hulp von het slib der rivieren tot vruchtbare lan derijen weet te herscheppen. In den namiddag- werd een bezoek gebracht aan de vrucht enk weekerijeri van Mossalombardo. Ook hier werd het gezelschap door de eigena ren van enkele dezer tuinen op de meest harte lijke wijze ontvangen. Per auto werd de tocht voortgezet naar Fer- rora, alwaar de excursionisten onder de leiding kwamen van de „Fedciozionc Nazionole delle Bonifiche." Deze verocniging houdt zich bezig met het inpolderen van land in het gebied van de Po-della. Twee dagen werd in deze streken, die sterk aan het Holandsche polderlandschap herinneren, met automobielen rondgetoerd en verschillende belangrijke werken op waterbouw kundig en op landbouwkundig gebied bezich tigd. Op dezen tocht, waaraan ook door den Itali- aanschen onder-minister van Landbouw werd deelgenomen, hebben de Hollanders kunnen ken nismaken met het enthousiasme der Italianen. Op tal van plaatsen stonden de mcnschen langs den weg geschaard en juichten de bezoekers hartelijk toe, terwijl jonge meisjes bloemen in de auto's wierpen. De polder van Ferrora en een groot-grondbezitter boden op beide dagen de lunch en den middagmaaltijd oan, waaraan veelal 70—80 personen deelnamen en waarbij door velen het woord werd gevoerd en de wensch geuit, dot meerdere excursies zouden volgen, ook van Italianen nonr Nederland, op dat men elkaar beter zou leeren kennen en waar-, deeren, hetgeen een gunsligen invloed zou heb ben op de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. In den namiddag van den tweeden dag werd het gezelschop te Ghioggia door het water schapsbestuur van Venetië ontvangen, dot voor den tocht naar Venetië een boot ter beschikking stelde, aan boord waarvan door dit bestuur een maaltijd werd gegeven. In Venetië werd van de verschillende autori tehen afscheid genomen en wos de zeer leer zame en belangwekkende excursie ten einde. Zij zal ongetwijfeld bij alle deelnemers in aan gename herinnering blijven, en met genoegen kan worden vastgesteld, dot verschillende be langrijke betrekkingen zijn verkregen, waardoor in de toekomst mogelijkheden tot uitwisseling van producten zijn geopend. NEDERLAND EN HET WERELD-ZU1VEL- CONGRES IN AMERIKA. i.vhfen schrijft ons: De bereiding van en den handel m zui velproducten waren >oor ons land tot vóór ongeveer 40 jaar van betrekkelijk onderge schikte beteekenis en in hoofdzaak van loca len aard. Door dt* toepassing der fabriekma tige. zuivelbereiding en de vorderingen welke zoowel techniek en wetenschap als or ganisatie op dit gebied hebben gemaakt, heeft dit bedrijf zich in korten tijd ontwik keld tot een omvangrijke industrie en een wereldhandel welke voor ons land tot de voornaamste takken van volksbestaan kun nen worden gerekend. Nederland bezit thans ruim 950 zuivelfabrieken, groote zoowel als kleine, en die voor het meerendeel met de meest moderne hulpmiddelen zijn toegerust, terwijl, er de laatste vorderingen der weten schap op dit gebied toepassing in vinden. In enkele deelen des lands wordt de zuivelbe reiding nog op de boerderij uitgeoefend, zoo als de volvette kaasbereiding in Zuid- en Noord-Holland en Utrecht, ook in dit bedrijf vindon de moderne werkwijzen meer en meer toepassing. Voor 1922 kan de melkproductie van Ne derland globaal worden geschat op 4 mil liard Kg., waarvoor met gerustheid een waarde kan worden aangenomen van min stens 450 milHocn gulden. Boter, kaas en melkproducten behooren tot onze voornaam ste uitvoerartikelen: in 1922 werd van deze producten uitgevoerd voor een waarde \an ruim 136 milliocn gulden. Ook in andere landen zoowel in als buiten Europa heeft de zuivelindustrie de laatste jaren een groote vlucht genomen. Het is van ouds bekend, dat Denemarken en Nederland elkaar den voorrang op de wereldmarkt voor boter betwisten. Amerika is gedurende de oorlogsjaren van importeerend zuivelland overwegend exportecrend land geworden. Na den oorlog zijn het vooral Canada, Nicuw- Zeeland en Argentinië geweest, die door hunne goedkoopere producten de Europee- sche. zuivellanden vooral op de Londen6che markt, concurrentie hebben aangedaan. Evenwel, in zuivelproducten wordt thans zooals boven reeds werd aangestipt, een wereldhandel gedreven en door de grootere bekendheid, de nieuwere methoden van be reiding en bewaring, een goede organisatie van den afzet, alsmede door de modernisee- ring der vervoermiddelen, heeft de afzetmo gelijkheid voor deze producten met de ont wikkeling der industrie ongeveer gelijken tred gehouden; men kan ook zeggen dat het eene het gevolg is geweest van het andere. Vooral in Amerika wordt op echt Ameri kaansche wijze reclame gemaakt voor het ge bruik van melk en zuivelproducten, ten ein de op die wijze het debiet te vergrooten. Men is hiermede in Amerika begonnen toen de afzetmogelijkheid van zuivelproducten naar Europa, welke in de oorlogsjaren zoo sterk was toegenomen, na den oorlog, door het weer meer in de markt komen der Europce- sche zuivelproducten vrij plotseling sterk verminderden en het Amerikaansche vee houders. en zuivelbedrijf hierdoor een hevige crisis doormaakte. Dit heeft er ook ongetwijfeld toe bijgedra gen, dat men in Amerika het plan heeft op gevat tot bet organiseeren van een Wereld zuivel congres, waardoor uitwisseling van go dachten omtrent bereidingsmethoden, nieu we vindingen, systemen van bewaren, orga nisatie van den afzet en controle op de pro ducten kan plaats vinden door deskundigen uit alle zuivellanden der wereld. Voor het houden van het Wereld Zuivel Congres is opgericht de World's Dariy Con gress Association onder voorzitterschap van prof. H. E. van Norman, hoogleeraar aan den Landbouwuniversiteit te Washington, die het vorige jaar een reis naar Europa heeft gemaakt en toen contact heeft gezocht met de regeeringen en vooraanstaande licha men en personen op het gebied der zuivel bereiding, in verschillende landen, waaron der ook Nederland, Ook de Federation In ternationale de Laiterie, welke te Brussel is gevestigd en waarin een vijftiental op den voorgrond tredende zuivellanden zijn verte genwoordigd, is toen hij de organisatie van het congres betrokken en 2oedoende wordt er reeds gedurende oDgeveer een jaar ge werkt aan de voorbereiding van het Wereld Zuivel Congres, dat dit jaar van 2 tot 10 October te Washington, Philadelphia en Sy racuse N.V. zal worden gehouden. Dc officieele opening zal op 2 October te Washington plaats vinden en de belangrijk ste vraagstukken betreffende de zuivelindu strie zoowel op wetenschappelijk als com mercieel gebied als met betrekking tot de volksgezondheid zullen hier op 2 en 3 Oc tober aan dc orde komen. Op 4 October zal het congres te Philadelphia bijeenkomen, waar onder meer gedemonstreerd zal wor den op welke wijze do propaganda voor het gebruik van zuivelproducten ter bevordering der volksgezondheid iri Amerika wordt ge voerd en welke resultaten hiermede zijn be reikt.. Van 5 tot 10 October wordt bijeenge komen te Syracuse in den staat New-York, waar de 17e .Taarlijksche Nationale Zuivel Tentoonstelling wordt gehouden. In dc mor genuren zal hier het congres worden voort gezet. terwijl de namiddag, ph avonduren beschikbaar zijn voor tentoonstellingbezock en groepvergaderingen Het spreekt van zelf dat een zuivelland als Nederland bij het houden van een Wereld Zuivel Congres niet achterwege kan blijven. Ne de inleidende besprekingen met den voor zitter van het Congres, prof. van Norman, vyerd de voorbereiding tot deelname ter hand genomen door het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond waarin o.m. ver tegenwoordigd zijn dc? Algemeene Nederland, sclic Zuivelbond, de Vereeniging voor Zui velindustrie en Melkhygiëne en adere ver- eenigingen op het gebied Van de zuivelpro ductic en den zuivolexport, alsmede alle boter- en kaa%controlestations in Nederland. Ne bestudccring van het voorloopig pro gramma werden een aantal onderwerpen uit gekozen, waarover van Nederlandsche zijde inleidingen zouden worden gehouden of rapporten zouden worden uitgebracht. Dc Algemeene Nederlandsche Zuivelbond besloot inmiddels zijn voorzitter, den heer Dr. F. E. Posthuma, te VGravenhage, naar het Congres af te vaardigen, terwijl de Ver eeniging voor Zuivelindustrie en Melkhy giëne baai; secretaris, den heer G. J. Blink, te Noordwijk-Binnen als haar afgevaardig de aanwees, Waar heide personen ook zit ting hebben in bet bestuur van b.g Natio naal Comité, zullen zij tevens optreden als vertegenwoordigers van dit Comité. De rapporten, welke vanwege het Comité bij het Congres worden ingediend, zijn de volgende: 1. Het Zuivelondcnvijs in Nederland. Hierbij wordt een overzicht gegeven van het onderwijs in de zuivelbereiding aan dc Landbouwschool te Wageningen, door Prof. B .van der Burg, hoogleeraar aan die school, van het onderwijs aan de P.ijkszuivelschool te BoJsward en de Vakschool voor Kaasma kers. te Hoorn, door Dr K. M. van der Zande, Inspecteur van het Landbouwonderwijs; van dc bemoeiingen der Rijkszuivelconsulentcn door Dr. A. J. Swaving, inspecteur van liet Zuivchvezen en van liet zuivelondcnvijs door cursussen vanwege de provinciale bonden van coöperatieve zuivelfabrieken alsmede de examens ingesteld door den Algemcenen Ne rf erlandschen Zuivelbond, door J. A. Geluk, secretaris van dien bond. 2. Het bijbrengen van een beter inzicht hij 'den producent iu de waarde van een beter product als middel om de verkoopwaarde te verhoogén, door Dr. L. T. O. Schey, Rijks- luivelconsulent voor Noord-Holland te Hoorn. 3. De Melk voorziening van de steden door G. J. Blink, secretaris van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne. 4. De wijze van werken bij den coöpera tieven afzet van zuivelproducten in Neder land en de resultaten welke, hiermede ver kregen zijn, door R. M. Veeman, onder-voor- zjtter van de Friesche Coöp. Zuivel Export Vereeniging te Leeuwarden. 5. Internationale regeling voor de bena ming der kaassoorten; meer uniforme nor men voor de vetgehalte-controle van kaas en uniforme methoden van onderzoek; b. kaascontrole; c. hotercontrole; d. verzameling van wettelijke regelingen voor kaas in dc verschillende landen. Deze onderwerpen zijn in een vier!al rap porten behandeld door Dr. A. J. Swaving». inspecteur van het Zuivelwezen, tevens Rijkszuivelinspecteur. 6 De beteekenis van de evenwichten in het stelsel „melkvet" voor de boterbereiding, door Dr. W. van Dam, diercteur der chemi sche afdeeling van het Rijkslandbouwproef station te Hoorn. 7. Kaasrijping, door F. W. J. Boekhout, di recteur der Bactercologische afdeeling van het Rijkslandbouwproelstation, te Hoorn. De onder 1, 4 pn 7 genoemde rapporten werden uitgebracht op speciaal verzoek van het Cengrcsbesluur, Het onder 3 genoemde rapport, is te beschouwen als een prae-ad- vies, daar de heer Blink dit onderwerp zelve op liet Congres zal inleiden. Ook dc rappor ten onder 5 zijn als zoodanig te beschouwen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dc heer Swaving zijn onderwerpen zelf zal kun nen inleiden, daar de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een verzoek van het Nationaal Comité om den heer Swa ving voor rekening der Regeering het con gres te doen bijwonen, geweigerd heeft. Dit is zeer te. betreuren, daar de onderwerpen betreffende internationale regeling der kaas. en hotercontrole voor een land als Neder land van het grootste belang zijn, en het spreekt vanzelf dat een onderwerp dat op het Congres wordt ingeleid en verdedigd, veel beter tot zijn recht, komt dan wanneer hierover alleen een rapport wordt ingediend zonder meer. Behalve dc zooeven genoemde afgevaardig den der groote zuivelorganisaties zullen van uit Nederland waarschijnlijk nog aan het Congres deelnemen eenige vertegenwoordi gers van machinefabrieken en importeurs van zuivelwerktuigen, terwij 1 ook deelname van vooraanstaande personen op het gebied van landbouw en veefokkerij kan worden verwacht. Nederlandsche Monsterkamer te Winnipeg. Men meldt ons: Op initiatief van het Bestuur der Nederl. Ver. voor Tentoonstellingsbelangen heeft op 14 deer in een der zalen van het departement van Ar beid, Handel en Nijverheid een bespreking plaats gehad, aan welke o. o. deelnamen de heer Droogleever Fortuyn, vice-consul der Neder landen te Winnipeg, vertegenwoordigers van fa- br ikon ten-'vereen igingen, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Giavcnhage en verschillende fabrikanten. De heer H. F. R. Snoek, secretaris der Ned. Ver. voor Tentoonstellingsbelangen, zette het doel van deze bespreking uiteen, n.l. om aan de hand van de voorloopige inlichtingen, ingewon nen door genoemde Vereeniging, met belang hebbenden nader van gedachten te wisselen om trent de wen schel ijk hei d cn de mogelijkheid tot het oprichten van een Nederlandsche monster kamer, met daaraan verbonden handelsvoorlich- ting-buieau, in Winnipeg (Canada). Uit de inlichtingen door den heer Droogleever Forluyn verstrekt en van welke de aanwezigen met groote belangstelling kennis namen, bleek dat voor verschillende Nederlandsche artikelen aldaaT een goede kans voor afzet bestaat. Het plan, als voorloopig ontwikkeld door de Ned. Ver. voor Tcntoonstellingsbelongen, on dervond bij de aanwezigen veel belangstelling en verschillende aanwezige fabrikanten verklaar den zich in beginsel tot medewerking bereid, terwijl zij, die bepaalde groepen vertegenwoor digden, op zich nomen deze bespreking ten spoedigste onder de aandacht van hun leden te zullen brengen. Verder werd besloten, dat ter plaatse nog nadere inlichtingen zullen worden ingewonnen, "terwijl het in de bedoeling ligt, zoo spoedig als deze inlichtingen zijn ontvangen, hier te lande het resultaat van de bespreking aan de hier boven vermelde groepen is medegedeeld, een tweede bijeenkomst te doen plaats hebben. Inmiddels kunnen zij, die in dit onderwerp belang stellen, zich voot nadere voorlichting wenden tot het secretariaat van de Ned. Ver. voor Tcntoonstellingsbelongen, Bezuidenhout 97, Den Haag. j NED. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMW EGPERSONEEL. De tweejanrlijksche algemeene vergadering van dc Nederlandsche Vereeniging van Spoor- cn Tramwegpersoneel wordt dit jaar van 25 tot 23 Mei a.s. te 's-Gravcnhagc in den Dieren tuin gehouden In deze vergadering komen o.a. in behande ling een raport inzake nauwere organisatori sche verbinding van de Nederl. Vereeniging met den Centraien Bond van Transportarbei ders cn een voorstel van het hoofdbestuur tot het stichten van een Spoorweghuis, dat vol gens het voorstel, te Utrecht zol worden ge vestigd. Uit het verslag over de jaren 1921—1922, d ter vergadering in behandeling zol komen, blijkt, dat het ledenaantal der vereeniging van 20.7S4 op I Januari 1921 tot 21.754 op 1 Januari 1923 is gestegen. Dit is echter terug gang, vergeleken bij 1 Januari 1922, toen het Icdcn-nantai 25.223 bedroeg. Tiet aantal afdeelingen bedroeg op 1 Januari 1921, 1922 cn 1923 resp. 202.208.213. Procer.tsgewijze bestond dc vereeniging op 1 Januari 1923 vit 83.40 spoorweg- en 16.00 tramwegpersoneel. De verkeerde aangehouden. Wegens vaischheid in geschrifte heeft dc Rot- terdamsche rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf J. H. Brcems. Deze Breems had gepoogd op een onrechtmatig in zijn bezit gekomen kennisgeving een aangeteeken- den brief machtig te worden. Hij had indertijd papieren van een zekeren Aller weten machtig te worden en had zich onder dien naam laten veroordeelen. Toen het op ten uitvoer legging ven het vonnis aankwam, werd de echte Aller, die met de zaak niets te maken had gehad, aan gehouden. Deze moest op vrije voeten wordpn gesteld. En eerst later toen Breems voor een an der feit werd aangehouden, kwam de zaak uit. Hoe nauwgezet de rijksverzekeringsbank is. Een controlecrend geneeskundige van de Rijks verzekeringsbank vervoegde zich j.l. Zaterdag ten huize van een 70-jaiigen inwoner van Wcesp, die uitkeering genoot van dc Rijksver zekeringsbank in verband met een, hem eenige jaren geleden, als opperman overkomen onge luk. Het medisch onderzoek moest op Inst van de Bank geschieden, aangezien getwijfeld werd, of de kwaal, waaraan de man lijdende was, wei het gevolg was van het hem destijds overkomen ongeval. De toestand van den betrokkene was echter vnn dien aard, dat het onderzoek niet kon plaats vinden. J.l. Maandag overleed de man. Toen de directie van de Rijksverzekerings bank van dit overlijden kennis kreeg, werd een poging gedaan, om, vóór het stoffelijk overschot ter aarde zou zijn besteld, alsnog te doen vast stellen, of de kwaal, waaraan de gewezen opper man lijdende was geweest, aanleiding kon ge ven, dat aan de hond .van de bepalingen der On geval lcnwet-I92T, aun de weduwe pensioen zou moeten worden uitgekeerd. Men vernam echter, dot bedoeld onderzoek vóór de begrafenis niet meer mogelijk zou zijn, aangezien op last van den huisdokter, de teraardebestelling vervroegd was. De Rijksverzekeringsbank gaf echter nog geen kamp, cn wilde, niettegenstaande de betrokken persoon j.l. Woensdag reeds begraven werd, alsnog het lijk doen opgraven. Inderdaad is dit voornemen ten uitvoer ge bracht. Vrijdagochtend vervoegde zich te Weesp een dokter, in opdracht van de Rijksverzeke ringsbank en vroeg aan burgemeester Cleverin- ga, in zijn kwaliteit van hulp-officier von justi tie, verlof, het lijk te mogen doen opgraven. Het gevraagde verlof werd verleend, en dc dokter heeft zich zekerheid trachten tc verschaf fen, of de weduwe, wettelijk aanspraak op uit keering kon laten gelden. De Rijksverzekeringsbank mag zeker nimmer meer verweten worden, dat zij op losse gronden uitkeering verstrekt, zegt de Gooi- en Eemlan- der. Financieel Overzicht. Er is tijdens de conferentie van Genua door tal van correspondenten van buitcnlandsche bla den beweerd, dot de vraagstukken, waarover het bij de openbare besprekingen liep, eigenlijk slechts matige belangstelling trokken bij de krin gen der conferentie zelf, en dat het in hoofd zaak om heel wat anders ging, n.l. over de kwestie der Russische petroleumbelangen. Die voorstelling van zaken is destijds van onderen kant sterk overdreven genoemd. Berichten, vol gens welke de Koninklijke Shellgroep achter de schermen onderhandelingen had gevoerd met de Russische gedelegeerden, en dat een contract zoo goecl als afgesloten zou zijn, werden offi cieel tegengesproken. De gehcele zaak scheen hiermede te zijn afgedaan. Zulks te meer, om- dot, geheel in tegenstelling met de geruchten, volgens welke de Koninklijke Shellgroep, echter den rug der Standard Oil Company om, belang rijke concessies in Rusland zou hebben trcchten te verwerven, spoedig daarna bekend werd, dat tusschen deze beide groepen, alsmede dc ove rige oude petroleumconcessior.arissen in Rus land een contract gesloten was betreffende on derlinge samenwerking. Krachtens dit contract verbonden de deelne mers zich, zooals wij vroeger reeds mededeel den, om geen van allen nieuwe petroleumcon- cessies in Rusland te aanvaarden, zoolang geen bevredigende regeling met de oude concessio narissen zou zijn getroffen. Aan deze afspraak heeft men zich tot nu toe algemeen gehouden, althans in letterlijken zin. Niettemin wordt thans von vele zijden ernstig betwijfeld, of een van de twee voornaamste contractanten, n.l. de Ko ninklijke, zich ook aan den geest der afspraak heeft gehouden, nu zij met de Sovjets het be kende contract heeft afgesloten inzake den ver koop van Russische petroleum op een commis sie-basis. Het feit is niet weg te redenceren, dat de Koninklijke hierdoor de verkoop op zich neemt van „onteigende", d. w. z. gestolen, petroleum, wet in prir.cjpe nauwelijks verschilt van het aan vaarden van een concessie voot het exploiteeren de»- onteigende terreinen. De Koninklijke stelt zich cp het standpunt, dat zij tot het sluiten van dit contract gerechtigd was door dè weten schap, dat een der andere contracteerende par tijen op het punt stond, een soortgelijke over eenkomst met de Sovjets af te sluiten. Als dit juist is, werpt het wel een zonderling licht op de bedoelingen der contractanten, cn ook op dc tegenspraak der Koninklijke tijdens de conferen tie in Genua. In elk geval spinnen de Sovjets er zijde bij, daar zij blijkbaar het „verdeel en heersch" heb ben weten toe te possen. Ook voor de Konin klijke, die thans zonder verdere kosten van be teekenis tc maken, in bet bezit komt van een aanmerkelijk deel der Russische olie-voorraden, kan deze overeenkomst niet anders dan voor- deelig zijn. Het contract beperkt trouwens de zen verkoop niet tot de eerste 100.000 ton, maar voorziet ook in verdere verkoopen, in het geheel gedurende een periode van tien jnor, zoodat men wel mag zeggen, dat de Konink lijke Shellgroep, indien de tegenwoordige ver houdingen in Rusland bestendigd blijven, zich voor de eerste decenniën een monopolie daar tc lande heeft verzekerd. Hoe men ook moge denken over dc beteekenis van het bovenbedoelde contract, en bijgevolg over de houding der Koninklijke bij het slui ten der overeenkomst met de Sovjets, in elk ge val is het zeker, dat hieruit voor dc maatschap pij aanzienlijke voordcelen kunnen voortvloeien, wanneer het gelukt, de Russische petroleum- productie belangrijk boven het tegenwoordige niveau op te voeren. De Russische regeering zelf zal hiertoe echter wel in afzic-nbaren tijd niet de noodige middelen kunnen verstrekken. Het 'ligt dus voor de hand, dot de Koninklijke haar deze zal voorschieten tegen behoorlijke waai borgen, als hoedanig om te beginnen reeds de in consignatie te ontvangen petroleumvoor- raden zullen kunnen dienen. Het ligt blijkbaar in de bedoeling, inderdaad dezen weg uit te gaan. Dit valt af tc leiden uit het feit, dat in Londen een nieuwe Russisch- Engelsche pctrolcummaalschappij is opgericht, met een kapitaal van 1.25 millioen, waarin de Koninklijke-Shellgroep voor de helft zal parti- ripeeren, en die blijkbaar verband houdt met het financieren der Russische olie-voorraden. Mis schien is dit wel een aanwijzing omtrent de al gemeene lijnen voor het herstel van het produc tieve leven in Rusland. Men kan zich deze, in dien de Bólsjewiki aan het bewind blijven, toch moeilijk anders denken dan in den vorm vnn concessies aan het particuliere kapitaal, dat hiertegenover geld voor den economischen op bouw beschikbaar zal stellen, nu het zeker is, dat hiervoor geen geld uit de schatkist der Wcst-Europeesche Mogendheden beschikbaar zal komen. Alleen zou het bedenkelijk zijn, wanneer der gelijke overeenkomsten algemeen op zulk een basis zouden worden afgesloten, dat de oude bezitters feitelijk onteigend bleven. In dit ge val toch zouden de Sovjet-autoriteiten in dit op zicht hun doel hebben bereikt, en zou al het verzet der Groote Mogendheden tegen' een er kenning van het Bolsjewistische Gouvernement, tenzij de oude eigenaren in hun rechten werden hersteld, vruchteloos moeten blijven. Hoe zich de politieke verhoudingen tusschen West-Europa en de Sovjets verder zullen ont wikkelen, blijft overigens toch nog een open vraag. Het heeft er langen tijd uitgezien, alsof Engeland en Rusland in een intiemer hnndels- verhouding zouden treden, ondanks de door de iBolsjewiki gevolgde practijken. Van Engelsche zijde bestonden hiervoor twee goede redenen, in de eerste plaats de wensch, om den Brit- schen handel uit tc breiden, teneinde te ontko men aan de gevolgen van de economische crisis, en daarnevens het streven, om Rusland s poli tieke vriendschap tc koopon, teneinde beveiligd te zijn tegen Russische intriges aan de grens van Britsch-Indië etc., die anders met stelligheid moesten worden verwacht. De handelsovereenkomst, die op grond van deze overwegingen tusschen Rusland en Gcoot- Brittannië is afgesloten, heeft echter niet aan haar doel beantwoord. Rusland is ondanks al les blijven intrigeeren, en het treedt bovenaien in den laatsten tijd actief op tegen de Engelsche vischvangst in de nabijheid der Russische kust etc. Vandaar, dat het Britsche Gouvernement thans een scherpe nota tot Rusland heeft ge licht, waarin gedreigd wordt met het verbreken der /handelsovereenkomst. Men heeft zich in Engeland over deze nota vrij bezorgd gemaakt, omdat men vreesde, dat er verdere politieke complicaties, eventueel zelfs een nieuwe oorlog met Rusland, uit zouden kunnen voortvloeien. Dit laatste is echter door dc Engelsche regee ring positief tegengesproken. Bovenndien heeft Rusland in zijn antwoord eenige stappen tot toenadering gedaan, al is het niet ingegaan op het Engelsche ultimatum. In het Britsche Huis van Afgevaardigden heeft de nota aanleiding gegeven tot scherpe debat ten, waarbij vooral de Arbeiderspartij zich sterk heeft verzet tegen een breuk met de Sovjetre- geering. Hoe het verder in dit opzicht zal afloo- ]>en, valt nog niet met zekerheid ie zeggen. In elk geval echter acht men thans in Engeland het grootste gevaar voor ernstige complicaties geweken. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de Londensche beurs, die zich aanvankelijk de ge beurtenissen sterk heeft aangetrokken, later een betere houding aan den <lag is gaan leggen. Hiertoe heeft ook de hoop bijgedragen, dat het tenslotte toch nog lot nieuwe bespreking inzake de Ruhrkwestie zal komen. Schijnbaar verspert de Engelsche nota, in antwoord op het Duitsche aanbod betreffende de oorlogsschat ting, hiertoe vrijwel den weg, daar aan Duitsch- land in de meest barscho bewoordingen verwe ten wordt, dat dit aanbod volstrekt onvoldoende is geweest. In werkelijkheid mag men echter aannemen, dat deze scherpe uitingen alleen die nen, om voot de Fronsche regeering den pil te vergulden, dat Engeland naar een gelegenheid tot interventie zoekt. Niet onduidelijk geeft En geland te kennen, dat het niet afkeerig zou zijn van Duitsche aanbiedingen, indien deze verder gingen en nauwkeuriger waren gespecificeerd. Men heeft zich in Duitschland deze wensch ten nutte weten te maken. Reeds heeft het Rijks- kabinet vergaderd. Binnenkort kunnen wij dus een nieuwe Duitsche nota verwachten, zoodat de draad der onderhandelingen nog geenszins is afgebroken. Dit is trouwens maar goed ook, wanneer men ziet, dat de toestand in het Rurhgcbied zelf hoe langer hoe ernstiger wordt, en dat de noodza kelijkheid van een beëindiging van den strijd, die zich daar afspeelt, zich bijgevolg hoe lan ger hoe ernstiger opdringt. Er gaat geen dag voorbij, waarop aan den Ruhr niet belangrijke economische waarden worden vernietigd, en het leger van werkloozcn, door het in beslag nemen van onderhandelingen, verder wordt uit gebreid. Door het bezetten van een der voor naamste chemische ondernemingen, de Höh- ster Farbwerkc, zijn, naor gemeld wordt, alleen al T2000 arbeiders buiten werk gekomen. De Badische Anilinfabrieken, die eveneens deze week door de bezettingstroepen in bezit zijn genomen, hebben zeker een niet geringer aan tal werklieden in dienst, terwijl ook in ver schillende andere fabrieken, waar het bedrijf tol dusverre op gang was gehouden, in de af- geloopen week het werk is stopgezet. De bedragen, die door de Duitsche regee- ring moeten worden verschaft voor het verlee- ncn van steun aan het Ruhrdistrict worden dan ook hoe langer hoe grooter. De bil jettenpers kan er bijkans niet meer tegen op werken, en de pogingen, om door het belecren van den goud voorraad der Duitsche Rijksbank den koers der Rijksmark op peil te houden, zullen als er in den toestand in het Rurhdistrict niet een ver andering intreedt, binnen niet te langen tijd wel moeten worden stopgezet, wegens het uitgeput raken van 'het bcleeningsobject. Dat de Rijks bank reeds thans niet meer in staat is, haar steimactie in voldoenden omvang tc handhaven, blijkt wel uit het voordurend verder afbrokke len van den Mark enk oers, die in de afgeloopen week weder op hetzelfde noodpeil van ruim een halve cent per 100 is aangeland, als tijdens de crisisdagen van einde Januari j.l. De fondsenmarkt ondervindt nog in sterke mate den invloed van de onzekere politieke ver houdingen. Hieraan is het den ook wel toe te schrijven, dot de in het midden der week inge treden vastere stemming zich vrijwel beperkt heeft tot de olie-afdeeling, waarvan zij was uit gegaan, en dat de handel in het algemeen bin nen enge grenzen is gebleven. De betere stem ming in de olie-afdeeling hield eenerzijds verband met het bekend worden van de nadere bijzon derheden betTeffer.de het contract der Konin klijke met de Sovjet regeer ing, waarvan wij hier boven melding maakten. Daarnaast, en wellicht In nog grootere male, werd de koers gunstig beinvloed door de half-officicele mededeeling, dat het door de Koninklijke uit te keeren slot- dividend niet onbevredigend zal zijn, en dat dit niet zal worden uitgekeerd in „scrip", doch in contanten. De tijd, dat alleen maar het gerucht, dat dc Koninklijke het dividend in den vorm van een bonus-aendeel of gedeelte daarvan zou uitkeeren, een ongebreidelde rijzing in het fonds veroorzaakte, ligt wel ver achter ons. Thans zou men hierin slechts een bewijs van onmacht gezien hebben en het wantrouwen, dat reeds bij vroegere gelegenheden tegen de „papierwin kel" der Koninklijke is opgedoken, zou er door zijn vergroot. Verwacht wordt, dat het slotdividend thans hetzelfde zal bedragen als het vorige jaar, nl. T6 waarbij er echter rekening mede is te houden, dat het interim-dividend dit jaaT 10 heeft bedragen, tegen 15 in het vorige jaar, zoodat de totale uitkeering toch 5 kleiner zou zijn dan over 1921. Na de berichten betref fende den ongunstigen gang van zeken in Mexi co, die zelfs het vermoeden hadden doen op komen, dat in het geheel geen slotdividend zou worden uitgekeerd, valt dit resultaat echter nog aanmerkelijk mede. Tegen het einde der week is een bericht bin nengekomen, waaruit valt af te leiden, dat de Amerikaansche regeering haar in den laatsten tijd tegenover de Koninklijke-Shell aangenomen vijandige houding gewijzigd heeft. Gemeld is n.l., dat na het appël van de Roxana Petroleum Corporation, een Amerikaansche ondermaat schappij der Koninklijke, de bepalingen herroe pen zijn, waarbij het aan buitenlanders verboden was, minerale rechten te verkrijgen op terrei nen, toegewezen aan Amerikanen. Onder den invloed van dit bericht kon de goede houding voor Koninklijke vrijwel gehandhaafd blijven. Cultuurwaarden hebben een lusteloos verloop gehad, 'hoewel de ondertoon vast is gebleven, mede op de aankondiging van een slotdividend door de Handelsvereeniging „Amsterdam" van 15 Bij de uitkeering van het interim-divi dend van 15 in het begin van December j.l. had de directie medegedeeld, dnt kon worden gerekend op eenzelfde totooldividend als over 192T, toen 25 werd betaald. Blijkbaar heeft de directie der H. V. A. dus in de wijziging tengoede, die in dc laatste maanden op de sui kermarkt is ingetreden, aanleiding gevonden tot het uitkeeren van een hooger dividend don aan vankelijk in de bedoeling heeft gelegen. Van de overige afdeelingen is 'weinig bijzon ders te melden. Van scheepvaartwaarden wa ren Koninklijke HoHandsche Llovd iets hooger, in verband met een bericht uit Berlijn, waaruit valt af te leiden, dat de door de Duitsche re geering te betalen schadevergoeding voor het ijdens den oorlog getorpedeerde s.s. „Tubantia" minstens 7 XA millioen, waarschijnlijk echter wel meer zal bedragen. Aangezien echter niet bekend is, welk deel hiervan aan assuradeurs, en wat aan de maatschappij zelf ten goede zal komen, vallen hieruit vooralsnog geen conclu sies te trekken. Een scherpe daling, nJ. von 200 op 180 heeft plaats gevonden in de aondeelen der Ne- cerlandsche Bank, op de mededeeling, dat over 1922 slechts een dividend van 7.2 zal wor den u'tgekeerd, tr; ?n 15.8 in het vorige jaar. Deze verlaging houdt verband met het feit, dat een aanmerkelijk bedrog van dc winst be stemd moet worden voor een bijzondere reserve.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6