ST. E ill LI ©ff bij I. JL Hi t Zn., Mr. II ïil. 145 Per §3©sch f 1.60, per aroker f 6S.- BINNENLAND. wil zij, bovenal het •nstemming met het vredes- t. u w-bezette gebied moeter» worden j '-.:od, de maatregelen, in Rijnland door de ;e ir. tergeallieerde commissie genomen, ''en teniet gedaan en de gearresteerde of v/ezcn Duitschers worden in vrijheid ge- of weer met hun vroegere posten bekleed, Zoo zouden dus gedurende 4jd jaar, juist den f waarin de regeeringen van Frankrijk en L igië het hardst de prestaties in nature en in naar noodig hebben voor den reconstructie- ai beid, beide regeeringen geduldig zonder pan- «en of garanties mogen afwachten, of de Duit sche regeering de maatregelen neemt, die zij goed acht, om hun een onbepaalde of heel ge ringe som aan te bieden en daartegenover zelfs h°t Roergebied moeten ontruimen, dat ze toch bezetten cm de panden in handen te hebben, waarop ze recht hadden, De regeeringen van Frankrijk en België hebben besloten de onlangs bezette gebieden pas te ontruimen, nasrmate van de gedane betalingen. Zij hebben aan dit besluit niets te veranderen. Verder kunnen zij niet nalaten te verklaren, dat de Duitsche nota van beg.n tot eind een nauwelijks omsluierde belichaming is van een systematisch in-op- stand-komen tegen het verdrag van Versailles. V ar neer zij zcu worden overwogen, zou dit uitlcopen op een totale en definitieve vernieti ging van het verdrag, op de noodzaak een an- dei te sluiten en op een moreele, economische, politieke en militaire revanche van Duitschland. Onmiddellijk na den dag, waarop de gezan- tenraad opnieuw eenstemmig geconstateerd heeft, dat Duitschland zijn verplichtingen niet is nagekomen op het punt van de ontwapening, zouden dus Frankrijk en België de vreedzame sancties moeten prijsgeven, die Duitschland hen heeft gedwongen te nemen. Duitsohlar.d zou dus bevrijd moeten worden van de uitga- ven, waaronder het naar het beweert gebukt gaat en die hot „improductief" noemt waar mee ze blijkbaar de kosten ven de bezettings troepen bedoelt en Frankrijk en België een flinke garantie voor hun veiligheid en de eer biediging van het verdrag mogen onthouden. De hooge intergeallieerde commissie zou gedes- avouceerd moeten worden, of wel afgeschaft of tot onmacht gedoemd. Duitschland zou be vrijd moeten worden van wat het noefnt de politieke en economische banden, die het ver drag het oplegt. De geallieerden zouden het onmiddellijk moeten laten profiteeren van de ^clausule van meest-begunstigde natie, hetgeen Duitschland in staat zou stellen van de ruïne van Frankrijk en Belgic te profiteeren door het snel veroveren van de industrieele suprematie over die landen. De kwestie der vergoedingen zou niet meer, als het vredesverdrag zegt, on der de commissie berusten, wier besluiten Duitschland zich verbond na te komen, maar onder internationale commissies. België en Frankrijk zouden alle panden moeten prijsgeven en blootgesteld blijven aan de gewelddadighe den van de handlangers der Duitsche regee ring en in de plaats van al die offers weer eens voor een keer ontvangen een paar woorden op papier. Wonneer de Duitsche regeering eens een oogenblik tot zichzelf inkeert, zal ze zich ér niet over verwonderen, dat Frankrijk en Bel gië weigeren op dien koop in te gaan. i Frankrijk tegen een gezamen- K lijken stap. Parijs, 5 Mei. (B. T. A.) In zekere Engel- sche kringen is de kwestie opgeworpen, welke gedragslijn men moet volgen om de mededee- ling van Cuno te beantwoorden. Volgens de Fransche meening bestaat de kwestie van oen gezamenlijke actie van de gal lieerden in de tegenwoordig omstandigheden niet. De regco- ringen te Parijs en te Brussel, die alleen deelne men aan de bezetting van de Roer, zijn de eenigen, die volgens hun meening bevoegd zijn om de redenen te verklaren, die hun politiek van dwang rechtvaardigen. Er bestaat eveneens aan leiding om op te merken, dat het aanbod van Duitschland en de voorwaarden, waarvan het vergezeld gaat, een politiek van openlijk verzet tegen het verdrag van Versailles openbaren. Elk van de onderteekenaars hoeft het recht om op deze moedwillige en flagrante verkrachting door Duitschland van de plechtigste verbintenissen, te "wijzen. Het Fransche antwoord kan geen reke ning houden met de tendensieuse argumenten, dis Cuno terenover de Fransch-Belgische actie stelt. Zoodra Duitschland positieve voorstellen zou doen ter regeling van de schadevergoeding en de tegenwoordige voorstellen zijn ver van zoo iets verwijderd zouden de geallieerden volgens ieders meaning natuurlijk elkander ge zamenlijk moeten raadplegen over het daaraan te geven gevolg. Er kan geen sprake zijn van terug te komen op deze officieele een absoluut catagorische verzekering van Poincaré. België en het Duitsche aenbod. Brussel. 5 Mei. (B. T. A.) De minister raad heeft de Duitsche voorstel len onaanneme lijk verklaard. Hei Belgische antwoord gelijk luidend aan het Fransche. Par ij s, 5 M e i. (V. D.) De Belgische regee ring heeft in overeenstemming met de Fran sche regeering op het Duitsche voorstel geant woord. De Belgische ministerraad hechtte vol ledig zijn goedkeuring aan den Franschen tekst. De antwoorden van Frankrijk en België zijn ge lijkluidend. Zijn zijn om 3 uur aan de regeerin- gen der geallieerden medegedeeld en zullen morgenavond aan de gezanten van Duitschland tc ParijsL cn Brussel worden overhandigd. Een B. T. A.-telegram bevestigt bovenstaan de lezing en voegt er aan toe, dat de Fransche premier den 'tekst onverwijld aan de geallieerde Tgeeringen zal zenden. Hij zal daarna aan de Duitsche regcering worden overgemaakt en ver volgens gepubliceerd. Dc houding van Engeland. Londen, 5 Mei. (R.) Reuter verneemt, dat tusschcn Londen, Parijs, Brussel en Rome be sprekingen gaande zijn over de Duitsche voor stellen, aangezien de Engelsche regeering de inzichten der geallieerden volledig wenscht te leeren kennen, voordot zij besluit, de Duitsche nota té beantwoorden. Naar verluidt, zal het En gelsche kabinet de kwestie in het begin van de volgende week bespreken. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een rapport van Dariac. P a r ij s5 Mei. (B. T. A.) Dariac, voorzit ter van de commissie van financiën uit de Kamer, heeft een studiereis gemaakt naar de Roer en hei Rijnland en van daai kost ba v. inlichtingen meegebracht, oncfhankeüik van die, verstrekt door de militaire diensten, welke ten aanzien van de middelen, waarover Frankrijk ba. j schikt, volledige voldoening geven. Men kan zeg gen, dat de indruk van geruststelling, die men krijgt bij een onderhoud met Dariac, krachtig versterkt wordt dooi de duidelijke vermaning, dat onze oeconomische omsingeling met den dag toeneemt, terwijl tegelijkertijd, ondanks het vei zet van het Duitsche rijk, onze algemeene toestond beter en krachtiger wordt De aan Dusseldorp opgelegde boeten door de Franschen zelf uit de gemeentekas genomen. Dusseldorp,5 Mei. (W. B.) Vanochtend verschenen in het raadhuis Fransche ambtena ren om de aan de stad Dusseldorp wegens ver schillende daden van sabotage opgelegde boeto van 50 millioen mark te innen. De betaling werd door de stod geweigerd. Daarop namen de Fran schen ondanks het protest van de stedelijke ambtenaren het bedrag uit de kas van de stad. Ernstige sabotage. Keulen, 5 Mei. (W. B.) Volgens de Köln. Ztg. is in den nacht van Donderdag op Vrijdag op de lijn DurenNeuss door onbekenden over een afstand van enkele meters dc spoorlijn vernield. Een kolentrein, die kort daarop pas seerde, derailleerde en werd vernield. De be trokken lijn is de hoofdweg voor de Fransche ko'-entransporten. Ontevredenheid der mijnwerkers met de toegekende loonsverhoo- ging. Be r 1 ij n 5 Mei. (W. B.) Naar de Frankl. Ztg. meldt, hebben de mijnwerkers in het Roer gebied besloten de hun toegekende loonsver- hooging als onvoldoende te verwerpen. Een riji :sconfcrentie van mijnwerkers zal hieromtrent definitief beslissen. Een rede van minister Theunis. Brussel, 5 Me i. (B. T. A.) Sprekende aan 't dejeuner, dat gegeven werd ter herdenking van de stichting van een financieel e instel l ing, zeide TheunisWij zullen weldra, dank zij onze energie op fiscuaj gebied, niet alleen al onze gewone uitgaven in evenwicht kunnen brengen, maar ook de buitengewone uitgaven, die door den oorlog zijn teweeg gebracht. Duitschland moet ons echter helpen, goedschiks of kwaad schiks. In Duitschland heeft men alles gedaan was gedaan moest worden om dit land er toe te brengen cp het dalen van zijn wisselkoers te speculeeren. Daarom zijn wij vereenigd met Frankrijk in de Roer en wij zuilen daar blijven, tot Duitschland eindelijk aan onze rechtmatige eischen recht zal laten wedervaren. HET KRUPP-PROCES. Werden, 5 Mei. (W. B.). Aangenomen wordt, dat het niet meer mogelijk zal zijn het proces vandaag te beëindigen. De onderhan delingen zullen daarom Maandag worden voortgezet. Allereerst wordt doorgegaan met het verhoor der getuigen, in 't verloop waar van de Franschman wordt verhoord, die bij de onderhandelingen tusschen het lid van den bedrijfsraad Mühler en den Franschen officier al? tolk optrad. Werden, 5M e i. (W. B.). Het proces is om tien minuten over zeven 's avonds tot Maandagochtend acht uur verdaagd. Daar er nog 18 getuigen moeten worden verhoord, is het twijfelachtig of het mogelijk zal zijn de debatten Maandag te doen eindigen. BELGIE. Hel bezoek van het Spaonschc koningspaar. Brussel, 5 Mei. (B. T. A.) In den na middag vertrok het Spaunsche vorstenpaar naar Artwerpen, waar het een bezoek bracht aan de haVen. Besprekingen over een handelsverdrag met Spanje. Brussel, 5 Mei. (B. T. A.) Als gevolg van een onderhoud tusschen den minister van bui ten landsohe zsken Jaspar en zijn Spaanschen ambtgenoot Santiago Alba werd overeengeko men onmiddellijk te Madrid voorbereidende be sprekingen aan te knoopen tot het sluiten van een handelsverdrag tusschen België cn Spanje. Alba zal Dinsdag a.s. d: Spaansche vertegen woordigers voor deze onderhandelingen aanwij zen. De achterstelling van het Vloamsch. Onder het opschrift „De Vlamingen voor het gerecht, een toestand die niet kan blijven voort duren", schrijft de (Brusselsche) Standaard „Dagelijks ontvangen wij klachten en vingen om inlichting in den volgenden zin .Ik (of mijn vader, of een gebuur) entving een dagvaarding voor 't vredegerecht (of rechtbank) te verschijnen. Die dagvaarding is in het Fransch. Wij zouden gaaag persoonlijk ver schijnen. De zaak is niet belangrijk genoeg om er een advocaat voor te vragen. De tegenpartij heeft een advocaat. Deze zal in het Fransch pleiten. Ik versta het niet. Heeft hij dot recht? Mocht de dagvaarding in het Fransch zijn?" „Wij antwoorden reeds meer dan eens In burgerlijke zaken werd het taalgebruik tot nog toe niet geregelddeurwaarders, rechters, advocaten, partijen, gebruiken, naar verkiezen, Fransch of Vloamsch, zonder acht tc moeten geven op de taal door de tegenpartij begrepen. Dit is de vrijheid a la Posselecq; de vrijheid die verdrukt. Dringend is de taairegeling op dit gebied. Minister Masson wil er echter niet van hooren en, zooals hij dat gewoon is, loochent hij dat er misbruiken zijn of klachten uitgedrukt wor den". DREIGENDE SPOORWEGSTAKING. De Cour. meldt Heden is een spoorwegstaking in België uit gebroken. Naar wij van de zijde der Maatschap pij tot Exploitatie van de Staatsspoorwegen ver nemen, vindt goederenvervoer van Roosendaal naar Belgic nog slechts plaats voor risico van den afzender. I ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 De speciale verslaggever van het blad meldt d.d. 5 Mei uit Roosendaal De berichten omtrent een dreigende spoor wegstaking in België bicken op onze reis nanr het Zuiden aan de stations nog nergens door gedrongen te zijn. Derhalve was onder het rei zende publiek, dat naar België of verder Zuide lijk moest, van een vrees voor verwikkelingen onderweg niets te bespeuren. In Roosendaal was men echter beter op de hoogte. Daar was hedenmorgen bericht binnen gekomen, dat ten gevolge van een staking bij den goederendienst in Antwerpen geen goede rentreinen uit Holland konden worden ontvan gen, wat voor het goederenverkeer van Holland naar België en omgekeerd groote stoornis dreigt te brengen, als men weet dot dagelijks van en naar Roosendaal uit België 6 goederentreinen binnenkomen. De stationschef was dan ook in het Belgische grensstation Esschen poolshoogte gaan nemen. Uit Antwerpen zijn vandaag hier geen goederentreinen binnen geloopen. Men heeft te Roosendaal oogenblikkelijk maatregelen getroffen om het goederenverkeer over andere stations te leiden en zoo konden heden via Eind hoven naar Brussel goederentreinen met aan be derf onderhevige artikelen ols visch en vleesch worden weggezonden. Men is er echter in ge slaagd de dringende zendingen weg te krijgen. Vannacht zal van hier het goederenverkeer over Eindhoven naar België worden geleid. Zoo wer den vandaag 10 wagons met vleesch en ettelijke wagons met vee van de Leeuwarder markt, be stemd voor Frankrijk en Italië, via Eindhoven Achel doorgezonden. Tot heden was alleen het goederenstation Antwerpen in staking. Met het personenvervoer heeft men tot heden geen stagnatie gehad, ulle treinen naar België en Frankrijk vertrokken nis gewoon en op tijd. Een verslaggever van het blad meldt d.d. 6 Mei uit Brussel Op de tijding, dat vandaag het Nationaal Syndicaat van Spoorweg-, Post- en Telegraaf personeel zou vergaderen, om tc beslissen of de staking bij het goederenvervoer te Antwerpen zou worden uitgebreid tot de personentreinen, zijn wij de grens overgestoken om deze beslis sing, die voor de Hollandsche reizigers en het Hollandsche verkeer met het buitenland van het grootste gewicht is, af te wachten. Bij ons onderzoek te Antwerpen en Brussel bleek ons echter, dat het Nationaal Syndicaat in genoemde steden heden wel meetings en straatdemonsctraties hieldmaar dat van een vergadering om over een staking te beslissen, thans nog geen sprake is. De spoorweg-debatten in het Belgische parle ment zijn Vrijdag niet ten einde gekomen en zul len nu Dinsdag worden hervat. Volgens een verklaring von den voorzitter van het Belgische syndicaat zal men eerst afwach ten, v/at het parlement Dinsdag besluit. In ieder geval wordt de ernst van den toestand niet onderschat. De leden van het zoogennanv de „Roode Syndicaat" worden door hun bestu ren met moeite in bedwong gehouden. Wat er onder hen leeft, demonstreert de partieele spoor wegstaking bij het Antwerpsche goederenstation. Een provinciaal Belgisch blad bracht de sen- sationeele tijding, dat in een geheime vergade ring van het Nationaal Syndicaat besloten is tegen Dinsdag de spoorwegstaking te procla- meeren. Het bestuur spreekt dit heden perti nent tegen. Wel geeft het toe, dat de gemoe deren gespannen zijn ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Brussel, 6 Mei. (B. T. A.) Op den weg n ar Namen had een ongeluk plaats met een aito, bestuurd door een Brusselsch industrieel, die met zijn vrouw, zijn zoontje en zijn schoon moeder een tochtje maakte. Eén der inzitten den werd terstond gedood, cle anderen zijn zwaar gewond en liggen op sterven. FRANKRIJK. Dc zaok-Cachin c. s. P a r ij s 5 M e i. (B. T. A.) Het hooggerechts hof is tegen 24 Mei bijeengeroepen ter behan deling van de zaok-Cachin c.s., die beschuldigd v/orden van het plegen van een aanslag tegen de veiligheid von den Staat. ENGELAND. Het koningspaar naar Italië. Londen, 5 Mei. (R.) De koning en koningin zijn hedenmiddag uit Londen vertrok ken, voor hun bezoek aon Italië. Zij zullen Maan dagmiddag te Rome aankomen een 14 Mei naar Engeland terug'keeren. Toetreding van ex-ministers tot het kabinet Naar verluidt aldus Reuter zijn onder handelingen heropend met unionistische ex- ministers uit het coalitiekabinet-Lloyd George— Chamberlain inzake hun toetreding tot het kabinet. SPANJE. Bloedige relletjes. Barcelona, 6 Mei. (B. T. A.) Bij wan ordelijkheden, die vanmiddag hier plaats had den, werd ook van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Er zijn verscheidene gewonden. POLEN. Diefstal bij Pilsoedski. B e r 1 ij n 5 Mei. (W B.) Uit Warschau wordt gemeld, dat tijdens de feestelijkheden bij het bezoek van maarschalk Foch ingebroken is bij maarschalk Pilsoedski. Sieraden van waarde zijn geroofd. TURKIJE. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. De Fransch-Turksche verhou ding. C o n s t a n t i n o p c 15 Mei. (B. T. A.). Naar aanleiding van cle Fransche stoppen te Constantinopel en te Lausanne heeft de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken van de regeering te Angora aan kolonel Mougin verklaard, dut Frankrijk geen enkele samentrek king van troepen aan de Syrische grens heeft gelast met vijandige bedoelingen Het is vast besloten met Frankijk de beste betrekkingen te blijven onderhouden. Dc aanwezigheid van Turksche strijdkrachten in de stieken, gren zende aan de onder mandaat staande gebieden, zou, volgens de aan kolonel Mougin gegeven uitleggingen, noodzakelijk zijn gemaakt door de demobilisatie van het Turksche leger. Constantinopel, 5 Mei. (B. T. A.). Generaal Harington is aangekomen. De waarnemende Fransche hooge commis saris zal vunavond bij Adnon bey stappen doen om te protesteeren tegoen het openbreken von de brandkasten, die in de puinhoopen van de verbrande banken te Smyrna zijn gevonden. Dc houding tegenover de Russen. B e r n 5 M e i. (B. T. A.). Uit een mede- deeling van den secretaris van de conferentie te Lausanne aan het politieke departement blijkt, dat de Russen thans niet meer kunnen worden geacht tot de conferentie uilgenoodigd te zijn. TURKSCHE MAATREGELEN TEGENOVER BUÏTENLANDSCHE BANKEN. Verzegeling van brandkasten en boeken. Constantinopel, 5 Mei. (B. T. A.) Dc Turksche autoriteiten zijn de Bank van Athene te Constantinopel binnengedrongen, waar zij de brandkasten en de boeken hebben verzegeld. Volgens de laatste berichten zijn de Turksche autoriteiten eveneens te Smyrna de gebouwen van twee Fransche banken binnengedrongen. De hooge commissarissen van Frankrijk, Engeland en Italië hebben over deze feiten gedelibereerd. Constantinopel, 5 Mei. (R.) De politie heeft op order van het commissariaat van iinan- ciën vanavond de toegang tot de bank van Athene geforceerd. Het personeel werd verwij derd. Brandkasten en boeken werden verzegeld. Schildwachten staan voor de deuren geposteerd. Bericht wordt, dat eenzelfde incident zich te Smyrna heeft voorgedaan met de Crédit Lyon- nais cn de Crédit Foncier Algérien. Constantinopel, 6 Mei. (B. T. A.) De hooge commissarissen der geallieerden hebben besloten zich inzake de bank-incidenten drin gend tot hun regeeringen te wenden. Hevige aardbeving. Constantinopel, 5 Mei. (B. TA.). In de omstreken van- Josgud en Tokat (ten Oosten van Angora) heeft een hevige aardbeving plaats gehad. Vooral is de plaats Soeloeserai hierdoor getroffen. De meeste huizen daar zijn ingestort. Er zijn enkele dooden en verscheidene gewon den HET REGEERINGSJUBIL.KUM DER KONINGIN. Here Majesteit maant tot eenvoud. Officieel. Het is de wensch van Hare Majesteit de Koningin, dat degenen, die zich opmaken om plechtig te herdenken den dag, waarop Hure Majesteit 25 jaren geleden de Regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten en de kosten tot de strict noocige beperken. In verband hiermede wenscht Hare Majesteit zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de Hoofdstad en zal Zij daai ter plaatse gaarne gelegenheid schenken ook aan ingezetenen van andere gemeenten om uan hunne gevoelens uiting et geven. Hofbericht. Zaterdagnamiddag werd ten paleize het Loo voor H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Prinses Juliana en oen aantal ge* noodigden de film „de eeuwige stilte" vertoond, onder leiding van den heer Fred. Penlay. Zooals men weet is dat de film, opgenomen door den heet Herbert Ponting, de ontdekking van di Zuidpool, door Captain R. F. Schott beschrij vende; welke film voor de Koninklijke familie te Londen werd vertoond en gedurende longen tijd het Engelsche publiek in spanning heeft gehou den. BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Naar het Vad. verneemt, zal de koning van Noorwegen, Haakon VII in het eerste gedeelte von Juni een bezoek aan ons land brengen. Omtrent den duur van bet verblijf hier te lan de, dat ir. de eerste plaats de bedoeling van een tegenbezoek aan Koningin Wilhelmina heeft, kon men het blad nog niet in inlichten, doch men verwachtte, dat dc koning zekei en kele dogen te 's-Gravenhage zal vertoeven. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer zal Dinsdag in de afdee- lingen onderzoeken het wetsontwerp tot goed- betreffende den economischen en financieelen wederopbouw van Oostenrijk, alsmede voorzie ningen ten aanzien van die toetreding. De openbare vergadering zal dien dag te 2 uur aanvangen. Het zomerreces. Het laat zich aanzien, zegt de Tijd, dat de Tweede Kamer dit jaar betrekkelijk vroeg op zomerreces zal gaan. Nn de Statenverkiezin gen volgt de verkiezing van een nieuwe Eerste Kamer, uls de wet op de Evenr. Vertegenwoor diging zal zijn aangenomen. No de ontbinding der Eerste Kamer komen alle dan nög aanhan gige wetsontwerpen, te vervallenhet heeft dus geen zin, om haar agenda te overladen. Inte gendeel wil men, naar verluidt, er naar stre ven, dat de nieuwe Eerste Kamer een schoone lei vindt, dus dient de Tweede Kamer haar werkzaamheden te beëindigen ten minste vier weken vóór dc ontbinding der Eerste Kamer. Dit kan te gemakkelijker, daar de lijst der urgentie werkzaamheden ook aan deze zijde na genoeg is uitgeput. Uiterlijk 30 Mei zal dan ook de Tweede Kamer reeds op reces gaan er wordt zelfs gemompeld van 13 Mei a. s. Rechtersvacature Rotterdam. Door de arrondissements rechtbank te Rot- ter dam is ter vervulling eener vacatuie van j rechter in dat college de novolgende alphabe tise helijst van aanbeveling opgemaakt. Mts. H. Haga, inspecteur der registratie en domei nen, rechter-plaatsvervungcr te Rotterdam, J. J. ter Moaten, subsituut-griffier der rechtbank te Rotterdam, Dr. J. Wijnveldt, substituut-offi cier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam. Belastingverlaging tc Den Hoag. In een breed gemotiveerd voorstel tot kost- stelling van het verhoogingscijfer der plaatse lijke inkomstenbelasting deelen B. en W. van Den Haag aan den gemeenteraad mede, dat ver moedelijk over het loopende belestingjaar 3,600,000 méér zal worden ontvangen dan is geraamd en dat dit voordeel aanleiding is voor een verlaging vnn het verhoudingscijfer van I.5 tot 1.3. HET NIEUWS VAN DEN DAG. Verscheen Zaterdagavond hef laatst. Naar wij vernemen, zol het Nieuws van den Dag in de Tdcgranf worden opgenomen. Het is Zaterdagavond voor het laatst verschenen. Oude munten. Bij gravingen op het terrein van de vroegere I school voor christelijk volksonderwijs te Bols- ward, die door het r.-k. kerkbestuur is aange kocht om voor bewaarschool te worden inge richt, heeft men een paar stecnen potjes ge vonden, bevattende oude munten van verschil lende grootte, alle var. zilver en ten getale van ongeveer 600 stuks, waaronder 350 kleine, ongeveer een halven gulden groot. Op enkele munten ziet men de Martinus-beeltenis en het rondschrift Egmond en Hoorne. Ze dateeren uit de I6de eeuw. Mooi legaat. Wijlen de heer Ih. Kleinhesselink te Sinde- ren, onlangs pverleden, heeft ann het R.-Katho- lieke armbestuur te Dinxperlo zijn geheel ver mogen, waarbij cenigc huizen en perceeien bouwgrond, vermaakt. DE ZOMERTIJD. De heer J. Wuite Jz., voorzitter der Frie- J sche Mij. van Landbouw heeft naar aanleiding van de vraag of, nu dc Eerste Kamer zich voor den zomertijd heeft verklaard, de strijd daar tegen nu uit is. in het orgaan dier vereeniging geschreven ,.Met deze beslissing is het eir.de er niet. De strijd tegen den zomertijd is er een, dien wij zullen uitstrijden tot het bittere einde. Ir» de a.s. Mei-verg. van dc Tc afd. van het Kon Ned. Landb. Comité, wordt opnieuw de zomertijd aan de orde gesteld, en gedreven door het rechtvaardige in dozen, voor de boe ien zoo belangrijken strijd, zullen wij niets onbeproefd laten, 'dezen tegennatuurlijken tijd te doen verdwijnen Noch de beslissing der Eerste Kamer, noch de felle actie van de groote pers, noch de insinuëerende artikelen van het soort, zooals mevrouw Wijnaendts Francken die lanceert, zullen ons weerhouden, den strijd opnieuw aan te binden. Deze maal was het de heer Braat, die het initiatief nam, een volgend maal is het misschien een ander, die „de eer ste" zal zijn, om als woordvoerder van de landbouworganisaties op te treden. Wij zullen niet versagen". NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het bericht dat de Franschen de stations Duisburg Meyderich-Zuid en Meyderich-Noovd hebben bezet, is vooi de haven van Rotterdam van het allergrootste belang, wordt aan de N. R. Ct. geschreven Met deze bezetting snijden de Franschen de mogelijkheid af, de voor ver lading naar Italië bestemde kolen naar Rotter dam 'pei schip verladen te krijgen. De eerste uitwerking van dezen maatregel is geweest, dat verschillende voor Rotterdam bestemde en te Rotterdam liggende zeebooten, o. a. het stoom schip Luigi Rizzo, naai Cardiff zijn gediri geerd, aangezien verwecht wordt, dat een be lading te Rotterdam met voor Italië bestemde reparatiekolen de eerstvolgende weken zal zijn buitengesloten De slapte in de haven neemt eiken dag toe. Het machinaal havenbedrijf ligt zoo goed als stil Men schrijft uit Ruhrort aon de N. R. Ct.; Een Hollandsch Rijn-Heine-kanaalschip lag sedert eenigen tijd met kolen beladen in een ha ven aan het Rijn-Herne-konoal. Deze lading was bestemd voor een HoUnndsche maatschappij. Op Dinsdag 24 April legen 3 uur kwamen vijf Fransche marinesoldaten aan boord. Onmid dellijk werd door ben de Hollandsche ving neer gehaald, waartegen de schipper protesteerde. De Fransche murinesoldaten antwoorden, dat het schip zou worden weggesleept, en gaven ann een gereed liggende sleepboot den sleepstrang. De schipper en de matroos verlieten toen het schip en gingen op een aldaar liggend vaartuig over. Het schip voer toen zonder gepatenteerden schipper in de richting van Ruhrort weg. Zaterdag 28 April 10 uur 's morgens werden schip en lading, na protest van het Nederlandsch consulaat te Ruhrort, dooi de bezettingsovevhe- den vrijgegeven. Genoemd consulaat heeft toen aan de bezettingsoverheden verzocht het schip te doen onderzoeken en zich daarbij door een expert laten vertegenwoordigen. Vastgesteld werd, dat het vaartuig aan bak boordsvoorschip een zeer scherpe indeuking heeft, ook is het roer blijkbaar door een aanva ring beschadigd. De herften van het schip zijn leeggehaald, de woningen van schipper en matroos geven een zeer treurigen aanblik. Allo huishoudelijke artikelen, benevens vlaggen zijn verdwenen en wat niet meegenomen is, is on bruikbaar gemaakt. De verwoestingen zijn meer dan treurig. Kachels liggen onderstboven, spie gels zijn uitgebroken, het schilderwerk is met biuine verf besmeerd, enz. Van den ankermotor is de magneet verwijderd, zoodat de motor on bruikbaar is. Eventueele verdere schade kan eerst na lossing vastgesteld worden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2