GOUD-, ZILVER-, en UURWERKEN. „L'HIRONOELLE" DE EEMLANDER BUITENLAND. WILLEM GROENHUIZEN. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS ;oor PRIiS DER ADVERTENVIEN UIT DEN OMTREK. 21e Jaargang No. 228 toon 210, idem tranco pe. po*t 3.- -er week imer gratis verzekering tegen ongelukken) 0.17*, aiaandcrlijkc nummers 1 0.05. AMERSFOORTSCH DAGBLAD Woensdag 28 Maart 1923 j» OIRECTEUR-UITGEVERi J. VALKHOFF. ARNHEMSCH^RpoORTWAL 2 A. POSTREKENING N*. 47910. TEL INT 81». van 1 4 regels 1.05 met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbio» dingen en Ucldadlghelds-adve tenticn voor de helft der prijs- Voor handel en bedrijf bestaan teer sroordceligc benalincen voor bet advcneexen tcna drcmaire. bevattende da voorwaarden wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een geheim Duitsch douane- bureau ontdekt. Dusseldorp, 2 7 Maart. (B. T. A.) De Fransche autoriteiten hebben een clandestien Duitsch douanebureau ontdekt, waar de koop lieden, die geen rechten aan de Franschen be taalden, ze kwamen betalen ten bate van de Duitschers. Een aantal dezer kooplieden en 25 ambtenaren van het bureau werden aangehou den. De K. v. K. te Essen bezet. Bochaim, 27 Maart. (W. B.) De kamer van koophandel te Essen is vanochtend door de Franschen bezet. Het postkantoor te Dortmund bezet. Dortmund, 27 Maart. (W. B.) Heden morgen bezetten de Franschen het postkantoor. De toegangen tot het gebouw werden bezet. Ver volgens werden de aanwezige sommen van de „Ruhrhilfe" in beslag genomen. Het weg-voeren der kolen. Keulen, 27 Maart. (W. B.) Aan steen kolen en cokes zijn door de Franschen en Bel gen op de lijnen Aken (hoofdstation)-Ronheide, Aken (West)-Montzen en E uskirchen-Jünkerath in den tijd van I Maart tot 22 Maart 1576 wa gons in 53 treinen verzonden. Dat beteekent te genover de leveringen in de maand December 1922, in welke 39,925 wagons kolen en cokes over de Duitsche grensstations naar België en Frankrijk zijn verzonden, dus dagelijks ge middeld 1600 wagons, nog niet eens zooveel als op één dag in December. Duitschers voor den Bel gischen krijgsraad. Aken, 27 Maart. (W. B.) Onder beschul diging de kolenleveringen geweigerd te hebben aan de intergeallieerde kolencommissie, ston den heden voor den Belgischen krijgsraad ver scheidene directeuren der mijnen in het kolen- gebied van Aken terecht. Sabotage. Dusseldorp, 27 Maart. (W. B.) Door een onbekenden dader is alhier een kabel door gesneden. In verband hiermede deden de bezet tingsautoriteiten het huis, dat het dichtst bij de plek van de daad ligt, ontruimen. Alle be woners van het huis werden met uitwijzing be dreigd. Spoorwegongeluk. M a i n z 2 7 Maart. (B. T. A.) Tengevolge van een verkeerden wisselstand is bij hef ver laten van het station van Wiesbaden een loco motief van een hoogte van 4 meter gevallen. Er zijn een doode en twee gewonden. De kwestie der spoorwegen in de Britsche zone. Londen, 27 Maart. (R.) Sedert enkele dagen zijn tusschen Frankrijk en Engeland be sprekingen gevoerd over de tusschen de gene raals Godley en Pnyot getroffen overeenkomst inzake het gebruik door de Franschen van de spoorwegen in de Britsche zone van Rijnland. De Fransche regeering heeft de overeenkomst nog niet geratificeerd, maar verwacht wordt, dat de heele aangelegenheid binnen enkele dagen zal worden geregeld. Het optreden tegen dc veilig heidspolitie. Dusseldorp, 27 Maart. (B. T. A.) Generaal D. outte heeft een besluit uitgevaar digd, waarbij de „Schutzpolizei", die dienst doet in de nieuwe bezette gebieden, wordt ontbonden en de ambtenaren en agenten dezer politie zul len worden uitgewezen. De Duitsche bestuurs- autoriteiten kunnen in elk harer districten een gemeentelijke politie organiseeren, waarvan de sterkte zal worden vastgesteld door den gene raal, die het bevel voert over de troepen. Bij het besluit worden verder hef tenue en de bewape ning der politiebeambten vastgesteld en wor den de overtreders van dit besluit, dat dadelijk in werking treedt, naar de krijgsraden verwe zen. - LANGE8TRAAT 43 - Groetst gesorteerde magazijn Toenemende werkloosheid. Dusseldorp, 27 Maart. (B. T. A.) Evenals vele andere ondernemingen beginnen de Kabelwerke van Duisburg, een draadfobriek, die eenige duizenden arbeiders in dienst heeft, wegens gebrek aan werk hun personeel bij toer beurt te ontslaan. De aartsbisschop van Keulen naar den paus. Dusseldorp, 27 Maart. (B. T. A.) De bladen melden, dat kardinaal Schulte, de aarts bisschop van Keulen, zich naar Rome zal be geven om Maandag a.s. den paus te bezoeken. BELGIE. Bezuiniging. Brussel, 27 Maart. (B. T. A.) In den besprekinge.i ir den Senaat heeft Theu- herinnerd tan de 'gingen, gedoai om openbare uitgaven te verminderen. Hij zeide na er in geslaagd te zltr. de stijgende lijn der credieten tegen te gaan zijn wij zoover geko men, dat wij de begrootingen kunnen verlagen Van de 437 millioen voorzier. voor T922 voor de kosten der administratie van het rijk, zullen 100 millioen niet worden uitgegeven. FRANKRIJK. Bezuiniging. P a r ij s, 2 7 Maart. (N, T. A. Draadloos). Een bezuinigingscommissie, onder voorzitter schap van den afgevaardigde Louis Mann, heeft ee. plan opgemaakt voor administratieve reor ganisatie, waardoor 3(X) -nillioen francs in 1924 k worden bespaard e:. de begrooting geleide* lijk met 4 milliard wordt verminderd. ENGELAND. Dc landarbeidersstaking in Norfolk. Uit Londen wordt d. d. 27 Maait aan de Tel. gemeld: Het aantal stakende landarbeiders in het graaf schap Norfolk wordt heden op 12.000 geschat. Rondom Norwich, de hoofdstad van dit Oost- Engelsche graafschap, is de staking vrijwel al gemeen. Vele boerderijen zijn van all© werk krachten verstoken. Meerendeels boerenzoons en leerlingen van landbouwscholen uit de nabu rige graafschappen komen den landbouwers ven Norfolk te hulp. Ons bericht van gisteren, dat de vakvereni gingen ook de landarbeiders van het koninklijk landgoed Sandringham, die goed worden be- taold, tot staking zouden oproepen, werd heden bevestigd. Het stakingsparool geldt voor elle leden van den vakbond, ongeacht hun 'oon en de werkuren. De bondssecretaris verklaarde heden, dat het aanbod, verleden Zaterdag op de conferentie door de landbouwers gedaan, om het nrinimum- loon van 25 shilling tot 26 shilling per week te verhoogen, op voorwaarde, dat dan de wekc- lijksche werktijd van 50 tot 54 wordt verhoogd, niet wordt aanvaard door de stakers, die weige ren langer don 50 uur per week te werken. Er bestaat gevaar, dat de staking zich zal uit breiden tot het aangrenzende graafschap Suf folk, waar de werkgevers eveneens verlangen, dat in het voorjaar en in den zomer langer zal worden gewerkt. De algemeene raad van het vakvereenigingscongres zal morgen den toe stand bespreken. De zachte temperatuur. Londen, 27 Maart (N. T. A. Draadloos). In geheel Engeland hecrscht een hittegolf. He- de.. steeg te Londen de warmte in de schaduw tot 68 graden Fahrenhei4, wat slechts eenmaal vroeger in Maart is gebeurd sedert 62 jaar. TURKIJE. DE KWESTIE VAN HET NABIJE OOSTEN. De besprekingen te Londen. Uit Londen d.d. 27 Maart: De intergeallieerde deskundigen hebben, naai vei nomen wordt, him werkzaamheden met betrekking tot het samen stellen van het antwoord op de Turksche tegen voorstellen feitelijk geëindigd en het is waar schijnlijk, dat de plenaire ritting heden later op den dag of morgen zal plaats hebben. Wanneer men de buitengewone lengte en het gedetailleerde karakter van de Turksche tegen voorstellen in aanmerking neemt, dan blijkt, dat de deskundigen buitengewoon vlug hebben ge werkt. Dit was mogelijk dooi de olgeheele overeenstemming en eensgezindheid. De des kundigen hebben natuurlijk vertrouwelijk ge werkt. Bonar Law verklaarde gisteren in het Lager huis, dat, toen de geallieerde deskundigen voor- loopige en onformeele besprekingen hielden over de Turksche tegenvoorstellen, het de slechtste stap voor het bereiken van den vrede zou zijn geweest vroegtijdig over te gaan tot publicaties over het verloop der besprekingen. Dit was de eensgezinde meaning der deskun digen. Aan het slot der besprekingen zal een com muniqué, goedgekeurd door alle geallieerde regeeringen, worden uitgegeven over het ver loop en tegelijkertijd zal een nota aan de Turk sche regeering worden gezonden. JAPAN. Een dreigement der sovjetregeering. Tokio, 28 Maart. (N. T. A. Draadloos). Volgens hier ontvangen berichten heeft de sovjetregeering te Wlodiwostock gedreigd den Japanschen kruiser Nisshin, die daar in de haven ligt, in de lucht te doen vliegen, indien de kapi tein niet ophoudt met het seinen van draadlooze telegrammen voor Japansche kooplieden. van Pittius, directeur van het artillerie mate rieel zal den dienst met pensioen verloten. Ook de generaal-mojoor J. C. Logger heeft ontslag gevraagd in verband met het opheffen der func tie van inspecteur van het militair onderwijs. De generaal-mojoor J. H. A. Mijsberg zal het commando over de Ie divisie neerleggen, het welk don overgaat aan den generaal-mojoor jhr. E. J. M. Wittert, thans aan het departement werkzaam. Eveneens is het heengaan te verwach ten van den generoal-majoor J. H. Röell, gou verneur von do K. M. A. Bezuiniging bij de militair-rechterlijke macht. Afgekondigd is Stbl. 109 bevattende het Kon. besluit van den 26sten Maart 1923, waarbij wordt bepaald, dot de wet van 13 Jon. 1923 (Staatsblad no. 6), houdende eenige maatrege len van bezuiniging betreffende de militair-rech terlijke mocht, in werking zal treden op 1 April 1923. Opheffing der artilleriecommandcmenten. De bepaling, dot dc verdeeling van het grond gebied, van het rijk in artillerie-commondemen- ten wordt ingetrokken en dot de magazijnmees ters der artillerie onder toezicht zullen staan van den directeur voor het artillerie-materieel, treedt in werking op 1 Mei 1923. Werving voor dc huzorenregimentcn. Blijkens de ministerieele beschikking wordt bij de regimenten huzaren de werving van huzaren en korporaals opengesteld. Aan hen, die worden aangenomen, wordt ech ter medegedeeld, dat het uitzicht op het bereiken van den rang van onder-officier voor het tegen woordige uiterst gering is. Verlof aan Israëlietischc militairen. In verband met de data, waarop dit 'jaar het Israëlietisch Paaschfeest gevierd wordt, is bij mi nisterieele beschikking bepaald, dat aan de Israë- lietische militairen verlof kan worden verleend op 3T Maart, 1 en 2 April en 7 en 8 April. Verlof op de z.g. tusschendagen wordt niet verleend. DE ZOMERTIJD. De Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- i Winkelbedienden heeft zich met een uitvoe rig request gewend tot de leden der Eerste Ka mer, waarin wordt aangedrongen op verwerping van het voorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd. benoemd tot adjudant van het regiment jagers, de kapitein H. J. A. Hagdorn, van het korps; benoemd bij heet reserve-personeel der land macht bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officieren van gezondheid der 2de klasse de heeren H. P. van der Tak en J. Balhuizen, artsen; Oude zilverbons. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat ingevolge het Kon. Besl. de ingetrokken zilverbons van 2.50 (model 1915), alsmede de ingetrokken zilverbons van 1 (model 1916) alsnog tot en met 31 Dec. 1923 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van Financiën te Amsterdam, Hee rengracht 344/46. Desverlangd kunnen de bons aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevor dering van een spoedige afdoening zullen de in zenders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hun zelve ge adresseerd formulier van een postwissel ten be- loope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Uit het bovenstaande blijkt, dot de gelegen heid tot inwisseling niet meer wordt openge steld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50 en 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog al leen in omloop zijn de zilverbons van 1 en 2.50 van het nieuwste type. Van de laatst be doelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening van T Febr. 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Legermutaties. Naar de Tel. verneemt, zijn de volgende mu taties te wachten: generaal-majoor C. F. Gey 16/18 Lanuestraat 4iuersloort. HOEDEN MANTELS MANTELCOSTUMES De „beste" vrijzinnig-democraat. Do heer dr. A. Staverman (Vrijz. Dem.), lid van den gemeenteraad van Vlissingen, 's niet opnieuw candidaat gesteld. De oorzaak daarvan is, dat Mi in den Raad steeds tegenover zijn partijgenoot, den heer Van Niftrik stond. De afdeeling heeft niet voldaan aan het verlongen van den heer Staverman, dot eerst zou worden uitgemaakt wien van de heeren men den >>esten Vrijzinnig Democraat achtte, maar plaatste den heer Van Niftrik één e"n dan heer Staverman twee. De heer Staverman aanvaardde die plaats niet en stelde ook voor het nog loopende rit- tingsjaar zijn mandaat ter beschikking van de afdeeling en nam zijn ontslag als lid. Staatspartij voor Volkswelvaart. Tot secretaris van de Staatspartij voor Volks welvaart is in de plaats van den heer Koops Dekker, die bedankt heeft, gekozen de heer J. B. Meerman van der Horst. Dire'cteur Haagschen Dierentuin. Voor de verkiezing van een directeur van den Haagschen Dierentuin zijn 237 geldige stemmen uitgebracht. Met groote meerderheid is gekozen de heer P. J. den Hertog, odmini- strotur van de Haghespelers, die 179 stemmen op zich vereenigde. De heer R. Leverman, commissaris van het Genootschap, kreeg 58 stemmen. („Vad.") NEDERLAND ON DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Uit Frankfort aan de Main wordt ons ge meld, dat het vervoer van buitenlandsch hout van Aschaffenburg naar Nederland thans met Nederlandsche schepen mogelijk is. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt ons mede, dat bij invoer van uit Nederland afkomstige goederen van D:'itsche herkomst, onlangs in Engeland nieuwe voorschriften in werking zijn getreden. ~)e Nederlandsche importeur moe» bewijzen, dat de goederen in Nederland in zijr. bezit wa ren, op het oogenblik dat de Engelsche firma aan de Nederlandsche firma de desbetreffende orde» gaf. D't bewijs ka" o.a. geleverd worden Joor overlegging var den vrachtbrief, die dien de bij de verzending va*- Duitschland naar Ne- rland Tndien de Nederlandsche firma dit bewijs niet kv leveren, wordt van de betreffende zending 26 geheven. Deze heffing van 26 wordt door de Duitsche regeering wel aan cV Duitsche exporteurs, doch niet aan Nederlandsche tus- lersonen vergoed, zoodat het vooi Ne derlandsche firma's die goederen van Duit sche herkomst in Engeland invoeren, van groot be' is er voor te zij in «taat ziin het door de Engelsche douaneautoriteiten ver langde bewijs te leveren. PROPAGANDA VOOR ONZE BLOEMBOL- LENVELDEN. Men schrijft ons Nog enkele weken houdt het wondere voor jaarsweer nog een paar dagen aan, zelfs binnen enkele dagen en de geheele streek tusschen Leiden en Haarlem is weer één gloeiend tapijt van fel-roode, teer-violette, zacht-rose tinten, waarin de zonnebrand van deze lage landen schijnt vastgelegd voor den geheelen zomer. Dit schitterende palet van Neerlands kleurcn- schat duurt slechts kort cn heeft dan ook nog niet die belangstelling in het buitenland, welke meer duurzame wonderen, zoools architectuur en schilderkunst, reeds sedert jaren ons land tot een bedevaarts-oord voor den beschaafden vreemdeling hebben gemaakt. Evenals in hei voorgaande joor heeft de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer gemeend ook ditmaal krachtige pogingen te moeten aanwenden tot het wekken van belangstelling voor Nederland in voorjaars- tooi. Zij heeft daarvoor eenige nieuwe uitgaven het licht doen zien, getiteld „Haarlem and the Bulbficlds" cn cene Fransche brochure onder denzelfden titel. Tevens geeft zij een ploot uit, waarop aangegeven in welken tijd de hyacin ten, narcissen cn tulpen dit jaar bloeien. De Engelsche brochures werden in totaal aan 1225 adressen van reisbureaux, consulaten, Ne derlandsche en Engelsche scheepvaart- en spoor weg-maatschappijen, openbare bibliotheken in Groot-Brittannië gezonden, de platen worden eveneens in ettelijke honderden exemplaren oon dezelfde adressen verstrekt, zoodot mag worden aangenomen, dat het Engelsche publiek, hetwelk vooral de tulp min of meer als de nationale Hol- landsche bloem beschouwt, de Poaschdagen zal benutten om zich met eigen oogen te komen overtuigen van de kleurenpracht onzer lente. Hotellijsten werden hierbij tevens ingesloten. Grooten steun ondervond het streven der A. N. V. V. van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Vereeniging van Bloembollenhandelaars te Haarlem, welke ook in Amerika, door middel van de bij den verkoop in dit werelddeel geinterresseerde firma's hare platen en brochures zullen verspreiden. Ook in België cn Frankrijk wordt getracht de aandacht van het publick te vestigen op onze bloembol lencultuur. In Parijs zullen, zooals reeds vroeger medegedeeld, in April in den Jardin des Tuile- ries ongeveer 200.00 tulpen kleur en fleur ver- leenen aan de omringende historische gebou wen. Het gelukkig initiatief van onzen Gezant Jhr. Mr. J. Loudon wordt gesteund door dc ver spreiding van duizenden exemplaren der Fran sche brochure, door de A. N. V. V. uitgegeven „Haarlem et les champs de fleurs", terwijl in een venster in de Rue de Rivoli eenc expositie zal worden gehouden van de verschillende pu blicaties der A. N. V. V. ter propageering voor het bezoeken van Holland, vooral ten behoeve van de talrijke Amerikanen, die Parijs permanent bewonen of komen bezichtigen. Door middel van aquarellen, foto's ploten, prop pen enz. zal dit venster ongetwijfeld den stroom van voorbijgangers een oogenblik tot stilstaan en beschouwen kunnen dwingen. Goedkoopc eieren. Op de markt te Purmerend was de gemiddelde prijs van de kippeneieren 5 cent cn van de een deneieren ook 5 cent. De prijsdaling van de eendeneieren is hoofdzakelijk een gevolg van de weinige vraag in Engeland. De aanvoer van eieren was zeer groot Aardappelen te veel. In een der Noordelijke bladen adverteert een inwoner van Ganzedijk: „Voor het weghalen, puike Bravo-oardappelen, zoolong de voorraad stTekt." De vadermoord te Vlissingen. Dc rechtbank te Vlissingen veroordeelde den arbeider K. M. wegens moord op zijn vader, op 3 Februari te Vlissingen gepleegd, tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. Het O. M. had zes jaar gevan genisstraf geëischt. Poging tot doodslag. De Vierde Kamer der Rchtbonk te Am sterdam veroordeelde tot 14 dagen gevange nisstraf de koopman T. H. G., die een dreigen de houding had aangenomen tegen een politie agent tc Hilversum. De eisch was negen maan den. ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeel de J. L. Soudijn, hoofdagent van de Rotterdam sche Handels- en Landbouwbank, inzake over treding van de Loterijwet, conform den eisch tot TOO gulden boete, subs. 14 dagen hechtenis. In verband met deze uitspraak heeft de direc tie der bank besloten de uitgifte van premie- leeningen te staken tot de Hooge Rood in hoog ste instantie zal hebben beslist. De gisteren van de pers gekomen 40ste Rotterdamsche Premie- leening zal de laatste leening zijn die door de bank vóór de juridische eindbeslissing wordt uitgegeven. De bankdirectie zal zich onvoor waardelijk aan de jurisprudentie van den Hoo- gen Raad onderwerpen, wanneer dit college het vonnis der rechtbank zal bekrachtigen, in welk geval de afdeeling premieleeningen wordt geli quideerd. Op vrije voeten. De werkman C. te Delft, die in verbond met het overlijden van de weduwe van der K. werd gearresteerd, is voorloopig op vrije voeten ge steld. Het lijk van de weduwe van der K. is Maandag in het gemeente-ziekenhuis gerechte lijk geschouwd en gisteren ter aarde besteld. Een penningmeester verdwenen. Sedert Zaterdag is te Eindhoven verdwenen dé secretaris-penningmeester van de afdeeling van den R. K. Volksbond. De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. De justitie te Heerenveen heeft geen aanlei ding gevonden, de twee personen, die als ver dacht van de inbraak in het postkantoor te Steenwijk bij Roozendaal, aan de Belgische grens, woar zij postzegels beneden de waarde verkochten, gearresteerd werden langer in voor» loopige hechtenis te houden. Op verzoek van den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, zijn ze naar Rotterdam getransporteerd, in ver bond met aldaar gepleegaien diefstallen van postzegels. Motor-ongeluk. Uit Weltevreden seint Aneta: Kapitein van der Weide, die bij motorrijden met een automobiel in botsing was gekomen cn zwoor gewond werd, is oon de bekomen verwon dingen overleden. De overledene wos een lei dende figuur in voetbalkringen. Overreden. Vorige week werd op den Vlijmenschen weg bij den Bosch Arn. v. d. L. door een auto over reden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij gisteren in het Groot-ziekenhuis te 's-Her-t togenbosch overleden. Ernstig ongeluk op het IJ. Een vlet waarin zich een tweetal personen be vonden die een vergunning von B. en W. had den om naar verloren "voorwerpen, speciaal ko len te visschen, z.g. kolenvisschers, werd gister middag op het IJ voor Amsterdam overvaren door een motorboot. Achter de vlet voer toe- vollig de boot van de havenpolitie. Deze hooide een der beide vïsschers wiens hond nog boven water uitstak aan boord. Alle moeite werd ge daan om 's mans levensgeesten op te wekken, het zuurstofapparaat werd toegepast, doch alles tevergeefs. Ook de doctcr van dc Kon. Holl, Lloyd was ter plaatse. Men vermoedt echter dat de man niet door verdrinking doch als gevolg van den schrik is overleden. Het >s zekere W. F. H. Nung, wonen de Binnen-Visscherstraat 24. Het andere slacht offer is vermoedelijk Arus Eclman Jr., wonen de in de Nieuwe Wagenstraat 2. Volgens een ooggetuige van de equipage van een Engelsche boot heef* de motorboot de vlet niet gezien en daardoor overvaren. De motor boot „De Gebroeders", schipper A. Vosser, van de firma van der Toren t© Zaandam is doorge- Kuntt en Weleniditp. Sarah Bernhardt, t Een B. T. A-telegrom uit Parijs meldt, dat dc Porijsche gemeenteraad heeft besloten dot de begrafenis von Sarah Bernhardt zal geschie den op kosten der stad Parijs. Over de laatste uren von Saroh Bernhardt vin den wij nog het volgende gemeld Maandagmiddag hadden de vijf gcneeshceren, die de zieke in haar woning aan den boulevard Péreire te Parijs behandelden, het volgende bul letin uitgegeven „De toestond blijft gelijk met een spoor von verbetering in de werking der nieren." In den loop van den avond zou een nieuw bul letin verschijnen. Prof. Labbé geloofde niet, dot de dood spoedig zou intreden en bij de nog altijd buitengewone vitaliteit der zieke achtte hij zelfs eenige hoop niet buitengesloten. Zij was volkomen bij kennis en zeide dingen, ook over haar eigen toestand, die de omstan ders ontroerden. Zij had het over haar ziekto en vermoedde, dat zij een langen doodstrijd zou hebben. Zij sprok over haar begrafenis, waar van zij alle bizonderheden regelde en over de kist van rozenhout, die zij dertig jaren geleden heeft laten moken. Daarin wilde zij worden ter aarde besteld. Ook de dagelijksche dingen des levens be hielden haar aandacht. Zelfs wilde zij zich be moeien met wat de in het huis verzamelden 's avonds moesten eten Haar zoon, diep bewo gen, frommelde werktuigelijk een papier, dat hij in de hand had, in elkaar en wierp het uit het raam. Sarah Bernhardt glimlachte en waar schuwde hem, voorzichtig te zijn en geen ge vaarlijke projectielen op straat te gooien. An ders kon hij wel eens bekeurd worden. Zoo verliep de middag cn dank zij de opge wektheid van de zieke, was onder de aanwe zigen eenige ontspanning ingetreden. Toch is cén priester gekomen, om haar dc laatste sacra menten der stervenden toe te dienen. Te 8 uur is zij nog onverwacht gestorven. Haar zoon kwam juist de kamer binnen. In zijn armen heeft zij den laatsten adem uitgeblazen. Olof Poulsen. f Hot N. T. A. meldt uit Kopenhagen den dood van Olaf Poulsen, die van 1867 tot T9T7 ver bonden was aan den Koninklijken Schouwburg aldaar. De overleden acteur wordt geroemd als een groot speler. Onweer in Moort. Tijdens een zwaar onweder is Maandagavond de bliksem geslagen in de woning van den heer M. Maas, Kruisstraat te Roosendaal. De blik sem drong door den muur en vernielde verschil lende meubelen Een klein kind bekwam ernstige brandwonden aan den arm. Luchtvaart. Een Junkervliegluig te Charkow. V. D. meldt draadloos uit Berlijn: Het eerste tusschen Zweden—Rusland—Perzië vliegend pas sagiersvliegtuig van Junker is te Charkow aon- gekomegn. Een nieuw snelheidsrecord N. T. A. seint draadloos uit Dayton (Ohio) d.d. 27 Maart: Luit. Moughon heeft een nieuw snelheidsrecord op zijn naom gebracht, n.l. 233.87 mijlen per Een garage te Utrecht afgebrand. Gisteravond is de autogarage van de firma Hagenau in de Moreelsohelaan te Utrecht in brand geraakt en geheel door het vuur vernield. Een aantal auto's en fietsen gingen in de vlam men op. De garage was verzekerd, auto's en fietsen daarentegen niet. De brand is veroozaokt door een jongen, die een bus met benzine opende en daarbij licht ge bruikte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1