ABONtSEMEKTSPRIIS f"3 7r Amcn' PUIS DER ADVERTENTIES DE EEMLANDER" EERSTE BLAD. BUITENLAND? CHRISTOFLE ZILVER SB. NEEWEG 5SÉ5 Tafelcouverts f 24.25 21e Jaargang No. 259 ioort 1 2 10, idem ltanco per post f 3.per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17Ö, afzonderlijke nummers 0.05. RSFOORTSCH DAGBLAD Zaterdag 5 Mei 1923 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ,DMU_„ °UER"L,„. ARNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N° 47910. TEL INT. 513. van 1 4 regels 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dicnstaanbic* dingen en Licldadighcids-advcitenticn voor de helft der prijs. Voor handel en bcdrijl bestaan zeer voordccligc bepalingen voor het advcrtecrcn. Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. DE NIEUWE DUITSCHE VOORSTELLEN. Nog steeds geen officieele Brit- schc regeeringsvcrklaring. Curzon over het aanbood. L o n d e n, 4 M e i. (N. T. A. Draadloos.) Hoe wel Frankrijk en België in de eerste plaats be lang hebben bij de ontwikkeling van zaken, zijn natuurlijk alle geallieerden rechtstreeks betrok ken bij alles wat slaat op het algemeene vraag stuk van de Duitsche vergoedingen. Dientenge volge heeft, naar men verzekert, de gedachten- wisseling tusschen de geallieerden over den toestond, die uit de jongste Duitsche voorstellen voortvloeit, langs de gebruikelijke diplomatieke wegen plaats. Een belangrijke zinspeling op den toestand de eerste van een lid der Engelsche regeering sinds de ontvangst van de Duitsche voorstellen is heden gemaakt door lord Curzon, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, in een toesprank op een politieke vergadering. Curzon gaf toe, dat de wolken boven midden Europa tamelijk dik waren en dat sommigen zouden kunnen veronderstellen, dat de gebeurte nissen van de laatste 24 uur deze wolken niet bijzonder verminderd hadden. Daarop, zei Cur zon, moet ik antwoorden, dat men maar niet op stel en sprong een oplossing kan verwachten van een zoo ingewikkelden toestand als deze. Wat mij betreft, zie ik in elke beweging, zelfs al is deze van onmerkbaren aard, een stap voor waarts. De weiger den toestand te zien in ook maar den minsten geest van moedeloosheid of wanhoop. De regeering houdt nauw voeling met de Fransche en Belgische bondgenooten. Het Duitsche aanbod moge goed of slecht zijn, het is een zaak, die ons allen aangaat. Wij zullen dezen moeilijken toestand alleen te bovenkomen, als wij eensgezind optreden; als de Dvitschers' ziph geplaatst zien voor de meening, het be sluit en de handeling van alle betrokken groote mogendheden, zal de kans op welslagen aanzien lijk grooter zijn. Londen, 4 Mei. (R.) Lord Curzon heeft heden in zijn toespraak op de jaarvergadering van den Primrosebond in Albert Hall woorden gewijd aan de kwestie van het Roergebied; hij moest weigeren, zeide hij, den toestand als moe deloos of wanhopig te beschouwen. Of het Duit sche aanbod goed was of slecht en velen1 achtten het onvoldoende de kwestie ging iedereen aan. Wij zullen, vervolgde Curzon, allen uit den moeilijken en zorgelijken toestand geraken door gemeenschappelijke actie. Indien de Duitschers de raadgevingen, de besluiten en de stappen van al de voornaamste mogendheden hebben te vergelijken, dan zal de kans op succes in hooge mate worden vermeerderd. Chui chili aan hel woord. Londen, 4 Mei. (R.). Winston Churchill verklaarde in een rede, dat dc eenige oplossing der Europecsche moeilijkheden is gelegen in een verzoening tusschen Frankrijk en Duitsoh- land. De eenige mogelijke politiek voor Enge land en ook van Italië bestaat in het zooveel mogelijk bevorderen en bespoedigen van die verzoening. Wij mogen niet toestaan, dat eenige bijzondere phase der Fransche politiek ons van het Fransche volk vervreemdt. Wij moeten twee groote practische doeleinden steeds in het oog houden, in de eerste plaats hot vaststellen van een bepaalde som, die Duitschland zou kunnen betalen en vervolgens het herstel van Duilschlands credietin do tweede plaats het vaststellen van een bepaalde! zone of van een breede beschermende strook, waardoor geen strijdkrachten zullen mogen worden vervoerd. De houding van Italië. Rome, 4 Mei. (B. T. A.) In politieke krin gen wordt beweerd, dat de Italiaansche regee ring van plan is dc Duitsche rcgcering aanvul lende inlichtingen te vragen over haar nota in zake de schadevergoeding. Rome, 4 Mei. (B. T. A.) In Italiaansche kringen wordt bevestigd, dat de Duitsche nota op bijkans alle punten onbevredigend wordt ge acht Amerikaansche persstemmen. P a r ij s, 4 M e i. (Havas.) De New York Times noemt het Duitsche aanbod onvoldoende cn zegt, dat de nota typisch Duitsch is met haar uitvluchten en klaagliederen. De Washington Star meent, dot het moeilijk is het nonagressie-pact te aanvaarden, gezien de houding van Duitschland, dot het verdrag, wqorbij de neutraliteit van België werd geraron- deerd, als een vodje papier behandelde. De New York Tribune zegt, dat het aanbod van geenerlei wijziging in de houding van Duitsch land blijk geeft, noch het bewijs heeft gegeven, dat Duitschland de noodzakelijkheid heeft be grepen van den eisch betreffende ernstige waar borgen tegenover een debiteur, die aan zijn ver plichtingen tracht te ontkomen door allerlei trucs en allerhande denkbare leugens. De World merkt op, dat de bedragen, die Duitschland aanbiedt, niet het maximum vor men, waartoe het kan gaan. De Philadelphia Public Ledger is van meening, dot de bewoordingen van het voorstel verward zijn en vol beperkingen zitten. Dc meening van dc Vonvarts. B e r 1 ij n 4 Mei. (W. B.) De Vonvarts is van meening, dat, wanneer het definitieve Fran sche antwoord tegenvoorstellen of inwilligbare eischen van Frankrijk en België bevat, de situatie volstrekt niet hopeloos zal zijn. Bij een ruwweg uitgesproken „neen" daarentegen zal de strijd aan de Roer zoolang worden gevoerd, dat aan overwonnenen overblijven. HET PROCES TEGEN DE KRUPP- DIRECTEUREN. De aanvang der terechtzitting. D.d. heden meldt de Tel.: In het volkomen afgesloten stadje Werden, streng bewaakt door Fransche wachtposten, ving heden het proces aan in verband met de bloedige incidenten, welke zich op den Zaterdag vóór Poschen voor de fabriek van Krupp hebben voorgedaan, Slechts zij, die in het bezit zijn van een voor den dag van het proces geldig bewijs, werden toegelaten. Het hoofdtooneel van de gebeurtenis, die zich gaat afspelen, is de reeds genoemde feestzaal. Vóór het tooneel in deze zaal staat de groote tafel, waaraan de rechters komen te zitten. Aan beide zijden hiervan zijn de zetels voor de ver dedigers en voor het O. M. Een geheele rij bajonetten beschermt de tafel, waaraan de rechters zitten, benevens de zetels van aange klaagden en verdedigers. Achter de Fransche militairen staan drie rijen tafels, dwars door de zaal, welke door vertegenwoordigers van de in ternationale pers, welke groote belangstelling voor dit proces toont, zijn bezet. Reeds om zeven uur hedenochtend zijn dr. Krupp von Bohlen und Halbach en de direc teuren Bruhn, Hortwig en Ccsterle in automobie len van de gevangenis naar de terechtzitting ge bracht. Tegen 9 uur nemen de verdedigers plaats, t.w.: Moriaud uit Geneve, Justizrat Wolff uit Berlijn, Justizrat Krupp, Justizrat Bandel cn dr. Grimm. De terechtzittingen zullen worden verslagen door Duitsche en Fransche stenografen. Opgeroepen is een veertigtal getuigen, waar onder de Fransche officier, die het commando tot het salvo gaf. Voorts zijn tal van soldaten van zijn afdeeling als getuigen gedagvaard, als mede de Belgische motorrijder, wiens motorrij wiel, naar gezegd werd, zoek geraakt is. De verdediging heeft eveneens een geheele reeks ooggetuigen opgeroepen. Om 9 uur verschijnen de rechters Het zijn de rechters, die steeds te Werden den Fran- schen krijgsraad van de 77e divisie vormen. Het voorzittei schap bekleedt kolonel Keyronel. Het O. M. wordt waargenomen door Duvert De wacht presenteert het geweer. Als vervol gens uit een zijvertrek de acht aangeklaagden binnentreden, voorop dr. Krupp von Bohlen und Halbach, staat het Duitsche publiek op. Na de beëediging van den tolk wordt de acte van beschuldiging voorgelezen. Hierin worden den beklaagden de'deelneming aan het bekende complot ten laste gelegd. De hierop gestelde straffen zijn de doodstraf en dwangarbeid, ter wijl de minimum-strafmaat hiervoor gesteld, 10 jaren gevangenisstraf is. Vervolgens wordt geconstateerd, dat de di recteuren Bauer, Schraepler, Schaeffer en Kunz niet aanwezig zijn. Dan worden de namen af geroepen van het lid van den bedrijfsraad Mül- ler en van de drie beklaagden, die van diefstal van het motorrijwiel worden beschuldigd. Daarna staat dr. Grimm op cn betwist de bevoegdheid van den krijgsraad. Daar met het O. M. overeengekomen is, dat men zich niet in bijzonderheden zal begeven, bepaalt hij zich er toe de wetsbepalingen, welke op dit proces betrekking hebben, voor te lezen. De hoofdverdediger Moriaud geeft zijn verba zing te kennen over het feit, dat het proces tegen de Krupp-directeuren met het proces te gen de drie beklaagden wegens den diefstal van het motorrijwiel wordt verbonden. De verdedi ger betoogt, dat dit een volkomen zelfstandig proces is en er volstrekt geen verband bestaat met het hoofdproces. Om deze reden verzoekt hij deze aangelegenheid afzonderlijk te behan delen en op deze terechtzitting uitsluitend het proces tegen de Krupp-directeuren aan de orde te stellen. Na korte repliek van het O. M. begeeft de AANKOOP VAN EEN FONGERS MAAKT RIJKER. »e «flensten, het genot, «Ie voldoening, «11e een Foueers verschaft, hebben oneindig meer waarde dnu dc koopprijs van het r^wlel. Dc gunstige ervaring van dulzendeu Fongers-Rijders en de Fongers-garanfle waarborgen, dat de keuze van eén FONGERS «ie Juiste ts. A M. DEN HEIJER, Langstraat 86, Telefoon 58 rechtbank zich in de raadkamer ter beraadsla ging over dit voorstel. Na een kwatier te hebben beraadslaagd, kee- ren de rechters in de zittingszaal terug. De voor zitter deelt daarop mede, dat de krijgsraad het protest met betrekking tot de onbevoegdheid van den krijgsraad afwijst en het voorstel tot af scheiding van het proces wegens diefstal ver werpt. De zitting wordt dan voortgezet. Voortgegaan wordt met de voorlezing van het protocol, het welk de grondslag van de aanklacht vormt, Hierin wordt het standpunt van het O. M. weer gegeven en voorts worden daarin de gebeur tenissen op den Zaterdag vóór Poschen volgens het onderzoek van het O. M. beschreven. Van af het verschijnen van de Fransche soldaten in de outogarage, hetwelk 's morgens om 7 uur plaats vond, tot aan den diefstal van het motorrijwiel worden alle gebeurtenissen uitvoerig vermeld om de anaklacht te motiveeren. Volgens het standpunt van het O. M. betreft het hier een provoceerend en long voorbereid optreden. In het document wordt uiteengezet hoe het in wer king stellen der sirenen en het uitlaten van stoom uit de locomotieven werden tot stand ge bracht. De voorlezing van dit document duurde meer dan een half uur. Na de voorlezing van het protocol, hetwelk de grondslag van de aanklacht vormt, wordt door den president van den krijgsraad het woord gericht tot dr. Krupp von Bohlen und Halbach, benevens tot de andere directeuren en het lid van den bedrijfsraad Muller. Hun wordt verklaard, dot uit de aanklacht blijkt, dot zij een vergrijp hebben begaan tegen twee artikelen van de verordening van den commandeerenden generaal. Den anderen drie aangeklaagden wordt vervolgens medegedeeld, dat aan hen diefstal wordt ten laste gelegd. Dan wordt overgegaan tot het verhoor van dc beklaagden. Het eerst wordt verhoord dr. Krupp von Bohlen und Hal bach. Dames- en Mshjss Hoeden en Conleelie-Magazijn „L'HIRONOELLE" 16 18 Fangest ra^t Amersfoort- Blouses Zomerrokken jn Japonnen Frotté Chantung Crêpe Voile N.V. MIDDENSTANDS CREPIETBANK VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. LANGE GRACHT 4. AMERSFOORT TELEFOON 304. MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL 300.000. Commissarissen: A. R. Veenstra Gemeente-Secretaris Amersfoort. J. H. van der Meiden Koopman Amersfoort. E. van Vollenhoven Koopman Amersfoort. H. Noorman Particulier Amersfoort. J. Bolk Notaris Amersfoort. Rekening Courant met Rentevergoeding Deposito's (rentevergoeding 3%-5 Spaardeoosito's 4 Handelscredietea Ineasseeringen BLANCO credieten worden niet verleend SPECULEEREN in effecten is verboden De president verzoekt den beklaagde een na dere uiteenzetting te geven van de inwendige organisatie van de Krupp-fabriek, in het bijzon der met betrekking tot het directorium en de plaats, welke beklaagde zelf inneemt. Nadat verschillende vragen gedaan en beant woord zijn omtrent de regeling der directie, worden de gebeurtenissen op den Zaterdag vóór Paschen gememoreerd. Dr. Krupp von Bohlen und Halbach zegt, dot op zijn villa „Hügel" een van de bedienden hem heeft medegedeeld, dat op de fabriek onrust heerschte, omdat de auto garage 'door Fransche militairen was bezet. Dr. Krupp vatte dit, aldus verklaarde hij, als een persoonlijke waarschuwing op. Deze waarschu wing was echter niet van de directie van de Krupp-fabriek uitgegaan. Zij moet langs anderen weg tot de villa „Hügel" zijn gekomen. Kort daarna trad dr. Krupp het directiegebouw bin nen. Hij begaf zich direct naar zijn kantoor. Even voor 9 uur kwam directeur Hartwig bij hem en vertelde hem, dat ingevolge een over eenkomst met den bedrijfsraad om 9 uur de sirenen in werking zouden worden gesteld, daar de auto-garage bezet was. De bedrijfsraad aldus luidde de verklaring van Hartwig heeft dit absoluut geëischt. President: Is het in werking stellen der sirenen slechts voor dezen dag besproken of bestond er reeds een vroegere overeenkomst? Krupp: Op den Zaterdag vóór Paschen, ge loof ik, werd slechts voor dien dag het in wer king stellen van de sirenen besproken, terwijl een algemeene overeenkomst reeds van vroeger doteerde. President: Is het juist, dat de fabriek in drie deelen verdeeld werd en dat de sirenen slechts in het deel, waar de bezetting zich be vond, zouden klinkfen? Krupp: Ik heb eerst later vernomen, dat deze regeling werd getroffen. President: Hebt u gedacht, dat alle ar beiders of dat slechts een gedeelte der arbeiders naar buiten zou komen Krupp: Ik heb gedacht, dat slechts een gedeelte der arbeiders naar buiten zou komen. Ik geloof ook, dat er dien ochtend slechts één sirene in werking is gesteld. Ik ben op mijn kan toor gebleven en heb uit het venster gekeken. Ik zog toen ook de menschenmenigle in de Alten- dorferstrasse. Vervolgens ben ik met directeur Biuhn naar het kantoor van een anderen direc teur gedaan, waar ik financieele kwesties met hem behandelde. Een van de heeren directeu ren kwam mij toen mededeelen, dot verschei dene leden van den bedrijfsraad n\et de Fran sche militairen onderhandelingen voerden, ten einde den aftocht van de militairen te bewerk stelligen en opdat deze aftocht zonder inciden ten zou plaats vinden. Ook werd verklaard, dat twee leden van den bedrijfsraad trachtten bij den commandeerenden generaal de terugtrek king van de afdeeling militairen te bewerken. Nog vóór elf uur kwam men mijn kantoor bin nenstormen, uitroepende, dat er was geschoten en er menschen waren gedood. President: Hebt u gezien, dat personen uit de menigte vuurwapenen bij zich hadden, of wel stokken e. d. 1 Krupp: Daarvan heb ik niets gezien. Ik had geen reden aan te nemen, dat de menigte een agressieve houding aannam. President: Er zijn getyigen, die zullen bevestigen, dat dc sirenen ononderbroken in werking zijn geweest. Krupp: Ik weet zéér beslist, dot dc sirenen tusschen half elf en elf uur hebben gestopt. President: Hebt u niet het idee gehad in te grijpen om het conflict, dat toch komen moest, te verhinderen Krupp: Neen. Geen oogenblik heb ik ge docht, dot het tot een conflict zou .kunnen ko men. Ik had reeds eerder een dergelijke massa demonstratie bijgewoond, zonder dot het tot bloedige incidenten kwam. President: Hebt u, toen werd geschoten, voor den eersten keer uit het venster gekeken Krupp: Ik heb den eersten keer uit het venster gekeken, toen ik met directeur Bruhn stond te beraadslagen. Wèl heb ik van te voren uit dc romen von mijn kantoor gekeken en den toestand gadegeslagen. Uit Werden wordt d.d. 4 Mei nog aan de Tel. gemeld: Bij het voortgezet verhoor van Krupp von Bohlen und Halbach door den krijgsraad stelde de president aon Krupp de vraag, of vroegere Schupo-beambten in dienst van de bewoking der fabriek waren. Krupp: Ik geloof het niet, doch ik ken de lijsten van het personeel niet precies. President: Uit hoeveel leden bestaat het brandweercorps der fabriek Krupp: Uil ongeveer honderd man. Er kun. nen evenwel ook meer zijn. President: Zijn de leden von dc brandweer van de fabriek verplicht aan het bewakingsper soneel der fabriek hulp te verlccnen Krupp: Ik geloof, dat zulks in bijzondere ge- vollen gelost kon worden. Verdediger Moriaud: Is het vroeger reeds voorgekomen, dat gedurende groote manifesta ties van arbeiders in dc fabriek en op dc kon toren verder werd gewerkt Krupp: In de laatste jaren na de bezetting van het Rijnland is^ zulks vier of vijf maal voor gekomen. Verdediger Wolff: Hebben zich bij die de monstraties ook incidenten voorgedaan Krupp. Neen. Zij hadden alle een rustig ver loop. Door het Openbaar Ministerie wordt don ge vraagd: Is het waar, dat er Hundcrdschaften der Schu po in de fabriek ontwapend zijn Krupp: In mijn tegenwoordigheid is zulks niet geschied. Ik heb evenwel vernomen, dat iets dergelijks na den moord op Rathenou is voor gekomen. Ik was op dat oogenblik niet in Es sen. Hiermede is het verhoor van Krupp ten einde en is de tijd voor de middagpauze gekomen. 's Middags wordt bij de voortzetting der ver- hooren allereerst overgegaan tot het verhoor van den directeur Bruhn der handelsafdeeling van de fabriek. Deze verklaart, dat iedere di recteur der fabriek een bepaalde afdeeling on der zijn beheer heeft, terwijl verder alle direc teuren collectief verantwoordelijk zijn, zooals ook in een staatsministeie het geval is. De di rectie heeft geen president, doch is volkomen democratisch georganiseerd. Bruhn was volgens zijn verklaring in de week vóór Paschen niet te Essen aanwezig geweest. Dien Vrijdag was hij evenwel teruggekeerd. Zaterdagmorgen begaf hij zich met zijn auto naar de fabriek. Toen hij voorbij de autogarage kwam, zog hij er een af deeling Fransche soldaten staan en in de nabij heid daarvan een groep van ongeveer honderd arbeiders. Hij is daarop zijn bureau binnenge gaan en eenige oogenblikken later hoorde hij de sirenen in werking stellen. President: Waart gij niet verbaasd de sirenen te hooren Bruhn: Ik wist, dat de sirenen in werking zouden worden gesteld, ingeval de fabriek door de Franschen werd bezet. Ik wist echter niet, dat dit zou geschieden volgens een afspraak. Op de gong ontmoette ik echter den directeur Schraepler, die mij zeide, dat de sirenen vol gens een afspraak, welke tusschen den bedrijfs raad en den directeur Kunz was getroffen, in werking werden gesteld. De arbeiders waren bij den directeur geweest en men kon toen niet an ders doen don de sirenen in werking stellen. President: Hoe wist gij, dot de sirenen bij een eventueel e bezetting der fabriek in werking zou den worden gesteld? Bruhn: Nadot bij dc Thyssenfabriekcn iets dergelijks was voorgekomen vroeg ik eens: Wat zouden wij in een zoodanig geval doen. Men zeide mij, dat wij hetzelfde zouden doen als het geen daar was gesohicd. Op een andere vraag van den president ver klaarde Bruhn verder, dat directeur Schraep ler technisch adviseur van den ploatsvervangcn- den directeur Kunz is, onder wiens ressort de orbeidersaangelegenheden staan. Kunz is in de eerste plaats de man, die met den bedrijfsraad moet onderhandelen. Do andere directeuren kun nen zich op den plaatsvervangenden directeur en op. diens adviseurs en medewerkers met vertrou wen verlaten. Ook de bedrijfsraad verdient het vertrouwen omdat omdat daarin alleen zeer be kwame en betrouwbare personen zijn gekozen. Op dien noodlottigen dag heb ik mij aldus Bruhn aanvankelijk niet veel om de gebeurte nissen op straat bekommerd. Wij hadden een vergadering van directeuren, waarin ik verslag zou uitbrengen over mijn reis en wij werden door iemand anders over de gebeurtenissen op straat onderricht. Ten slotte kwam iemand ons vertellen van het schieten, dat had plaats gehad.' Dc ambtenaar van het Openbaar Ministerie vraagt daarop: Wat noemt gij ccn democratisch georganiseerde directie? Bruhn: Wij hebben geen chef. De oudste on der ons bekleedt het voorzitterschap. Op dien dog was dat directeur Hortwig. Bij dc dircctio berust de uitvoerende mocht, niet bij den raad van toezicht. President: Voor alles, wat bij de firma Kru^p is geschied, moet de directie dus verantwoorde lijk worden gesteld? Bruhn: Ja en neen. Wij dragen als directeuren te zamen wel collectieve verantwoordelijkheid, maar daarnaast heeft iedere directeur voor zijn ressort een speciale verantwoordelijkheid te dragen. Juist zooals in een ministerie het ge-? vol is. President: Waart gij verbaasd do sirenen tö hooren? Bruhn geeft daarop een lange uiteenzetting, waaraan het O. M. een einde maakt door te zeg^ gen: Ik verlang, dot gij op mijn vraag slechts met ja of neen zult antwoorden. Bruhn: Ja. k President: Hoe kwoyi het, dot Krupp deze bij- eenkomst van dc directie bijwoonde? Bruhn: Krupp had ols zijn .wensch te kennen gegeven, in dezen tijd meer don vroeger bij de vergaderingen der directie aanwezig te zijn, om- dot hij zich persoonlijk over den gong van het bedrijf der fabriek wilde oriëntccren, speciaal wanneer het over groote credieten of om een aangelegenheid ging, die den rand von toezicht in zijn geheel betrof. De ambtenaar von het O. M. vraagt: Hebben, de directeuren oon dien wensch voldaan? Bruhn: Volkomen. 7 DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED, Een beschiiklong von genei ruol Degouttc. Essen, 4 Mei. (W.-B.). Generaal Dcgoutta heeft een beschikking gepubliceerd, volgens welke elke persoon, die de verordeningen dér intergallieerde commissie oon fabrieken en mijnen om kolen, cokes en andere stoffen te leveren, niet opvolgt, veroordeeld kon worden tot gevangenisstraffen von hoogstens vijf jaren en tot een geldboete von tweemaal de waarde der verlangde levering, maar in elk geval niet minder dan 10 millioen mark. Verkrijgbaar alleen te Amersfoort b(j Langestraat 39 Tel. 462 (Per dozijn stuks). PRIJSCOURANT gratis op aanvraag-. De houding der arbeiders, Ma in z4 Mei. (W.-B.). Gisteren is hier een vergadering gehouden, naar het heette van spoorwegbeambten, die echter slechts door 200 personen, meestal werkloozen, was bezocht en die bewaakt werd door Fransche soldaten. De voornaamste spreker noodigdc de spoorwegbe ambten, die meest buiten de zoal waren, uit tot hervatting van den arbeid. De ingediende motie, volgens welke de arbeid onder alle om standigheden zou worden hervat, werd bijna eenstemmig verworpen. Maatregelen der Rijnlandcommissïe* C o b 1 e n z4 Mei. (B. T. A.) De intergeal- lieerde commissie voor het Rijnland verzet zich tegen de toepassing in de bezette gebieden van het decreet der Duitsche rcgcering, dat strenge straffen stelt op elke inbreuk op de regelingen betreffende het stelsel der paspoorten. Voorts besloot de commissie de post van gedelegeerde der Rijkskolencommissie te Berlijn in het be zette gebied op te heffen, daar deze gedelegeer de sedert begin Januari niet heeft kunnen be werken, dot de minste levering van kolen aan dc bezettingslegers heeft plaats gehad. Vechtpartijen in den Pruisischcn landdag. Ber 1 ijn4 Mei. (W. B.) In den Pruisischert Landdag werd heden over de motie van wan trouwen, door de Duitsch-nalionalen ingediend tegen den minister van binnenlondsche zaken Severing, hoofdelijk gestemd. De motie werd met 248 tegen 79 stemmen en één onthou ding verworpen. In het verdere verloop der zitting kwam het tijdens de discussies, waarbij de communistische afgevaardigde Katz ernstige beleedigingen te genover de soc.-dem. uitte, tot een hevige be roering. De soc.-dem. sleurden Katz van de sprekerstribune en bewerkten hem met hun vuisten, zoodat de zitting moest worden onder broken. Na het hervatten der zitting deelde de voorzitter mede, dat afgevaardigde Katz veer tien dagen lang de zittingen van den landdag niet meer mocht bijwonen. Katz bleef echter in. de zaal, zoodat de zitting opnieuw werd ge schorst. De kwestie-Dantzig. Donderdag heeft de toewijzing van de haven- werf en de spoorwegwerkplaatsen te Dantzig aan Polen plaats gehad. BELGIE. jV Het Spaanschc koningspaar te Brussel. Brussel, 4 Mei. (B. T. A.). De koning van Spanje heeft hedenmorgen een bezoek ge bracht aan kardinaal Mercier te Mechelen, ter wijl de koningin de musea te Brussel en de kathedraal bezocht heeft. De koning en de ko ningin ontvingen de Spaansche kolonie en een delegatie van de universiteiten, die gekomen was om koning Alfonsus te bedanken voor het aandeel, dat hij gehad heeft in den herbouw van de universiteit te Leuven. In den namid dag had in het stadhuis en op de Groote Markt een prachtig artistiek feest plaats, waaraan de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1