeidswet met uitschake ling ven meergenoemd Kon. besluit, voor het eeheele jaar 1923 voor bouwwerken en bij grond- en grafwerk dienende tot voorbereiding van den bouv; van kracht zal zijn. HET TREINVERKEER MET DUITSCHLAND. De treinverbinding Nijmegen Kleef stopgezet. Naar wij von officieele zijde vernemen, is de treinenloop tusschen Nijmegen en Kleef weder geheel stopgezet. Gister is geen enkele trein meer uit Kleef te Nijmegen aangekomen. Alleen de treinverbinding Nijmegen—Groesbeek wordt onderhouden. Berichte*. HET BEZOEK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. Het Hbld. verneemt, dat de Koning van Zwe den Vrijdag 2 Maart te Amsterdam door de Koningin zal worden ontvangen. Zaterdag 3 Maart is voor een bezoek aan Rotterdam be stemd. De Koning zal den Zaterdagmiddag cn den Zondag te 's-Gravenhage doorbrengen. De ex-kroonprins. Zaterdagavond is de voormalige Duitsche kroonprins, in gezelschap van burgemeester Kolff, weder op het eiland teruggekeerd van zijn achtdaagsche reis naai Huize Doorn. De terugreis ging geheel per auto. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog en Waterstaat zullen onderscheidenlijk op Donderdag 8 en Vrijdag 9 dezer niet plaats hebben. G. D. ADVOCAAT. Bestemd tot gezant te Athene. Te 's-Gravenhage is aangekomen en afge stapt aan het Hotel Pauluz de heer G. D. Ad- Mr. J. J. Tilanus. f Te Tiel is in den ouderdom van 59 jaar plot seling overleden mr. J. J. Tilanus. Hij was lid von Gedeputeerde Staten van Gelderland, deken der orde von advocaten, consul van België en had een drukke praktijk als advocaat. Hij was medeoprichter van de Vereeniging voor even redig kiesrecht de dissertatie reeds, waarop hij aan de Utrechtsche Hoogeschool promoveer de, behandelde de evenredige vertegenwoordi ging en in de Christelijk-Historische Kringen een man van gezag. Actie tot opheffing van de N. U. M. Onder leiding van het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) is te den Haag een vergadering gehouden met aandeelhouders van de N. U. M. ter bespreking va;» de middelen weike tot een zoo spoedig mogelijke opheffing der N. U. M. kunnen leiden. Unaniem bleek men va« gevoelen, dat er bij den raad von commis sarissen op moei worden aangedrongen zoo spoedig mogelijk met een voors el bij de ver- gader.ng van aandeelhouders te komen tot op- helfirg van de vennootschap. Gehoord de mee ningen der verschillende commissarissen, kan een bespreking in dien geest 'J1 den raad van commissarissen dan ook spoedig worden ver wacht. Zoo de besprekingen in ieo raad van commissarissen niet tot t gewensch'c resul- .a/ir zouden leiden moet men de aCi;«» hiermede r.ie; staken, doch voortgaan op der ingeslagen weg en zich wenden tot den be'i offerden minis ter ei» zoo noodig lol de S'aten-Generaol Voor een gelijktijdige actie ir dezen Tees: i> nie» gevoeld en het bestJJr van den F N. Z. is gemachtigd al naar gelang het verloop, van de stappen bij commissarissen verder hande lend op te treden, hetzij tot het weder bijeen roepen eener vergadering hetzij toi het verder schriftelijk behandelen der aangelegenheid. Mocht het verzoek aan den raad van commis sarissen niet tot het gewenschte resultaat lei den, dan zal bij voortzetting van de actie bij de regeering tevens worden aangedrongen op intrekking van de wet van 3 Augustus 1914. Hiertoe zal dan geen verder overleg worden gepleegd met de aandeelhouders der N. U. M., doch zullen alle organisaties worden opgeroe pen welke daartoe volgens het bestuur van den F. N. Z. in aanmerking komen. De werktijd in het bouwbedrijf. De hoofdbesturen van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond, Nederl. R.-K. Bouwvak arbeidersbond, Ned. Christ. Bouwvakarbeiders bond, Nederl. Schildersgezellenbond, Alg. Ned. Stucadoorsbond, Ned. Neutr. Timmerliedenbond, hebben een adres gezonden aan den minister van Arbeid, naar aanleiding van het Kon. besluit waarin is bepaald, dat tot 1 October 1923 een arbeiders van 16 jaar of ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 October op in aanbouw zijnde bouwwerken, bij grond- of graafwerken, dienen de tof voorbereiding van dien bouw, op en In •herstelling of in slooping zijnde bouwwerken, gedurende 10 uur perd ag en 55 uur per week arbeid mag verrichten, welk besluit zij zeer be treuren, aangezien daardoor de arbeiders in het bouwbedrijf in een ongunstiger positie komen te staan dan de arbeiders in andere bedrijven. Zij schrijven, dot naar hun oordeel ook thans nog het belang van het bouwbedrijf vordert, dat een dergelijke uitzonderingspositie niet wordt gehandhaafd en dat de woningnood geen argu ment meer kan zijn, waarom bedoeld Kon. be sluit zou mogen blijven gehandhaafd. De minister wordt verzocht, het daarheen te Nederlandsche melk voor het Roergebied? Uit Berlijn wordt aan de Tel. gemeldt Naar wij van het rijksministerie voor de Levensmiddelenvoorzicning vernemen, zijn er op het oogenblik onderhandelingen aan den gang tusschen de Duitsche en de Nederlandsche re geeringen over den aankoop van melk in Neder land voor het Roergebied. Zeldzame vogels cn hun voedsel. Enkhuizen is een van dc weinige plaatsen in ons land, waar kerkuilen nog worden aange troffen. Reeds tientallen jaren, misschien veel langer, hebben ze daar een schuilplaats gevon den in den ouden Westertoren. Onlangs heeft de controleur bij den Plantenziektenkundigen dienst te Hoorn, de heer K. van Keulen, een wetenschappelijk onderzoek te Wageningen doen instellen naar de samenstelling van een partij uilenpropjien, die men te Enkhuizen had verzameld. Het bleek, dat deze de resten bevat ten van 4 ratten, 122 musschen, TI6 spitsmui zen, 49 veldmuizen, 1 mees en 4 spreeuwen. De Scheveningsche haven. Gisterochtend is de logger Sch. 77 binnen gesleept, doch in de buitenhaven blijven staan. GetTacht zou worden hem 's middags met hoog water in de binnenhaven te sleepen. De logger Sch. 49 kwam voor den wai. De visch werd per boot naar binnen gebracht, waar na de logger naar IJmuiden zou vertrekken voor het innemen van kolen en ijs. De tv/eede baggermachine, drie weken ge leden door den minister van Waterstaat toegei zegd, is tot dusver niet gearriveerd. Malaise in den scheepsbouw. De Lobilhsche Scheepbouw-Maatschappij, voorheen gebrs. Bodewes te Lobith, een dér grootste werven van ons lanc, welke voor eeni- gen tijd nog ruim 1200 werklieden in dienst had, welk aantal de laatste maanden reeds tot een honderdtal was geslonken, heeft tegen 15 dezer aan alle werklui en personeel den dienst opgezegd. Op dien datum wordt het geheele bedrijf wegens gebrek aan orders totaal stop gezet Het waterleidingsplon in Oostelijk Gelderland. Naar gemeld wordt, heeft de Gemeenteraad van Lochem B. en W. een crcdiet verleend van 1200, om de indertijd door den ingenieur Van Poelgeest ontworpen plannen voor een drinkwaterleiding aan een grondige herziening te onderwerpen door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. Dit is de eerste stap voor het tot stand komen van een eigen water leiding. De proefboring voor de waterleiding le Borculo wordt uitstekend geslaagd genoemd. De pomp gaf 100 uur onafgebroken water 20 kub. M. per uur zonder dot het peil zakte. Deze hoeveelheid is het dubbele vaa hetgeen men zal noodig hebben. De analyse, te Berlijn en Utrecht verricht, was zeer gunstig. Een abattoir te Hilversum. B. en W. van Hilversum stellen den raad voor over te gaan tot den bouw van een abattoir met koelinrichting op het gemeenteterrein nabij den Lijsterweg mits een te houden proefboring al daar aantoont, dat op dij terrein voldoende wa- ter van goede kwaliteit verkregen wordt. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Febr., in Nederland uitge sproken 71 faillissementen tegen 52 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 2 Febr. 1923 402 faillissementen tegenover 212 over hetzelfde tijd perk ven het vorige jaar. „HET GOUDEN KALF" VOOR DEN KANTONRECHTER. Gister morgen heeft de kantonrechter mr; Wentholt te Rotterdam uitspraak gedaan in de zaak tegen den Rotterdamschen hoofdagent van de Hollandsche Credietbank, annex Rotterdam- sche Handels- en Landbouwbank J. L. S., tegen wien de vorige week 100 boete of een maand hechtenis was geëischt wegens overtreding der Loterjjwet, omdat hij obligaties van de Broek- huijsbank had verkocht. De kantonrechter ontsloeg S. van alle rechts vervolging, omdat uit de verklaringen van be klaagde, den verdediger en de getuigen geble ken was, dat de premieleeningen, door de Bank uitgegeven, voldeden aan art. I, sub 2 van de Loterij wet en van overtreding geen sprake was. Bovendien besliste de kantonrechter, dot alle in beslag genomen bescheiden, alsmede de trek kingsmachines moeten worden teruggegeven. Papiersmokkelarij. Voor de Keulsohe rechtbank is, na een acht- daagsche behandeling, een vonnis gevallen be treffende het smokkelen van' groote kwantums rotatiepajïier, 76 waggons bij elkaar, die naar Nederland waren gevoerd om gebruikt te wor den als closetpapier. De hoofdbeklaagde, Jo seph Siefer uit Keulen, werd, naar de „Köln. Ztg." bericht, veroordeeld wegens verboden uit voer, prijsopdrijving en smokkelhandel, tot 2ka jaar gevangenisstraf en 60 millioen Mark boe te; zijn broeder ^eo tot 3 maanden gevangenis straf en 500,000 Mark boete; zijn andere broe der Franz tot één maand en 500,000 Mark boete; de koopman Markus Apstein tot twee maanden en 500,000 Mark en ,de directeur van een houtfabriek Teipel tot drie maanden en 30 millioen Mark; de deskundige Baudisch kreeg wegens begunstiging twee maanden en 500,000 Mark boete. Vier beklaagden werden v N spioken. j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2