GEBOUW ^ECOFA" - AMERSFOORT daar zijn aanwezigheid des middags in de Twee de Kamer gewenscht was voor de verdediging, der Onderwijswet, tot zijn spijt do leiding moest overdragen aan ds. De Heer, vice-voorzitter. Hierna werd door kinderen der Stichting een bloemen-cantate (muziek en woorden van Gecr- truida van Vladcrackcn) ten gehoore gebracht Hierna droeg dr. De Visser, afscheid nemen de, de leiding over aan ds. J. L. de Heer te Rot terdam, die den voorzitter dank bracht voor het geen hij voor de Mariha-Stichting deed. In zijn herdenkingsrede ging Ds. de Heer in korte trekken na wat is geweest de taak, de methede, het resultaat en de ervaring der Mor- tha-Siichting en herinnerde hij aan de wording en de geleidelijke ontwikkeling van de Stichting. De methode bij de verzorging der in het ouder lijk huis verwaarloosde kinderen gevolgd, is ge richt op het inzicht dat een gezonde ziel slechts in een gezond lichaam kan wonen. De zorgen om in de behoeften van het bijna 500 hoofden tellende gezin te voorzien, zijn dikwijls groot. Spr. herinnerde aan den distributie-tijd, aan de rijkssubsidie en den terugslag daarop, de bezui- Mging'* 1 erwijl do nieuwbouw met den oorlog is stop gezet, kan nu nog niet weer begonnen worden wegens gebrek aan geld, hoewel ds. Vcors gevaar loopt onder de puinhoopen der Mf.rtha-Stichting bedolven tc worden 1 Liefde moet bij de opvoeding de band zijn die alles samenhoudt in dit gezin. Spr. wees er op dat bij het volgen van nieuwe banen het oude ideaal wordt hooggehouden. Ongeveer 2C00 kinderen hebben in den loop der jaren in de Stichting een tehuis gevonden. De opgedane ervaring van Gods trouw en hulp geeft moed voor de toekomst Nh het zingen van een gezangvers hield de directeur ds. Voors een toespraak, waarin hij aan zijn dankbaarheid op dezen blijden dag uiting gaf. Hij deed een beroep op aller medewerking om den arbeid voort te zetten en noemde in dit ver band eenige cijfers, o. a. dat de feestgaven reeds zijn gekomen tot het achtste duizendtal, terwijl men hoopt, dat met behulp van den bazar een 40,000 zal worden bijeengebracht. Door 25 ingezetenen van Alphen alleen werd 3500 geschonken, wel een bewijs dat de hou ding der burgerij tegenover het werk der stich ting ten goede aan 't veronderen is. Nadat een collecte voor de Mortha-Stichting was gehouden, die 316 opbracht, stonden ver schillende toespraken op het programma. Van de hier geboden gelegenheid om het woord te voeren, werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Lovink, burgemeester van Alphen. Vervolgens sprak de heer mr. Scheltus, die namens minister Heemskerk de jubileerendc stichting cn haar bestuur geluk wenschte. Ds. Dc Heer bracht deze en andere sprekers dank, waarna de feestelijke Ivjaenkomst met dankgebed en gezang werd besloten. Vervolgens werd door een groot aantal per sonen in de Opperzaal en in de naaikamer aan het gcmeenschapelijk noenmaal deelgenomen, alwaar nog hartelijke toespraken werden ge wisseld. Door den directeur werd mededecling geduon van de per post en telegrafisch ontvangen gc lukwenschen, waarbij ook die van de Konink lijke Familie en van de Koningin-Moeder, bei de vergezeld gaande van een belangrijke gift. Verschillende vereenigingen en stichtingen in den lande gaven blijk dat zij met dc Martha- Stichting medeleven. Onder de velen die hier het woord voerden, bevond zich ook een vertegenwoordiger van de Mpij. Zandbergen bij Amersfoort, wier 50-jarig jubileum het volgend jaar staat te herdenken. Een der aanwezigen, de heer Bijlsma, stelde den directeur nog het resultaat eencr inzame ling, n.I. een kleine tweeduizend gulden ter hand. De sprekers werden door ds. De Heer in humoristischen trant beantwoord. Na tafel werd buiten een foto van het gezel schap genomen en had vervolgens de opening plaats von den bazar, uitgaande van den Rijn- stroomkrons te Alphen aan den Rijn. Voor dezen bazar waren uit alle declen des lands (al leen uit Den Haag reeds zestig) zeer ruime en talrijke giften binnengkomen. Terwijl om vijf uur in de Kerkznol de feestdag officieel werd besloten met een toespraak van ds. J. P. van Melle tc Kralingen, had .des avonds nog een gezellige bijeenkomst in het Nutsge- bouw plaats voor de grootere jeugd der Martha- Stichting. Het conflict in de textielindustrie. De bemiddelingspoging in het conflict in dc textielindustrie van de commissie-Sybrandi is mislukt, nadat van de zijde der fabrikanten dui delijk te verstaan was gegeven, dat in het hui dige geval iedere poging nutteloos zou zijn. De R. K. georganiseerde arbeiders hebben tot nu toe geen uitkeering van hun Bond ontvangen, omdat de Bond zich op het standpunt stelt dat het conflict buiten hem om uitgebroken is, cn dus de stakers geen recht op uitkeering heb ben. Het bestuur van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders heeft zich, naar aanleiding van het besluit van de Fabrikantenvereniging, niet meer met de Fedcrntie te onderhandelen, met een schrijven tot de Fobriknntenvereeniging gewend. Hierin wordt betoogd, dat de op 16 en 20 April uitgebroken conflicten geheel verschil lend van aard zijn. De Federatie verklaart zich alsnog bereid mede te werken tot oplossing van het conflict. «KGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redact** cop* wordt niet ieruggegeim* Geachte Redactie In uw blad van Maandag 30 April 1.1. komen diie artikels voor betreffende het verhandelde in de gemeenteraadszitting van 27 April, over het verzoek om ontslag vun den heer A. R. Veen- stra als gemeente-secretaris. Een over het geheel juist geredigeerd hoofd artikel, getiteld „Nabetrachting", vangt aan met de woorden,,Ecn treuriger raadsvergadering als van Vrijdagavond hebben wij nimmer mee gemaakt", en in een trillend geschreven inge zonden stuk, getiteld „Klein gemier", geeft de heer I. Hovens Greve uiting non zijn veront waardiging, eindigende met de woorden„Maai de zwarte vlek zit er toch, op den huelen Raad, en ieder draagt er een spatje van", terwijl de heer Veenstra zelf in een ander ingezonden stuk doet opmerken, dat hij niet heeft aan geboden in Utrecht zijn verontschuldigingen te maken en ook niet ten volle heeft erkend, dat hij had gefaald. Ook ponder deze verklaring mag men de verontwaardiging over den tegenstand van den wethouder Hofland en de socinal-de- mociatische raadsfractie tegen het venecnen \an een eervol ontslag met dunkbetuiging voor de bewezen diensten, alleszins gerecht- v a a r d i g d achten, doch mcenen wij, dat de schrijvers van de „Nabetrachting" en van het „Klein gemier", hoe goed bedoeld,-och iets meer aandacht hadden kunnen schenken aan den indruk, dien de tegenstand van den wet houder en later van de fractie op .len Raad gemaakt heeft. Zij hadden kunnen weergeven de wel is waar kalme, doch den Raad toch betarnond i r 111- waardiging over de houding van den wet houder eerst cn van de fractie daatno. Er werd niet met vuisten geslagen, er vielen geen inkt kokers om (er werd ook niet daarmede gesme ten), de waardigheid liet dit gelukkig niet toe, doch hetgeen omtrent der. tegenstond werd gezegd was zeker belangrijk en scherp genoeg. De Burgemeester en de wethouders Veis Heijn cn Ruitenberg (de heer Jorissen was afwezig) gaven van hunne ontroering duidelijk blijk, eindigende in de vernederende opmerking van den Burgemeester, dat de qualiteit van de op positie zal bijdragen tot verhooging van de qualiteit van den heer Veenstra. Genoemde wethouders drukten hun spijt uit omtrent den overval van hun collega. Ten slotte heeft de eerst-ondergeteekende als raadslid nog de b e- m e r k i n g gemaakt, dat wethouder Hofland Gieuwe Uftgavoai» Bctoovering door E. Temple Thurston. Uitgave A. W. Bru- na en Zns Uiig. Mij. Na pas het zoo mooi geschreven boek „Een Levensweg" te hebben gelezen, is dit verhaal ons tegengevallen. De geschiedenis van den dronkaard Desmond biedt weinig bekorends, terwijl ook het leven van Charles Stuarts niet veel interessants geeft. Bchcersch U zelf door Jos de Cock. Uitg. F. Luyten, den Haag. Dit in keurig gewaad verschenen boekje be oogt steun te bieden aan hen, die lijden cn voorlichting te geven aan hen, wier taak het is hulp te bieden. De schrijver toont er in aan welk een ontzaglijke kracht uitgaat van een ge zonde geduchte en welk een groote beteckenis het besef hiervan voor elkeen kan hebben. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der ar beidsbeurs gedurende de maand April '23. Afdeeling voor mannen Aanvragen van werkgevers 81 aanbieding van werkzoeken den 748; aantal plaatsingen 62 (over de maand April van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 132, 561 en 107). Afdeeling voor vrouwen. Aanvragen van werkgevers 29aanbiedingen van werkzoeken den 46. Aantal plaatsingen 13 (over de maand April van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 20, 39 en 8). Financiëel Overzicht. Een lustelooze stemming heeft in de afgeloo- pen week weder de overhand op de internatio nale fondsenmarkt gekregen. Zelfs New-York, dot de lautste maanden vrijwel onafgebroken een opgewekte houding aan den dag heeft gelegd, is verschillende dagen ten prooi geweest aan een scherpe inzinking, waarin dezen keer niet alleen de leidende industrieel© waarden hebben gedeeld, welker koersen ons door Reuter regel matig worden onthouden, moor ook de spoor- weg-noteeringen, waarop men zich te onzent bij gebrek aan beter nog altijd blind tuurt, doch die in het algemeen volstrekt geen over wegende beteekenis meer hebben als indicatie van de stemming in Wallstrcet. Deze scherpe teruggang, welke vrijwel over de geheele linie te New-York heeft plaats ge vonden, was in hoofdzaak te wijten aan den achteruitgong in dc noteeringen van olie cn king dwingt, om zuiniger met dit genotmiddel om te gaan. Het verbruik van suiker in de Verccnigde Staten heeft zich in de laatste paar jaar gewel dig uitgebreid nis gevolg van het verbod van alcoholische dranken. Wel wordt dit verbod op allerlei wijzen ontdoken. Het spreekt echter van zelf, dat niettemin een groot deel der bevolking zich het genot van alcoholia moet ontzeggen, zoolang zij officieel niet verkrijgbaar zijn. Bij gevolg worden veel grootere hoeveelheden li monades etc., vaak van zeei twijfelachtig gehal te, in den handel gebracht, en stijg-t ook het ver bruik van koffie en thee, met de daarbij behoo- ende klontjes suiker in sterke mate. Dit groo tere verbruik, terwijl de wereldvoorraden niet bijzonder ruim zijn, is oorzaak geweest van een belangrijke prijsverheffing, die thans echter op haar beurt tot een beperking der consumptie dreigt te zullen gaan leiden. Naast deze natuurlijke oorzaak van de rijzing op de suikermarkt in de Unie (die, zooals men weet, ook tot een heuglijke verbetering van de prijzen voor Javo-suiker aanleiding heeft ge geven), is er nog een andere, minder natuur lijke. Ter gelegenheid van de verhooging van de jongste algemeene verhooging van het tarief Van invoerrechten in de Ver. Staten is n.I. ook het recht op buitenlandsche suiker aenzienlijk opgevoerd. Voor Cubasuiker is het van I Am. cent per lb. op 1.76 cents per lb. gebracht, voor andere buitenlandsche suiker van 1.25 op 2.20 cent. Dit beteekent, dat alleen reeds aan invoerrechten thans 100 millioen per jaar meer door de Amerikaansche burgers zal moe ten worden opgebracht dan vóór de invoering der verhooging het geval was. Wel ontkent de regeering, dat deze tariefher ziening de stijging der suikerprijzen zou ver klaren. Het is echter duidelijk, dat dit een ver legenheidsargument is, om te ontkomen aan de critiek, dat de herziening der invoerrechten een verhooging der kosten van het levensonderhoud medebrengt. Het kan, ook wat de prijzen be treft, nu eenmaal niet anders dan uit dc lengte of uit de breedte komen, en de regeering loopt de kans, dat zij, wat zij aan den eenen kant wint door een verhooging der invoerrechten, aan den anderen kant weder zal verliezen door daling van verbruik en bijgevolg vermindering van den invoer. In dat geval zal niet alleen de bevol king, maar ook de schatkist, per saldo nog nadeel van de verhooging kunnen ondervinden. Als lachender Dritter blijven dan alleen de ver bouwers van beetwortelensuiker in de Unie over, welke deze verhooging der invoerrechten heb ben doorgedreven, en die in elk geval zijde er bij zullen spinnen. Dc zwakkere houding der New-Yorksche beurs Voor KOOP. permanente, ol lijdelijke HtUUR, ook tijdens <1e Vucustusdcesten. •Zich te wenden tot den Malkclftftr W. VAK 5SAXFLE1V PHzn., Snorackaer tlaas» 22-24 Bebouwde oppervlakte 20U0 M terrein grootte 7000 J~J M. Gas en water aanwezig, terwiil het gebouw is voorzien van ©lectrischo lichtsignaal en klokinstallatie hoote lucht- en stoom ver warming Luchtvaart BALLONVAART VAN DE „NEERLAND1A". Op 2 Mei werd de ballon „Neerlandia" te Zeist wederom gevuld onder leiding van den heer Delia Moulhon, voor het maken van een nieuwe passagiersvlucht. Even voor ccn uur ste gen mevrouw A. H. G. Fokker en de luchtvaart- journalist, de heer Henri Hegener, in de mand, om onder leiding van dr. Cannegieter op te stij gen. De ballon dreef langzaam naar het oosten, en ging al spoedig in de wolken. Na een val tot ongeveer 500 M. volgde een nieuwe stijging, die eindigde boven de wolken. Langzaam stij gend bevond de ballon zich al spoedig op 2000 M. hoogte, en genoten de vaarders van onbe schrijflijk mooie wolkengezichten. Door gaten tusschen de wolken bleef de aarde voortdurend zichtbaar, zoodat steeds oriëntatie mogelijk bleef. Ruim 2 uur bleef de ballon in dit niveou. Te 3.40 uur begon van 2550 M. de daling, die eindigde met een zeer vlotte belang bij Amme- loe, 3 K.M. over de Duitsche grens. Het over schrijden der grens gaf eenige vertraging, doch geen moeilijkheden. De ballon werd den volgen den morgen naar Eibergen gebracht voor de terugzending. Wj eene beslissing van den Raad omtrent de han delingen van den heer Veenstra tijdens diens secretarisschap had kunnen uitlokken daartoe is ongeveer een jaar tijd geweest. Waren die handelingen inderdaad minder juist, dan had dit, den heer Veenstra behoorlijk gehoord, tij dig kunnen blijken. Dezen nu, in zijne afwezig heid, een eervol ontslag met dankbetuiging te weigeren, zou zijn in strijd met de goede usance en met den geest der wettelijke bepalingen en verordeningen. De eerst-ondergeteekende sprak daarna de hoop uit, dat met het door B. en W. voorgestelde eervol ontslag met dankbetuiging, waarop de heer Veenstra wegens zijne werk zaamheid recht had unaniem zou worden in gestemd. Eenigszins tot onze verbazing trok de heer Hofland, die de bemerking blijkbaar wel be greep, zijn plotseling verklaard ongunstig ad vies niet in en gingen bij de stemming, die den Burgemeester ons in arrenmoede oplegde, alle sociaal-democratische raadsleden met hun wet houder mede. Het voorstel van B. en W. werd nungenomen met alle overige II stemmen vóór, de 6 sociaal-democratische tegenstemmers kon den slechts gelden als een onwaardig protest. Bij den tweeden ondergeteekende kwam vóór de stemming een oogenblik de gedachte op, den sociaal-democratischen wethouder te doen op merken, dat h ij toch allerminst van een hoofd ambtenaar gedweeheid mocht eischen, terwijl hij en zijn fractie steeds voor vermeende 'echten, ook van de lagere beambten, willen poseeren. Als de heer Hofland eens Veenstra, en de heer Veenstra eens een lager beambte, in het gevlei van d c partij, zou ge weest zijn, zouden de bordjes don niet zijn om gehangen? Dc tweede ondergeteekende heeft dit evenwel voor zich gehouden, gezien den ernst waarmede de Burgemeester de stemming aan kondigde. Meent de heer Hovens Greve thans dat er een zwarte vlek zit op den heelen Raad en ieder er een spatje van draagt, dan kunnen wij dit slechts beamen als gerekend wordt, dat de oor zaak er van alleen ligt bij de onredelijke partij opvatting van den sociaal-democratischen wet houder en van zijne fractie Zóó heeft de schrijver van de „Nabetrach ting" vermoedelijk ook de „treurigheid" der raadsvergadering aanschouwd. U dankend voor de plaatsing, Ir. F. M. VAN VEEN, S. B. BOAS, Raadsleden. 2 Mei 1923, l suiker. En wel om tweeërlei redenen. In de eerste plaats heeft deze reactie natuurlijk c-cn slechten invloed op de koersen der desbetref fende aandeden, die bij den handel in Wall strcet een zeer belangrijke plaats innemen, zoo dat de geheele matkt begrijpelijkerwijze de uit werking hiervan mede ondervindt, evenzeer als in Amsterdam b.v. een heftige deling in olie- en tabokswaarden op de geheele locale markt zou terugwerken, ook al waren hiervoor eigen lijk geen bepaalde motieven aan te wijzen. Maar bovendien vreest men, dat de prijsverlaging in twee artikelen, die zoo zeer als een gevoelige barometer voor den economischen toestand zijn te beschouwen, een aanwijzing zou kunnen vor men voor een achteruitgang in de algemeene conjunctuur. Men is zich in de Unie zeer goed ervan bewust, hoe abnormoa) eigenlijk de toe stand is van een geweldige hausse in Amerika, terwijl in Europa de crisis nog sterk haar na werking doet gevoelen. Dientengevolge vreest men, dat ook de opbloei in de Vereenigde Sta ten niet blijvend zal zijn, en speurt men eigen lijk voortdurend naar verschijnselen, die hierop zouden kunnen wijzen, zij het ook met de ge heime hoop, dat men die indicaties niet zal kun nen vinden. De daling op dc suiker- en op de oliemarkt wijst echter, naar men vreest, in' te genovergestelde richting, en dc beurs is dan ook voor deze factoren bijzonder gevoelig. Of men terecht nerveus is naar aanleiding van de reacties op de goederenmarkt, is noch tans zeer de vraag. Wat petroleum betreft, lijdt het geen twijfel, dat de daling althans voor een groot deel haar oorzaak vindt in een locale overproductie in Californië, als gevolg van het aanboren van een groot aantal nieuwe belang rijke bronnen. Het maakt natuurlijk verschil, of een prijsverlaging veroorzaakt wordt door een abnormale vermeerdering der poductie, dan wel door een inkrimping van het verbruik. Van dit laatste schijnt voorloopig nog geen sprake tc zijn. Het zou ook moeilijk kunnen, nu het aantal auto's in de Ver. Staten nog steeds snel blijft toenemen, en bijgevolg cok het verbruik van benzine, smeeroline enz. zich nog steeds in een stijgende lijn beweegt. Eenigszins anders staat het ten aanzien van de suikermarkt. Het schijnt inderdaad niet uit gesloten, dot de suikerconsumptie in de Unie eerlang- aanmerkelijk zal dalen. Dit behoeft ech ter nog geen gevolg te zijn van een minder gunstige conjunctuur, maar kan zeer goed voortspruiten uit de enorme stijging van den suikerprijs in de laatste maanden, die de bevol- heeft natuurlijk geenszins gestrekt om het animo op de Europeesche fondsenmerkten te doen toe nemen. Bovendien was men aan deze zijde van den Oceaan toch al niet willig, met het oog op dc onzekerheid over den inhoud der verwachte Duitsche nota betreffende de oorlogsschatting. Nadat dit document na veel aarzelen van Duit sche zijde gepubliceerd was, verkeerde men nog in afwachting, hoe het in Frankrijk zou worden opgenomen. De beschouwingen in de Fransche pers deden reeds de vrees opkomen, dat de stap van Duitsche zijde niet tot de gewenschte poli tieke ontspanning zou leiden. In het midden latende, of men al dan niet ge noegen zou willen nemen met het aangeboden bedrag van 30 milliard goudmark, critiseert men in Frankrijk het feit, dat Duitschland hiervan fei telijk slechts 20 milliard contant aanbiedt, en don nog alleen, wanneer het deze som zelf in het buitenland zal kunnen opnemen, in den verm van een leening met langen looptijd. Bovendien worden deze twintig milliard dan nog verder verminderd, doordien de Duitsche regeering" vijf jaar rente eiven wil aftrekken, welke rente zij dus met gesloten beurzen wenscht te verreke nen. Als dadelijk te betalen som komt men dan op nog geen T5 milliard. Uit dit bedrag zou niet alleen aan de Fransche vorderingen, doch ook aan die der overige Entente-staten moeten wor den voldaan. Dit is inderdaad wel wat heel po ver. Als men ia Frankrijk van goeden wille ge weest was, had men echter de Duitsche nota als uitgangspunt voor nieuwe onderhandelingen kunnen aangrijpen, door er niet la mort sans phrase over uit te spreken, maar aan te drin gen op de noodige wijzigingen. Men had nog hoop, dat het inderdaad dien kant zou opgaan, onder Engelsche invloed. Uit het bericht, dat de Fransche Ministerraad dc Duitsche voorstel len eenstemmig onaannemelijk heeft verklaard, is inmiddels gebleken, dat in Frankrijk de voor keur aan een voortduur der bezetting van het Rurhgebied, nu men juist in den chaos eenige regeling is beginnen te brengen. Dit beteekent echter, dat de politieke spanning onverminderd voortduurt, en onder deze omstandigheden zal van een algemeene economische opleving in Europa vooralsnog slechts weinig sprake kun nen zijn. Dit verloop van zaken stelt te meer teleur, nu juist in den laatsten tijd de teekenen, die er op wijzen, dat ook voer het Europeesche bedrijfs leven de toekomst zich hoopvoller laat aanzien, toenemen. In deze richting wezen niet alleen dc cijfers betreffende dc buitenlandsche han delsbeweging van verschillende lander, doch ook de in de laatsten weken gepubliceerde jaar verslagen van industricele ondernemingen, zoo wel hier te lande als in het buitenland. Vele maatschappijen, die in het voorafgaande jaar de toekomst te onzeker achtten, om dividend uit te keeren, zelfs wanneer winst gemaakt was, gaan thans tot dividendbetaling over. Andere die het jaar 1921 met verlies hadden afgeslo ten, hebben dit verlies in het afgeloopen jaar weten in te halen. Wel zijn er nog steeds maat schappijen, die ook in 1922 nog ongunstig heb ben gewerkt. Meercndeeh gaat 't hierben dan nog om zaken, die tijdens de oorlogs- en naooilogs- hausse aan hun bedrijf een te groote uitbrei ding hebben gegeven'en die thans niet in stoat zijn, den omzet in overeenstemming te bren gen met de verhoogde exploitatiekosten. Der gelijke gevallen behooren thans nog tot uitzon deringen, terwijl zij in het vorig jaar daarente gen vrijwel aan dc orde van den dag waren. Men óenke slechts aan de vele Indische handelsven nootschappen, kleinere scheepsbouwwerven, in- dustriecle ondernemingen, etc., die hun bedrijf geheel hebben moeten liquideeren, waarbij in vele gevallen niet alleen het aandeelenkapitaal verloren ging, doch ook crediteuren belang rijke verliezen hebben geleden. Wat speciaal industriëele ondernemingen be treft, heeft ook het feit, dat de Duitsche con currentie zich veel minder scherp doet gevoe len, tot meer hoopvolle verwachtingen aanlei ding gegeven. De scherpe fluctuaties, die den laatsten tijd weder in den Markenkoers hebben plaats gevonden, hebben den toestand ook in dit opzicht weder meer onzeker gemaakt cn een drukkenden invloed op de stemming voor indu striëele waaiden ter beurze 'uitgeoefend. Hierbij kwam nog, dat tegen de publicatie van gunstige bedrijfsresultaten van verschillende on dernemingen, zooals dc aankondiging van een dividend van 5 door de Lijm- en Geletine- fabriek Delft tegen nihil in het vorige jaar, van 6 door „Werkspoor", 5 door de Ned. Scheepsbouw Mij., 10 door de Kon. Maat schappij „De Schelde" etc., alarmeerende ge ruchten betreffende andere bedrijven stonden. 'Zoo had reeds eenigen lijd de lage stand van de 7 obligation Kalis Barger Mij. de aan dacht getrokken. Geruchten, volgens welke de maatschappij moeilijkheden zou hebben bij de betaling der interest op deze obligation, wor den door het bestuur categorisch tegengespro ken. Toch doken deze geruchten telkens weder opnieuw op, ook weder dezer dagen, nu de da tum voor de couponbctaling van 7 Juni weder nadert. De koers der 7 obligation is in ver bond hiermede tot 45 teruggegaan. Inderdaad schijnt het twijfelachtig, of de coupons betaald Kullen worden. Het feit, dat hierover nog tot op /het laatste oogenblik onderhandelingen met 'bankiers gaande zijn, wijst er intusschcn wel op, dat de positie der maatschappij allesbehalve 'Isterk is, en dat voor de* koersdaling gegronde Inreden bestaat. Dergelijke gebeurtenissen doen i inatuurlijk de vrees toenemen, dat nog meerdere ir.wakke steeën in het bedrijfsleven aanwezig zijn. De gestadige teruggang in de aandeelen van het groote Furness-Stokvis-concern wijzen er Eveneens wel op, dat het bij enkele ondernemin gen nog niet is, zooals het zijn moet. Voor rubberwaarden was dc stemming even eens lusteloos en zijn de koersen door overwe gend afgebrokkeld, in verband met het besluit oer Engelsche regeering, om de hoeveelheid rubber, die vrij uit de Britsche koloniën mag worden geëxporteerd, van 60 tot 65 der siendaardproductie te verhoogen, daar de rub- bei prijs te Londen zich in het per 30 April ge ëindigde kwartaal tusschen T sh. 5 pence en 1 sh. 6 pence per Ib. bewogen heeft. Dit besluit kwam nog tamelijk onverwachts, hoewel het ge heel in overeenstemming is met de destijds ge troffen regeling inzake de beperking der rub- berproauctic in de Britsche koloniën. Volgens dit restrictie-schema toch mogen de rubberondernemingen slechts 60 van hun standaard-productie uitvoeren, indien gedurende drie achtereenvolgende maanden te Londen de gemiddelde prijs van het product minder be draagt den I sh. 3 pence per Ib. Als stand- danrdproductie wordt beschouwd de productie j van eiken maatschappij afzonderlijk gedurende de 12 maanden van T November 1919 tot 31 October T920. Indien de gemiddelde rubber- prijs te Londen in drie achtereenvolgende maanden boven dc 1 sh. 5 d., doch beneden 1 sh. 6 d. is, wordt het kwantum, dat in de Brit sche koloniën mag worden uitgevoerd, op 65 vastgesteld. Dit nu is thans het geval geweest. Men had echter gehoopt, dat van een verhoo ging van het uitvoerpercentage zou zijn afge zien, nu juist in den laatsten tijd de rubberprijs weder neiging tot dalen toont. Het vrijgeven van een grootere hoeveelheid voor export zal ook verder een drukkenden invloed op het prijsver loop uitoefenen. Mocht dc noteering echter zoo danig teruggaan, dot in de thans loopende drie maanden de gemiddelde prijs beneden de 1 sh. 3 d. wordt, dan zal overeenkomstig de bovenom schreven bepalingen van het reslriclie-plan, de export weder met 5 °/n der standaardproductie worden beperkt terwijl, wonneer de gemiddelde prijs beneden de 1 sh. mocht worden, 't percer.- centage met 10 verminderd wordt, en dus slechts 55 der standnardproductie geëxpor teerd zou mogen worden. Op deze wijze hoopt men in Engeland het prijsverloop te kunnen blij ven regelen. In hoeverre dit ook verder geluk ken zal, zal natuurlijk in hoofdzaak afhangen van den gang van zaken in de Ver. Staten, de grootste afnemer van rubber. Cultuurwaarden, die aanvankelijk een flauw verloop hebben gehad onder den invloed van de bovenbesproken berichten uit de Ver. Sta ten, konden zich later eenigszins herstellen, in aansluiting aan een lichte verbetering van den Cuba-suikerprijs. In de scheepvaartafdeeling had de aankondiging van het dividend van 7 door den Rottcrdamschen Lloyd geen invloed, aangezien dit overeenkwam met de verwach tingen. Een opmerkelijke verbetering is inge treden in aandeelen en oblige tien Koninkl. Hol- landsche Lloyd op allerlei oncontroleerbare ge ruchten betreffende aankoopen van Duitsche zijde, verkoop von het gebouw der maatschap pij, etc. Taboksaandeelen. die in aansluiting aan ruhberwaarden vrij scherp waren teruggeloopen, verbeterden op gunstige taxaties voor de deze week gehouden inschrijvingen. AGENDA: Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek- Museum Flehite. R K. Openbare leeszaal. Leeszaal Handelsregister. Arnhemscheweg 23. Vrijdagavond 8—9 uur, Iheosophische Biblioi theek. Laantje 3 a

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6