AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" DERDE BLAD. BINNENLAND. 2h'c Jaargang No. Zatsrdag Februari 1923 REGELING TOEKENNING VAN WACHT GELD AAN OFFICIEREN BIJ DE LANDMACHT. Hel Staatsblad no. 48, bevat een Kon. besluit vnn 21 dezer, tot regeling vnn de toekenning van wachtgeld oun officieren, behoordende tot de landmurht. Daarbij is o.m. bepaald Artikel 1. I. Dit beüluit verstaat onder „offi cieren" de officieren der landmpcht, niet behoo- rende tot het verlofspersoneel. 2. Aon den officier, wien op eigen aan Ons gedaan verzoek eervol ontslag is verleend, hetzij nadat hem was te kennen gegeven dat hij in de termen viel, óm ingevolge art. 70. 3°, der Bcvorderingswet voor de landmacht 7902 op non-activiteit te worden gesteld, hetzij terwijl hij ingevolge het evengenoemde artikel op non- activiteit was gesteld, wordt op zijne aanvrage ten laste van het Rijk wachtgeld toegekend op den voet van de bepalingen van dit besluit. 3. Een zoodanig wachtgeld kan ook worden toegekend aan den officier, die eervol ontslag vraagt en verkrijgt, indien hij behoort tot een wapen, staf of dienstvak, waarbij een overcom pleet aan officieren in zijn rang bestaat of spoe dig zal zijn te wachten. 4. Ontsl ag op eigen verzoek, onder toeken ning von wachtgeld, wordt slechts verleend aan den officier, die niet in de termen valt, om op den voel der Bevorderingswet voor de landmacht 1902 onder toekenning van pensioen of van het recht op pensioen ontslag te verkrijgen. 5. Van de toepassing van dit besluit is uitge sloten de officier, die langer dan één jaar op non-activiteit is ingevolge art. 70, 3°., der Be vorderingswet voor de landmacht 1902. Artikel 2. Voor de toepassing van dit besluit wordt onder diensttijd verstoon de werkelijke diensttijd in den zin von de Pensioenwet voor de landmacht (St.bl. 1922. no. 66), volbracht op den datum van ingung van het ontslag met dierv verstande dat, wanneer de diensttijd ten gevol ge van ontslag is onderbroken geweest, de tijd vóór de onderbreking slechts medetelt, indien de onderbreking minder dan een jaar heeft ge duurd. Artikel 3. 1. Aon een officier, als bedoeld in artikel 1, wordt, ongeacht hetgeen verder in dit besluit wordt bepaald nopens de verhooging voor op te leggen reserveplicht, het genot van wachtgeld toegekend gedurende een tijdvak, ge lijk aan zijn diensttijd ten bedrage van a. indien hij ten tijde van het ontslag kost winner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten bezoldiging, gedurende de volgende drie maan den 85 ten honderd en daarna 70 ten honderd van de laatstelijk door hem genoten bezoldiging; b. in de overige gevallen, gedwendc de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten bezoldiging, gedurende de volgende drie maan den 7d ten honderd en daarna 60 ten honderd van de laatstelijk door hem genoten bezoldi ging. 2. In buitengewone gevallen kon hef wacht geld tot een bedrag van ten hoogste 70 ten honderd van het laatstelijk genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd na het verstrijken der vorcnomschrevèn termijnen worden voortgezet. 3. Voor de toepassing van dit artikel komt do ingevolge art. 70 3 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902 reeds op non-activiteit doorgebrachte tijd in mindering van het tijdvak gedurende hetwelk wachtgeld kan worden toe gekend. Artikel 4. T. Wij behouden Ons voor, om in de gevallen waarin -zulks door Ons noodig wordt geoordeeld, aan belanghebbenden de verplich- ling op te leggen eene benoeming te aanvaarden bij het reservepersonecl der landmacht, zulks op de wijze nader door Ons te bepalen zullende de toekenning of verdere uitkeering van wacht geld aan een officier, gedurende den tijd be doeld in artikel 3, van het aanvaarden dezer benoeming afhankelijk worden gesteld. 2. Tijdens den duur van den reserveplicht ge nieten de belanghebbende^, met inachtneming van het tei zake bepaalde in de artikelen 6 en 8, eenc verhooging van het wachtgeld, omschreven in artikel 3 ten bedrage van 5 ten honderd von de laatstelijk genoten bezoldiging in de verlaten betrekking. 3. Indien het wachtgeld in de gevallen om schreven in de artikelen 6, 7 en 8 geheel wordt vervallen verklaard, vervallen tevens de reser veplicht en de deswege genoten verhooging. 4. Geheele of gedeeltelijke schorsing van het wachtgeld doet den reserveplicht en ook de des wege genoten verhooging niet vervollen. Burgerbetrekkingen bij het Departement van Oorlog. (Officieel). De Minister van Oorlog heeft er de aandacht op gevestigd, dat aanvragen om plaatsing in burgerbetrekkingen bij zijn Depar tement buiten behandeling worden gelaten. Belanghebbenden dienen, om voor dergelijke plaatsing in aanmerking te kunnen komen, zich te doen inschrijven bij het orgaan van den dienst der Arbeidsbemiddeling in hun woonstede, dan wel door tusschcnkomst van bedoeld orgaan, bij de Arbeidsbeurs in de gemeente, in welke zij begeeren te worden aangesteld. De „Koninklijke" en de industrie. •De directies van de Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-materieel genaamd „Werkspoor", de N. V. „Werf Conrad", de Electrotcchnische Industrie voorheen Willem Smit Co., en de Haarlemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee, hebben zich tot den mi nister van koloniën gewend, om te zeggen, dat zij met zeer veel belangstelling kennis genomen hebben van het door de Koninklijke Petroleum Maatschappij dd. 23 Januari tot den minister gerichte adres inzake de voorgenomen invoe ring eener aardolie-belasting. In het bijzonder vestigen zij de aandacht van den minister op het gevaar, waarop de Konink lijke in haar adres wijst, n.l. dat deze heffing onvermijdelijk eeri hoogst aanzienlijke inkrim ping van het petroleumbedrijf ten gevolge zal moeten hebben. In den loop der jaren zijn n.l. door de dfreclie der genoemde petroleumonder- nemlng regelmatig orders voor machines con structiewerk, werktuigen enz. aan hun fabrieken toevertrouwd, waardoor deze onderneming in bijzondere mate de ontwikkeling der Neder- landsche industrie heeft bevorderd. Inkrimping van het petroleumbedrijf zou be perking van orders tengevolge hebben. Zooda nige vermindering van afzetgebied van Neder- landschc industrieën in eigen koloniën moet worden voorkomen. De adressanten spreken daarotn de hoop uit, dat de minister het denk beeld van de invoering eener aardolie-belasting zal prijsgeven. Een adres van gelijke stTckking is tot den mi nister gezonden door de directie von het tech nisch en administratief personeel cn de werk lieden van de N. V. van stoom- en andere werk tuigen H. K. Jonker en Zn. FINANCIEELE CONTROLE VAN WONING- BOUWVEREENIGINGEN. Het verslag van den directeur-generaal, hoofd van de afdeeling volksgezondheid, aan den mi nister van Arbeid, over 1922, betreffende de fi- noncieele controle van woningbouwverenigin gen, werkende met steun uit 's Rijks kas, brengt, gelijk blijkt uit de N. R. Ct„ alweder onverkwik kelijke mededeelingen omtrent den woningbouw met overheidssteun. 86 Vereenigingen gecontroleerd. Omstandigheden hebben een beletsel gevormd voor het stelselmatig afwerken volgens een voor af opgemaakt plan. Eén dier omstandigheden was ziekte en ontslag van ambtenaren. Verder heeft het onderzoek naar het beheer der N. V. Maatschappij voor Volkshuisvesting Vreewijk vele maanden beslag gelegd op een onevenredig groot deel van den beschikbaren tijd en boven dien is ter beoordeeling van de mogelijkheid van bezuiniging een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het beheer van de Rijkskweekscholen voor Vroedvrouwen te Amsterdam cn te Rotterdam en van de Wilhelminaschool te Heerlen en is op verzoek van den minister van Binnenlandscho Zaken een onderzoek ingesteld naar den finan- cieelen toestand der Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huis gezin Zandbergen, in verband met een garantie voor een leening. Ten slotte is het aantal ver zoeken om voorlichting zeer sterk gestegen. Al deze oorzaken hebben tot gevolg gehad, dat het aantal controles slechts 86 heeft bedrogen. Vreewijk. De hernieuwde bestudeering van de boeker van Vreewijk en die van Tuindorp, alsmede een langdurig onderzoek in allerlei papieren, bracht helaas ongunstige feiten aan 't licht. De boek houding bleek door ingewikkelde overboekingen en terugboekingen als het ware ingericht op on eerlijkheden met behoud van den goeden schijn. Bij navraag was telkens niemand daarvoor ver antwoordelijk; met name de directeur verklaar de herhaaldelijk van ongunstige feiten onkundig te zijn. Langen tijd gelukte het daardoor niet een vosten greep in deze duisternis te doen. Ten slotte kwam in den persoon van den hoofdop zichter iemand naar voren, die aan de justitie moest worden overgeleverd. De feiten, welke hem ten laste zijn gelegd en waarop een veroordceling is gevolgd, zijn. Ie het valschelijk onderteekenen van meerdere kwitan ties; 2e het gebruik maken van een kwitantie, groot 17.474, ter verontwoordiging van aan hem ter hand gestelde gelden, terwijl slechts een betaling- van 10.000 had plaats gehad. Een derde feit, dat hem ten laste weTd gelegd, maar dat de rechtbank niet wettig en overtuigend be wezen achtte, was dat hij een korting van 2250, welke aan de N. V. Eerste Rotterdam- sche Tuindorp ten goede had moeten komen, had aangewend ter gedeeltelijke betaling van een nieuwe carrosserie op zijn auto. De provisies, welke hij van verscheiden leve ranciers ontvangen heeft, geven wel het recht, te onderscheiden, dat zulks nog vaker zal zijn voorgekomenhet bleek jechter ondoenlijk alle leveranciers te bezoeken, ter verkrijging van de noodige inlichtingen. Afgezien van de frauduleuze handelingen van den hoofdopzichter, heeft het beheer zeer veel te wenschen overgelaten. Ook hier werd een juiste splitsing tusschen de verschillende plan nen verzuimdevenwel onder zoodanige om standigheden, dat aan opzet moet worden ge dacht. Op verschillende f'noncieele onregelma tigheden vestigt het rapport nog de aandacht. Een kluwen met zooveel opzettelijke knoo- pen en strikken is moeilijk te ontwarren, zoo dat het nog eenigen tijd duren zal, alvorens het eindresultaat van dit onderzoek komt vast te staan en dus voor publicatie geschikt kan worden geacht. De raad van commissarissen der N. V. Eerste Rolterdamsche Tuindorp, die steeds alle mede werking verleende, heeft zich intusschen be reid verklaard, begrootingsoverschrijdingen bij te passen, waartoe het aandeelenkapitaal ter beschikking blijft. Het gebeurde heeft ge leid tot een volkomen scheiding van Vreewijk en Tuindorp, in elk geval totdat de zaken ten volle opgehelderd zijn. Met het beheer van de N. V. Eerste Rotter- domsche Tuindorp en dus met Vreewijk houdt, door den persoon van den directeur van die vennootschappen, verband het beheer der bouwvereeniging Langerak te Langerak, welker gestics eveneens in het rapport worden gerele veerd. Andere vereenigingen. Bij de Protestantsche bouwvereeniging Steenbergen, te Steenbergen, is een kastekort van ongeveer ƒ4000 geconstateerd, hetgeen aan leiding heeft gegeven B. en \V. van Steenber gen hiermede in kennis te stellen en hun te verzoeken dit geval bij de justitie aanhangig te maken. Dit is geschied. Bij de bouwvereeniging Patrimonium te Haar lem werden verschillende onregelmatigheden ontdekt. De zeer slordige wijze, waarop de boek houder zijn administratie voerde, had al eanlei- ding gegeven B. en W. te verzoeken toezicht uit te oefenen. Bij het laatste onderzoek bleek, dat B. en W. opdracht hadden gegeven tot een nauw keurige contróle. Gedeeltelijk in samenwerking met het gemeentelijk toezicht werd de verificatie voortgezet, waarbij onder meer bleek, dat hu ren en waarborgsommen niét geheel verant woord werden. Inmiddels heeft de boekhouder ontslag gevraagd en gekregen. B. en W. is verzocht de zaak in honden van de justitie te stellen, doch ze hebben hierop ge antwoord, dot h. i. in de onregelmatigheden geen reden tot strafvervolging behoeft te wor den gevonden, omdat hier slechts laakbare na latigheid bestaat. Het bestuur stelt den ge- wezen administrateur civielrechtelijk aanspra-1 kelijk voor het tekort, dat reeds voor een groot deel is aangezuiverd. Bij dc controle van de bouwverordening St. Joseph te Vinkeveen en Wavervcen werd een tekort vastgesteld van ongeveer 2200 B. en W. twijfelen niet aan de eerlijkheid van den voorzitter, die tevens dc administratie voerde en bovendien heeft aangeboden het tekort in tien jaren aon te zuiveren. Met dit voorstel is genoegen genomen. De gemeentelijke controledienst te Heerlen heeft onregelmatige handelingen ontdekt bij de bouwvereeniging Heerlen, waarin het gemeen tebestuur aanleiding vond, de tusschenkomst van den officier von justitie in te roepen. Buiten den rijkscontróledienst om, is ook bij de bouwvereeniging» Ons Belang, te Leiden, een kastekort van ongeveer 7000 vastgesteld, in welk feit de justitie aanleiding heeft gevon den den pcnningmecscr te vervolgen cn te ver- oordcelen. Te hooge archhcctcnrekcningeo. Het honorarium en de teruggave von betaal de bestedingskosten aan den architect hebben in dc volgende gevallen de aandacht getrokken. Een architect bracht aon de bouwvereeniging St. Willebrordus, te Wassenaar ongeveer 3950 te veel in rekening, aan de bouwvereeni ging St. Antonius van Padua, te Haarlemmer meer ongeveer 2000 en aan de bouwvereeni ging St. Martinus, te Voorburg, ongeveer ƒ3800. Een verhooging van 45 pCt.'in plaats van 25 pCt. op het honorarium, gebaseerd op de bouwkosten in 1914, komt verschillende malen voor, hoewel een regeling met medewerking van het rijk in dien zin niet tot stond is geko men. Betreffende een tc ruime honorariirmbereke- ning door den architect der woningbouwver eniging Vleuten, te Vleuten, werd in het vo rig verslag gemeld, dat de afwikkeling van deze zaak nog in behandeling Was. Het rap port van den hoofdinspecteur was voor den architect niet gunstig. Eeni^e malen heeft de hoofdinspecteur hem in de gelegenheid gesteld, zijn honorariumberekening te herzien, doch de gegevens waren onbetrouwbaar. Zelfs heeft de architect op ongepaste wijze kennis genomen van de aarteekeningen van den hoofdinspec teur. Diens advies, waarmede de minister zich heeft vercenigd, om één jaar geen steun te verleenen voor plannen, die onder leiding van dpzen orchitect zouden worden uitgevoerd, was niet hoofdzakelijk het gevolg van te hooge ho norariumberekening, doch meer een uitvloeisel van het feit, dat de architect onbetrouwbare ge gevens verstrekte. Een Kamerlid in een Vereenigingswoning. Over het algemeen hebben de gemeente besturen nog niets of zeer weinig verricht om de huren, ook vnn de oudere woningen, indien de inkomsten der huurders dit toelieten, op tc voeren tot een meer economisch peil. Zelfs was niet altiid rekening gehouden met een hoogere storting in het onderhoudsfonds, ver- eischt dooi de stijging der onderhoudskosten Een en ander heeft tot algemeen gevolg, dat een gezonde ontwikkeling tot een normaal huurpeil door den overheidsbouw hier en daar wordt belemmerd cn tot bijzonder gevolg, dat een ongemotiveerde begunstiging plaats vindt van bepaalde bewoners, wier economische toe stond zulks niet eischt, ten nadeele van 's rijks kas en dus van den belastingbetaler in het al gemeen. Ook zijn onder de huurders nog enkele malen personen aangetroffen, die gelet op hun in komsten en hun maatschappelijke positie, niet kunnen worden gerekend tot die categorie van inwoners, waarvoor arbeiderswoningen met rijkssteun worden gebouwd bovendien was de huur; zóó laag, dat de exploitatiekosten der woning niet ten volle werden gedekt ols be woners werden o.o. aangetroffen een lid ^an de Staten-Generael en een wethouder van een vrij groote gemeente. Bezuiniging. Het volgende overzicht toont aan, dat reeds niet onbelangrijk op de bijdragen is bezuinigd. In maximum toegezegd Minder vastgc- bedrag der vast- steld dan Jaar gest. bijdragen Vastgest. op toegezegd 1919 254.193.69 224.411.50 29.782.19 1920 836.272.98 747.454.16 88.818.82 1921 1.235.202.18 1.076.982.22 158.219.95 1922 587.782.66 515.023.76 72.758.89 Hierbij moet evenwel worden opgemerkt, dat een, zij het ook minder belangrijk, gedeelte der besparing in de laatste kolom aangegeven, ver kregen is door de omstandigheid, dat in ver schillende gevallen de werkelijke bouwkosten der woningen lager zijn uitgevallen dan dc ge raamde kosten. De directeur-generaal stelt zich voor, dat het erslag over 1923 een progressie zal aanwijzen van de op dit punt verkregen resultaten. Een hospitaal met één patiënt. In 'het militair hospitaal te Haarlem, dat reeds eenigen tijd buiten dienst gesteld was, is tur weer een soldaat, die door een tram is aange reden, ter verpleging opgenomen. Op I April wordt het hospitaal definitief buiten dienst ge steld. Afbraak. De buiten dienst gestelde militaire hospitaal- barakken en keeten te Nederhorst den Berg, Muiden en Muiderberg zullen dezer dagen door den Ontvanger der Registratie tc Hilversum bij inschrijving worden verkocht. W aarschuwing. Het dostenrijksche gezantschap tc 'sGraven- hage zendt ons de volgende waarschuwing:. Een zekere Paul Neumann uit Weenon, moet in het buitenland onder het aannemen van ver schillende qualiteiten en het misbruik maken van vereenigings-stempels bijdragen inzamelen. Het is niet buitengesloten, dat hij zich ook tot vereenigingen en weldadige personen in Neder land richt, om welke reden gewaarschuwd wordt tegen het aanknoopen van betrekkingen met be doelde persoon. Finantiëel Overzicht. De toestand in het Ruhrgebied wordt steeds slechter, zonder dat er evenwel teekenen zijn, die er op wijzen, dat zij spoedig zóó critiek zal worden, dot een oplossing onvermijdelijk is. Zoolong dit niet het geval is kunnen pogingen, om door overleg tot een regeling van het con flict te komen, geen succes hebben en zoowel de regeering der Vcreenigde Stoten als die van Groot-Brittannic hebben dan ook verklaard voorloopig geen voorstellen tot bcmiddelii^: te zullen doen. In verbond hiermede heeft op de beurs, die zich een tijdlang geheel aan den in vloed der politieke gebeurtenissen had kunnen onttrekken, in den aanvang der week weder een ongeanimeerde stemming de overhand gehad. Zelfs de voste houding der wisselkoersen, die gewoonlijk een stimuleerenden invloed op de tendenz der fondsenmarkt heeft, heeft thans geen wijziging van beteekenis kunnen teweegbren gen. Opmerkelijk is het op de wisselmarkt inge treden herstel, voor zoover francs betreft, intus schen zeker wel. Het wordt toch hoe langer hoe duidelijker, dat Frankrijk in financieel opzicht bij het Ruhr-avontuur geen zijde zal spinnen. De Fransche minister-president heeft reeds moe ten erkennen, dot van een exploitatie van het Ruhrgebied door de Franschen geen sprake is, cn dat de controle, <flc door de bezettingstroe pen wordt uitgeoefend, in plaats van tot een vermeerdering van de kolenleveringen naar Frankrijk cn België te hebben geleid, tot dusve; een vermindering hiervan tengevolge heeft ge had. Sedert de bezetting konden in het gehec slechts 1026 kolentreincn naar Frankrijk cn België worden gedirigeerd. Dc vermindering van den Duitschen stecn- kolenaanvocr heeft reeds een uiterst ongunsti- gen invloed op de ijzer- en staalindustrie van Fronkrijk. In Lotharingen, dat bijna geheel op dc levering van Ruhrkolen is aangewezen, moes ten van de 83 hoogovens, die in het begin van het jaar in werking waren, 35 gedoofd worden. In België, dat voor omstreeks de helft eigen productie in zijn kolenbehoeftc kan voorzien, zijn de gevolgen mindeT fataal. Toch moesten ook hier wegens gebrek aon kolen drie hoog ovens gedoofd worden. Luxemburg, dat daaren tegen weder grootendeels von Duitschland af hankelijk is, moest tien hoogovens buiten wer king stellen. Liggen de grootere inkomsten, die Frankrijk uil dc Ruhrbezetting hoopt te behalen, nog in een ver verschiet, in de uitgaven moet daaren tegen onmiddellijk voorzien worden. Voor dc verschillende missies in het Ruhrgebied zal de minister van Financiën een crediet a ah vragen van Fr. 5 millioen. Voor militaire uitgoven is in Januari en Februari een extra bedrag van Fr. 35 millioen noodig, terwijl voot het beheer der spoorwegen een bedrag van Fr. 60 millioen gevraagd wordt, in totaal dus Fr. 100 millioen, waarbij in het oog te houden is, dat de militaire uitgaven, wanneer de bezetting wordt gehand haafd, in de volgende maanden zullen terugkee- ren. Een deel van deze kosten zal, naar men hoopt, door de op den duur uit het Ruhrgebied te verkrijgen inkomsten gedekt worden. Waar het restant echter vandaan zal moeten komeh, is niet duidelijk, wanneer men bedenkt dat dc begrooting voor 1923 nog niet eens in even wicht is, daar de Kamer en de minister het over de wijze van dekking van het deficit riet eens konden worden. In Frankrijk troost men zich met de gedachte, dat de toestand in Duitschland al evenmin roos kleurig is en dat in verband dnormee dc Duit- schers hun tegenstand niet lang meer zuilen kunnen volhouden. Dat dc „Katastrophen- hausse", die zoo langen tijd tot een schijnbloei van het economisch leven in Duitschland heeft geleid, niet tot in het oneindige zou kunnch voortduren, was te voorzien. Het voorbeeld van Oostenrijk heeft geleerd, dat éénmaal het punt komt, waarop prijzen en loonen zich aan het niveau van dc wereldmarkt hebben aangepast, en dat, wanneer dit punt eenmaal bereikt is, het in snel tempo bergafwaarts gaat met het be drijfsleven. Dc bezetting van het Ruhrgebied heeft de economische inzinking in Duitschland verhaast, terwijl de moeilijkheden vermeerderd zijn door dc wanrdeverdubbeling, die de Maik in de laatste paar weken heeft ondergaan. Tegenover deze stijging in de waarde van het geld staat geen overeenkomstige vermindering van het prijsniveau. Blijkens de officiccle indexcijfers zijn de groothandelsprijzen in Duitschland in de laatste veertien dagen gemiddeld slechts 10 teruggegaan, cn in den kleinhandel valt eerder nog een verdere stijging der prijzen waar te ne men, daar de winkeliers weigeren, hun artike len, waurvooT zij hooge prijzen hebben betaald in Marken, die dc helft van de tegenwoordige waarde vertegenwoordigen, met verlies van de hond te doen. Onder deze omstandigheden kan aan loons verlaging voorloopig nog niet gedacht worden. Op hun beurt moeten de hooge loonen aon een algemecne verlaging van het prijsniveau m den weg staan, terwijl de door de stopzetting der productie in het het Ruhrgebied veroorzaakte hooge kolenprijzen eveneens de prijzen der fa brikaten drukken. Dit blijkt wel duidelijk h.cr- uit dat, terwijl als boven gezegd het indexcijfer voor alle groothandelsprijzen de laatste veertien dogen met 10 is teruggegaan, de gemiddelde prijs der industriëele producten slechts met 2}j is verminderd. Door dezen gang van zaken moet de voor sprong, dien de Duitsohe industrie zoo longen tijd op de wereldmarkt gehad heeft, wel hoe langer hoe meer verminderen. Hierbij komt nog, dat de onzekerheid ten aanzien der uit voering van verstrekte orders, nu de kolen- schaarschle verschillende fabrieken tot in krimping von hun bedrijf dreigt te dwingen, vele afnemers aanleiding geeft, hun bestellingen elders te plaatsen. Dat de Duitsche concurren tie reeds sterk aan het afnemen is, blijkt o.o. wel uit de dezer dagen gepubliceerde cijfers betreffende onzen buitenlandschen handel in Januari. De totale uitvoer in deze maand is, in vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar, vooruitgegaan van 522 millioen K.G. tot 639 millioen K.G., dj. dus met 20 Nog be vredigender is het echter, dat de export van fa brikaten, wat het gewicht betreft, met niet min der don 70 is toegenomen, n 1. van 82 mil lioen K.G. in Januari 1922 tot 138 millioen K.G. in de Eerste maand van dit jaar. In den invoer von fabrikaten daarentegen viel een vrij aan merkelijke vermindering waar tc nemen. Deze bedroeg n.l. in Januari van dit jaar 305 mil lioen K.G., tegen 329 milHocn K.G. in de over eenkomstige maand van 1922. Geheel afgezien von de principieele kwestie „Vrijheid of Bescherming" mag men nu dc Duitsche valuta-concurrentie zienderoogen aan scherpte verliest, zeker wel dc vraag stellen, oi het thans door onze regeering ingediend wetsontwerp, len doel hebbende oen ueperking van den invoer van schoenwerken, nu het juist op een tijdstip gekomen, waarop weder nor male verhoudingen beloven in te treden, niet gevoeglijk achterwege had kunnen blijven. Dc verbetering, die in de cijfers van onzen uitvoerhandel is ingetreden, doet eveneens dc vraag rijzen, of er onder deze omstandigheden nog wel aanleiding bestond voor de dezer do gen aangebrachte wijzigingen in de in het vo rig jaar getroffen regeling van staatsgaranties voor exportcredictcn hier te lande, teneinde deze meer bruikbaar te maken. Ook op zich zelf heeft deze regeling tot dusverre den han del slechts uiterst geringe diensten bewezen, wegens de ermede verbonden administraticvo rompslomp en de groote mate van zekerheid, die door de regeering verlengd werd, waardoor het eigenlijke doel, het verkrijgen van regce- ringsgarantie, wanneer een bankinstelling de transactie te riskant achtte, verloren ging. Of no dc aangebrachte wijzigingen een grootër ge bruik van de Staatsgarantie zal worden ge maakt, volt te betwijfelen. Wel kon volgens de thans geldend© bepalingen de exporteur een garantie krijgen, waardoor hij verzekerd is van terugbetaling door den Staat van 40 van zijn niet inbare vordering. Deze 40 zullen echter eerst worden vergoed, wonneer na uitwinning von het wisselpersonecl en de voor do beta ling gestelde persoonlijke en zakelijke zeker heid nog een onbetaald bedrog overblijft. Voor de solide exportondernemingen (en oun onsoli de zal dc Staatsgarantie stellig niet verstrekt worden, gezien het feit, dat de financicelc po sitie van den aanvrager grondig onderzocht zal worden, cn dat, wanneer deze niet geheel in orde is, do garantie geweigerd kan worden) zal het in de meeste gevallen veel gmakkelij- ker zijn, langs den normolen weg door bemid deling van hun bankrelaties zekerheid voor dc betreffende exporttransactie te verkrijgen, b.v. door het doen openen van onherroepelijke, ge confirmeerde credieton etc., dan op de omslach tige wijze, waarop de kwestie bij het aanvra gen van dc Staatsgarantie moet worden be handeld. De mogelijkheid, dot een cventucelc nieuwe inzinking van den Markenkoers don voorsprong der Duitsche industrie op de wereldmarkt we der zal vergTOOten, is onder de tegenwoordige in Duitschland heerschcnde verhoudingen, wel ke wij hierboven schetsten, niet groot te achten. Bovendien echter worden thans door de Duit sche regeering ernstige pogingen aangewend, om tot een stabiliscering van den Markenkoers te geroken. De eerste stop op dezen weg is ge zet door de steunoctic van de Mark, door mid del von den verkoop van buitcnlandsche wis- seLs uit de „Deviscnreservc" der Rijksbank. Teneinde deze 'steunoctic le kunnen volhou den, wil de Duitsche regcering thans trachten, de in Duitschland aanwezige groote bedragen buitcnlandsche wissels tot zich te trekken door het uitgeven van een binnenlandsche goudlee- ning, tot een totaalbedrag van 200 millioen Goudmarkcn, of 50 millioen dollar, in den vorm van schatkistwissels met een looptijd van drie jaor, die door de Rijksbank gegarandeerd worden. De helft van het bedrag is reeds door 'een consortium, waaraan alle Duitsche ban ken deelnemen, overgenomen. Men hoopt, dat de Duitsche industrie de rest zal nemen. De storting op de leening geschiedt in buitenlond- schc chëques of buitcnlondsch papier, de af lossing en rentebetaling in papiermarken tegen den dollarkoers van den dag. In Duitschland heeft men van deze lecning groote verwachtin gen. Men stelt in het licht, dat het nieuwe fonds groote voordeelcn biedt boven het aanhouden van buitenlandsche wissels. De söhatkistbiljet ten toch zullen rente dragen (gesproken wordt van een rentevergoeding van 7 terwijl zij voorts gemakkelijk beleenbaar zullen zijn. In tusschen zal nog moeten worden afgewacht, of de zekerheid, die het nieuwe fonds biedt, groot genoeg geacht wordt. Wanneer het inderdaad gelukt, voor 200 millioen Goudmark (d.i. tot den tegenwoordigen koers c.e. 1000 milliard papiermerk), aan buitenlandsche wissèls aan het Duitsche bedrijfsleven te onttrekken, en deze neer de Rijksbank over te brengen zal, naar men hoopt, een begin zijn gemaakt met de zoo noodige seneering van het Diritscho geldwezen. Op de Amsterdacshe beurs is dc stemming ge durende het grootste deel der afgeloopen weck uiterst lusteloos geweest. In dc laatste dagen is echter een vrij krachtig herstel ingetreden, dat ook thans weder uitging von de cultuurafdee- ling, op een nieuwe scheipe «nbetering van den prijs vun Cubasuiker tc New york. Deze is tot een cent boven het hoogste punt, dat in dc vorigo week bereikt werd, gestegen. De vrees, dat dc stijging voor een groot deel oan specilatieve manipulaties zou zijn toe te schrijven, is hier door weder op den achtergrond gedrongen, of schoon de sterk uiteenloopende romingen van den Cuba-suikeroogst ook thans nog stellig aan leiding geven, om eenige reserve ten aanzien van het verdere verloop der suikermarkt in acht te nemen. Tegenover de vermindering der ra ming van den Cuba-suikeroogst tot 3.800.000 ton wordt door andere statistici dc schitting van 4.200.000 ton gehandhaafd. Voor rubberoandeeJen is de tendenz aan het einde der week eveneens gunstiger geworden. Speciolc vraag bestond voor de aondeelen van die ondernemingen, welke behalve rubber ook koffie produceeren, in verbond met de recente krachtige verbetering van den koffieprijs. Ook theeaandeclen blijven gezocht, eveneens op het gunstige verloop van de markt voor het pro duct. Volgens een door de Engelsche firma Har risons en Crossfiela gepubliceerde raming zal de wcreld-theeoogst in 1923 vcrmoedeb'jk ca. 652 millioen lbs. bedragen (waarvan Ned. Indic 90 millioen lbs. zal leveren), waartegenover een geraamde wereldconsumptie stoot van 710 mil lioen lbs., zoodot het uit dc zichtbare en onzicht- borc voorroden aan te vullen tekort co. 60 mil lioen lbs. zou bedragen. Van olie-woorden gaven Koninklijke een stij ging te zien, in aansluiting oan de betere stem ming voor het fonds op de buitenlandsche beur zen, en mede op het bericht betreffende het öan" boren van een nieuwe bron door de Mexican Eagle. Ook enkele industriëele woorden konden een avans boeken. Voor scheepvaartaandeclcn was de stemming ongeanimeerd. Tabakken daar entegen sloten zich bij het verloop der rubber- afdecling aan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 9