ST. EMILION bij 1.4. SCHITERIHAN 4 Zn., Utr.str. 17 Tel. 145 BINNENLAND. Per füesch ff 1.30, per anker ff @5.- Begeerlijke gerechten en meelspij zen met A. J. P's Bessen-Saus er over Een halve liter saus van een pakje 7J/j ct. B leen van de onderhandelingen, ten gevolge van Angora's koppigheid om zich aan wettelijke verplichtingen te onttrekken, het niet onredelijk zou zijn als de Geallieerden Turkije waarschuw den, dat het aansprakelijk zal worden gesteld voor de verdere bezettingskosten te Konstanti- nopel, welke alleen te wijten zijn aan zijn on verzettelijkheid en in geen enkel opzicht aan de Gellieerden kunnen worden toegeschreven. „De concessies", zegt het blad verder, „welke de Geallieerden op deze tweede conferentie gedaan hebben, zijn in hooge mate het gevolg van Ismet's verzekering, dat Turkije bereid en in staat is plaats te nemen in de rij van be schaafde staten. Als de conferentie mislukt ten gevolge van een handelwijze, waaraan geen be schaafd volk zich schuldig zou willen maken de verloochening van de wettige schulden, ter wijl de middelen tot betaling ruimschoots aan wezig- zijn zullen de Turken het alleen aan zichzelf te wijten hebben, als men hun op het randje van de breuk nogmaals waarschuwt, dat dergelijke voorwaarden niet ten tweede male zullen worden aangeboden. Lausanne, 17 Juni. (B. T. A.) InTurk- sche conferentiekringen ging hedenavond het gerucht, dat Ismet in zijn regeering nieuwe in structies ontving, die gunstig genoeg waren om de kwestie der couponbetaling te regelen. De tekst in een transactieformule, waarmede Ismet genoegen nam, zou ook door de overige dele gaties behalve een zijn aanvaard. Niettemin is de algemeene indruk, dat deze week de laatste zal zijn der conferentie te Lausanne. CHINA, ia i De Chïnecsche bandieten weer aan het werk. Hankow, 18 Juni. (R.) Bandieten omsin gelden de kerk te Yingkheng, 100 mijlen ten Noorden van Hankow, mishandelden den Itali- aanschen priester Malotto en namen hem met 500 Chineezcn gevangetn. Allen werden naar de heuvels gebracht en de dienaar van den priester werd naar Hankow gezonden met de boodschap, dat als geen losprijs werd betaald von 1 millioen dollars of 1000 geweren, de priester zou worden doodgeschoten. De crisis in China. Peking, 18 Juni. (R.) President Liyuan- hung benoemde generaal Changtsolin tot oor logsheer te Moekden om in de huidige crisis hulp te bieden en generaal Chang werd be noemd tot commissaris voor onderdrukking van den opstand. MAROKKO. P a r ij s, 17 Juni. (N. T. A.) De bladen be vatten een telegram uit Metilla dat bij een ge vecht dat op 5 Juni te Tisiaza is gevoerd, de opstandelingen bijna duizend dooden zouden hebben gehad en meer dan duizend gewonden. Een gevaarlijk opstandeling onschadelijk? Madrid, 17 Juni. (B. T. A.) Het gerucht loopt dat de Riffiotische agitator Abdel Krim vermoord is; het bericht is nog niet bevestigd. VEREENIGDE STATEN. Faillissementen in Now York. New York, 16 Juni. (R.) Knaath, Hechod en Kühne, een belangrijk bankiershuis in New York, is gefailleerd. Een uitgegeven verklaring zegt dat de activa ruim de passive dekken „mits er verstandig wordt geadministreerd". De firma deed uitgebreide zaken met reizigers, in den vorm van credietbrieven. Een der leden ver klaarde dat de aldus belegde sommen het halve millioen dollars te boven gaan. N e w y o r k, 1 7 Juni. (N. T. A. Draadloos.) Karftenschadt en verschillende andere le den der New Yorksche effectenbeurs hebben hunne betalingen gestaakt. Voornoemde firma was tot de beurs toegelaten op 26 Maart 1892; en deed uitgebreide zaken tusschen Amerika en' Duitschland. In een vrijwillige faillis^ements aanvrage welke bij het bondsgerechtshof is in gediend worden de passiva op Tl millioen ge- schot en de activa op ongeveer hetzelfde bedrag. De zeelieden en de drooglegging. New-York, 17 Juni. (N. T. A. Draadloos). Het stoomschip „Homerie" heeft gisteren zee gekozen met 40 personen minder, die aan de officieren verklaarden, dat ze deserteerden in verband met de droogleggingswetten. ZUID-AMERIKA. De mïnistercrisis in Chili. Santiago (Chili), 15 Juni. (B. T. A.) Pierra Rivas Vicuna is benoemd tot minister van buitenIandsche zaken. het kanton Wageningen mr. J. C. Bakhuijzen Schuld, advocaat en procureur te Wageningen; Hoorn: mr. G. J. Bisschop, burgemeester dei- gemeente Hoorn; Appingedam: J. Wnrnaer, ontvanger der registratie en domeinen te Ap~ pingedom; mr. A. Jonker, advocaat en procu reur te Emmen; herbenoemd als lid tevens voorzitter van den Voogdijraad te Heerenveen jhr. P. B. J. Vege- lin van Claerbergen, en is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Alkmaar, J. Tillcmo, nota ris, wonende te Hoorn; benoemd bij het reserve-personeel dei' land macht, bij het wapen der infanterie: To. tot reserve-kapitein bij het 7de regiment, de kapitein van Altcna, voornoemd; 2o. tot reserve-eerste-luitenant, bij het 9e regiment, de eerste luitenant Feenstrn, voor noemd; is aan de reserve-eerste-luitenant A. J. de Bas, J. C. Balke, H. C. v. Berckel en C. Wis- kerke, onderscheidenlijk van het 7e regiment infanterie, van het 16de regiment infanterie, van het 6de regiment veld-artilleric en van het 14e regiment infanterie, laatstgenoemde met ingang van 1 Augustus 1923, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst; aan den adjunct-commies bij hc# Departement van Koloniën J. C. Mulder, wegens vercndeiing in de inrichting van den dienst bij dat Depar tement, waardoor zijn werkzaamheden ovërbo- dig zijn geworden, met ingang van 16 Juni T923 eervol ontslag uit zijne betrekking veileend. Voorts zijn bij voornoemd Departement be vorderd tot commies, de adjunct-comrniczen mr. D. J. Hulshoff Pol en A. E. Lengkeek. HET REGEERINGSJUB1LEUM DER KONINGIN. De kunstschilder A. J. Oudshoorn te Am sterdam is uitgenoodigd namens het comité voor het Nationaal Huldeblijk een aquarel te vervaardigen voor het jubileum-album, dat de Koningin zal worden aangeboden. Als motief is hem opgedragen de Zaan bij Wormerveer met fabrieken. Audiëntie. De gewone audiënties van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Oorlog zullen Donderdag 21 Juni e.k. niet plaats heb ben KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij Kon. Besl. zijn: benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Wijk bij Duurstede jhr. J. A. van Geen, burgemeester van Wijk bij Duurstede; benoemd bij het dienstvak der intendance tot hoofdintendant de kolonel-intendant C. M. de Kanter, intendant in de vesting Holland; tot kolonel-intendant de luitenant-kolonel-intendant C. E. W. van Albada, directeur van de Cen trale Magazijnen voor Militaire Meeding en Uitrusting; tot luitenant-kolonel-intendant de majoors- intendant J. H. Busch Geertsema en L. J. H. Heyman, onderscheidenlijk van de 3e divisie en toegevoegd aan den hoofdintendant; tot majoor-intendant de kapitein-intendant J. Boon, toegevoegd aan den hoofd-intendant; op verzoek eervol ontslagen de luitenent- kolonel H. A. Zeilmaker, van den staf dér artil lerie ter zake lengdurigen dienst; op verzoek eervol ontslagen de kapitein C. P. M. van Altena, van het 7e regiment infan terie, werkzaam gesteld bij de groep der land- stormverbanden Amsterdam I, II en III, Haarlem en Alkmaar, en de Tste luitenant N. Feenstra van het 9e regiment infanterie; op verzoek eervol ontslagen jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, als burgemeester van Baarn, en G. H. Tervooren als burgemeester van Wansum; benoemd tot schoolopziener in de inspectie van het Lager Onderwijs te Deventer A. E. B. Omloo, laatstelijk hoofd der Rijksleerschool al daar. is aan C. C. Paehlig, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kan-, tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Dru- tcn; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger.: in' Intrekking van wetsontwerpen. Ingetrokken zijn de wetsontwerpen 1. Nadere aanduiding van de feestdagen, die in wettelijke voorschriften met den Zondag op één lijn worden gesteld. 2. Wijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften, welke regeling van gemeenschap pelijke belangen tusschen gemeenten beoogen. 5. Wijziging en aanvulling van de wet op den Raad van State. 4. Aanvulling van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet De Katholieken gepasseerd! Het Kamerlid Suring heeft aan den Minister ven Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gericht: Is de Minister bereid, mede te deelen, welka omstandigheden er toe hebben geleid, dat op de 78 leden en 42 plaatsvervangende leden, be noemd in de commissies, belast met het afnemen ven het hoofdonderwijzersexamen, welke zitting houden tc 's Gravenhoge, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden en Zwolle, er respectieve lijk slechts 2 en 1 voorkomen, werkzaam bij het Katholiek bijzonder onderwijs? Draadlooze telegrafie op schepen. Het Kamerlid Van Ravesteijn heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Heeft de Minister kennis genomen van het on derzoek, door den Raad voor de Scheepvaart in gesteld naar het verloren gaan van het stoom schip L u k k o s van de Stoomvaartmaatschappij „Atlas" te Rotterdam, in het Engelsch Kanaal op 14 of 15 Februari van dit jaar? Is het den Minister bekend, dot blijkens bij dit onderzoek afgelegde verklaringen omtrent den ondergang van dit schip, dot met een be manning van 25 koppen zoo goed els spoorloos is verdwenen, gebleken is, ten eerste, dat het schip „niet al te best" stuurde, ten tweede, dat de installatie voor draadlooze telegrafie was weg genomen? Is de Minister niet van oordeel, dat in dit ge val, gelijk trouwens in overeenkomstige gevallen, de sterkste vermoedens bestaan, dat het redde loos verloren gaan van dit schip te wijten :s aan de zooeven genoemde feiten, in de eerste plaats de slechte conditie van de stuurinrichting, het kompas enz., mear vooral aan het ontbreken van een installatie voor draadlooze telegrafie? Is de Minister niet van oordeel, dat het wegne men van deze laatste installatie, zooals in het onderhavige geval is geschied, blijkens verkla ringen van den loods, die het schip op de reede van Vlissingen heeft geloodst, hoogstwaarschijn lijk het gevolg is van de zucht naaj" bezuiniging der eigenaars van het schip? Is de Minister bereid, zoo spoedig mogelijk wettelijke maatregelen voor te stellen, ten einde de eigenaars van alle zeeschepen, die door hun inrichting in staat zijn een installatie voor draadlooze telegrafie te bezitten, te verplichten zoodanige installatie aan te brengen of op orde te houden? ORIGINEELE za»r aan te bevelen |Bord6aux, gewas 1917 Consulaire dienst. De heer M. C. Zur Muhlen te Haarlem is volgens de „Msb." benoemd tot vice-consul van Groot-Britannië en Ierland te IJmuiden. Ter vervanging van den heer A. van Bier vliet, is naar de „Msb." meldt tot consul-gene raal van België te Rotterdam benoemd de heer Ed. Lauv/ers, wiens rechtmacht zich zal uit strekken over de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, alsmede over de kantons Alphen, Den Briel, Delft, Gouda, 's-Gravenha- ge, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Schoonhoven en Sommclsdijk, in de arrondissementen 's Gra- venhage en Rotterdam. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het Departement van Buitenlondscne Zeken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de bezettingsautoriteiten in bezet Duitschland een regeling hebben getroffen, nopens den invoer van goederen in dat gebied, voorzoover over die goederen vóór 1 Februari j.l. werd gecontrac teerd. Voor die goederen zal het, in afwijking van het algemeen geldende systeem, onder be- peoldc omstandigheden mogelijk zijn, dat do buitcnlandsche importeurs de eventueel vcreisch- te invoervergunningen aanvragen. Die aanvragen moeten te Essen of Coblenz uiterlijk 30 Juni a.s zijn ingediend, al naar gelang het betreft het oude of het nieuwe bezette gebied. Belanghebbenden welke ven deze bepalingen gebruik wenschen te maken, dienen zich te (wenden tot de Kamer van Koophandel en Fa- Niet toegelaten als raadslid. De gemeenteraad van Zuidbroek hééft beslo ten mr. L. Crebas, griffier van het kantonge recht, niet als raadslid toe te laten, daar deze tijdelijk les geeft aan de R. H. B. S. te Sappe- meer. Een stationschef géén raadslid. De directie van de Nederl. spoorwegen staat niet toe, dot de tot raadslid van Gorinchem ge kozen stationschef, de heer J. van Wijk, in den gemeenteraad zitting neemt, Nu zal als roodslid woiden aangewezen de hrer J. Buitenman (be zuinigingspartij.) De kwestie van een provincialen gezondheids dienst in Gelderlund. Het lid der Prov. Stoten van Gelderland J. J. W. IJsselmuiden, heeft een motie ingediend, waarin het college van Ged. Staten uitgenoo digd werd rapport uit te brengen over de vraag, in hoeverre een provinciale gezondheidsdienst moet worden opgericht en welke kosten daar mede zouden zijn gemoeid. Ged. Staten deelen den uitslag van het door hen ingestelde onderzoek in een uitvoerig rap port aan de Prov. Staten mede, en zeggen, dat de toestand in het algemeen van de ziekenver pleging en het vervoer van patiënten in de pro vincie aan billijke eischen voldoet. Naar hunne meening zou in de eerste plaats geldelijke steun kunnen worden verleend aan die centrale ziekeninrichtingen, welke do op name van een aantal patiënten van bijzonderen aard, uit het omliggend gedeelte der provincie kunnen waarborgen. Voorloopig zal deze steun aan het nieuwe gemeenteziekenhuis te Arnhem kunnen worden toegezegd, indien evenwel later ook andere ziekenhuizen dien waarborg kunnen geven, zou den ook deze voor financieelen steun der pro vincie in aanmerking kunnen komen. Het subsidie ten behoeve van de oprichting van het nieuwe gemeenteziekenhuis te Arnhem, ware, naar hunne meening, te vcrlecnen in den vorm van eene bijdrage in eens in de oprich tingskosten van dat ziekenhuis, gelijk aan de kosten van inrichting van 25 bedden (berekend naar 4000 per bed), welke steeds voor de bovenbedoelde categorieën van bijzondere zie ken uit de provincie beschikbaar moeten wor den gesteld. briekenin hun ressort, DEMOCRATISCHE PARTIJ. Zaterdagmiddag werd tc Amsterdam de eerste jaariijksche algemeene vergadering gehouden van de democratische partij onder leiding van prof. J. D. Heeres. In zijn openingsrede zeide spr. dat de Democratische Partij haar levensvat baarheid getoond heeft door te blijven bestaan, terwijl alle andere partijen in 1922 opgericht, verdwenen rijn. Een rede van verheugenis noemt spr. den uitslag der verkiezingen. Het stemmenaantal steeg en in gemeenteraden heb ben we afgevaardigden. Sprekende over de positie van die gemeente raadsleden, zegt spr., dat die niet gemakkelijk is, want de partij hoort noch bij links, noch bij rechts. Dit feit is de allereerste factor voor het bestaansrecht onzer partij, want wij willen de bevordering der toepassing van de democrati sche beginselen en omdat die toepassing niet zuiver kan plaats vinden, zonder dat de tegen woordige scheidslijn „links"-„rechts" wordt ver broken. Na er op te hebben gewezen, dat reeds vroe ger gepoogd is, dat links-rechts te verbreken en dat de kerk uit de politiek moet verdwijnen, zegt spr. dat ons land door de tegenwoordige poli tieke groepeering in een moeras zit. En ons land daaruit te krijgen, is het eerst noodig. Door twee middelen nu vooral kan de tegen woordige politiek-immoreele splitsing uit elkaar raken. In de eerste plaats door met behoud van de tegenwoordige partijen te geraken tot andere partij-verbinding. Men heeft het in kringen van den Vrijheidsbond wel eens over een bondge nootschap of andere samenwerking tusschen Christelijk-Historisdhen en Vrijheidsbonders een conservatieve concentratie dus. Meer dan eens ook is gesproken over een samenwerking van Katholieken met sociaal-democrateneen democratische concentratie derhalve. Zonder twijfel zou een dergelijke groepeering (gesteld zij ware overigens mogelijk), de voor keur verdienen boven de tegenwoordige, omdat zij een schrede zou zijn op den weg, die naar de gezonds- groepeering zou leiden democra- tisch-conservatief. Toch zou deze oplossing nooit kunnen worden een zuivere oplossing. Immers binnen de groote en middelmatige par tijen van thans zijn reactionaire conservatieve en democratische, soms revolutionaire elemen ten onder één politiek dak vereenigd. Dit middel kan naar spr. meent niet leiden tot zuivering der politieke verhoudingen. Wel kan die zqivering komen door een tweede middel, n.l. door het uit elkaar gaan van wat binnen in de verschillende partijen niet politiek bijeenhoort. In Kath. kringen is dit proces reeds aan den gang. De oprichting onzer partij, zegt spr., werkt daartoe mee. En kan onze partij met meer kans op slagen .daartoe meewerken, nu zij zetels heeft gekregen sommige gemeenteraden. Bij de verkiezingen hebben onze candidaten geen belofte gedaan, waarvan zij wisten dat ze onvervulbaar waren. Richtsnoeren voor hen zijn: ons algemeen politiek program, ons gemeente- progTam en eigen democratische beginselen. Onze raadsleden zijn in de gelukkig'e omstandig heid, dat zij leden zijn van een partij, waarin omtrent de hoofdlijnen en de praktische uitwer king der politieke programpunten, zoo volkomen eenstemmigheid bestaat, dat wij afwijzen voor onze partij wat van zoovele andere partijen moet worden gezegd, dat daarin zou bestaan een reohter- en een linker vleugel. Onze raads leden behoeven dus niet naar rechts of links t« zien. Bij de gemeenteraadsverkiezingen heeft onze partij, zegt spr., niet mee gedaan aan verbindin gen van lijsten, waardoor de kiezers op een dwaalspoor worden gebracht. Onze gemeenteraadsleden hebben aan dat ge modder niet meegedaan. Dit wekt vertrouwen en zal der partij ten goede komen, en zal vele democraten in en buiten ander partijverband, die thans nog een afwachtende houding aannemen, ten opzichte van de democratische partij naar de partij doen overhellen. Dit zal tevens aan de leiders en leden van andere democratische partijen sterker dan ooit de vraag doen overwegen, of (waar bij alle cul tureel of religieus verschil in uitgangspunt, de democraten, welke hun beginsel zuiver houden, elkander in dc practijk der beginselen toch weer zoo goed als altijd ontmoeten), de vorming van één groote democratische partij inderdaad een onmogelijkheid is, reeds binnen afrienbaren tijd. Moge het den leiders nog altijd ontbreken aan het inricht van die mogelijkheid, misschien wordt hun deze wel duidelijk gemaakt door hunne medeleden, de geleiders, nis deze rien, wat dooT onze gemeenteraadsleden in dit op zicht wordt bereikt. Spr. behandelt dan de vraagWat kunnen onze raadsleden doen inzake de groote politieke vraagstukken welke thans de wereld beroeren en als onderdeel van de wereld ons vaderland. Gesloten zijn voor gemeenteraadsleden de behandeling van Industriebelangen en het ter rein omgrensd in ons program als „Verbeterin gen in ons rechtswezen." Een aantal andere programmapunten vinden gereede practijk in de gemeenschappelijke poli tiek. Spr. behandelt dan de „Gelijkwaardigheid van man en vrouw", en „ernstige bezuiniging in de huishouding der gemeente." Tracht te bezuinigen, wanneer het kan, zegt spr., bedenk u wel honderdmaal voor uitgaven van verfraaiing zoolang nuttige zaken ongedaan blijven. Uitgaven voor onderwijs brengen hun rente op. Uitgaven voor volksgezondheid behooren alsmede tot die welke niet te zeer den invloed behooren te ondervinden der bezuinigingsleus. Spr. eindigt met te verklaren, dat democratie een kwestie is van het hart en hij hoopt dat dit de richtlijn zal zijn voor de handelingen der eerste-leden der partij in de vertegenwoordi gende lichamen. (Applaus). Het jaarverslag van den secretaris, den heer mr. M. Koppius, vermeldt de oprichting van de partij en de vele handelingen, gedaan bij de ver schillende verkiezingen, welke thans achter ons liggen. Dit heeft evenwel geleerd dat in een korte spanne tijds een politieke partij er niet een van groote beteekenis kan worden. De partij wint veld en alle moeite zal worden gedaan om dedemocratische partij groot te maken. De voorzitter brengt den steller van het ver slag dank en neemt deze gelegenheid tevens waar om hem hulde te brengen voor hetgeen hij voor de partij heeft gedon. Mr. Koppius toch heeft gegronde redenen om zich terug te trek ken uit de politiek. Spr. hoopt hem echter nog weer in het hoofdbestuur terug te rien. (Ap- plau). Verder kwamen vele ondenverpen van huis- houdelijken aard in bespreking. BROEDERSCHAP VAN COMMISSARISSEN VAN POLITIE. De Broederschap van de Commissarissen van Politie iri Nederland heeft Zaterdag te Hilver sum haar 25-jarig bestaan gevierd. Te 12 uur werden de talrijke aanwezigen op het raadhuis te Hilversum door het gemeente bestuur ontvangen, waarbij de burgemeester het woord voerde. De heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Hilversum en voorzitter van de Broe derschap, dankte den burgemeester voor de ont vangst en voor de hartelijke woorden door dezen gesproken. Na het noenmaal maakten de aanwezigen een autotocht door het Gooi. 's Middags werd vergaderd. De voorzitter riep allereerst dc aanwezigen, w.o. mr. Collerd, advi seur aan het departement van justitie, een wel kom toe en schetste daarna in hoofdtrekken de ontwikkeling van de Nederlandsche politie in de laatste 25 jaren, een cn onder in verband met het werk, door de Broederschap van Com missarissen verricht. Aan oud-collega Doorman, die aanwezig was, bood spreker het eere-lidmaatschap van de Broederschap aan. Wat de verceniging betreft, Spr. meende te mogen constateeren, dat zij beantwoord heeft aan de verwachtingen, die omtrent haar werden gekoesterd. Pogingen zijn aangewend om in de Tweede Kamer de politie vertegenwoordigd te krijgen. Deze belangenstrijd der Broederschap was een uiting van opgekropt leed' over de ver onachtzaming, waaraan zij steeds had blootge staan en die in alle gelederen der politie werd ge voeld. Naast dezen belangenstrijd werd de be hartiging der geestelijke belangen niet vergeten. De tegenwoordige minister van justitie, merk te Spr. verder op, heeft voor het eerst na 1852 een voorstel tot reorganisatie der politie de Tweede Kamer doen bereiken. Leeken op politie- gebied hebben den minister echter genoopt zijn ontwerf terug te nemen, hetgeen de geheele Ne derlandsche politie, naar spreker meent, heeft betreurd. Men hoopt echter, dat de minister de desbetreffende plannen opnieuw aanhangig zal maken. De Nederlandsche politie heeft immers reeds zoo lang op reorganisatie aangedrongen en niemand beter dan de politiechefs voelen da gelijks de gebreken, welke aan dc tegenwoordige organisatie kleven. Het volgende telegram werd verzonden aan de Koningin: Bestuur en leden der Broederschap van Com missarissen van Politie in Nederland met autori teiten cn genoodigden, in vergadering bijeen ter feestelijke herinnering van het 25-jarig bestaan der broederschap, brengen Uwe Majesteit hun hulde, geven haar de verzekering van onwankel bare trouw en wenschen haar nog vele voor spoedige. regeeringsjaren. Mr. Collard, administratiechef van de üe af- deeling aan het departement van justitie, bracht namens de regeering gelukwenschen over. Mr. Snijder van Wissekerke, oud-adviseur van justitie, sprak daarna over den ouden tijd, de heer Dammers, eere-voorritter, commissaris van politie te Utrecht en nestor der commissarissen, bood een foto aan. De heer Stroink, burgemeester van Steenwij- kerwold en voorzitter van den Alg. Nederl. Po litiebond, wees op de goede harmonie tusschen deze vereenigingen en de Broederschap. De heer Jac. v. Waning huldigde den voorzit ter in zijn velerlei functies. Nog voerden andere sprekers het woord, o.w. de heer van Voorst Vader namens den A. N. W. B. Er werden veel bloemstukken aangeboden. SPOORWEGPERSONEEL, Een slondplaatsaftrek van 20 Door de Ned. Vcreeniging van Spoorwegper soneel en den Bond van Ambtenaren in dienst der Ned. Spoorwegen is een uitvoerige mede- deeling gezonden aan hun vertrouwensmen- schen over een door de Spoorwegdirectie aan den Loonraad voor Spooi wegpersoneel gedaan voorstel betreffende een wijziging in den stondplaatsaftrek voor spoorwegpersoneel. Uit de mededeeling blijkt volgens het Overijss. Dagblad dat de directie niet wenscht te wachten op het resultaat van den arbeid der classificatie-commissie, maar alvast met het voorstel komt om de nu bestaande der de loonklasse in tweeën te splitsen, n.l. in een klasse 3 en 4. In dc nu in de 2e en 3e loon klasse ondergebrachte standplaatsen komt in afwachting van het rapport der classificatie commissie geen verandering. Ambtenaren cn locomotief-personeel en trampersoneel komen niet in de 4e klasse, daarvoor geldt de splitsing niet. De directie stelt voor den aftrek te wijzigen als volgt2e klasse 5 (nu 4%), 3e klasse 10 (nu 8 4e klasse 20 (nu 8 Deze nieuwe aftrek komt dus voor hen die onder de vierde klasje komen, neer op een loonsverlaging van 12 De directie is ook na dien aftrek van meening, dat de loonen, dan nog hooger zijn, dan in de particuliere bedrijven. Ook de uurloonen worden overeenkomstig verminderd. Uit deze circulaire blijkt voorts, dat er sa menwerking bestaat tusschen de hoofdbestu ren van de Ned. Ver. en den Bond van Ambte naren. Van somenwerking met de andere ver eenigingen onder het spoorwegpersoneel schijnt geen spreke te zijn. Hollandsch vee in Frankrijk. Op de groote landbouwtentoonstelling te Pa rijs werden vier eerste en kan.pioensprijzen be-, ha aid door Friesch stamboekvee, het vorige jaar naar Noord-Frankrijk geëxporteerd. Tel. K. v. K. Hilversum. De Kamer van Koophandel te Hilversum heeft besloten den directeur-generaal der posterijen en telegrafie te verzoeken, op het a.s. internationaal congres der wereldpost vereeniging te Stock holm voor te stellen, een internationalen post zegel in te voeren. Ned. Ver. van Staatsburgeressen. Onder leiding van mevrouw dr. Aletta Jacobs is Zaterdagmiddag te Alkmaar de druk bezochte jaarvergadering gehouden, van de Ned. Ver. van Staatsburgeressen. Na haar welkomstwoord tot de aanwezigen be sprak dr. Jacobs het feit, dat bij de jongste ver kiezingen het aantal gekozen vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen gedaald was en I het getal voorkeurstemmen nog niet zoo groot I was als het aantal leden, dat de Vereeniging in haar bloeitijd had. De oorzaak hiervan was niet,, meende zij, dat de vrouwen wat haar prestaties betreft, waren tegengevallen, integendeel, ner gens hebben zij teleurgesteld, doch wèl,. dat vrouwen nog niet voldoende vertrouwen heb ben in vrouwen om op haar de stem uit te bren gen. Medegedeeld werd, dat aan de Regecring en verschillende politieke partijen een adres gei zonden was met verzoek om steun teneinde den verantwoordelijken leeftijd van meisjes van 16 op 18 jaar te brengen. Mevrouw BakkerNort heeft deze zaak in studie genomen. Ten slotte deed mevrouw Jacobs mededee- Iingen over. het te Rome gehouden congres. Voor het eerst zijn de kiesrecht-dames door de Regeering van Stad en Land in Italië met triumf binnengehaald. Onder applaus bracht mevrouw Vriesland hulde aan dr. Jacobs voor de wijze, waarop zij ons land op het congres had verte genwoordigd. Toen de voorstellen zouden be handeld worden, had mevrouw Minderhout uit Rotterdam een urgentie-voorstel ingediend om het hoofdbestuur een onderzoek te doen instel len naar het nemen van maatregelen bet bevol kingsvraagstuk betreffende. Dc voorzitster meende, dat dit vraagstuk zoo ingewikkeld en veel omvattend was, dat het hoofdbesuur dit niet kan aanvaarden. Na het debat werd op voorstel van Mej. van den Hoeven besloten het vraagstuk in studie te nemen en het hoofdbestuur te verzoeken leden voor eene studie-commissie aan te wijzen. Hierna reed men naar Bergen aan Zee alwaar een lid der Alkmaarsche afdeeling een „lea" aanbood. Hoog- en strijkgelden. Het bestuur van de Vereeniging van directeu ren van hypotheekbanken te 's-Gravenhage heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waar in betoogd wordt, in verband met het voorge-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2