SPORTNIEUWS SPORTHOIS ROKKING STADSNIEUWS. SS05 0710 12712 T5206 17682 *0388 2*2783 ÜJS 2771 12745 15269 17706 2044* 2*2839 3507 6742 9//4 12783 1535$ 17788 90184 3533 6704 9776 12794 1-5-371 17800 20516 22803 3587 6809 9797 1279.5 ].YW5 17829 222914 5621 £802 12836 1 5102 1 7934 22915 Verbond von Ned. Fabrikontcnvercenigingen. Het Verbond van Nederlondsche Fabrikanten- Vereenigingen zal in algemeene vergadering bij eenkomen op Woensdag 50 en Donderdag 5T Mei a.s., in de cabarctzaal van Hotel Kurhaus te Schcveningen. In dc nnmiddagzilting op Woensdag 30 Mei a.s., die te 2 uur aanvangt, zal nu ufdoening van huishoudelijke zaken prof. mr. dr. G. W. J. Biuins, hoogleeraar aan de Nederlondsche Han- delshoogeschool te Rotterdam, een rede houden over het onderwerp: „Wat vertraagt hier te lande het economisch herstel". Spr. zal deze vraag achtereenvolgens toetsen aan: de staatsuitgaven, den rentestand, de wis selkoersen, het loonniveau, de werkloosheidscij fers. Bijna overal blijkt zich ten onzent, in ver gelijking met andere landen, een tekort te ver- toonen in veerkracht en elastische aanpassing. Spr. tracht hiervan de oorzaken op te sporen en zet de consequenties van den huidigen toe stand uiteen In de voormiddagzitting, die te 11 uur aan vangt, zal Donderdag de heer Ir. J. Goudriaan Jr., directeur van het Centraal Normalisatie bureau te Delft, het onderwerp behandelen: „Groepen uit de methoden der moderne bedrijfs leiding". De inleider stelt zich voor dit onderwerp als volgt te behandelen: De moderne bedrijfsleiding moet niet be schouwd worden als iets fonkelnieuws, maar als een meer stelselmatig geleide verdere ontwikke ling van hetgeen in de practijk van het bedrijfs leven reeds gedurende vele tientallen jaren is gegroeid. Een paar belangrijke punten worden iets uit voeriger besproken: 1. Transport. De eigenlijke arbeidsverrichting i9 in de meeste industrieën vastgelegd in goed geconstrueerde machines. De taak van den be drijfsleider is dan hoofdzakelijk deze zoo aaneen te schakelen in de organisatie, dat zij het ideaal van een automatische fabriek zoo dicht moge lijk benaderen. Voorbeelden uit de verschillende industrie-takken. 2. Normalisatie. Normalisatie van afmetin gen en kwaliteiten als middel om de continuïteit van de fabricage te vergrooten en den weg vrij te maken voor massaproductie. Beteekenip voor de machine-industrie. 3. Kostprijsberekening. Wenschelijkheid om zich bij den opbouw van den kostprijs niet al leen tc bepalen op geldswaarden, maar vooral op hoeveelheden van grondstoffen, hulpstoffen en arbeid, welke per eenheid van product worden verbruikt. De bepaling en het gebruik van „Standards" voor deze hoeveelheden. Eenmaal opgestelde standards telkens te vergelijken met de praktijk van het bedrijf. Beteekenis voor het bouwbedrijf; 4. Psycho-techniek. De uitvoering van Tests In de fabriekslaboratoria; controle daarop door de ervaring in het bedrijf. Industrieën voor ■welke deze methode in de eerste plaats in aan merking komt. 4 Donderdagmiddag te 2 uur zal de heer mr. dr. baron Borret, S. J., professor aan het Berg manscollege te Oudenbosch, een rede houden over het onderwerp: „De ondernemer en de ethiek". De inleider neemt tot grondslag voor zijn betoog de volgende, overwegingen: Hoewel de ondernemersstand voornamelijk in de behartiging der economische belangen van het maatschappelijk leven zijn beteekenis vindt, wil dit toch volstrekt niet zeggen, dat hij buiten den invloed van het zedelijk leven zou staan. Gelijk elk afzonderlijk lid en elke andere groep der gemeenschap, zoo draagt ook de onderne mersstand, voornamelijk door het invoegen der zedelijkheidsplichten, bij tot het algemeen wel zijn dot uit de organische samenwerking van alle maatschappelijke bestanddeelen moet opbloeien. Voor den ondernemer komen de maatschappe lijke zedelijkheidsplichten in het bijzonder hierop neer, dat hij zijn hoogsto ideaal en het einddoel van zijn leven niet zoeken moet in den louter stoffelijken kant van zijn economischen werk kring, dot hij de belangen der anderen niet mag opofferen aan zijn eigen egoïsme en dat hij tegenover de arbeiders de noodige toeschietelijk heid en voorkomendheid moet betoonen, opdat ook voor hen de zedelijke beteekenis van het maatschappelijk leven kunne gelden. Het standbeeld van Willem II. Naar de Rsb. verneemt, zijn thans de gelden voor het nieuwe ruiterstandbeeld van Koning Willem II te 'sGrovenhage bijeen, zoodat bin nenkort tot de plaatsing zal worden overgegaan. Het ontworpen voetstuk is thans ter goedkeu ring gezonden aan de Schoonheidscommissie, die er eenige bezwaren tegen heeft en waardoor de totstandkoming eenigszins wordt vertraagd. Ook omtrent de plaats waar het standbeeld zal worden opgericht, is nog geen overeenstem ming. Verder vernam het blad, dat het oude beeld intact blijft en zal worden overgedrogen aan het gemeentebestuur van Tilburg, dat op het bezit van dit beeld zeer veel prijs stelde. Stand van dc kersen en dc kruisbessen. Het onderstaande overzicht betreffende den stand der kersen en der kruisbessen op 19 dezer is, onder medewerking der rijkstuinbouwconsu- lenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Kersen. De stand der kersen loopt in de ver schillende streken en zelfs in de onderscheiden boomgaarden in een zelfde streek aanmerkelijk uiteen. Dc oorzaak hiervan moet voornamelijk worden gezocht in de vorst, welke op sommige plaatsen veel, op andere plaotsen minder schade aanrichtte, hetgeen voor een deel afhing van den meer of minder beschutten stand der boomen. De late kersen, welke het vroegst bloeien, had den over het algemeen het meest van vorstscha- de te lijden. Meestal was in jonge boomgaarden de vorstschnde grooter dan in de oudere. Ook het koude weer der laatste dagen, verge zeld met regen, wind en hagelbuien, richtte na deel aan aan het gewas. De stond der vroege kersen is zeer goed op Zuid-Bevelond; goed in Utrecht en te Bergen op Zoom; vrij goed tot goed in Gelderland; vrij goed in Zuid-Limburg, op Walcheren en in het Land van Heusden en Alteno; matig te Uden e. o. en vrij slecht in de Lijmers. De late kersen staan goed in Utrecht en het grootste deel van Gelderland; vrij goed in de Bommelerwaard en Zeeland en het Land van Al- tena; matig in Zuid-Limburg, te Bergen op Zoom en Uden en in de Lijmers en vrij slecht in de Over-Betuwe. Kruisbessen. Nachtvorsten en koude winden brachten ook aan de kruisbessen nadeel toe; vooral waar de vruchtentuinen onbeschut liggen, was dc schade "aanmerkelijk en gingen de vruch ten aan den buitenkant der struiken grootcndeels verloren. Hier en daar treedt de bastaardrups op en licht schade aun. Meeldauw trad nog weinig of niet op. Waar aan bestrijding tegen rupsen voldoende zorg werd besteed cn de ligging niet ongunstig is, beloven dc kruisbessen een bevredigenden oogst. De stand is zeer goed in de Beemster en ooste lijk West-Friesland; zeer goed tot goed op Wal cheren; goed in Zuid-Limburg, op Zuid-Bsve- lond, te Bergen op Zoom, in het Rijk van Nijme gen, de Bommelerwaard en de Neder-Betuwe; vrij goed in de Lijmers en het Land van Altcna; matig in Utrecht, de Tielorwaard, de Over-Betu we en het Land van Maas Ên Waal en vrij slecht in Friesland. (St. Ct.) Uitsluiting. Te Noordwijkerhout is bij dc N.V. Timmer fabriek Doelma een uitsluiting geproclameerd, omvattend het geheele personeel, bestaande uit ongeveer 40 man. Dc werklieden hadden door betaling van het loon gedurende de erkende christelijke feestdagen en een regeling voor uit betaling bij ziekte geëëischt. H. V. C. in actie. H. V. C. is op een origineel idee gekomen, waarmede zij een groot succes zal bereiken. De verecniging heeft n.l. een prachti^n beker uitgeloofd voor die club, welke haar op cig**\ terrein de zwaarste nederlaag zal toebrengen. Hieruit volgt, dat de bezoekende club zeer sterk moet zijn, aar zij haar visite anders zelf wel eens met een nederlaag beloond zou zien. Als no. I verschijnt morgen 't Gooi uit Hil versum, dat o. i. al een aardige kans maakt om in plaats van ecne overwinning, met een neder laag uit Amersfoort te vertrekken. Noor verluidt hebben voorts voor deze aar dige wedstrijden ingeschreven B. V. V. (Den Bosch), R. C. H. (Haarlem), Feijenoord (Rot terdam) en Go Ahead (Deventer). Wij zijn benieuwd naar het veploop van deze ontmoetingen. Met een verdedigingstno als Smit, Stenden en Van Doorn is ook door de beste clubs geen hooge score te verwachten. Inmiddels dus oen prachtoefening voor H. V. C. Wedstrijdprogramma voor Zondag 27 Mei. Kampioenschap van Nederland. Haarlem R. C. H Be Quick. Deventer Go Ahead—Willem II. Westelijke Ie klasse. DordrechtD. F. C.—Ajax. Oostelijke 2e klasse A. ZwolleP. E. C.Heracles Oostelijke 3e klasse B. Borne BorneGermanicus. Hengelo Hengelo IIRigtersbleek II. Om den U. P. V. B.-wimpel. UtrechtUtrecht—H. V. C. II. IiANGESTIt \AT 80 TEE. ÏOO A'! KBSFOOKT Ziet onze schitterende Etalage WALLY SIGAREN en 0 vfrlangt neen ander merk 1 J Woningbouw V. I. O. S. B. en W. schrijven aan den Raad Bij besluit van uwe vergadering van IT Nov. 1919, no. 835, goedgekeurd door de Gedepu teerde Staten 'dezer provincie, den T5den De cember daaraanvolgende, Ie afdeeling no. 1051-890, werd aan de hier gevestigde woning stichting V. I. O. S. een grond- en bouwvoor- schot toegekend, ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen. Een 18-tal daarvan werd reeds gebouwd aan den Arnhemscheweg, terwijl thans een 30-tal in aanbouw zijn aan het Van Ostadeplein. Bij later verleende voorschotten aan bouw verenigingen is in het raadsbesluit tot het vcr- leenen van voorschotten een bepaling opgeno men, dat alle inkomsten en uitgaven van de stichting in (rekening-courant moeten loopen over de kas van de centrale boekhouding der gemeentebedrijven. Het komt ons wenschelijk voor ook voor de stichting V. I. O. S. dergelijke bepalingen te maken, waarom wij de eer hebben u voor te stellen tot dezen maatregel over te gaan, hetgeen mogelijk is, op grond van cb voorwaarde c 13 van het in den aanhef ge noemde besluit van uwe vergadering, luidende „De Raad is, onder goedkeuring van Gede puteerde Staten en den betrokken minister be voegd, nog zoodanige voorwaarden vast to stellen, als hij noodig zal oordeelen." Financiëel Overzicht. Het is wel merkwaardig, hoe het in de Tweede Kamer geloopen is bij de behandeling van het wetsontwerp tot het deelnemen in de Oostcn- rijksche reconstructieleening. Op zich zelf is het al bijna een uniek feit, dat een ^wetsontwerp reeds een paar dagen na de indiening 'n open bare behandeling komt en binnen een week tijds, indien er geen spaak in het wiel ware ge stoken, de beide Kamers der Steten-Generaal zou zijn gepasseerd. Een dergelijke snelle wijze van behandeling was tot dusverre alleen voor gekomen in de eerste oorlogsmaanden. Zij scheen sinds dien tijd wel voor goed tot het verleden tc behooren. Het pleit niet voor den spoed, waarmede aan het ministerie van buiten- landsche zaken wordt gewerkt, dat een ont werp, waarvan de hoofdtrekken al geruimen tijd hebben vastgestaan, eerst zoo laat bij de volks vertegenwoordiging kan worden ingediend, dat deze holderdebolder tot een beslissing moet komen, oindut anders de zaak, waarover het gaat, in casu de uitgifte der leening, reeds tot het verleden zou behooren op het oogen'blik, waarop het ontwerp asn de orde zou zijn ge steld. Nog exceptioneeler dan de voorbereiding van het ontwerp is echter de wijze, waarop het in de Tweede Kamer is begroet. Wij zijn er in de laatste jaren wel aan gewoon geraakt, dat ten aanzien van tal van ontwerpen, die al of niet in de „neutrale zóne" lagen, een diepgaand meeningsverschil bleek te bestaan tusschen verschillende frokties van de regecringsmeer- derheid. Het was echter tot nu toe niet voor gekomen, dot alle kopstukken der rcgecrings- pnrtijen cn tevens zender uitzondering alle leiders der oppositie-groepen, het undcrüng volstrekt eens waren, dat een van de regeering uitgaand voorstel volstrekt onaannemelijk was. Dit is thans geschied bij het Oostenrijksche leeningsontwerp. Niet dal men Oostenrijk niet wilde steunen in zijn pogingen, om zich finan cieel en economisth te rehabi'iteeren, maar links zoowel als rechts had men overwegend bezwaar tegen h.et voorstel der regeering, dal Nederland zou meedoen aan de garanties om trent dc blijvende onafhankelijkheid van Oos tenrijk. Het is met die garanties inderdaad een gek ding. Schijnbaar garandeert de Volkenbond, resp. de groep van Stater., die in de nieuwe Oostenrijksche leening deelnemen, de onaf hankelijkheid der Oostenrijksche republiek. In werkelijkheid heeft echter deze laatste zich moeten verbinden, om geen afstand van haar onafhankelijkheid te zullen doen, m. a. w. om zich niet bij Duitschland te zullen aansluiten. Als loon voor deze verbintenis hebben de En- tentelonden Oostenrijk een reconstructieleening toegezegd, die het land in staat zal stellen, om te trachten, binnen zijn tegenwoordige grenzen een nieuw economisch leven op te bouwen. Men mag sympathiek staan tegenover deze pogingen, waarin vooral oud-burgemeester Zimmermann zulk een actief aandeel neemt. Terecht kon echter de vraag worden gesteld of de voorwoorden, waarop de Ententelandcn zich tot hulp aan Oostenrijk bereid hebben ver klaard, ook voor Nederland gewicht in de schaal mag leggen bij het verleenen van hulp uon deze republiek. Algemeen heeft men in de Tweede Kamer die vraag ontkennend be antwoord. Men meent, dat wij ons buiten het politieke wespennest moeten houden, en niet Groote Mogendheidje, noch boeman tegenover Oostenrijk moesten spelen. Zwichtend voor die algemeene kritiek, heeft de regeering de des betreffende bepaling uit het ontwerp gelicht, zoodat wij thans aan Oostenrijk een deel van zijn nieuwe leening garandeeren, zonder daar aan politieke voorwaarden te verbinden. Voor een klein land als het onze, dat geen belang heeft bij behoud of wijziging der tegen woordige politieke constellatie van Midden- Europa, schijnt dit inderdaad de aangev/ezen weg, al is het natuurlijk jammer, dat wij ons t^ians in dit opzicht niet hebben kunnen aan sluiten bij den Volkenbond, en al kunnen er theoretisch wel eenige verwikkelingen ontstaan uit het feit, dat wij een leening verstrekken uan een Staat, omtrent welks voortbestaan geen zekerheid is verkregen. Die zekerheid mist men echter ook bij leeningen aan andere staten, zoo- dnt wij er in dit opzicht met onze garantie niet slechter aan toe zijn dan bij kredietverstrek king aan onverschillig welk ander land. De kans, dat Nederland aan deze garantie geld te koTt zal komen, is overigens niet heel groot, omdat de leening speciaal onderpand ontvangt in den vorm van inkomsten uit het tabaksmo nopolie etc., welke althans op het oogenblik een ruime overdekking laten. Terwijl er misschien redelijke kans bestaat, dat dank zij deze financieele hulp Oostenrijk het tenslotte zal kunnen-bol werken (in den Inot- stcn tijd toont de positie in deze republiek in derdaad onmiskenbare verbeteringen aan, al blijft het nutuur'ijk of te wachten, of deze van duurzamen aard zullen zijn); dreigt het in Duitschland van kwaad tot erger te gaan. Na de tijdelijke sensationeele stijging der Riiksmark, dank zij de steunaankoopen der Circulatie bank, ;s de koers in de laatste weken opnieuw zoodanig afgebrokkeld, dat hij thans weder tot het laagste punt is teruggegaan. Een paar maanden geleden was de Mark nog circa vier maal zooveel waard als de Oostenrijksche Kroon. Thans is dit verschil tot minder dan 25 gedaald en het ziet er uit, alsof de tijd niet ver meer is, dat Kr.oon en Mark even lang zullen staan, of dat de Kroon het zelfs nog van de Mark zal winnen. Natuurlijk zal dit niet het geval behoeven te zijn, indien het alsnog gelukt, tot overeen stemming te komen tusschen Frankrijk en Duitschland omtrent de regeling der oorlogs schatting. Er wordt hieraan wel hard gewerkt. Na de Engelsche nota, die barsch in den vorm was, maar in werkelijkheid een uitnoodiging tot Duitschland, om nieuwe voorstellen in te die nen, bcteekende, houdt de Duitsche regeering besprekingen met de groot-industrie en partijlei ders omtrent het indienen van een nieuw voor stel. De hoop behoeft misschien dus niet geheel te worden opgegeven, dat het hiertoe alsnog zal komen, maar de verwachtingen zijn niet hoog gespannen, blijkens de voortdurende da ling van de Mark. Zoowel de binnenlondsche politieke tegenstellingen, die de Duitsche re geering moet overbruggen, maar die het haar dan ook moeilijk maken, met een scherp om lijnd voorstel voor den dag te komen, alsook het feit, dat Frankrijk geneigd is, ten aanzien van het Roergebied een politiek van „j'y suis et j'y reste" tc voeren, en dus bij voorbaat elk Duitsch voorstel, hetwelk dc ontruiming ven dit gebied zou insluiten, onaannemelijk te ver klaren, hebben tot gevolg, dat de opvattingen omtrent het resultaat van nieuwe besprekingen meerendecls pessimistisch zijn. Dit komt ook tot uiting in de houding der Duitsche fondsenmarkt. De stemming daar is omgekeerd evenredig aan de kansen op een op lossing van het conflict met Frankrijk, niet om dat men voor de Duitsche nijverheid groote voordeelen verwacht uit een voortduren der bestaande moeilijftreden, maar wel om dat de daling van dc Mark, welke ten- deele met deze moeilijkheden verband houdt, de tijdelijke valutawinsten weder doet stijgen. Bovendien geeft deze waarde vermindering van het papiergeld aanleiding tot een vlucht voor de Mark in overschillig welke andere aetiva. Uit den aard der zaak richt die belangstelling zich zeer vaak ook op effecten, waardoor nog afgezien van alle verwachtingen omtrent gunstige winstcijfers een verdere be langrijke hausse in het leven wordt geroepen. Zoo is het dezer dagen al voorgekomen, dat een belangrijk industrie-aandeel in één dag tijds met het bagatel van 70.000 steeg, waar door een koers van 400,000 werd bereikt. Natuurlijk zijn dit slechts papiermarken en is dc waarde in goudmarken heel wat geringer dan deze phantastische papiermarkbedragen, maar toch blijft de gang van zaken teekénend voor de gebeurtenissen, die zich op het oogen blik aan dc Duitsche beurzen afspelen. Deze staan hiermede echter geheel op zich zelf, of olthans bijna geheel. Af en toe vinden soortgelijke bewegingen ook plaats in ander< anden met gedepreeicerdc valuta. In stater waar de valuta beter gefundeerd is, is echte ven een soortgelijken gang ven zaken op c- fondsenmarkt in hef geheel geen spreke. In te gendeel is de ter.dcnz meestal nauwelijks prijs houdend, tcndeclc zelfs bepaald aan den flau wen kant, onder den invloed van- de onzeker politieke en economische vooruitzichten. Op de Londcnsche beurs hebben vooral d- politieke gebeurtenissen remmend gewerkt Daar was in de eerste plaats de onzekerhe: betreffende de ontwikkeling van het Russisch Engelsche conflict, nadat het ultimatum der Britsche regeering aan de sovjets den toestarc' had verscherpt. Uit het verloop dor beurs blijkt weliswaar, dot men niet direct beducht was voor oorlogsgevaar. Van een débacle, als in dagen van spanning ter beurze kan voorkomen, is geen sprake geweest. Veeleer viel een alge meene terughoudendheid waar te nemen, te verklaren door de vrees, dat het conflict zou leiden tot een verbreken der handelsovereen komst tusschen Groot-Britannië en Rusland waardoor het handelsverkeer tusschen de beide landen opnieuw dreigde te worden ontwricht. Uit den tegemoetkomenden toon van het Rus sische antwoord op het Engelsche ultimatum valt intusschen af te leiden, dat men hiervoor in Rusland al evenzeer beducht is. Na de ont vangst der Russische nota is dc stemming op dc Londcnsche beurs den ook tegen het einde der week iets verbeterd, mede doordien aan de onzekerheid betreffende den binnenlandschen politieken toestand, na het aftreden van Bonar Law als minister-president, een einde is geko men, door dc benoeming van Baldwin tot eer ste minister. De New-Yorksche beurs heeft geheel onder den invloed gestaan ven dc berichten betref fende den economischen toestand in de Ver. Stoten. Vooralsnog valt van hier uit moeilijk na te gaan, of de in Wollstreet ingetreden flauwe stemming slechts tc beschouwen is als een ge zonde reactie na de wellicht overdreven hausse dc-r laatste paar maanden, dan wel of zij inder- daad een afspiegeling vormt van een in handel en industrie ingetreden depressie. In de maand berichten der groote Amerikoansche bankinstel lingen wordt weliswaar nog steeds gewag ge maakt van 'n voortdurend opbloeien en wor den cijfers gegeven betreffende nieuwe produc tie-records in verschillende takken van industrie, doch bij de beoordeeling dezer gegevens dient men er rekening mede te houden, dat deze be trekking hebben op een periode, die reeds eeni ge weken achter ons ligt, zoodat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat inmiddels in den toestand een wijziging is ingetreden. 'De jongst gepubliceerde staat der onuitge voerde orders van de Steeltrust toont een 'klei ne vermindering aan, die aan toevallige om standigheden te wijten kan zijn, maar die even eens als een aanwijzing van meerdere terug houdendheid van de zijde der koopers kan wor den opgevat. Op dit laatste wijst ook het feit, dat, terwijl voor enkele weken nog aanzienlijke premies werden betaald voor ijzer- en staal- producten, die onmiddellijk geleverd konden worden, thans niet meer op directe levering wordt aangedrongen. Intusschen hebbeh de ijzer- en staalfabrieken nog omvangrijke orders in nota voor de levering van spoorwegmate riaal, waardoor verschillende nog tot het einde van dit jaar van werk zijn voorzien, terwijl ook voor den bouw van nieuwe woningen nog veel materiaal benoodigd is, zoodat het eruit ziet, alsof de fabrieken voorloopig nog wel werk zullen houden, ook wanneer de bedrijvigheid in vergelijking met enkele weken geleden minder groot mocht worden. De Amsterdamsche beurs heeft zich grooten deels bij het verloop der buitenlandsche mark ten aangesloten. De stemming was in het alge meen lusteloos, en de handel beperkt. Het meeste is nog omgegaan in beleggingswaar den. Zoowel voor staatsfondsen als voor ge- meenteleeningen blijft goede vraag bestaan, verband met de verwachting van een verdere daling'van den rentevoet, nu de gemeenten Am sterdam* en Rotterdam beide tot emissies van 5 obligntiën zijn overgegaan. Ook voor In dische leeningen blijft de stemming vast, on danks de waarschijnlijkheid, dat de nieuwe uit gifte wel niet lang op zich zal laten wachtw, blijkens het feit, dat met de behandeling van het betreffende wetsontwerp groote spoed is betracht. Intusschen is het totale bedrag der ■leening voorloopig van f 400 millioen tot 300 millioen teruggebracht. De f 100 mil lioen zouden, zooals uit de toelichting van het wetsontwerp blijkt, eerst dienen voor de 1924 te verwachten tekorten. Men meent, dat hiervoor thans nog geen voorzieningen behoe ven te worden getroffen, mede met het oog op het feit, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar belangrijk zijn meegevallen, zoodat de moge lijkheid bestaat, dat ook in 1924 het tekort kleiner zal worden dan het thans berekende. Van oliewaarden hebben Koninklijke het in de vorige week behaalde avans vrijwel kun nen handhaven, mede op 'het bericht, dat door de groote olicgroepen overeenstemming is ver kregen betreffende de verdeeling der terreinen in Mesopotamië, aan welker exploitatie thans ook de Amerikoansche belangen zullen deel nemen. Ook het bericht, dat de Mexican Eagle nieuwec oncessies heeft verkregen voor de exploitatie van voormalige staatsterreinen Vera Cruz heeft een gunstigen indruk gemaakt, daar deze nieuwe aanwinst het vooruitzicht opent, dat de maatschappij de door het ver zouten van verschillende oliebronnen veroor zaakte vermindering der productie in andere ge bieden zal kunnen inhalen. In cultuurwaarden is zeer weinig omgegaan, doch de ondertoon is vast gebleven, dank zij de goede houding der suikermarkt, en de gun stige jaarverslagen, die tot nu toe door de groote suikerondernemingen o.a. de Javasche Cultuur Mij. en de Suiker Cultuur Mij. gepu bliceerd zijn. Voor het loopende jaar zullen dc financieele resultaten nog beter worden dan over het vorige. Oogst 1923 toch is reeds ge heel op levering verkocht tot een prijs, die ge middeld 2 hooger is dan de doorsnee-prijs van oogst 1922 en van oogst 1924 is reeds een derde tot een opnieuw 2 hoogeren prijs verkocht. Nu dient er echter rekening mede te worden gehouden, dat 1922 een zeer gun stig jaar is geweest, wat den omvang van den oogst betreft. Verwacht wordt, dat 1923 in ver band met de minder gunstige weersgesteldheid niet zoo goed zal worden. Een kleinere op brengst moet natuurlijk een nadeeligen invloed op den kostprijs van het product uitoefenen. Een mindere opbrengst per bouw van 10 picols doet den kostprijs van het restant met ca. f I per picol stijgen. Definitieve cijfers betreffende ien te verwachten kostprijs kunnen dus voor alsnog" niet gegeven worden, al mag men aan nemen, dat deze voor de goed beheerde onder nemingen zich wel in de buurt van J 9 per picol al bewegen, zoodat de marge tusschen pro ductiekosten en tegenwoordigen marktprijs in ilk geval zeer bevredigend is. Scheepvoartaandcelcn waren flauw. Met jaor- /ersiag van den Kon. Holl. Lloyd, blijkens het welk het verliessaldo f 4.26 millioen bedraagt ■eeft tot een nieuwe koersdaling der oandeelm feleid, ondanks het feit, dat op een slecht re sultaat gerekend was. De reorganisatie zal thar .vel niet lang op zich laten wachten. De co mité's ter bescherming der belangen van obl.- gatiehcuders zijn thans ook tot de regeling toe getreden, nadat hun eenige concessies verleend waren, o.a. daarin bestaande, dat naast de 55 eerste hypotheek een tweede hypotheek ten be drage van 25 der vordering zal worden vér strekt. Voorts moet het voornemen bestaan, om bij een latere regeling voor de resteerende 40 die'dus niet door hypotheek gedekt wor den, preferente aandeelen uit te geven. De Indische lijnen zijn eveneens verder in koers afgebrokkeld, hoewel de dezer dagen ge publiceerde jaarverslagen van den Rotterdam- schen Lloyd en de Stoomvaart-Mij. „Neder land" onder de tegenwoordige omstandigheden zeker niet onbevredigend zijn te noemer^. Deze maatschappijen behooren tot de zeer weinige, die de uitbreiding van de vloot uit de eigen middelen hebben kunnen bekostigen. Rubberaandeelen zijn na een aanvankelijke stijging scherp gereageerd, in aansluiting aan een teruggang van den rubberprijs te Londen. Ook tabakken sluiten flauw. Vermelding verdient de vaste stemming voor Mexicaansche waarden, op de publicatie van het rapport van het internationale financieele comité, waarin een spoedige regeling van dc kwestie der Mexicaansche schuld in het voor uitzicht wordt gesteld. 432® STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Achtste Lijst. Trekking van 25 Mei. 1000 No. 17673. y 400 No. 968, 8951, 22597. f 200 No. 4111, 4625, 1090-1, 13860, 14502. 100 No. 1487, 1728, 1857, 12718, 13369, 15010, 15813. PRIJZEN VAN 70. 141 2883 5937 1S7 *903 5987 183 2968 6070 269 3012 6071 285 Ï5JM2 6258 0813 12973 15279 17894 20794» 9921 13018 15324 18250 20828 !>9G0 13021 15486 18379 20811 9964 13061 15650 18388 20903 9976 13126 15S03 18-171 21096 348 3439 6302 10092 13137 15900 18539 21161 415 3488 6319 10316 13151 15922 18718 21211 465 3531 6456 10318 13297 16942 18732 21296 4S6 3566 6-505 10506 13376 16018 1S829 21402 502 3715 6801 10818 13396 160S6 18S91 21427 727 3832 7174 11012 13574 16249 1S976 21471 70S 3860 7444 11359 13881 16294 19177 21510 809 3919 76*21 11425 13979 16323 19189 21545 832 3951 7656 11456 14036 16326 19215 2159S 1001 4176 7822 11476 14151 16451 19654 21700 1225 4435 78-52 11543 14179 16647 19790 21701 1233 4471 8403 11633 14212 16665 19801 21815 [1239 4783 8410 11641 11262 16715 19S78 22117 H89S 4784 S692 11659 14404 16785 19938 22140 •1987 4885 8717 11670 1-1-548 16940 19988 22313 ,2011 4919 8883 1176S 1-1572 17054 20105 22404 121*28 4959 8891 11827 14600 17207 20123 '22-556 ,2286 5120 9123 11842 14612 17218 20142 22-558 2352 5145 920*2 12019 14C6S 17298 20332 22619 2364 .5166 9234 12059 14674 17543 20386 22683 2-104 5255 9241 12*221 14722 17461 20456 22771 f2525 5494 94M 1*2357 1493-5 1 7497 20610 227GO '2-534 5515 9462 1*2455 14981 17681 20657 22931 2706 5719 9638 12591 15093 17708 20660 22961 2770 5795 9685 12787 1-5108 17795 NIETEN. 219 3778 6852 9875 12915 15507 17964 203-35 259 37.86 6897 9912 12927 1.5508 17985 20836 264 3792 7001 99-59 12930 15556 18056 20874, 503 3882 7006 9955 13947 15633 18103 2087.5 515 3898 7017 9990 130-18 15674 18111 20896 676 3903 7018 10016 13051 15677 18114 20902 714 3011 7021 10095 13086 15695 18138 20940 722 3919 7077 10066 13132 15791 18143 20956 752 3990 7084 10067 131.5-1 15795 1815-5 20977 794 4018 7143 10068 13172 15798 18171 20995 877 4035 7189 10099 13173 15799 18160 21017 9.58 4045 7260 10141 13193 15847 18213 21037 960 1109 7269 10199 132-38 15885 16226 21073 1005 4134 7277 10200 13357 15895 18235 21316 1083 417.3 7312 10210 137172 15897 18237 21356 1166 42*28 7372 10112 13438 15928 18243 21368 1258 42*29 7417 10160 13445 15997 18302 21388 1281 4251 7423 10193 13449 16026 1836*2 21401 1313 4231 7446 10309 13479 16036 18418 21409 1323 432S 7.566 10359 13522 16053 18420 21429 1336 1345 7644 10505 18536 16075 1S441 21437 1J64 4377 7655 10516 13.538 16077 184-58 21-446 -4379 7682 10539 13618 16097 185-52 21473 1406 4382 7703 1O501 13630 16113 18584 23502 1426 4423 7706 106-14 13610 16130 18599 21525 1L36 4-14*2 7723 1 0051 13655 16160 18678 24532 14.->4 -1177 7756 10711 1366*2 16169 18693 21543 1484 4570 7757 10827 137*23 16204 18713 21558 15*27 4681 7794 10834 13802 16232 18727 21559 10855 13856 16239 18739 21586 1616 47.14 7927 10868 13864 16261 18761 21597 1621 -4785 8010 10931 13920 16282 16777 21601 1623 4883 8023 10935 13933 16303 18780 21619 1865 6006' 823-5 11127 14009 16186 189.38 *21070 1881 5053 8251 11179 14015 1649S 18974 21078 1942 5061 8271 11257 14058 16508 19063 21785 1944 5130 8106 11287 11072 16523 19069 21832 1964 5149 8116 11290 14093 16528 19144 21875 2002 527S 8451 11397 14145 1653*2 19145 21868 2075 5283 84-84 11510 14152 16535 191.56 21909 2166 52^7 8520 11517 14183 16555 19251 21938 2230 5354 8575 11546 11194 16557 192-58 21939 2279 5358 8608 11548 14297 16577 19260 2195$ 2315 5371 8613 11609 14388 16712 19336 21961 23U 54-53 8621 11636 14410 16726 19355 21971 2386 5484 SG49 11682 14433 16734 19389 22029 2412 5495 8C89 11742 14459 16754 19392 22070 2467 5528 8693 11743 14461 16781 19469 22082 2524 55-41 8697 11756 14464 16799 19484 22180 2527 5542 8703 117G1 14483 16843 19502 22187 25CS 556.5 8718 11774 14535 16S60 19568 22194 2594 5585 8756 11831 14536 16$s3 195*3 oL,197 2595 561*2 878-5 11852 14551 16926 19630 22214 2640 5661 8828 118.58 14552 16960 19649 <>2222 26 70 5663 8982 11989 14560 17021 19675 '22*32 267 4 5677 9017 12003 14622 17039 19721 22215 2707 5711 90>4 12007 14632 17121 1*72* 2*266 2719 573S 9096 12022 14687 17123 1 759 22283 2748 6072 9108 12090 14711 17161 19931 22305 2760 6117 9117 12118 T l 763 1 72.55 '9999 22316 2814 6126 9118 12131 1-17S7 17274 1043 22361 2829 6136 9149 12220 14793 17326 >060 2237.8 2920 6225 9289 1222S 14826 17334 20063 22395 2966 6230 9290 12302 118.54 17394 20064 22396 2970 6315 9301 12567 14867 17396 20069 22471 3025 6363 9316 12573 1-191)7 17425 20147 22475 3027 6393 9317 12612 14909 17145 20204 2*181 3052 6439 9374 12027 1196,3 17470 20*22 22500 3209 6-174 9399 12630 15061 17471 20231 *2504 3211 6-190 9419 1*657 15004 17501 20239 225*6 3^38 6538 9535 1*663 15068 17502 *025.5 22548 3310 6583 9551 12681 15098 17.539 '20281 2*2)107 3313 6589 9627 12703 15145 17570 *0352 *2632 3338 0598 9709 12709 16192 17591 20362 *2653 3381 6600 9714 12737 15195 17607 20367 22754 g'9 9$17 12843 15409 1 7941 2rt575 22953 S40 9836 151*27 1?94,8 20791 22860 3728 6847 9857 12897 15448 1 7957 20606 22967 In de vorige lijst stond 10179, m. z. 10149.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6