ST. EMILION bij I. A. SÜÏERMAN i Zn., Utr.str. 17 Tel. 145 BINNFNI-AN D. Per flesch f 1.60, per anker f 65.- IERLAND. DE BURGERSTRIJD. Draadloos d.d. 9 April uit Londen De regeering van den lerscben Vrijstaat heeft de documenten gepubliceerd, die on langs door regecringstrocpen op gevangen ge nomen opstandelingen zijn gevonden. Doaruit blijkt, dat .de eerste Zuidelijke divisie der op standelingen belangrijk in aantal is vermin derd. De officier, die over deze divisie het be vel voert, verklaart in een rapport, dat even eens tot de in beslag genomen stukken be hoort „Wij hebben tot dusverre stand weten te houden, doch op het oogenblik worden wij achteruit gedreven. Onze mannen liiden veel gebrek en het moreel onder de troepen wordt slechter". De commandant onderschrijft don de verklaringen der brigndc-commnndonten, dat een zomercampagne onuitvoerbaar is. TURKIJE. Moestafo Kemal sticht de Volkspartij. Constantinopel. 9 April. (R.). Door een invloedrijke groep, onder voorzitterschap van Moestafa Knmal, is een nieuwe Turksche partij gevormd, die de Volkspartij heet. Deze partij zal bij de komende ve: 1-ingen met drie honderd candidaten uitko: 1t program zegt, dut het volk de onbeperkte souverci.uteit bezit, dat de Nat. Verg. de steunpilaar van hot kalifaat is, dat de partij de orde in Turkije zal verzekeren, spoorwegen zal aanleggen, den landbouw zal bijstaan en de wetten zal hervor men overeenkomstig de moderne eischen. Het program spreekt zich ten slotte uit ten gunste van het herstel der verwoeste gebieden, de ver mindering van d n militairen diensttijd cn het sluiten van vrede. CHINA. De hcreeniging met Zuid-Chino. Peking, 9 April. (R.). De regeering heeft aan Soen-jat-scn een telegram gestuurd om hem te vragen het bewind te Kanton te ontbinden cn te Peking te komen om de mogelijkheid te be spreken van een herecniging met Zuid-China. VEREENIGDE STATEN De Amerikaonsche schadevergoeding van DuitschlancL P a r ij s, T 0 April. (B. T. ANaar de bla den uit Washington melden, wordt in offi- ciccle kringen verklaard, dat Amerika v: n Duit-.chlond ongeveer 1.T87.736.000 dollars zal eischcn voor oorlogsschadevergoeding. Loonsverhoging in dc staalindustrie. Pittsburg, 9 April. (R.). De Carengie Steel Cy. heeft de loonen der lagere arbeiders van 16 April af met 11 verhoogd. Eenzelfde verhooging is toegekend in de verwante staal fabrieken in Sharon, Cleveland en Youngstown. De Staatscourant van 9 April bevat o.a. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen met dank mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, als lid secretaris van de Staatscommissie omtrent wettelijke regelen voor het waterstaatsbestuur en als zoodanig benoemd mr. F. G. Scheltema, hooglceraor aan de Rijksuniversiteit te Leiden met eervol ontslag als adjunct-secretaris benoemd tot leden van de Rijks-commissie voor grnadmeiing en waterpassing dr. L. H. Sieitsema, hoogleeroar aan de Technische Hoogeschool te Delft en dr. W. de Sitter, hoogleeroar aan de Rijksuniversiteit te Leiden benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Oudenbosch J. C. van Runnard, thans hoofdcommies der posterijen en telegra fie benoemd tot officier-machinist 3e klasse de machinist bij de marine J. A. Habig toegekend de zilveren eere-meduille der Oranjc-Nassau-orde aan J, C. Melis en H. F. Vacs, meesterknechts bij dc firma Andró van Spoandonck en Zonen te Tilburg, en de bron zen medaille aan J. Lierop, arbeider in dienst der firma v. d Kloet, Dordrecht en C. G. C. Kraneveld, kleermaker in dienst der firrna Jor.gmons, te Leiden. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Marine en Koloniën zullen op resp. Donderdag 12 en Vrijdag 13 April a.s niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donder dag, 12 dezer, niet plaats hebben. Dc Voorzitter der Eerste Kamer. Naar wij vernemen zal de Voorzitter van de Eerste Kumer, Baron van Voorst tot Voorst, de aunstaonde vergaderingen dier Kamer niet lei den, daar hij te Arnhem, waar hij woont, onge steld is geworden. De heer Van Voorst tot Voorst is lijdende aan een zware bronchitis, welke met het oog op zijn leeftijd niet zonder gevaar wordt geacht. Dc Jachtwet. Wij namen een bericht over uit de Te 1., vol gers hetwelk het niet onmogelijk wordt geacht dat de Jachtwet, in verband met den stand van de werkzaamheden der Eerste Kamer, niet zou worden afgedaan. Dooi de ontbinding der Ka mer zou de wel don als vervallen worden be schouwd. Waar een nadere motiveering van dit ver moeden ontbrak, moge er in de eerste plaats op worden gewezen, zegt de Nieuwe Cou rant dat de Eerste Kamer hoewel ze zich ongetv/ijleid als factor in ons Staatsbestel steeds meer laat gelden bij herhaling ge toond heeft, zich verwonderlijk snel door moei lijke agenda's te kunnen hcenwerken. Zonder meer positieve gegevens is et dus inderdaad reden voor niet meer don vermoedens. Maar ten tweedeHet wetsontwerp„Be palingen betreffende de jacht", komt als eer ste punt voo' op de lijst van onderwerpen, waaromtrent de voorzitter van de Eerste Kamer, Dinsdag 10 April, aan de Centrale Af- deeling zal voorstellen, ze dien dag in de af- deelingen te doen onderzoeken, na de open bare vergadering. Bovendien, het jacht recht is door de ui' spraak van de Tweede Kamer niet meer van den eigendom van den grond gescheiden, en er is dus geen enkele principieele reden meer aanwezig, .^waarom de Eerste Kamer het ont werp niet meer tijdig zou kunnen afdoen en het niet tot wet zou worden verheverii DE ZOMERTIJD. Het Hoagschc subcomité tot behoud van den zomertijd, dot zich op verzoek van prof. van Leersum heeft gevormd, heeft ter aanvulling van het werk van het centraal comité een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin wordt ge zegd: „Gelijk ten overvloede blijkt uit het buitenge woon groote aantal bewijzen van instemming ontvangen door het centraal comité tot behoud van den zomertijde, verheugt zich de zomertijd sinds zijp invoering in 1918 in een zeldzame po- pulariteit onder vrijwel alle kringen van het Nederlandschc volk. Het algemeene verzet tegen de afschaffing van do wettelijke regeling, die ons volk meer zonlicht verschaft, heeft bewezen, welk een groot volksbelang men er algemeen in ziet. Wanneer de zomertijd inderdaad een crisis maatregel ware geweest, die slechts voor de buitengewone omstandigheden tijdens en na den oorlog werd ingevoerd, dan zou deze met de an dere tijdelijke maatregelen kunnen verdwiincn. Herhaaldelijk echter zijn reeds vóót den oorlog stemmen opgegaan, om het begin van het maat schappelijk leven in den zomer te vervroegen. Het zij ondergeteekenden vergund, ten bewijze daarvan dc volgende feiten te noemen: In Mei 1892 zonden tien Rotterdamsche ge- ^esheereri, gesteund door de hoogleereren No- lens en Forst er, een adres aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met verzoek den Midd. Europeeschen tijd in te voeren. De Nedcrlandsche Mij. tot bevordering van de Geneeskunde nam kort daarop met 86 tegen 2 stemmen een voorstel aan, luidende: „dat van een geneeskundig standpunt op de algemeene invoering van de Mid.-Europ. tijdregeling moet worden aangedrongen" en richtte daarop oen adres aan de regcering. Een voorstel in dien geest deed voorts minis ter P. Rink in het jaar 1906. Den lOen Juni 1914, dus eveneens nog vóór den oorlog, betuigde de Nederlandschc delega tie op het internationale congres van Kamers van Koophandel en Nijverheidsvereenigingen te Parijs tegelijk met 14 vertegenwoordigers van Nederlondsche Kamers van Koophandel in den vreemde, haar instemming met het plan om den zomertijd in te voeren door een internationale regeling. Daarna werd dc actie voortgezet, de heer D. van Lookeren Campagne hield o. a. in het be gin van 1915 een voordracht onder den titel: Een uur meer daglicht in de zomermaanden, op uitnoodiging van het departement der Maat schappij van Nijverheid te Rotterdam. De Rot terdamsche reeders gevoelden voor de invoe ring van den zomertijd vooral in het belang van het veiliger en vlugger laden en lossen van sche pen bij avond De bezwaren, in de laatste twee jaren door een deel ven de landbouwende bevolking geopperd, worden dooT adressanten niet van zoo overwe gend belang geacht, dot daarom het geheele Ne dcrlandsche volk van den zegen van langer dag licht in de zomermaanden zou behooren versto ken te worden. Onze medici hebben nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de belangrijke hygiënische voor deden van den zomertijd. Ten plotte meenen adressanten, dat in het be sparen van een flink bedrag aan kunstlicht te ellen tijde voordeel moet worden gezien. Reserve officieren onder de wapenen. Dit jaar zullen wederom een groot aental re serve officieren gelijktijdig onder de wapenen moeten komen met oudere lichtingen. Vermoedelijk zal dit zijn van 3 tot en met 22 September. Enkelen zullen in de gelegen heid worden gesteld om de vervolg-oefeningen mede te maken en wel in de tijdvakken van 9 tol 28 Juli, 23 Juli tot II Augustus en van 6 tot 25 Augustus. Versiering van de cel. De minister van Justitie heeft aan de bestu ren der gevongenissen een brief gezonden, waor- in hij te kennen geeft, dat de gevangenen hun cel met pinten, prentbriefkaarten e. d. mogen versieren. Men mag die dingen echter niet aan de muren bevestigen cn de buitenmuren moeten geheel vrij blijven Ook is hel houden van een plant geoorloofd en indien de gevangene te kennen geeft, dat hij van het verdiende geld een bloem of plant wil aanschaffen, moet men dezen wensch uitvoeren. 't Is al weer een stapje vooruit in de richting van mitigatie der celstraf, zooals de officieele term luidt, zegt het V a d. Wij begrijpen alleen niet goed, hoe dit versieren gaan moet, als men ds voorwerpen niet op de muren mag bevesti gen. Bedoeld is zeker, dat men de ploten en kaarten op de centrale verwarming of rand van het opgeslagen bed cn het gereedschapplankje mag zetten. In ieder geval kan dus de cel een beetje vriendelijker voorkomen krijgen. DE PROVINCIALE STATENVERKIEZING. De uitslag in Limburg. Gisteren heeft de verkiezing voor de Provin ciale Staten in Limburg plaats gehad. In totaal werden uitgebracht 148.138 geldige stemmen (hierbij zijn nog niet de gemeenten Rijkholt en Noorbeck uit den kieskring Gulpen cn de gemeente Geulen uit den kieskring Sittard, waarvan de cijfers hedennacht nog niet bekend waren, gerekend). In totaal werden uitgebracht op de R. K. Staatspartij 122.393, op den Vrijheidsbond 2658, Vrijz.-Dem. Bond 2549, Antirev Partij 755, Christ. Hist. Unie 2699, Dem. Partij 941, lijst Leesens (Dissident Kath.) 1840, S. D. A. P. 13 244, Comm. Partij 1159 stemmen. Volgens deze cijfers (waarbij rekening gehou den moet worden, dat de R. K. Staatspartij met 6 niet-verbonden lijsten is uitgekomen) zijn toe gewezen aan dc R. K. Staatspartij 38 zetels, Chr. Hist. Unie een zetel, S. D. A. P. vier zetels. Vrijheidsbond een zetel en Vrijz.-Dem. Bond een zetel. (In de provincie Limburg werden bij de laatste Kamerverkiezingen in 1922 uitgebracht 170.183 geldige stemmen, waarvan op: R. K. Staatspartij 139.450, A. R. Partij 879, Ch. H. Unie 1570, Chr. Soc. Partij 220, Chr. Dem.'Partij 408, S. D. A. P. 16.759, Vrijheidsbond 1524, Vrijz. Dem. Bcnd 1563, Liberale Partij 195, Comm. Partij 1612, Soc. Partij 235, alle Plattelondsgroepcn te zamen 150. De overige stemmen waren over verschillende kleine groepen verdeeld). Hieronder volgen de namen der gekozenen. Van de R. K. Staotspartij zijn gekozen: J. Th. VerheggCn (Buggenum), J. H. M. Smects (Heijt- huysen), M. F. Vrancken (Weert), Th. J. H. Aquarius (Haelen), J. L. M. van Uden (Neder- Weert); J. A. Poels (Venray), P. H. Everts (Sevenum), J. H. Janssen (Venray), Th. P. H,, Rut ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 ten (Horst), J. H. Maenen (Heerlen), P. D. M. Beckers (Ubach over Worms), H. J. H. Dresen (Schaesberg), G. J. H. Debeye (Schaesberg), W. H. Ca Is (Schaesberg), W. J. Koken (Kerkrade), C. H. J. A. Janssen de Limpens (Wylre), H. J. L. Merckelboch (Wittem), R. L. J. H. M. de Mar- chant et d'Anscmbourg (Gulpen), E. H. van Oppen (Maastricht), H. H. A. Meuwissen (Echt), jhr. Michiels van Kessenich G. A. H. (Roermond), r. H. van Kempen (Echt), W. M. A. Galiart (Stevensweert), jhr. E. F. F. H. van Aefferden (Roermond), mr. J. G. S. N. Beckers (Sittard), P. L. H. Cremers (Nvth), gToaf A. de Marchant et d'Amsembourg (Amstemade), J. W. Koten (Grevenbicht), J. H. H. Pyls (Schinnen, met voorkeurstemmen), M. J. H. H. Paulussen (Maas tricht), L. F. H. Rcgout (Meersen), E. E. H. Regout (Maastricht), Chr. Bux (Maastricht, met voorkeurstemmen), J. M. V. G. Dubois (Venlo), J. W. J. Janssen (Helden), mr. R'. H. van Basten Batenburg (Venlo), H. B. J. van Rijn (Venlo), H. F. P. Donné (Venlo, met voorkeurstemmen). Van de S, D. A. P. zijn gekozen: J. H. Paris (Maastricht), H. van der Ploeg (Heerlen), Ch. Grabal (Maastricht) en D. Snoeijerbos (Hocns- broek). Van den Vrijheidsbond is gekozen: Jan Koster (Heerlen). Von den Vrijz. Dem. Bond is gekozen: J. B. H. Klijnen (Maastricht). Van dc Chr. Hist. Unie is gekozen: Mr. dr. W. F, J. Frowein (Wittem). De Nieuwe Katholieke Partij. In de bestuursvergadering der Nieuwe Ka tholieke Partij, afdeeling 's-Gravenhage, is be sloten den leden te adviseeren hun stem blanco uit te brengen en niet op lijst no. 14 der R.-K. Staatspartij te stommen, gezien het feit, dat de stemmen uitgebracht op no. 1 en 2 van lijst no. 14 een overschot van stemmen kunnen opleveren tengevolge waarvan ook no. 3 gekozen kon woiden. PROP. TREUB. Keert 12 Mei uit Indic terug. Hier te lande is telegrafisch bericht ontvangen dat Prof. Treub, de voorzitter van den Onder nemersland voor Nederlandsch-Indie, den I2en Mei per s.s. Jan Pietersz. Coen naar Nederland zal terugkeeren van zijn rondreis door Nederl.- Indië. Tevens is bericht ontvangen dat men ter Sumatra's Oostkust, waar men zich aanvanke lijk niet kon vereenigen m:t het denkbeeld van een uitkeerings-bclasting, waarvoor de heer Treub in Indiü geijverd heelt, thans, na gehou den conferentie, tot de meening van den heer Treub is bekeerd. Dc heer Treub heeft in Indië overal gepro pageerd voor een eenvoudig belastingstelsel en vooral op dien eenvoud overal den nadruk ge legd. In verband daarmede Treeft hij ook" ge werkt voor het id^e van een uitkcevings- fcelasling, (evenals in Nederland bestaat) van de Naamlooze Vennootschappen in st de van een winst belasting, zoools die thans in Indië be staat. 50 jaar raadslid. In een speciaal vooi het doel belegde raads vergadering dei gemeente Borne, is de heer G. J. Elhorsï Zaterdagavond gehuldigd, omdat hij op 1 April 50 jaat onafgebroken raadslid is geweest. Het raadhuis was versierd. De burge- mnestei, laadslcden en wethouders, een oud- raadslid, de fabrikant, de heer Spanjaard, spra ken den jubilaris toe, wicn een geschenk werd aangeboden Nadat de eerewijn gedronken was, werd do jubiln is in optocht naar zijn woonplaats, het nahu'igp Zenoc.cn, gebiacht, waar de burgerij hem met muziek huldigde. Alg. Ned. Verbond. De stamdag van het Algemeen Nederlandsch Verbond zal op 26 Mei a.s. plaats hebben en niet op 1 Mei zooals vroeger gemeld. Minister de Visser zal op dezen Stamdag te Dordrecht het woord voeren. „Het Nieuws van den Dag". Dezer dagen hebben wij aan De Avondpost het bericht ontleend, dat „de directeur van het Nieuws van den Dag" en de hoofdredacteui dr. C. Enston (door de nieuwe eigenaois van het N. v. d. D.) zijn anngezocht, in elk geval nog drie maanden in hun functies te blijven, waarin beide heeren hebben bewilligd". Dit bericht is naui de N Ct meldt al thans wat den hoofdiedactcui van het N v. d. D. betreft, onjuist. Wij kunnen mcdedcelen, dat Ht. C. Easton zulk een aanzoek niet ontvan gen en er dus ook niet in bewilligd heeft Het kamp bij Vierhouten. Men schrijft ons Dezen zomer zal de Kampvereeniging van den Ned. Gymnnsiastenbond voor de I5e maal hare kampen inrichten in de buuil Vierhouten op de Veluwe. Deels zullen deze kampen wor den gehouden in het speciaal daarvoor inge richte kamphuis, deels op een voor het houden van een tentenkamp bij uitstek geschikt terrein, in de onmiddellijke nabijheid van een bosch- wnchterij, op een kwartier afstand van ge noemd kamphuis gelegen. Deelneming staat open voor alle aanstaande studeerenden, in de eerste plaats voor leden van den Gymnasiastenbond en voorts voor die jongelui van 13 tot 18-jarigen leeftijd, die in richtingen van middelbaar onderwijs bezoeken. Circa 15 April zullen de kumpboekjes ver schijnen, waarin nadere inlichtingen omtrent dagverdeeiing, deelneming, enz. zijn te vinden. Thans reeds zijn de data der kampen en de na men der commandanten als volgt vastgesteld: Ie Jongenskamp, 24 Juli tot en met 3 Aug. commandant F. C. Kuipers, scmi-orts, te Am sterdam; 2e Jongenskamp, 13 tot en met 23 Aug., commandant mr. J. van Andel, Leiden; le Meisjeskamp, 14 tot cn met 24 Juli, com- mandente jkvr. L. van Spengler, jur. cand. te Leiden; 2e Meisjestentenkamp, 16 tot en met 26 Juli commandante mej. H. C. Willinge, med. cand. te UtTecht; 3e Meisjeskamp, 3 tot en met 13 Aug., com mandante mej. J. Stroink, med. cand. te Utrecht; 4e Meisjestentenkamp, T tot en met 11 Aug., commandante mej. J. W. Roeloffs, med. cand. te Utrecht; 5e Meisjeskamp, 23 Aug. tot en met 3 Sept., commandante mej .C. Roelofsr, nat. phil. cand. te Leiden. Een derde Jongenskamp zal bij voldoende deelneming worden gehouden. In het eerste Jongenskamp zullen waarschijnlijk eenige tien tallen plaatsen worden gereserveerd voor En- gelsche jongelui, terwijl bij het kompbestuur plannen bestaan, to bevorderen, dat hun deel nemers in de gelegenheid zullen worden gestold op billijke conditiën eenigen tijd in Engeland te vertoeven. Deze uitwisseling is een novum voor de Kampvereeniging, waarvan het bestuur goede verwachtingen koestert; de Engelsche jongelieden zullen uit dezelfde categorieën moeten voortkomen als de Hollondsche kam peerders. Bovendien worden pogingen in het werk ge steld tot inrichting van een ruiterkamp, onder hoofdleiding van een officier der cavalerie, ge lijk dit voor 1914 eenige malen te Vierhouten is gehouden; in dit kamp zullen ook studenten en a. s. reservisten der bereden wapens worden toegelaten. Met de voorloopige organisatie van dit kamp is mr. W. A. Offerhaus, te Groningen, belast. HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE HOLLAND—AMERIKA LIJN. Gisteren wapperden de vlaggen van dc kan toorgebouwen der Holland—Amerika-lijn en van dc verschillende schepen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest der Maatschappij. Niet minder dan ongeveer 100 bloemstukken werden voorts binnengedragen in het gebouw aan de Wilhelminakade, waar omstreeks half 11 de directeuren, de heeren Rypperda Wierdsma, Piek en s' Jacob (de heer Gips is in het buiten land) plaots namen tegenover de hoofdambte naren en inspecteurs, gezagvoerders en stuur lieden, beambten en bedienden en verder perso neel van alle takken van dienst der onderneming. De algemeene prccurotiehouder, de heer Wulffreat, hield tot de directie een toespraak en bood ter herinnering aan dezen dag een souve- rir aan von het geheele personeel. Dit bestaat uit een gesmeed ijzeren gedenk- lontaarn op een granieten voetstuk. De Maat schappij heeft" nu 50 jaar lang zeide spre ker haar schepen over den Oceaan gezon den, haar licht doen uitstralen in heldere cn duistere nachten op de zee en in de harten van vroolijke en van bezorgde reizigers, die dooi die schepen naar de veilige haven zijn gevoerd; dé Maatschappij is 50 jaar lang een baken ge weest voor de duizenden die, geleid door haar lic.ht, het licht van den arbeid, het leven zijn doo; gegaan. Daarom was het een sympathieke gedachte die wij weten dat bij u weerklank vindt, om dit licht te verpersoonlijken in de lantaarn, waarvan wij u thans slechts de teekening kun nen aanbieden, omdat zij tot onze teleurstelling e°rst over eenige dagen geplaatst kan worden. De president-directeur, de heer J. Rypperda Wierdsma, beantwoordde de toespraak, waarin hij er echter op wees, dat de scheepvaart gedu rende de laatste joren zoo speciaal het slachtof- fe is geworden van de ontwrichte economische verhoudingen en de Maatschappij daaronder dusdanig heeft geleden, dat de bestuurders zich niet gerechtigd gevoelen, meer dan een huise lijk karakter nan dit feest te geven. Spreker wierp verder een blik op het ver- ledene dei muatschoppij en dankte allen, die tot haar bloei hadden bijgedragen. Hij besloot met dc mededeeling, dat aan het personeel behalve een gratificatie, ook een exemplaar zou worden aangeboden van het ge denkboek, der maatschappij, dat di. M. G. de Boer heeft geschreven. Een driewerf hoera op den verderen bloei der Holland;Amerika-Lijn werd ten slotte door allen aangeheven. Van de receptie die door de directie des mid dags hield, werd door velen gebruik gemaakt. Een antirevolutionair sportfeest. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Anti-Rcv. Kiesvereeniging „Nederland cn Oranje" zullen in Oct. von dit jaar feesten ge vierd worden. Een athletiek- en schermdag staat op het programma. Het M?dden~Damterrein. Naar de Te', verneem) is de kans zeer gering da: B. cn W. van Amsterdam zich met het ge wijzigde voorstel van de DamhotelcombineUe zullen vereenigen. In de Commissie van Bijstand oor de Financiën moet het voorstel algemeen ongunstig ontvangen zijn. Een dierenpark te Arnhem. In de zitting van den Arnhemschen raad is het voorstel van B. en W. om aan den heer J. Burgers, eigenaar van het bekende dierenpark te 's Heerenberg, ten behoeve van de overbrenging von zijn park uit genoemdo plaats naai Arnhem, in erfpacht uit te geven 1 een terrein aan den Schelmschenweg nabij het openluchtmuseum, groot 10 H.A., zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De jaarlijksche pachtsom bedraagt 900 en voor het gedeelte, waarmede het ter rein de 10 H.A. mocht blijken te overtreffen 1,1 cent per M®. Sneeuwjacht. Te Zevennaar is gisterochtend een sterke sneeuwjacht begonnen, gepaard met hevige koude. De schade voor den landbouw is reeds aanzienlijk. Ook in Twente heeft het den heelen morgen hard gesneeuwd. Uitsluiting in dc stecnindustrïe. Gister, Maandag, 9 April, ging op 15 steen fabrieken met 36 personen, gelegen aan de Waal tusschen Nijmegen en Millingen, de uit sluiting in. Het wegbrengen van schepen. Ter zake van het wegbrengen van den sleep- boottreiler Vertrouwen uit IJmuiden heeft de recherche aangehouden den walschipper D. te IJmuiden, den machinist H. te Vclseroord en den aannemer H. te Amsterdam Zij zijn ter beschikking van den officier van justitie ge steld. Verduistering. Tegen den ontslagen boekhouder van de Coöp. Vcrbruiksverecniging G- H., te Lemmer, is een klacht bij de justitie ingediend wegens verduistering. Men spreekt van een tekort van 2000. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de tijdelijk on bewoonde villa van mr Frowein aan dc Ceintuur baan te Hilversum. Dc bewoners waren in Oos- terbeck. Een aantal gouden en zilveren voorwer pen, waaronder van groote waarde, is ont vreemd, benevens 525. Poging tot inbraak in een postkontoor. Er is getracht in te breken in het postkan toor te Ede Een paneel is uit een buitendeur van de postkarrenbergpleats gezaagd. De in brekers zijn niet verder kunnen komen, daar de verbindingsdeur met het kantoor met ijzer beslagen is. Jeugdige inbrekers. De politie te Barneveld is zes jongelui van 17- tot 23-jnrigen leeftijd op het spoor, die cp twee verschillende tijdstippen in Roskam's Fabrieken aldaar hebben ingebroken en daar uit ongeveer 30 K.G biscuit hebben gestolen. Geheime stokerij. Volgens het V a d. is door commiezen een kleine, clandestiene jeneverstokerij ontdekt in een pakhuis in de buurt van het Spui te den Haag. Het keteltje en dc toestellen zijn in be slag genomen. Gestikt In de Emmaslraat te Amsterdam was een vrouw bewusteloos door gasvergiftiging. Toen de Geneeskundige Dienst ter plaatse kwam, was reeds een gemeentearts aanwezig, die den dood constateerde. Verdronken. Aan de Wittenburgergracht te Amsterdant geraakte een man te water. Vergeefs werd ge tracht de levensgeesten op te wekken. Een ge meentearts constateerde den dood. j Fabricksongeluk. Te Winschoten kreeg in de cartonfebriek „Reiderland" de 28-jarige gehuwde arbeider E. van der Laan, vader van drie kinderen, bij het optakelen een stuk ijzer op het hoofd. Hij ia aan de gevolgen overleden. Noodlottige val. De 19-jarige dek {«recht S. Smink, van de Lemrr tvi.echtbr ot ml bij hel loden dezer boot in de haven te Lemmer op zijn hoofd in het laadruim. De ontboden geneeskundige consta teerde hersenschudding. Men vreest voor zijn leven. Motorongeluk. Omtrent het motorongeluk van Zondagavond op de Nassaukode te Amsterdam, meldt men ons nader, dat de 25-jarige mejuffrouw Reket gistermorgen nog bewusteloos Was. Het onge luk is te wijten aan het woest rijden von de motorfiets. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt. De bestuurder van de tram heeft geen schuld. In brand geraakt. Zondagmiddag kwam te 's Gravenhoge een 86-jarige vrouw in aanraking met een brandend petroleumstel, tengevolge waarvan zij verschil lende brandwonden aan de linkerzijde van het lichaam bekwam. Per auto van den G. G. D. is zij naar het Ge meente-ziekenhuis vervoerd, waar zij 's nachts is overleden. Brand. Te Gaarkeuken (Gr.) zijn groote hoopen riet en turf, hout en de directiekeet, toebehoorende aan de firma Z. en V., aannemers der huis bouwwerken te Gouda, verbrand. Het verbran de was niet verzekerd. Drie huizen afgebrand. Zondagavond brak brand uit in een woning te oenscl nan de Lijmbeekslraat. De brand nam vrij spoedig zoodanig in hevigheid toe, dat een drietal woningen geheel afbrandde. De brandspuit, die spoedig te: plaatse wes, voor kwam verdere uiibieiding an den brand. De ooizank if onbekend. Verzekering dekt de schade. De huizen behoorden aan de N.V. Broodfabriek „Volksbelang" en werden be woond dooi Leenden, Koning en Jessen, ter wijl de woning duarnaast van v. d. Ven aan- merko'ijke wat." srnwd» bekwam. De inboedels zijn grootemWls gered. Oude boerderij verbrand. Zondagmiddag ontstond brand in den schoor steen van de boerderij in het Sponderswoud te Hilversum, bewoond door G. Janmaat en toebe hoorende aan den heer jhr. J. Six, wonende op het naburige „Jagtlust' De vonken deelden zich mede aan hei rieten dak, zoodat de schilder achtige, oude boerderij door den feilen wind in een oogwenk in lichten laaie stond. De Vinderen, die alleen thuis waren, riepen de hulp van voor bijgangers in en dezen, voetgangers en automo bilisten, beijverden zich om hel vee los te ma ken en uit te drijven en verder den inboedel te redden. Hierin slaagden zij wondclwèl. De boerderij zelve brandde echter geheel uit. Verzekering dekt de schade. Spelen met lucifers. Te Holbert (Gron.) is de nieuwe woning van R. v. d. V., die afwezig was, geheel afge brand Er is niets geredalles was laag ver zekerd. Een jongetje had vlak bij de woning met lucifers gespeeld. Veenbrand. Zondagmorgen heeft een veenbrand gewoed tusschen Emmen-erfscheidenveen en Klazinv.- vcen Noord. Een hoeveelheid turf ging verloren. De veenbrand wordt beperkt. Bosch- en heidebrand bij Ommen. Zondagmorgen ontstond dooi vuur uit een locomotief, brand in de bosschen, ven Vilsteren, nabij Ommen, toebehoorende aan den heer Padhuis-Cremers. Ongeveer 200 H.A. bosch! en heide werden vernield. Niets was verze kerd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2