LEVERING VAN PRIMA INDUSTRIE- BRANDSTOFFEN en TURFSTROO:SEL UIT VOORRAAD - EN WAGON - UTOECHTSCHEWEG 71 TEL. 539 - SCESTERWEG-SPOOR - Bestelhuizen: Puntenb.laan en Sumatrast-aat 20 UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. GEBOUW NECOFA" - AMERSFODRT GEBRS. DE VRIES HET adres voor P8IMJ riJIMSlANS m tfifim 0.70 per M. PMGHÏMO 0 30 oei SI. der bouwverordeningen. Ter bestrijding van den woningnood is het z. i. bovenal wenschelijk de eischen voor woningbouw aanmerkelijk lager te stellen. Andere leden wenschen reeds thans afschaf fing der Huurwetten. Zijn de toestanden nog niet van dien aard, dat aan algeheele intrekking kan worden gedacht, dan worde de toepassing van deze wetten beperkt tot arbeiderswoningen tot een bepaalde huursom Hol!. Maatschappij der wetenschappen te Haarlem. To«t directeur van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen zijn benoemd de heeren Mr. J. C. A. Everwijn te Amsterdam en Mr. F G. H. baron Michiels van Kessenich te Roermond. De algemecne vergadering heeft plaats Zater dag 12 Mei in het gebouw der Maatschappij con het Spaarne. In deze vergadering spreekt Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje over „De betee- kenis van het chalifoat". DE ZOMERTIJD. Op vrogen van den heer van der Woerden, lid van de Tweede Kamer, betreffende het tijd stip van invoering van den zomertijd, heeft de minister van Binnenlandsche zaken en Land bouw geantwoord Dc directie der Ne-derlandsche spoorwegen be reidt thans de dienst wijziging voor, die verbon den is aan dc invoering op 1 Juni o.s. van de zomerdienstregeling, welke op dien datum even eens door de betrokken buitenlandsche spoor wegen zal worden aangenomen. De tijd, die thans nog moet verloopen, vóórdot de datum zal zijn aangebroken, is veel te kort om daarne vens nog de ingrijpende wijzigingen voor te be reiden, welke invoering van zomertijd vóór 1 Juni zou meebrengen. Immers, de dienst van de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen, heeft slechts noode den tijd, om alle voorbereidende maatregelen te treffen, noodig om de zomer- dienstregcling tijdig te doen werken. Er kon dus niet aan gedocht worden dezen dienst tegelijkertijd nog te belasten met een gewijzigde winterdienstregeling, welke noodig zou zijn, als de zomertijd vóór I Juni werd in gevoerd. Want met behoud van de tegenwoor dige uren van aankomst en vertrek kan de zo mertijd niet worden ingevoerd, zonder dat vele internationale treinen één uur later loopen, wat de meest radeelige gevolgen zou hebben voor het'publick en voor een geregelden treinenloop, omdat de internationale treinen ook tal van lo cale belangen en binnenlandsche aansluitingen bedienen. Om al deze redenen moet de datum van 1 Juni o.s. geacht worden thans het aangewezen tijdstip te zijn voor invoering von den zomertijd, tegelijk met de zomerdienstregeling voor de treinen. In dezen zin is dan ook een beslissing geno men. De burgemeester van Barncveld. De heer A. W. J. J. baron van Nagell heeft thans verklaard, aan zijn voornemen als burge meester af te treden, geen gevolg te zullen ge ren. Mr. Dr. R. J. de Visser, f Gistermorgen is te Arnhem overleden de heer Mr. Dr. R. J. de Visser, oud-wethouder van Arnhem en lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Mr. dr. de Visser werd te Meppel geboren, vestigxle zich na zijn promotie te Leiden als advocaat te Arnhem en was .er eenige jaren leeraor in staatswetenschappen aan de vijfjarige H. B. S. Een jaar na zijn verkiezing tot raadslid volgde hij den heer H. J. Cordes op als wet houder van finonciër, welk ambt hij in Juli 1921 verwisselde voor dat van lid van Gedeputeerde Staten. De heer De Visser was medeoprichter van den Economischen Bond en daarna een der voor aanstaande figuren ven den Vrijheidsbond. De begrafenis van nu. dr. R. J. de Visser zal Dinsdag a.s. te 1.15 op de begraafplaats te Mep pel plaats vinden Vereeniging von Nederlandsche Werkgevers. De heer mr. Q J. Terpstra, die als secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers bedankt heeft wegens zijn benoeming tot mede-directeur van de N.V. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf te Rotterdoin, is gister avond aan een hem door de besturen van de Vereeniging en van de dochter-organisaties aan geboden feestmaal in restaurant „Royel" in Den Haag gehuldigd. Mede waren vele oud-bestuurs leden van de Vereeniging als gastheeren van het feest opgetreden, dat ruim 30 pprsonen aan tafel vereenigde. Tijdens den maaltijd is in bijzonder waardee- rende woorden de arbeid van den heer Terpstra voor de Vereeniging van Nederlandsche Werk gevers en voor de Nederlandsche nijverheid in dc moeilijke oorlogsjaren herdacht. Daarbij heb ben het woord gevoerd de hoeren C. F. Stork, die een geschenk namens de gastheeren aanbood, Albert Spanjaard els voorzittei van het Cen traal Industrieel Verbond, mr. P. W. J H Cort van der Linden als secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, dr. F. G. Waller als oud-voorzitter van de Vereeniging tot Rege ling van het IJzervervoer, J. A. E. Verkade als oud-voorzitter van de Vereeniging van Neder landsche Werkgevers cn J. H W'ilten. Negende Nederlandsche Ja ar be urs. Utrecht. De Negende Nederlandsche Jaar beurs zal te UtTccht gehouden worden van 12 tot cn met 19 September 1923. Naar wij vernemen valt de datum dezer beurs iets later dan het vorige jaar, omdat de eerste week van September, in verband met de in ver schillende gemeenten plaats vindende Jubileum feesten, voor het houden ecner Jaarbeurs onge schikt moet worden geacht. De datum is bovendien dusdanig gekozen, dat dc eerste dag van het Israëlietisch Nieuwjaars feest en de Groote Verzoendag buiten den duur dezer beurs vallen. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag 27 April des avonds 7 uur. Voorzitterde Burgemeester. Afwezig dc heeren Jorissen en Kroes. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering goedgekeurd zoo als ze ter visie hebben gelegen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken. Besjuit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 27 Maart 1923, houdende goedkeuring ven het Raadsbesluit van 30 Januari 1923, waarbij dc gemeente Amersfoort zich borg stelt voor de betaling van de dooi de woningbouwver- eeniging ,Goed Wonen" met de Levensverze- kerings-Maatschnppij „Rottcrdemsche Verze- kerings-Societciten" aan te ganc geidieening. Kennisgeving Missive van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, d,d. 24 Maart 1923, waarbij wordt medegedeeld, dat de schorsing ven het Raadsbesluit tot het sloopen van de Kamperbinnenpoort en het z.g Poort- huisje bij Koninklijk besluit van 15 Maart 1923. No. 24, is verlengd tot 1 Juli 1923. Kennisgeving. en Schimmelpcnninckstraat, dat zij hun ver zoek tot het verschaffen van gelden voor het verbouwen der school aan de Breedestraot en het aanschaffen voor schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen, voorloopig intrekt. Kennisgeving. Schrijven d.d 12 April 1923, Afdeeling 111, No 1564, van Burgemeester en Wethouders van Amersfooit, naar aanleiding van het in hun handen om advies gesteld verzoek om subsidie van de Reddingsbrigade alhier, waar bij wordt medegedeeld, dat bij de begrooting voor dit jaar reeds met de -toekenning van een subsidie van 250 aan de Reddingsbrigade re kening is gehouden en dat uitbetaling heeft plaats gehad. Kennisgeving. Schrijven d.d. 27 April 1923, Afdeeling II, No. 1550, van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, waarbij zij voorstellen I-et ziek teverlof van mej. J. A. Poortman, onderwijze res aan school No. 14, te verlengen tot 1 Augustus 1923. Aldus besloten. Besluit van Ged. St van Utrecht d.d. 17 April 1923, waarbij L. van den Berg in beroep ko mende van het Raadsbesluit van 27 Juni 1922 waarbij is beschikt op zijn bezwaarschrift te gen zijn aanslag in de inkomstenbelasting der gemeente over het jaai 1921/22, in zijn beroep niet ontvankelijk wordt verklaard. Kennisgeving. Verzoek d.d 27 April 1923 van E Klein, om eervol ontslag uit zijn functie van lid der Commissie van toezicht op het M. O Burgemeestei en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag te verleenen. Aldus besloten Verzoek d.d. 26 April 1923 van het bestuur dei Amersfoortsche schoolvereeniglng om uit Voorzitter J. Hofland. Leden Mevi. Bianchie—Thies, E. J. Ruiten berg. Plaatsvervangende ledenL van den Berg, L Harms, W. van den Donker, Joh. van Lonk- huyzen, L. J. Hemels, D. Kamperman, G. J. W. Steenhoff. Hle Stemdistrict (school Coninckstraat 90. In gang Coninckstraat.) VoorzitterB Noordewier. Leden J. van Wessum, J. D. Lammerts van Bueren. Plaatsvervangende ledenP. Nierop, J. van Nieuwkerk, J. van Dijk, L. A. Houbaer, A. C. Bcijer, J. B. Wevers, A M. den Hcijer. IVe stemdistrict (school Schimrnelpenninck- straat 3.) Voorzittei H Kroes. Leden Th. J. H. Bianchi, H. Kroon. Plaatsvervangende ledenK. J. Kerling, S. van Vollenhoven. A Dooijewaard, D. A G. van der Heide, P van den Hooff, Th- W Itt- mann, H A Cardinaal, P J Budzelaar. Ve stemdistrict (gymnastieklokaal voormalige H. B. S., ingang Plantsoen (West). Voorzitter F. M. van Veen. Leden G J. van AmeTongen, mevr Huslage v d. Rol. Plaatsvervangende leden B. D Best, A. Stöc- ker, W van Bemmel, F A Th van Ditshuizen, H A. Pothoven. Vie stemdistrict (school Puntenburgerlaan No. 49). Voorzittei D J Rekke. Leden J Heere, E. H Neven» Plaatsvervangende leden C. Renes, W van Gcnderen, J de Mots, J. Bunnik, W A- Her tog, P van Stralen. Vlle stemdistrict (school Anemoonstraat no. I). Voorzittei Joh. T dc Lange. Voor KOOP. pcrinaneule. ol tijdelijke UlUHl, ook tijde s ie 4 ue ustns-feesten. Zich te wenden tot don 'dnkelaiir IV. V.i* ilAZKI.rX PHxu., Mnouckaei liaan 22 24 Bebouwd opporvlakt 200D M. terrein grootte 7000 M. Gas en walei aanwezig, terwijl het gebouw is voorzien van ëlcctrische lichtsignaal en klokinstallatie heote lucht on stoomverwarming Adres d.d. 24 April 1923 van P Kortland a.c., nomens alle bewoners van den Soester- weg, om tot verbetering van dien weg over ie gaan. Burgemeestei en Wethouders om advies Verzoek d.d. 20 April 1923, ven mejuffrouw J H. W. Feringa, ieerores aan de Handelsdag- school, om haai ziekteverlof te verier gen tot en met 21 Juli e.k. Burgemeestei en Wethouders om advies Schrijven d.d 11 April 1923, olu.-<'-ing l, No 1409, vnn Burgemeestei cn Wethoiders van Amersfoort, waarbij wordt medegedeeld het afbreken van de krotwoningen non de Wali- kerstecg en alsnog goedkeuring hiervoo' ge- vroegd wordt. Aldus besloten. Verzoek d.d. 12 April 1923 van mevrouw E. Hoek-Veldmeijei, om haai met ingang van 1 Juli 1923 eervol ontslag te verleenen uil hare betrekking van onderwijzeres aan school No 10 Burgemeester en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aldus besloten Verzoek d.d 12 April 1923 van P. C Hoek om hem met ingang van 1 Juli 1923 -ervo' ontslag te verleenen uit zijne betrekking van onderwijzei aan school No II. Burgemeestei en Wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aldus besloten. Verzoek d.d. 12 April 1923 van J. Bwitink en anderen, houders van autobussen om ont heffing van betaling vooi de standplaatsen der autobussen en restitutie van het reeds betaalde. Burgemeestei en Wethouders om advies. Adres d.d. 31 Maart 1923 van den .Vgemce- ncn Secretaris der Nederlandsche Vereeniging van Kermisvakgenooten „Ons Belang" om de kermis weer in te voeren Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Adhaesiebetuiging d-d 30 Maart 1923 van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", aan het adres van de Ned. Mij. van Nijverheid cn Handel, departement Amersfoort, inzake het Handelsonderwijs. Te voegen bij het desbetreffende adres. Schrijven d.d. 14 April 1923 ven het bestuur der R.K. Jongensscholen aan dc Breeaestraat do gemeentekas te mogen ontvangen ia voor de vooi de stichting van een bijzondere lageie school in het Bergkwartiei overeenkomstig ar tikel 74 der lagei onderwijswet 1920 henoodig- de gelden Burgemeestei en Wethouders om '.dvies Verzoek d.d 26 April 1923 von hr.t bestuur dei Amersfooitsche Schoolvereniging »m de speelplaats van de school aan de Olderibornc- veldluon stofvrij te maken en een zandbak ».nn te brengen Burgemeestei en Wethouders om advies Adhaesiebetuiging d.d 24 April 1923 van de Vereeniging van leeraren aan Hocg"re Han delsscholen in Nederland, aan hel verzoek der afdeeling Amersfoort dei Maatschappij voor Nijverheid en Handel, strekkende tot oprich ting ecnei Hoogere Handelsschool Te voegen bij het rlesbeti effende -idres Nadei schrijven d.d 27 April 1923 van W. van Schaik inzake zijn adres, waarbij hij zijne bezwaren uiteenzei tegen de niet-ontvvmkelijk verklaring van zijn beroep op den Raad en ian- diingt op een spoedige beschikking op zijn bouwaanvrage Te behandelen bij punt 26 van de agenda 2 Benoeming van een deskundige commis sie om vast te stellen het bedrag, hetwelk door het Christelijk Nationaal Schoolbestuur aan de gemeente moet worden vergoed in verband met den bouw van de school aan de Miereveld- straat De heer Stadig deelt mede, dat de recht- sche leden staan op het standpunt, dat ei voor het schoolbestuui geen verplichting bestaat eenige schade te vergoeden, waarom zij zich ook zullen onthouden van medewerking aan deze commissie Benoemd worden de heeren Boas, Van Veen en Noordewier 2de Benoeming stembureaux. Verkiezing leden van den Gemeenterad. Benoemd worden -. Ie stemdistrict (school Hellestraat No 87.) Plaatsvervangend voorzitter N Veis Heyn Leden mevr Van Hoëvel en J. Quint. Plaatsvervangende leden mevr Van Vollen hoven, S W Melohior, W. A. van den Boven- kamp, J. A. van Nie, C. Janssen, T van Daal, C. M. Bloemendal. ïïc stemdistrict (school Coninckstraat 90, in gang plantsoen (Noord.) Leden: A J Spiekerman, H Fremouw Plaatsvervangende ledenJ W G Jansen, B J Bloemendal, J O Verhaoi, E La Haye, G C D Boole, D van Buuren, J P Boender Vllle stemdistrict (school Joh van Oldenb- laan 23) Voorzittei mi L Stadig Leden J A Rant, mev Muilwijk—Jacobs. Plaatsvervangende leden H de Pool, P Dcst- hoeve. J L Lanorte. J van Doorn, L B J. Serré, M D J Gerritsen rXc stemdistrict (school Leusderweg No 30) Voorzittei C Ruitenberg Leden P Voskuilen, mej J de Haan. Plaatsvervangende ledenJ Bast, L. J B. Posthouwei, Th H G B-nndsen, J Leysma, R Sruvp G van Eist Xe stemdistrict (voormalig schoolgeb. Koe straat. ingang Koestecg) Vooizittei J W Jorissen. Leden Mei W var. Achterberg, J W Polder. Plaatsvervangende ledenA H van Kalken, A J van Znlingen, B Brom, R J van Ruijven, A Smeitink B Kramei, J Muilwijk. Xle stemdistrict (school Lange Beekstraat 3) Voorzittei S B Boas Leden H G Huslage, C W C. G. Hehen- kamp Plaatsvervangende leden R. van 't Wel, G. Castein, J v. d. Horst, H Smallegange, H. Lan- gcndonck. G G Blanken, mevr Westphal— Van Ee. Xfle stemdistrict (Fröbelschool Beekstraat ingang 39a Voorzitter .1. Overeem Leden Mei E Middelburg, G. J Noordam. Plaatsvervangende leden C Jo^na, A Eysink D P van den Hoof, P J. Ler-nknecht, E J. van Ommeren, M. Pen, mevr. Overeem—van Ingen. Xllle stemdistrict (school Heerenstraat No. 4). Voorzittei S Kraan LedenB Bomas, J van Luin. Plaatsvervangende ledenJ van du Plank, G. van Alphen, G. H. J. Bonnier, J. Rens, J. Valkhoff, P J Sanders, mevr. Wijnen—Klaas- sen. 3 Gunstig advies op het verzoek van G F. G. de Bruyn om eervol ontslag uit zijn betrek king- van leeroai in dc wiskunde aan het gym nasium Aangenomen 4. Gunstig advïès van Burgemeester en Wet houders op het adres van de commissie tot wering van schoolverzuim om de subsidie te brengen op minstens 600. Aangenomen. 5 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling eener verordening regelen de het verhaal van pensioensbijdragen van bo ventallige onderwijzers. Aangenomen. 6. Gunstig advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van de Amersfoortsche Srhoolveieeniging, waarbij verzocht wordt ook het 7e lokaal van het in bruikleen aangeboden schoolgebouw aan de van Gldenbarneveldlinn in bruikleen af te staan. Aangenomen. 7. Gunstig advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van A. R. Veenstra om eervol ontslag uit zijn betrekking van se cretaris dei gemeente Amersfoort. Wethouder Hofland wenscht een korte verklaring af te leggen. E: wordt voorgesteld het ontslag eervol te geven Het spijt me hier mede niet te kunnen instemmen. Tijdens 1922 is twee keer een conferentie met Ged. Staten ge weest om de begrooting 1922 en de rekening 1920 goedgekeurd te krijgen Er bleek bij die conferenties wontrouwen te bestaan, tijdens de tweede conferentie is dit door Ged. Stnten toe gegeven Wij hebben al het mogelijke gedaan om de znken tot een goede oplossing te brengen. Er bleek, dat een splitsing bij dat wantrouwen werd gemaakt nl tot 1918 toen Amersfoort sofe was en na 1918 Dit houdt verband met de nieu we constellatie van den Raad De vraag of de heer Veenstra niet aangewezen was dit won trouwen weg te nemen, moet bevestigend wor den beantwoord Hij heeft dit niet gedaan, in tegendeel. hij wees er op, dat T922 een moei lijk jaar zou zijn voor de gemeente en schiep daardoor een pijnlijke situatie De nota door mij ontworpen aan Ged Staten is niet verzon den. de heer Veenstra wilde die niet teekenen De heet Veenstra bood aan, aan Utrecht ver ontschuldigingen aan te bieden. Ik vraag inzage, hetgeen nooit is gebeurd. Door de houding van Veenstra zijn de belan gen der gemeente zeer geschaad Dat is door U mijnheer de Voorzitter cn door college Rui tenberg ten volle beaamd. Wij zien daarom geen reden het ontslag eervol met dankbetuiging voor de bewezen diensten te verleenen. De Voorzitter zegt, dat er absoluut geen sprake van is, dat de secretaris het bedoelde stuk niet heeft willen teekenen. Dit is een ondergeschikt punt Ook onderge- teekende was niet voldaan over de wijze van beantwoording van Ged Staten Maar vrij komen allemaal wel eens tekort, over mijzelf ben ik niet altijd voldaan Dat is geen schande en ook voor den heer Veenstra is het geen schan de, dat hij te kort schoot Hij heeft ten volle erkend, dat hij hier faalde Maai ik heb 10 jaar met Veenstra samengewerkt en ik spreek het hier uit, dat ik hem heb leeren eeren en hoog achten Hij werkte dag en nacht, het werken was hem nooit genoeg en het welbegrepen be lang heeft hij steeds voor oogen gehad. Als er dan iets is waarin hij tekort schoot, zeg ik haal daar een streep over en met volkomen over tuiging heb ik in hef college voorgesteld het ontslag eervol onder dankbetuiging té verlce- Krornmestr. 35 Tel. 116 Wethoudei Veis H e ij n onderschrijft ten volle de woerden van den Voorzittei en hij spreekt ei zijn teleurstelling over uit, dat de heei Hofland in dergelijke woorden over Veenstra heeft gesproken Zoolang ik wethou der ben, heb ik in den heer Veenstra een man gevonden van onkreukbaren trouw, die alles deed in het belang van de gemeente Hij was een man met helderen blik en eerlijken kijk op de belangen dei Gemeente Dat het heengaan on aangenaam wordt gemankt aan den man, die de gemeente trouw heeft gediend, dat spijt me. Wethoudei Ruitenberg onderschrijft ge heel de woorden van den Voorzitter en van wet houdei Veis Heiin Het was bij Ged. Staten werkelijk een pijnlijk oogenblik, maai wij allen hebben de overtuiging dat hij naar zijn mee ning handelde in het belang van Amersfoort. Moeten we nu een ambtenaar, die de Gemeente trouw heeft gediend, zoo behandelen? Dot gaat niet en betreur ik. Wethouder Hofland wil niets afdingen op de bekwaamheid van den heer Veenstra. Hij heeft alleen het oog gehad op de houding van den heer Veenstra in de conferentie aangeno men. Spr. heeft een memorie ingediend waarin hij de goede trouw van een heer Veenstra aan nam. Maar bij Ged. Staten werd een scheiding

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2