"binnenland. KOLONIËN. ST. EMILION .JT ÏTEL. Per flesch f 1.60, per anker f 65.- lij I. 8. StltTEINM 8 Zn.. Btr.str. lï Til. 145 sohc belangen in Turkije, vroeg aan Adnon bey opheldering over de sluiting der bank van Athene. Adnan bey antwoordde, dat, daar de oorlogstoestand bestaat tusschen Turkije en Griekenland, geen Grieksche instellingen in Turkije mogen werken. Heropening der Grieksche vijandelijkheden tegen Turkije? K c u 1 e n, 7 Mei. (W. B.) De Köln. Ztg. be richt d.d. 5 Mei uit Belgrado: Volgens een tele gram uit Angora aan de Politiko hebben Griek sche troepen hun krijgsverrichtingen tegen de Turken geopend. Grieksche vliegtuigen hebben Turksche stellingen gebombardeerd. CHINA. DE AANVAL DER ROOVERS OP DEN EXPRESS-TREIN. Een Engelschman gedood. Peking, 7 Mei. (R.) Een vreemdeling, de Engclschmon Joseph Bethman, is bij den trein- aanval te Lihtsjeng gedood. Onder de gevan gen vreemdelingen zijn een twaalftal Amerika nen en enkele Italianen en Engelschen. Mejuf frouw Lucy Aldrich, schoondochter van Rocke feller, behoorde tot de meegevoerde vrouwen, maar een bericht uit New-York meldt intusschen dat de bandieten alle vróuwen, waaronder me juffrouw Aldrich, weer hc-!.t r vrijgelaten. VEREENIGDE STATEN. DE AMERIKAANSCHE FINANCIËN. Uitgifte van schatkistbiljetten. Washington, 7 Mei. (R.) Schotkistsecrc- taris Mellon kondigt de uitgifte aan van vier honderd millioen dollar 4% percent schatkist biljetten voor aflossing der overblijvende, thans afloopende Victoria Notes. Mellon voorspelde, dot do openbare schuld tegen het einde van het belastingjaar tot ongeveer 22400 millioen dol lar zou zijn teruggebracht. DE VERSCHERPTE TOEPASSING DER DRANKWET. De houding vun Engeland. Londen, 7 Mei. (R.) Verschillende vragen werden tot de regeering gericht betreffende de beslissing van het Amerikaansche Hooggerechts hof inzake dronk aan boord van buitenlondsche schepen. Men vroeg of de regeering van plan was het besluit der Ver. St. te erkennen. Baldwin antwoordde, dat men moest wachten tot men volledig was ingelicht omtrent de werkelijke be doeling. Welk standpunt wij ook innemen, al dus Baldwin, wij zullen handelen in volledige overeenstemming met het internationale recht. MIDDEN-AMERIKA. EEN SPOORWEGRAMP OP CUBA. 30 dooden en 50 gewonden. Twee electrische treinen zijn, naar uit Havana aan de Tel. wordt bericht, met elkander in bot sing gekomen op het traject tusschen Havana en Matanzas. Het ongeluk had plaats in een bocht. De schok was zoo hevig, dat dertig personen onmiddellijk werden gedood en 50 werden ge wond. De twee eerste waggons van eiken trein ontspoorden, vielen om en vlogen door kort sluiting in brand. Vele lijken werden onherken baar verkoold teruggevonden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het on voorzichtige, tc snelle rijden van een der wagenbestuurders. OOST-INDIE. DE RADIOVERBINDING MET INDIÉ OFFICIEEL GEOPEND. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 5 Mei Hedenmorgen is de radioverbinding Java Nederland officieel geopend in bijzijn van den gouverneur-generaal mr. Fock, en de aanzien lijksten in den lande. Dc landvoogd zendt zoo juist het eerste radiogram af aan de Koningin en aan den Minister, waarna dit telegram werd weggeseind, dut het eerste Ancta-persbericht zou zijn, dat radiografisch naar het moederland werd overgebracht. Wegens het uitblijven van de rechtstrecksché radio-telegrafische gemeenschap Nederland Nederl. Indië heeft het hoofd van den post-, te legraaf- en telefoondienst in Nederl.-Indië het bovenstaande telegram per kabel aon den di recteur-generaal der posterijen en telegrufic al hier gezonden, met verzoek om doorzending aan Aneta te 's Gravenhage. Naar het Haagsche Aneta-knntoor verneemt, zijn de radiogrammen van den landvoogd aan de Koningin en den Minister hier te lande, door het ontvangstation Sambeek niet opgevangen. Men wacht nu af, of deze radio's zullen worden herhaald. De Staatscourant van hedenavond bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: toegekend de eere-medaille der Oranje Nassau orde in brons aan W. G de Wit, arbeider bij de firma P. J. van Mechelen, te Bergen op Zoom eti E. P. A. Ronge, socicteits bediende bij de Mij. tot Exploitatie van het Park Tivoli te Utrecht, D. van Loveren, timmermansknecht bij H. E. van Eibergen te Aniersloort, Mej. J. C. Kris pijn, dienstbode bij Mevr. de Wed Willenborg geb. Boghols te Amsterdam, F. E. Ensinck, H. J. Marnette, L. W. Ceulemans, L. Ritchi, A H. de la Haye, J B Kempeners, J Verjaus, J Moest, Mej. I. Ravesteijn, H. Herben, alle arbei ders respectievelijk arbeidsters bij de N. V. Kristal-, glas- en aardewerk-fabrieken De Sphinx te Maastricht; benoemd het ingang van den datum zijner op wachtgeldstelling tot technisch-ambtenaar bij de arbeids inspectie ter standplaats Dordrecht P. Goudswaard, hoofdwerktuigkundige bij het korps lorpedisten te Brielle. BEZOEK VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Den 5en Juni a.s. wordt door H. M. de Ko ningin het officieel bezoek tegemoet gezien ven Z. M. den Koning van Noorwegen. De Koning, die voornemens is de reis per oorlogsschip te doen, zal dien dag te Amster dam aankomen en den 7en Juni weder ver trekken. Audiënties. De audiëntie van den Minister van Water staat zal a. s. Vrijdag II dezer, niet plaats hebben. Consuloatwezcn. De heer H. P. van Vliet, gedelegeerd commis saris van de naaml. vennootschap Van Omme- ren's Scheepvaartbedrijf, is benoemd tot consul van Japan te Rotterdam. EEN LEENING VAN 400 MILLIOEN VOOR NOD.-INDIË. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een gcldlecning ten loste van Ned. Indië van ten hoogste 400 millioen. In dc Memorie van Toelichting wordt opgc- meikt, dat ook na de vorige leening de vlot tende schuld van Ned. Indië, welke voor verre- v.eg het grootste gedeelte hier te lande is geplaatst, nog steeds van zoodanigen omvang is, dat verdere consolideering, niet het minst in het belang van de gndfheid van het nationale ruilmiddel, noodzokelijk is. Ten tijde van de samenstelling van de Indi sche begrooting voor 1923 werd een vlottende schuld op ultimo 1923 becijferd van rond 600 millioen, waarbij buiten rekening was gelaten het aan muntpnpier op dat tijdstip uitstaand bedrag. Dank zij een gunstigen samenloop van om standigheden zal die som van 600 millioen naa»- verwachting tot rond 317 millioen worden tci uggcbr<ieht. Vooreerst zullen ten gevolge van het in ruime mate binnenkomen van achterstal lige belastingen, de uitkomsten van het dienst jaar 1922 dc raming in gunstigen zin met rond 149 millioen overschrijden. Voorts is in het begin van dit joor door de laatste pondsterling- en dollarlecningen een bedrag gefundeerd van rond 108 millioen, ter wijl verder, volgens medcdeelingen van de In dische regeering, in dit jaar nog gerekend kan worden op oen ontvangst van achterstallige be lastingen, welk - het bij <de Indische begrooting genoemde bedrag van rond 100 millioen met minstens 20 millioen zal te boven gaan. Bo vendien kan het aanvankelijk geraamd tekort op den gehcelen dienst van 1923 rond 7k$ millioen lager worden gesteld. In totaal dus een bedrag von 284 '/j millioen, wanneer de uitkomsten van dit jaar de door dc beg.ooting gestelde perken niet over schrijden. Dat de in het onderhavig wetsontwerp ge noemde leeningssom van 4Ó0 millioen het be cijferd teVoit op het einde van dit jaar met rond 85 millioen tp boven gaat, is een gevolg van de omstandigheic., dat bij de vaststelling van het leeningsbedrag bereids rekening is ge houden met het voor 1924 te verwachten te kort, dut naar voorioopige berichten uit Indië, voor den gehcelen dienst wel niet beneden 85 millioen zal blijver Dc Statenverkiezingen in Limburg. In een tc Roermond geho uden algemeen e vergadering von den R. K. Kiezersbond voor Limburg, is een breedvoerige bespreking ge wijd aan het feit, dat de heeren J. Pijls, te Schinnen, J. Donné, te Venlo, en J. Bun, te Maastricht, met voorkeurstemmen zijn gekozen tot lid van dc Provinciale Staten van Limburg. Alle condidaten hodden zich schriftelijk ver bonden, een verkiezing met voorkeurstemmen niet te zullen aanvaarden, tenzij met toestem ming van de Bondsvergadering. Met overgrootc meerderheid werd besloten, d'.t deze toestemming niet zal worden ver leend. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN MAASTRICHT NIET GOEDGEKEURD. Men seint ons uit Maastricht: Naar wij uit goede bron vernomen hebben, hebben Gedep. Staten van Limburg dc begroo ting van 1923 afgekeurd. Er zou gebleken zijn dat een groot aantal posten belangrijk lager is geraamd don gewettigd is, hetgeen onvermijde lijk tot gevolg zal hebben, dat de begrooting voor 1924 aanmerkelijk hoog er zal zijn dan die voor 1923. Uit de Communistische Partij. Dc Tribune meldt, dat de partij-raad van de Communistische Partij zich met zoo goed als algemeene stemmen vereënigd heeft met een door het partijbestuur genomen besluit: Het partijbestuur van de Communistische Partij in Nederland (C. H.), oldeeling van dc Communistische Internationale te Moskou, in de vergadering van 6 Mei 1923 de partij raad gehoord hebbende, overwegende dut het onduldbaar is dat in deze voor 't proletariaat gevaarlijke lijden van het tegenwoordige internationale imperialisme en fascisme de communistische strijd-orde ook maar één oogenblik in de rijen der partij ver broken wordt, cn dat een politieke of organisatorische ver binding van wie ook met een persoon, die ge royeerd zijnde, geen lid meer van de Commu nistische Partij uitmaakt, notabene om, zooals het heet de politiek van de Communistische Partij te veranderen, een absolute ontoelaatbaar heid tegenovccr de volstrekt noodige communis tische strijd-orde is, gezien het feit dat een zevental personen met den geroyeerde N. J. Colly een zoogenaamd comité voor de Derde Internationale pfficieel in de partij tegen de partij hebben aangekondigd en geformeerd, welke Colly niet alleen ccn in alle instanties geroyeerde dc: communistische partij is, maar tevens iemand die behalve tegen de partij in het bijzonder, ook tegen de strijdende aibeiders-beweging in het algemeen is opgetre den, zoowel bij de werkloozensteun als bij de onderwijs-qunestie. en in meer andere gevallen, besluit bedoelde 7 personen, te weten J. de Kodt, S. A- Eggink, S H Delhaas, J W. Junsen, J. W. L. Meijer, W S van Reesema en E. Bouw man, welke laatstgenoemde notabene aon het P. B. opzettelijk berichtte lid van het zooge naamde comité geworden te zijn, nadat hij in een D. B. vergadering op 16 April, toen hij nog géén lid ervan was, daartegen met klem door het D. B werd gewaarschuwd, deze 7 personen dus die zich zoodoende zelf opzettelijk buiten en tegen de partij hebben gesteld, te royeeren uit de communistische partij. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Het bestuur van den Ned. Journalisten Kring komt deze week in vergadering bijeen ter be spreking van de verschillende gebeurtenissen in het dagbladbedrijf. De voorgenomen herdenking van het 40 jarig bestaan van den Kring, die de volgende moond zou plaats hebben is voorloopig uitgesteld. Werkweek Hoogsch gemeentepcrsoneel. B. en W. van den Haag hebben destijds op aandrang van den Raad toegezegd, stappen in gewas 1917 de richting van invoering der 48-uurs arbeids week voor het gemeentepersoneel te zullen overwegen, op grond van de financieel ongun stige positie der gemeente. Ze wilden echter tot Mei met een beslissing wachten, in verband met de dan plaats hebben de afsluiting van collectieve contracten in het particulier bedrijf en de dan ter beschikking staande gegevens in zoke de gemeentefinanciën. Ht Volk deelt thans mede, dat vooralsnog niet hun bedoeling is, voorstellen tot invoering van de 48-uurs werkweek te doen. DE ARBEIDERSBEWEGING EN HET DIENSTWEIGERINGSVRAAGSTUIC „Het Volk" bevat de volgende verklaring der S.D.A.P., het N.V.V. en der A.J.C., inzake de persoonlijke dienstweigering, waaraan wij het volgende ontleenen „De vakbeweging besloot de laatste jaren naast de socialistische partijen actief aan den strijd deel te nemen en onder de arbeiders te propagceren, tegenover het geweld van het mi litarisme het economisch verweer der arbeiders klasse te stellen. Slechts in verband met deze internationale actie tegen oorlog en militorisme kunnen S. D. A. P. en N. V. V. de dienst weigering erkennen als liggende in dc sfeer horer bemoeiingen. Deze kan echter niet anders zijn bedoeld den als massale dienstwei gering tegen acuut oorlogsgevaar, als natuur lijk deel van internationale directe actie tegen den oorlog. Zij heeft niets gemeen en moet niet worden verward met de individueele dienstweigering. De besturen van S. D. A. P. en N. V. V. erkennen, dat individueele dienstweigering, hoewel in politieken zin verwerpelijk, in be paalde gevallen als persoonlijke uiting van het menschelijk geweten een daad van zedelijken moed kan zijn. Zij zullen dan ook hun politie ken invloed steeds blijven aanwenden, om zoo wel met gewetensbezwaren tegen het voeren van wapening rekening te doen houden De S. D A. P. en het N. V V. streven, met de partijen en de vakbeweging der andere lan den, naar internationale ontwapening Daar naast plaatsten zij ook op gronden, aan de eigen politieke en economische gesteldheid van ons land en volk ontleend, de nationale ontwapening op haar program. Zij voeren hun actie voor de ontwapening als onderdeel van hunne algemeene politieke actie en van hunne propaganda tegen het kapitalisme. Zij verwerpen daarom elke deel neming aan op zichzelf staande antimilitaris tische acties, die door antipolitieke of anarchis tische overwegingen worden geleid en deswege de arbeidersklasse in haar strijd tegen de machten van het kapitalisme, slechts kunnen verzwakken. Nieuwe brievenbussen. Indertijd heeft het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie een prijsvraag uitgeschreven betreffende hc-t ontwerp van een nieuwe brie venbus. Thuns is opdracht gegeven, het be kroonde ontwerp uit te voeren. Het nieuwe dogblad van Brockhuijs. Een verslaggever van het V a d. meldt: „Het spreekt, dot geldverdienen hier een evenwaardige plaats naast het ideaal inneemt, maar het schijnt toch, dat een persoonlijke be weegreden mede in het spel is. Wij verklappen geen geheim, als we vertellen, dat hij een groot dagblad wilde koopen. Er werd een hooge som gevraagd en dadelijk toegestaan, maar toen be willigd was, verscheen een tweede persoon op de vlakte, die zei, dat de andcT maar over de helft van het blad kon beschikken en dat hij dus nog c-ens even veel moest hebben Aan dezen eigenaardige commercieelp manoeuvre, welke de Duitschers „Kuhhandel" noemen, is, gelooven wij, voor een groot deel de geboorte van het nieuwe dagblad te danken en vermoedelijk zal men zich op den heroïschen strijd kunnen voor bei eiden De heer Broekhuys was mededeelzaam over zijn groote pionnen. De courant zal b.v. 's mor gens en avonds worden geïllustreerd. Contrac ten met buitenlandsche geïllustreerde bladen zijn reeds voot elkaar Ook is de redaetiestof zoo goed als gered. Thijs Vermeulen, vroeger aan de Telegraaf, krijgt b.v de kunst Omtrent den technischen kant vernamen wij, dat de nieuwste en modernste machines besteld zijn Men hoopt, dezer dagen gereed te komen met een eigen gebouw voor de drukkerij Mocht dit onverhoopt niet lukken, dan zal er misschien een veertien dagen vertraging komen, doch men houdt nog vast aan: 15 Juni draaien Er komt een eigen cliché-makerij. De groote steden krijgen bijkantoren. Als ai- les goed gaat, wil men die ook von eigen druk kerijen voorzien en dus een kopkrant maken. Et zullen voor de lezers allerlei verrassingen komen. Eindelijk zei de heer Broekhuys, dat het, hoe wel de abonnementsvoorwoarden nog niet ge publiceerd zijn 't idee is: 40 cent per week reeds abonnementen regende." De Telegraaf en de heer Broekhuijs. In de „Telegraaf van Zaterdag 5 MeT komt de volgende verklaring voor: „De heer H. M. C. Holdert stelt er prijs op, in tegenspraak met verspreide dagbladberichten mede te deelen, dat hij nooit en met niemand directe of indirecte on derhandelingen gevoerd heeft ovei verkoop van „De Telegraaf' en „De Courant". De heeren Schrödei en Broekhuijs hebben eenigc maanden geleden den heer Holdert te Parijs bezocht en hem gevraagd om, indien hij over verkoop van „De Telegraaf" mocht den ken, dit den heer Schroder te willen mededee- len". Naar aanleiding hiervan schrijft de heer J. C. Schroder. Deze verklaring is geheel, bezijden de waarheid. In opdracht van den heer Holdert heb ik mij, omtrecks 20 Januari, naar Zwitserland be geven, waar de heer Broekhuijs vertoefde ten einde dezen te bewegen „Te Telegraaf en „De Courant" van den heer Holdert te koopen. Den 25en Januari had te Parijs in mijn tegen woordigheid tusschen beide heeren een bespre king plaats, die tot geen resultaat leidde. Zoo is de gang van zaken geweest en niet anders Van de directie van „De Telegraaf en „De Courant" ontvangen wij naar aanleiding van bovenstaande verklaring, dat zij de door haar gepubliceerde verklaring handhaaft. Ambtenaren der Rijksverzekeringsbank. Aan de ambtenaren der Rijksverzekerings bank, die reeds aanzegging hadden, dat ze op I Mei j.l. op wachtgeld zouden gaan, is, naar De Centrale meldt, aangezegd, dat ze voorloopig tot nader bericht kunnen blijven. Het conflict in de Textielindustrie. De Neutrale Textielarbeidcrsbontl verzond onderstaand schrijven aan de Almelosche Fa brikantenvereniging: „In aansluiting op het mede door onze orga nisatie ingezonden, schrijven van 27 April 1.1., herhalen wij ons aanbod om mede te werken aan een goede oplossing von het conflict in de Almelosche textielfabrieken. Wij schromen niet U mede te deelen, dat naar onze mecning door de arbeiders en bloc het werk zal worden hervat, indien rancune- maatregelen, die getroffen zijn door het ontslag van dc arbeiders J. Letteboer, H. ter Brugge, B. Boeschen, A. J. Frederiks, Mej. Steeghuis, H. Bernhardt, worden ingetrokken en ook deze arbeiders weder tot de fabrieken zullen worden toegelaten. Indien daartegen Uwerzijds bezwaren moch ten bestaan, 't zij tegen een, 't zij tegen meer deren, 't zij tegen alle zes, dan zouden wij het op prijs stellen deze bezwaren te leeren kennen en met Uw bestuur te kunnen bespreken. Wij verwachten, dat, indien, hierover een be spreking plaats vindt, een vergelijk zal kunnen worden verkregen. Mocht echter tegen een bespreking bezwaar zijn, en een schriftelijke toezegging kan worden tegemoet gezien, waarbij met het bovenstaande wordt gerekend, dan is de kans eveneens bui tengewoon groot, dat alle arbeiders bereid zul len worden gevonden, den arbeid tegen een vast te stellen datum te hervatten. De Fabrikantenvereniging heeft oon den Neu tralen Tcxtiel-arbcidcrsbond bericht, dot zes ar beiders niet weer in dienst worden genomen, we gens him gedrag naar aanleiding van de inge voelde loonsverlaging, opruiing, sabotage, enz Een bespreking om dergelijke ongewenschle elementen weer 4 aangenomen te krijgen, wordt volkomen nutteloos genoemd en derhalve van de hand gewezen. Het stoomvisscherijbedrijf te Umuiden. In een Vrijdacavond vanwege de drie be stuurdersbonden te IJmuiden gehouden druk bezochte vergodering is meegedeeld wat de bur gemeester van Velsen als bemiddelaar tusschen de reeders en de vakorganisaties hnd bereikt Bij een bezoek aan Den Haag had de betrokken minister toegezegd, dat de regeering voor een proef vnn drie moanden bereid was het bedrijf met een bijslag op de kolen te steunen, tot een totaal van f 240,000 Hierdooi zouden 75 stoomtrawlers op IJmuiden kunnen varen met een bijslag van f 400 pei reis De besturen wenschten echtei een zoodonige regeling, dat alle havenorbeiders werk zouden krijgen, waar- toe van beide kanten moest worden samenge werkt. De vergadering besloot dan ook alleen een zoodanige regeling te aanvaarden. Moch ten de reeders dit verwerpen, dan zal in overleg met de besturen dei landelijke organisaties aan de regeering worden gevraagd, om zoo spoedig mogelijk een steunregeling voor de gemeente Velsen in hot leven te roepen. Overwerk geweigerd. Dc directie der N.V. Stoomspinnerij- en we verij v./h. S. J. Spanjaard te Borne, heeft aan een commissie uit de arbeiders medegedeeld, dat het wenschelijkei is gedurende acht weken één uur per dag langer te werken in de Trosth- lezaal, waarvoor overwerkvergunning werd ver kregen Door dc arbeiders werd hierover ver gaderd, waarna aan de directie werd medege deeld, dat alle overwegende bezwaien hadden tegen overwerk. Sinds zijn de weverij en een deel der spinnerij één dog per week stopgezet. Bakkcrsputroon contra bakkersgezellen. Kort geleden werd voor den president der lechtbank te Amsterdam, mr P. Coninck Wes tenberg, in het geding gepleit in een zaak van den bakkerspatroon H. Pool tegen den Alg. Ned Bond van Arbeiders in het bakkers-, chocolade- cn suikerwerkersbedrijf Naai aan leiding van een actie legen hem gevoerd, had de heer Pool den president der rechtbank ver zocht, te gelasten, de actie onmiddellijk tc- sta ken op straffe van schadeloosstelling van 100.— voor iederen dog dat de actie blijft voortgaan. Deze actie bestond hierin, dat de vakverceni- ging circulaires verspreidde, waarin, volgens den heer Pool, in strijd met de waarheid mede- deelingen worden gedaan, die zijn goeden naom aantastten en dat zij posten uitzette voor zijn winkel, die zijn klanten afhielden tot het koo pen van brood De president dei Rechtbank verklaarde zich onbevoegd tol toewijzing van de gevorderde dwang, maar bovenal de vakvereeniging de bij dagvaarding omschreven handelingen on middellijk te staken en verklaarde dit vonnis, wat dit bevel betreft onmiddellijk uitvoerbaar, desnoods met behulp van de sterke macht De vakvereeniging ging tegen dit vonnis in appel en Zaterdag \yerd de zaak in hoogcr be roep gepleit voor het Gerechtshof Mr. B. P Gomperts pleitte voor de vak vereeniging PI. merkte op, dat zijn cliënte, het zij zij de meerderheid of de minderheid der ar beiders in Nederland of Amsterdam vertegen woordigt, zich opwerpt als degene, die de po sitie der arbeiders wil verbeteren. Het is haar dan ook niet euvel te duiden, als zij dit tracht te doen dooi vergaderingen, onderhandeling, vereeniging en de pers. Een boycot wordt haar thans echter wel euvel geduid. PI. acht een boycot niet onrecht matig, rnits de middelen de toets van art. 1401 B. W. kunnen doorstaan. PI. meende, dat zijn tegenpl. erkend had, dot een boycot op zichzelf niet onrechtmatig is. De rechtmatigheid hungt af van de middelen. Mr. Dommering, die voor de andere par tij pleitte, verklaarde een boycot nimmer recht matig te vinden en zeker niet deze, waar slech te middelen gebruikt worden. Mr. Gomperts zcide dan te moeten plei ten over de boycot zonder meer en dc boycot, waarbij middelen gebruikt worden als bij de ze. PI. behandelde daarop uitvoerig den inhoud van de strooibiljetten. Vervolgens besprak pi. het vonnis van den president der rechtbonk. Aan het slot van zijn pleidooi, zeide pl. deze zaak van het hoogste belang te achten, een der belangrijkste zaken, waarin den laatsten tijd gepleit is, omdat morgen een patroonsor ganisatie hetzelfde kan overkomen. Mr. Dommering wees erop, dat thans eenzelfde actie als deze in Utrecht aanhangig is Pl. bleef er bij, den inhoud van de strooi biljetten beleedigend voor zijn cliënt en in strijd met de waarheid tc vinden. Pl. beriep zich nogmaals op het telegram, verzonden door het hoofdbestuur van den bond, waardoor het buiten twijfel zou zijn, dat de octie alleen door de afd. Amsterdam gevoerd werd. Nn re- en dupliek bepaalde de procureur-ge neraal baron van Harinxma thoe Slooten Vrij dag 11 Mei conclusies te zullen geven. Het faillissement van Dc (chr.) Amstcrdummer. Blijkens de in het faillissement von „De Am sterdammer, Christelijk Volksdagblad voor Ne derland" ter visie gelegde lijsten van voorloopig erkende en betwiste schuldvoi deringen bedragen de preferente vorderingen 32,906.03 cn de concurrente vorderingen 586,100.92. Onder deze laatste vorderingen is er van de firma C. G. A. Corvey te Amsterdam van 109,219.42 voor geleverd papier, een van P Mager te Broek in Waterland van 18,962.50 (schuldbekente nis), een van Joh. de Heer te Rijsenburg van 10,893 (snldorekening), een von A. W. Frent- zen te Leiden van 38,778.65 (saldorekcning) en een van de Nederl. Spooi wegen voor 3150.37 voor het vervoer van couranten. De groote meerderheid van de schuldeischers zijn de obligntiehouders. Ernstige mishandeling. Zaterdagavond is te Grave de 51-jarige A. J. met 5 messteken, waarvan één de longen ge troffen h**cft, zoodanig mishandeld, dat voor z:jn leven gevreesd wordt. Als vermoedelijke dader is geniiesteerd de 48-jarige M. S. ai de ar. Aanranding. Zondagmiddag heeft een 31-jorige verpleeg de van Landkolonie van het Leger des Heils de reeds bejaarde boerendochter T. S., wonende onder de gemeente Berneveld, cn die een fiets tochtje ging maken, gewelddadig aangerand, waarna hij op haar rijwiel er vené>or ging. Toen een jachtopziener den doder nog den zelfden middag arresteerde, bleek laatstgenoem de, bij fouilleering, in het bezit van een mes en een masker te zijn. De aangehoudene, die reeds eerder wegens moord 10 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, heeft volledig bekend. Inbraak. Ten huize van J. B. aan het Stationsplein in Den Haag is gisternacht ingebroken. Vermist worden drie spaarbankboekjes, waarop 3400 is gestort, 12 zilveren theelepeltjes, 2 zilveren \lceschvotkcn, 6 alpaca lepels en 6 alpaca vorken, benevens eer.ige andere huishoudelijke artikelen. De dieven hebben om binnen te komen, aan de straatzijde een raam opengeschoven. Geheime likeurstokerij. Te Bergen op Zoom is in de Pottenstraat door de politie een geheime likeurstokerij ontdekt. De Rijksambtenaren zijn een geheelen middag bezig geweest om do verschillende in gebruik zijnde machines en diverse voorraden in beslag te nemen. Malversaties. Naar de Dordr. Ct. verneemt, hebben er te Maasdam met leeningen van de gemeente groo te malversaties plaats gehad. Tot die leeningen werd nimmer door den gemeenteraad besloten, en de bedragen waren gefingeerd. De gelden werden door den burgemecstei ontvongen De zaak is in handen zoowel van het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland nis van den offi cier van justitie te Dordrecht. DRIE KINDEREN GESTIKT. Zaterdagavond te ongeveer half elf heeft in een woning aan de Molenstraat te Helmond een kleine binnenbrand gewoed, welke aan drie kin deren het leven heelt gekost. In de woning van den spoorwegarbeider Van dei Kruif geraakte, toen Van der K. naar zijn werk was en zijn echtgenoote boodschappen was doen, een guskooktoestc! in den brand. Dit toestel stond in de keuken op een kist met brandstoffen Deze kist begon vlam te vatten en verspreidde veel rook Tengevolge hiervan zijn de drie kinderen van Van der K., waarvan één in de keuken en twee in de aangrenzende kamer lagen te slapen, gestikt Voorbijgangers merkten dnt ei rook uit het huis kwam en sloe gen de ruiten in Van der K., die juist thuis kwam, snelde naar binnen en haalde een ""der kinderen naar buiten de beide anderen werden door de voorbijgangers uit het huis gehaald. Hoewel de onmiddellijk ontboden geneesheer nog geruimen tijd trachtte met een zuurstofappa raat de levensgeesten der kinderen, die van an derhalf tot drie-en-een-half jaar oud zijn, op •te wekken, is hij dnai niet in geslaagd. Noodlottige brand. Te Elf, onder de gemeente Hunsel (Limburg) is Zondagavond de boerderij van de weduwe Moors afgebrand. De 28-jarige dochter van de weduwe, die de brandende woning in liep om het aanwezig geld te redden, is verbrand. Haar verkoolde lijk werd latei gevonden. Brand. Te Sneek is de Sneeker Kofferfabriek van de fa. Tj. Wielinga met den geheelen inventaris tot den grond afgebrand. De fabriek had haar werk op de bovenverdieping; beneden woonden een paar gezinnen. Deze hebben alles verlo ren, een weinig huisraad kon nog worden ge-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2