ABONHEMENTSPRÜS mi;n]d" '00r Amcw DE EEMLANDER" BUITENLAND. „L'NIRONOELIE" FEUILLETON. M doodeod zwijgt. 21e Jaargang reo. 199 toor? 210, Idem tranco pc. post V-, per week tmet gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.175, aiaonderlijkc nummers 1 0.05. 0 0 AMERSFOORTSGH DAGBLAD n DIRECTEUR-UITGEVER) J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL SA. POSTR8KINING N* 47910. TEL INT 813. Maandag 19 Feb'uari 1923 iiEiiiiii met inbegrip van een bewtysnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbio» dingen en Liefdadigheids adve tentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan teer voordeeüge bepalingen voor het edverteeren. Kcoe circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzichi De ontwikkeling der situatie in de Roerstreek veroorlooft nog niet het schrijven eener optimis tische beschouwingde toestand blijft gespan nen er hebben tusschen de bezettingsautoritei ten en de Duitsche bevolking tot telkens gevaar lijker opwinding aanleiding gevende incidenten plaatsmen maakt elkander het leven onaan genaam en weinig begeerenswaerd door weder- zijdsche plagerijende arrestaties en het ver drijven van huis en haard der Duitschers, die alleen naar de bevelen hunner eigen regeering luisteren, nemen toetal van burgemeesters en andere personen, die niet zich naar de bezet- tings-autoriteiten willen schikken, worden hetzij uitgewezen, hetzij tot gevangenisstraf en boete veroordeeld. De beknotting der persoonlijke vrijheid en de requisites zijn schering en inslag. Evenmin hebben de Franschen tot dusver de arbeiders naar hun hond kunnen zetten en om het spoorweg- en verder verkeer te hunnen ge rieve te exploitecren, moeten de Franschen zich van eigen personeel bedienen. Cm de Duitschers echter gedwee te maken en de blokkade-maat regelen te vervolledigen, heeft thans de hooge geallieerde commissie in het Rijnland het gc- heele Duitsche douane-personeel ontslagen en zelf de toiregeling in handen genomen. Zoo blijft het hard tegen hard gaan en wordt de toestand met den dag meer gespannen en uiterst-moei lijk. Heel de wereld snakt naar interventie. Frankrijk verzet zich hier verwoed tegen en ook Duitschland beweert uit den treure, dat het er niet aan denkt, zoolang Frankrijk volhardt bij zijn pressie-politiek door middel van de occu patie, om bemiddeling te verzoeken en er met Frankrijk over te gaan pro ten op minnelijker en schappelijkeT wijze dan door geweld tot een occoord te komen. In dit verband verdient eenige aandacht een B. T. A. telegram uit Brussel, vol gens hetwelk de Peuple (men lette op het groot aantal schijven, waardoor het nieuwtje gaat) het bericht bevat, dat een zeer belangrijk telegram uit Brussel is gezonden aan de Londensche Daily News door Redwood, redacteur-buitenland van het blad, die verklaart, dat volgens berichten, die hij uit de allerbeste bron zegt te hebben, Duitschlond thans bereid is elk redelijk aanbod te overwegen om te gaan onderhandelen, hetzij onder de auspiciën van den Volkenbond of anderszinsverder seint Redwood, dat Berlijn niet lenger de leus „geen onderhandelingen zoo lang de Roerbezetting duurt", aanheft en dat het slechts de verzekering vraagt, dat de Roerbezet- tirig niet wordt beschouwd als een maatregel van permanenten aard, die neerkomt op het bezit van hot Roergebied door Frankrijk cn dat Frankrijk zijn troepen zal terugtrekken, zoodra Duitsch- land een aanbod zal hebben gedaan, waarover kon worden gepraat. Redwood wijst verder op het gevaar, dat zou schuilen in een terugtrekken door Engeland op dit oogenblik van zijn bezettingstroepen aan den Rijn: een dergelijke maatregel zou z. i. de interventie begunstigen van Rusland, die door de overprikkelde nationalistische kringen in Duitschland zou worden gewenscht. In welinge lichte kringen wordt verteld aldus Redwood dat een Duitsch-Russische militaire conventie de laatste dagen aan Berlijn is voorgelegd, maar dat Cuno zich daar formeel tegen verzet. Boven dien wordt uit Berlijn geseind, dat, indien de Fronsche en Belgische autoriteiten werkelijk het betreden van het Roergebied aan de minis ters van het rijk zou beletten, de Duitsche re geering dit zou beantwoorden door aan de di plomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en België te Berlijn alsmede aan generaal 'Nollel te verzoeken het Duitsche grondgebied te vei- laten. Het is nauwelijks noodig, zegt de Peuple, speciaal de aandacht te vestigen op dit laatste bericht, waarvoor wij de verantwoordelijkheid overigens overlaten aan het groote Engelschc liberale dagblad. De Peuple heeft o. i. gelijk. Zelfs wanneer het bericht niet juist is, is het, naar het ons wil voorkomen, niet ven belang ontbloot, omdat het eigenlijk onder wooider. brengt, wot in de harten van duizenden Engcl- sche liberalen leeft. De jongste debatten in het Engelsche parlement naar aanleiding van de troonrede hebben duidelijk doen zien, dat men in Britsche liberale kringen de Roeractie falaa! echt en als de bron van nog niet to overschou- wen ellende beschouwt. Dat de arbeiders in Engeland Frankrijk's houding in alle toonaarden afkeuren is een feit, dat wij eveneens herhaalde lijk kunnen constotesren. Clynes van de Labour Party om één sprekend voorbeeld aan te halen heeft dan ook in het Lagerhuis ver klaard, dat de politiek, die Frankrijk thans voert, vijandigheid en haat provoceert en dat zijn partij de „monsterachtige leer" verwerpt, dat Duitsch lond moet worden verhinderd sterk genoeg te worden om zijn schulden te betalen. Men ziet dus, dot de Fransche maatregelen worden afgekeurd door uitgebreide Britsche kringen. Deze afkeuring is te belangrijker, daar op het oogenblik een sterk streven tot uiting komt in Engeland om de Asquith- en Lloyd George-liberalen weer te vercenigen. Wanneer deze poging mocht slagen en de liberalen dus in dat geval een krachtiger front zouden kun nen vormen, zouden rij op de regeering in vereeniging met de grootste oppositie-partij: dc Labour Party een krachtigen druk kunnen uitoefenen, opdat zij haar houding van welwil lend afwachten laat varen en hetzij overgaat tot rcchtstreeksche tegenwerking der Fransche plannen, het zij door opzegging der Entente, die Frankrijk toch ook reeds door zijn eigen zinnige politiek bezig is te ondergraven, zijn mede-geallieerden ertoe noopt een einde te ma ken aan zijn jusqu' auboutisme. Dit zijn combi naties, wel-is-woar, maar alle waarschijnlijkheid kan er, dunkt ons, niet aan worden ontzegd. DUITSCHLAND De Fransche maatregelen. Berlijn, T 7 Febr. (Draadloos). De Fran schen hebben het postkantoor, het station en het Finanzamt t e Gelserrkirchen bezet. Hei straatverkeer is tusschen 7 uur na- en 7 uur voormiddags verboden, zoo ook alle publieke vermakelijkheden. Uitgebreide troepenbewegingen. Keulen, 17 Febr. (W. B.) Aan de Köln. Ztg. wordt uit Gelsenkirchen bericht: Sedert hedenmorgen in de vroegte bewegen zich ont zaglijke Fransche troepenmachten, bestaande uit cavalerie, infanterie en tanks, komende uit de richting van Recklinghausen, Bochum en Essen, in de stad Gelsenkirchen. Berlijn, 17 Febr. (W. B.) Naar aan de bladen uit Gelsenkirchen wordt gemeld, werd hedenvoormiddag aan het hoofd van de binnen- gerukte Fransche troepen, tusschen twee offi cieren, als gijzelaar de eenige dagen geleden gearresteerde commandant dei veiligheidspoli tie van Gelsenkirchen hierheen gebracht. Twin tig tonks zijn op verschillende plaatsen opge steld. Al de openbare gebouwen en het station zijn bezet, verder alle bankinstellingen. De win kels zijn gesloten. Waarom Gelsenkirchen bezet >s« Berlijn,I7 Febr. (N. T. A. Draadloos). De nieuwe bezetting van Gelsenkirchen ge schiedt, omdat de stad weigert de boete van 100 millioen rr.ark te betalen wegens den overvol op de Fransche gendarmes. De stad zal zoolong bezet blijven, tot dat geld is betaald. Het post kantoor, station en spoorweg en het financieel bureau zijn door de Franschen bezet. Het ver keer op de straat is van zeven uur 's avonds tot 7 uur 's morgens verboden. Alle publiek© ver makelijkheden zijn insgelijks verboden 110 millioen mark uit de gemeente kas van Gelsenkirchen genomen. Dusseldorp, 18 Febr.. (Havas). Na de occupatie van Gc'senkirchen, welks gemeente raad weigerde een boete van 100 millioen mark bowte te betelen, is een bedrag var. 110 mi'.Hoen merk uit de gemeentekas genomen. Het douanekan&or te Düren bezet. Keulen, 17 Febr. (W. B.) Naar de Köln. Ztg. meldt, is het hoofdkantoor der douane te Düren door de Frar.sdhen bezet. De hoofdinspec teur der douane Fritzel is uitgewezen. Requisites. Keulen, 17 Febr. (W. B.) Volgens een bericht van de Köinischc Zeitung uit Dusseldorp worden ook daar door de Fransche levensmid delen in bezit genomen. Dusseldorp, 17 Febr. (Havas). Hel rijksentrepót van alcohol is in beslag genomen. Er waren 200,000 L. gedenatureerde alcohol en 2500 L. drinkbare. De Fransche douaniers hebben 18 millioen aan rechten geind. De blokkade. P a r ij s, 17 Febr. (B. T. A.) De Duitsche regeering heeft tot de kooplieden en industriee- len nieuwe instructies gericht als tegenmaatre gel tegen het verbod van uitvoer der bezettings autoriteiten. De rijksregeering verbiedt allen uit voer van goederen over de Fransche en Belgi sche grens; zij verbiedt allen kooplieden en in- dustrieelen van het bezette gebied geleverde goederen in buitcnlandsche deviezen te betalen en zü herinneren eraan, dat de douanerechten betaald moeten worden op de bureaux in on bezet Duitschland, Essen, 17 Febr. (W. B.) Op alle contro lestations is de controle scherper geworden. Arrestaties en uitwijzingen. Gelsenkirchen, 17 Febr. (W. B.) Bij de bezetting van het station alhier werden de stationchef Kaufmann cn een hoofdinspecteur bi; do spoorwegen gearresteerd en weggevoerd. De Franschen hebben de voor loonen bestemde gelden en de ontvangsten van den dag in beslag genomen. Essen, 17 Febr (Havas). De krijgsraad heeft den burgemeester en den directeur van de douane te Zweibrüken uitgezet en den bur gemeester, een inspecteur van politie en den stationchef van Landau gearresteerd. Een deta chement Fran3che troepen heeft de kaze ne van de veiligheidspolitie te Essen zonder incident bezet. Do directeur van politie is in hechtenis genomen en 80 politiemannen zijn ontwapend. Essen, 17 Febr. (W. B.) In den afgeloo- pen nacht werd een der eigenaars van de chemi sche fabriek-GoIdschmidt, dr. Theodor Gold- schmidt, in zijn woning gearresteerd cn naar Bredeney gebracht IC-11 UBIIIU1 mill IDZCBI V3.C qualiteltep en kleuren I Caiilan'e pijjzci Dortmund, 17 Febr. (Havas). De voor naamste ambtenaren zirn gearresteerd Dusseldorp, 18 Febr. (W. B.). Van middag verscheen bij den regeeringspresident dr. Grützner, die zich juist in gesprek met den rijksafgevaardigde Arthur Engberg van Stock holm en den redacteuT Sven Bachlund van de Ny Tid (Gothenburg) bevond, een Fransen offi cier met gendarmes en overhandigde hem een arrestatie- en uitv.'ijzingsbevel. De regeer rgs- president is naar Barmen uitgewezen. De ?den hiervan is onbekend. Dusseldorp. 18 Febr. (Havas.). Ra- geeringspresident Grützner is uitgewezen inge volge een protestschrijven naar aanleiüng van de arrestatie van den burgemeester von Duisburg, welk protest beleedigend was voor den Belgischen bevelhebber van 't bruggen hoofd Duisburg. Bottrop, 17 Febr. (W. B.). De oppe.bur gemeester dr. Bauer werd vanmorgen door de Fransche troepen gearresteerd, omdat hij ovei- eenkomstig de instructie der rijksregeering geet kolen aan de bezettings-overheden leverde. Dusseldorp, 17 Febr. (Havas.). Het verzet der ambtenaren duurt voort. Op 14 en 15 Febr. hadden 53 uitwijzingen plaats. Vcroordeelingen. Aken, 17 Febr. (W. B.) De burgemeester en enkel© andere officieele personen irit Kleef hebben voor den Belgischen krijgsraad terecht gestaan wegens weigering om de bezettings overheid te gehoorzamen. Zij zijn iecer veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf, met aftrek van voorloopige hechtenis. Aken, 17 Febr. (W. B.) In het proces tegen den eersten burgemeester van Duisburg Jarres werd hedenvoormiddag om negen uur door den krijgsraad vonnis geveld. Hij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en moet al de kosten dragen. Dr. Jarres heeft ver klaard, dat hij in hoogcr beroep zou gaan. In de motivecring van 't vonnis wordt gezegd, dot Duisburg tot het effectief bezet gebied behoort en de militaire bevelhebber het recht van be stuur en von de berechting bezit. Do burgers moeten zich schikken naar de verordeningen der bezettingsmogendheden. Aken, 17 Febr. (Havas.). Dc burgomees'.or van Duisburg is door do Belgen tot oen maand gevangenisstraf veroordeeld. De Schutzpolixc* te Essen. Dusseldorp, 17 Febr. (B. T. A) Waar schijnlijk zal de SchutzpoHzci tc Essen gehce' worden ontwapend en vervangen door versterk te gemeentepolitie. Stakingsleider in beslag genomen. Dusseldorp, 18 Febr. (Havas). Er zijn 250 millioen marken, bestemd voor de staken de spoorwegmannen, te Trier in beslag geno men. De algemeenc toestand. Dusseldorp, 17 Febr. (B. T. A.) Dc toe stand van thans wordt vooral gekenmerkt door oen samentrekking van troepenmachten in en kele centra als Essen, Gelsenkirchen, Reckling hausen, Bochum. Opmerkelijk is, dat in deze centra de betrekkingen tusschen de bezettings troepen en de arbeiders en mijnwerkers tot geen enkel incident leidden. Tc Recklinghouscn zijn de betrekkingen met de oude gemeentelijke ver legen woordiging geheel verbroken. De bevolking keurt overigens volstrekt niet nlle besluiten der regeering te Berlijn goed. Zeer ontevreden is men over de stijging der mark. De arbeiders begrijpen heel goed dat de groote industrie alleen voordeel trekt van de ontzaglijke wanhopige opofferingen der rijks regeering om de mark te doen stijgen. Niet o'- leen de communistische, ook de socialistische pers uit zich in dit opzicht op bittere wijze. Te Bochum, bij ontstentenis van het gemeen tebestuur, zijn de Franschen in rechtstreeksch verkeer gekomen met de bevolking en do mijn werkers. De betrekkingen zijn daardoor vol strekt niet slechter geworden. Het optreden van gisteren, te Essen in dc kazerne der veiligheidspolitie schijnt de politie agenten geheel in verwarring te hebben ge bracht. De veiligheidspolitie is geheel uit de straten verdwenen, slechts de gemeente-politie blijft in den dienst voorzien. Waarschijnlijk zal de veiligheidspolitie te Essen geheel worden ontwapend en vervangen worden door een ver sterkte gemeente-politie. Dusseldorp, 18 Febr. (Havas). De ont spanning wordt steeds meer merkbaar. Dc direc teur der douanen te Bochum heeft besloten mc- dedeelingen der beT ttingsautoriteitcn in ont vangst te nemen, zelfs wanneer zij in het Fransch zijn gesteld. De raad van commissarissen van de „Mer- kischer Sprecher" heeft verzocht om intrekking van het besluit, waarbij het verschijnen van dat blad voor den tijd van 2 weken verboden was. De raad erkende volkomen de motieven te be grijpen, die tot de schorsing hadden geleid en vei zocht in het vervolg den iirecteur of den hoofdredacteur persoonlijk aansprakelijk te stel len. De winkeliers te Essen beginnen weer aan dc Franschen en Belgen te verkoopen; zij verklaar der dot ze niets liever wilden den verkoopen, maar dot ze geterroriseerd worden door de na tionalistische organisaties. Te Essen zijn de ruiten van een hendelainrich- ting ingegooid op grond van de bewering, dat die inrichting op te goeden voet met de Fran schen stond. De directeur protesteerde en ver klaarde een vervolging te zullen instellen te gen degenen, die dien laster verkondigden. De toestand van 't verkeer. Essen, 17 Febr. (W. B.) De toestand van het verkeer is gisteren slechter geworden, met name in het district Elberfeld. Te Dortmund is het „Verkehrsamt" bezet. Duisburg, 17 Febr. (W. B.) Betreffende het verkeer op het Rhein-Hcrne-konoal kon worden gemeld, dot de Franschen ct in go- sloogd zijn do sluisdiensten over te nemen. Spoorwcgongolukk Dusseldorp, 18 Febr. (B T. A.). De toestond op de spoorwagen is stationnoir. Gis teren kwam te Crefeld--Linn oen Belgische mi litaire trein in botsing met een Franschen le- vensmiddelentrcin. Eén persoon werd gedood. To Dolhausen kwam een Fronsche militaire trein in botsing met een trein uit enkel 'oio- motieven bestaande, waarbij tweo personen wer den gedood en elf gewond. Het kolen transport Dusseldorp, 17 Febr. (B. T. A.) Giste ren zijn er twee kolentreinen naar België, twee naar Italië, drie naar Zwitserland cn acht naar Nederland vertrokken Dusseldorp, 18 Febr. (Hovos). Drie treinen met cokes zijn gisteren van Wedeu naar Frankrijk, een trein met steenkolen naar België vertrokken. De kwestie von 't vervoer in dc Britscho zóne. B e r 1 ij n 17 Febr. (N. T. A. Draadloos). Volgens een bericht uit Solingcn zijn aan de Oostgrens van het door de Britten bezet gebied sinds twee dogen borden geplaatst, die in 't En- gelsch cn in 't Fransch verbieden aan gewa pende Franschen om het Britsche bezette ge bied te betreden. Londen, 19 Febr. (R.) De Daily Express verneemt uit Dusseldorp, dat do Britsche uoe- pen heden een klein gedeec-: von de Koulaolte zóne zullen ontruimen. P a r ij s, 1 7 Febr. (B. T. A.) Le Trocquer ia te Parijs teruggekeerd. De ministers kwamen vanmorgen onder voorzitterschap von Poincaré bijeen. Le Trocquer bracht verslag uit over de onderhnr.delingen te Londen. Poincaré stolde zijn collega's op de hoogte van den buitenland- schen toestand. Londen, 17 Febr. (Havas.) Men beves tigd, dot het Fransche verzoek, hetwelk de Lon den is gedaan en gebaseerd was op het troc" laat van Versailles, de noodzakelijkheid oen- voert voor de geallieerden om dc veiligheid van hun verbindingslijnen te verzekeren, wourvoor de verantwoordelijkheid in loatsten aanleg op De- gou'.to, den opperbevelhebber der geallieerde troepen rust. Terwijl men van Engelschc zijde de bedenking maakte, dot de bezetting van het Roergebied de militaire transporten aanmerke lijk heeft doen toenemen, merkte men van Fran sche zijde op, dot de maatregel von de bezetting genomen is overeenkomstig den tekst von hot vredesverdrag en dat dus de gevolgen ervan aanvaard moesten worden. Ten slotte stelde het Engelsche kabinet een middenweg als oplossing voor, die onnvaord schijnt te zijn. De militaire transporten der Franschen zoa- den langs de hoofdlijnen kunnen gaan, maar al leen in den omvang waarin zij vóór de bezetting van het Roer-gebied plaats hadden. In de prak tijk zou het Fransche militaire verkeer zoo doende grootendecls verzekerd zijn. Reuter seint dd. 17 Febr. uit Londen: De ochtendbladen nemen in het algemeen aan, dot, terv/ijl het Britsche kabinet niet in staat is de politiek van welwillende onzijdig heid in het Roerbekken in overeenstemming te brengen met de inwilliging van het Fronsch- Belgische verzoek om een vrij gebruik der spoorwegen, het zich in de besprekingen van gisteren bereid verklaarde de operaties van de bondgenooten ie vergemakkelijken door het ge bruik toe te stoan vc^ een kort stuk spoorweg, juist binnen de Britsche zone. Le Trocquer, die geïnterviewd is voor zijn vertrek, zcide dat overeenstemming meer dan waarschijnlijk was op een grondslag, dien hij niet kon onthullen. Enkele bladen leggen er den nadruk op, dat de Britten de voorkeur geven aan een volledige ont ruiming boven een volledige aanvaarding von het Fronsche plan. Bij het bestaande gevaar voor economische en politieke militaire verwik kelingen betoogt men: Indien wij niet neutraal kunnen blijven en in het bczetto gebied blijven, moeten wij neutraal blijven en verdwijnen. De Oorspronkelijke detectiveroman door R. J. BRANDENBURG. 16 „Maar lord Arthur interesseert zich zoozeer voor crimineele zaken, dat hij zeker geen tijd heeft kunnen vinden een oude vrouw eens op te zoeken." Ik had moeite een opkomende lachbui te be dwingen. Arthur wil voor niemand weten dot hij zich beweegt op het gebied van den detective en alleen Scotland yard weet welk een krach tigen steun de officieele politie ondervindt van den amateur. Ik zag dat Arthur rood werd en hij haastte zich te verzekeren, dat hij niels had te maken met dat soort dingen, dat de recher che die raadseltjes maar moest oplossen. Waar op lady Warsteword repliceerde dat hij zich zoo druk had gemeakt op dien bewusten avond bij de Cersons. Het gesprek kwam nu natuurlijk op den moord op Merrybone en op den dood van Sir James. De twee figuranten ik moet tante Jene uit zonderen, die een gezicht zette als wilde ze lie ver over een vroolijker onderwerp praten knikten en beaamden wat de gastvrouw zei. Al gemeen was het medelijden met Merrybone, die een gezicht had als een baby, zooals een der oude dames zet (Verbeeld je een baby met een Bo-easy!) Over Sir Jame? luidde het oordeel minder gunstig, hij werd uitgemaakt voor een wildeman, die zijn „natuurlijken dood" gestor ven was en het „de mortuis nil nasi bene" werd door de drie theetantes absoluut genegeerd. De politie was vervolgens aan de beurt. Lady Wasteword verwonderde zich over de domheid van de dienaren van den Heiligen Her mandad. Hoe was 't mogelijk dat zij den moor denaar van Merrybone niet hadden kunnen ont dekken. Zij, lady Wasteword, had zoo vaak ge had dat een von haar vazen gebroken was en niemand van het personeel wilde bekennen wie 't gedeen had, maar altijd was het tweede meis je de schuldige geweest en was de waarde van het vernielde voorwerp prompt van haar week geld afgehouden. Ik kon- niet nalaten op te meiken dat het tweede meisje doodonschuldig was aan Merry bone s dood, de logica van lady osteword's beweringen ontsnapte mij ten r?t enmnle, maar deze ging onverstoorbaar voor met haar fi'ip- pica tegen de handhavers der openbare orde en rust en betoogde dat „natuurlijk" met die zigeuners ze bedoelde het strijkje de da der moest zijn binnengeglipt; immers dat zwervend volkje is niet te vertrouwen en zij eindigde met het uitspreken van haai cippe ver ontwaardiging dat niet be'e- werd zorg gedra gen voot de veiligheid der High-classes in 't algemeen cn van lady Wasteword in het bijzon der. Tante Jene bracht nu het gesprek op het toilet, een onuitputtelijk onderwerp. En dra was men in een geanimeerd dispuut gewik keld over de vraag of men op vijftigjariger. leeftijd de drie dames waren in de zestig nog groen kon dragen en welke kleur het best stond bij licht-grij zend haar. Men werd het dien middag niet eons en cr zullen nog heel wat jours moeten plaats vinden voordat deze brandende vraagstukken zijn afgehandeld. De wijze van kleeden van de jonge meisjes werd hierop over den hekel gehaald, de koitc rokken konden geen genade vinden in de oogen der drie gratiën, waarvan er een beweerde dal een vrouw de veertig moest zijn gepasseerd al vorens zich de weelde van een voetvrijen rok te kunnen veroorloven. Als nooidschulaigcn aen de verwording der mode werden de actrices aan de kaak gesteld, die dooi hun ertra-voganle toiletten een slecht voorheeld gaven en den meisjes het hoofd op hol brachten, reden waar om aan jonge dames beneden den hierboven aangegeven leeftijdsgrens het schouwburgbezoek ten zeerste moest worder. afgeraden. Van den schouwburg naar de concertzaal was slechts een stadje. Lady Wasteword had tal rijke complimentjes voor Tilly te incasseeren en de afgezaagde vergelijking met den nachtegaal werd druk misbruikt. Arthur vroeg belangstel lend waai zij haar opleiding had genoten en de gastvrouw vertelde dat Tilly vijf jaar geleden eenigen tijd te Berlijn op het conservatorium geweest was. „Wilde zij concertzangeres worden?" vroeg Arthui. „Zoo dwaas was zij," was het geieede ant woord, „maar de familie heeft er een stokje voor gestoken." „Zoodot zij het conservatorium vóór het vol eindigen van haar studie heeft moeten verlaten? Hoe jammerl" „Absoluut niet jammer," ratelde Wasteword, .dat zou het geweest zijn wanneer een der leden van onze familie zich op de planken had begeven, ik zou mij doodgeschaamd hebben." Zoo draaide zij nog een poosje af als een srramofoonp!aat en ik kreeg den indruk dat zij "•et liedje niet voor den eersten keer zong. „Hoe lang was juffrouw Loveland in Berlijn?" „Twee jaar, van begin 1911 tot December 1912," lady Wasteword zeide het of ze een lesje opzei. Arthur hield een keurige rede over den ver edelenden en onwtikkelenden invloed van uit stekende leiding en over den grooten roep die van het Berlijnsche conservatorium uitgaat. Ik dacht met weemoed aan Merrybone, die het Duitsche tooneel zoo had opgehemeld. Daar ging de deur open en kwam Tilly bin nen. Men kon het haar aanzien, dat het haar inspanning hod gekost om op te staan. Zij zag thans wit als melk, die door den melkbot. met ijver is gewasschen. rondom haar oogen, die flauw stonden, waren donkere kringen getrok ken. Be stond vlug op om een leunstoel bij te schuiven en bracht haar, mijn arm om haar heenslaande, daarheen. Zij glimlachte flauwtjes, drukte haai zakdoekje, dat een sterke eau de cologne-geui verspreidde 'egen den neus en snoof begeerig de prikkelende lucht naar bin nen, dan keek te haar tante aan als een kind, dat bang is om beknord te worden. irJe had moeten blijven liggen," zei ik zacht verwijtend. „'t Was de moeite niet waard," antwoordde ze mat, ,,'t was hoofdpijn, maar misschien gaat het juist door het opstaan wel over." „De dames zijn verheugd, nog een oogen blikje van je gezelschap te profiteeren," begon haar tonte, „voel je je al wat beter?" Tilly knikte, ik zog hoe ze zenuwachtig aan haar zakdoekje plukte en voelde groot mede lijden met haar. Dc keek naai Arthur, die de zieke met be longs te Hing observeerde en op zijn kalme manier haar wat trachtte op te beuran. Haar donkere oogen bleven droevig, ol plooi den zich ook haar lippen tot een lach en zelden heb ik iemand zoo kunnen aanzien dat ze leed aan een hevige hoofdpijn. De beide oude kaketoes begonnen daarop tegen Tilly te knikken, waarschijnlijk in de hoop en verwachting, dat die grimassen hoor zouden doen lachen, zoools een circus-clown het publiek aan 't schateren brengt door met zijn wwit gezicht te grijnzen. Het effect was hier echter nihil cn daarom gooiden de twee het over een onderen boeg en begonnen Tilly hartroerend te beklagen, de jammerkreten wer den door lady Wasteword spoedig onderbroken, die opmerkte dot meisje flink en opgewekt behoort te zijn en daarna uiteenzette hoe het hedendoagsche opvoedingssysteem de kinde- ren verwent en verweekelijkt Waarop ik repli ceerde dat dit systeem toch wel niet door spreek ster zou zijn toegepast, wat haar mij deed aan staren met open mond over zooveel brutaliteiL Tonte Jane, die dien middag merkwaardig weinig had gesproken, voor haar doen, redde de situatie door op te staan, welk voorbeeld door Arthur cn mij met vreugde werd gevolgd. Bij 't afscheid nemen kreeg ik von ieder van 't drietal nog een boozen blik, die door mij met m'n liefsten glimlach werd beantwoord. „Word maar gouw beter," zei ik tegen Tilly „en kom me dan maar eens gauw opzoeken.' We reden naar huis, Arthur ging nog even mee naar binnen. „Dc ben nog even meegegaan," verkloorde hij, hoen tante naar boven was gegaan om zich te ontdoen van haar uilgaanstoilet, „omdat ik je nog even wilde spreken. Je hebt me niets verder gevraagd over mijn onderzoek en ik vind dat heel lief van je." Ik boog voor dit compliment. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1