Voorjaar Mantei-Costuums. RUWIELE ENGELAND 60 ct. TAN NELLE'S ECHTE BAAITABAE 75 ct. Mej. I. M.Mum Compagnie Lyiimisi langestraat 33AMERSF09RT. Jjj^l H. NEFKENS. Varkensmarkt 5. Telefoon 330 en 110 HOLLAMS Prijzen vanaf f 97. DUITSCHLAND f 125.- Alie met volledige garantie. f 10©-. GAJiT VAN VADER OP ZOON Advertentiên Gemeentelijk Handelsonderwijs Landhuizen Westsingel 27. OoncertzaaS „MODERN" J. J. v. DIJK Succursale rfll GAZELLE ADLER PERRY haifpondspak HZ ook In ons en 1]2 ons pakjes ALOM VERKRIJGBAAR IN TWEE KWALITEITEN haifpondspak ook in ons en 1 a ons pakjes - V'-:OP Financieel Overzicht. In de heele geschiedenis van de moderne „ka pitalistische" maatschappij is het nog nooit voorgekomen, dot een circulatiebank haar dis conto op een niveau van 18 heeft gebracht, zooais thans in Duitschland is geschied. Dit is nu toch bij uitzondering eens iets nieuv/s onder de zon, al i$ dit nieuwe helaas tevens iets verre van gunstigs. Uit de maatregelen van de Rijks bank blijkt eens te meer, hoe zeer zachte heel meesters stinkende wonden maken. Wanneer men de disconto-schroef in Duitschland tijdig* had aangedraaid, in plaats van jaren long te midden van een voortwoekerende inflatie een disconto van 5 te handhaven, dan zou het vermoedelijk niet noodig zijn geweest, de rente eerst kort na elkaar telkens met 2 te ver- hoogen, totdat een niveau van 12 bereikt was cn daarna opnieuw een verhooging met 6 te gelijk te doen plaats vinden. Het ergste is, dat de toestand door het talmen der Rijksbank zoo ernstig is geworden, dat thans zelfs t schijnbaar onzinnige disconto vermoe delijk niet meer in staat zal zijn, om de specu latie te breidelen. In het zakenleven worden im mers reeds nu veel hoogere rcntecijfers bere kend en bovendien zijn de winsten, die met spe culatie 6 la hausse in goederen en wissels kun nen worden gemaakt, van dien aard, dot een ren te von T8 's jaars, d. w. z. niet veel meer dan een derde percent per week, geen enkelen spe culant ook maar in het minst zal afschrikken, indien „überhaupt" voor deze of ook voor veel hoogere prijzen krediet kan worcten verkregen. Vondaar, dat de Rijksbank ten langen leste plannen begint te koesteren om naast de ver hooging van het disconto een politiek van cre- diet-rantsoeneering te gaan toepassen. De Nc- derlandsche Bank heeft haar daarmede reeds jaren geleden het voorbeeld gegeven. Afdoen de is toen gebleken, hoeveel beter dit systeem in een periode van duurte werkt dan een ver hooging der disconto-koersen, waartoe de Ne- derlandsche Bank dan ook destijds geweigerd heeft over te gaan. Het is echter de vraage of het in Duitschland zelfs niet reeds voor dit krachtiger middel te laat is. De bankbiljettenomloop stijgt hoe langer hoe meer en het is nu eenmaal niet mogelijk, cenerzijds langs dezen weg tot prijsverhoogin- gen te prikkelen en anderzijds de gevolgen van deze inflatie te keeren, zonder dat het geheele zakenleven wordt ontwricht. Er schijnt dan ook voor de Duitsche geld markt en de Duitsche staatsfinanciën geen an dere redding mogelijk dan een krachtige poli tiek,, die tot een stopzetten van de biljettenpers leidt Indien deze eisch te verwezenlijken is, dan zal het echter in elk geval slechts kunnen ge schieden, nadat overeenstemming met Frankrijk zal zijn verkregen inzake de oorlogsschatting. Wel zal iedere overeenstemming te dien aan zien natuurlijk nieuwe hooge eischen stellen oen de Duitsche geldmarkt, maar er is een regeling denkbaar, waarbij dit kan geschieden, zonder dat men verder zijn toevlucht neemt tot de bil jettenpers, n.l. een drastische verhooging der belastingen cn het sluiten van goudleeningen in het buitenland. ^Er hebben in de laatste dagen geruchten gc- loopcn, volgens welke de Duitsche regeering thans eindelijk op sterken aandmng ven Engel- ^che zijde plannen zou beramen, om nieuwe voorstellén inzake de oorlogsschatting te doen. Van welken aard deze zullen zijn, is natuurlijk voorshands niet na te gaan. Men hoopt echter, dat het er inderdaad van zal komen en dat deze voorstellen dan het uitgangspunt zullen kunnen worden van een oplossing der problemen, welk^ reeds zoo lang aan een herstel van het econo misch leven in Europa in den weg staan. De naaste toekomst zal moeten leeren, of men te dien opzichte niet te optimistisch heeft geoor deeld. In elk geval hebben de desbetreffende v -achtingen in de laatste dagen er tje geleid, dat de verdere inzinking van den Markenkoers tot staan is gekomen, en dat de fondsenmorkt over het geheel genomen weder een beter aan zien heeft gekregen. Hiertoe hebben ook de vastere New-Yovksche koersen het hunne bijgedragen. Vooral de kwar- taalstoot dei U. S. Steel Corporation heeft in Walstreet een voortreffelijkcn indruk gemaakt. Voor het eerst sinds het intreden van de periode van herstel in het Amerikaansche zakenleven is het de Trust gelukt, zijn begroeting van inkom sten en uitgaven in evenwicht te brengen. Bijna twee jaar lang is het matige dividend op de gewone aondeelen voor een groot deel uit het geaccumuleerde surplus betaald. Thans kon het voor het eerst weder uit de ontvangsten wor den gekweten en is daarna nog een aanmerkelijk surplus overgebleven. Dc netto's, die in het laatste kwartaal van het vorig jaar 27.55 cn in het eerste kwartaa1 van het vorig jaar $10.34 millioen hadden be dragen, zijn gedurende de achter ons liggende drie maanden opgeloopen tot $34.78 millioen. Ondanks een belangrijke versterking van de toevoeging aan de amortisatie- en reservefond sen, 'waarvoor 12.25 millioen worden uitge trokken tegen $8.36 millioen een jaar geleden, kon derhalve een overschot worden geboekt van $22,52 millioen tegen $10.97 millioen in de eerste drie maanden von T922 en $T5.37 millioen in het laatste trimester van het achter ons liggende jaar. Na uitbetaling van het prefe rente en gewone dividend resteert alsdan nog $4.85 millioen surplus, tegen een tekort van resp. $6.75 en $1.37 milüocn in de beide bo vengenoemde periodes, Tn deze cijfers weerspie gelt zich wel duide ijk de groote omvang van zaken en de hoogere prijzen, waardoor het mo gelijk is geworden, eindelijk te ontkomen aan de uitwerking der gestadige Joonsverhoogingci* De ijzer- en staalmoatscliappijen, evenals ver schillende andere industrieele ondernemingen, zijn wel gedwongen, vrijwel alle eischen in te willigen, wegens het groote gebrek aan arbeids krachten tengevolge van den „boom" in het za kenleven, welk tekort nog wordt versterkt door de beperkingen, die aan de immigratie in dc Unie worden opgelegd. Er is thans een bewe ging gaande, om deze immigratiewetten te her zien. Gemakkelijk zal dit echter niet gaan, daar de georganiseerde arbeiders zich hiertegen ver zetten, omdat zij wel begrijpen, dat verruiming der immigratie drukkend op het loonpeil moet werken. Echter is het dc vraag, of de werkge legenheid hierdoor niet tenslotte zou worden verruimd, daar lagere productiekosten ten goe de moeten komen aan het concurrentievermo gen der Amerikaansche industrie op de wereld markt. Dit is vooral ook hierom van beteekenis, om dat deze concurrentie toch reeds ernstig be moeilijkt wordt door de verhooging van het ta rief van invoerrechten, waardoor de prijzen ven tal van artikelen belangrijk zijn opgedreven. Een goede illustratie hiervan, alsmede van de struisvogelpolitiek, welke men in officieele krin gen dienaangaande volgt, levert de jongste be weging op de suikermarkt op. De Cuba-oogst dreigt aanmerkelijk kleiner te zullen uitvallen dan verwaëht was. Nu tevens de invoerrechten belangrijk zijn verhoogd, cn aanvoer van elders dus is bemoeilijkt, zijn dc suikerprijzen in Ame rika aanzienlijk gestegen (wat tevens ten goede komt aan de suikerprijzen op Java, cn bijge volg, al is het zoo dan ook niet bedoeld ge weest, aan de prosperiteit onzer Ned.-Indischc suikerondernemingen). De Amerikaansche regeering houdt zich nu echter van den domme, wat betreft den invloed der beschermende rechten. Zij meent, de orifs- verhooging uitsluitend te kunnen toeschrijven aan speculaties op de termijnmarkt, cn heeft in verband hiermede gedreigd, deze markt te zul len sluiten. Tot nu toe is aan deze bedreiging, geen uitvoering gegeven, hetzij omdat men zelf twijfelt aan de wettigheid van den maatregel, hetzij omdat men bevreesd is, dat de markt een voudig naar Londen zou worden verplaatst, in welk geval men alleen de voordeden zou mis sen, welke aan het bezit der markt in de Un"-- zijn verbonden, zonder dat hier eenig voordeel van anderen aard tegenover zou komen tc stnon. De suikerprijzen, die aanvankelijk na de aan kondiging der Amerikaansche regeering scherp waren teruggeloopen, hebben zich dan ook sindsdien weder aanmerkelijk hersteld. Het tegenovergestelde is het gevel geweest met dc Amerikaansche olie-prijzen, welke inden laatsten tijd vrij sterk zijn gedaald, door een alleszins natuurlijke oorzaak, n.l. overproductie in enkele der voornaamste olievelden. Voor de Amerikaansche olie-producenten is het intuss- chen een geluk, dat in het algemeen de econo mische toestand des lands zoo gunstig is. Dit komt reeds dadelijk tot uiting in een vermeer dering van de vraag op het verlaagde niveau, teneinde tc proiiteeren van het buitenkansje, dat in dezen tijd een stijgende conjunctuur ge legen is in een prijsverlaging voor een belang rijk artikel. Het gevolg hiervan is dan ook ge weest, dat de teruggang op de oliemarkt in middels reeds weder is begonnen plaats te ma ken voor eenig herstel, wat niet zonder invloed is gebleven op de stemming voor olie-waarden op de New Yorksche beurs. Zoowel te New-York ols te Amsterdam zijn Koninklijke echter slechts weinig in koers ver anderd. Een bericht volgens hetwelk de Konink- lijke-Shell 200.000 ton ruwe petroleum van de Russische Sovjet-regeering zou hebben ge kocht, heeft weliswaar sterk de aandacht getrok ken, doch weinig invloed op het koersverloop uitgeoefend, omdat men de juistheid ervan voor alsnog in twijfel trekt. Naar men zich zal herinneren, hebben de groote petroleummoatschappijen zich in een bij eenkomst, onder leiding van Sir Henry Deter- ding, den Directeur-Generaal der Koninkiijke- Shell, wederzijds verplicht, van de Sovjet-re geering geen concessies te accepteeren op ter reinen, welke deze door „nationalisatie" aan de oorspronkelijke eigenaren had ontnomen. Hier bij is weliswaar geen sprake geweest van het pe- troluemproduct zelf; men meent echter, dat de aankoop van petroleum,gewonnen uit deze „ont eigende" terreinen, feitelijk ook onder de be doelde onderlinge overeenkomst zou vallen, zoodat, indien het bericht betreffende den aan koop juist mocht blijken te zijn, de Koninklijke zich niet aan de afspraak met de andere maat schappijen zou hebben gehouden. Dit zou dan tot gevolg kunnen hebben, dat de Standard Oil zich evenmein meer gebonden zou achten, cn met de Sovjets in onderhandeling zou treden betreffende het'overnemen van con cessies tot exploitatie van de petroleumterrei- nen, die vroeger in het bezit der Koninklijke- Shell waren. Een en onder brengt een spheer van onzekerheid te weeg, die zich uit in een te rughoudende stemming tegenover Koninklijke. In dit fonds, waarom zich bij tijden de heelc beurs draait, goat dan ook de laatste dag-en nau welijks een enkel stuk om. Ook voor rubberwaarden is de stemming veel kalmer geworden, nu de prijs van het product langzamerhand terugloopt, al blijft het niveau ook na deze daling voor de rubbermaatschap pijen een goede winst laten. De teruggang van de rubberprijs wordt togeschreven aan het feit, dot de door de Engelsche regeering voor de Britschc koloniën voorgeschreven restrictie- maatregelen op allerlei wijze ontdoken worden. Er moet schandelijk geknoeid worden met de uitvoervergunningen, waardoor een veel groo- ter kwantum wordt geëxporteerd don in de be doeling heeft gelegen, zoodat op deze wijz dc maatregelen voor een groot deel hun doel mis sen. Culturen, die aanvankelijk een flauw verloop hadden gehad, onder den invloed van de be richten betreffende de door de Amerikaansche regeering overwogen maatregelen, hebben zich later kunnen herstellen, toen bleek, dat het drei gement tot sluiting van de termijnmarkt ten minste voorloopig niet wordt uitgevoerd, en toen New York zelfs nieuwe recordprijzen meldde. De V. I. S. P. heeft thans niet alleen reeds dc ge heele geraamde opbrengst van oogst 1925, wel ke nog niet geoogst is, op levering verkocht, doch ook reeds ca. een vierde gedeelte van oqgst 1924, die nog niet eens in den grond is gebracht. Het slot was echter weer lager. Aanzienlijke koersverliezen moesten tabaks- aandeelen boeken, in de eerste plaats wel Deli- Batavio, op het door deze maatschappij gepu bliceerde jaarverslag, blijkens hetwelk de resul taten over het ofgeloopen jaar zoo weinig be vredigend zijn geweest, dot geen dividend kan worden uitgekeerd. Ook de kaspositie dezer groote onderneming blijkt weinig gunstig te zijn. Tegenover crediteuren ten bedrage van meer dan f 8 millioen staan debiteuren met ruim 40.0C0 en kasmiddelen ad slechts 30.000. Van de totule winst ad 265.423 wordt f 265.000 voor afschrijvingen aange wend. Nu mag men weliswaar aaniftrricn, dat het resultaat over het loopende boekjeai heel wat bevredigeder zal zijn, in de eerste plaats met het oog op de goede tot dusverre behaalde prij zen. Op de ^erste vier taba^s'nsr- ijv.rgen maakte de Deli-Batovio voor de totaal door haar verkochte hoeveclneid een gemiddelden prijs van 544 cents per h.K.G., terwijl oogst 1921 slechts gemiddeld ruim 23TK cent per h.K.G. heeft opgeleverd. Hierbij dient men er weliswaar rekening mede te houden, dat op de eerste inschrijvingen gewoonlijk de goede kwaliteiten worden aangeboden, zoodot de door- soeeprijs voor den geheelen oogst wel niet op dit niveau zal blijven. In het algemeen is de kwaliteit van den nieuwen oogst echter beter dan die van het vorige jaar, trewijl bovendien de kostprijs belangrijk kon worden verminderd, zoodat de toekomst zich hoopvoller laat aan zien. Scheepvaartwaarden waren in het algemeen prijshoudend. Obligation Koninklijke Holland- sche Loyd waren hooger in verband met ge ruchten, volgens welke de directie overweegt, het aan obligatie-houders aangeboden hypo thecair verband'van 35 te verhoosren. Verschillende industrieele fondsen Ronden een verder herstel boeken, o.a. de diverse aandee- len Jurgens op de publicatie van het joarver- slag.Hoewel nog geen dividend over het gewo ne aandeelen-kapitanl kan worden uitbetaald, blijkt wel duidelijk, dat de moeilijkheden, waar mede deze groote onderneming te kampen schijnt te hebben gehad, wel overwonnen zijn, waarop trouwens ook reeds het feit wees, dat de gewone aandeelen, die slechts betrekkelijk kort geleden tot 23 waren gereageerd, thans weder boven de 70 noteeren. De winst- en verliesrekening sluit met een saldo van f 810 millioen, waarvan na uitkeering van het prefe rente dividend f312 millioen op nieuwe reke ning wordt overgebracht. lh het verslag wordt medegedeeld, dat de resultaten over de reeds afgeloopen drie maanden in 1923 eveneens be vredigend zijn geweest. Niettemin wordt op re kening van het nieuwe boekjaar geen interim dividend op de pref. aandeelen uitgekeerd, doch geeft men er de voorkeur aan, de resultaten van het geheele jaar af te wachten. De aankondiging van het onveranderde divi dend van 6 door de Amsterdamschc Bank heeft geen invloed op den koers gehad, daar het ongeveer overeenkwam met de verwachtingen. Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu juist weder berichten binnenkomen betreffende nieuwe bankmoeilijkheden in Noorwegen, waar eenige groote banken haar betalingen hebben gestaakt, wordt de conservatieve dividend-po litiek onzer Nedrlandscb groote instellingen te meer gewaardeerd. De Amsterdamsche bank stelt voor, naast afschrijving van bijna T milli oen op onroerende goederen, en storting van millioen in het reservefonds, nog f 3 millioen te reserveeren voor dubieuze debiteuren. Dc inschrijving van leer lingen voor den Cursus 1023/ 24 der Gemeentelijke Middel bare Handelsdag- en avond school kan plaats hebben ge durende de maanden April, Mei en Juni, iederen Maan dag, van 13, Dinsdag van 7.30—8.30 des avonds en Za terdag van 911 voorrn. in het schoolgebouw Koestraat. Inlichtingen verstrekt de Directeur, PEPER. Te koop voor billijken prijs, solied gebouwd, op mooicn stand aan de Jacob Catslaan. Bevattende: Suite. Kelder, Keuken. 4 Slaapka mers, Groote zolder. Tuin met steenen schuur. Aanvaarding dadelijk. Te bevragen van Lenneplaan 1. Groote sorteerin#: DAMES-en KINDERKOUSEN en HANDSCHOENEN. Krommesfraat 44. Deze zaal is steeds te huur voor vergaderingen, bruilof ten. verkoopiugen, enz. BILLIJKE PRIJZEN. GELD VERKRIJGBAAR zonder borg. voor ambt. Rijk Gemeente Nederl. Spoorw.. ge makkelijke conditie, aflossing per maand of 3 maanden, geer kosten vooruit afwikke ling spoedig Br. onder No. 301 bureau Amersf. Dagblad. JAN STEEXSTK A AT 12 Behaugcrij Stofteerdcrij Vraagt stalen en prijsopgaaf if IPPflP PfcV''- Foumisseurs de S. M. La Reine S M. La Reine mère per per

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 10