I SPURTHUIS BOKKING SPORTNIEUWS 1 H. V. C. I Rookt Flor Antonio 8 Cent en Fior Rosas 10 Cent h«t maken van aangename tochtjes, waarbfl ht\ rijn eigen land van een geheel anderen kant kan bezichtigen en welke meestal ook nog het voordeel hebben van goedkoop te zijn. Zeer zeker moet een en ander worden toegeschreven aan de onbekendheid met de vele diensten in ons land „te water". Aan deze onbekendheid heeft de A. N. V. V. getracht een einde te maken door het publicee- ren van den hierbovcngenocmden gids, welks bewerking aan goede honden werd toever trouwd. Algemeene Nederlandsche en Ned.-Indische Tuinbouw- cn Bloemententoonstelling. Naar wij vernemen hebben voor dr bovenge noemde tentoonstelling, die van 14 tot 2f Sep tember te Amsterdam gehouden wordt, onder staande personen zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-comité Eere-voorzittersjhr. mr. £h. J. M. Ruys de Beeienbiouck, mini:t«°r van binnenlandsche zaken en landbouw, nijverheid en hendel; jhr. n*'i. dr. A. Roëll, commissaris der Koningin voor Noord-Holland; W. de Vlugt, burgemees ter -n Amsterdam. Eere-ledendr. C. J. K. van Aalst, mej. C. P. van Asperen van der Velde, directrice „Ons Huis"; Carl. Baar, mr. H. C. Dressel'huys, voorz. Ned. Tuinbouwraad; J. ter Hacr Jr., wet houder van Amsterdam; J. G. Hazeloop, rijks- tuinbouwconsulent voor N.-Holland; E. Hel- dnrg, voorzitter Kamer van Kooph. en Fabr.; P. van Hoek, directeur-generaal van den Land bouw; I. G. J. .vakebeeke, insp. van den Land bouw; dr. J. J. Kerbert, dir. v. h. Genootsohap „Nature Artis Magistra": E. A. Lchmann, mevr. R. Lewenstein, C. H. v. Lottum, voorz. vereen. 71 Koggeschip", L. J. G. van der Moesen, voorz. Alg. WinkeÜersver., G. H. de Marez Oyens, C. W. Matthcs, S. Rodrigues de Miranda, v/eth. van Amsterdam; G. A. Pos, hoofdconsul A. N. W. B.; H. C. Rebeck, A. Spokler, prof. dr. E. C. J. Verschaffeit, dr. 1 H. J. Vos, wethouder van Amsterdom; F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam; F. J. A. M. Wicrdels, wethouder van Amsterdom, dr. K. H. M. van der Zande, Inspecteur van het landbouwonderwijs. Onrechtmatig opgevangen persberichten. Voor den president van de Haogsche recht bank, mr. Du Mosch, «rerd Woensdag in kort geding behandeld de zaak van de aanklacht van het Persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam tegen het Hollandsch Nieuwsbureau. Gevorderd wordt schadevergoeding voor elke maal, dot het Hollandsch Nieuwsbureau een voor het Persbureau Vas Dias bestemd bericht haar inhoud of strekking aan derden bekend maakt, welke vergoeding per keer wordt ge steld op 25 of zooveel minder als de president zal bepalen. Mr. Opperheimer, die voor den gedoogde, den heer \V. Nevens, exploitant van het Holl. Nieuwsbureau verscheen, merkte allereerst op, dat deze zaak eenige interesse heeft voor de bediening van de draadlooze telegrafie en voor het gebruik ei van voor de nieuwsberichten, aangezien er eenige principieele punten aan vast zitten. Dit was dan ook de reden, dot de heer Nevens gaarne een principieele beslissing in deze zou wenschen, temeer waar de materie op dit gebied nog zeer verspreid geregeld is. De heer Nevens stelt zich nl. op het stand punt, dat de door het persburean gevolgde methode een misbruik is, aangezien er slechts tweo soorten berichten zijn, particuliere en a» t (bestemd voor allen). De particuliere berichten behooren over een station te gaan, doch de q. s. t. zijn voor iedereen bestemd, en nu gaat het niet aan door een bijzondere clausule aan het sein toqp te voegen, de pu blieke berichten tot private te maken. Om nu een beslissing over de al dan niet Juistheid van de methode, door het persbu reau gevolgd, te krijgen, heeft de heer NefCfts één keer opzettelijk een voor het pers bureau bestemd bericht opgevangen, en daar van kennis gegeven aan het hoofdbestuur der posterijen en aan den ambtenaar van het O.M. in Den Haag. Toevallig staat dit bericht niet in de dagvaarding vermeld. Wat de quaestie zelf aangaat, was pleiter van mcening, dot dit nu eigenlijk geen zaak ia voor een kort geding. Wonneer de president n.l. uitmaakt, dat <fiï berichten onrechtmatig worcVn opgevan- scheidt de heer Nevens er mee uit, éft Am zal er dus ook niets meer overblijven, •m nog een vervolging in te stellen. Pleiter zou dan ook willen weten, waarom deze zaak nog niet wat kan wachten. Daarna maakte spr. eenige aanmerkingen op de dag vaarding. De advocaat van het persbureau Vaz Dias mr. B. P. Gomperts uit Amsterdam weerlegde allereerst het bezwaar opgeworpen tegen de bevoegdheid van den president dezer rechtbank op grond dat er geen spoed bij de zaak zou rijn, en dat de strafrechterlijke beslissing had moeten worden afgewacht. Dit bezwaar zon op gaan wanneer er slechts één onrechtmatigheid was begaan, maar wanneer die onrechtmatig heden zich gaan ophoopen, zooals hier *het ge- vol is, dan loopt de maat over. Ook de beursberichten, welke het persbureau krijgt, komen door middel van het Holl. Nieuws bureau in verschillende couranten en het eigen aardige is nu, dat geconstateerd is, dat in die berichten voorkomen de door het persbureau van te voren met den afzender afgesproken fouten. Voorts is beweerd, dat het Hollandsch Nieuwsbureau niets met de overeenkomst te maken zou hebben, omdat het pe'sbureau Trans Ocean zich niet op auteursrecht zou kunnen beroepen. Maar pleiter zou willen vragenWaarom is er niet denkbaar een auteursrecht op telegrammen Wat pleiter thans bij dagvaarding v. aagt, is wel degelijk een voorziening hij voorraad cn er blijft ook nog wel een hoofdzaak over, welke pleiter verplicht zal zijn bij den bevoeg den rechter uanhangig te maken. Is het nu ge oorloofd om telegrammen G. S. T. een beper king te geven voor een bepaald land? Pleiter kan niet inzien, waarom dat een ongeoorloofde methode zou zijn Waarom kan dat niet even- foed als bv. een afsluiting van een terrein, he- oudens voor houders van kaarten Ook al vallen de handelingen niet precies or.der de qualificatie oneerlijke concurrentie, toch is en blijft het gepleegde deloyale con currentie. Bij zijn repliek concludeerde mr. Oppenhei- mer tot ontzegging van de vordering en niei- ohtvankelijke verklaring. De uitspraak werd bepaald op Maandag 14 Mei o.s. De Rfeklcorsbond ca do firma Pool. Door den advocaat-generaal bij het Amster- damsdhe Hof mr. baron van Horinxma thoe Slooten, is conclusie genomen in de kwestie tusschen den Alg. Ned. Bond van arbeiders in het bakkers-, chocolade- en suikcrwerkersbedrijf cn de broodbakker H. Pool. De president der rechtbank mr. P. Coninck Westenberg had in kort geding gelast de boy cot tegen den bakker H. Pool te staken, tot de rechtbank zou hebben uitgemaakt in het hoofd geding of de handelingen onrechtmatig- zijn. De advocaat-generaal verklaarde den presi- den tbevoegd en achtte de grieven tegen het vonnis van den president ongegrond. De advo caat-generaal zeide, dot in het manifest ten on rechte den schijn wordt gewekt, dat alleen bij de firma Pool de loonen waren verlaagd en dat verzwegen werd, dat er een loonsovereenkomst met drie andere vakorganisaties cn bakkerspa troons was tot stond gekomen. De Alg. Bond van Bakkers enz. bemoeide zich, naar Z.E.A. zei, met zaken, die haar niet aangingen. Den boycot verwerpt spreker niet, maar hij wordt onrechtmatig als er feiten verzwegen werden of verkeerd worden voorgesteld. Op grond hiervan concludeert spreker tot be vestiging van het vonnis van den president van de rechtbank (stopzetting van de aclie). Uitspraak 1 Juni. De malversaties in Maasdam. Volgens de voorw. komen de malversaties in Maasdam op het volgende neer: Vorig jaar heeft de gemeente een leening gesloten van 8000 voor kasgeld bij het Kol. Weduwen- en Weezenfonds te 's-Gravenhage. Regelmatig voldeed de gemeenteontvanger de renten en aflossingen en zoo gebeurde het ook in Januari van dit jaar. Dc ontvanger stuurde het gewone bedrag en was zeer verwonderd, toen hij in Maart een brief kreeg van het fonds met verzoek voortaan dc renten en aflossingen van de geleende 52.000 niet meer in gedeel ten te zenden, doch het geheele bedrag ineens. De ontvanger dacht een vergissing, vroeg in lichtingen en kreeg te hooien, dat de gemeente niet 8000 maar 32.000 had geleendl Hij begreep er niets van, ging zich- persoonlijk over tuigen, en kreeg de stukken te zien, waarop aan de gemeente 32.000 wns verstrekt. En de stukken droegen de handteekening van derr ont vanger zei ven! In dcnzelfdcn tijd kwamen aanmaningen bin nen van het Mijnwerkersfonds tc Heerlen, om rente cn aflossingen van de aan de gemeente Maasdam geleende 36.000. Toen werd de prov. griffie in de zaak ge mengd en greep dc justitie in. Het parket heeft eenige dagen een onderzoek in de boeken ter scretarie ingesteld en voorloopig is vastgesteld dat burgemeester K. op valsche handteekening van den gemeente-ontvanger cn wethouder Ree dijk in totaal 60.000 heeft geleend. Onbegrijpelijk is hc4 dat genoemde instel lingen deze voor een kleine gemeente als Maas dam zéér groote bedragen, zonder verder onder zoek maar in vol vertrouwen aan den burge meester verstrekt hebben. Uit het onderzoek is nog gebleken, dot op het eerste bedrag van 32.000 reeds eenige duizenden zijn afgelost. Het Mijnwerkersfonds te Heerlen zal zijn 36.000 echter wel geheel kwijt zijn. Berucht inbreker aangehouden. De caféhouder Tobbers aan den Goudschen Singel begaf zich Woensdagavond omstreeks tien uur even naar zijn boven zijn café gelegen woning en vond daar voor een buffetkostje, waarin geld geborgen was, een man staan die pogingen deed om het kastje te openen. Toen de caféhouder het licht opdraaide, sloeg de inbre ker op de vlucht cn holde de trappen af, achter nagezet door den kastelein en de bezoekers, die door het gestommel en geroep gewaar schuwd waren. Na een opwindende jacht over Goudschen Singel, Alkemadestraat en plein, kreeg een der bezoekers, eveneens een goede bekende der politie, die eerst de vorige maand uit de gevangenis was ontslagen, in de Vondel straat den vluchteling, door hem p den rug te springen, te pakken. De inbreker bleek, volgens het Hbld., tc zijn een man, die van zijn 39- jarig leven minstens 20 jaren in de gevangenis had doorgebracht cn wiens laatste straf van acht jaren nog maar kort geleden was afgeloo- pen. Vroeger was zijn specialiteit inbraak door tuimelramen geweest, welke veel behendigheid eischende sport hij bij het klimmen der jaren er aan had moeten geven. De valsche sleutel, dihem toegong tot het bovenhuis van den kas telein had ge -en.~werd r.em gevonden. Een oplichtersbende. De Rottcrdamsche recherche heeft vijf op- lichteds en flesschentrekkers aangehouden, die hun zaken in het groot deden, meermalen ge combineerd, en Rotterdamsche, Schiedamsche, Haagsche, Amsterdamsche en Londehsche han delaren hebben opgelicht voor schrijfmachines, stofzuigers, groote partijen wijn en gedistilleerd, vloerkleeden en karpetten, fietsen, ameublemen ten en ccstuums. Door advertenties kwamen ze met deze firma's in relatie. Onder tie gcfleschte goederen bevond zich ook een antiek Chineesch vaasje, gemerkt Kien Lung, dat door een vorigen Chineeschen Keizer aan een Engelschcn verza melaar was vereerd. Op allerlei wijze werden dc leveranciers tot afgifte van goederen bewogen. Een partij wijn en gedistilleerd wist een van het vijftal o.a. ge leverd te krijgen door voor tc geven, dat hij in Den Haag een café zou beginnen. De leveran cier van deze goederen deed ten slotte aan gifte bij de politie, waardoor pok de overige flesschentrekkerijen non het licht kwamen. Van de rest der goederen werd gewoonlijk een afbe talingscontract gemaakt, maar na betaling van don eersten termijn kreeg de leverancier geen geld. meer. Het bedrag, waarvoor de leverende firma's benadeeld zijn, is nog niet" vastgesteld kunnen worden, maar loopt in de duizenden. De héeren leefden er natuurlijk goed van en een van hen was juist bezig een groot huis op de Schickade in te richten. (Hbld.) Berooving. Verdacht van medeplichtigheid aan de be rooving van 1300 eenige dagen geieden te den Haag gepleegd is nog aangehouden, dc 40-jarige koopman Pieter Johannes M. v. d. K., wonende in het perceel Faber van Riems dijkstraat 34, alwaar de berooving plaats had. Waarheid of verdichting De 30-jarige werkman Th. J. S. uit.Monster wilde met een Haagsch meisje trouwen. Hij vertelde haar thuis T600 te hebben, welk geld hij opgespaard had. Een dezer dogen kochten ze in de stad wat huishoudelijke artikelen, waarvoor het meisje 300 voorschoot. Dit be drag zou hij haar Hemelvaartsdag teruggeven en meteen zou hij zijn overige spaarcentjes aan haar afdragen, waarvoor de overige meubelen zouden worden gekocht. Maar onderweg, 't was ongeveer 5 uur in den namiddag, op de Loan van Nieuw Eijk en Duynen werd S., naar hij -aon de politie heeft medegedeeld, door 3 kerels, die hem vroegen hoe laat het was. S. sprong van de fiets en wil de zijn horloge uil den zak halen, maar merkte, dat hij het thuis had laten leggen. Daar werden de kerels zóó kwaad over, dat ze hem bcctgre- pen en zijn 1600 afpakten. S. schrok zeer en ging langs den weg zitten. Hoewel aan den overkant huizen waren, heeft hij niet om hulp geroepen. Hij is eerst aan gifte komen doen, nadat hij weer wat op ver haal was gekomen. De drie kerels woren toen reeds lang verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld om na te gaan, in hoeverre dit fantastisch verhaal waarheid bevat. Voetbal. Om den U. P. V. B.-wimpel. Quick—H. V. C. Quick en H. V. C. hebben beide ingeschreven voor den U. P. V. B.-wimpel. Beide clubs zijn voor de eerste ronde, welke reeds gespeeld is, vrijgeloot. Het lot heeft hun nu tegenover el kaar geplaatst, met het gevolg dat het Amers- foortsch voetbnllievend publiek morgen op Birkhoven, weer eens ccn ouderwetsche ont moeting kan meemaken, tusschen deze aloude tegenstanders. MOStGEN 2 tJUK N.H. Terrein Bilthoven. Gewone priizen. Veel is er in den loop der jaren veranderd. Vroeger, heel lang geleden, had het jeugdige H. V. C. geen schijn van kans tegen het oude Quick. Toen kwam er een tijd, dat de clubs van gelijke kracht waren. De laatste jaren is H. V. C. sterker dun Quick. Gelijk bekend is op papier zelfs het verschil een klasse. In de practijk achten wij Quick echter in staat H. V. C. behoorlijk partij te geven. Een verrassing is zelfs niet uitgesloten. Een span nende strijd mag dus tegemoet gezien worden. LANGESTBAAT 80» TFL. 100 Overtreft allen merken Nieuwe uitgaven. Vonk's reisgids voor Nederland. Een praktisch boekje, aangevende autobus-, boot-, tram- en vbegdiensten, hetwelk periodiek zal verschijnen en wel per Jan., April, Juli en Oct., terwijl alle tusschcntijds komende wijzi gingen eens per maand worden medegedeeld in het maandelijksch supplement. Voor Amersfoort vinden we er in opgenomen den Autobusdienst NijkerkAmersfoort en Nun- speetAmersfoort. De ondernemers der andere diensten op Amersfoort zullen wel zorgen ook in de Juli-uitgave hun dienstregelingen te doen op nemen. Hollands Jeugd. Uitgave van liet Ned. Roode Kruis. Onder hoofdredactie van D. Haus geeft het Ned. Roode Kruis een blad uit onder dezen titel met het doel bij de kinderen sociaal bewustzijn, internationaal besef, zin voor hygiëne, enz. aan te kweeken. De afwisselende inhoud van dit eerste nummer maakt een aangenamen indiuk. Hotels dc Paris. Uitg. Syndicot dinitiativc de Paris. Een hotelgids van Parijs, waarin men de ta rieven vindt van ongeveer 250 hotels te Parijs. De Bolschcvistische Publicaties, door J. Romien. Uitg. Alfred Costes, Paris. Een verweerschrift tegen het van communisti sche zijde uitgegeven „Zwartboek, diplomatie van vóór den oorlog? naar de documenten der Russische Archieven 19101914", waarin Is- wolsky en Poincaré als de voornaamste bewer kers van den wereldoorlog worden aangeduid. Met tal van aanhalingen uit geschriften en rede voeringen der toonaangevende Staatslieden uit die dagen levert dit boekje ernstige kritiek op het „Zwartboek". Financiëef Overzicht Wat misschien wel het belangrijkste onder werp van de afgeloopen week is geweest, althans van een nationaal standpunt beschouwd, is de indiening van een ontwerp inzake een nieuwe Nederlandsch-Indischc geldlecning, of liever van een eventueele serie Indische lecningen in guldens, ponden en dollars tot een gezamenlijk bedrag van 400 milüoen. Het belang van dit ontwerp ligt niet zoo zeer in het feit, dat opnieuw het uitzicht op Indische leeningen wordt geopend. Wij zijn er nu eenmaal in de laatste jaren aan gewend, dat de overheid voortdurend ontzaglij ke bedrogen geld kan gebruiken en dat deson danks de vlottende schulld op alarmeerende wijze blijft stijgen. Wat echter in de regeerings- mededeelingcn bij het ontwerp omtrent de Indi sche leening de aandacht trekt, is het feit, dat wij thans juist bij uitzondering worden verrast door de mededeeling, dut het tekort belangrijk kleiner zal blijken te zijn don verwacht was, en dat wij met de Indische financiën, die er verle den jaar werkelijk vrij alarmeerend schenen voor te staan, thans zoodanig op den goeden weg zijn, dat zelfs binnen efzienboren tijd het einde mag worden verwacht van de groote let- ningsoperaties. Hoe is deze even verrassende als bevredigen de wending mogelijk geweest? De regeering deelt dit duidelijk mede in de Memorie van Toelich ting bij het bovenbedoelde wetsontwerp. Slechts voor een uiterst klein deel blijkt het fraaie re sultaat te danken aan het meevallen van de uit gaven, d.w.z. aan een voortgezette bezuiniging. Het aanvankelijk geraamde tekort op den ge- heelen dienst van 1923 kon slechts rond F. 7 milüoen lager worden gesteld. Het is zelfs de vraag, of ook dit kleine bedrog wel op bezuini gingen wijst, don wel of men b.v. te doen heeft met meevallers inzake de prijzen van verschil lende producten etc. Hoe don ook, het overgroo- te gedeelte is aan geheel andere oorzaken toe te schrijven. Of eigenlijk slechts aan cén andere oorzaak nl., aan het feit, dat op rekening van achterstallige belastingen in het dienstjaar T922 een bedrog is binnengekomen, dat in één woord duizelingwekkend) k'an worden genoemd. Men hod op TOO milüoen uit achterstallige belas tingen gerekend. Deze roming is maar eventjes overtroffen met het bagatel van 149 milüoen, terwijl bovendien nog op een verdere bate van minstens 20 millioen uit dien hoofde wordt ge rekend. In zeker opzicht is dit natuurlijk buitengewoon bevredigend. Immers beteekent het, dot met in begrip van de reeds in de raming zelf opgeno men TOO millioen in totaal 269 millioen aan achterstallige belastingen zullen zijn ingekomén. Daar staat echter een gTOOte schaduwzijde te genover. Het economisch leven in Indië moet we! op een zeer zware proef zijn gesteld, door het plotseling onttrekken van zoo enorme bedragen aan handel en nijverheid. De belangen van alle kringen vun het zakenleven zouden zeker beter zijn gediend, indien de belastingdienst zoodanig ware georganiseerd, dat deze heffingen op tijd waren ingekomen, temeer, omdat de belastingen in kwestie, in hoofdzaak wel de oorlogswinst- belasting, gemakkelijker betaald hadden kunnen worden in een tijd, waarin die winsten zijn ge maakt, terwijl nu daarentegen de betreffende bedragen voor een groot deel in het bedrijf zijn vastgelegd, of, wat veel erger is, tengevolge van latere verliezen weder verloren zijn. De fis cus houdt met dit laatste slechts in zeer geringe mate rekening. Zij heeft thans allerlei onderne mingen en particulieren gedwongen, zich van hun bedrijfskapitaal te ontdoen, wat geenszins bevorderlijk kan zijn aan het ruime vloeien der belastingen in de naaste toekomst. Gelukkig is de economische toestond in Indië thans aan het opklaren, wat zoowel voor 's Rijk's schatkist als voor degenen, die getroffen zijn door het rigou reuze innen der achterstallige belastingen, rot op zekere hoogte een uitkomst zal kunnen zijn, Hoe don ook: in elk geval is het op zich zelf zeer heugelijk, dat de toestond der Indische bc lostingen belangrijk verbeterd is door het binnen komen van deze gelden, alsmede doordien ii het jongste voorjaar T08 milüoen binnen is gekomen uit de destijds geplaatste dollar- en pond Sterlinglecningen, van welke laatste, zoo als men zich herinnéren zal, een bedrag van T millioen direct hier te lande is ondergebracht. In Indië wordt thans sterk naar bezuiniging ge> streefd. Voor T925 rekent men op een sluiten de begTooting. Het tekort is thans derhalve te overzien. De regeering raamt het, met inbegrip van hetgeen in T924 op den gewonen dienst te kort zal komen op een totaalcijfer van 400 milüoen. Indien dit bedrag geleidelijk door nieu> we leenningen kan worden gedekt, dan zal men dus voor den idealen toestand komen te staan, dat het eindelijk gedaan zal zijn met voortdurend leenen voor Indische rekening Nu ook het tekort van onze eigen schatkist begint te slinken, zijn de financiëele vooruitzichten derhalve hoopvol ler geworden. De vraag is echter, of men thans van hoogerhond niet al te optimistisch is. De berekeningen van de vlootcommissie omtrent een geraamd deficit van 120 milüoen per jaar voor Nederland in de eerstvolgende jaren laat in dit opzicht ruimte tot ernstigen twijfel. Hoe het zij, de beurs heeft in elk geval de aankondiging van de nieuwe leeningsplannen niet ongunstig opgenomen, ook al omdat men zich er rekenschap van geeft, dat van een spoedige uitgifte van het geheele bedrag stellig geen spra ke zal zijn, doch dat veeleer, zooals ook reeds in de laatste jaren het geval was, alleen bij gun stige gesteldheid der markt af en toe een deel der leening hier of in het buitenland zal worden geplaatst. De stemming voor dc Indische leenin gen zoowel als voor onze eigen staatsfondsen, is dan ook vast gebleven, in opmerkelijke tegen stelling met de rest der fondsenmarkt, die voor al gedurende de eerste dagen der week een flau' aanzien heeft gehad. Vlak vóór den Hemelvaart- dag is hierin eenige wijziging gekomen, dank zij betere New Yorksche slotkoersen, waarvoor on ze markt altijd bijzonder gevoelig is. De grond stemming blijft echter traag, wegens de diep gaande po'itieke onzekerheid en de ontstemming, die door het Fransche antwoord op de Duitsche nota inzake de oorlogsschatting is verwekt. Men kon te dien aanzien geheel in het midden laten, of het Duitsche aanbod al don niet een de lijken grondslag voor verdere besprekingen aanbood, m.a.w., of het aangeboden bedrog vol doende kon worden geacht in verhouding tot Duitschland's betaüngscapiciteit eener en Frank rijk s geldbehoefte anderzijds, en ook de vraag, of de aangeboden waarborgen al dan niet n!<_ reëel kunnen worden beschouwd, kon voor het oogenblik terzijde worden gesteld. Het feit doet zich echter voor, dat over al deze punten nader to spreken zou zijn geweest en dat het Duitsche aanbod, naar men mag aannemen, ecnigszins als een proefballon bedoeld was, juist om zulke besprekingen uit te lokken, en derhalve de Ruhrkwestie over het doode punt heen te Bren gen. Niet alleen in Duitschland is nu nieuwe verbit tering gezaaid door het Fransche antwoord, dot verdere onderhandelingen op zijn minst geno men uiterst moeilijk mankt, maar ook in Enge land blijkt men ten zeerste ontstemd over het feit, dot Frankrijk en België zelfstandig geant woord hebben, zonder hun vroegere bondgenoo- ten te raadplegen. Deze ontstemming is zelfs tot uiting gekomen in een officiëele verklaring der Britsche regcering in het Parlement, waarin ge zegd wordt, dot de Engelsche regcering „dc naar het haar voorkomt onnoodige overhaasting van dezen stap" betreurt. Wie gewend is, diplomatieke bescheiden te le zen, kan niet betwijfelen, dat deze uitdrukking op een nieuwe verkoeling der Fransch-Engelsche betrekkingen wijst. Bovendien voegde de En gelsche regeering hieraan toe, dat ook Italië op hetzelfde standpunt staat. Vroeg of laat zal het toch tot nieuwe besprekingen moeten komen, ook omtrent het vraagstuk der intergeallieëerde schulden. De athospheer, waarin die besprekin gen zullen worden gehouden, wordt er door de ze geschillen tusschen de vroegere bondgenoo- len niet beter op. Ook de opzienbarende uitspraak von den Fran sche krijgsraad, waardoor de voornaamste di recteuren der Krupp-fabrickcn, ook Baron Krupp von Bohlen und HaSbach zelf, die n.b. vrijwillig uil Berlijn was overgekomen, om getuigenis af te leggen, tot gevangenisstraffen van 15 h 20 jaar zijn veroordeeld, zal wol allerminst in staat zijn, om dc bestaande verhoudingen te verbete ren. Intusschen is het opmerkelijk, dat deson danks de daling van de Mark in de afgeloopen week geen verdere vorderingen heeft gemaakt, zoodat de Duitsche Rijksbank thans eenig suc ces heeft te boeken in haar strijd, om de verdere depreciatie van de Mark te voorkomen. Toch is het eindresultaat tot nu toe vrij pover, als men bedenkt, dat de noteering tiots het opofferen van een deel van de goudschat, het drastisch optreden tegen de valuta-speculatie etc., thans nauwelijks de helft bedraagt var. een maand ge leden. In verband met de mogelijkheid, dot deze te ruggang van den Markcnkoers dc valuta-concur- rentie weder zal verscherpen, is de stemming voor verschillende industriëelc waarden hier ter beurze zwakker geweest. Ook in anuer op zicht draagt de toestond in Duitschland hiertoe bij. Voor de groote Jurgens-comBinotie b.v. kon de positie er niet beter op worden, wanneer men bedenkt, dot èen groot gedeelte harer fa brieken in het bezette gebied is gelegen, en dat men daar tusschen homer en aambeeld zit wat betreft de Fransche voorschriften inzake het aanvragen van vergunningen voor in- en uitvoer etc., en het Duitsche verbod, om aan die voor schriften te voldoen. In het jaarverslag der Rotterdamsche Bank- vereeniging, welke zulke nauwe relaties met on ze industrie onderhoudt, komt dan ook geen op timistische toon tot uiting, in tegenstelling met het vorige jaar toen deze bonk zich met wat meer vertrouwen over de toekomst uitliet. Be grijpelijk is die frontverandering natuurlijk wel, in het licht van de complicaties, die door de be zetting van het Ruhrgcbied zijn ontsaan. In elk geval wijst zij er echter op, dot men zich nog geen illusies behoeft tc maken omtrent het tem po van het herstel von het zakenleven hier te lande. De bank zelf heeft, evenals onze andere bin nenlandsche instellingen op dit gebied, nog vrij gunstig gewerkt. Haar relaties blijken zich ver der te hebben uitgebreid, en een dividend van 6% na ruime afschrijvingen is onder de tegen woordige omstandigheden stellig niet onbevre- digend. Echter moet men hierbij in aanmerking nemen, dat die winst voor een deel afkomstig is uit het belang-rijke verschil tusschen de lage rente, die thans op deposito's wordt betaald, on de betrekkelijk hooge interest die onze banken voqr vrijüggende gelden kunnen maken door belegging in schatkistpapier. Naarmate de consolidatie der vlottende schuld vorderingen maakt, moet deze bron langzamer hand opdrogen. Wanneer het niet gelukt, intus schen in het zakenleven weder emplooi te vin den voor deze bedragen, dan zou de rentewinst op den duur dus aanmerkelijk moeten verminde ren. Natuurlijk is dit nog slechts een kwestie van een eenigszins verdere toekomst, waarin leeds veel ten goede kan zijn veranderd. Niet temin blijft het echter begrijpelijk, dat de banken onder deze omstandigheden op een verdere be perking harer onkosten bedacht zijn, al zal dit, zooals in het verslag der Rotterdamsche Bank- vereeniging wordt opgemerkt, geenszins gemak- keii* zijn, door de belangrijke bezuinigingen, die reeds in het afgeloopen jaar zijn tot stand gebracht door ontslag van personeel, verlaging van salarissen en het invoeren van machinale methoden bij de boekhouding etc. Wet onze markt wel in het bijzonder heeft ont stemd, was de nieuwe scherpe daling in de aan- deelcn der Koninklijke Petroleum Mij. Voor een deel vond deze haar oorzaak in de zwakkere hou ding der New yorksche beurs, niet alleen vooi oüe-, doch oofc voor andere fondsen, voor een ander deel echter in geruchten omtrent plannen tot betaling van het slotdividend in scrip. Eeni ge jaren geleden zou men hierover hebben geju beld. Elke vermeerdering van den pnpiervoor^» raad bij aandeelen Koninklijke beteekende een overeenkomstige rijzing in het koersniveoa. Thans is het echter wel zek*», dat dit niet het geval zal zijn, daur men de naaste toekomst der Koninklijke ter beurze ecnigszins sceptisch blijft beoordeelen, zoolang geen zekerheid be staat omtrent het resultaat der pogingen tot vermeerdering der productie in Mexico, welke zoo ernstig heeft geleden door het binnendrin gen van zout water in een groot aantal der oude bronnen. Natuurlijk is het bij de Koninklijke altijd de kwestie van „wat men ziet en niet ziet". Tegen over den teruggang der productie in Mexico staat b.v. een belangrijke vermeerdering der olie bronnen in Britsch-Ncord-Borneo, waar de Ko- ninklijke-Shellgroep uitgebreide terreinen bezit. Het is echter dc vraag, in hoeverre die opweegt tegen de verlaging der Mexicaansche productie. Cijfers dienaangaande worden niet gepubli ceerd, maar dit juist maakt, dat in een tijd, waarin de stemming niet bijzonder optimistisch is, de koers van het fonds bijzonder gevoelig wordt voor ongunstige geruchten. Ook Konink lijke hebben zich echter later gedeeltelijk kun nen herstellen, dank zij hoogere New Yorksche slotkoersen. Dit was niet het geval met rubbcrwaardcr, welke voortdurend zeer flauw zijn geweest we gens het afbrokkelen der prijren van het ruwe product. Op het niveau van Tsh. T'?d. blijven de ze weliswaar nog altijd zeer loonend. Rubber noteert thans dubbel zoo hoog als enkele maan den geleden. Men ziet echter ongaarne, dat op de snelle rijzing een, zij het ook slechts gedeel telijke reactie is gevolgd, vooral nu de verhoo ging van het percentage van don vrijen uitvoer in de Britsche koloniën voor de eerstvolgende drie maanden de vrees opwekt, dat de rubber- markt aan een eenigszins greoter druk zal wor den blootgesteld. Tabakken zijn ook terugge- loopen, evenals scheepvaartwaarden. Rotterdam sche Lloyd waren goed prijshoudend, op de pu blicatie van het jaarverslag, waarin er speciaal op ge Wezen wordt, dat na voltooiing van het bouwpragromma, waarvoor de middelen ter be taling aanwezig zijn, de vloot voor een uiterst matig cijfer te boek staat. Ook in dit ongunsti ge jaar kan uit de winst nog T.70 millioen worden gereserveerd, en het naar verhouding1 bevredigende dividend worden beta'ald van 7%.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6