liij I. k SCllHi S in., Utr.str. 17 ïei. M5 BINNENLAND. Per fSesch f 1.80, per anfcer f 65.- botsingen zouden hebben plaats gehad in ver scheidene plaatsen. Te Sofia zouden bij straat gevechten tal van personen zijn gedood en ge wond. De indruk te Belgrado. Belgrado, 10 Juni. (B. T. A.) Op de eerste berichten uit Sofia omtrent de revolutie in Bulgarije is de Zuid-Slavische ministerraad bijeengekomen. In officieele kringen alhier be schouwt men den toestand, die door den Bul- gaarschen staatsgreep is ontstaan, als ernstig. Hoewel zij de zaak als een binnenlandsche aan gelegenheid van Bulgarije opvat, zou de re geering niet onverschillig kunnen blijven tegen over het geval, dat de nieuwe Bulgaarsche in breuk zou gaan maken op de bepalingen van het verdrag van Neuilly. Belgrado, 10 Juni. (R.) Met blad Vreme verneemt, dot de Bulgaarsche regeering nieuwe lichtingen onder de wapenen riep en daardoor een grooter effectief op de been bracht don door het verdrag van Neuilly is toegestaan. De bloden melden, dat de nieuwe Bulgaarsche mi nister-president Zonkoff een bezoek aflegde bij den Franschen gezant te Sofia, om hem do verzekering te geven, dat de nieuwe regeering de orde in het land zal herstellen en het vre desverdrag zal eerbiedigen. Zankoff legde de zelfde verklaring af tegenover den Zuid-Slavi- schen gezant. Belgrado, 10 Juni. (B. T. A.) Volgens verholen van reizigers en berichten der bloden, is de politie-prefect te Sofia gedood. De minis ter van justitie Doupnnov is niet gevangen genomen. Verscheidene garnizoenen sloten zich bij de beweging aan, met uitzondering van één regiment, dat ontwapend werd na hevige ge vechten in de straten van Sofia, waarbij 80 gendarmes om het leven kwamen. In het ge- heele land is de staat van beleg afgekondigd. Te Sofia is alle verkeer na 's avonds 9 uur ver boden. De opstandelingen patrouillceren met mitrailleuses in de straten der hoofdstad. Nadere bijzonderheden. De Times-correspondent te Sofia seint, blij kens een Londensch bericht aan de Cour., d.d. 9 dezer 12.20 's nachts nog het volgende om trent de revolutie in Bulgarije De Bulgaarsche regeering is afgezet door een coup d'etat, welke Zaterdag door het leger werd uitgevoerd. In de vroege morgenuren werden alle leidende agrarische ministers en ambtenaren gearresteerd en in de gevangenis ondergebracht. Deze coup d'état heert geleid tot de vorming van een burgerlijk coalitie-ka binet met prof. Sankof als premier. Op het oogenblik, dat ik dit sein, heeft prof. Sankof een audiëntie bij koning Boris in het iVrenyo-palcis nabij Sofia. Tot nu toe is de revolutie zonder bloedvergieten verloopen en telefoniscihe berichten uit alle voorname pro vinciesteden melden, dat overal rust heerscht. De grootste geheimzinnigheid bestaat er even wel omtrent het lot van Stomboulinski, die sedert eenigen tijd in zijn geboortedorp Slo- voitsa in Centraal-Bulgarije vertoefde. Omtrent hem loopen tegenstrijdige berichten. Sommige berichten zeggen, dat hij gevangen is geno men, andere, dat hij vermoord is, weer andere, dat hij gevlucht is. Ik Iheb zoocven den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, generaal Roussef ge- spioken, die het volgende verklaarde „Wij hebben deze revolutie ondernomen. Omdat de politiek der agrariërs voor Bulgarije noolottig is. Onze politiek zal een politiek van vrede zijn en op geencrlei wijze tegen eenigen nobuurstoat gericht zijn. Wij zullen onze uiterste best doen om bloedvergieten te voorkomen en wij hopen, dat Bulgarije binnen kort zijn voorspoed van voor den oorlog op nieuw zal kunnen bereiken. Ons optreden heeft niets te maken met de Macedonische automis- ten en is een zuivere Bulgaarsche actie". De correspondent zegt, dot de merkwaar digste bijzonderheden omtrent de revolutie de geheimzinnigheid is, waarmede zij werd uit gevoerd. Niemand buiten de hoofdaanvoerders, zoonis Sankof en Roussef, wist, wat er gebeu ren zou en wonneer ihet gebeuren zou. Vrijdag te middernacht was alles nog rustig. Om 4 uur Zaterdagmorgen waren de leden van het ka binet Stamboulinski allen in de gevangenis en stond Sofia» onder het bewind van de militaire partij. De koning, die zich aanvankelijk aarzelend getoond schijnt te hebben en overbluft was door de plotselinge gebeurtenissen, heeft er Zaterdagmorgen in toegestemd een oekase te teekenen, waarbij het nieuwe kabinet als volgt wordt samengesteld Prof. Sankof, premier en ad interim Oorlog. Generaal Roussef, binnenlandsche zaken Theodorof, financiën. Kozakof, verkeerswezen. Smylof, justitie. AJ Bobotsjefski, handel. f Siojantsjef, openbare werken Prof. Molof, landbouw en ad interim onder lijs. Prof. Sankof, generaal Roussef en prof. Molof, behooren niet tot een politieke partij, terwijl de overige ministers radicalen, libe ralen en democraten zijn. Uit politiek oogpunt kan men het kabinet alleen qualificeercn door te zeggen, dat Q\et een bourgeois-regeering is. De Times-correspondent zegt voorts, dat hij de arrestatie van den vrocgercn minister van verkeerswezen Atanasof heeft bijgewoond. De menigte trachtte den minister te lynchen. Een sterke militaire macht belette haar daarin. Het is nog niet mogelijk, de verdere ontwik keling der gebeurtenissen te voorspellen, maar de wijze, waarop de coup d'état is uitgevoerd, schijnt aan te toonen, dat de organisatoren bekwame en vastberaden mannen zijn. De toestand wordt langzamerhand duide lijker. Het schijnt, dat generaal Lazarof, een reseive-officier, die de eerste divisie gedurende den Europeeschen oorlog aanvoerde en die president is van den bond van reserve-offi cieren, en kolonel Vulkof, chef van den topo- grafischen dienst van 'het ministerie van oor log, verantwoordelijk zijn voor de organisatie van den staatsgreep. Zij en hun vrienden waren bittere tegenstanders van de onwettige politiek, die volgens hun meening door Stam- boelinsky gevoerd werd. Met de 'hulp van ver scheidene hooggeplaatste officieren organiseer den zij daarom den coup d'état, waarvan de datum aan niet meer don drie of vier personen bekend was. RUSLAND. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN. Stockholm, 10 Juni. (N. T. A. Draad loos). De correspondenten van Stockholms Tid- ningen in Rusland melden aan hun blad, dat omstreeks 400 personen verdronken en zeven tigduizend dakioos geworden zijn door over stroomingen, die in de streek van den beneden- Wolga hebben plaats gevonden. HONGERSNOOD IN TURKESTAN. Moskou, 10 Juni. (N. T. A. Draadloos). In de provincie Ferghona in Turkestan woedt hongersnood. Hier ontvangen berichten zeggen, dot 400,000 personen van het voedselgebrek te lijden hebben en dat reeds tal van menschen gestorven zijn. TURKIJE. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De kwestie der couponbetalingen. Lausanne, 9 Juni. (B. T. A.) De hoof den van de geallieerde dwelcgaties, die instruc ties van hun regeeringen hadden ontvangen, zijn vanochtend bijeengekomen om den toestand te bespreken. Zij stelden vost, dat er overeen stemming bestaat tusschen de inzichten van de regeeringen te Parijs, Rome en Londen over den stond der onderhandelingen en de nood zakelijkheid om er zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken. De geallieerden zullen hun houding inzake de betaling van de cou pons van de openbare Turksche schuld hand haven. Lausanne, 10 Juni. (B. T. A.). Er had een particulier onderhoud tusschen de geallieer den cn Ierland plaats, die twee uren duurde. Bericht wordt, dat de bijeenkomst niet ongunstig was voor de vredeszeak. De leiders der gealli eerde delegatie zetten om beurten de standpun ten hunner regeeringen uiteen, waarvan de laat ste instructies niets wezenlijks veranderden aan de uiteenzettingen, die de geallieerden voort durend te Lausonne hebben gegeven met betrek king tot de kwestie der coupons. Ismed bood aan des namiddags met zijn deskundigen te pra ten en daarna met de experts der geallieerden. Morgen zullen de geallieerden Lsmcd opnieuw ontmoeten. Dit beteekent een ontspanning. De kwestie der verzekerings maatschappijen. L o n d e n, 10 Juni. (R.). Adnon Bey heeft thans de verzekering gegeven, dat het besluit inzake de verzekeringsmaatschappijen, waar van in het telegram uit Constantinopcl van den 7en dezer sprake was, niet zal worden ten uitvoer gelegd. De commissaris voor financiën zond aan den president der Ottomaansche bank een dringend schrijven om zich stipt te houden aan de vroeger gegeven instructies om alle Grieksche emplyoé's bij de bank te ontslaan. JAPAN. De verhouding tot Rusland. Tokio, 8 Juni. (R.) Naar gemeld woidt, heeft Joffe Japan's voorwaarden ten aanzien van de voorgestelde onderhandelingen, die als inleiding tot een conferentie moeten dienen, aan genomen. Compositie Jubilé-lied. Door de jury bestaande uit Mejuffrouw An nie Salomons, Dr. P. C. Boutens en Dr. Fr. v. Eeden is uit de 725 inzendingen in de, vanwege den Ned. Volkszangbond uitgeschreven, prijs vraag voor het Jubilé-lied bekroond de inzen ding van den heer Carel van Delen te 's-Gra- venhage. Het gedicht luidt: JUBILEUM 1898—1923. 1. Gelukkig die als eerlijk man, Door levens langen strijd gehard, In niets beschaamd gedenken kan De jonge keuze van zijn hart; Zóó 't volk dat, tot den dood gekrenkt, Zijn arm vertrouwen heeft gesteld Op d' éénen Godverkoren held, En in zijn nazaat Hem gedenkt: Mocht nog Vader Willem leven. Die den oudvergeclden bond In zijn bloed heeft uitgeschreven Mocht nog Vader Willem leven, Ean beleven dezen stond I 2. De Tijd die 't al hertoetst en keurt, Staat voor geen ouden waarborg in Het hoogste recht wordt lichtst verbeurd, En in verlies verkeert gewin. Slechts wat gelijk bindt met geb'jk, Weerstaat aan druk en stoot, en houdt O eclste band, o zuiver goud Dat aldoor haalt Tijds nieuwen ijk Mocht nog Vader Willem leven, enz. 3. Met oogen eerelijk en klaar Zien wij terug op 't schoon begin. Met oogen eerelijk en klaar De duistere loop der Toekomst in. O leus voor Vrijheids krijg of peis, Die geesten door geen vrees geknecht In kloeke handen samengelegt. Waar 't hart getuigt van wederzijds Mocht nog Vader Willem leven, enz. Voor dit gedicht wordt een compositie-prijs vraag uitgeschreven. Gevraagd wordt een lied in volkstoon. Als prijs wordt beschikbaar gesteld een Uebel en Lechleiter-vleugel met opdracht geschonken door den heer I. van Praag te Amsterdam met medewerking van de fabrikant. Voor de beoordeeling der ingekomen compo sities is een jury benoemd, bestaande uit de heeren Hub. Cuijpers, Herm. Rutters en Bern. Zweers. Als wij bij bovenstaand gedicht, dat Boutens- iaanschc klanken heeft, één kantteekening mo gen maken dan is het deze, dat het, artistiek ge sproken, wellicht aan bepaalde eischen mag be antwoorden. Maar een volkslied is het niet. QREG0N£ELE zeer aan ie beveüen esux, gewas ISI7 S I t -i' L'i '1 I Tlïüvtë "V/Jy »wr wo <w UJ VI o j vjwu.Hd trekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement van marine in Ned.- Indië opgedragen aan den schout bij nacht A F. Gooszen, met ingang van den datum, waar op hij zijn betrekking zal aanvaarden. Commandant zeemacht Indië. Bij Kon. besluit is de vice-admiraal W. J. G. Umbgrove eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en hoofd van het departement van marine in Ned.-Indië, met een door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië te bepalen datum in het begin der maand Juli 1923, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten cn de be Overwerkvergunning houtbewerkingsbedrijf. De Minister van Arbeid heeft op een desbe treffend verzoek van den Nederlandschen Hout bond om in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij den Nederlandschen Houtbond, te Amsterdam, of bij de groep uit de Nederland- sche Verceniging van Werkgevers in het Kui pers- en Kistenmakersbedrijf, te Rotterdam, door arbeiders aangesloten bij den Bond van Neder- landsche Christelijke Houtbewerkers, Meubel makers, Behangers enz., te Rotterdam, den Ne derlandschen R.-K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers enz. „St. Antonius van Padua", te Utrecht, de Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders, te Amsterdam, den Landelijken Federatieven Bond van Meubel makers enz., te Amsterdam, en den Centrolen Bond van Transportarbeiders, te Rotterdam, goedgekeurd, dat arbeid wordt verricht in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Ar beidswet 1919, onder de volgende voorwaarden: le. dat op de eerste vijf werkdagen der week niet langer dan ten hoogste 10 uren per dag en op Zaterdag niet langer dan ten hoogste 5 V» uur arbeid wordt verricht; 2e. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of cenc vrouw niet langer dan 55 uren per week; 3e. dat de werktijd der betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is, hetzij tusschen 6 uur des voormiddegs en 6 uur des namiddags, het zij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; 4e. dat het aantal uren waarmede door ar beiders, ten aanzien van wie van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, gedurende het tijd vak van II Juni tot en met 6 October 1923 de 48-urige werkweek wordt overschreden, op hun arbeidstijd in den winter, en wel vóór 16 Febr. 1924, wordt gekort; 5e. dat het weekloon in den zomer en in den winter hetzelfde zal bedrogen, met dien verstan de echter, dat voor werklieden, die uitsluitend in de zomermaanden in dienst zijn, het loon, in verhouding, hooger gesteld moet worden; 6e. dat voor werklieden, waarvan het dienst verband wordt verbroken, na de maanden, waarin langer dan 48 uren per week word ge werkt, de uren, die zij in het tijdvak van II Juni tot en met 6 October 1923 meer gewerkt heb ben don gemiddeld 48 uren per week, in ver houding van het weekloon worde bijbetaald; 7e. dat de Tegeerincr van den arbeidstijd, zoo als deze tot en met 15 Februari 1924 voor de betrokken arbeiders zal gelden, blijkt, hetzij uit de arbeidslijst, hetzij uit een geschrift, waarop elke afwijking telkens tc voren wordt nnngetee- kend, en hetwelk tot laatstgenoemd tijdstip naast de arbeidslijst op eene duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. De Wijnhuistoren. Men zal zich wellicht herinneren dat de Pro vinciale Staten van Gelderland in 1921 besloten, aan de gemeente Zutphen in de kosten van den wederopbouw van den Wijnhuistoren een sub sidie te verleenen groot 1/3 van het Rijkssub sidie tot een maximum van 10 pet. der kosten van wederopbouw van den toren en het uurwerk zonder carillon, tot een maximum van 7500. De minister van Onderwijs heeft echter mee gedeeld, dat de Rijksfinanciën niet toelaten voor 1923 eenig subsidie in deze restauratie toe te zeggen. B. en W. van Zutphen hebben zich op 10 April tot Prov. Stoten gewend met het ver zoek de voorwaarde, dat ook het Rijk steun moet verleenen, te doen vervallen. Ged. Staten vonden termen in dezen gun- s t i g te advisceren Immers de motieven, waar op het Rijk voorloopig geen steun verleent, zijn niet ontleend aan het gemis van oudheidkundige waarde van den Wijnhuistoren, noch aan de wijze waarop het herstel wordt uitgevoerd. Wordt aan de gestelde voorwaarden voor de toekenning van een provinciaal subsidie streng vastgehouden, dan wordt de noodzakelijke we deropbouw van dit merkwaardig gebouw zooal niet vertraagd, dan toch voor dc betrokken ge meente financieel bijzonder drukkend. Ged. Staten geven daarom aan Prov. Staten in overweging hun besluit van 20 December T92T in dien zin te wijzigen, dat aan de ge meente Zutphen in de kosten van wederopbouw van den *ft;ijnhuistoren een provinciaal subsi die wordt verleend van 10 pet. der kosten van wederopbouw van dien toren en van het daarin aan te brengen uurwerk, zonder carillon, tot een maximum in totaal van 7500. (Zutph. Ct.) Het tuindorp Vreewijk. Het Rotterdamschc raadslid Ter Laan heeft verlof gevraagd en verkregen tot B. en W. eeni- ge vragen te richten over de toekomst van het Tuindorp „Vreewijk". Hij vraagt o.m. of B. en W. kunnen medcdeelen of het in de bedoeling der Mij. voor Volkshuisvesting „Vreewijk" ligt om zoo spoedig mogelijk door te gaan met de stichting van tuindorpwijken. Met name of bin nen afzienbaren tijd met den bouw van het nieuwe woningblok zal worden aangevangen en of de voor het grootc plan toegestane maar nog niet verwerkte millioenen alsnog beschikbaar zijn. In de raadsvergadering van a.s. Donderdag komt deze zaak aan de orde. De burgemeester van Geertruidenberg. In de raadsvergadering heeft de burgemees ter van Geertruidenberg, mr. H. J. C. M. Al- lard, meegedeeld, dat hij met ingang van 15 Aug. ontslag heeft gevraagd. Prof. Treub. Met den Perijschen sneltrein, welke te 6.02 uur in Den Haag aankomt, is Zaterdagavond prof. Tieub, voorzitter van den Ncd.-Ind. Onder nemingsraad, van zijn Indische reis in ons land teruggekeerd Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde vreemde ordetee- kenen, te weten: L. G. van Hoorn, gezant- schaps-secretoris te Boekarest, het Officiers kruis der Orde van den Heiligen Schat van Ja pon en het Ridderkruis der Orde van de Zwarte Ster (Frankrijk); P. H. Vandcrhoert, consul te Brugge, het Officierskruis der Orde a van het Britsche rijk; H. W. Ackermans, te Wijneghem bij Antwerpen, het Ridderkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; H. L. Pcnka, te Caracas, het Officierskruis der Orde van het Borstbeeld van Simon Bolivar van Venezuela; is aan B. E. L. Mayström verlof verleend tot het aannemen van de benoeming tot „Officier de llnstruction pubÜque". J. L. van Dalen. De heer J. L. van Dalen, sinds T90I archi varis der gemeente Dordrecht, herdenkt heden den dag, waarop hij veertig jaren geleden in dienst dier gemeente is getreden, aanvankelijk als onderwijzer. De Dordr. Ct. wijdt een uitvoerig artikel aan haar medewerker „Jan van de Maas", die veel heeft gedaan in dienst der we tenschap en ten bate der gemeenschap, de Dordtsche samenleving in het bizonder: als on derwijzer, als leeraar; als schrijver, als histori cus, als archivaris, enz. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Een adres van de Mij. v. Ge neeskunst. Het hoofdbestuur van de Ned. Mij. tot be vordering der Geneeskunst heeft een adres aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gericht, waarin het gebruik maakt van de toe zegging" van den minister hem in kennis te stel len met zijn meening over de beteekenis der gezondheidscommissies. Het hoofdbestuur 5cht de waarde der gezond heidscommissies zeer groot. Aan de gezond heidscommissies heeft de gemeenschap tolrijke adviezen en voorlichting te danken over veront reiniging van bodem, water en lucht; over woningverbetering en woningbouw, over keu ring van voedingsmiddelen, verzorging van zui gelingen, bestrijding en vermijding van besmet telijke ziekten. Niet alleen door samenwerking met gemeente besturen, door klachten uit het publiek te on derzoeken, maar ook door zelfstandig werk heeft menige gezondheidscommissie de hygiëne van ons volk op hooger peil gebracht. Veel te vaak zijn de adviezen dier commis sies niet tot hun recht gekomen, omdat gemeen te-besturen geen gebruik maakten van haar voorlichting, haar adviezen naast zich ncei leg den of ze te laat vroegen. Een dagelijksch contact van het gemeente bestuur met een commissie die wel zeer in het bijzonder voor de gezondheidsbelangen der be volking optreedt, moet wel van groot belang zijn. Dit is op andere wijze niet te bereiken. Daar is een band gevormd tusschen plaatselijke autoriteiten en de gezondheidscommissies, waar bij moeilijkheden van ambtelijken aard tot de kleinst mogelijke verhoudingen zijn terugge bracht. Het werk der Inspecteurs van de volksgezond heid ondervindt sterken steun van de zijde der gezondheidscommissies. De kosten zijn gering; er wordt door een groot aantal der leden door bekwame, onafhankelijke mennen met inzicht in wetenschappelijke vraag stukken, belangeloos veel en uitnemend werk gedaan. Bij toegepaste hygiëne komen allerlei andere vraagstukken te pas en het is daarom van zoo groot belang dat naast de geneeskundigen en hygiënisten in deze commissies zitting hebben: scheikundigen, architecten, juristen. Zoo komt dan de hygiëne uit het volk, zoo heeft zij invloed op het denken der bevolking en brengt hygiënische beschaving. De groote betee.kenis der gezondheidscommis sies is wel deze, dat zij voeling houden met de bevolking in alle logen der maatschappij, dat zij toegankelijk zijn voor allerlei klachten die van uit de bevolking tot haar komen en dat zij ook in aanraking zijn en blijven met gemeentelijke be sturen, ambtelijke geneeskundigen, inspectie en regeering. Het hoofdbestuur meent dus ook opheffing der gezondheidscommissies ernstig te moeten ont raden; in tegenstelling daarmede zou het hoofd bestuur vermeerdering van invloed der commis sies willen aanbevelen. Men denke daarbij aan de bepaling dat bij hygiënische onderwerpen van cenige beteekenis die Gedeputeerde Stoten van de zijde der gemeentebesturen bereiken, ge- eischt worde overlegging van de adviezen dien aangaande van de gezondheidscommissies. In dit verband mag wel in het bijzonder de aandacht gevestigd worden op de besparing in geld en gezondheid, die toegepaste hygiëne geeft door voorkoming van ziekte en door versterking van de lichamelijke weerkracht van ons volk. Uit de Communistische Partij. „Het Volk" maakt melding van een open brief, die het Comité voor de Derde Internatio nale aan de leden van de Communistische Partij Holland heeft gericht, waarin als grondslag voor een „loyalen wapenstilstand" de volgende voorwaarden worden gesteld: 1. geen maatregelen, van welken aard dan ook, tegen de leden van de oppositie en intrek king van de door het partijbestuur in deze quaestie tegen de oppositie genomen maatrege len; 2. de instelling van een scheidsgerecht, waar op alle geroyeerden beroep hebben; 3. de oppositie krijgt de beschikking over een pagina per week in de „Tribune en over de noodige ruimte in de „Communistische Gids", om haar opvattingen en haar kritiek tot uiting te doen komen; 4. de oppositie krijgt de gelegenheid, in alle afdeelingen haar standpunt en program uiteen te zetten; 5. het partijbestuur organiseert te Amster dam en in de grootere afdeelingen discussie- gronden, die eens in de 14 dagen plaats vinden cn waar over politiek en tactische vraagstuk ken gesproken wordt. De federaties doen het zelfde werk, eens per maand, voor de kleine af deelingen; 6. de partijminderheid krijgt gelijke vertegen woordiging naar het eerstkomend congres van de Kommintern cn naar de zittingen van de Nit- gebreide Executieve; 7. het partijbestuur ondersteune het onder zoek, dat de Executieve hier instelt en roepc onmiddellijk na dit onderzoek een buitengewoon congres bijeen. In een naschrift wordt mededceling gedaan van een bericht, door de oppositie van de Executieve ontvangen. „Deze heeft geen oogen blik de ontbinding van het comité geëischt, noch iets van dien aard. De Executieve verzocht ons, verdere aanvallen op het partijbestuur te stoken. Ze verzocht het partijbestuur zich van icdëren aanval op het comité te onthouden." Onder communisten. Onder het opschrift „Een laffe daad" deelt „De Tribune" mede, dot de heer N. J. Collij in het gebouw van het Plaatselijk Arbeidssecreta riaat te Amsterdam den heer Doornbusch, die daar eiken Vrijdag- cn Zaterdagmorgen zit ting houdt „in erge mate mishandeld heeft. Hij heeft hem onverhoeds aangevallen en bloedend verwond." „Het spreekt vanzelf besluit de Tribune dat onze partij (d. i. de Communistische Per tij) ten opzichte harer eigen leden, die met dit heerschap verdere directe of indirecte verbin dingen zouden willen handhaven, ten scherpste zal optreden. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Uit Roermond wordt aan de N. R. Ct. ge meld De treinverbinding met Duitschland over Vlodrop—Dalheim is sedert Donderdag verbro ken. Het Duitsche treinpersoneel, dat weigerde te werken onder bevel van de Fransche bezet ting, heeft den arbeid neergelegd. DE NIEUWE STADSWIJKEN VAN AMSTERDAM. Uit Amsterdam schrijft men ons Reeds herhaalde malen is dezerzijds medege deeld wat er in de hoofdstad sinds 1909 op het gebied der volkshuisvesting is gedaan. Dat de woningvoorziening een nog altijd niet opgelost vraagstuk is, is ook reeds maar al te vaak beweerd en dit blijkt ook hieruit dot op I April 1923 het aantal woningen (krotten inbe- giepen) in Amsterdam 161.454 bij een behoefte van 177.815 woningen, bedtoeg. Nier minder dan 16.361 bedroeg dus toen het tekort aan woningen. Weliswaar waren toen ruim 6000 woningen, waarvan de helft bij particuliere bouwers in aanbouw, doch de menschen die het weten kun nen, zijn van oordeel dat er in overeenstemming met de toename van de bevolking ongeveer 2500 woningen per jaar vereischt zijn. In de laatste jaren zijn overigens tal van wo ningen voltooid sinds 1919 een aantal van 6384, maar dit zijn nog lang niet de 2500 per jaar welke vereischt zijn. Van 1905 tot 1 Januari 1923 zijn 32017 wo ningen, waarvan 18,176 door particuliere bou wers en 13.841 door woningbouv/vereenigingen cn dc gemeente gebouwd en dit is dus een ge middelde van ongeveer 1780 woningen per jaar. Wat nu de financieele zijde van het vraag stuk betreft moge opgemerkt worden dat door de gemeente voor het bouwen van woningen in Amsterdam van 1905 tot 1 Januari 1923 een bedrag van ruim 100 millioen als woningwet voorschotten voor vcrccnigingsbouw is verleend, door het Rijk werd daarvan ongeveer 80 millioen toegestaan. Voor den gemeentelijken bouw waren die be dragen voor de gemeente ruim 42 millioen en voor het Rijk ongeveer 30 millioen. Over den premiebouw waaraan tot I Juii 1923 ook een bedrag van ruim 15 millioen besteed is, hebben wij ook al meermalen bijzonderheden meegedeeld. Uit die enkele cijfers kon reeds worden opge maakt dat de woningvoorziening in Amsterdam de bouwkosten hebben wij eveneens onbe sproken gelaten aanmerkelijke vorderingen heeft gemaakt. Voor den Amsterdammer die geregeld zijn Zondagsche wandeling door de nieuwe stads wijken maakt is het langzamerhand duidelijker geworden dat in de laatste jaren heel wat aan het stadsbeeld is veranderd. Maar hoevelen zijn er niet die nimmer de gelegenheid hebben of die althans niet nemen om zich van de uitbrei ding hunner stad op de hoogte te stellen. Dat het alleszins de moeite waard is hebben wij de zer dogen kunnen constnteeren op onzen tocht met een aantol raadsleden en hoofdambtenaren der gemeente door de nieuwe wijken van Am sterdam. Het gemeentebestuur kunnen wij niet dank baar genoeg zijn dat het ons daartoe in de ge legenheid heeft gesteld. Vaak hebben wij óns bij de bezichtiging van een enkel nieuw woningcomplex geëergerd over de minder fraaie gevels die niet pasten bij de omgeving moor deze tocht verschafte ons groot genoegen, omdat wij eruit hebben kunnen leeren, dat in het algeipeen op het gebied van den wo ningbouw veel schoons is tot stand gebracht. Het zou te ver voeren in bijzonderheden de wijze von bebouwing te bespreken van al die complexen in de Spaarndammerstraat in het voormalige Sloten en in het plan Zuid. Veel zorg is er besteed aan de gevels, en he laas heeft het interieur duaronder te lijden. Maar bewondering wekken zeker de producten van De Bazel, Berlage, De Kleik, van Epen om maar enkele van de groote bouwmeesters te noemen, die kleur en leven hebben gegeven aan de bouwwerken die in deze stadswijken zijn neergezet en die een mooi geheel hebben weten tot stand te brengen. Over de resultaten ven den bouw van het complex betonwoningen in de voormalige Wa tergraafsmeer valt nog weinig te zeggen waar slechts enkele woningen von het betonblok systeem gereed zijn en de twee andere systemen, de elerr.entenbouw en de monolietbouw, nog niet volledig zijn toegepast. Aan den bouw der woningen over het IJ met inbegrip van de meer dan 100 in het Oostzaandorp zullen velen dunkt ons voorloopig niet gewend raken. Hoewel niet vergeten mag worden dat tal van gezinnen in elk geval vergeleken bij hun huis vesting van vroeger, thans een „Kasteel" zijn gaan bewonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2