SPORTNIEUWS ST. EMILIG Per fiesch f 1.60, per anker f @5.- bij 1.1. i b,lir.itr. II Tel. 145 UIT DEN OMTREK. lu'mte opengelatenvoor hot politie-orchest. Aan de linkerzijde van de jeugdige zangers en zan geressen was een jongensmuziekcorps opge steld, terwijl nog eenige andere jongensmuziek corpsen een plaatsje vonden links van het standbeeld Podvinders stelden aan de kinderen bij hun aankomst een vlog ter hand, hetgeen ten zeerste bijdroeg tot het verleenen van een flcurigen aonblik aan het groen omzoomde pa- pleisplein. Ook kregen zij elk een stuk choco lade. Toen de geheele schare was opgesteld, be traden de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prinses en de Prins het bordes. Nadat aan de Prinses een bloemenmand was aangeboden, ving onmiddellijk de zang van het koor onder leiding van den heer Van Ramhorst aan. Ach tereenvolgens werden het Wilhelmus, het Vlag- gelied en Ons Prinsesje ten gehoore gebracht. Hierop brak een alleraardigst moment aan. Onder de tonen van de muziek van de ver schillende deelnemende jongensmuziekcorpsen begon een défilé voor de Koninklijke Familie. Van elk der vereenigingen bood een kind aan de Prinses een bloemruiker oan, een aardige hulde, waaraan gloed en kleurwerd bijgezet door de met veel verve gezongen liederen, die kinderen van onderscheidene vereenigingen nog afzonderlijk ten gehoore hrarhten. Het Wilhel- minacorps van Bijbel en üic. luisterde de hulde-betooging op door het uitvoeren van eenige standen. Na het défilé, dat geruimen tijd duurde, zongen de kinderen nog gezamen lijk Prinsesjes Verjaardag, Een lied van Ne derland en Mijn Nederland Hiermede was de ovatie, die tot herhaalde levendige toejuichin gen voor de Kon. Familie aanleiding gaf, af- geloopen en trokken de kinderen onder de lus tige toonen der muziek naar het Boschhek, waar hen eenige versnaperingen wachtten. Men meldt ons nader uit Den Haag Alvorens de vorstelijke personen het hordes voorgoed verlieten, schonk de Koningin gele genheid om aan velen die aan de zoo welge slaagde ovatie hunne medewerking hadden ver leend, persoonlijk hartelijken dank te zeggen voor de medewerking. In de eerste plants com plimenteerde zij den heer Van Romshorst voor de uitnemende wijze waai op hij de moeilijke taak der algemeene leiding van het rocaol- en instrumentaal gedeelte volbracht had. Daarna was de beurt aan kolonel Laotsman, wiens niet minder moeilijke opdracht om het opstellen en het laten defileeren der talrijke vereenigingen te regelen zoo uitnemend ge slaagd was en waarvoor de Koningin haai be wondering uitsprak. Achtereenvolgens maakten daarna alle dames en heeren voorzitsters en presidenten der ver- 0eenigingen hun opwachting bij de Koningin, die, ieder in het bijzonder, lof en dank bracht voor de verleende medewerking en voor het ge- boder.e. Ook de Prinses wiscldc met verschillende dezer dames en heeren handdrukken. Ten slotte richtte de Koningin zich nog eens in het bijzonder tot den voorzitter vun het Hangsche Comité voor Volksfeesten, mr. Ter P elk wijk on de overige leden van het comité die op het poleis-bordes aanwezig waren en sprak haren diepgevoeldcn dank uit voor de schitle- rendc hulde, op initiatief van dat comité, non hare dochter gebracht en vooral ook voor de aardige gedachte om daaraan een zoo alge mcenc bloemenhulde van de kinderen uit het volk te verbinden. Terwijl de duizenden kinderen in goede orde afmarcheerden, nog niet direct naar buis, doch naar het nabijgelegen Roomhuis „Het Bcsch- hek", waar zij volop getrakteerd werden, reed de koninklijke familie in open auto, waarin een groot gedeelte van den aangeboden bloemen hulde werd meegevoerd, langs een omweg naar den Ruigenhoek. Onnoodig te zeggen, dat de auto fleuri op den weg dor honderden werd toegejuicht. Gisteravond was er zeer veel publick op de been. Vooral in de binnenstad was het druk. Talrijke personen gingen, de traditie getrouw, de illuminaties van de Ministeries en de Witte bezichtigen. Voornamelijk trok de aandacht de verlichting van het departement van justitie, die dit jaar vervangen is. De nieuwe verlichting f» afkomstig van het voormalig Departement van Arbeid. Twee prachtige lichtgevende vazen in tecdere kleuren aangebracht onder het schild, waar in het midden de letter J van Juliana prijkt, geven aan deze verlichting een groote distinctie. Den gehcelen avond bleef het in de binnen stad druk en vroolijk, een goede stemming heerschte onder de feestvierders. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 3 Mei e. k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Donderdag 3 Mei a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 4 Mei a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 3 Mei e. k. niet plaats hebben. DE VLOOTWET. Naar het Vad. verneemt zal de Regeering zich tevreden stellen met de aanneming - van de Vlootwet zonder vaststelling van datum van uit voering. Wint zij dit pleit in de coalitie dan zal er een nieuwe Minister van Marine moeten komen, daar de heer Westerveld op dadeb'jke uitvoering blijft staan. Nu wordt het duidelijk zegt do Vod. waarom de vacature van directeur ge neraal der P. T. T. nog altijd niet is vervuld. Vice-admirool Zeeman. Met ingang van T Mei is de schout-bij-nacht J. H. Zeeman bevorderd tot vice-admiraal. Opgeheven krijgsraden. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling ven art. 8 der wet van 13 Januari 1923, houden de eenige maatregelen van bezuiniging betref fende de militair-rechterlijke macht. Bij deze wet is bepaald, dat de ontbonden krijgsraden bij de landmacht alsnog zullen af doen de zaken, die ten tijde van do inwerking treding der wet aanhangig waren. De memorie van toelichting op het thans in gediende or\twerp wijst erop, dat gebleken is, dat een niet onbelangrijk aantal, voor het overgroote deel uit den mobilisatietijd datecrende, zaken aanhangig zijn, waarvan, meestentijds tengevolge van de voortvluchtigheid van den betrokken be klaagde, de afdoening voor het tegenwoordige niet mogelijk is. Die afdoening kan eerst volgen, naar gelang een beklaagde zich opdoet, zoodat de werkzaam heid der ontbonden krijgsraden zich, zij het dan ook sporadisch, nog geruimen tijd, wellicht meerdere jaren, zou moeten voortzetten. Ofschoon een dergelijke voortgezette werk zaamheid op zichzelve niet bepaald onmogelijk schijnt, worden toch de practische bezwaren daartegen zoo overwegend geacht, dat het de voorkeur verdient de overgangsbepaling der wet alsnog oan tc vullen met een voorschrift, tenge volge waarvan de verdere werkzaamheid der ontbonden krijgsraden tot een bepaald tijdstip zal worden beperkt en de alsdan nog onafgedane zaken in den stand, waarin zij op dat tijdstip verkeeren, bij den nieuwen krijgsraad voor het Rijk in Europa worden ovefgebracht. Ingevolge dit voorstel zal de werkzaamheid der ontbonden krijgsraden uiterlijk 1 Juli a.s. afloopen. Afscheid van den adjunct-directeur van het postkantoor te 's Gravenhage. Zondagmiddag kwamen de chefs der bureelen en bijkantoren en tal van ambtenaren van het postkantoor te 's Gravenhage in de directieka mer bijeen, om afscheid te nemen van den ad junct-directeur den heer B. Meijlink, die op I Mei a.s. wegens gezondheidsredenen den dienst met pensioen gaat verlaten. De directeur van het postkantoor, de heer Feltzer, sprak bij die gelegenheid zijn scheiden den adjunct allerhartelijkst toe en vertelde hoe veel moeite het hem had gekost om den heer May link er toe te bewegen op dit uur tegen woordig te zijn, daar deze^er eigenlijk de voor keur aan had gegeven maar met „stille trom" te verdwijnen. Spr. wilde hem op dit oogenblik niet in de eerste plaats atè hoofdambtenaar herdenken, zijn groote toewijding cn onkreukbare trouw waren voldoende bekend. Nog liever herdacht hij den heer Meylink als mensch en als pionier en mede-oprichter van de Broederschap van Hoogere Ambtenaren bij den postdienst. In de laatste hoedanigheid heeft de heer Meylink 6 jaren lang door woord en schrift geijverd voor de belangen van genoemd personeel. Reeds daar om alleen zou de heer Meylink in aller gedach ten blijven voortleven cn had hij velen aan zich verplicht. Onder luid applaus overhandigde de heer Feitzei als aandenken aan zijn vriegeren mak ker, den heer Meyiink, twee fraaie etsen m lijst en een prachtige bloemenmond. Daarna spraken nog achtereenvolgens de heeren Riebema, secretaris van bovengenoem de Broederschap, Messink, en jhr. Van Cam- mingha als oud-collega's en Drabbel namens zijn ranggenooten, waarbij de laatste hem ver zekerde 't altijd zoo jammer gevonden te heb ben, dut de heer Meylink, door den aaid zijner werkzaamheden, doch ook door zijn gereser veerdheid zoo weinig bij de massa goed be kend was geweest, waaitioo: het grootste ge deelte van het personeel nimmer een blik heeft kunnen slaan in zijn innerlijk en daardoor nim mer, zooais spr. heeft lccren kennen zijn no bele inborst en gevoelig hart. De heer Meylink dankte tenslotte diep bewo gen voor de treffende hulde en goede wenschen hem gebracht. De heer Duymacr van Twist uit den Hoagschen raad. De heer L. F. Duymaer van Twist heeft, naar de Rsb. meldt, de Anii-Rcvolutionaire Kiesver eniging te Schevcningen medegedeeld, dat hii, in verband met de plaats welke men hem op de candidntenlijst heeft toegekend, bedankt voor een candidatuur voor den Haagschen ge meenteraad. Wethoudersbenoeming te Winschoten. De gemeenteraad van Winschoten heeft tot wethouder^ benoemd, in de plaats van de af getreden sociaal-democratische wethouders, de heeren A. Boerhout en T. A Anderson, beiden vrijzinnig democraat. Het plakken bij verkiezingen. Ook de verschillende kiesvereenigingen te Hilversum hebben een overeenkomst aangegaan inzake de stroatr- ?lame voor de raadsverkiezin gen. Toegestaan wordt, de verkeerswegen te be- kalken, mits met een gemakkelijk tc verwijderen stof en niet voor openbare gebouwn. Aon schut tingen en dergelijke mag niet worden geplakt. Van gemeentewege zullen op drukke punten ver kiezingsborden worden geplaatst. Elke kiesver- eeniging krijgt in volgorde van het stembiljet een vierkante meter. Na den stemdag moeten de borden verwijderd en de straten worden schoon- gemoakt. EEN NIEUW DAGBLAD IN WORDING. In eenige ochtendbladen van jongstleden Zon dag verscheen een advertentie, waarin redactie- personeel en correspondenten worden gevraagd voor een te Amsterdam te vestigen groot dag blad. Near het Hbld. verneemt zal dit blod wor den uitgegeven door den heer Willem Broek- huijs, van de bekende premicleeningen. Deze heeft eerst getracht „De Telegraaf" en „De Cou rant" over te nemen. Onderhandelingen daar over leidden tot geen resultaat, waarna de heer Broekhuijs besloot zelf te beginnen. Voor de uit voering van dit voornemen zijn stappen gedaan en blijkbaar wordt reeds begonnen met de sa menstelling der redactie. Voorts verneemt het Hbld. dat van het blad, dat half Juni a.s. zal proefdraaien" en dat van 1 Juli a.s. af, dit ligt althans in de bedoeling, ge regeld zal verschijnen, hoofdredacteur wordt de heer J. C. Schroder, thans in dezelfde functio verbonden aan „De Telegraaf'. De Rottcrdamsche Tramwcgmaatschappij. Gisteren was het, naar wij meldden, 25 jaar geleden, dat de eerste stoomtramlijn ven de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij op de Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden werd geopend. Vroeg in den morgen vertrokken de eerste treinen met versierde locomotieven. Ook de uit de groepen komende treinen waren met groen en vlaggen getooid. Er waren verschillende bloemstukken gezon den. Om half een werd een foto gemaakt van de directie en personeel op het handelsterrein voor de versierde goederenloodsen. Om twee uur had in de wachtkamer 2e klas de aanbieding plaats van het huldeblijk van het personeel. Onder de aanwezigen waren de hèer yen Dam, president-commissaris, de heer Knot- ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 tenbelt, commissaris, en de heer A. J. Kuipers, directeur. Namens het personeel voerde het woord de heer S. Westra. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling der maatschappij en zcide dat, hoewel de ernstige tijden een uitgebreide feest viering niet toelieten, het personeel den dag niet onopgemerkt wilde laten voorbijgaan. Hij sprak de wanrdeering uit van het perso' neel voor het feit, dat de directie tot nu toe de loonsverlaging tot een zeer gering bedrag be perkt heeft en hoopte dot de bestaande loon regeling zoo lang mogelijk ongewijzigd zou blij ven. Het personeel vertrouwt, dot door samen werking van directie en personeel de onderne ming weer in rooskleuriger toestand zal komen te verkeeren. Spr. bracht voorts hulde aan de heeren com missarissen en bood daarna namens het perso neel de afbeelding van een tegeltableau aan. Het tableau zelf is nog niet gereed; het is be stemd voor het hoofdgebouw. Spr. eindigde met een „Leve de R. T. M., leve de directie", beantwoord door een drie werf hoera van de vele aanwezigen. Hierna gaf het muziekgezelschap van de R. T. M. een nummer ten beste. N. R. Ct. Geen eenmanswogens in den Haag Men meldt ons uit den Haag Nu in eenige andere gemeenten reeds ge bruik wordt gemaakt van de zgn. eenmanswo gens, vernemen wij, dat er in geen geval sprake van zou kunnen zijn, dat deze wagen op het stadsnet zou kunnen worden ingevoerd. Wel bestaat nog de mogelijkheid, dat deze ge bruikt zou kunnen worden op de Wassenaar- schelijn, doch dit zal afhankelijk moeter. wor den gesteld van het vervoer tusschen Wasse naar en Den Haag. Een nieuw R.-K. sanatorium. Het landgoed De Denneheuvel te Wassenaar is aangekocht om te worden ingericht voor een R.-K. sanatorium. De verpleging van patiënten zal worden vertrouwd aan Duitsche nonnen. De textielstaking tc Almelo. Gistermorgen heeft men een poging gedaan cm de staking te breken. Ondanks het feit, dat de uitsluiting gistermorgen in werking trad. werden de fobriekspoorten opengehouden. De De R.-K en de Christelijk geerganiseerden had den een kleine groep arbeiders verzameld, die genegen waren de fabrieken binnen tc gonn. Waarschijnlijk was dit bekend geworde» ten minste gistermorgen stonden talrijke stakers voor de fabriek. Een 25-tal leden von Sl. Lambertus en „Uni- tas" ging binnen, doch-'geen der andere arbei ders volgde. - Bij het geheele conflict daar inmiddels de uitsluiting ingegaan is zijn thans ongeveer 2500 arbeiders betrokken. De moord te Ter Apcl-Kanaal. Uit vergelijking met kleedingstukken is ge bleken, meldt de „Asser Ct.", dat het lijk van den vermoorden persoon te Ter Apel-Kanaol, dat van Barend Komduur van Valthe is. Het slachtoffer was een flinke oppassende jongeman van 26 jaar. Hij maakte nooit misbruik van sterken drank. De menschen, bij wie hij els kostganger was, kenden hem al jaren, en achten het dan ook ten cenenmale uitgesloten, dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd. Niet het ge ringste zou men kunnen vinden, dat hem daar toe zou hebben gedreven. Nader meldt men ons, dat een der ver moedelijke moordenaars, de B. genaamd uit Valthermond, in hechtenis is genomen. Het schijnt, dut de versiagene in het bosch is rnedegetroond, aldaar onverhoeds van achte ren aangevallen en vermoord, en vervolgens van ongeveer 100 beroofd is. De B. moet do hoofddader zijn DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENWIJK. Een belangrijk deel van 't ge- stolcne teruggevonden. Zaterdagrnidag is onder de gemeente Emmen een belangrijk deel gevonden van het geld, ont vreemd bij de inbraak in 't postkantoor te Ste^n- wijk. Toen de moeder van den verdachten B. te Bargeroosterveld' die behoort tot het drietal, dat te Heerenveen in arrest zit, door den burge meester van Emmen werd verhoord, bekende zij eindelijk, dat een doeel van 't geld begraven was in den tuin van den pastoor te Bargeroos- terveld. Men vond daar indeidaad bijna 19,000 terug. Valsche banderolles. De belastingcommiezen te Groningen hebben twee personen uit de provincie aangehouden, die in Duitschland nagemaakte banderolles trachtten te verkoopen. De banderolles weken eenigszins van de echte af. Een geheime jeneverstokerij. Bij eenige ingezetenen van Nieuw-Lekkerlond heeft de politie huiszoeking gedaan, in verband met het vermoeden, dot er een geheime jene verstokerij zou bestaan. Bij een van hen zijn eenige materialen gevonden en in beslag geno men» Door een ruit gesprongen. Een 50-jarig man, die verteringen had ge maakt in de Omniumbar, aan het Thorbecke- plein te Amsterdam en die bovendien in half be schonken toestand verkeerde vond het bedrag, dot hij betalen moest, veel te hoog naar zijn zin. Toch voldeed hij aan zijn financiëele verplich tingen, maar sloeg aan een veel hooger bedrag aan glaswerk in de bar stuk. N Ten slotte sprong hij in hoogst opgewonden toestand door de groote spiegelruit en kwam zoodoende op straat terecht. Spoedig viel hij in handen der politie, die hem noar het posthuis Halvemaansteeg bracht. De schade van het vernielde interieur bedraagt on geveer 300. De onveiligheid in de grensstreken. Dc politie te Aken heeft de hand weten te leg gen op een bende roovers van 17 tot 23 jaar, die in den Iaatstcn tijd het Nederlondsch-Duitsche grensgebied onveilig heeft gemaakt door haar diefstallen. Vijfentwintig von deze jeugdige mis dadigers zijn reeds aangehouden. De bende, die vaak in groepen verdeeld te werk ging, hield zich in hoofdzaak bezig met winkeldiefstallen. Eenigen hunner gingen dan een winkel binnen en terwijl een tweetal den wikelbediende aan den praat hield, sloegen de andere hun slag en sta len alles, dat maar voor de hand lag. Een groote partij kleedingstukken, manufacturen, schoenen enz. is reeds in een opslagplaats ontdekt. Reeds 70 winkeldiefstallen zijn daardoor opgehelderd, terwijl het onderzoek nog steeds wordt voortge zet. In Nederland hebben de dieven o.a. hun slag geslagen te Kerkrede en Blyerheide. Andere benden is men nog op het spoor. In de afgeloopen nachten is op tal van plaat sen ingebroken. In de omgeving van Scherpen- zeel werden twee mijnwerkes,n die met hun pas ontvangen loon terugkeerden naar hun woningen aan de grens, door een aantal individuen aange houden, mishandeld en van hun loon beroofd. (Tel.) Verdronken. Te Herkenbosch is het 1-jarig dochtertje van den landbouwer Engelen in een onbewaakt oogenblik in een kuip water gevallen en ver dronken. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag is op den niet afgesloten spoorwegovergang in BerkumVeldhoek bij Zwolle Ven boerenwagen van B. uit Berkum door een passeerenden trein uit de richting Coevorden gegrepen en geheel verbrijzeld. Wonder boven wonder bleef de voerman, die van den bok geslingerd werd, ongedeerdook het paard werd niet gedood. Brand. Zondagavond ontstond in het Enidsen te Alk- moar, waarschijnlijk door kortsluiting, een felle uitsioar.de brand in het manufacturenmaga7.ijn van den heer Otto Finkensieper. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon zij niet beletten dat het geheele magazijn met den daar naast gelegen winkel totaal uitbrandde. Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. School en Kerknieuws. SAMENWERKENDE ZENDINGSCORPORATIES. De Ned. Zend. Vereen, hoopt hare jaarverga dering te Rotterdam te houden op Donderdag 10 (Hemelvaartsdag) en Vrijdag II Mei. Op Donderdag 1 uur, zal Ds. L. J. van Leeu wen in het gebouw Laurensstraat 55 spreken over: de plaats der Zending. 's Avonds worden in de Groote Kerk afgevaar digd de a.s. Zendelingen J. Schuurmons, bestemd voor Z. O. Celebes, en Hoppe, bestemd voor West-Java, door den voorzitter ds. H. J. de Zwart. Als sprekers zullen optreden Dr. H. T. Oberman, pred. te Rotterdam en Ds. M. Linden- bom, zendingsdirector. Op Vrijdag heeft de vergadering plaats met de afgevaardigden van afdeelingen enz. De Utrcchtsche Zendings Vereeniging houdt hare algemeene vergadering te Utrecht op Dins dag 29 Mei Des namiddags zullen als sprekers optreden de zendelingen Bout en Bijkerk van Nieuw-Guinea. Des avonds worden de a.s. zen delingen J. Eygendaal en F. Slump door den voorzitter. Prof. Dr J. A. Cramer, afgevaardigd naar Nieuw-Guinea Wie als spreker zal optre den is nog onbekend. Zendeling F. J. Jens neemt afscheid met het oog op zijn aanstaanden terug keer naar Nieuw-Guinee Het Sangi- en To laud Comité zal dit jaar te Goes samenkomen op Donderdag 5 Juli. 's Mid dags zal Ds. C. Ferguson, pred. te Durgerdam, vroeger theol. docent aan de kweekschool te Kaloewatoe, spreken over zijn ervaringen op het zcndingsveld. 's Avonds wordt de a.s. zen deling J. Reynhout afgevaardigd door den voor zitter Dr. J. R. Callenbach, pred. te Rotterdam, terwijl als sprekers zullen optreden Ds P. Steinz van Goes en Ds. Visser van Rilland Bath. Het Nederlandsch Zendeling Genootschap hoopt zijn jaarvergadering te houden op Dinsdag 10 en Woensdag II Juli te Rotterdam. Voorzit ter der vergadering zal zijn Ds. M. Hefting te Eist. (G.) Kunst en Wetenschap De Garde Republicaine in ons land. Het programma der concerten van de „Garde republicaine" te 's-Gravenhage, Rotterdam en Arnhem bevat Ouverture Le roi dYs van Lolo, Larghetto en Menuet van Mozart, Tossó, Lamen- to e Trionfo van Liszt, Symphonie fantastique van Berlioz en l'Apprenti sorcier von Paul Du- kas; een en ander bewerkt voor harmonie-orkest. S. J. Bouberg Wilson. Te Den Haag is in den ouderdom van bijna 75 jaar overleden de heer S. J. Bouberg Wilson, oud-directeur der Tooneelschool. Luchtvaart. OPENING VAN DEN VLIEGDIENST LONDEN—BERLIJN. B e r 1 ij n, 3 0 April. (V. D.) Naar uit Lon den bericht wordt, is het eerste Daimler vlieg tuig voor den expresdienst Londen—Berlijn he den ochtend met zeven passagiers van het vliegterrein te Croydon vertrokken. Het wordt tegen zeven uur op het vliegterrein te Staaken bij Berlijn verwacht. B e r 1 ij n, 30 April. (W. B.) Naar de Berl. Ztg. am Mittag van de Aero-Lloyd uit Staaken verneemt, wordt de aankomst van het Engelsche vliegtuig van de Daimler Air stellig vanavond in Staaken verwacht. Daarentegen zal het Duitsche Albatros-vliegtuig vandaag nog niet naar Lon den vertrekken. Het vliegtuig is vanochtend wel gestart, maar slechts, naar de Aero Lloyd ver zekert, voor een groote proefvlucht* HET REGEERINGSJUBILEUM DER KONINGIN. Vergadering van het Centraal huldigingscomité. Het centraal huldigingscomitc 1923 heeft Zn- termidd. te Utrecht vergaderd met afgevaar digden van de provinciale comités en die van de stedelijke comité's Amsterdam en Rotter dam. De voorzitter, de beer A. E. Dudok van Heel, deelde mee, dat het centraal huldigings comité de algcheele medewerking heeft van het Amsterdomsche comité. De secretaiis, de heer A. C von Weiier, deed daarop verslag van de voorbereidende werk zaamheden. In de provincie Groningen zorgt Volksweerbaarheid voor dc organisatie. Fries land heeft een comitc gekregen. Het plan is, dat de deelnemende Friezen met salonbooten uit Harlingen naar Amsterdam zullen voren. De tocht zal acht uren heen, en acht uren terug vorderen. Friesland wilde 4000 man op deze wijze naar Amsterdam verschepen. Het be stuur vindt dat een weinig des Guten zu viel. Drenthe zal ook goed uitkomen, Overijsel wordt gemobiliseerd, in Gelderland, Utrecht en Noord-Holland zijn eveneens provinciale co mité's gekomen. In Zuid-Hollend kan het niet mooier, doch van Zeeland begint in dit geval de victorie. Zeeland is mot zijn organisatie al klaar. In Noord-Brabant zal alles wel voor el kaar komen, Lintburg belooft eveneens te zul len slagen, en Amsterdam en Rotterdam dra gen naar verhouding bij. In het geheel zijn er nu 13 comiié's. Voorzitter en secretaris van het voorloopig bestuur werden bij acclamatie in het definitief bestuur gekozen, dat zal worden aangevuld met de heeren Van Ittcrsum te Amersfoort en Asch van Wijck te Utrecht. Dit dogelijksch bestuur zal worden uitgebreid met leden trit de provin- ciale en stedelijke comité's, die elk twee leden zullen aanwijzen. Voorts werd bepaald, dat de groote lande lijke organisaties zullen worden uitgenoodigd, een afgevaardigde in het bestuur te benoemen. Wat de organisotic verder betreft, men stelt zich voor, dat extra-treinen uit allo oorden van*1 het land de deelnemers tegen zeer gereduceer- den prijs naar de hoofdstad zullen brengen, 's Avonds worden zij weer naar hun woonplaat sen teruggevoerd. Er zullen verscheidene extra- treinen 's nachts moeten rijden. De afgevaardigde van den Nedè Volkszang- bond deelde mee, dot deze bond een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een jubileumlied, en vroeg, of dit ook in aanmerking komt om te v/orden gezongen naast het huldigingslied van den heer A. E. Dudok van Heel. De voorzitter had daartegen geen bezwaar, doch de verga dering was van meening, dat dc gelegenheid daartoe ontbreken zou. Bepaald werd, dat een delegatie van een ver eeniging ook kan bestaan uit één man, wanneer het bezwaarlijk blijkt, meer leden naar Am sterdam te zenden. Iodero vereeniging, welke aan de huldiging meedoet, zal aan het provinciaal of stedelijk comité 2.50 hebben te betalen voor noodza kelijke kosten Dc nomen van de deelnemende vereenigingen worden vermeld in een losse bij lage, welke gelegd wordt in het gedenkboek, dat aan de Koningin zal worden aangeboden. De termijn van aanmelding zal 15 Juni worden gesloten. Voetbol. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Het Nederlandsch Elftal. Nn afloop van don wedstrijd Nederland België stelde de Nederlandsohe Elftalcommissie het volgend elftal samen, dat 10 Mei te Ham burg tegen het vertegenwoordigend elftal van Duitschland uitkomt J. de Boer Jr. H. Denis. E. v. d. Kluft aanvoerder. J. A. Lefevre. E. van Linge. G. A. Hulsman of J. Jole. B. Groosjohan. A. Bieshaar. J. A. Heynen. A. Addicks. M. C. Sigmond. Te Hamburg zal dc commissie beslissen of Hulsman of Jole speelt Reservesv. d. Poel, H. Tetzner, Jole of Hulsman, Verlegh. De commissie heeft dus het elftal ongewijzigd gelaten, hoewel de bezetting van de linkshalf- plaats nog dubieus is. Of dit juist is gezien, zal nog nader moeten blijken I Athletiek. DE NEDERLANDSCHE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN. Wij kunnen mcdedeelen, dat het eerste deel der Nederlandsche Athletiek-kampioenschappcn dit jaar gehouden zal worden te jdaarlem op Zondag 22 Juli a.s. en wel op het terrein der voetbalvereeniging „Haarlem". Het programma zal bestaan uit de volgende nummers: 100 M. hardloopen, 400 M. hardloopen, 1500 M. hardloopen, 10.000 M. hardloopen, 4 X 100 M. estafette, 110 AL hordenloop, 80 M. hardloopen dames, 1500 M. snelwandelen, 25.000 M. snelwandelen (richting Velsen, start en finish op het terrein), hoogspringen met aanloop, verspringen zonder aGnlocp, hoogspringen zonder aanloop, hink-stap-sprong-kamp, speerwerpen, kogelslingeren, touwtrekken, vedergewichr, touwtrekken middengewicht. Wij juichen deze beslissing zeer toe, daar thans een goede regeling dezer belangrijke wed. strijden verzekerd is. Het tweede deel der kampioenswedstrijden vindt T4 dagen later, d. i. Zendag 5 Augustus, te Groningen plaats.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2