I LION lij 1. S Zn., ütr.str. 17 Tel. I4S Per fïe§GÜi f 1.60, per araker f 65.- BINNENLAND. dolijkheden a.s. Maandagmiddag T2 uur te sta ken. Tegelijkertijd heeft De Valera, de leider der rebellen, een proclamatie uitgevaardigd, daarin hij zich bereid verklaart vredesonderhandelin gen aan te knoopen op zekere voorwaarden, die, kenmerkend genoeg, veeleer in formules zijn acngeduid dan nauwkeurig worden omschreven. Naar gemeld wordt, is de regcering van den Ierschen Vrijstaat over deze documenten aan het beraadslagen. Men verwacht, dat zij spoe dig zal bekend maken, welke houding zij te dien opzichte aanneemt. Dc bloden wijzen erop, dat de proclamatie van De Valero, wanneer men haar beschouwt afge scheiden van dc proclamatie'va het hoofdkwar tier der rebellen, geen basis schijnt te bevatten voor vredesonderhandelingen om iets dergelijks. De correspondent van de Manchester Guardian te Dublin vestigt er de aandacht op, dat de ook thans v/eer door De Valera gekozen bewoor dingen evenals de reeds vroeger met hem opge dane ervaring de grootste omzichtigheid nood-» zakelijk maken. Men kan het als zeker beschou wen, dat, wanneer deze stap is gedaan om de vegeering te bewegen tot het voeren van ein- delooze vredesonderhandelingen, die manoeuvre gedoemd is te mislukken. D u b 1 i n, 2 3 April (R.) De regeering is ge neigd dc Valera's jongste proclamatie te negee- ien. De houding der regcering ten aanzien van dc onvoorwaardelijke overgave is onveranderd. Het kabinet heeft de proclamatie nog niet be sproken. Het legerbestuur kondigt aan, dat de werkzoamheid tot onderdrukking der opstan delingen wordt voorgezet. Londen, 29 April. (N. T. A. Draadloos.) De aanbiedingen van de Valero om over den vrede te onderhandelen worden door de bladen niet gunstig ontvangen. De algemeene opvatting dienaangaande wordt saümgcvat door Stephen Gwynn, die uit Dublin aan de Observer meldt, dot van de zes clausules in de proclamatie van de Valera vijf zich bezig houden met algemeene beginselen, die vrij pedant zijn geredigeerd, ter wijl de zesde kan worden uitgelegd als een rechtstreeksche cisch tot wijziging van het ver drag en de daarop gebaseerde constitutie, door hierin wordt gewcnscht, dat personen zit ting kunnen nemen in het Icteche parlement zonder eenigen eed af te leggen. Andere correspondenten bespreken de moge lijkheid, dot de regcering van den Vrijstaat offi cieel nota neemt van de order van den chef van den staf der rebellen. Er wordt op gewezen, dat een uitgebreide beweging tot schoonveging van het terrein plaots heeft over geheel Zuid-Terlond en het misschien niet aanbevelenswaardig zo! worden geacht deze te onderbreken. De regeering te Dublin overweegt nog steeds welke houding zij zal aannemen. Men neemt evenwel voor zeker aan, dat het aanbod, vervat in de domucenten van de Valero en zijn chef van den staf, niet zal worden verworpen, zonder dat het terdege is onderzocht om na te gaan in hoe verre het van nut zou kunnen zijn den vrede tot stond te brengen. OOSTENRIJK. Bloedige botsing tusschen communisten en gendarmes. Bondskanselier Seipel is Zoterdog naar Kla- genfirrth vertrokken. Hij zou daar besprekingen voeren met de landsregeering van Karinthië. Naar uit Ween en door het B. T. A. d.d. 29 April wordt gemeld, wordt uit Klagenfurth aan de Arbeiterzeitung gemeld, dat Zaterdagavond bloedige botsingen hebben plaats gehad tusschen communistische betoogers en gendarmes, die de bijeenkomst beschermden, waar mgr. Seipel sprak. De gendarmes deden een charge. Er zou den tol van gewonden zijn. TURKIJE. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. L a u s o n n e, 2 3 April. (B. T. A.). Het onderzoek der economische vrongstukken is vonochtend voortgezet Tweemaal is opnieuw het uitgesproken verzet van de Turken tegen de instelling van een gemergd scheidsgerecht gebleken. Het hoofdfstuk betreffende de be scherming van der; letterkundigen eigendom m Turkije is onderzocht. Bij het hoofdstuk ver dragen en overeenkomsten hadden de Tinken opnieuw eenig bezwaar Lausanne, 28 April (B. T. A.). Worofski heeft hedenmorgen een nieuwen brief tot de conferentie gericht, waarin hij verklaart aan de. Italiaansche regecring, bij welke hij geaccre diteerd is, een antwoord op de geallieerde nota van 12 April j.l. te hebben gezonden, waarin hij mededeelde, dot Rusland nooit geweigerd heeft de conventie inzake de zeeëngten te on- dertcckenen, dat het enkel een zeker voorbe houd maakte en dat het bereid is aan elk nieuw plan inzake deze aangelegenheid mede te wer ken Na over dezen brief van Worofski, die dus betrekking heeft op de houding der sovje.tre- geering inzake dc kwestie der zeeëngten be- roodsloagd te hebben, besloten de geallieerde gedelegeerden over deze kwestie met hun re geeringen overleg te plegen. P a r ij s2 8 April. (N. T. A. Draadloos). Naar meegedeeld wordt, zal generaal Pellé, de Fransche gedelegeerde te Lausanne, den Zondag tc Parijs doorbréngen, waar hij genei aal Wcy gand zal ontmoeten. In den loop dor besprekingen te Lausanne over de capitulaties heeft de Amerikaansche gedele geerde, die de zittingen alleen els „waarnemer" bijwoont, verklaard, dnt de Ver. St. nooit zou den toestaan, dot Turkije door een éénzijdige mededeeling dc instellingen afschaft, gebaseerd op internationale verdragen. De kwestie werd aangehouden. P o r ij s2 9 April. (Havas). In Fransche kringen houdt men zich ernstig bezig met de aanwezigheid der Turksche troepen aan de Sy rische grers, die geschat worden op twee divi sies, waaraan nog twee of drie divisies zullen worden toegevoegd. Het zenden vnn dergelijke contingenten, in strijd met het accoord van An gora, is alleen te verklaren door geheime neven- Bedoelingen der Turksche regeering, om druk uit te oefenen op de Fransche regeering op het oogenblik, dat de onderhandelingen te Lausanne weer zullen beginnen. De houding- vun Angora is te minder te gedoogen, daar de Fransche re geering steeds een welwillende houding jegens Turkije aannem en in tegenspraak met de hou ding ven Ismet, zooals deze door generaal Pellé van Poincaré werd medegedeeld. Als gevolg van de besprekingen tusschen Poincuré, Pellc en Wcygand is het waarschijnlijk, dat de Frensche regeering de mogelijkheid overweegt twee ver dere koloniale divisies naar Syrië te zenden. Mogelijk zal Engeland worden aangezocht zich bij dezen maatregel aan te sluiten, teneinde de veiligheid in de belangensfeer van Mesopotamie te verzekeren. Het B T. A. meldt d.d. 29 April uit Parijs, dat generaal Pellé Poincaré op dc hoogte heeft gebracht van de besprekingen tc Lausunne. Hij gaf den premier zijn indrukken weer, die bevre digend woren en waaruit een zonnige kijk blijkt met betrekking tot den goeden loop van de onderhandelingen ter conferentie. Pellé had daarop een onderhoud met generaal Wcygand, hoogen commissaris van Syrië, over kwesties betreffende het uitoefenen van het man daat van Frankrijk in de Levant. Vooral werd de toestond onder 't oog gezien, die in 't l»even was geroepen in verband met de aanwezigheid vsn Turksche troepen op de grens van Syrië. De dienovereenkomstig te nemen maatregelen werden overwogen. Noordzakelijk werd geacht nieuwe Fransche contingenten naar Syrië te zenden. ZUID-AMERIKA. Dc Pan-Amci ikoansche conlcrcntie. Parijs, 2 3 April. (N. T. A. Diaodloos.). Dc Pan-Amcrikaonschc conferentie heelt Ha vanna gekozen als de piuats. waar de volgende conferentie biicen zal komen. S a n t i a g o (Chili), 2 9 April. (R.) Dc com missie van het pon-Amerikaansche congres, die zich bezig hield met het Argentijnsche ontwerp ten gunste van verplichte arbitrage van alle kwesties met uitzondering van die, welke be trekking hebben op dc constituties der naties, kon niet tot overeenstemming komen. De com missie voor de bewapening betuigde adhaesie met het verdrag van Washington, dat de limiet der tonnage voor Te klasse oorlogsschepen be- poalde op 35.000 ton. ZUID-AFRIKA. DE SCHIPBREUK VAN DE MOSSAMEDES. 227 van de 258 opvarenden in veiligheid. Kaapstad, 2o8 April. (R.) Alle hooien van de Mossamedes, op twee na, zijn «hans op- gepikt. Tot dusver zijn 227 van de 258 opva- renden der boot gered. ORIGINEELE zeer aan (e bevelen Bordeaux, gewas 1917 KON BESLUITEN. Bij K. B. (s aan den heer mr. dr N. P. de Wilde te Arnhem, op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van plaats vervangend voorzitter van den Raad van Be roep voor de directe belastingen te Arnhem, met dankbetuiging voor dc in die betrekking bewezen diensten benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van dien Rond de heeren mr. A. A. Cnopius te Arnhem en mr. W. F van Mens te Arnhem benoemd tot bouwkundig ambtenaar le klasse bij den dienst der londsgebouwen N. de Boer te Maastricht, thans tijdelijk opzichter bij dien dienst tot bouwkundig ambtenaar 2e klasse bij den dienst der landsgebouwen W G. van Voort huizen, thans tijdelijk opzichter bij dien dienst; aan den hoofdcommies der telegrafie J Bruce op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend aan den commies der telegrafie P Brugge- man, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend op verzoek eervol ontslagen met pensioen de kapitein C Ringeling, van den staf der artil lerie en hij benoemd tot referendaris, hoofd der 8e ofdecling aan het departement» van oorlog bevorderd tot adjunct-amanuensis bij de Ko ninklijke bibliotheek W. Kuijk Jr., thans adju dant aan genoemde instelling. Dc Koninklijke Familie. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Familie Donderdag 3 Mei Hoar verblijf op het Loo ves- tigen. DE REGOERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Militaire deelname Ter aanvulling van een reeds vroeger door ons geplaatst kort bericht, kunnen wij thans mededeel en, dat een Algemeen Comité, bestaan de uit de heeren pro», dr. P. J. Blok, J J. Bruits, H. Colijn, dr. L. N. Deckers, C. K. Eloot, A. W. T. Idcnburg, J. W. Klein, jhr. mr. A. T. de Sa- vornin Lohman, mr. P. H. Ritter Jr., W. C. J. Smit, J. R. Snoeck Henkemans, C. J. Snijders, H. N. A. Swart, mr. C. I.. Torley Dttwel, C. van der Voort van Zijp, prof. mr. J. C. Kielstra te Nijmegen, die als secretaris optreedt, en dc domes dr. Chr. van Manen te 's Gravenhage en Johanna W. A. Naber, mede namens 23 orga nisaties, voornamelijk op militair gebied, een adres gezonden heeft aan den Minister van Oor log, Marine en Koloniën in verband met het zil veren regceringsjubileum van de Koningin. In dit adres wordt o. a. opgemerkt, dat gezien de gewichtige taak en zware taak, die onze weer macht in de oorlogsjaren heeft vervuld, komen de nationale huidebet ooging niet volledig zou zijn, geen algemeene voldoening zou wekken, in dien niet daarbij aan de organen onzer lands verdediging een waardige pluats in overeenstem ming met hunne beleekenis voor onze onafhan kelijkheid, d. i. voor ons bestaan als volk, werd ingeruimd. „Wij herinneren aldus adressanten in dit verband aan de wapenschouwing in T898 op de Renkumsche heide over de troepen, die oefe ningen in grootei verband hadden gehouden, aangevuld met detachementen van de overige lcgsronderdeelen en militaire instellingen, aan de vlootrevue op het Hóllandsch Diep in hetzelf de jaar. Paste toen een deelnemen vun onze land- en zeemacht op eigen wijze aan de huldi ging van Hare Majesteit bij Hoogslderzelven troonsbestijging, hoeveel te meer is dit thans het geval, nu zoo ernstige jaren, ook voor Hoar, achter ons liggen, nu de teestend in Europa ze ker nog geen hoop op blijvende rust in de ko mende jaren. Op grond van het bovenstaande verzoeken wij uwe Excellentie eerbiedig, wel te willen be vorderen, dat in de komende dagen van herden king der troonsbestijging van Koningin Wilhel- mina de Nederlandsche Land- en Zeemacht en de Koloniale troepen, gelijk in T898, op eigen v.'oardige wijze deelnemen in de huldiging van Hate Majesteit. Groote Prijsvraag Jubilélied. Door den Nedcrlandschen Volkszangbond woidt een prijsvraag uitgeschreven voor een jubilélied, ter gelegenheid van het zilveren re- ger-ringsjubilé van H. M. de Koningin. Twee waarlijk grootsche prijzen zijn beschik baar gesteld. De bekioonde dichter ontvangt een gebeeldhouwde eiken luxe boekenkast, ge schonken door den heer Max Coini, meubelfa brikant te Amsterdam, terwijl de heer I. van Piaag te Amsterdam met medewerking van den fabrikant voor den bekroonden componist een Uebel en Lechleitei vleugel heeft beschikbaar gesteld. Beide prijzen worden voorzien van het Ne derlandsche wapen met opdracht. Dc voorwaarden voor mededinging worden zoo spoedig mogelijk bekend gemankt, tegelijk met de samenstelling der jury. In Hotel Paulez le den Haag is aangeko men de heer G. E. Jongewaard de Boer, con sul-generaal der Nederlanden te Buenos-Aires, die met verlof naar Nederland was vertrokken. DE VLOOTWET. „De Rsb." verneemt uit parlementaire kringen, dat het rapport van de Vlootwetscommissie bij de verschillende partijen ter rechterzijde tot teleurstelling aanleiding heeft gegeven. Men achtte de moeilijkheden voor onze marine door dit rapport eerdei vergroot dan verkleind en een oplossing van het vlootvraagstuk verder dan ooit. In verband met de zeer ernstige finan- cieele bezwaren der commissie wees men op de uitlating ven den Minister van Financiën, in dc Eerste Kamer gedaan TT April j.l., waarbij hij zeide,. dat het oogenblik bedenkelijk dichtbij is, dat wij, met het oog op onze hooge belas tingen, het huidige deficit en het dalend natio naal inkomen, het mes, ook in de militaire uit gaven heel diep moeten zetten, veel dieper dan wij thans mogelijk achten De haven van Delfzijl. De ministei van waterstaat heeft aan de Ka mer van Koophandel voor de Veenkoloniën te Vecndam bericht, dat het in zijn voornemen ligt om voor de voortzetting van de verbetering der haven te Delfzijl een redelijk bedrag op de ont- werp-Stuotsbegrooting voor de volgende jaren uit te trekken zoodnt in het volgend jaai ook een deel daarvan kan worden gebruikt om met den aanleg van een balkcnhoven een begin te maken Het ligt in de bedoeling de aanbesteding voor de werken tot het maken van 'age dam men vooi de havenhoofden nog in de Mveedc helft van het loopende jaar te doen plaats heb ben De salarissen van het militair personeel. Naar aanleiding van een bericht in de pers nis zoude door den Minister van Oorlog ernstig worden overwogen om terug te komen op de I Juli T922 in werking getreden vermindering van den 7 toeslag op de salarissen van het militaire personeel tot 2 vernemen wij van zeer bevoegde zijd dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen, hetgeen trouwens nog Vrijdag is gebleken, uit hetgeen door den Minis ter bij de behandeling der Oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer is geantwoord op de op merkingen ter zake van het lid Jhr. Beelaerls van Blokland. Belangen ven het marinepersoneel. Door het Comité tot behartiging van de alge meene belangen van het marinepersoneel bene den den rang van officier (C. A. M. B. O.) is aan de Tweede Kamer der Staten-Generoal een advies, vergezeld van een uitgebreide memorie, om medewerking te willen verleenen, opdat bij de totstandkoming van de aanhangig gemaakte wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling der Militaire Weduwenwet T922 en van de Pen sioenwetten voor de Zeemacht 1922, het rechts gevoel niet worde geschokt en verkregen rech ten niet worden aangetast en om ,te willen be vorderen dat de ontwerpen tot wijziging van de burgerlijke en militaire pensioenwetten ge lijkt ij lig in openbare behandeling komen. Overcompleet personeel. De minister van bïnnenlandsche zaken heeft «an de gemeentebesturen geschreven In verband met reorganisatie van den dienst bij verschillende rijksinstellingen, is een groot aantal ambtenaren ontslag verleend, en bij het bemiddelingsbureau, ressortecrendp onder het departement van financiën, vooi herplaatsing ingeschreven. Niet allen kunnen evenwel voor herplaatsing in aanmerking worden gebracht. In overleg met mijn ambtgenoo' ,roor finan ciën heb ik de eer u te verzoeken, indien in voorkomende vacatures uit eigen overcompleet personeel niet kan worden voorzien zich tot brdoeld bemiddelingsbureau tc vy.ndcn, vóór dat wordt overgegaan lot de aanstelling van prisoner., die tot dusverre bui'en de odrriinislro- tic gestaan hebben. Onderscheiding. De heer T. H. de Meester, directeur van dc Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die 1 Mei als zoodanig aftreedt, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassnu. Het jubileum van Ir. R. A. van Sandick. In de Zaterdagmiddag te den Haag gehouden vergadering van het Kon. Instituut van In genieurs heeft met een hartelijke toespraak de president, prof. ir. S. G. Everts, in het licht ge steld de groote verdiensten van het nieuwe cere- lid R. A. von Sandick jegens het Instituut zoo mede de krocht en den invloed, die steeds van hem uitgaan als secretaris, als leider, als ziel der vereeniging. Verder werd herinnerd aan de vertegenwoor diging van het Instituut en van de regeering door ir. van Sandick op onderscheidene interna tionale en nationale congressen en bijeenkoms ten, en mede aan zijn omvangrijken wetenschap- pelijken arbeid op veelzijdig gebied, met name op technisch, op politiek, op economisch en op sociaal gebied, niet alleen wat betreft Nederland maar ook wat betreft Indië, waar ir. van San dick zijn loopbaan begonnen is gedurende de jaren T873—1884 als uitvoerend ingenieur bij den Waterstaat en 's Lands B.O.W. Tenslotte gaf de president ook nog uiting aan dè alom, zoowel in het Instituut als daarbuiten, aanwe zige waardeering voor den mensch van San dick. Zaterdagmiddag is in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs de receptie gehou den. Aanwezig waren o.a. de oud-minister dr. C. Lcly, eerelid van het Genootschap; J. C. Jansen, oud-minister van Marine, oud-wethouder van Den Haag; de oud-minister vaTi Waterstaat, Van der Sleijden, zeer vele professoren von de Delft- sche Hoogeschoo) waarbij de rector-mognificus prof. Von Roijen, een deputatie van den Senaat vnn het Delftsche Studentencorps, voor de groep Ned. Indië van het Kon. Instituut ir. De Mol van Otterloo, voor de Commissie van Toezicht op het weekblad prof. ir Dijkshoorn, die ijn een redevoering de groote kwaliteiten van den heer Van Sandick als redacteur uiteenzette, en de aangenamen samenwerking tusschen Commissie van Toezicht en de Redactie schetste; en dr. ir. van Heukelom Ir. B. M. Grotoma hield namens de Vereeni ging van Delftsche Ingenieurs een redevoering. Onder de aanwezigen waren voorts o.a.: ir. mr. J Limburg, lid von Ged. Stoten, de oud presidenten van het Genootschap, prof. Kraus en ir. Ph Kemper, de gemeenteraadsleden De Meester en Joëls en ir Koopman als afgevaar digde van de Vereeniging voor Koeltechniek De burgemeester was wegens familieomstan digheden verhinderd. Tal van bloemstukken vulden de zool Onder de vele telegrammen woren er van Gouverneur Generaal Foch, von de Vereeniging van Water- staatsingenieurs en van den Senaat en de Cura toren van de Technische Hoogeschoo! in Ban doeng Ir Jan Schouten uit Delft bood een transpa rant van glas-in-lood non. Zaterdagavond is den heer Van Sandick in „De Twee Steden" een souper aangeboden. Huldiging C. H. Fock. Zaterdagmiddag werd in de Leeszaal van den Dierentuin te den Hang den aftredenden Direc teur, den heer C. H. Fock, door een huldigings comité, bestaande uit het bestuur van de Ver eeniging Hnagsche Dierentuin, een huldeblijk aangeboden. De Directeui persoonlijk ontving een gouden horloge met dito ketting en zijn echtgenoote een Perzisch tafelkleed Het hulde blijk werd aangeboden door J. E. W Haffert. Bij de geschenken was gevoegd een album in leer gebonden, bevattende de namen van leden en nundcelhouders, welke hebben bijgedragen aan het huldeblijk. Al de commissarissen van de Vereeniging „Dierentuin" woren met hun voorzitter aan wezig. De heer Haffert sprak, nadat de heer en mevr. Fock de leeszaal binnengetreden waren, deze toe, waarbij hij wees op hetgeen de heer Fock in de TT ioren von zijn directeurschap voor den Tuin had gedaan. Nederlanderschap en Raadslidmaatschap. Gedep. Staten van Zeeland hebben vernietigd het besluit van het hoofdstembureau voor den gemeenteraad te Boschkapelle, waarbij twee can- didaten van een lijst werden geschrapt, omdat zij Belgen zouden zijn. Bij de openbare behandeling van deze zaak wees de burgemeester er op dat de betrokkenen op de kiezerslijst voorkomen en bovendien dot de artt. 43 en 44 van de Kieswet dit geval niet noemen als reden om candidates te schrappen. Een der andere leden van het stembureau zei- Max R. Nun es. Dinsdag T Mei a.s. is het een kwart eeuw ge leden, dat de heer Max. R Nunes. sinds jaren gevestigd N.Z. Voorburgwal 230232, aan het Damrak het Centraal Advertentie-Bureau stichtte. de, dat de bedoelde personen ven Belgische va ders zijn dus zelf ook Belgen. De Commissaris der Koningin verklaarde, dat de vraag, of de gekozenen Nederlanders zijn, moet worden nagegaan door dfn Raad bij het onderzoek der geloofsbrieven. 6000000000000000000000000000000 Eerste R.-K. Landdag voor Vrouwen. De eerste Ned. R.-K. Landdag voor Vrouwen wordt, naar „Het Centrum' meldt, in Juli van dit jaar gehouden te 's-Hcrtogenbosch. SPOORWEGPERSONEEL Vergadering van den B.A.N.S. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag de bonds vergadering T923 aangevangen van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, welke ook Zondag voortduurde. Alle afdeelingen, met uitzondering van Gouda, woren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer J. G. Balkestein, oordeelde de toekomst voor het spoorwegpersoneel niet gunstig. Reeds moesten verschillende verslechteringen in da dienst- en rusttijden worden oonvaord en h*t afgeloopen jaar heeft de economische positie von het spoorwegpersoneel dan ook zeer ge schokt. De samenwerking der vijf organisaties heeft de voorstellen der directie alleen kunnen mati gen. Voor T923 is men nu viijwcl gewaarborgd tegen nieuwe verslechteringen, maar voor het jaar T924 heeft men in dit opzicht geen enkele zekerheid. Zonder zich nu reeds te laten beïn- fluenceeien door verschillende alormeerende courantenberichten vooi wat het jaar 1924 be treft, spoorde spr. toch aan de organisatie te versterken, om niet alleen te waken legen nieu we pogingen tot verslechtering, maar ook om uitvallen te doen om terug tc krijgen wat afge nomen werd. Spr. klaagde dan over den tragen gong van zaken wat aangaat de pensioenregeling en hoopte, dot de vergadering bereid zou zijn bij de regeering in dezen op spoed aan te dringen. Spr. wees er hierna op hoe lal van collega's door de directie gedwongen worden tot een de- moraliseerend nietsdoen, terwijl onderen met twee en meer dienstjaren zonder meer werden ontslagen. Daaronder bevinden zich 37 Bans- leden, voor wier ondersteuning de organisatie een bedrag van (XXX) heeft uitgetrokken. De heer Bolkcstein constateerde voorts, dat de gevolgen der wachtgeldregeling zeer teleur stellend zijn In verband met de ongunstige eco nomische omstandigheden, zeidc hij, dat, hoe wel de organisatie zich op het standpunt stelt dat de positie der ambtenaren geen verband rnag houden met de uitkomsten van het be drijf, dc ambtenaren toch alles zullen moeten doen om het bedrijf zoo goed mogelijk te doen functioneeren. Een veiliesgevend bedrijf kan immers nooit in het belang zijn der ambtena ren. Spr. betreurt hmihij echter, dat de organi satie nog niet voldoende medezeggenschap heeft Spr. wees er voorts op, dat het ledental in het afgeloopen jaar n\et 147 terugliep. De poging van het Nederl. Vei bond van Vakvereenigin- gen, om verbond te brengen tusschen de orga nisaties van hoofdwerkers heeft geen resultaat gehad De pogingen worden echter voortgezet; er bestaot thans een studiecomité waarin de moderne richting en die van het vakverbond vertegenwoordigd zijn Mocht uit dit comité een nieuw lichaam ontstaan, don zal dit orgaan zich niet op confessioneel standpunt kunnen stellen, omdat ieder vrij moet kunnen zijn er in te treden. De confessioneele organisaties zijn dan ook niet in het studiecomité vertegenwoor digd. Spr besloot met een woord van welkom 1 tot de vertegenwoordigers der Britsche en Bel gische organisaties van spoot wegambtenaren. Dit woord van welkom werd beantwoord door den heer Walkden, secretaris van de Railway Clerk's Association De heer Dewette voerde hierna het woord als algemeen secretaris van den Belgischen Bond van spoor-, telegraaf- en telefoonperso neel deze sprak de hoop uit, dat een interna tionale samenwerking zou mogen tot stand ko men op neutralen grondslag. Om 5 uur werd de vergadering van den eer sten dag gesloten, nadat beslist was geworden de volgende jaarvergadering te 's-Hertogcn- bosch te houden. Vele voorstellen in de vergadering van Zon dag hadden betrekking op interne bondsaonge- legenheden, doornevens kwamen ook algemeen vakbelangen aan de orde. Zoo werd op voor stel van Den Haag besloten een krachtige actie te voeren om in het Algemeen Reglement Dienst opgenomen te krijgen datclke rustdag (ongeacht of deze op Zondag valt) moet omvatten den tijd tusschen 2 uur voormiddags van het eene etmaal tot 4 uur voormiddogs van het volgenr etmaal, welke bepaling dan ook inderdaad naar den geest en niet alleen naar den letter moet worden toegepast want thans worden de weke- lijksche rustdagen veelal gecombineerd met den nachtdienst Besloten werd verder de vakgroepen in den Bond (technici en niet-technici), gelijk die thans bestaan, met de daaraan verbonden regeling van hoofdbestuursverkiezing, te handhaven voorstellen om ze op te heffen vonden geen meerderheid ter vergadering, ook het hoofdbe stuur was er tegen Besloten werd op voorstel van Arnhem met buitenlandsche organisaties van spoorwegamb tenaren besprekingen te voeren om te komen tot een internationaal verband van soortgelijke organisaties als de B A. N. S. Het hoofdbestuur is bovendien reeds in die richting werkzaam. In de namiddagvergadering kwamen naar do Ct meldt eveneens enkele onderwerpen van ver derstrekkend belang dan alleen dot van het in terne bondsleven aan de orde. De afdceling Leeuwarden had in zake dö classificatie der standplaatsen vanspoorwegper- soneel voorgesteld, dat de vergadering zich zou uitspreken voor algeheele afschaffing van standplaats-aftrek en voor overleg ter zake rnet alle zusterorganisaties en met die van het per soneel van rijk, provincie en gemeente ten einde door gezamenlijke actie tot dot doel te geraken. Het hoofdbcstuui wilde dit voorstel aanhou den tot na het rapport der Classificatie-com missie, waarin de B A. N. S. vertegenwoordigd is Verschillende afdeelingen verklaarden zich uitdrukkelijk tegen elke classificatie-regeling. De voorzitter de heer J. G. Balkestein, zette uiteen dat de mogelijkheid bestoat dat een nieuwe loonregeling het gevolg moet zijn van een afschaffing der classificatie en zulk een regeling is op t oogenblik als een gevaar te beschouwen. Waarmede niet gezegd is, dat het hoofdbestuur voorstander eener classificatie is. Bovendien is de organisatie niet gebonden aan het uit te brengen rapport der staatscommissie voor de classificatie van het rijkspersoneel. No een uitvoerig debat werd unaniem aan genomen het eerste deel van het voorstel-Leeu- warden de algemeene vergadering spreekt zich uit voor algeheele afschaffing van standplaats aftrek

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2