SPORTNIEUWS STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK. GEBRS. DE VRIES wezigen verslaggever, of deze aantcekening van de zaak maakte. Nadat de verslaggever bevestigend had ge antwoord, vroeg mr. de Kenter„Waarvoor maakt U die dan Het antwoord luidde: „Voor de pers". Na deze mededeeling verzocht mr. de Kan ter aan Mr. van Houten zijn pleidooi even te willen onderbreken, waaraan deze welwillend voldeed. Daarna zeide Mr. de Kanter„Ik wil mijn geachten fegenpleiter er even op wijzen, dat de pers in de zaal aanwezig is, die aanteekenin- gen maakt. Ik houd niet van mededeelingen in de pers en ik zeg dit daarom, omdat ik, nu de pers aanwezig is, heel anders zal moeten plei ten. Nu ik weet, dat de zaak openbaar wordt, kan ik sohimicre dingen niet zeggen.die ik anders gaarne aan de Rechtbank had willen mededee- Isn". De president, mr. van Rhede van der Kloot merkte hierop Mr. de Kanter op, dat deze moest begrijpen, dat hij president daar niets aan kon doen. De zittingen toch zijn open baar. Na deze kleine onderbreking vervolgde Mr. van Houten zijn pleidooi zonder verder opont houd. Zoodra mr. van Houten zijn pleidooi echter geëindigd had, verhief Mr. de Kanter zich van zijn zetel en verklaarde voor den aanvang van zijn tegenpleidooi het volgende „Mijnheer de President, ik wensch eerst nog even terug te komen op de kwestie van de pers ik ben niet gesteld op openbaarheid in recht zaken, aangezien dit in strijd is met de belon- gen van de cliënten. Nu de pers bij deze zitting tegenwoordig is, heeft dit tengevolge, dat :k in mijn pleidooi ten zeerste wordt bemoeilijkt. De pers is een maatschappelijk verschijnsel, dat zich niet stoort aan d<? belangen van an deren en rustig zijn gang gaat met het publi- ceeren van dingen, die de betrokkenen liever voor zich zelf zouden houden". Na het pleidooi van mr. de Kanter heeft ook mr. ven Houten over deze kwestie nog even gesproken, en deze bezag de zaak van een ge heel ander standpunt. Mr. van Houten deed n.l. een „vriendelijk beroep" op de pers om geen na men der partijen te vermelden. Tegen publicee ring van de zaak zelve kon z.i. geen bezwaar bestaan. En hiermede behoorde dit „persincident tot het verleden. De aanranding in den trein. Het onderzoek in verband met de aanranding in den trein onder Warmond, van eene dame door een Duitscher, dat door de Haarlemsche politie is ingesteld, -heeft uitgewezen, dat de aan gehouden Duitscher een zenuwpatiënt is, een slachtoffer van den oorlog. Er is niet gebleken wat zijn bedoelingen waren, toen hij de dame een zakdoek or.der den neus duwde, nu verdere uitvoering van zijn plannen voorkomen is, door dat de dame aan de noodrem kon trekken. De man zelf zegt, dat hij zich niet kan herinneren, wat hij wilde. Het is niet strafbaar iemand een zakdoek onder den neus te duwen, zoodat een strafbaar feit niet gepleegd is. Daar de Duit scher evenwel geen pas had, wordt hij als on- gewenschte vreemdeling over de grens gezet De inbraak in het postkantoor te Steenwijk. De politie te Ter Apel is er thans in ge slaagd van de in het postkantoor te Steenwijk gestolen 40.000 28 a 29.000 op te sporen. Men heeft zelfs op een veenplaats te Valter- veen ongeveer 10.000 begraven gevonden. Thans zijn gedetineerd B., opperman; G., ar beider; Z., schoenmaker, en diens vrouw, dia naar Winschoten zijn opgebracht. Deze vrouw verklaart, ook 10.000 verbrand te hebben. Kunst en Wetenschap Openluchtspel te Wageningen. Ter gelegenheid van het negende Lustrum van het Wageningsch Studenten-Corps, 26 Juni 1923, zullen door de Wag. Stud. Too- neelverecnigïng een drietal opvoeringen worden gegeven. In verband met de andere feestelijk heden is de keuze gevallen op Joost van den Vondels„Leeuwendalers", dat voor het eerst als openluchtspel zal worden opgevoerd. Deze vertooningen zullen plaats vinden op hel ter rein van de Vereeniging tot bevordering der Paardensport in Gelderland. Een tachtigtal per sonen zullen aan deze opvoeringen deelnemen Het geheel staat onder artistieke leiding van Frank Luns- De voor deze gelegenheid expresselijk inge richte speelplaats is naar de plannen van den heer H. F. Hartogh Hcys van Zouteveen, lec tor in de Tuinarchitectuur aan de L.andbouw- Hoogeschool, gebouwd. School en Kerknieuws. Diaconale Conferentie. Vanwege de Federatie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk wordt van Dinsdag 19 tot Vrij dag 22 Juni te Lunteren een Diaconale Confe rentie gehouden, onder leiding van den heer G J. A. R'uys, van Utrecht, als Voorzitter. Op Dinsdagmiddag houdt Ds. J. G. Woelde- rink, van Randwijk, een inleiding over: „Het Kerkelijk karakter der Diaconieën vooral ten platten lande", en des avonds houdt Ds. L. D. Poot, van Amsterdam, een toespraak over 1 Petrus 4 10 en 11 Op Woensdagmorgen houdt Ds. P de Haas van Utrecht, een toespraak over Psalm 146. Mr. J A. Baronesse van Verschuer, van Am sterdam, treedt als inleidster op met de vraag „BeBstaat er voor onze Diaconieën nonleiding wijziging te brengen in de methode van hare gehouden over„De Diaconie en de Pers" Des gehoudenover „De Diaconie en de Pers". Des avond leidt prof dr J R Sloetmoker de Brui ne, van Utrecht, in het onderwerp„Grondbe ginselen van het diaconale werk" en houdt Ds. jhr. J. L A Martens van Sevenhoven, van Utrecht, een toespraak over Math. 25 3446 Op Donderdagmorgen houdt Dr. J. H. Adri- ani, van Utrecht, een toespraak over Markus 12 41—44. Mej. H. W Crommelin, van Zeist, leidt in„De beteekenis der drankkwesti? in het werk der diakenen" en Ds D Boer, van Den Haag„Diaconale armenzorg ten plotte- lande". Des avonds wordt door ds M G. Blauw, van Schoten, een inleiding gehouden over: „Vrouwelijke hulp in de Diaconie", en door Ds L. D. Poot, van Amsterdam, een toe spraak gehouden over Markus 14 :3—9. Op Vrijdegmorgen, na het ontbijt, houdt Ds. P. de Haas, van Utrecht een toespraak over Matth. 22 35—40 waarna de conferentie gesloten wordt. Jubileum ds. P. C. von Oosterzcc. Zondagmiddag herdacht ds. P. C. van Ooster zee. onder groote belangstelling ook van elders in het feestelijk versierde kerkgebouw van Ooy zijn 50-jarige ambtsbediening, naar aanleiding van Joh 21 vers 17 Heer Gij weet olie din gen. Gij weet. dat ik U liefheb, dcnzclfden tekst, waarmede hij voor 50 jaar door zijn Vader, wijlen prof. J. J. van Oosterzec in Heine tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Aon het eind der godsdienstoefening werd de jubilaris toege sproken door dr. W. Cocnrnad van Beek na mens de gemeenten Ooy en Millingen, door ds. W. C. Posthumes Meyjes van Nijmegen namens het Classicaal Bestuur, door dr. D. G. W. Mul ler Massis, Emer. pred. tc Nijmegen namens den Ring, door ds. P. den Duin, predikant bij de Evangelisatie te Enschedé, door ds Van Oosterzee indertijd mede opgericht en werd hem toegezongen met eenigc wijziging het tweede gedeelte von Gez. T27 vers 5 (Ned.) Jubileum Ds. H. H. /nzonides. Zondag herdacht ds. H, H. Yzonidcs te Eem- nes-Binncn zijn 25-jorig ambtsjubileum. Er was zeer veel belangstelling. Ds. Yzonides, die in 1898 tc Obergum (Gron.) het ambt aanvaardde en daar bevestigd werd door nu wijlen zijn vader ds. H. J. Ynzonides te Stedum (vóórdien te Onstwedde) sprak naar aanleiding van den tweeden brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofdstuk III5—11, over de heerlijkheid van het ambt van den Evange liedienaar De kerkerand tc Eemnes-Binnen ontving o.a. van H. M. de Koningin-Moeder een envellope mot inhoud als bijdrage voor het huldeblijk, dat den jubilaris werd aangeboden. Mgr. E. S. Luypen. -J* Uit Batavia meldt ,„Aneta", dat mgr. E. S. Luypen, titulair bisschop van Orope, apostolisch vicaris en pastoor aldaar, is overleden. De heer Luypen werd 3 Juni 1855 tc Hoofd plaat (Z.) geboren, 7 Juni 1879 priester gewijd, 21 Mei 1898 benoemd tot titutoir-bisschop van Orope en pastoor van Batavia en 15 November van dat jaar gewijd. De overledene, die in zijn 25-jarige bediening twee malen met verlof naar Nederland was teruggekeerd, was ridder in de orde von den Nedcrl. Leeuw. HET FEEST VAN DE OUD-KATHO LIEKE KERK. Ter herdenking vèn het tweede eeuwfeest der verkiezing van Cornelius Steenoven tot aarts bisschop van Utrecht is gisterochtend in de Oud-Katholieke Kerk aan dc Juffrouw Idastraat te den Haag een dienst van dankzegging ge houden, waarvoor een talrijke menigte in het kerkgebouw was bijeengekomen. Alle zuster kerken hadden vertegenwoodigers gezonden, zoodat een zeer internationaal gezelschap aan wezig was. Naast den aartsbisschop van Utrecht monseigneur Kenninck, die ter zijde van het altaar had plaats genomen en don bisschop van Haarlem (de bisschop van Deventer was door ongesteldheid verhinderd)) waren aanwezig de bisschop der Duitsche oud-katholieken, de bis schop van Polen, die van de onafhankelijke Poolsche gemeente in Amerika en de bisdom bestuurders van Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije, terwijl de kerken van Zwitserland en Frank rijk eveneens door afgevaardigden vertegen woordigd waren. Ook van officieele Nederlandsehe zijde werd belangstelling voor het eeuwfeest getoond. De burgemeester mr. J. A. N. Patijn deed daarvan door zijn aanwezigheid blijken, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die door ambts bezigheden was verhinderd, had schriftelijke gelukwenschen gezonden. De dienst werd geleid door piof. C. Wijker, president van het O.-K. seminarie en secretaris van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht, die daarbij werd geassisteerd door de heeren P. J. Jans, lid van den syncdolen raad als pres- byter-assistens, professor A. Rinkel, hoogleeraar in dc godgeleerdheid als diaken en J A Roes- seling, pastoor te Goudn, als sub-diaken. Tijdens den dienst sprak professor J H. Berends een feestrede uit, naar aanleiding van den tekst uit Ezra De God des hemels helpt ons en wij, zijn dienaren, bouwen ijverig voort. Spreker getuigde van de groote vreugde, die hem vervuld' nu hij voor Nederlands' oud katholieken mocht spreken over het grootsch verleden der oud-katholieke kerk en haar ver trouwenwekkend heden Evenwel de luide juich toon wijkt, zeide spr., voor een toon van stille aanbidding en dankbaarheid jegens God. Voor onzen geest rijst de geschiedenis der vervlogen eeuwen op. Op die geschiedenis wierp spr. een korten terugblik. Hij hcrinnrde eraan, dat ter wijl het volk op zijn lauweren ging rusten, zich tot speelbal liet maken van de hem omringende groote machten, de kerk grooter kracht ont plooide In Nederland bleef de kleine, door vele vij anden belaagde kerk, die toch niet beter was dan zoovele ondere, in stand en ontplooide zich. God maakte haar tot een baken irt een zee van waan en schijn, verbastering en ontaarding, een teeken waaraan de zoekers naai de ware ka tholiciteit zich kunnen oriënteeren Zoo staat zij daar, fier en vrij met haar Godswoord, den Bij bel en haar godsvereering, de liturgie, met haar apostolische overlevering en zelfstandige huis houding, haar gebondenheid in God en haar vrijheid van geweten, de handhaving van eigen geestesbezit en haar waardeering voor anderer overtuiging, haar gehechtheid aan schoone vor men en haar afschuw van uiterlijkheid, haar geest van ecuwen en haar ontvankelijkheid voor den polsslag van het heden Zij staat er als verkondigster van, en strevende naar de ware aanbidding in geest en waarheid van den drie eenigen God. Buigt het hoofd, zeide spr tot zijn hoorders en aanbidt den Heer. Laat een jubel rijzen over dat heerlijke en heilige bezit het kostbaar pand, dat uwe vaderen in uw hon den hebben gelegd ter onbevlekte bewaring en overlevering. De mannen van het begin der T8de eeuw kon den niet weten wat God met hun werk voor had, maai zij gaven zich over aan zijn won derbaarlijke leiding, zij vertrouwden op Hem en in dit vertrouwen bouwden zij als Zijn die naren ijverig voort. Treffend is de overeenkomst tusschen de om standigheden te midden waarvan zij leefden en die, op welken de tekst van Ezra betrekking heeft Zooals God de Israëlieten heeft geholpen om het groote werk van den herbouw huns tempels tot een einde te brengen, zoo ook is hij met de oud-katholieken geweest. De grondslagen van het episcopaat in Neder land hebben wij met moeite zien oprijzen cn daarna weer zien afbreken. Onze kerk heeft den invloed gevoeld von vreemde machten, die evenals indertijd de Samaritanen mee wilden bouwen, doch niet irochtcn, ómdat zij, komende in Jezus' naam, niei kwanieb in Jezus' geest. Ook de Ezro's cn Nchemin's zijn onder ons niet uitgebleven. Spr. zap. ervan rfif hen allen afzon derlijk te noemen. Hij noeMde alleen Cornelis Steenoven, in wiens naam £le andere namen samengevat kunnen worden. Eeuwen van heils geschiedenis zagen ÓF hen beer en gaven hun kracht tot handelen. Ondanks alles bouwden zij ijverig voort Opgewekt en gesterkt door de blijde herinne ring aan het verlcde/i, door eikaars nabijheid, keert gij, zeide spr. tot de gemeente, straks huiswaarts. Dankt dan in uw binnenkomer God voor het werk, dat hij aan. ons gedaan heeft, en laat uw bede ook een jtcilige gelofte zijn, dat gij voortaan met hart en zie), have cn goed die grootschc-kleine kerk walt dienen, dip niets anders wil dan Gods waarheid en recht. Spr. besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch dat het tegenwoordige geslacht van o|id-katholieken naar het voorbeeld der vaderen de handen in$en z<j»u slaan cn als ijve rige dienaars Gods z<t?u voortbouwen op het geen de vaderen hebben nagelaten. Onder den dienst werd de 18e mis gezongen Na de rede van pastoor Berends een feestlied, waarvan het laatste couplet als volgt luidde Juicht thans Necrlnnds katholieken Juicht op dezen jubelsjtond Laat Uw dank op lichte wieken, Stijgen boven 't hem^rond. Waar in Gods Gaarde Hemel en aarde Zich verecn'gen, Hem ter eer. 't Jubellied dan aangeheven Juich o Kerk I maak £root den Heer I Nadat de aartsbisschop ;zijn zegen had gege ven, werd de dienst met. een ander feestlied, met dankzegging en het gebed voor H. M. de Koningin en haar regeering besloten. Ter eere van het feest- heeft het hoogeer waardig mctropolitaan kqpittel van Utrecht gistermiddag receptie gehouden in het hotel De Twee Steden. De groote feestzaal van het hotel-restaurant was geheel met belangstellen den gevuld s De zaal was geheel gevuld. De avond werd geopend roet het Wilhelmus, onmiddelijk gevolgd door de Marseillaise. Beide volksliederen werden staande aangehoord en oogstten een stormachtig applaus. De directeur van het muziekcorps had een groote lauwerkrans van dc ve-eeniging voor militaire muziekcorpsen Voorwaarts in ont vangst te nemen. Deze krans was versierd met linten in de kleuren .-an de vlaggen van Frank rijk en Nederland Kunst en Wetenschap. Dc Garde Republicaine te 's-Gravcnhage. Men meldt ons uit den Haag Om tegenwoordig te kunnen zijn bij de offi cieele i 'ilvangst van het muziekkorps van de Garde Republicaine was het reeds geruimen tijd voor de aankomst in de omgeving van het Hol- landsche Spoorstation zeer druk. De uitgang aan de zijde van de stoomtram was door bereden politie afgezetrechts van de uitgang stond de Koninklijke Militaire Kapel opgesteld, ter wijl het korps van dc Politie recht tegenover dien uitgang stond. Op het perron waren de autoriteiten welke voor de ontvangst zorg droegen aanwezig, o. m. de Fransche Gezant de heer Benoist, de Fran- sche Militaire Attaché, de Plaatselijke Com mandant Kolonel W. Laatsman en de dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel Luitenant W. Boer Juist twaalf uur reed de trein met de gasten binnen. Zij werden begroet door den Franschen Gezant die zich langen tijd onderhield met den Directeur van het Fransche korps Guillaume Balay en diens echtgenoote, met den tweeden directeur Bourgeois cn met den impresario dr. G. de Koos. Het zoontje van Luitenant Boer bood daarop madame Balay een bloemenhulde voorzien van de Fransche en Nederlandsehe kleuren aan, namens de Koninklijke Militaire Kapel Toen de Fransche gasten den uitgang hadden gepasseerd schaarden zij zich recht tegenover de Koninklijke Militaire Kapel, welke dadelijk de Marseillaise inzette. Op dat eerbetoon ant woordde het Fransche korps met hel Wilhel mus Beide nationale lie'Óeren werden door da saamgestroomde menigte met ontbloot hoofd aangehoord. Een luid hoera volgde achter ieder lied. Kolonel W Laatsman sprak daarna een korte welkomstrede. Ook luitertont Boer sprak een welkomstwoord, waarn# 'directeur Balay dank te voor de hartelijke óhivangst. Kolonel Laatsman deelde daarop mede dat door het Syndicat dlnitintif van de Ver. van Vreemdelingenverkeei de leden van het korps een Guide Officie! werd aangebooen Na de redevoeringen, welke iaide applaus ont'ol.ten. speelde het muziekkorps van de po litie het volkslied „Eendracht" en zette de stoet zich in beweging.Voorop ging de Ko ninklijke Militaire Kapck .doarcehte; het Fran sche korps, terwijl het Politiekorps de stoet sioot. De auto van den Franschen Gezant volg de dadelijk daarop en vörvolgens die, waarin mevr. Balay en eenige autoriteiten Langs den weg dien 'de stoet nam, zag het zwart van de menschep; -hier cn daar werden dc Fransche gasten toegejuicht. Het Plein was geheel dooi bereden politie afgezet De drie korpsen stelden zich naast elkandei op, de gasteiji in het midden, allen gericht naar het front van de Witte Sociëteit. Nadat hier nog eenige liederen W4ren ge speeld en de directeuren der korpsen met den impresario dr. De Koos voor de talrijke foto grafen geposeerd haddèn, rukten de Kon. Mil. Kapel en het Politiekorps in. Óp het Plein werd de stoet on'bonden en ondernamen de Franschen pei „Amovam" char-a-bancs een rit door Den Haag naar Schevcningen. f, De directeur van h|t Muziekkorps van de Garde Republicaine, de heer W. Balay is door de Koningin benoemd tot pffjeier in de orde van Oranje-Nassau. Met dit onderscheidingstekken, dat hem doo: den Franschen gezant op hei perron der H. IJ. S. M. werd overhandigd, op de borst, nam de de directeur deel aan den tocht door de stad. Bij het concert, da(- gisteravond in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen gege ven is door het muziekcorps van de Garde Re publicaine waren aanwezig Prins Hendrik, ver gezeld door zijn adjudant, do Fransche gezant en de meeste leden ,der Fransche legatie, tal van andere diplomaten, de o plaatselijke com mandant, kolonel Laatsman, opper- en hoofd officieren, gemeenteraadsleden en andere auto riteiten. Luchtvaart. Een vlucht van 3000 K.M. P a r ij s2 Mei. (N. T. A. Draadloos). De vlieger Boussoutrot is met een Farmon-cend^k- ker te middernacht uit Vfllacoublay vertrokken om een tocht van 3000 K.M. boven Frankrijk te maken. DE PROVINCIALE STATEN-VERKIEZINGEN. In een afzonderlijk bijvoegsel tot „St.-Ct." no. 85 behoorendc, is opgenomen het besluit van het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 97 der Kieswet, tot vaststelling van den uitslag der verkiezing van de leden der Prov. Staten van Utrecht, ingevolge de stemming, gehouden Don derdag 12 April j.l. AFSTANDSMARSCH AMSTERDAM-AMERSFOORT V.V. Op beide Pinksterdagen zal de A.V.A.C. een afstandsmarsch houden naar Amersfoort en terug, afstand omstreeks 100 "K.M Waar ook de deelneming van nieuwelingen wordt ver wacht, heeft de A.V A.C. gemeend deze mor- schen in twee klassen te verdeden, n.l. Afd. A Amsterdam—Amersfoort, 20 Mei heen, 21 Mei terug, afstand; 100 K.M. Afd. BAmsterdam—Amersfoort, 20 Mei heen, pl.m. 50 K.M., terug per spoor. Centraal Huldigingscomité. De heer L. A. Baron van Ittcrsum is gekozen tot lid van het dagelijksch bestuur van het cen traal huldigings-comité 1923. Jubileumfeesten. Naar wij vernemen heeft de heer M. W. Petri aanvaard om bij de Jubileumfeesten dc leiding von het muzikale gedeelte op zich te nemen. Jubileum. Hedenmorgen werd in het Militair Hospitaal alhier de gouden medaille voor 36 jaren trou wen dienst uitgereikt aan den sergeant-verple ger Ie klasse J. van Nimwegen, onder een har telijke toespraak van den chef der inrichting. De jubilaris ontving zoowel van heeren offi cieren als van het overige personeel een stoffe lijk huldeblijk. Examen L. O. Voor het te Utrecht gehouden examen acte L. O. slaagde onze stadgenoote mej. A. G. Klcyn. 2. Dit verbod is niet toepasselijk op geheel ont schorst hout, geïmpregneerd hout, takkenbos sen, boonenstaken, hout dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen vnrr gebruik Als gemeenten, waor het in art. 5, lid I, be doelde verbod zal gelden, zijn aangewezen in UtrechtRhcnen, Veenendaol, Amerongen, Renswoude, Leersum, Doorn. Longbrock, Maarn, Woudenberg, Lcusden, Amersfoort, Stoutenburg, Zeist, Driebergen, Rijsenburg, de Bilt, Maartensdijk, Soest, Baarn, Eemnes. Nachtverblijf. Hedennacht is in het politic-bureau aan twea personen nachtverblijf verleend. A GE ND Av Dagelijks Openbaie leeszaal en bibliotheek- Museum Flehite. R K. Openbare leeszaal. Leeszaal Handelsregister. Arnhemschewcg 23. Vrijdagavond 9 uur. I'heosophische Biblio theek. Laantje 5. 3 Mei. Amicilia. Liefdadigheidsuitvoering Burger! ij kcStandvan3 Mei 1923. Getrouwd: Petrus Adrionus Bout cn Helena Scholte. Lambcrtus van Brakel en Hcndrika Johanna Vermeulen. Frederik Berendse en Maartjc Antonio Stroet- hoff. Christiaan Gerardus Koeslag en Janna Geur- truida van Bnrneveld. Johannes Arnoldus Throdorus Nagelmakers en Helena Pctronello Racmaekers. Gevonden voorwerpen. Een kinderwondelstok. Rechthebbenden kun nen zich tot het verkrijgen van inlichtingen ten politic-bureele vervoegen. Telefonisch Weerbericht Naai waarneming fn den morgen van 3 Mei 1021 Hoogste stond 768.4 te Groningen. Laagste stond 745.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Mei Zwakke tot matige. Zuidelijk o tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenigc re gen, iets zachter. Wi e 1 r ij d e r s. Fietslantaarn aansteken 7.58 uur. Voor pakking Materiaal Machine Olie Motor Olie Lint- en Cirkelzagen tt rom -ciestr. 36 Tel. 116 Opening Montessori-schooL Gistermiddag is de Montessorischool, gehuis vest in de openbare lagere school aan de Von dellaan, officieel geopend. In zijn openingswoord wees dr. Eggink erop dat, hoewel de school eerst hedenmiddag ge opend werd. deze toch reeds ecnigen tijd in wer king was onder leiding van mejuffrouw Schreu- der. De Montessorischool te Amersfoort, aldus spreker, is opgericht kunnen worden ten koste van groote opofferingen van de ouders. Het be stuur heeft als voornaamste punt in het oog gehouden, dat de Montcssori-school geen „stan den-school" mag zijn. Allengs treedt het Mon- tessori-onderwijs meer en meer op den voor grond. Het moet echter zóó ver naar voren tre den, dot het even belangrijk wordt geacht als het fröbelonderwijs. Daarom moet voor het Montessori-onderwijs belangstelling worden op gewekt en spreker meent, dat de belangstelling van de ouders een zeer groot gewicht in de schaal legt. Daarom acht hij het noodig dat ook de ouders nauwkeurig kennis nemen van de Montessori-onderwijsmethode. In het kort wordt vervolgens een algemeen overzicht gegeven van de Montcssori-methode, waarbij de heer Eggink den nadruk legt op het feit, dat de vrij wille keurige klasse-indeeling op de andere scholen bij de Montessori-school niet bestaat. Wel is wear is de Montessori-methode nog niet geheel en al voltooid, maar de vorderingen volgen elkaar in steeds sneller wordend tempo op. Hierna waren wij in de gelegenheid het les- lokeal in oogenschouw te nemen, en konden wij constateeren, dat ook bij de aanschaffing der leermiddelen kosten noch moeiten gespaard zijn. Alle leermiddelen die bij het Montessori-onder wijs gebruikt worden waren ook hier aanwezig, zoodat het bestuur van de Amersfoortsohe Mon tessorischool o. i. vol moed de toekomst tege moet kan gaan. Bekroond. Op den te Den Haag gehouden bakwedstrijd voor beschuit is onze stadgenoot, de heer J. T. Kroes bekroond met de gouden medaille terwij! hem tevens een gratificatie van 25.is toege kend. Boschwet. De minister van binnenlandsche zaken landbouw, vestigt de aandacht der betrokken burgemeesters op art. 5 der Boschwet T922, luidende 1. Het is verboden in de door onzen minis ter van landbouw, nijverheid en handel aan te wijzen gemeenten tusschen 15 Mei en 1 Au gustus geveld naaldhout te laten liggen of ge stapeld te houden. Ónze voornoemde minister is bevoegd van zoodanig verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voorwaardelijk ontheffing te verlee- nen. 432' STAATSLOTERIJ. Vierde Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 1 Aleu f 1000 No. 15725. 400 No. 198. 200 No. 20317. 100 No. 1440, 21146, 21976. PRIJZEN VAN J 65. 6536 10232 1368» 15538 178S8 20527 6550 10206 136)2 15561 17Ü17 20839 660» 10304 13671 1558*2 1795-1 20668 6723 10472 13714 16595 17968 20968 687» 10515 1372» 15641 18019 20981 6976 10692 18782 1Ó700 18050 21143 7049 10709 13819 15757 19081 211.55 7078 10889 13839 15789 18095 21226 7158 10922 13050 15817 18115 21231 7208 10991 13968 1.5934 1 8123 21233 7280 11022 1398» 15940 18192 21407 7355 11129 14001 15057 18287 21425 7363 11220 14046 15982 18298 21451 7420 11230 14056 1CO80 18334 21483 7452 11266 14097 16147 18338 21500 7528 11329 14120 16177 18377 21oC: 7667 11330 14188 16211 i8381 21560 7793 113?14264 16233 18389 21571 7804 11393 143-3 16350 18432 21575 7826 11474 14341 10392 18565 21G04 - I 7827 11486 14357 16394 18679 21635 1681 4» 80 7899 11.503 14338 164 18751 21671 1710 4801 794.3 11549 14406 16441 18755 21752 7931 11038 14425 16496 18762 21764 7965 11681 14438 16500 1S705 21801 7983 11688 14529 16569 18821 21818 8021 11732 14608 16594 18881 21898 8025 11769 11609 16642 18916 21902 80G1 11812 14621 16654 19001 21908 8149 11850 11630 16750 19039 21918 8247 11867 14661 16766 192:." 22055 8278 11879 14690 16767 19342 22066 8307 11941 14709 16780 19371 22099 8358 12002 14723 16838 19405 22116 8572 12009 14725 16916 19418 22157 8-580 1206O 14759 16933 19483 22170 8595 12213 14792 16968 19497 22202 8757 12240 14804 17124 19503 22220 8359 12211 148.33 17131 19512 22225 8991 12298 14844 171b8 19564 22306 0000 12316 11899 17271 19567 22.350 9010 12317 14931 17281 19616 22390 9037 12396 14094 17316 18732 22427 8010 12539 1-5040 17370 19745 22470 9087 12542 15101 17426 19896 22490 9123 12602 15109 17476 20011 22513 9136 12709 15130 17482 20037 22523 9233 12728 15149 17490 20185 22.5-41 9265 12781 15161 1749-1 20189 22589 ?330 12806 15174 17511 20215 22621 3389 612o 9396 12341 15186 17512 20250 22676 3394 6127 9398 12845 15208 17615 2025-1 22718 3436 6148 9501 128-18 15222 175.56 20274 22788 3137 6158 9629 12855 15227 17693 20331 22762 3513 6176 9688 12856 15256 17639 20408 22782 HIS S12.4 0720 12870 17721 20173 22829 .3.580 620-2 9789 12891 15347 17734 20570 228=4 3611 0283 9946 13170 15389 1 7739 20068 22934 3624 6269 9975 1:3380 16413 17753 20768 22939 3635 6326 10074 1.3387 1.5151 17763 20768 22942 25S2 10150 T3J37 15459 17776 20703 22033 3/23 6528 10199 1349£ 1*581 jjggJ - .7 4 3 2ste S t a a t s 1 o t e r ij. Vierde klasse. Trekking van 2 Mei 1923 (500 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 26) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van 65. 6866 6908 6916 6927 en 20644. Te zemen 5 prijzen. Gelukskantoor van S. J. Cohen. 2 Mei uitgeloot No. 2622, 9786, 17093, 17231, 21895, 21907, 22099, 22129. 12 3779 88 3861 310 3916 323 -1030 430 4102 573 4154 653 4187 679 4206 806 4258 830 4313 858 4336 867 4489 927 4513 1124 4623 1281 1619 1293 16.30 1461 4672 1485 4C76 1580 4636 1640 4702 1664 4755 1/59 4S06 182.3 4336 1845 4859 1874 4878 1924 4984 1940 6109 1980 5110 2175 5198 2203 5233 2259 5334 2271 5894 2343 5402 2319 5-108 2353 5419 2367 5433 2368 5465 2403 6643 2408 6631 24SS 5682 2533 5697 2671 5723 2717 5724 2887 5905 2971 5993 2979 6061 2990 6105 3089 6124 Oil Nol Niet 0 2 Mei 3 Mei '23 Londen U.S5V4 11.84* Berlijn. o.oosi f.0065 Parijs 17.25 16.92* Brussel. 14.92* 14.65 46.15 M'eenen 0.0037 •>.0087 Kopenhagen 48.05 48,20 43.80 68 10 New-Yerk 2.55* 2.55*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3