STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. GEBRS. DE VRIES Herv. (Geref. Staatspartij 4,074 Staatk. Gcref. Partij 1,345 S. D. A. P. 66,012 Comm. Partij 5,142 Rapaille Partij 3,521 Aantal kiezers 246,676 Voorloopige uitslag kieskring 's Gravenhage Uitgebracht totaal 141.150 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Christ.-Hist. 13.116 Comm. Partij 3.864 S. D. A. P. 41.344 Lijst-Collé 365 Chr. Soc. Partij 700 Partij van Iïoulen en Nat. Bond van Bezuiniging 2.292 Anti-Rcv. Partij 14.013 Plattelanders (Rechts) 147 Vriiz.-Dem. Bor.d 5.251 P.-K. Staatspartij 31.172 Hcrv. (Geref. Staatspartij 4.107 Staatk. Geref. Partij 865 Plattelanders (Links) 555 Vrijheidsbond 20.011 Dem. Partij 1.330 Dc Haagschc raadsverkiezing. Door B. en W. is de candidaatstelling voor den Gemeenteraad bepaald op Dinsdag 24 April a.s. en de eventueele stemming op Donderdag 7 Juni 1923. Dr. Cath. van Tussenbroek. In de op Zaterdag 21 dezer te Den Haag te houden jaarvergadering van de Nationale Ver- ecniging voor Vrouwenarbeid komt aan de orde een voorstel van het bestuur tot aanbieding van het ecre-voorzitterschap der Vereeniging aan dr. Catharine van Tussenbroek. J. P. Crommelin. f Te Londen is in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer J. P. Crommeline buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van de republiek Liberia te Londen. Omtrent dezen belangwekkenden landgenoot zegt het Hbld. die indertijd deel heeft uit gemaakt van de commissie, wier taak het werd de grenzen der nieuwe republiek Liberia vast te stellen, zij in het kort het volgende gemeld Aanvankelijk zee-officier bij de Nederland- sche marine, werd de heer Crommelin, in ver band met zijn groote kennis van de republiek Liberia en uit erkentelijkheid voor de vele dien sten als lid der grenscommissie de regeering van d en staat bewezen, in 1911 benoemd tot gezant der negerrepubliek te Londen. De heer Crommelin was bovendien ook zaak gelastigde van de republiek Liberia bij de Fran- sche regeering. Graaf Czernïn ongesteld. Graaf Czernin had gistermiddag door ziin dokter irit Den Haag aan het bestuur der Nederl. Duitsche Vereeniging te Rotterdam be richt doen zenden, dat hij zoo ziek was, dat hij onmogelijk zijn aangekondigde rede over den wederopbouw van Oostenrijk en het werk van mr. Zimmerman, den commissaris-generaal van den Volkenbond, kon houden. Volgens de mede- deeling van den geneesheer was ie temperatuur vrij hoog, doch was nog niets met ekerheid over den aard der ziekte te zeggen. Uitvoer van goederen uit bezet Duitschland. Het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt het volgende mede Nederlandsche koopers van goederen, waar voor in het bezette gebied van Duitschland ge contracteerd werd vóóV 1 Februari 1923, kun nen zich schriftelijk (onder overlegging van be wijsstukken) wenden tot de Kamer van Koop handel en Fabrieken, bij welke hun onderne ming in het Handelsregister is ingeschreven, met verzoek om een verklaring, behelzende eenige feitelijke gegevns ter zake en waaruit blijkt, dat de uitvoer der betreffende goederen door deze Kamer geacht woidt in het algemeen belang te zijn. Handelsondernemingen, die in het gebied van een of meer Kamers van Koop handel en Fabrieken filialen of bijkantoren heb ben, wenden zich uitsluitend tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken in welker gebied haar hoofdkantoor gevestigd is. Meent dc Kamer van Koophandel en Fabrie ken, dat er termen bestaan om de gevraagde verklaring af te geven, dan wordt die verklaring harerzijds opgemaakt en onverwijld doorge zonden naar de afdeeling Handel en Nijverheid. Vervolgens wordt door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Zaken door Hr. Ms. gezant te Parijs een certificaat verstrekt, hetwelk in bezet Duitschland bij de autoriteiten, die uitvoervergunningen verstrekken, kan wor den ingediend. Die indiening kan geschieden, hetzij door de Nederlondsche belanghebbenden persoonlijk, hetzij door tusschenkomst van den Nederlnndschen Consulairen Dienst. Zij, die het certificaat persoonlijk wenschen in te dié nen, maken dit in hun ter zake aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te lichten corres pondentie aanstonds kenbaar Het certificaat wordt hun alsdan zoo spoedig mogelijk door het Departement van Buitenlandsche Zaken toe gezonden. Zij, die daarentegen voor de indie ning van het certificaat gebruik wenschen te maken van den Nederlandschen Consulairen Dienst, maken dit eveneens aan de betrokken Kamer van Koophandel kenbaar Hun desbe treffend schrijven aan bedoelde Kamer van Koophandel en Fabrieken zal in dat geval ver gezeld moeten gaan van een tot de autoriteiten in bezet Duitschland gericht verzoek om uit voervergunning. Gelijk bekend, moeten dergelijke .verzoeken om uitvoervergunning geadresseerd worden tot den betrokken intergeallieerden dienst, te weten: a. tot het „Comité-directeur des Licences de la Haute Commission" te Coblenz voor de goede ren, afkomstig van leveranciers, wonende of ge vestigd in de bezette gebieden, met uitzonde ring van die, wonende in het bruggehoofd van Duss ldorp en Duisburg en in het bezette Roer bekken b. tot den „Service des Licences de la Mision de Controle des Usines et des Mines" te Essen voor de goederen, afkomstig van leve ranciers, wonende in het bruggehoofd van Dus- seldorp en Duisburg, zoomede in het bezette Roerbekken. Tariefsverlaging. Met ingang van Maandag a.s. worden de ge wone reizigerstarieven der Gooische Stoomtram gewijzigd en voor de meeste trajecten met on geveer 25 verlaagd, Zonderling voorjaar. Men meldt aan het Hbld, uit Geldermalsen: Als curiositeit mag zeker wel gemeld worden, dat deze week een ploeg arbeiders op een per ceel land aan het aardappel rooien was oogst vorige jaar op een akker daarnaast een aantal werkj^ïen aan het aardappel po- t e n; daarvoor é^Fpruimenboomgaard in v o 1- I e n bloei en tusschen de akkers een dicht gevroren sloot. Het postkantoor te Rotterdam. Naar de berichtgever van het Hbld. verneemt, ligt het in de bedoeling in den necht van 23 op 24 April den postdienst en de can- ncemlokctten van den telegraafdienst te Rotter dam over te brengen van het oude kantoor aan het Beursplein naar het nieuwe gebouw aan den Coolsingel. Restauratie Oude Kerk Delft. Men is thans begonnen met de restauratie van het koor der Oude Kerk te Delft De kerkvoogden hebben in eer. circulaire een beroep gedaan op de lidmaten, om het alsnog noodig zijnde kapitaal van ongeveer 50.000 bijeen te brengen. Vergaderingen tegen de Tabakswet. Door het Landelijk Comité van actie tegen de Tabakswet te Amsterdam, is besloten, een viertal openbare vergaderingen te beleggen te gen de Tabokswet (banderolle svstcem) op Maondag 23 April te den Bosch, Eindhoven, Kampen en Groningen. Tevens zal op 30 April of 7 Mei in Utrecht eene protestvergadering worden gehouden tegen de uitgesproken vonnis sen ingevolge de Tabakswet door de rechtbank te Utrecht Onaangenaamheden in het Amsterdamsch Brandweercorps. Toen de waarnemend commandant der Am- sterdomsche brandweer, de heer J. Lodewijks het vorig jaar zijn jubileum als hoofdbrandmeester vierde, werd plotseling bekend, dat hij T Maart jl. den dienst zou verlaten. Dit verwekte in hree- de kring verbazing, omdat hij nog zeer goed in staat geacht werd zijn functie als ondevcomman- dont te blijven waarnemen. Spoedig werd be kend, dat er onaangenaamheden gerezen wa- len tusschen den commandant en den heer Lo dewijks, onaangenaamheden, welke ook den vorigen ondercommondant, den heer Boele. had den doen besluiten ontslag aan te vragen. Onlangs werd, aldus de Tel. echter den heer Lodewijks medegedeeld, dat hij voorloopig in dienst moest blijven, aangezien de kwestie van zijn opvolger nog niet geregeld was. Daar het steeds gebruik is geweest, dat de oudste hoofd- brandmeester de functie van waarnemend com mandant vervulde, mocht hieruit afgeleid wor den, dat de chef van het corps bezwaren had den heer Brunet de Rochebrune als zoodanig te benoemen. Dit feit, dat reeds een publiek geheim is ge worden, heeft in het corps beroering gewekt. Met leede oogen hebben velen aanschouwd, hoe het officieren met een eervolle loopbaan, als de hoofdbrandmeester Boele, Fiorani, en Lode wijks, zóó onmogelijk gemaakt werd langer dienst te doen in het Amsterdamsche brandweer corps. Thans is het de beurt aan hoofdbrand- meester Brunet de Rochebrune om op den ach tergrond geschoven te worden, met hetgeen er nan vastzit, terwijl hij in de 21 jaren, die bij bij de brandweer heeft doorgebracht, zich heeft doen kennen als een voortreffelijke brandweer man. Deze heeft in verband met de opengekomen functie van waarnemend commandant een on derhoud gehad mot den burgemeester. Een re sultaat is hiermede nog niet bereikt. Welk een animo er onder de hoofdbrand- meesters bestant om in het corps te blijven, blijkt uit het feit, dat twee hunner henben ge solliciteerd naar de betrekking van comman dant der Utrechtsche brandweer. DE STAKING IN HET MEUBELBEDRIJF. Als resultaat van de Dinsdag gehouden con ferentie tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders in het meubel- en be- hongersbedrijf kan worden gemeld, dat Te. De werkgevers hun aanbod van loons verlaging hebben teruggebracht tot 10 pet., waardoor het loon in de eerste gemeentegroep op een minimum van 70 cent per uur voor meu belmakers en van 68 cent per uur voor be hangers zou komen. De arbeidersbesturen wil den met 72 cent voor meubelmakers en 70 cent voor behangers genoegen nemen. 2o. De arbeidsduur in het contract wordt 814 uur per dag en 48 uur per week. Voor de overuren wordt 20 pet. extra loon betaald. Van •V'ze overuren eischen de werkgevers nog een maximum van 200 per jaar en 10 per week, terwijl de arbeidersbesturen niet meer dan 180 per jaar en lp per week als maximum wilden toelaten 3e. het minimumloon voor do routincarbei- ders blijft gehandhaafd op 3 ct. per uur be neden dot van de geschoolde arbeiders. Een gemengde commissie zal pogen over een defi nitieve regeling van deze looncn tot overeen stemming te komen. 4e. Alle stakers komen op hun plaats terug. Woa dit om redenen van technischen aard niet dïrekt mogelijk is, zal het uiterlijk binnen drie weken het geval zijn. Een uitzondering hierop moest voorloopig voor eenige fabrikanten in W .ddinxveen gemaakt, van wie nog niet zeker is, of zij zich bij een eventueel definitief ac- coord zullen aansluiten. 5e. De overeenkomst wordt aangegaan voor den duur van een jaar. Zooals hieruit blijkt zijn over het loon cn het eantal overuren portijen het nog niet eens ge worden. De beslissing over het aanvaarden van het laatste patroonscanbod of het voortzetten van d. staking zal zoo spoedig mogelijk door de stakende personeelen worden genomen. Uit het bakkersbedrijf. Dinsdag zijn te 's-Gravenhagc besprekin gen gehouden tuschen de bij de arbeidsrege ling voor het bakkersbedrijf betrokken partijen cn den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf. Onder leiding van het be stuur der Haagsche Bakkerspolroonsvereenigitig werd gepoogd, een grondslag te vinden tot op lossing van de geschillen met den modernen bond. Na langdurige bespreking word vastgesteld, dat partijen, betrokken bij de arbeidsregeling, het ernstig voornemen hebben om de in het midden gebrachte geschilpunten tot oplossing te brengen. Overeengekomen werd, dat dc partijen zich nader over de naar voren gebrachte bezwaren zullen beraden en binnen 8 dagen daarvan aan den Algemcenen Bond mededeeling zullen doen. Daarbij werd door de werkgevers tot eisch gesteld, dat intusschen elke actie van den Alge- meenen Bond zou worden opgeschort, hetwelk door dc delegatie van den Algemcenen Bond is aanvaard. DE ZAAK VAN STAAL. Ontslagen van rechtsvervolging. Het Haagsche Gerechtshof heeft gister den 33 jarigen advertentie vorzorger K. R. van Staal te Gouda die door de Rottcrdamsche- rechtbonk tot 4, maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens smaadschrift ten opzichte van den politie inspecteur van Hoorn te Gou da ontslagen van rechtvervolging, op grond dat hij klaarblijkelijk gehandeld heeft in het algemeen belang. Doodsleg te Stein. Voor de rechtbank te Maastricht had zich heden te verantwoorden P. M. Sch., 26 jaar, mijnwerker, wonende te Stein, thans gedeti neerd, terzake van doodslag, subs, zware mis handeling den dood tengevolge hebbend. Op den 13en Februari, Canavals-Dinsdog, had bekl. na een korte woordenwisseling den mijnwerker M J. V. met een mes in den hals gestoken, tengevolge waarvan V. aan verbloeding was overleden. Nadat een aantal getuigen was ge- koord, eischte het O. M. terzake van mishan deling met een mes, den dood van V. tenge volge hebbend, 1 jaai en 6 meenden gevange nisstraf. Wegens verschillende omstandigheden vroeg de verdediger, mr. R. van Geldern, ont sla gvan rechtsvervolging, subs, clemmtie vooi beklaagde. Een liefdesdrama. In de Aert van Nesstraat te Rotterdam heeft zich gisteravond een liefdesdrama afgespeeld. De 35-jorige M. v. T. verkeerde sinds 4 jaar met ^e 28-jarige D. v. T., die echter onderwijl telkens met andere mannen uitging, waardoor dan steeds ruzie met haar vrijer ontstond. Zoo ook weer gisteravond. In de Aert van Nesstraat heeft M. v. T. toen plotseling een revolver ge trokken en twee schoten op het meisje gelost, dat in de linkerwang is getroffen door een ko gel, welke in de rechterwang is blijven steken en in het ziekenhuis verwijderd is. Na de schoten op het meisje, heeft v. T. de revolver tegen zichzelf gericht Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch bleek aldaar Teeds overleden. Een oplichter. -- Door de Rotterdamsche politie is een Itali aan aangehouden, die in den laatsten tijd van den oorlog, zich uitgevende voor majoor van het Italiaansche leger, een dokter te Rotterdam had weten op te lichten voor ruim 13,000, waarna hij uit een hotel verdween met achter lating von een schuld van f 800. Vermoed wordt, det de pseudo-mojoor zich ook nog aan andere oplichterijen heeft schuldig gemaakt. Bij onderzoek is gebleken, dot de man koop man is in topijten en er geen vaste woonplaats op nahoudt. De „helpende" hand. De ontvanger van het loodswezen te Maas sluis, die per rijwiel op weg was, om aan het gebouw van het loodswezen aan dep Pieter de Hooghweg te Rotterdam geld af te dragen, werd aan de Rochuschenstraot plotseling onwel. Hij rookte buiten kennis en werd geholpen door voorbijgangers, die hem evenwel volgens zijn aangifte bij de politie een bedrag van 655 uit zijn portefeuille hebben afhandig gemaakt. Aangehouden. Te Haarlem is aangehouden een 20-jarige man, wonende te Hilversum, en een 2I-jarige dienstbode, wonende te Haarlem, verdacht von diefstal te Hilversum van 1500. Exploitatie van een bedelares. In „De Schakel" wordt weer eens de aandacht gevestigd op een geval van bedriegelijke bede larij, waarmee het Centraal Bureau van Maat schappelijk Hulpbetoon onlangs in aanraking kwam. Een vrouw met afzichtelijk uiterlijk bedelt in de straten van de Concertgebouwbuurt ie Am sterdam, draagt haar oogst (geld en oude klce- ren) af aan een man, die haar in zijn macht schijnt te hebben en die van de opbrengst er zóó goed kan komen, dat hij voor hen beiden 21 gulden kostgeld per week kon betalen, cn zijn tijd doorbrengt met als meneer gekleed, te won- delen door de stad, rookend zijn sigaartje. Bij het onderzoek bleek, dat de man misbruik maakt van sterken drank cn dat de vrouw een gedegenereerde stumper is. De slopende bakkersgezel. In den vroegen morgen van Dinsdag zagen twee rijksveldwachters te Purmerend, dat een jeugdige bakkersknecht in een bakkerij behulp zaam was bij het bereiden van deeg, terwijl hij op dat uur nog niet mocht werken. Dus een overtreding van de Arbeidswet. Toen de veld wachters in de bakkerij waren toegelaten was de jongen echter niet meer te zien. Op een daartoe gedane vraag van de politie antwoordde de bakker, dat zjjn knecht nog sliep. De veld wachters wilden don zijn slaapstede we! eens zien. Dat mocht. En toen bleek, dat de jongen inderdaad in bed lag en„sliep". Hij snurkte althans. Doch toen de slapende bakker was wak ker gemaakt, bicken zijn handen bedekt met versch deegBaas en knecht hebben toen maar bekend. Hbld. Zwerfsterseinde. Te Bameveld is in een boschje, bijna sterven de, gevonden een bekende, ruim 60-jarige land loopster, die verklaarde gedurende een week nacht en dog op een strooleger, slechts toege dekt door enkele zakken, te hebben buiten ge- legen.,Per brancard naar het ziekenhuis aldaar overgebracht, overleed zij bij aankomst tenge volge der doorgestane koude cn ellende. SIGARENFABRIEK AFGEBRAND. Gisternacht circa half drie brak brand uit in de sigarenfabriek van de gebi. Van den Akker te Stratum. In een oogwenk stond het geheele fabrieks gebouw, dat 4 jaar oud is, in lichte laaie en oegen de vlammen hoog boven het dak uit. Do bronG had spoedig zulk een orrvang aon- c-nomen, dot voor de brandweer, die met een motorspuit ter plaatse was, aan blusschen niet te denken viel. De fabriek brandde geheel af. Alleen de belendende gebouwen konden ge spaard blijven. De schade is aanzienlijk. De gc- heelé voorraad tabak en sigoren ging verloren. Naar de oorzaak uordt door de politie een on derzoek ingesteld. Vc-zekerint? dekt de schade. Fabrieksbrand. In Weiten, bij Heerlen, is dc limonadcfobviek en bakkerij van den heer L. H. afgebrand. Ver zekering dekt de schade. Dc oorzaak van den brand is niet bekend. Zuurstofapparaat gesprongen. Gistermiddag is in de smederij van G. J. W. van der Veld aan de Brouwersvaart te Haarlem een zuurstofapparaat gesprongen. De 27-jarige Von der Veld, werd aan het hoofd getroffen cn is aan de gevolgen overleden. Luchtvaart. Vliegongeluk. Het B. T. A. meldt uit Scvillo Een vliegtuig, dat uit Tctoean kwam en door twee leden van den generalen staf der genie werd bestuurd, is neergestort. De vliegers wer den gedood. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Een onjuist bericht. Het Veenendaalsche Nieuwsblad bevatte dezer dagen het bericht, dat dc Commissaris der Koningin, Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sendenburg, binnenkort als zoodonig zou of- treden, om te worden benoemd tot vice-presi dent von den Road van State. Wij zijn cchteV gemachtigd om dit bericht, als zijnde absoluut onjuist, zoo positief mogelijk tegen te spreken. Van een vertrek van Graaf von Lynden uit Utrecht is geen sprake. Soest. Naar men verneemt, is de eige naar van den ouden korenmolen „De Wind hond" te Soest voornemens over te gaan tot slooping van dezen molen, behoudens de vor- eischte goedkeuring van het plaatselijk be stuur. Deze molen, die zich midden op den Socster Eng verheft in de onmiddellijke nabij heid van de korenvelden, werd in 1737 ge bouwd. Voor dien tijd stond reeds op dezelfde plek een houten molen, die in 1682 bckom- men werd dooi* de gemalin van Stadhouder Willem lil in gezelschop von den secretaris van den Prins, C. Huygenszijn verrekijker mede voerende „om de clock van Uytrecht te sicn". Het Gooische tuindorppion. Onder voorzitterschap van den burgemeester van Hilversum heeft aldaar ten gemccntehuize een vergadering ploats gehad van de belangcn- commissie voor het Gooi. Vertegenwoordigd waren de gemeentebesturen van Bloricum, Bus- sum, 's-Graveland, Hilversum, Huizen, Laren cn Noardcn. Besloten werd, dat de hoeren Prof. Dr. J. Veth te BussumK. C dc Bazel tc Bussum E. B D Schaap te 's-GravelandD Th. Ver steeg te Naardcn Co Bremon te Loren (N.-H.); Henri Polak te Laren; W M. Dudok te Hilver sum cn G. A Pos te Amsterdam zullen worden uitgenoodigd zitting te nemen in een in te stellen centrale schoonheidscommissie voor het Gooi. Ten opzichte van het Amsterdamsche tuin dorp-plan wordt het volgende medegedeeld Moch het dagbladhericht juist zijn, dot de bij deze aangelegenheid direct betrokken gemeenten gezamenlijk slechts één vertegenwoordiger in de commissie zullen hebben aan te wijzen, don stelde men zich nu reeds op het standpunt van de uitnoodiging geen gebruik te zullen maken, deai niet alleen de belangen van slechts enke len, maar van alle Gooische gemeenten bij de uitvoering van het plan ten nauwste zijn be trokken. Op vertegenwoordiging door ten minste twee personen voor iedere gemeente meende men bij aanneming van de voordracht van B. en W. van Amsterdam minstens aanspraak te mogen maken Waar ook aan dc Regeering en Ged. Stoten van Noord-Holland zal worden gevraagd een vertegenwoordiger in de commissie te be noemen, besloot de vergadering zich zoowel tot de Regeering als tot Ged Stoten te wenden, met het verzoek aan een eventueel daartoo strekkende uitnoodiging geen gevolg te ggven, op grond dat zoowel de gemeenten als Ged Staten in deze geplaatst kunnen worden voor een beslissing nopens met elkander strijdige belangen. Kennisgeving. De Voorzitter van het Hoofdstemburoou in den Kieskring II (Amersfoort) maakt bekend, dat op Zaterdag 14 April 1923, des voormid dags 10 uur in eene openbare zitting ten ge meentehuize zal worden vastgesteld. a. het aantal stemmen op ieder der Candida- ten uitgebracht. b. de som van de aantallen stemmen, bedoeld onder a. Zulks voor dc stemming ter verkiezing van leden voor de Provinciale Stoten van Utrecht. Amersfoort 11 April 1923. De Voorzitter voornoemd, v. Randwijck. De Stemmingen. Vanochtend zijn wij de verschillende stem- bureaux eens langs gegaan, om een indruk te krijgen van het verloop der stemming voor de Provinciale Staten. In onze hoop hier of daar iets bijzonders te kunnen vermelden wer den wij echter teleurgesteld. Overal kregèn wij vrijwel hetzelfde te hooren. In de oude H. B. S. en in het Plantsoen, in de school aan de Helle straat, aan de Puntenbergerlaan, aan de Leus- derweg, in de Beekstraat, in dc Koestraat, overal hetzelfde stereotype antwoord op on ze vraag naar bijzonderhedengeen overstel pende drukte, een rustig kalm verloop, som mige oogenblikken niemand in de stemhokjes, geen stagnatie, over het algemeen stil. Ner gens hebben we dan ook een file von wachten de stemplichtigen kunnen ontdekken, zooals dat het geval was bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer. De diverse propagan disten, die zooals gewoonlijk post hadden ge vat bij de ingangen der stemlokalen, zullen over overmatige drukte don ook wel niet te klagen hebben. Bij enkele stembureaux was de toeloop op enkele momenten von dien aard, dat de dienstdoende politieagent eenige be zoekers moest laten wachten, om een opeen- hooping voor de tafel en bij de stemhokjes te voorkomen. Doch waar wij dit zagen was het een uitzondering Over het algemeen kon men dc drukte wel aan. Wij vermoeden ech ter, dat dit bij do a.s. verkiezingen voor de gemeenteraad wel anders zal zijn I Garnizoen. Op 17, 18 en 24 April a.s. zal tc dezer stede examen worden afgenomen voor het behalen von het bewijs van voorgeoefendheid, als be doeld in het Kon. Besluit von 28 Fcbr. 1922 (St.bl. No. 92). Amersfoortsche Schoolverceni- Hot bestuur der Amersfoortschc Schoolver* ccniging deelt ons mede, dat door den steeds aanhoudenden toeloop von leerlingen, de op richting van een tweede school in het Bergkwar- tier een punt van ernstige overweging vormt. Voor nadere inlichtingen kan men zich ver voegen o.a. bij dc hccren H. M. E. Hubers, Huygenslaan 26, en dr. J. F, B. van Hasselt, Sophiolaun 7, TOONEEL. JDe Advocaat" door „Jon van Beers". Zooals wij reeds eonigén tijd geleden vermeld den, zal dc bekende Utrcchtscho Koninklijke Re derijkerskamer Jan van Beers, te dezer stede een opvoering geven van „Do Advocaat" op Vrij dag 20 April a.s. in de groote zaal van Amici- tio. Dc opbrengst van deze uitvoering zal komen ten bate van dc Amersfoortsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. „De Advocaat", het laatste cn nieuwste suc cesstuk van Eugène Bricux (dezelfde auteur vnn „Blonchetto", „Vriendinnetje", „do Roodc Toga" enz.) is overal met een buitengewoon groot suc ces gespeeld. Te Parijs in hot Theatre du Von* deville had men ovond aan avond uitverkochte zalen. De Fronsche pers was zeer uitbundig in haar lof, wot uit de volgende aanhalingen kan blijken. Le Temps: Het is een stuk, waarin dc auteur de spanning tot het loetste toe heeft weten gaan de te houden en waarin toch zeer sobere effec ten zijn gebruikt. Het is von alle nobele cn zui vere werken von Brieux de meest waardig© te genhanger van De roode Toga. l'Echo de Paris: Is dit een tendenzstuk? Zeker niet! Indien men tenminste niet elk stuk waarbij principes von invloed zijn, zoo zou willen be titelen. Dit stuk heeft niet een leerstellig karak ter, is niet bestemd aan tc toonen wat de plich ten zijn van een advocaat. En dot is een gel uk - wensch waard. In dergelijke gevallen, worden moor al te dikwijls door een auteur alle feilen zoodanig gerangschikt, dot dc tendenz gunstig uitkomt; het stuk lijdt daaronder cn het op deze wijze geleverde bewijs is niets wonrd. Evenwel lirouimesfr. .16. 'lel. llü HE I nrfrrs voor PRIMA TUIHSUHG MET SMUL 1070 per M GASSLANG 10.30 per M. in De Advocaat gebeurt dit niet, daar hebben de principes geen anderen invloed op de actie, don dat ze eenvoudige elementen er van uil maken. Inderdaad bewonderenswaardig. Le Journal des Dcbots: Wat vooral opviel gisterenavond was de samenhang tusschen het voorname karakter dezer kunst cn de nobele principes in dit stuk verkondigd. Het publiek heeft grondbeginselen hooren v.r kondigen, waarvan het zeer goed was, dnt het ze te hoo ren kreeg. Le Petit Parisien: Men vindt hier -vercemga de diepte en de hooge ernst van den gedachtungang, die gevoegd bij een achtergrond von edelmoe digheid, behooren tot die dramatische werken die het langst repertoire houden. De vorm is hcldqr cn dc uitdrukking der ideeën is krachtig. Ook in België waar door de Tournees Baret dit stuk in alle voorname plaatsen overal voor stampvolle zolen is gespeeld, is de pers een parig in haar lof over dit werk, dat geen moment tc veel heeft en met een zeldzomen kijk op hut tooneel en een volkomen bekendheid met de eischen die aan een tooneelwerk dal aon dc groote massa zonder eenige bedenking moet kunnen voldoen, mogen worden gesteld. In een'van de Belgische bladen lozen wij over dit stuk: „Dit is eindelijk weer eens een echt tooncel- stuk, waarbij niet de décors, de regie, de costu mes of dc muziek de hoofdzaak zijn, moer waar de inhoud ons te genieten geeft en te denken, waarvan men iets meeneemt als men naar huis gaot en dit is zeker een niet te onderschatten lactor, een stuk dnt iedereen kon zien en waar aan niemand zich ook maar in eenig opzicht kon stooten. Bovendien is het een stuk, dat aan de spelers gelegenheid geeft zich geheel te ont plooien, dat door zijn spannende en interessanto behandeling der stof het publiek von begin tot einde boeit en in spanning houdt." Gezien bovenstaande recensies, belooft het dus een schitterende avond te worden, te meer daar dit stuk gespeeld wordt door één der al lerbeste dilettontenvereeniging uit ons land. Do prestaties van deze vereeniging worden zoowel in binnen- als in buitenland om het hordst ge roemd. En dat deze prestaties mogen worden ge noemd, bewij^*,Vvel het feit, dut bijna alle too- ncelspeelsters' van naam als: mevr. Mann— Bouwmeester, Holtrop-vnn Gelder, Wilh. van der Horst, Korloar-van Dam, Marie van Eitsden, Christine Poolman, Sophie de Vries, Emma Morel, Elsa Mauhs, Tilly Lus e. a. steeds gaarne bij Jan van Beers hebben medegewerkt. De voor naamste vrouwenrol in „De Advocaat" wordt nu vervuld door mevr. Betsy Kiek-Wolffers, die vóór haar* huwelijk oen zeer geziene kracht was bij Het Rotlerdarnsch Tooneelgezelschap en bij het Nederlondsch Tooneel en die in deze rol op nieuw de bewijzen levert von haar groot talent. De vertaling is van den heer W. de Haan, voor zitter der Kamer, die tevens de regie voert en de titelrol vervult. Wij kunnen deze opvoering van „De Advo caat" dan ook niet anders don bij een ieder ten zeerste aanbevelen, mede in aanmerking, geo- men het doel waarvoor zij gegeven wordt. Men zal een avon<i vol kunstgenot smaken en ken nis maken met een van de beste tooneelwerken von den jongsten tijd, terwijl men tevens zal medewerken in de zoo moeilijke taak ter bestrij-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3