Ingezonden Stukken. Tra, J. van Raay, H. van den Hetivcl, P. Ver huist, G. J. v. Wilpen, G. Versteeg, D. Mui- den. Niet bevorderd één. Smeden en Machine-bankwerkers. A. v. Bekkum, S. Conradi, W. Dooijerweerd, E. Engelbert, D. H. Eijsink, G. van der Groep, K. J. van Hattum, M. N. Krook, P. C. de Neijs, M. Pow, J. Roosebcek, A. van Slooten, J. A. Th. Smit, F. Smit, P. van de Veen, D. S. Veenstra, N. L. Verheij, B. van der Vlis, P. J. Aurtsen, J. Hoegen, T. van Schalkwijk, Niet bevorderd zeven. Electricicns en Instrumentmakers. H. Massing, C. M. van der Spaa, W. Duurs- ma, G. Flumcling, G. Gladpootjes, H. van do Heuvel, C. Jager, M. Schreudcr, J. G. Prins, J. Rijshouwer, C. van Tricht, H. C. de Jong, Niet bevorderd drie. Meubelmakers. H. Hubrechtse, J. Mol, D. van Ou werkerk, H. D. Schrijver, H. Smit, A. Glashorsi en J. ter \V olbeek. Allen bevorderd. Schilders. T. van Beek, B. van Breda, H. J. v. Campen, J. van Essen, G. van de Pol, P. Poot, W. G. Looiman, H. Hopman, J. Jekel. Nï-st bevorderd twee. Van de 2e naar de 3e klasse. Timmerlieden. A. 5rtj,ker, A. A. Beijer, J. Blokhuis, H. A. van ■Jfen Br-nk, W. Bottemanne,. J. van Dijk, J. Duly G. Dusschoten, L. van Gelder, W. van Genderen, P. vun de Hooff, J. C. A. Hulst, A. Huurdeman, B. Kagcnaar, J. de Rijke, G Rouwhorst, D. Schoonveld, C. Ch. Smit. Niet bevorderd twee leerlingen. Smeden en Macn* -e bankwerkers. J. Bovée, L. Fugers, 13. Meijer, J. Morren, A. van Otlerloo, F Tekelcnburg, B. Ripha- gen, H. Niezen, B. Slechterthorst, T. Terpstra, C. J. van den Heuvel, P. Valkcnhoef, C. vaa Zwol, W. v. Doesburg, J. Termoten, R. Buijs. cn voorwaardelijk G. Snijders. Niet bevorderd drie leerlingen. Electricicns en Instrumentmakers. J. J. Boevee, L. van den Muijzenberg, A. Olyhoek, J. Stadt, B. van der Vlis, J. A. Schueler, A. A. van der Tol, G. L. Maas. Niet bevorderd vier leerlingen. Meubelmakers. A. Bloemendal, P. de Ruiter, J. Versteeg, L. van der Ar, O. Wijngaarden. Niet bevorderd één leerling. Schilders. H. Koelewijn, P. de Koning, G. C. T'.Iannce, H. van Veen, J. G. van Boekei Niet bevorderd geen. INSCHRIJVING NIEUWEN CURSUS. Voor dc eerste klasse der Ambachtsschool vroegen 149 leerlingen toelating en wel t>l voor de afdeeling timmeren. 48 voor <ie afdeeling machine-bankwerken en smeden. 22 voor de afdeeling? electrotechniek cn in- j strumentmaken. 10 voor de afdeeling meubelmaken. 8 voor de afdeeling schilderen. Twee condidaten trokken zich op dokters advies terug terwijl één wegens ziekte nog niet kon worden geëxamineerd, zoodot door 146 het toelatingsexamen is afgenomen. In verband met hot aantal beschikbare plaat sen, en met het afgelegde vergelijkend examen, zijn toegelaten 23 leerlingen voor de afdeeling timmeren. 25 leerlingen voor de afdeeling machine- bankwerken en smeden. 14 voor de afdeeling electrotechniek. 5 voor de afdeeling meubelmoken en 5 voor de afdeeling schilderen is 72 leerlingen totaal. Hieruit blijkt dat in hoofdzaak wegens plaats gebrek 74 of ruim 50% moest woiden teleur gesteld. Uitbreiding van het schoolgebouw is dus zeer noodzakelijk. I Pogingen in dien geest door het Bestuur der school aangewend bij het Ministerie van O. K. en W. heeft echter, in verband met den toestand van 's Rijks financiën, geen resul taat mogen hebben, zoodat, zeer ten ongeile- I ve van den arbeidenden stand te Amersfoort, de eerste jaren dezen toestand niet veibeterd kan worden. Voordracht over het Karakorumgebergte. Op Vrijdag 13 April zal de heer Visser in Amicitia een lezing met lichtbeelden houden over zijn expeditie lin het Karakorumgebergte. Zooals bekend zal zijn, maakte de heer Vis ser zijn tocht in gezelschap van twee Zwitser- sche gidsen en mevrouw Visser't Hooft en beschreef hij geregeld zijn ondervindingen in de •Nieuwe RoUerdamsche Courant. Wij wekken gaarne alle belangstellenden op deze buiten gewoon interessante voordracht, die slechts in enkele groote steden van ons land met zeer veel succes gehouden werd, bij te wonen. Met het oog op de verwachte groote toeloop ook uit omliggende plaatsen wordt men aange raden zich tijdig van toegangsbewijzen te voor zien. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende, in dit nummer voorkomende advertentie. Amersfoortschc Verceniging o bestrijding der Tuberculose. Aon het jaarverslag over 1022 van bovenge noemde vereeniging ontleenen wij hot volgende. De in 1022 periodiek aftredende besiuurs- leden, de heeren Dr. H. W. Schreuder en baron van Isselmuden, werden herkozen. Als hoofd der lighallen bleef optreden me- juffr. Zuster N. E. A. Dietz. Als huisbezoekster bleef zuster J. C. Thomée in functie. Met ijver behartigde zij de belangen der Vereeniging. Als dokter van het consultalieburaeu bleef optreden de hoer Dr. M. C. G. Middelburg uit Putten, I Het geldelijk tekort al 4340.—, waarvoor de Vereeniging te staan was gekomen ten ge volge van de bepalingen, uitgevaardigd door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, werd na ingediend request aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht, in dien zin opgelost, dat aan de Vereeniging 1685.60 werd terugbetaald (50 uit de Provinciale middelen en 50 uit de middelen van de gemeente Amersfoort. Het bestuur trachtte in September eene leo- ning te sluiten, groot 25.000 h V/3 voor uitbreiding dér verpleegruimte cn verbetering Van de bestaande lighallen. Dit plan moest door de zeer geringe deelname al spoedig opgegeven worden. Het verkrijgen van geschikte woningen van het Gemeentebestuur voor slecht behuisde t. b. c.rgezinnen, bleef groote moeilijkheden ople veren. Het bestuur van de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot bevordering van de belan gen van t. b. c.-patienlen in Nederland, welke Vereeniging o.m. ook voor woningverbetering streeft, vroeg in 't eind van 1922 de medewer king van het Bestuur, om door 't indienen van een gezamenlijk request aan den gemeenteraad te komen tot afdoende verbetering in de wo ningtoestanden voor t b. c.-lijders te Amers foort. Dit request werd in de eerste dagen van Maart 1923 aan den Raad aangeboden. Als geneesheer aan 't consultatiebureau is ver bonden Dr. M. C. G. Middelburg uit Putten. Hel aantal bezoekers van het bureau wos 130 mannen, 195 vrouwen, 386 kinderen, die te zomen 711 bezoeken brachten. Bij den aanvang van het jaar waren inge schreven 76 mannen, 135 vrouwen, 290 kin deren. Van de in 1922 ingeschreven patiënten leden aan tuberculose23 mannen, 34 vrouwen, 53 kinderen, waarvan voor huisbezoek in aanmer king kwamen 19 mannen, 23 vrouwen, 41 kin deren. Op I Januari 1923 werd huisbezoek afgelegd in 170 gezinnen. In den loop van het jaar kwa men er 65 gezinnen bij. Van deze 235 gezinnen werden 3 gezinnen afgeschreven, zoodat op 31 Dcc. '22 huisbezoek werd afgelegd in 232 ge zinnen. Het aantal woningverbeteringen bedroog 4. In 2 gevallen voor rekening van de Gemeente, in 1 geval door den huisbaas en in één geval mc-t steun van de Vereeniging. In 3 gevallen werd woningverbetering voor rekening van de Gemeente door Bouw- en Wo ningtoezicht geweigerd. Bijdrage voor woninghuur werd verleend in 1 geval. Aan elf t.b.c. gezinnen kon eene beter© wo ning bezorgd worden. Enkele andere gezinnen verschaften zich eene betere woning door hét huis op hypotheek te koopen. Verscheidene andere t.b.c. gezinnen zijn ech ter nog zeer slecht gehuisvest en is verbetering dringend noodig. De verpleeg pi ijs voor de dagpetientcn be droeg in 1922 2.per dag en voor de dag en nachpatiënten 5.50 per etmaal. Hoewel de prijs van 2.per dag berekend werd in verband met de te ontvangen Rijkssub sidie, wenschte het Gemeentebestuur van Amers foort het volle bedrag niet te betalen, doch moest 0Qn 't eind van hel jaar het geheele be drag van de Rijkssubsidie bestemd voor de ver pleging, in casu 727.aan de Gemeente te rug betaald worden. Het nadeelig saldo bedroeg op 1 Januari 1922 1685.60op 1 Januari 1923 bedroeg dit 501.48^. Op de vereeniging drukt nog een hypotheek van 7000, terwijl een leening van 4500 is aangegaan tegen De rekening en verantwoording over 1922 sluit met een bedrag van 32534.36^ terwijl de begrooting voor 1923 32971.48'< aan geeft. Hef opnemen van ingezonden stukken beteekmê geenszins dat de iicdactie met den inhoud instemt, P* copie wordt (jan den inzender niet teruggegeven* Amersfoort, let op u saeck.' Nu slechts weinige dagen ons nog scheiden van hef tijdstip waarop over het beslaan der Kamperbinnenpoort zal worden beslist, zij het mij vergund, geachte redactie, tegenover het koor van ingezonden stukken en verdere betoo- gen, waarin, doorgaans meer luidruchtig dan oordeelkundig, in naam van den afgod „Ver keer" op slooping' van den z.g. „Sta-in-den- weg" werd aangedrongen, nog enkele zakelijke beschouwingen te stellen, met een beroep op degenen, die hier tot oordeelen gesteld zijn. Vooraf zij nadrukkelijk gezegd, dat ik niet onvoorwaardelijk het behoud wcnsch van monu menten, die een wezenlijke belemmering zouden vormen in de natuurlijke ontwikkeling eener sla cl. En in eene beschouwing in het Geïl lustreerd Gemeenteblad vun Febiuari j.l. (nr. 6, blz. 131132) heb ik reeds gezegd, dat het motief der moderne verkeerseischcn inij in dit geval geen loos voorwendsel leek. Men heeft echter tot nog toe verzuimd aan te tooncn, dat aan deze eischen niet op andere wijze was te voldoen, dan door het onherstelbaar vernielen van een stuk oud stedeschoon. Dit valt m. i. ook niet aan te toonen, want de plaatselijke gesteldheid is wel zóó, dat met eenigen goeden wil een oplossing ware fe vinden, die zoowel aan verkeers- als aan beschavings-eischen en aan gezonde begrippen van modernen stedebouw voldoet. Men he?ft bovendien die „moderne verkeers- eischen" van de Amersfoortsche Langestraat niet zuinig overdreven. Het verkeer waarom het hier gaat, is allereerst een doorgaand ver keer. Niet als in vorige eeuwen heeft dit ver keer de binnenstad als pleisterplaats noodig; het gaat er thans eenvoudig- doorheen. De Lan gestraat is dus volstrekt geen nongewezen ver binding, geen onmisboie schakel tusschen de wegen van Amsterdam en Utrecht (Vuytiers- iaun en Utr. Straatweg) naar Harderwijk en Zwolle (Hooge weg). Dit doorgaande verkeer van auto's cn andere voertuigen kan bij verstan dige regeling zeer wel afgeleid worden, niet en kel langs Zuid- en Westsingel, maar ook door de nieuwere wijken om de stad heen. Bij een dergelijke regeling is de slooping- der Kamperbinnenpoort absoluut overbodig; cn zon der zulk een regeling zal maar te laat! ook de slooping van dit zoo aantrekkelijke brok architectuur en historie géén oplossing blijken te verschaffen, waar het hier gaat om een kruisverkeer op het snijpunt Langestraat en ZuidsingelrWeverssingei, dat. géén ver ruiming maar wel ontlasting noo dig heeft. Voorbeelden van oplossingen bij overeenkom stige situatie, zijn in buiten- en binnenland ruim schoots te vinden. Ik herinner, wat ons land be treft, slechts aan de Haarlemmer- en Muider- poorten te Amsterdam en de Sassenpoort te Zwolle, die treffend bewijzen, hoe het verkeers probleem zeer goed een solutie kan krijgen zon der scha voor hel stadsbeeld, zonder ontwrich ting van den geheelen stedebouw. En een rcddelooze ontwrichting van het benij denswaardig mooie stadsbeeld van oud-Amers- foort zal het blijken, wanneer deze poort, die een bindende geleding vormt tusschen het prachtige blok walmuur aan den Weverssingel en den schilderachtigen Zuidsingel, gesloopt werd. Dit is zóó waar, dat een der meest bere deneerde voorstanders der slooping, de heer J. B. v. d. Haar Jr., zich genoopt voelt in zijn verbouwingsplan, gepubliceerd in het Bouwkun dig Weekbl. van 10 Maart II. (blz. 107—111), tor plaatse van de gesloopte Kamperbinnenpoort eennieuw poortgebouw te ontwerpen, omdat, zoo zegt hij letterlijk, „de omsluiting van de stadskern door de Muurhuizen, die de oude binnenstad zoo karokteristiek omspant, op deze plaats een gevoelige wond zou zijn toege bracht.' Overigens ben ik er zeker van, dat bij amotie der Kamperbinnenpoort, alleen een ver bouwing in den geest van het pion des heeren v, d. Hoor de stad weer een dragelijk aspect zou kunnen verschaffen. De uitvoering van dit plan zou Amersfoort 'n bedrag van 300.000 (drie toni) kosten. Maar een verkeersogont vindt deze architect „te duur"! (1). Ik ben het dan ook volmaakt met den heer Schulte Nordholt eens, dat deze poort zelf de beste „verkeersagent" is, doordat de bestuurder hier gedwongen wordt zijn vaart te minderen en zich in acht te nemen. Bij een ontlasting der Langestraat als ik hier boven aangaf, zou deze poort inderdaad een voortreffelijke regulator van het overige verkeer blijken. „Amersfoort, let op u saeckl" Het is hier geen kwestie van sentimenteel geliefhcbber in oudheden, van antiquiteiten - manie. Het behoud uwer Kamperbinnenpoort is een zaak van wer kelijk modern inzicht, zoowel als van geestes cultuur, van gemoedsbeschaving. Er is bescha ving, gemoedsbeschaving toe noodig, om deze bescheiden stukken architectonische schoonheid te eerbiedigen, in het besef, dat alles aanspraak heeft op onzen eerbied, waaraan een liefdevolle hand hoor beste zorgen, een ernstige geest zij ne beste gedachten wijdde, en waaruit het edel ste en sterkste van de menschenziel door alle tijden tot ons spreekt. Steden als Deventer en Groningen trachten titans hunne, vroeger eveneens om „verkeers eischcn" gesloopte poorten, met groote moeit© en kosten terug- te bekomen. Dit moge Amers^ foort een waarschuwend voorbeeld zijn. De Kamperbinnenpoort, eenmaal gesloopt, is niet weer terug te krijgen. En een volgend geslacht, oit berteurend, zal voor de bewerkers dezer noodelooze vernieling slechts één naam heb ben: „barbaren". VGravenhage, 27 Maart 1923.' FRANS VERMEULEN. (I). Wat de kosten betreft dient Amersfoort wel te bedenken, dat men er met de slooping nog niet „van af is". Daarna komen dc on kosten pos, die, ik ben er zeker van, een gewel dige teleurstelling zullen opleveren. Bank-Associatie. In verband met de opheffing van het kan- lor Amersfoort is met ingang van I April eer vol ontslag verleend aan de heeren: A. J. J. Sa lm als directeur en Th. W. J. Heijligers als adviseur tevens plaatsvervangend directeur. De heer Salm is benoemd tot mede-directeur vun hel kantoor Rotterdam. Vanaf I April is tevens gevestigd een onder het kuntoor Harderwijk ressorteerend corres pondentschap Amersfoort, gevestigd Lange- gracht 23, onder beheer van den heer C. Jan sen, die is aangesteld als procuratiehouder van het kantoor Harderwijk. Gemeenteraadsverkiezingen. Dezer dagen werd in „de Telegraaf" een be richtje gevonden dat te dezer stede het plan bestaat bij de u.s. gemeenteraadsverkiezingen enkele „ontevredenheids"-candidaten te stellen, menschen dus die, eventueel gekozen, in den Raad als vertegenwoordiger optreden van die kiezers, die over den loopenden gang van zaken in onze gemeente, ontevreden zijn. Derhalve zullen dat personen moeten zijn, die 'n geheel onafhankelijke positie in Amersfoort nemen cn zonder aanzien des persoonsof zon der gebonden te zijn aan het een of ander par tijprogram hun meening in den Raad naar vo ren brengen. Inderdaad kan op déze wijze de koe bij de horens gevat en getracht worden misstanden uit den weg te ruimen, die thans nog voortdu ren, en met den dag als 't ware worden aange vuld. Ongetwijfeld zullen enkele ontevredenheids- candidatcn in onze gemeente bereid gevonden worden, eventueel gekozen, in den Raad het ge meentelijk belang te dienen cn zullen er ook vele Amersfootsohe kiezers zijn, die met het hierboven bedoelde denkbeeld symathieseeren. Hij of zij, die bereid is, het plan te verwezen lijken, gelieve daarvan door hun adhaesie-be- tuigfng te doen bb'jken, Nog slechts een paar weken en de candïdaatstelling is daar! Men zegt het voört! a Amersfoort, Maart 1920. F. OUDENS. Wij willen den heer Oudeemnns de gelegen heid niet onthouden zijn veronderstellingen, waarin hij waarschijnlijk even zooveel waarhe den ziet, te lauceeren. Ter gelegener tijd komen wij er nog wel eens op terug. Red. A. D. Financieel Overzicht. Het is voor de Paaschdagen toch nog anders geloopen, dan algemeen werd verwacht. Ver moeid door de voorafgegane wel wat al te schie lijke hausse-beweging, is over de geheele linie een reactie ingetreden, die niet zoo zeer toe te schrijven was aan bepaalde gebeurtenissen, welke een ongunstigen invloed op de stemming ter beurze zouden hebben kunnen uitoefenen, als wel aan winstnemingen cenerzjjds en een gereserveeide houding aan den anderen kant. Voor die reserve bestond des te meer aanlei ding, omdat de berichten uit het Ruhrgcbiod nog steeds geenerlei ontspanning in den toe stand aantoonen, doch veeleer een verscherping- van den hardnekkigen strijd tusschen de bevol- king en de bezettende macht. I Het scheen te voorzien, dot deze stilte ter beurze tot de vacantie zou voortduren. In de laatste dagen is echter plotseling een verande ring ingetreden, deels in aansluiting aan her nieuwde uitbarsting vnn willigte te New-York, en ten deele op geruchten, volgens welke eerlang onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over de Ruhrbezctting verwacht zou den mogen worden. Gaat men op dc officiecle uitingen van den Duitschen en den Franschen minister-president af, dan blijken zulke geruch ten uiterst onwaarschijnlijk, maar het is natuur lijk mogelijk, dot achter de schermen niettemin reeds besprekingen plaats vinden, zoodat wel licht achteraf zou kunnen blijken, dat voor het optimisme op de beurs olie aanleiding heeft bestaan. Vooral uit het feit, dat de Duitsche groot-in dustrieel Stinnes te Rome is geweest, en daar besprekingen heeft gevoerd met Amerikaansche financiers, worden te dien aanzien conclusies getrokken, al heet het anderzijds, dat Stinnes er slechts voor particuliere aangelegenheden geld zoekt op te nemen, daar hij door zijn reusachtige transacties in financieele moeilijk heden zou dreigen te komen. Ook dit is natuurlijk een gerucht, waarvan de juistheid onmogelijk is te controleeren. De nou- veaux-riches in Duitschland, Oostenrijk en el ders hebben in korten tijd zulke geweldige schatten verzameld, maar ook ten koste van zoo enorme speculaties en risico's, dat op hun financieelen toestond in het geheel geen peil meer valt te trekken. Zoo wordt in Oostenrijk het geheele bankwezen thans beheerscht door drie „Emporkömmlinge", Castagnoli, Bosel en Kola, vóór den oorlog gewone kantoorbedien den of winkeliers, doch thans multi-milliardairs. Ook eenig denkbeeld te geven van de duizeling wekkende bedragen, die deze nieuwe financiers zich hebben weten te verwerven, kan dienen, dat de zooevcn genoemde Castagnoli voor het af- geloopen jaar het bagatel van 17 milliard Kro nen inkomstenbelasting heeft te betalen. De vroegere kantoorbediende Bosel, die thans niet minder rijk is, en met milliarden kegelt, heeft onlangs voor een onmogelijk aantal milliarden de controle over de Unionbank uit handen van Castagnoli en van de Dresdner Bank weten te rukken. Kola, vroeger een klein effecten-mokc- laartje, heeft thans allerlei leidende posities in de groot-industrie. Hij controleert papierfabrie ken, dagbladen, bankinstellingen etc. Naast deze sterren van de eerste grootte schit teren aan het Weensche firmament nog ca. 600 kleinere, die alle tijdens en na den oorlog hun milliarden hebben verworven. Weenen, dat voor den oorlog 25 meerendeels niet zeer groote bankinstellingen telde, heeft er thans 60, die wat de grootte van hun aandeelenkapitaal be treft, zonder uitzondering tot de „Grossbonken" moeten worden gerekend, ondanks het feit, dat de beteekenis van Weenen in het internationale verkeer door de ineenstorting der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie sterk is verminderd. De eerst onlangs opgerichte österreichische Kauf- mannsbank is reeds dadelijk gaan werken met het bagatel van 2 milliard Kronen aandeelen kapitaal, terwijl zij voor de deposito's 16 pet. rente biedt. Wat de grootte van het kapitaal betreft, heeft men weliswaar rekening te hou den met het feit, dat in een Hollandsch dubbeltje 5000 Oostenrijksche Kronen gaan. Het hier boven gezegde omtrent den rentevoet bewijst echter, dat men met nog heel wat meer te doen heeft dan met het verschil in waarde van de geldeenheid. Over speculatie en geldschoarsch- te spelen thans zoowel in Weenen als in Berlijn een zeer groote rol bij de gebeurtenissen op geld- en ïondsenmorkt en ook dit stemt onge twijfeld tot voorzichtigheid bij het beoordeelen omtrent de vooruitzichten van de naaste toe komst. 1 -Dank zij de interventie-aankoopen door de Duitsche Rijksbank, telkens opnieuw wanneer groot aanbod den Markenkoes dreigt te doen 'dalen, kon de Mark op het tegenwoordige peil van co. 1.20 per 10.000 gehandhaafd blij ven. In verband hiermede behooren ook de grootste fluctuaties in de effectenkoersen op de Eerlijnsche beurs voorloopig tot het verleden. Toch zijn ook thans nog koersschommelingen j van 5000 pet. en meer in Berlijn aan de orde I van den dag, waarbij men er echter rekening mede moet houden, dat ettelijke fondsen op de Berlijnsche beurs tegenwoordig meerdere hon derdduizenden percenten noteeren, bij welke koersopdrijving men natuurlijk van de grondge dachte is uitgegaan, dat het reëele bezit der maatschappijen een heel wat grooter bedrag van de tegenwoordige papiermerken, dan van do vroegere goudmarken vertegenwoordigt. Zooals in den aanvang gezegd, heeft op de Amsterdamsche beurs in het eerste deel der week een flauwe tendenz de overhand gehad. Het is te begrijpen, dat de scheepvaartmarkt j zich aan deze zwakke stemming allerminst heeft kunnen onttrekken. De berichten omtrent de voortdjrend .zwakke houding der vrachtenmarkt zijn allerminst in staat, om tot optimisme voor scheepvaartwaarden aanleiding te geven. Boven- I dien hebben de gebeurtenissen, die zich ten aan zien van den Koninklijken Hollandschen Lloyd hebben afgespeeld, de beurs in vrij sterke mate ontstemd. Dacr komt nog bij, dat thans hardnek kige, hoewel in net geheel niet te controleeren geruchten in omloop zijn, volgens welke de Hol land—Amerika Lijn over het afgeloopen jaar geen dividend zou betalen. Op het eerste gezicht schijnt het vreemd, dot van zoo iets sproke kan zijn, hoe-vel \och ook de bedrijvigheid op scheep vaartgebied in den jongsten tijd stellig grooter l is geworden, en bovendien loonen etc. in de scheepvaart aanmerkelijk zijn gedaald. Afgezien van de vraag, of de berichten ten opzichte van bovengenoemde maatschappij al of niet juist zijn, moet men echter rekening houden met het feit, dat tegenover de bedoelde verlagingen op ander gebied weer een duurder worden der ex- j plohatiekosten .staat, speciaal wat de sinds eeni- 1 gen tijd ingetreden sterke stijging der kolenprij- zen betreft, welke een gevolg is van het stillig gen der Ruhrproductie en de groote vraag, zoo wel van Duitsche nis van Fransche zijde, welke als gevolg hiervan op de Engelsche kolenmavkt is ingetreden. Bovendien wordt de politiek der scheepvaart maatschappijen natuurlijk voor een deel be heerscht door de vraag omtrent de vooruitzich ten voor de naaste toekomst. Met is zeer goed mogelijk, dat een maatschappij, die aan het eind van het vorig jaar eenige verbetering in den al- gemeene toestond meende te bespeuren, en in verband hiermede een ietwat liberaal standpunt ten opzichte van dividenduitkeering geloofde te kunnen volgen, thans geneigd is tot een meer terughoudende beoordeeling, nu de verwachte verbetering nog altijd is uitgebleven. De onze kerheid aangaande de dividend-politiek der groote scheepvaartmaatschappijen werkt echter uit den aard der zaak ongunstig ongunstig op de ïondsenmorkt in. Intusschen dient men thans niet in overdrij ving te vervallen, door te mecnen, dat op scheep vaartgebied nu geen enkel lichtpunt zou be staan. Wat de vrachtenmarkt betreft, blijft de positie inderdaad nog verre vun bevredigend, hetgeen in hooge mate zijn stempel op de be- drijfsuitkomstcn drukt. Daarentegen ïs ten op zichte van het personenvervoer op verschillende routes wel degelijk eenige verbetering wear to nemen. Zoo is het merkwaardig, kennis te ne men van een bericht van het Exchange Tele- graph-bureau uit New-York van enkele dogen, geleden, waarin de verwachting wordt uitge- proken, dat het reizigersvervoer tusschen New- Tork cn Europa in het komende seizoen gelijk i zal zijn aan.dat van eenige der beste jaren vóór j den oorlog. Men neemt aan, dat het aantal te vervoeren passagiers in de eerste en tweede klasse grooter zal zijn dan verleden jaar, toen 182.000 reizigers werden vervoerd. Indien niet de gebeurtenissen aan den Rhur tal van Ame rikanen huiverig maken om naar Europa te gaan, dan zou zelfs, naar men in Amerikaansche j zakenkringen meent,met het oog op den „boom in de Unie, en het gemak, waarmede men dienten gevolge aldaar tot kostbare reisjes overzee be sluit, dit jaar het grootste reizigersvervoer over den Oceaan in de geheele geschiedenis der Unie kunnen worden veTwacht. Voor April en Mei zijn reeds bijna evenveel plaatsen besproken als in 1922. Ook voor Juni en Juli komen reeds vele aanvragen binnen. Wat de verdeeling van het vervoer over de afzonder- lijke lijnen, en bijgevolg de rentabiliteit voor de i verschillende maatschappijen betreft, moet men echter rekening houden met het feit, dat in het aanstaande seizoen niet minder dan twaalf groote nieuwe zeekasteelcn in het Transatlan tisch vervoer in de vaart zullen worden gebracht, waardoor het natuurlijk mogelijk zal zijn, dat on- danks den grooten aandrang van reizigers som mige schepen riet ten volle bezet zullen zijn. Onder deze nieuwe kolossen zal ook de Le viathan behooren, d.i. de herdoopte „Vaterland van de Hamburg—Amerika Lijn, die vlak vóór den oorlog zijn eerste reis over den Oceaan had aanvaard, en destijds New-York wist te bereiken, waar het schip een schuilplaats vond. Toen twee jaar later de Vereenigde Staten zelf deel gingen nemen in den oorlog tegen Duitsch land, werd dit schip evenals zoovele andere, door de Vereenigde Staten in beslag genomen, I en sedert als buil verklaard. Men wist echter I met deze grootste boot van de wereld geen raad. I Zij heeft langen tijd renteloos in de haven van New-York gelegen, waar het onderhoud zooveel te wenschen liet, dat men vreesde, dat het schip geheel onbruikbaar zou worden. Eenige maanden geleden heeft men besloten, het te sloopen. Na j langdurig beraad is echter besloten, liever de I groote sommen te voteeren, die voor een kost- baar herstel noodig ivoren. Dit herstel heeft in- 1 middels plaats gevonden. Er is niet minder dan 8 millioen dollar mee gemoeid geweest, een som, niet zoo heel veel kleiner dan waarvoor men vóór den oorlog het schip geheel nieuw had kun nen bouwen. Of het vaartuig na deze kostbare verbeteringen zal rendeeren, blijft natuurlijk af te wachten, maar in elk geval zal het thans zijn plaats in de scheepvaart weder gaan innemen, en zal het natuurlijk aan andere maatschappijen heel wat reizigers onttrekken. De Amerikaan sche koopvaardijvloot kan er zich thans op be roemen, in het bezit te zijn van het grootste 1 schip ter wereld. j Evenals op de andere afdeelingen is ook voor scheepvaartwaorden tegen het midden der week eenig herstel ingetreden. Zelfs obligaties Ko ninklijke Hollandsche Lloyd waren iets beter, I op een mededeeling' van de op initiatief van de Vereeniging voor den Effectenhandel benoemde Commissie van Advies, waaruit o.a. blijkt, dat 1 deze Commissie bij haar besprekingen met de directie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd ter bescherming van de belanggen van obligatiehouders in zooverre succes heeft gehad, dat in de Trustacte eenige wijzigingen ten voo.- deele van obligatiehouders zijn aangebracht. Obligatiehouders zullen thans door de inlevering van hunne obligatiën niet geheel het heft uit handen geven, doch zij, resp. hun vertegenwoor digers, zullen van meet af in het reorganisatie plan gekend worden. 1 Een gunstiger» invloed op de stemming voor scheepvaartwaarden heeft voorts een mededee ling gehad van de directie der groote Hamburg Südamerikonische Dampfschiffgesellschaft, blij kens welke een overeenkomst tot stand is ge- komen tusschen de Duitsche, Nederlandsche, Belgische en Fransche lijnen, welke op Zuid- Amcrika varen inzake gemeenschappelijke vast- stelling der vrachttarieven. Dit wijst er wel op, dat weder gestreefd wordt naar een herstel van de internationale vrachtconferenties, die vroe ger zulk een belangrijken rol in het scheep vaartbedrijf hebben gespeeld, en die meeren deels door den wereldoorlog verbroken zijn. Cultuurwaarden hebben na eenige reactie in den aanvang der week later hun rijzing kunnen voortzetten, op verdere verkoopen door de V. I. S. P. tot den wederom hoogeren prijs van 16 per picol voor Superieur en 15 voor Musco vados, terwijl voorts het bericht, dat de regee ring der Vereenigde Staten een verlaging der invoerrechten op suiker overweegt, teneinde hierdoor de prijsopdrijving op de bmnenland- sche markt tegen te gaan, een goeden invloed heeft uitgeoefend. Een vrij krachtige verbetering konden ver* schillende industriëele waarden boeken, in ver band met de vermindering van de Duitsche va- luta-concurrentie. Jurgens waren wederom vas ter op de publicatie van het jaarverslag der Duitsche dochteronderneming, waaruit blijkt, dot de maatschappij een belangrijk hoogere winst in Marken heeft behaald don het vorige jaar, n.l. 179.78 mill, tegen 48.88 mill), terwijl voorts wordt medegedeeld, dat de verplichtingen in goud-valuta voor den aankoop van grondstof fen tegenover de moedermaatschappij steeds oni middellijk gedekt worden. Aandeelcn Philips Gloeilampenfabrieken wa- ten daarentegen iets lager, op de aankondiging van eenzelfde dividend als het vorige jaar, n.l. II op de gewone en 7% op de preferente aandeelen, terwijl in het algemeen een hoogere uitkeering verwucht was. Naar uit de inmiddels gepubliceerde jaarcijfers blijkt, houdt de direc tie vast aan haar uiterst conservatieve dividend politiek. ook de in het afgeloopen jaar plaats gevonden uitbreiding tot een bedrag van ca. 2 millioen is geheel uit de winst afgeschre ven, zoodot de „reserve voor uitbreiding" ad ruim 5 millioon onaangeroerd is gebleven. Bovendien staan de dochterondernemingen thans met f 2 milioen minder te boek dan het vorige jaar. Rubberaandeelen waren wederom vast ge stemd op de aankondiging van een dividend van 22door de Serbadjadi. Tabakken eveneens hooger. Olie-aandeelen konden, na een flauw verloop in de eerste helft der week, eveneens later eenigszins herstellen. Onderstaand nog en kele der voornaamste koersfluctuaties in de ver* schillende afdeelingen in de afgeloopen week.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6