ST. E Ml LION bij f. A. SCHOTEIAK Zn.Utr.str. 17 lel. 14b BINNENLAND. Per flesch ff 1.60, per anker ff 65.- goedin 't bijzonder in de Oekraïne, het gebied van de zwarte aarde en de Kaukasus. Iets min der gunstig is het in het N. W, TURKIJE, 'DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Geen betaling van schadevergoeding door Turkije aan de geallieerden. Lausanne, 2 8 Mei. (B. T. A.) In de och tendvergadering van het financieele comité heeft generaal Pellé meegedeeld, dat de geallieerden overeen waren gekomen af te zien van den eisch van 15 millioen Turksche ponden schadevergoe ding van Turkije, die in het oorspronkelijk ont- werp-verdrag was opgenomen. Ismet pasja ver klaarde zich hierover verheugd. Hij deelde mee, dat hij geen verplichtingen op zich kon nemen inzake de vergoeding van oorlogsschade aan vreemde maatschappijen. Inzake de Grieksch-Turksohe regeling is het artikel, waarbij Griekenland op zich neemt de schade te vergoeden, in Klein-Azië aan vreem de maatschappijen met geallieerd kapitaal toe gebracht, goedgekeurd; het zal echter niet in den tekst van de overeenkomst worden opge nomen. Vervolgens heeft Ismet verzocht de requisi- tiebons, die een belangrijk bedrog vertegenwoor digen, niet in de overeenkomst van Zaterdag op te nemen en door Griekenland te laten betalen. Vcnizelos heeft zijn verwondering over dezen eisch uitgesproken en gezegd, dat hij de zaak door de overeenkomst van Zaterdag afgedaan beschouwt, welke zienswijze de geallieerden deelden. De zaak is daarop naar de deskundigen vc; wezen. Naar aanleiding van een opmerking van' den Zuid-S'avischen vertegenwoordiger is besloten, dat de Zuid-Slavische regeering zal worden ver tegenwoordigd in de commissie van deskundi gen voor de Thracische grens in de streek van Knragatsj. De vertegenwoordiger van Bulgarije zal gehoord worden inzake Bulgarije's uitweg :i/>ar de Egeïsche zee. De indruk van de Turksche houding is niet bepaald bevredigend. i E«n spoedig teekenen van den l r - vrede verwacht. La usa'nn e2 8 Mei. (B. T. A.) Ismet pasja beeft aan Turksche journalisten verklaard; de laatste bestaande moeilijkheden zullen in de volgende vier dagen door de hoofden der geal lieerde delegaties in particuliere gesprekken worden besproken. Hij voegde eraan toe: Over tien dogen zullen wij den vrede teekenen. Gelukwenschen aan Venizelos. AtKene, 29 Mei. (B. T. A.) De leider der revolutie en de premier hebben gelukwenschen aan Venizelos gericht voor de door hem be wezen diensten, teneinde het land een eervollen vrede te verzekeren. Britsche opvattingen. Londen, 28 Mei. (N. T. A. Draadloos.) Algemeen is men hier van oordeel, dat door de verkregen overeenstemming- inzake het Tuvksch- Grieksche geschil nopens de kwestie der schade loosstelling een groote hinderpaal voor den vrede in het Nabije Oosten uit den weg is ge ruimd. De openbare meening heeft zich weinig bezig gehouden met de vorderingen, die reeds gemaakt zijn in aangelegenheden van ingewikkelden teelt- nischen aard, die eer belangrijk dan interes sant zijn. Niettemin is, hoewel de ernstige kwes ties nog opgelost moeten worden, een flinke vooruitgang naar een definitieve regeling ge maakt, doordat deze minder bekende vraogstuk- wen in den loop van geduldige onderhandelin gen afgedaan zijn. Men erkent hier, dat zoowel Venizelos als Is met Pasja alles hebben gedaan om een vreed zame regeling te verkrijgen van net Gricksch- Turksche geschil en beiden betuigden hun wal men donk aan de vertegenwoordigers der geal lieerden voor hun niet genoeg op prijs te stellen diensten en hun bemiddeling. De Times zegt: Zoowel Venizelos als Ismet Pasja hadden groote moeilijkheden te overwin nen met hun regeeringen en de openbare mee ning hunner landen en er was zoowei moed a's wijs staatsmanschap noodig om die moeilijk heden te boven te komen. De Daily Telegraph is van oordeel, dot de hou ding van Zuidslavië een heilzamen invloed heeft uitgeoefend. Omtrent de eigenlijke conferentie zegt het blad, dat hoe langer zij sleepende wordt gehouden, des te grooter de verzoeking voor onverantwoordelijke elementen in Griekenland zal zijn om zich den toestand ten nutte te mi- ken, dien zij thans gunstig achten, maar die "net 'het oog op de financieele positie van het land niet tot in het oneindige kan worden gehand haafd. Het blad meent, dat het voor de Turken nuttig zal zijn, indien zij den gong van zaken bespoedigen. Turksch-Amerikaanschc besprekingen. Lausanne, 2 9 Mei. (B. T. A.) De Tur ken zijn met de Amerikanen officieuse bespre kingen begonnen, om te komen tot het sluiten van een verdrag, waarbij de handelsbetrekkin gen tusschen beide landen geregeld worden. DE GRIEKSCHE VLOOT BIJ DE DARDANELLEN VERSCHENEN. Constantinopel, 28 Mei. (B. T. A.) lWegens de verschijning der Grieksche vloot bij de Dardanellen heeft Adnan Bey bij de betTok- hen kringen geprotesteerd en opheldering ge vraagd. De Staatscourant van 28 Mei bevat de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen E. P. Wester- veld, minister van marine, uit zijn betrekking van directeur-generaal der posterijen en tele grafie, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking aan den lande bewezen gewich tige diensten benoemd tot directeur-generaal der posterijen cn telegrafie A. A. H/ W. König, oud-minister van Waterstaat benoemd tot burgemeester van Nicuwerkerk a. d. IJssel F. Jas verleend de eere-medaille der Oranje-Nassau- orde in brons aan mej. A. de Bruijn, kosteres van de R.-K. hulpkerk te Staalduinen, gem. 's Gravezande aan H. van der Meer, kantoor bediende bij de firma Dros en gebr. Tieleman te Leiden benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde A. M. Koster, hoofd dei R--K. school voor U. L. O. te Vlaardingcn y j tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Heemstede J. H. Mesters, thans idem te Tegelen bevorderd tot officier-vlieger 2e klasse die der 3e klasse W. H. Smits op verzoek eervol ontslagen met pensioen wegens langdurigen dienst de kapitein ter zee D. E. Keus bevoiderd tot kapitein-luitenant ter zee den luitenant ter zee le klasse F. A. Buddingh. De zomerreis der Koningin. Reeds werd medegedeeld dat de Koningin de zen zomer haar vacontie incognito in Engeland gaat doorbrengen. Engelsche bladen melden thans, dat de Ko ningin haor intrek zal nemen in Rydol Hall, een historisch buiten aan het Rydal Water in het Lake District (Cumberland). Rydal Hol! is het eigendom der familie L'e Fleming en ligt in de nabijheid van de woning van den dichter Wordsworth. Prins Hendrik. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant Von Mühlen, keerde Zondagmorgen met den D-trein uit Duitschlond naar Het Loo terug. De Franscho gezant in Zeeland. De Fronsche gezant heeft Zaterdagmiddag tc Vlissingen een bezoek gebracht oon het stad huis, .waar hij officieel door B. en W. werd ont vangen. Hij heeft er den commissaris vun poli tic te Vlissingen, den heer A. O. F. W. C. Gosinjet, een medaille op de borst gespeld, wel ke onderscheiding den heer Gosinjet is ver leend voor zijn diensten ten behoeve van Fran- sche onderdanen gedurende den oorlog. Ver volgens heeft de gezant, vergezeld door het dagelijksch bestuur der gemeente, een rit door de stad gemaakt, waarbij het eerst werd halt gehouden bij het Roeiershoofd, de plaats van vertrek en aankomst van de loodsbooten daarna bij hel standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter, en ten slotte bij de Zac- vacw tschool, waar het bestuur van die school den gezant ontving. Verder werd een bezoek gebraent aan het marineterrein, waar de gezant rnet de Mnrseillaisse door de marinestafmuziek werd ontvangen. Hij bezichtigde het wachtschip Buffer, de onderzeeboot K VIII, het moeder schip Pelikaan, de inrichting voor druadlooze telegiafic on de gebouwen ejt kantoren van den onderzeedienst. Het gemeentebestuur van Vlissingen bood den gezant in het Grond Hotel des Bnins een maaltijd aan. Gistermorgen ver trok de gezant weer naar den Haag. De Itoliaansche gezant te Amsterdam. De Italioonsche gezant de Markies Fr. Maes tri Molinari de Mettone vertoefde heden te Am sterdam om kennis le maken met de voornaam ste vertegenwoordigers van handel, nijverheid, scheepvaart en bankwezen. Door 'den waarne- menden consul van Italië, den heer Romano Guarnieri, is de gezant hedenmorgen ontvangen aan het CentTaol Station, en met dezen heeft hij een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. In de Industrieelc Club werd een noenrttaal gehou den, waar vele leden van dc Italioansche Kamer ven Koophandel aanzaten. LEGERMUT ATIES. Naar wij vernemen wordt de generaal-majoor C. p. Gey van Pittius, directeur van het artil lerie-materiaal, eervol van zijn functie onthe ven en opgevolgd door kolonel Bornert, com mandant van h«t regiment vesting-artillerie, die op zijn beurt opgevolgd wordt door luitenant kolonel Hanau van de vesting-artillerie. Tot commandant van het 4e regiment veld artillerie wordt benoemd majoor A. K. C. Ver schoor van het 2e reg. veld-artillerie. Majoor bij het 6e reg. veld-artillerie wordt de kapitein W. N. Bakker, thans commandant der treinufdeeling van de 4e artillerie-brigade. Naar wij vernemen wordt bij het korps rij dende artillerie de commandant van dat forps, de kapitein H. G. Rambonnet, tot majoor be vorderd. Voorts wordt bij den staf der artillerie tot majoor benoemd de kapitein D. C. M. André de la Porte, directeur van het remontewezen. Bij het 4e regiment veld-artillerie is de be vordering tot majoor te verwachten van den kapitein J. M. H. Feikema. Naar wij vernemen zal de luitenant-kolonel A. van Lieshout, commandant van het 8e regi ment infanterie, gepensionneerd worden en wor den vervangen door den tot luitenant-kolonel bevorderd wordenden majoor van het 18e reg. reg. inf^fiterie L. C. M. Marchant. Jhr. mr. A. F. de Sovornin Lohman. De Ned. bericht, dat vandaag jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman 86 jaar wordt. Staatsraad Struychen. Nader wordt bericht, dat in den toestond wel eenige verbetering was ingetreden, maar dn{ deze volgens de laatst ingekomen berichten zorgelijk blijft. „De kapitalist Anseclc". Wij lezen in „De Standaard" onder boven staand opschrift: De tusschenkomst van M. Anseele in het con flict der Sp. P. T. T. wordt in een eigenaardig daglicht gesteld door wat volgt. M. Anseelc heeft aan het huidige ministerie zijn wreede en onmenschelijke houding verweten, omdat thans nog loonen van. 12, 13> 14 fr. worden uitbe taald. In den mond van M. Anseele klinkt dat schamper verwijt zeer verdacht; wanneer men bedenkt van hoeveel naomlooze vennootschap pen M. Anseele voorzitter of beheerder is, wat winst deze zooal maken: 1. „Vooruit", socialistische coöperatief; voorzitter: M. Anseele. 2. „Usines Leopold", Phalengrin, kapitaal 1,500,000 fr., zuivere winst 414,345.13 fr., ka- pitanlsaandeelen ll.TO^t. h., dividendaandeelen 8.50; voorzitter M. Anseele. 3. „Fonderies et Constructions mécani- ques", Gand; kapitaal I millioen, winst 16,845,312; voorzitter M. Anseele. 4. „Volksontvoogding", Gent. - 5. „Cotonnière de Braine-le-Chateau". M. Anseele heeft 30 aandeelen van 500 fr. 6. „Fabrique de Bonneterie", Ameye-Wet- teren; kapitaal 2,100,000 fr., winst 50,202.54 fr., 15 t. h. dividend. Beheerder M. Anseele. 7. „Filatures et Tis^bges Réunis"; kapitaal 3 millioen, winst 701,251.14 fr. Voorzitter M. Anseele. Tantièmes statutaires 72,928.26 fr. 8. „Armement Ostendois"; kapitaal 4 mil lioen; voorzitter M. Anseele, ORIGINEELE zeer aan te bevelen {Bordeaux, gèwas 1917 9. „Etabllssements Navez"; kapitaal I mil lioen. 10. „Textile des Flandres"; voorzitter M Anseele. 11. Banque de Flandre", voorzitter M Anseele. #Sx 12. Nouvelle Filature du Canal. En nu de loonen, welke aan het personeel van de „Textile de Flandres" te Thonrout worden uitbetaald. M. Anseele is voorzitter van deze naamlooze vennootschap: Drie losse werklieden fr. T.57 het uur (fr. 12.56 per dag); 1 smeerder, fr. 1.39 (11.12); 5 scheer ders, fr 1.85 (14.80); 2 pappers, fr. 94.50 de week; 1 helper, fr. T.65 het uur 3 magazijniers fr. 1.78 (14.14); meestergasten, 135 fr. de week; boomopleggers, 110 fr. de week; stoker en machinisten, fr. 1.85 het uur (fr. 14.80 de week); spoelsters, 55 a 60 fr. de week;! bomsters, 60 a 65 fr. de week; 1 smid, 2.25; I helper, 0.75 het uur; I timmerman, 2.45 het uur. De loonen der wevers en weefsters (volslagen werkers) worden geschat op 1.75 h 2 fr. het uur. Doorhonlders in entreprise verdienen 20 h 80 fr.; rietstekers, fr. 1.50 het uur. Vele kapitalisten zullen M. Aaseele benijden. ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTENDAG. Dc Zuid-Afrikoansche Studentendag heeft gistermiddag te den Haag een aanvang genomen mët een ontvangst in het Museum van mevr. H. Kröller-Müller aan het Lange Voorhout. Deze studentendag is, naar men weet georganiseerd door een Comité onder voorzitterschap van jhr. H. Loudon en verder bestaande uit eenige hee- ren, waaronder bestuursleden der Haagsche cf- deelingen van de Ned. Zuid-Afrikannsche Ver- ecniging en het Algemeen Nedei iandsche Ver bond. Minister dr. J. Th. de Visser werd bereid gevonden het eerc-voorzitterschap van het comi té te aanvaarden. De Studentendag heeft ten doel de aanraking, den verti ouwel ijken omgang tusschen de hier te lande studeerende Zuid- Afrikaners en de Nederlanders le bevorderen. Te ruim half vier was in het Krölier-museum het veertigtal Zuia-Afrikaansche studenten, som migen vergezeld van hun dames, dat aan dezen Studentendag deelneemt bijeen, waar de gasten werden verwelkomd door jhr. H. Loudon, die in de eerste plaats onder applaus den aanwezigen, mevrouw Kröller dank bracht voor de welwil lendheid, waarmede zij gelegenheid had gegeven tot het houden van deze eerste bijeenkomst in haar museum. Hiercp nam mevjr. Kröller-Müller zelf het woord. Zij wilde geen groote rede houden, doch het gezelschap slechts welkom heeien en dan Zuid-Afrikaners zeggen welk een groot genoegen het haar was om hen je ontvangen. Deze toespraak werd gevolgd door een ver tooning van een aantal lichtbeelden van het standbeeld van de Wet, waarbij de heer Brem- mer een kunstzinnige toelichting gnf. Na afloop hiervan verspreidde het gezelschap zich door de museazalen, waar men de rijke co.'ectie moder ne en oude schilderijen bewondeide, terwijl ver- verschingen werden rondgediend Ten slotte werd het volgende telegram aan de Koningin gezonden: „Die in Nedeiland studee rende Afrikaners in grooten getale verenig in die muséa van mevrouw Kröller-Müller, betuigen hulle eerbiedige hulde aan Haar Majesteit als hoof van die stamverwante Nederlandse volk." Te ruim half zes nomen de bezoekers afscheid van hun gastvrouw, ten einde bij verschillenoc gastheeren in de stad het middagmaal te gsan gebruiken. Gisteravond heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. de Visser, de dcclnemenden aan den Zuid-Afrikaansehcn stu dentendag in de jalen van zijn departement ont vangen. De minister begroette zijn gasten met een har telijk welkomstwoord. Spr. eindigde zijn toespraak met de hoop uit te drukken, dat de jongelui in Zuid Afrika zou den doen blijken hoezeer hun aanwezigheid hier gewaardeerd woidt. (Applaus). Hierop werd door leerlingen der samenspel- klasse van het Konirfklijk Conservatorium inge studeerd, onder leiding van den heer André Spoor, het allegro en menuet uit het strijk kwartet in C groote terts van Mozort uitgevoerd, waarop de algemeenen voorzitter van het Alge meen Nederlandsch Verbond, de heer P. J. de Koster, het gezelschap toesprak. Deze toespraak werd gevolg door eenige zang nummers, uitgevoerd door mevrouw Betsy van Reysen-van Velsen. Achtereenvolgens bracht de zangeres ten ge- hoore: An Anni, Slaapliedje en Sannic Bcijers, alle composities van J. P. J. Wierts; Als de ziele luistert, getoonzet door Cath. van Rennes en het Unie-lied, woorden van Jon F. E. Ceiliers, mu ziek van J. P. J. Wierts. Prof. R. Casimir, rector van het Nederlandsch Lyceum, kwam hierop aan het woord. Nadat een wijle gepauzeerd was, voerde dc T3-jarige E. R. Buriou, leerling van het Konink lijk Conservatorium, het concert No. 7 G groote terts voor viool van Ch. de Bériot, uit begeleid door dr. Johan Wagenaar. Hij werd warm toe gejuicht en door den minister hartelijk toege sproken. Hierop heeft prof. dr. J. W. Pont, voorzitter der Zuid-Afrikaansche Vereeniging, nog het woord gevoerd. DE LEVENSVERZEKERINGSWET. Dc Verzekeringskamer. Nu deze wet weldra in werking zal treden, is het wellicht niet ongewenscht een kort over zicht te geven van de bevoegdheden der Ver zekeringskamer. Onder de wet vallen alle levensverzekerings ondernemingen, maar ook de spaarkassen. Deze alle moeten bij de Verzekeringskamer verschil lende stukken indienen ten bewijze, dat zij aan de ^oor de wet voor de oprichting gestelde eischen voldoen. Is dit het geval, don geeft de Kamer daarvan een schriftelijke verklaring af. Binnen 14 dagen na het afgeven dier verkla ring Is de Maatschappij verplicht aan de Ver zekeringskamer de bij algemeenen maatregel van bestuur voorgeschreven inlichtingen te ver strekken nopens de inrichting van het bediijf. Hierdoor krijgt de Verzekeringskamer dus reeds een inzicht in de wijze, waarop hot bedrijf dier Maatschappij is ingericht. Moor voorts is elke Maatschappij verplicht aan de Verzekeringskamer alle inlichtingen te verstrekken, welke deze met betrekking tot het bodrijf verlangt. De Verzekeringskamer kan dus inlichtingen vragen omtrent alle mogelijke bij zonderheden en de Maatschappij is verplicht haar die te geven. De Maatschappij is voorts verplicht jaarlijks verschillende bij algemeenen maatregel van be stuur voorgeschreven staten te publiceeren, waarin de toestand der Maatschappij wordt blootgelegd. Deze staten worden eveneens ii gediend bij de Verzekeringskamer. De Verzeke ringskamer heeft voorts het recht om ieder oogenblik een onderzoek ten kantore in te stel len. Zij is echter verplicht dit eenmaal in de 10 jaren te doen. De Verzekeringskamer wordt door al deze be palingen in stuat gesteld den toestand der Maat schappij tot in de kleinste bijzonderheden te controleeren. Dit is op zichzelf reeds van het grootste belang. Maar haar bevoegdheden gaan verder. Zij 'heeft het recht aan de Maatschappij adviezen te geven. Het spreekt vanzelf, dat adviezen van zulk een deskundig college groote waarde heb ben. Ziet zij gevaren, die een directie niet ziet of tc licht telt, dan kan zij haar waarschuwende stem doen hooren. Wil een directie naar haar niet luisteren, don is de Verzekeringskamer bevoegd, om, indien zij dit in het belang der polishouders gcwenscht acht, haar advies te publiceeren. Aldus worden belanghebbenden gewaarschuwd. Ten slotte, mocht er ernstig gevaar dreigen, dat de Maatschappij in de toekomst niet al hare verplichtingen zal kunnen voldoen, dan kan de Verzekeringskamer de noodige mautre- gelen uitlokken om haar onder curateele te stel len en de in het belang der polishouders noo dige regelingen te treffen. Voor de meeste polishouders is het onmoge lijk de soliditeit eencr Maatschappij afdoende te bcoordeelen. Het is daarom voor hen van het grootste belang en ook een groote geruststelling, dat de deskundige Verzekeringskamer over die Maatschappijen bij voortduring haar wakend oog laat gaan. Er is nog een belangrijke taak aan de Ver- zekeringskamer, toevertrouwd. Wenscht een Maatschappij haor bedrijf over te dragen aan een andere Maatschappij, dan kan dit slechts ge schieden met goedkeuring der Verzekeringska mer. Deze gaat na, of de overdracht in het be lang der polishouders is en met hunne belangen voldoende rekening is gehouden. Uit dit korte overzicht blijkt wel duidelijk, welke groote bescherming- de levensverzeke ringswet aan polishouders verleent. Niemand be hoeft zich nu meer van het sluiten eener levens verzekering te laten weerhouden uit vrees, dat zijn belangen niet afdoende beveiligd zijn. Gelijk onlangs werd medegedeeld zijn tot leden der Verzekeringskamer benoemd de hee- ren L. H. van 't Sant, thans gedelegeerd direc teur der Nederlandsch-Indische Levensverzeke ring- en Lijfrente-Mij.; mr. dr. F. Sleutelaar, thans rechter in de arrondissements-rcchtbonk te Amsterdam, en P. C. van der Hiel, thans actuaris van de Amsterdamsche Mij. van Le vensverzekering. Als voorzitter der Verzekeringskamer zal de heer Van 't Sant optreden. C1VIS LIBER. Gistermiddag werd in Den Haag een ver gadering gehouden van de kortelings opge richte vereeriiging „Civis Liber", alwaar de sta tuten en het huishoudelijk reglement zouden worden vastg-esteld volgens de voordracht van het voorloopig bestuur. Dc heer P. J. de Kanter presideerde en sprak een kort openingswoord, waarin hij nog maals uiteenzette hetgeen in den rondzend brief van de jonge vereeniging is neergelegd, dat paal en perk moet gesteld worden aan de talrijke aanrandingen van de persoonlijke vrij heid van den staatsburger, door verbodswetten, Wanneer er een volk- is, dat prat gaat op zijn persoonlijke vrijheid, dan is het ons eigen volk. Door diverse vormen van suggestie buigt iedere burger zich afzonderlijk echter althans onder het juk van dwingelandij. De vereeni ging is opgericht in de overtuiging dat zij den geest van ons volk weergeeft. Mocht het niet het geval blijken te zijn, don zullen we het bijltje erbij neerleggen. Maar thans reeds hebben 650 personen adhaesicbetuigingcn ge zonden en kwam van talrijke personen finan cieele steun binnen. Men moet vooral niet den ken dat de vereeniging bestaat uit belangheb benden; steun van personen, die kennelijk finan cieel belanghebbenden zijn, zal worden gewei gerd. Ons doel is uitsluitend moreel. Na deze korte inleiding werd de vereeniging bij acclomatie opgericht verklaard. De voorloopige secretaris, kapitein M. L i n- d e n, deelde nog mede, dat hem uit brieven gebleken is, dat vele personen meenden dot de actie van de nieuwe vereeniging evengoed ge voerd kon worden in een der politiek-vrijzinnige vereeriingingen. „Civis Liber" stelt zich echter ten doel buiten iedere politieke richting om de persoonlijke vrijheid te betrachten. Daarom is het verkeerd zich te scharen onder eep politieke vaan. De voorzitter beaamde dit. Daarna werden de statuten volgens de be- stuursvoordracht besproken. Na nog eenige dicussie werd artikel 2 als volgt samengesteld: De vereeniging stelt zich ten doel op te tre den tegenover inbreuk op de persoonlijke vrij heid door het bestrijden van overheidsbemoei ing met de zeden, gebruiken cn gewoonten, ten zij voor zoover daaruit voortvloeiende hande lingen algemeen openbaar aanstoot geven. De voorloopige secretaris bepleitte de stich ting van een landelijken bond, zonder onderaf delingen in andere plaatsen, om langzame werkwijze der vereeniging le voorkomen. Uit den schoot der vergadering gingen stem men op, om wel plaatselijke vereenigingen te stichten. Deze quaestie werd in 'het midden gelaten. De overige artikelen werden onveranderd goedgekeurd, waarna de statuten vastgesteld werden verklaard. Tot leden van het bestuur werden bij accla matie- gekozen de heeren A. Ingenool Jr. Den Haag, mr. R. E. Kielstra, Amsterdam, J. Schaep- kens van Riempst, Maastricht, mr. D. van Wei deren, baron Rengers te Leeuwarden, kapitein W. J. M. Linden te 's-Gravenhage, Ph. Mees, Rotterdam, A. F. L. Faubel, 's-Gravenhoge, P. J. de Kanter, 's-Gravenhnge, en H. Salomon- son, Voorburg. Kapitein Linden bepleitte een waardige werk wijze, waarbij nauwgezet gezorgd moet wor den andersdenkenden niet te zeer te grieven cn in het algemeen loyaal te blijven. Schelden en schimpen is natuurlijk van te voren al uitgesle ten. Als een voorbeeld van een waardige wcrF- wijze noemde spr. de actie voor den zomertijd, die beslist succes heeft gehad. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. Een merkwaardige opvatting. Een der correspondenten in Duitschlond de. N. R. Ct. schrijft: Door de Duitsche pers gaat dezer dogen ee- eigenaardig artikeltje. De groote pers heeft ge weigerd dit geschrijf op te nemen, maar in d kleine pers schijnt men minder kieskeurig ge weest te zijn en is men misschien wel de mec- ning toegedaan, dat een dergelijke hatelijke op merking aan het adres der neutralen en me4 name Nederland juist iets is, dot den lezers wel eens zou kunnen smaken. Het artikeltje spreekt het beste voor zich zelf. Hier volgt het: Stadskinderen op het platteland 1917—22. De „Dankesschuld" der neutralen. (Dankesschuld is moeilijk te vertalen. Bedoeld is een prestatie der neutralen als dank voor dien sten hun door Duitschlond bewezen). Het platteland begon in 1917 stadskinderen op te nemen. In dat jaar werden 574,562 kin deren op het platteland voor eenige weken on dergebracht. In 1918 liep dit getal tot 271,666 terug en verminderde in 1919 nog verder tot T12,2T8, steeg toen echter weer in 1920 tot 130,990, in T92I tot 209,285, terwijl men het cijfer voor 1922 op ongeveer 250,000 schat. Het getal'kinderen, die in het buitenland wer den opgenomen, is daarbij vergeleken betrekke lijk gering. In 1917 waren het er alles bij elkaar gerekend 35,014, dit getal dealde in 1918 tot 11,854, steeg echter weer in 1919 tot 52,091, om ten slotte in 1923 tot nog slechts ongeveer 700 te dalen. De meeste kinderen verzorgde Nederland met 59,164, „een klein offer in ver gelijking met het voordeel, welke de Nederland- sche handel uit de hongerblokkade van Duitsch lond, de oorzaak der ondervoeding van de Duit sche jonge jeugd, getrokken had." Zwitserland nam tot 1921 te zamen 41,274, Denemarken tot 1922 te zamen 17,051, Zweden 11,505, Noor wegen 3894, Finland 1470, Hongarije 2049 kinderen op." Dat de schrijver allerminst op de hoogte Is van de werkelijke toestanden in Nederland, be wijst wel zijn spreken over de groote voordee- len, welke Nederland uit den oorlog getrokken heeft. Over dit thema zou de schrijver bij onze Nederlandsohe economen een heel ander liedje kunnen hooren. Maar dat hij het waagt om het opnemen van maar eventjes 60,000 kinderen als een klein offer te bestempelen, een offer, waartoe dc Nederlanders eigenlijk meer dan ver plicht waren, getuigt dan toch wel van een aller merkwaardigste opvatting. 5> vr Frankeermachines. In het jongste nummer van het maandblad Administratieve Arbeid geeft een medewerker een beschrijving van een frankeermachine. Een dergelijk toestel, reeds in gebruik in Amerika en sommige Europeesche landen, drukt op een brief een stempel, dat de frankeerwaaide van het postzegel, dat er anders op geplakt zou worden, aangeeft, een dagstempel en eenige golflijnen, zooals die, waarmede thans dc zegels waarde loos worden gestempeld. De met de machine behandelde brieven komen dus kant en kluar voor de sortecring en verzending op het post kantoor aan. Het ligt voor de hand, dat een dergelijk toe stel niet te gebruiken is zonder medewerking van de postadministratie, die uit den aard der zaak moet eischen, dat vooraf betaald zal wor den de waarde der zegelopdcukken. Men heeft daarop het volgende middel gevonden de ma chine heeft twee telapparaten. Het eene staat onder controle van de post. Men stort nu bij haar de waarde van 20,000 postzegels van 10 cent. Zij zet nu haar apparaat op 20,000 en verzegelt het vervolgens. Het andere toestel staat op nul. Na elke frankeering wordt nu in het telwerk dat op 0 stond automatisch 1 bij geteld, en in het andere I afgetrokken. Zoo ziet men met één oogopslag hoeveel stukken gefran keerd zijn en hoeveel frankeeringen men voor uit betaald doch nog niet gefrankeerd heeft. Zoodra het telwerk onder controle van de post tot 0 is gedaald,- stopt de machine en kan niet gebruikt worden voordat na storting bij het postkantoor het telwerk weer verzet is. In den regel kan elk telapparaat slechts voor frankeering met één bepaalden afdruk worden gebruikt, doch er is geen onoverkomelijk be zwaar om meer dan één machine in gebruik te nemen, te huren van de postadministratie. De voordeelen van het toestel zijn de groote snelheid van frankeeren, de onmogelijkheid, dat postzegels zoek raken of gestolen worden, het overzicht van het verbruik van frankeeringen en de vlugheid van verzending. Daarbij heeft de post het voordeel, dat zij minder postzegels be hoeft aan te maken en te verkoopen, wat bezui niging op de administratie geeft. De heer A. W. Kymmell, directeur van den postcheque- en girodienst, betuigt in een bij schrift zijn ingenomenheid met de frankeerma chines, die z-i. kunnen bijdragen tot besparing op de exploitatie-uitgaven van de postadmi nistratie. In het internationaal verkeer kunnen ze wor den toegelaten® en onze eigen postwet is ook geen beletsel, daar zij reeds bepaalt, dat fran- keering op andere wijze dan cloor postzegels door den Minister van Waterstaat kan worden toegestaan. De vraag, of frankeermachines zul len worden toegelatep, is dan ook reeds in onderzoek, doch met een beslissing wordt ge wacht op den uitslag van het door het Inter nationaal Bureel der Wereldpostvereeniging ter ■zake ingesteld onderzoek. De moeilijkheid zal dus waarschijnlijk neerkomen op de vraag, welk fabrikaat de voorkeur verdient, maar misschien zal de enquête van het Internationaal Bureel daaromtrent een oplossing geven,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2