AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" stadsnieuws SPORTNIEUWS FEUILLETON. TWEEDE BLAD. ft Carmen's Nederlaag. 21® Jaarqang No. 254 SO April !9l3 NEDERLAND-BELGIË I-I. (R.) Het was gisteren dan de 25ste maal, dat het Nederiandschc en het Belgische elftal te genover elkaar stonden, gerekend vanaf de eer ste ontmoeting in Apiil 1905. De wedstrijden tusschen Holland en België hebben altoos de meeste belangstelling gehad, en ook gisteren was het weer te merken, dat er heel wat meei publiek naar Amsterdam was gekomen dan eenige weken geleden voor Holland—Frankrijk Ondanks het stevige regentje, dat vrijwel den geheelen wedstrijd is door blijven vallen, was het Stadion stampvol. De Amsterdamsche ver keerspolitie had weer keurig het zeer drukke verkeer in handen, en tegen den tijd, dat het aonvangsuur zou slaan, was er zoo goed als geen plaatsje meer onbezet, zoowel in het Sta dion wat betreft de toeschouwers, en daarbui ten wat aangaat de auto's. Vóór den aanvang werd het pubiiek bezig ge houden met athletick-demonstraties (waarover hieronder meer) en door de Postfanfare. Tegen half drie schaarden zich, zooals altijd te doen gebruikelijk is, een aantal Blauw-Wit-adspiran- ten tot een eerewacht, en toen betraden de Roo- de Duivels, Swarttenbrockx voorop, onder de tonen van de Brabanqronne en luide toegejuicht, het veld. Ze worden gekiekt en gefilmd, en dan 't Wilhelmus. Een donderend gejuich goot langs de rijen, als onze jongens verschijnen. De Bel gen hoor en stram in de houding ons volkslied aan. Dan Iaat scheidsrechter Ernst Albihn tossen. Swarttenbrockx overhandigt v. d. Kluft een franien ruiker bloemen en het geldstuk wankelt door de lucht. De Belgische captain heeft goed gereden en verkiest met den stevigen wind in don rug te spelen en het stadsdoel te verdedi gen. De spelers zoeken hun plaatsen op en bij den aanvang staan de volgende elftallen tegen over elkaar: De opstoHing. De Boer Denis v. d. Kluft Le Fèvre Van Linge Jole Groosjohan Bieshaar Heynen Addicks Sigmord. Besscms Gilles Larnoe Thys Bastin v. d. Velde Fierens Murlet Verbeek Swarttenbroekx Debie Het verloop van den wedstrijd. Onder langdurig gejuich trapt Heynen af, Fierens bemachtigt het Ieder, trapt ver naar vo ren, waar v. d. Kluft het met een forschen trap weer naar de voorhoede verplaatst. Vlug gaat het oranjequintet er vandoor, maar Sigmond on derbreekt den aanval door buitenspel te staan. De Belgen brengen dan een contra-bezoek aan ons doel; De Boer vangt het ingezonden schot van Larnoe kalm en heeft allen tijd om weg te werken. Nadat Gillis wegens al te forsch spel is gestraft, krijgt Heynen de eerste kans. Groos johan zet hoog voor en de H. V. V.'er neemt den bol in eens, maar schiet meters naast. Heeit onze voorhoede nog eenigen tijd noodig om zich in te spelen, de backs zijn er onmiddellijk in. Denis trapt in alle standen en raakt alles, en v. d. Kluft geeft in laatste instantie Larnoe er Thys geen kans. Denis heeft het iets zwaarder dan hij, omdat Le Fèvre te veel naar het mid den afdwaalt, waardoor de zeer snelle Bessems vrij spel heeft. Met zijn weergalooze hondigheid blijft de Hagenaar meester van de situatie en Bessems ziet nog geen kans om langs hem heen te komen. Het spel is heel kalm. De Belgen spelen een tikje vuriger dan de onzen en spe daal hun middenvoor komt eenige malen ge roarlijk aanstormen. Eens kopt v. d. Kluft pre cies den bol voor hem weg. Geen minuut later ir ihij onzen captain echter te vlug af. Hij laat hem z'n hielen zien, maar z'n schot gaat hoog over. Tot nog toe is het initiatief hoofdzakelijk bij de Duivels geweest, en heeft men van onze voorhoede nog weinig gemerkt. Maar plotselinq plaatst Van Linge ragzuiver naar den rechter vleugel en Groosjohan zet er vaart achter. Vlie gensvlug brengt hij op, maar een oude voetba'- rot als Swarttenbroeckx laat zich maar zoo ni?t posseeren. Hij weet nog corner te werken, zij het dan met veel moeite. eerste corner op het Belgische doelf Hoog zweeft de bal al ir de lucht, precies voor de goal. Een Groningsch hoofd zien we boven alles uit koppen, de jon gens achter het doel dansen al, maar Ver beek springt op en stompt den bal weg. Penalty! Menig Hollondsch hart staat een moment stil. D e kans! Evert van Linge, de strafschoppen- specialiteit, gaat achter het leder. Een knal cn Van Linge heeft de v v penalty gemist. Een halve meter links van den staander vliegt de bal outf Een teleurstellend gemompel gaat langs de rijen. In het volgende oogenblik zitten de vlugge roodboadjes al weer voor ons doel. Bessems zet scherp voor, Denis kon er niet meer bij. De Boer wel, maar kan niet voldoende wegwerken en de bal rolt voor de voeten van Bastin, die gelukkig in het zijnet mikt. Onze halflinie, waarin Jole nog niet veel goeds heeft gedaan, kan het spel niet verplaatsen en zoo zwermen de Belgen maar langs De Boer's hei ligdom. Gilles kogelt precies naast en een voor zet van Bessems wordt door v. d. Kluft over de doellijn gewerkt. De hoekschop belandt achter de goal. Een free kick van v. d. Velde suist recht op het doel of. De Boer slaat corner. En dan komt er eindelijk een oogenblik opluchting als Denis in den rug wordt geduwd. De vrije schop heeft een zeer gevaarlijke Hollandsche aantal tot gevolg, geleid door Bieshaar. Debie kan evenwel den tammen schuiver, dien Heynen inzendt, wel baas. Dc Haarlemmer vangt den dcelschap op en geeft Heynen weer een kans, maar de bal gaat via Swarttenbroeckx comer. Uit een hoekschop kopt Addicks over. Dan is 't voorloopig gedaan. De Belgen dringen sterk op. Him voorhoede kon zich niet voldoende ont plooien, daar Van Linge als een schaduw Lar noe volgt. De Belgische vleugels hebben echter nagenoeg geheel vrij spel en van hen dreigt dan ook doorloopend gevaar. Zoo zien we Bessems met een geweldige vaart oploopen, naar bin nen zwenken en een scherp schot lossen, dat precies over de deklat vliegt. Een vlugge uitva' van onzen rechtervleugel heeft een corner tot resultaat. Debie springt hoog op en stompt weg, precies voor de voeten van den Groningschen centerhalf. Zou hij op z'n bekende manier sco ren? Neen. Z'n harde schot vliegt naast 't doel. Een hoekschop tegen Holland heeft al evenmin succes. Onstuimig vallen dc Belgen aan. Gilles schiet te hoog. Bastin in het zijnet. Dan komt Larnoe aanrennen, even door Van Linge losge laten. In volle vaart een welgericht schot, ra zend hard. De Boer waagt er z'n handen aan, stompt schitterend den bal corner. Een luid ap plaus beloont hem. Krampachtig staan de Hol landers te verdedigen. Geen oogenblik is onc doel buiten gevaar, kon de achterhoede even op adem komen. Denis is echter in grootscher vorm en onze captain zwoegt enorm. Maar clar.ï Die gladde Bessems is Le Fèvre weer eens ont- loopcn en zet voor. Larnoe vangt den bal op er schiet. De Boer loopt uit orn een corner te voor komen, maar komt door de gladheid van h veld te vaiien. En Thys is er als de kippen bij, om den bal kalm in het verlaten doel te depo- neerenl België leidt met T—0. EneTgiek vallen nu de onzen aan. Sigmond en Addiks probeeren het, maar vinden in Verbc hun man. Groosjohan en Bieshaar probeeren 't van den anderen kont; thans redt Debie op su blieme wijze. Kort vóór de rust overkomt den scheidsrechter een ongeval. Blijkbaar verzwikt hij een enkel. Hij blijft even liggen, maar is spoedig weer op de been, hoewel hij nog mank loopt, en het spel niet meer zoo goed volgt. Na de hervatting kopt Denis een voorzet van Bes sems weg, en dan is het rusten. Direkt na de thee trekt het Nederlandsche elf- 'al enthousiast ten aanval. De halfbacks stuwen de voorhoede op, en de Belgen staan vreemd te kijken, want ze moeten zich tot verdedigen be palen. De oranjemannen vallen buitengewoon onstuimig oon, en het publiek moedigt luide aan. Van Linge plaatst nu alles Aaar links, waar Sigmond er wel raad mee weet. Murlet heeft geen vat op den D. F. C.'er, zoodot deze tel kens gevaarlijke rennen onderneemt. Scherp zet hij voor, Heijnen loopt toe, en schiet, maar op 't laatste moment duikt de donkere kop van Swart tenbroekx op, z'n been gaat er achter, en de bal vliegt corner. Een zeker doelpunt heeft de Belgische captain voorkomen I Enthousiast speelt Holland verder. Het publiek is in extase. Bastin sneltreint laiigs de lijn, de Boer zwemt op ongelooflijke wijze z'n schot uit 't doel. 't Wordt werkelijk benauwd I Drie, vier keer komen de Belgen terug. Bastin schiet keihard tegen de paal. Larnoe lcarjert naast. Dan is 't afgeloopen met 't Belgische overwicht. De Hollanders ne men zoowaar 't spel in handen 1 Bieshaar geeft een pass naor Groosjohan, die via Verbeek cor ner schiet. Debie krijgt handen vol werk, en wordt zoo in het nauw gedreven, dat hij een paar maal den bal weg moet gooien Als duivels zitten de oranjemannen voor het Belgische doel, De gelijkmaker moet komen België mag niet winnen. Toch werken de gasten zich los, maar ze krijgen geen kans. Denis kon alleen Bastin wel houden. Weer komt Holland terug; onweer staanbaar. 't Moet I Zwaar is druk op het doel der Belgen, van Linge haalt den bal overal van daan»' Zuiver plaatsthij naor Groosjohan. De Rotterdammer zet hoog voor, Heynen pikt het leder op, rent op de goal af met de beido backs op de hielen, een scherp hord schot in den hoek, een vorgeefsche sprong van Debie, en de gelijkmoker ligt in het net. Geweldig Is het gejuich, dat nu losbarst. Heel het stadion jubelt en danst en zwaoit met hoeden en petten. Nog dreunt het geluid van zooveel duizenden kelen tegen de zware muren, als do locoaltrein, zooals Bessems op de perstribune was gedoopt, al weer langs 't lijntje vliegt. De Boer vangt z'n schot. Maar Holland komt terug I De onzen zijn nu niet meer te houden. En als Bieshaar den bal voor 't doel plaatst, denken we het winnende punt te zien komen. Uit een kluitje spelers, waartusschen Debie op den grond ligt, zien we den bal maar heen en weer vliegen, van de doellijn naar een Hollandsch been, en weer terug. Maar we hebben ook geen aasje ge luk I Verbeek ziet eindelijk kans een eind aan de scrimmage te maken, 't Werd tijd ook. Het leer belandt bij Bastin, dia in een minimum van tijd aan den anderen kant van 't veld zit, en Thijs in staat stelt in tc koppen. Denis be. zweert 't gevaar. Dan Holland wcct. Groosjohan schiet tot twee maal toe vergeefs, hoewel Debie er net bij kan. Het volgende moment gooit Denis Thijs zeer solide van den bal. Hevig ge- apeüeer der Belgen. Albrhn stoort zich aan niets. Het spel wordt er niet zachtzinniger op. Bics- haar duwt v. d. Velde in den rug; hij wordt ge straft, en biedt den Belg z'n excuses aan. Deze krijgt de Netris-allures, en wijst de verontschul diging af. Hoongelach l?ij 't publiek. Even later stelt v. d. Velde zelf Groosjohan buiten gevecht. Verwoed zetten de Hollanders er nog eens alles op. Bieshaar loopt langs Verbeek heen of hij lucht is, schiet van dichtbij keihard in, Debie valt languit, en stopt het leder kranig. Sigmond sjouwt door alles heen. Debie komt met zijn voorzet te vallen, er ontstaat een schermutse ling, en Addiks scoort nummer twee I Weer een groot gejuich, dat echter spoedig verstomt, als het doelpunt wegens hands van een Hollander wordt geannuleerd. Er zijn nog maar eenige mi nuten te spelen. Dc sponning bereikt haar hoog tepunt. Jole loopt Bastin finaal tegen de vlakte. Fierens richt den vrijen schop op doel. Do Boer stompt weg, en Murlet schiet over. Nog twee minuten, v. d. Velde wordt gestraft wegens ruw spel. Gilles schiet een mooie kans naast. Neg en minuut. De Belgen komen nog even opzet ten, forceeren een corner. Doodsche stilte. Zou den we nog verliezen Neen 1 Sigmond schiet alweer met den bal aan den voet naar voren, 't einde is daar f Over spel en spelers. Het is wel. merkwaardig, dot ondanks alle som bere voorspellingen dit Nederlnndsch elftal zoo'n eervol resultaat heeft bevochten tegen de Belgen. En onwillekeurig zal men zich afvragen, of de veel gesmade elftalcommissie don toch gelijk heeft gehad. Onze meening is, dat het team, dat gisteren in het veld stond, alles gedaan heeft, om onze reputatie op internationaal voet- balgebied niet nog verder te doen zinken. Het heeft, vooral in de tweede helft, met een heerlijk enthousiasme gespeeld, dat ruimschoots ver goedde, wat dc combinotie in voetbalcopociteiten bij de Belgen te kort school. Behalve Denis wa ren onze spelers stuk voor stuk minder don de Roode Duivels, maar het vurig willen heeft voor ons den doorslag gegeven. Daardoor is hel ook geen technisch hoogstaande wedstrijd ge worden, maar een ontmoeting tusschen eer. team, dat voetballen kan, en een, dat stug heeft gezwoegd om met zoo min mogelijk doelpunten te verliezen. En daarom ook heeft deze match de E. C. n i e t in het gelijk gesteld Naar onze mee ning had een Nederlondsch elftal met betere schutters in de voorhoede, b.v. het binnentrio van Feyenoord, dezen wedstrijd kunnen winnen. Maar met dat al kunnen wij over het resultaat tevreden zijn. Wanneer wij in het kort de Hollandsche spe lers even de revue laten passeeren, dan zij opge merkt, dat ook thans de beide vleugelspelers weer hun plaats waard zijn gebleken. Van de drie binnenspelers was Bieshaar de beste. Hey nen voldeed op de middcnvoorplaots allerminst. Van spelverdeeling kwam niets trccht, en hij was nog banger dan Jaap Bulder. Addiks viel in 't geheel niet op, althans veel minder dan tegen Frankrijk. Jole een mislukking gewor den. Hij presteerde tegen de wing Thys—Bestin ongeveer niets, al moot gezegd, dat hij in de tweede talft beter was don daarvoor. Maar dat was trouwens met 't geheele elftal het geval. Evert van Linge heeft 2ijn gewone spel gege ven. 't Was jammer, dat hij den strafschop miste. Le Fèvre heeft weer voortreffelijke dingen gedaan. Zijn groote fout was echter, dat hij te weinig op zijn plaats stond, waardoor de Belgi sche linkervleugel steeds vrij spol had. Onze beide backs hebben uitstekend voldaan. Vooral Denis was in procht-vorm. Een naderen uitleg behoeft dat niet. En Ep v. d. Kluft hcoft door zijn gestoag zwoegen een voorbeeld gegeven, dot door allen is nagevolgd. Keeper de Boer wisselde goede momenten af met bepoald slechte. Het doelpunt der Belgen was een blun der van hem. Beter dan van Tilburg vinden wij hem zeker niet. Is het Hollandsche teem ons dus erg meege vallen, dat der Belgen juist niet. Hun technisch kunnen stond zeer zeker hooger don dot der onzen, maar het enthousiasme der oronjehem- den was hun in de tweede helft te machtig. Hebben zij wellicht hun tegenpartij onderschat? Of hebben wij de Roode Duitvels overschat? Het laatste is ook best mogelijk, na olie berichten, die wij er over vernamen. Het minst goede deel van hun elftal was de half-linle, die niet zoo goed functioneerde, als wij wel van de Duivels gewend zijn. Een gevolg van dc aangebrachte wijzigingen wellicht. Doordoor kwam het ook, dot hun voorhoede niet haar gewone kracht kon ontwikkelen. En van Linge zet er ook te veel tusschen. De scheidsrechter leidde vdór zijn ongeval onberispelijk; toen volgde hij het spel op den voet. Na dien kon hij niet meer zoo goed mee, cn zag hij wel eens wat over het hoofd. Maar hij behoort wel tot de beste internationale arbi ters, die wij hier hebben gezien. Vorige ontmoetingen Wij loten hieronder volgen een overzicht van de wedstrijden van het Ned. Elftal tegen Belgie: Jaar datum Plaats Uitslag Ned.-Belg. 1905 30 April Antwerpen 4I 14 Mei Rotterdam 4—0 1906 9 April Antwerpen 0—5 13 Mei Rotterdam 23 1907 14 April Antwerpen 5I 9 Mei Haarlem I2 1908 29 Maart Antwerpen 41 26 April Rotterdam 3—1 1909 21 Maart Antwerpen 4—1 25 April Rotterdam 41 1910 13 Maart Antwerpen 2—3 TO April Haarlem 7—0 1911 19 Maart Antwerpen 5—1 2 April Dordrecht 3—1 1912 10 Maart Antwerpen 21 28 April Dordrecht 4—3 1913 9 Maart Antwerpen 33 20 April Zwolle 2—4 1914 15 Maart Antwerpen 42 26 April Amsterdam 4—2 1920 O.S. 31 Aug. Antwerpen 0—3 1921 15 Mei 1-1 1922 26 Maart 0-4 7Mei Arasterdam 12 De stand is thans als volgt: Nederland 25 14 3 8 31 66-47 1.24 België 25 8 3 14 19 47-68 0.76 Officiecte personen. De wedstrijd werd bijgewoond door de vol gende officieele personen: Prince Albert de Ligne, Buitengewoon Gezant en Gcvolmacht Minister van België. Jhr. Mr. Dr. H. A. von Karnebeek, Minister von Buitenlandsche Zaken van Nederland. Mr. J. B. Kan, Secr. Generaal in Algemeenen Dienst. Jhr. Mr. A. M. Snouck Hurgronjo, SecT. Gene raal van Buitenlandsche Zaken. Boron Gervijn de Meerendre en Leon Nemry, Belgische Legatie. G. v. d. Aa, Consul Generaal van België te Amsterdam. A. vnn Biervliet, Consul van België te Rotter dam. De Wethouders van Amsterdam de heeren: Wierdels, Dr. Vos en ter Haar. Het Bestuur vanden Belgischen Voetbalbond de heeren: Ba ronde Laveleij, A. Verdijck, Seel- droaijers, Grumeou, Rijmenans. De Belgische Elftalcommissie, de heeren: Wolters, Schwachofer, Michielssens. De Athliek-demonstratfe. Vóór dan aanvang van den voetbalwedstrijd vond cene demonstratie plants, welke deels door het overvloedige hemelwater eenigszins „ver dronken" is. Ook aan do regeling ontbrak nog al iets zoo ontbrak b.v. een behoorlijke mege- fonist en het zoude aanbeveling verdienen d« deelnemers te voorzien van wedstrijdnummers, zoodat het verloop uit een programma beter te volgen is. Bij dc 3 K.M. koppelroce vond vor der een blundor plaats, doordot vergeten we» de bel voor de laatsto ronde te luidenhet gevolg was, dot Poulen en v. d. Wel in de laot- ste ronde «flosten en gedisqualificecrd werden. De U. P. A. B.'ers Brondsen en Strik, welke trouwens uitstekend geloopen hebbon, werden daardoor als eersten goploatst. Onze felicitaties met dit succes. In de estafette viel de Voorwoarts-ploag tcgonals verontschuldiging gelde, dot van Kampen zijn club op het laatsto moment in den steek Het. De U. V. V.'ers hebben goed geloo pen, waarvoor onze hulde. Tijden ven de Utrechtsche ploegen hebben wij tot onzen spijt niet kunnen bemachtigen. Hieronder volgen de uitslagen j 4 X 200 Estafette. V. on L. 1 m. 39 X sec. A. A. C. I m. 42 X sec. Haarlem 1 m. 43 X sec. j f 800 M. m. voorgift. y 1. Paulen 2 ra. 7X sec. 2. Gilde 2 m. 9 sec. (v-oorgiff). 3. Witman geen tijd. Series TOO Meter. le serie v. d. Heide A. A. C. Ttfc *e. Knol Ajax T2 seCj 2e serie v. Roo 12 sec. j Most 12 X see. 7 3e serie Veniet 11X sec. Wildeboer 11X see Finale 100 M. 1. Wildeboer 1IX see. 2. Knol 11X sec. Speerwerpen. 1. Knol 46.50 M. 2. v. d. Ley 44.50 M. 3. Schild 44.- M. Koppel-race 3 K.M. 1. H. V. C. (Brondsen en Strik) 9 m. 5X sec. (Paulen en v. d. Wel gedisqualificeerd door overnamen laatste ronde, misverstand). tj. H o 11 a n d—B e 1 g i Onze berichtgeving. Evenals bij den landen wedstrijd Holland— !?ranlcrijk cn niet zooals in ons vorig nummer abusievelijk vermeld stond Denemarken, waren wij, donk zij de welwillende medewerking van den heer B. Schooleman, weer in de gclogeiv heid het publiek tijdens het verloop van de meotch in te lichten. Ondanks het slechte weer was de belangstel ling voor onze bulletins zeer groot. Met span ning volgde men het verloop van den strijd, vooral toen Holland gelijk had gemaakt cn de kans op eene overwinning niet buitengesloten was, leefde het publick geheel mee. Het slot bracht het gelijke spel, waarmede de aanwezigen zeer tevreden waren. 4 0-jarig jubileum. Zoterdag hadden de schepen aan den Kop« pel de vlag in top on de booten van den stoom- en motordienst Houtzooger en Hcineman lagen gepavoiseerd met vioglijnen. Hier was don ook het feest. De machinist J. Bixerman had de 40 jaar achter den rug in dienst der firma, voor heen HouUnoger en van Veen opgericht 1879. Per auto door de twee oudsten van het per soneel van zijn woning afgehaald werd hij ver welkomd ten huize van den heer Houtzoager. In zijn woorden van gelukwensch bracht dexa in herinnering het eerste jaar van samenwer king, toen dc tegenwoordige firmant voor dien vader als kapitein op de boot „De Burgemees ter van Amersfoort" voer met Bixerman als sto ker bij zich op wien vrij wel als regel dc nacht dienst rustte Trouwe plichtsbetrachting, goede omgang en ijver voor de zaak waren Bixer man steeds eigen geweest. Die hartelijke felicitatie ging gepaard met een couvert als stoffelijk blijk van waardeering. Ook het personeel bracht zijn cadeau als deelname in dit feest en huldiging van den kameraad. door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr. 34 „Van typisch Californische dingen gespro ken," zeide hij, zijn best doende om zoo on verschillig mogelijk te schijnen, „hier hebt u er een. Ik dacht zoo, daar het maar een klein bouquet je in een fleschje is een aftiekse! ven enkele bloemen dat u het wel van me zoudt willen aannemen. Maar als u het liever wilt teruggeven, zal ik het als een lammetje terugnemen. Omdat u zooveel van Californië houdt, wou ik graag, dat u het hadt. Maak het papier niet open, voor u binnen bent En wilt u mij laten weten, of u verder reizen wilt in het land van alsof „Natuurlijk. Ik zal telephoneeren." „Vroeg genoeg om tijdig te kunnen vertrek ken als het antwoord ja luidt „Zoodra ik wakker word. Is dot goed „Uitstekend. En laat het afhangen van uw droomen in het land van alsofsoms zijn zij goed zoo goed, dat zij er jc naar doen ver langen verder en verder te reizen. En bovendien zult u nog den brief van Morehouse vinden. Daar bouw ik op. Maar nog meer op de droo men." De brief was gekomen. Angela vond dien, toen zij in haar hotel terugkwam, en wilde hem dadelijk lezen, zooals een brief van een zoo invloedrijke man ook verdiende. Maar zij had Nick's pakje nog in haar hand en kon de ver leiding niet weerstaan het gouden touwtje los te maken. In het papier zat een phantasiefleschje par fum, omwonden door smal rose lint. „Parfait d'Amour. Gemaakt uit Colifornische bloemen," stond er op het etiquetje. En Angela barstte in een vroolijken lach uit, terwijl zij hardop den naam„Parfait d'Amour I" her haalde. Zij had dien dag dikwijls gelachen. „Hij wist, dat ik het hem niet terug zou ge ven", dacht zij. „Dat zou erger zijn dan het houden en niets zeggen." Zij zette het fleschje op haar waschtafel en nam den brief van Mr. Morehouse. Het was een heel prettige brief, uiterst bevredigend vanuit Hilliard's standpunt bezien. Er bleek ten duide lijkste uit. dat er volgens de meening der twee broers geen enkele reden bestond, waarom zij bij haar reis door Californië gen gebruik zou maken van de diensten van Mr. Nickson Hilliard, De bankier, de eenige, die wist (maar nooit ver tellen zou), dat Mrs. May prinses di Sereno was, schreef„Hilliard, die in New-York aan u voorgesteld zou zijn, als mijn broeder niet ziek geworden was, is iemand, die zeker zeer door uw vader gewaardeerd zou zijn. U reist niet alleen, hoor ik, maar hebt een kamenier bij u. U kimt Hilliard vertrouwen als een soort ver heerlijkten gids, wat hij graag wil zijn, gedeelte lijk uit vriendschap voor mijn broer, die gehoopt had u rond te leiden) en gedeeltelijk omdat hij evenals alle echte Californiërs trotsch is op onzen Staat en niets liever wil dan de mooi ste gedeelte ervan aan sympathieke vreemdelin gen te laten zien. En dan moet, daar ben ik zeker van, de dochter van mijn ouden vriend Merriam zijn en ik zie dan ook met groot ge noegen haar komst te San Francisco, (dat ik wegens groote drukte thans niet verlaten kan) tegemoet. Ik hoop hartelijk, dat dit niet te lang zal duren, en wilde, dat ik getrouwd was, zoodat ik het genoegen hebben kon, ,Mrs. May' in mijn huis te ontvangen." Toen Angela den brief tweemaal geezen had, liet zij hem vallen en nam het fleschje parfum weer op. Zij wikkelde het rose lint eraf, nam den hartvormigen glazen stop eruit en ademde den geur van „Parfait d'Amoury gemaakt uit Cali- fornische bloemen" in. De naam mocht eenigszins belachelijk zijn, maar de geur was even heerlijk als de zachte lucht tusschen de sinaasappelplantages. Angela zuchtte, zonder te weten dat zij zucht te, toen zij het fleschje neerzette en op de waschtafel wegschoof. Zij keek er zelfs niet meer naar, voordat zij klaar was het clectrische licht uit te draaien en trachten wilde te slopen. Dan rook Mrs. May nog eenmaal aan den Parfait d'Amour, zoools een vogel dicht bij een verleidelijk kruimpje blijft, neergeworpen door een hand, waar het bang voor is. Zij vroeg zich of, uit welke bloe men deze parfum wel genjookt zijn zou, wel ke zoo veel verschilde van die zij tot dusverre gekend had. „Het is Californië," zeide zij tot zichzelf, „de essence van Californië." Lang nog nadat zij naar bed gegaan was, lag Angela wakker, niet rusteloos, maar eenigszins opgewonden, terwijl zij luisterde naar een muis achter den muur en haar eigen gedachten, die van het eene onderwerp naar het andere zweefden, overpeinsde. Maar steeds kon zij den parfum ruiken, die of zij verbeeldde het zich de kamer met zijn geur vervulde. Jammer, dat er zoo'n dwaze naam aan gegeven was I „Als de menschen in" dit land onconventioneel kunnen zijn, wanneer zij het willen, waarom zou ik het dan niet zijn, als ik er lust in heb vroeg zij aan de duisternis. „Dat alsof' spelen is zoo vrool ijk en amusant en zoo mooi." Het viel haar in, dat zij pas was begonnen te leven. Thans was een deur voor haar open ge gaan en zij zag een nieuwe wereld, die groot en heei lijk was en bereid haar het welkom toe tc roppen. „Er zit iets verleidelijks in een getrouwde vrouw te zijn en je te gedragen zooals je ver kiest," dacht zij, „al is het dan alleen maar in het land van „alsof". Waarom zou ik niet deen wat hij mii vraagt Ik ben slechts Mrs. May, die niemand kent En het zou grappig zijn. En heel veel pleizier heb ik, sinds ik een heel klein meisje was, niet gehad." Misschien had Nick gelijk gehad zijn geluk aan haar droomen toe te vertrouwenof mis schien was het de invloed van den brief. In ieder geval, den volgenden ochtend om acht uur belde Angela met haar horen nog over schou ders hangend en de droomen nog in haar oogen, Mr. Hilliard in het Alexandria Hotel op. „Ik wou u zeggen, dat u mij en Kote en de kat en wat bagage vanochtend naar Santa Barbara kunt rijden. Dat wil zeggen, als u nog wilt. Ja Dank u. Het is heel vriendelijk van u. Dorh ik spreek alleen maar voor ven- daag af I Ja, Tien uur is uitstekend." Zij neuriede een dansliedje, terwijl Kate haar hielp aankleeden. En de kamer was nog vervuld met den zoeten geur van dien vreemden porfum „Parfait d'Amour, gemaakt van Califomische bloemen." Zij zat naast Nick in den gelen auto, Kate (en zwarte Timmy in een mandje) achterin met den scherpneuzigen jongeling, dien Milliard zijn „assistent" noemde. Er was ook wat bagage genoeg voor de eerstvolgende dagen; de rest ijvas per trein naar San Francisco gezonden. Nick genoot, wanneer hij onder het rijden An gela hoorde uitroepen „Dit is precies Algeci- ras I" „Net de Itolioansche Riviera I" Het leek wonderbaar, dot zij al de mooiste plekjes in Europa gezien had, dat zij zich die nu nog zoo goed herinnerde, nu zij ze met deze nieuwe vergeleek, en dat toch haar hart bij deze Nieu- we Wereld was zijn wereld. Dicht bij Santa Barbara strekten de bergen zich tot vlok bij zee uit, juist als te Mentone, en aan den horizont dreven eilanden, geheim zinnig als het beeld van Corsica, bij zonsop gang van af de Italiaonsche kust gezien. Ver der weg nog, vertelde Nick haar, was een grot, geschilderd in vele mooie kleurenen booten doken daarin op den kam van een golf. Hij had nooit gehoord van de Blauwe Grot te Copri, maar zij beschreef hem die, en zoo reden zij voort, terwijl de een telkens de andere iets nieuws wist te vertellen. Twee nieuwe oorlogsschepen waren in het kanaal tusschen Santo Barbara en de eilanden bezig om het snelst te varen, en toen de auto den tuin van het hotel inreed, kwamen zij juist in het gezicht Angela'» oogen werden verblind door den schitterenden zonneschijn, het blauw van de zee en den vlammengloed der gerani ums, die als een loopend vuur langs den longen oprit brandden. De warande was vol mot men schen, maar daar zij alleen oog had voor de groote schepen in do baai, zag zij niemand, vóórdat een stem uitriep„Moor prinses, wat een verrassing u hier te ontmoeten P (Wocdl Ttrrolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 5