SPORTNIEUWS - verbod von inzet- of strijkgelden, dat bij beraadslagingen hierover in de Tweede Ka mer in hoofdzaak aan de belangen der koopers niet aan die van de verkoopers de aandacht geschonken. Op grond van verschillende an- ■"re bedenkingen, welke in het adres naar vo- cn worden gebracht, verzoekt genoemd bestuur, et ontwerp van wet, houdende regeling omtrent et dragen der kosten van openbare verpaclitin- en en het uitloven van premien bij openbare -rkoopingen en verpachtingen, te verwerpen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeeling van het Handelsinfor- atiebureau Van der Graaf en Co.'s' Bureaux or den Handel zijn over de afgeloopcn week, buigende 15 uJni, in Nederland uitgesproken faillissementen, tegen 51 faillissementen in zelfde week van het vorige jaar. Van T Januari tot en met 15 Juni 1925 1877 :Ilissementcn, tegenover T28I over hetzelfde jdperk van het vorige jaar. Een petitionnement. Namens 1326 vrouwen van Marine-personeel :eft een comité van vijf vrouwen aan den oorzitter van de Tweede Kamer der Staten- -eneraal een petitionnement aangeboden, waar- T de medewerking van de Kamer wordt ver acht opdat bij de behandeling der voorgestel de wijzigingen in de militaire Pensioenwetten 922 verkregen rechten worden geëerbiedigd n gerechtvaardigde wenschen worden vervuld, door te willen bevorderen le. dat de nieuwe leeftijdseischen, waarbij eerst bij het bereiken van den 50-jarigen leef tijd recht op pensioen wegens lnngdurigen diénst verkregen wordt, ook niet zullen gelden voor korporaals en manschappen, die op den datum van in werking treding der wijzigings wet in dienst zijn en na dien datum det scr- goantsrang bereiken, evenmin als zulks voor de op dien datum dienendo sergeants het ge val is 2e. dat de bestaande pensioensverhooging voor keerkringsjaren, welke vóór de totstand koming der wijzigingen in de tropen zijn door gebracht, met de pensioénsverhooging, waar op tot nu toe gerekend mocht worden, zullen worden beloond. Nedcrlandsche Roodc Kruis. In de week van TO tot en met 16 Juni is bij -het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan giften ingekomen met bestemming voor Duitschland 5.—Nederlanders in den Vreemde 25.Rusland 2.50. Benevens talrijke fondsen en coupons voor Oostenrijk en Hongarije. Uit de Amsterdamsche bouwvakken. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Federatie van Bouwvakarbeiders te Amsterdam thans aan de samenwerkende patroonsorganisaties bericht gezonden, dat de actie tegen de bouwwerken, welke stilliggen, n.l. in de Zaagmolenstraat bij Van der Break's Metselbedrijf en in de Beste vaerstraat bij de Gebroeders Prast, zal worden opgeheven. Vermoedelijk zal het werk a.s. Maandag kun nen worden hervat. In verband" ft\et deze mededeeling van de Fe deratie, zullen de patroonsorganisaties nu den maatregel, om geen syndicalisten meer in diénst te nemen, weer intrekken. De terrenr der federatieve arbeiders. De afdeeling Rotterdam van den Ned'erl. R.-K. Metaalbcwerkersbond heeft naar de N. R. Ct. meldt, in een druk bezochte vergadering de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., gehoord de uiteenzet ting van het door terreur geschapen conflict aan de Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam, spreekt haar verachting yit over de molestaties,, gepleegd ten aanzien van werk willige leden van bovengenoemden Bond, roept alle goedwillende metaalarbeiders op, mede te strijden tegen de verderfelijke staok-maar-raok- taktiek der Land. Federatie van metaalbewer kers, zich niet te laten rigcloore door een troepje werkloozen (knokploeg), doch zich te organi- seeren bij die organisatie, welker strijdmiddel en geen doel is, noqdigt haar hoofdbestuur uit, den Bond met vasten teugel te blijven leiden langs organisatorische banen en volgens de R.- K. beginselen. Dok aan den grond geraakt Men meldt ons uit Rotterdam: Voor rekening van de Mij. Tandjong Priok te Batavia werd in 1921 bij de machine- en scheepswerf van Burgerhout een dok besteld, dat thans na anderhalf jaar gereed is. Om de scheepvaart op de Maas zoo wéinig mogelijk te stremmen was besloten, om dat groote dok, dat 156 M. lang, 35 M. breed en bijna 18 M. diep is, Zondag van de werf onder de groote spoor- burg en de Willemsbrug door te sleepen. Van te voren waren ten kantore van de werf proeven genomen met een miniatuurdok en eene dito rivierbedding, om na te gaan of het dok onder de bruggen door zou kunnen. Door de inge nieurs van den waterstaat werden velo bezwa ren geopperd, doch de ingenieurs ,der wer"f wa" ren zeer optimistisch, duar alles uitvoerig en nauwgezet was berekend. Zondagmorgen tegen negen uur werden de acht sleepbooten van den internationalen sleep dienst, welke maatschappij ook voor de over brenging naar Indië zorg zal dragen, aan het dok vastgemaakt Precies op den voorgeschre ven tijd werd vertrokken, omdat met het val lend getij rekening werd gehouden. Tot bij de hrug ging alles goed, doch tegen 11 uur begon de misère. Hoewel 5 sleepbooten met volle kracht terugsloegen, konden zij het gevaarte, dat dooi' het afvloeiend water werd voortge stuwd met groote kracht, niet houden. Onver mijdelijk zou het met geweld tegen de pijlers en het dek van de spoorbrug zijn terecht ge komen, indien niet de bootérCmet alle kracht het dok hadden .omgetrokken. Nu kwam het dwars te liggen, maar kwam toch nog met tamelijke kracht bij het zwaaien tegen een der pijlers en den fnuur. De tanks moesten leeggepompt wor den om het dek weer te kunnen omsleepen, zoodat het in de middelste vaargeul kwam te liggen. Uit den aard der zaak kostte het heel wat tijd, de honderdduizenden liters water weg te pompen. De berekening der ingenieurs was dus géheel misgeloopen en in plaats van om 2 uur bevond het dek zich pas om 4 uur onder de brug. Nu was echter het getij veranderd en trad langzamerhand de vloed in, die uit den aard der zaak veel tegenstand bood. Er werd assistentie ontboden en met 14 sleepbooten aan den kop en 5 aan de achterzijde trachtte men het dok tusschen de pijlers door te krijgen. Alle pogingen waren evenwel tevergeefs; zelfs liep het groote gevaarte, toen men alle tanks had laten volloopen, nog aan den grond. Van den wol en op de brug sloegèn tiendui zenden-'den ganschen dog het schouwspel op de Maas gade. Eerst des avonds tegen 10 uur begon de grootste druk te verminderen. Op dien tijd ook had het water zijn hoogsten stand bereikt en werden eenige sleepbooten verhaald. Aan de voor- en achterzijde werden 8 sleep booten vastgemaakt en stelde men pogingen in het werk om door wrikken het dok los te krijgen, hetgeen aanvankelijk mislukte. Het zal vermoedelijk tot diep in den nacht duren, voor dat men met dit zeldzame werk gereed is ge komen. Personeel von de „Rotterdam" gedrost. Uit New-York wordt aan de Tel. geseind: Agenten van den bekenden automobielfabri kant Henri Ford worden beschuldigd van pogin gen om technisch personeel van in de haven lig gende schepen over te halen betrekkingen te aanvaarden bij de Ford-onderneming te Detroit. Het schijnt dat de heer Ford trocht zijn perso neel te completeeren met goed onderlegd ma chinekamer-personeel ten koste van de Transat lantische stoomvaartmaatschappijen. De HollandAmerikn-Lijn heeft in verband diiermede reeds een klacht bij de autoriteiten van Ellis-Island ingediend. Meer dan vijf-en- tnchtig man van verschillende stoomschepen zijn sinds verleden week gedrost. Zoo bijv. van het s.s. „Rotterdam" van de tachtig leden van het machinekamer-personeel negenen-twintig ge deserteerd. De „Kungsholm" van de Zweden- Amerika-Lijn verloor een-en-dertig man. Deze toestand heeft de scheepvaartautoriteiten zeer verontrust en de Holland—Amerikn-Lijn aanleiding gegeven tot het instellen van een nauwkeurig onderzoek. Ford biedt zijn minimumloon van 30 dollar met vrij vervoer naar Detroit. In sommige ge vallen wordt zelfs aangeboden om ook het gezin van de deserteurs in Europa voor rekening van Ford te laten overkomen. Nader seint N. T. A. ons uit New-York De desertie op groote schaal hier te lande door de bemanning van Hollundsche schepen, die overgehaald is door een hoog Amerikoansch aanbod, heeft de Hollondsche scheepvaartauto riteiten zoo gealarmeerd, dat zij een verzoek om hulp hebben gericht tot de immigratie- autoriteiten, dat heden (Zondag) is ingediend. Hoe een Nederlander in Duitschland wegens diefstal kon worden veroordeeld. Voor een der rechtbanken te Berlijn had zich, naar de 'berichtgever öldaor van het Hbld. seint, de Nederlandsche koopman Deppe te verant woorden wegens diefstal van een auto. De zaak is van bijzonder belang omdat ze een voorbeeld geeft van de schandelijke wijze, waar op een zekere categorie van handelaren in Duitschland vertoevende vreemdelingen trachten te exploiteeren. Deppe had op 31 Juni van het vorige jaar krachtens een schriftelijke overeenkomst bij de autofabriek H. M. Beyer een wagen gekocht voor 350,000 Mark, leverbaar binnen veertien dagen. De koopprijs werd onmiddellijk na den koop in contanten betaald, doch dc levering van de auto liet op zich wachten. Toen Deppe in September van Beyer de leve ring eischte, verklaarde de fabrikant, dat hij, in verband met de intusschen ingetreden stijging der loonen enz. de auto alleen tegen betaling van een toeslag van 150 zou afleveren, Deppe protesteerde daartegen cn liet bij een proelrit den wagen naar zijn garage brengen. Eenige dag-en later werd hij van zijn bed ge licht door beambten der crimineel© politie en gearresteerd op grond, dat hij de auto zou heb ben gestolen. Deppe verklaarde zich bereid, de gecischte som bij te betalen mits Beycr hem een bewijs gaf dat hij de eigenaar was van de auto en hij dus het recht had den wagen te laten wegbrengen. Desniettemin werd het proces door gezet en Deppe in eerste instantie ofschoon het O. M. vrijspraak requireerde veroordeeld wegens diefstal tot zes maanden gevangenis straf. In hooger beroep vroeg de verdediger niet alleen vrijspraak van zijn cliënt, moor ook dat de (kosten van de verdediging von dezen ten onrechte zoo zwaar beschuldigden Nederlander zx>uden komen ten laste von den staat. Het O. M. sloot zich in hoofdzaak bij dit verzoek van de verdediging aan en de rechtbank sprnk den beklaagde dan ook vrij, met bepaling dat de staat de kosten der verdediging zou dragen. Zaakwaarnemer gearresteerd. De zaakwaarnemer P. v. O. te Wouw is gis ter door de justitie uit Breda in hechtenis ge nomen, verdacht van valschheid in zijn admi nistratie. Men spreekt van een aanzienlijk be drag, nl. 200,000. De verslagenheid in deze plattelandsgemeente, waar vele kleine burgers hierdoor gedupeerd zijn, is groot. Verduistering van 25.000. Eenige rechercheurs uit Nijmegen hebben te Antwerpen aangehouden den negentien jarigen J. J. kantoorbediende bij een vennootschap uit Nijmegen, die dezer dagen met 23.000, welke hij naar de Geldersche Credietvereeniging moest brengen er van door gegaan was. Op hceterdaad betrapt Vrijdagavond is ingebroken in de villa der familie Beiendsen te Alkmaar. De familie is buitenslands, alléén de dienstboden waren thuis. De inbreker, zekere Frans P., een ongunstig type, werd op heeterdaad betrapt en op slag gearresteerd. Gasvergiftiging. Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur is een geval van gasvergiftiging geconstateerd in het gezin van Van Loon te Bergen-op-Zoom. De oudste zoon, die aan zwakzinnigheid lijdt, had an zijn toestand een stopje, dat tot afslui ting dient van de gaskraan, verwijderd, waar door gas de kamer vulde. Op het gekreun snelden zijn ouders naar de kamer. Toen ze bemerkten wat er gebeurd was, werd onmiddellijk geneeskundige hulp gehaald. Er werd een zuurstofapparaat toegepast. De jongste zoon kon gered worden, de oud ste was reeds overleden. Goed afgeloopen. Vrijdagavond is nabij de spoorwegholte Slo- terdijk in de Haarlemmermeer een auto-ongeluk gebeurd, dat goed is afgeloopen. De afsluitboomen van die halte-waren op tijd neergelaten. D- ch juist toen de trein in volle vaart kwam anngestoomd, reed uit de richting Amsterdam een personenauto op den Sloter- weg. In die auto zaten de heeren \V. L. Thiel, eerste luitenant bij den -motordienst uit Haar lem, A. M. W. C. Mozcl, eerste luitenant bij de huzaren met echtgenoole uit Bloemendool, he nevens een milicien-motorrijder. Waarschijnlijk was de bestuurder, de heer Thiel, niet goed met den toestand ter plaatse bekend, want hij reed in volle vaart de spoorwegboomen in splinters waarna dè auto tusschen den passeerenden trein bekneld raakte. Dank zij de oplettendheid van den machinist, werd met groote kracht geremd en de trein onmiddellijk tot stilstond gebracht. De auto werd geheel vernield, terwijl de inzit tenden met den schrik vrijkwamen. Na een half uur opruimingswerk was de baan weer vrij. Door een auto overreden. Zaterdagmorgen is op den Schermënveg bij Alkmaar de molenaar D. uit Krommenie, die op zijn fiets zat, door een uit Bergen komende auto aan gereden. Hij békwam een bekkenbreuk cn is aan dc gevolgen daarvan overleden. De beloften van Brockhuijs. Men deelt aan het Hbld. mede, dat namens de N .V. Hollondsche Credietbank, directeur de dteer Willem Bhoekhuijs, aan de 50 trekkende leden van de Maatschappij „Apollo", die eiken Vrijdag een uitkcering van 10 gulden van ge noemde bank ontvingen, per circulaire is be richt dat, daar de aandeelhoudersvergadering besloten heeft geen premieleeningen mcer-uit te geven, de vennootschap ontbonden is en dien tengevolge deze wekelijlfsche uitkceri.ngen zul len ophouden. Berooving. Een buitenlander die tijdelijk te den Haag in een hotel vertoeft, werd Vrijdagavond in het beruchte perceel Spinozastraat 8, bijgenaamd „De Gouden Stoep" beroofd van 465 en on geveer 150 aan vreemd geld. Hoewel door de politie dodelijk een onderzoek werd ingesteld in het huis, werd daar geen cent gevonden. Do be woners, Emanuel S. 30 jaar en Thcunis K. 35 jaar, beeiden koopman, werden naar het bureau geleid; later werd op straat nog aangehouden Jannetje M. 28 jaar, eveneens wonend in dat perceel. De gestolen Rubens. Zooals men zich herinneren zal werd onlangs P. Sch. K., onderwijzer te Enschede, ter zake van gefingeerden diefstal van een door bekl. van een Duitscher gekocht schilderij van Rubens, voorstellende het hoofd van Johannes den Doo- per op een schotel, welke schilderij bekl. bij do General Accident Tire and Life Assurance Cor poration Ltd. 1885 voor een bedrag van 15.000 tegen diefstal I\od laten verzekeren, door de Rechtbank te Almelo tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zaterdog diende deze bekende zaak voor het Arnhemsche Gerechtshof. Het O. M. eischte dezelfde straf als bekl. door de Rechtbank te Almelo was opgelegd, evenwel met aftrek der preventieve hechtenis. Bekl.'s verdediger, mr. Noyon, uit Enschede, die de ten laste gelegde feiten niet \settig en overtuigend bewezen achttè, vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstélling voori zijn cliënt. Het Hof, dat bezwaar maakte tegen de gevraag de invrijheidsstélling bepaalde de uitspraak op 23 Juni. Faillissementen. Uitgesproken: Haarlem, 29 Mei. H. Putting, koopman en winkelier in manufacturen, ook wel handelende onder de firma A. Putting of PuttingT^iicr, IJmuiden. Rcchter-commissaris jhr. mr. R. de Marees van Swinderencuratormr. B. Bou- man. Alkmaar, 7 Juni. Machiel Buitenkant, koop man, Helder. Rechter-commissorismr. A. M. Ledeboercuratormr. H. A. J. M. Kusters. Hendricus Witte, bollenkweeker, den Burg (Texel). Rechter-commissaris mr. dr. N. Mul ler curator mr. H. A. J. M. Kusters, Alkmaar. Breda, 12 Juni. A. F. van Ginnéke, bakker en winkelier in kruidenierswaren, Leur. Rechter commissaris mr. W. Fickcurator mr. J. A. M. Rits. J. Car.pay, koopman, Bergen op Zoom. Rechter-commissarismr. W. Fick; curator: mr. J. A. P. M. van Hasselt, Bergen op Zoom. Roermond. J. Buntings, schrijnwerker, Venlo. Rechter-commissaris: mr. baron van Hövell tot Westerflier; curator: mr. E. Janssen, Venlo. Opgeheven: J. Verboandert, sigarenmaker, Tilburg. Geëindigd: A. J. Nijboer, kapper, Vroomshoop, gem. den Ham. A. Raamsman, schilder, Lemclcrveld, gem. Ambt Ommen. G. Nijhof, boekbinder, Amersfoort. V e n i e t i g d t Jos. Eyckeler Cals, winkelier, Sittard. Uitgesproken: Amsterdam, 14 Juni, J. P. Eusmon Jr. behan ger en decorateur, Marr.ixstr. 23. Rechter-com missaris: mr. F. B. Enthoven; curator: mr. N. Pcereboom. 's-Gravenhage, 14 Juni. S. J. Steenbergen te 's-Gravenhage, Thomsonplcin 3. Rechter-com missaris: mr. C. J. J. de Joncheere; curator: jhr. mr. E. G. Benthem van den Berg. J. J. Bitsing, Den Haag, Molenstraat 65— 67. Rechter-commisaris: mr. C. Heijman; cura tor: mr. D. van der Goot. J. Ph. Sanders, Den Haag, Wagenstraat 155, Rechter-commissaris: mr. J. S. Thieme; curator: mr. G. Tichelman. D. de Vlieger, Den Haag, Buys Ballot straat 60. Rechter-commissaris: mr. A. N. Kuhn; curator: inr. J. G. Nysingh. M. von Eendenburg, Paul Krugerlaan 24, Den Haag. Rechter-commissaris: jhr. mr. H. O. Feith; curator: mr. C. W. van Rijn. H. P. W. Zeelenberg' te Delft, Zuiderstraat 53. Rechter-commissaris: mr. W.- Lunsingh Ton- ckens; curator: mr. M. G. J. Bevers. Rotterdam, 15 Juni, A. Klabbers, sigarenwin kelier, wonende te Schoonhoven, Popikerstraat 15. Cur., mr. R. Rensma te Gouda. J. P. M. Spee, koopman wonende te Rot terdam, Duyststraat 12 b. Cur.: mr. P. D.E. Tei- xeira de Mattos. J. Klein, koopman, wonende te Rotterdam, Hofdijk 56. Cur., mr. J. W. Muyser. s— H. A. de Langen, lederhandelaar, wonende te Rotterdam, 2de Balsemienstr. I5b. Cur.: mr. P. A. N. Houwing. Rechter-commissaris jn deze faillissementen mr. H. W. M. van Heiten. H. de Wit, koopman in oud ijzer en metaal, wonende te Rotterdam, Weteringstraat 8u. Cur.: mr. D. Schuur; rechter-comm.: Jhr. mr. G.W. van Vicrssen Trip. Geëindigd: J. van der Lande, meubelmaker te Rotterdam. (St. Ct.) School- en Kerknieuws. Inspectie Chr. Not. Schoolonderwijs. Tot inspecteur van de afdeeling V van de Verceniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs is benoemd de heer O. F. W. Rietveld, directeur van dc Groen van Prinstercn-kweekschool te Doetinchom. Kunst en Wetenschap. Internationale wedstrijd der Vcrcenigde Zangers. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren werd de afdeeling uitnemendheid voor mannenkoren gehouden. Geen enkel Neder- lnndsch koor dong in deze afdeeling mede, maar wel 7 buitcnlandsche. Er zongen namelijk 2 Bel gischen koren „Echo du Pcuple" uit Wasmes (bij Mons) en „Les Echos de L'honcux" uit Chènce; 3 Duitsche koren, nl. Münner-Gcsangveiein „Süngerbund" uit Essen; „Sterkroder Quartett- Verein" Sterkrode, en de Münncr-Gesangverein „Solingen" uit Wupperhof-Solingen. Dan het koor uit Budapest, Hongarije's hoofdstad „Bndai Dalarda" en ten slotte het Poolsche koor uit Krn- kou, „Echo" Krakowskie Towarzyskvoo Spic- wackie". Curiositeitshalve zij vermeld, dot het Poolsche koor zijn vrije nummer zonder dirigent zong, waarmee het een zeer buitengewone prestatio le verde. De jury kende de prijzen aldus toe: Ie prijs. Directeursprijs 400, gouden medail le en 250 voor het koor: Budai Dalorde, Buda pest, met 51 stem en 3 blanco. 2e prijs. Directeursprijs 250, gouden medail le en 150 voor het koor: Mnnncrgesongverein „Süngerbund", Essen, met 63 stemmen. 5e prijs. Directeursprijs 150, verg. zilveren medaille en TOO voor het koor: „Mannerge- sangverein „Solingen" met 6—3 stemmen 4e prijs A: verguld zilveren medaille voor hot koor: „Echo Krakowskie", Krakau, met 6—3 stemmen. 4c prijs B: „Les Echos de L'honeux", Chènée (België) met 5—4 stemmen. 5e prijs: „Echo du peuple". Wasmes (Bel gië) met algemeene stemmen. Feestmarsch Dclftsch Lustrum. Van de inzendingen op dc prijsvraag voor een feestmarsch ter gelegenheid van het XVe lustrum van het Delftsch Studentencorps is be kroond de marsch, ingezonden onder het motto: Laga's roem. Deze marsch is gecomponeerd door den heer F. M. Beukers, oud-lid von het Delftsch Studentencorps. UIT DEN OMTREK. Ziekenkas „Dc Centrele Onderlinge". Utrecht. Vvijdagmiddag werd alhier in ho tel „Terminus" de ledenvergadering gehouden van de in dc provincie Utrecht wonende leden vun bovengenoemde Ziekenkas. De vergadering werd geleid door dr. L. Heijermans, uit Amsterdam, die belangrijke me- dedeelingen deed over de op 1 Januuri j.l. plaats gevonden reorgonisatie en decentralisatie. De administratie is geheel in eigen beheer genomen wat belangrijke kostenbesparing medebrengt. Verder is het land in 14 territoriale afdeelin- gen verdeeld. Zoo treedt I Juli a.s. in werking „de Utrecht- sche Onderlinge", welke onder directie van den heer M. J. Rcijnvaan, assuradeur te Utrecht, zal staan. Deze territoriale afdeelingen zullen het con tact tusschen' leiding en leden bevorderen en medewerken tot een zoo groot mogelijke cou lance in de uitbetaling der ziekengelden. Zij zullen beter op de hoogte zijn van de plaatselijke toestanden, waardoor eventueele ge breken sneller kunnen worden verbeterd. Uit een gegeven finantieel overzicht bleek, dat de finantieele moeilijkheden, waarvan de gr iep-epidemie in 1922, die 160,000 alleen aan ziekengelden vergde, één von de voornaam ste oorzaken was, nagenoeg geheel overwonnen v/aren. Wat betreft de geregelde schade-afwikkeling ter verzekering eener goede gang van zaken geeft de C. O. een obligaticleening uit van 50,000 a 6 aflosbaar in 10 jaren. Tot lid van dc Commissie van Bijstand voor de Utrechtsche Onderlinge werden gekozen dc heeren J. C. van Aken en D. de Ridder, te Utrecht, en W. van Gent, te Amersfoort, ter\yijl naar de algemeene vergadering, welke. 28 dezer eveneens te Utrecht gehouden zal worden, af gevaardigd werden de heeren C. Th. Kibbeling, tc Utrecht, en W. v. Gent, te Amersfoort. De schroeven aangedraaid. De arbeiders in de gemeente Nijkerk protcs- leeren tegen een maatregel van het gemeente bestuur, die blijkbaar ten doel heeft zich van dc werkloozen te ontdoen. De volgende publicatie werd dezer dageri van die gemeente aangeplakt „Burgemeester en Wethouders van Nijkerk maken bekend, dat werklooze arbeiders, wien door het correspondentschap der Arbeidsbemid deling voor hen geschikte arbeid in Noord- Frankrijk of elders wordt aangeboden en die deze werkgolegenheid zonder geldige reden niet aongrijpen, in geen geval bij de gemeentelijke werkverschaffing geplaatst zullen worden." (Hbld.) Om de H. V. C.-c up. H. V. C.Sparta 0I. (W.) Ondanks de atletiekwedstrijden op Birkhoven, was de belangstelling voor den cup wedstrijd H. V. C.Sparta buitengewoon groot. Reeds lang vooi den aanvang passeerden hon derden de loketten en zij die tegen half drie kwamen, moesten het noodige geduld oefenen, daar m<m voor elke rang slechts over één loket beschikt. Mogelijk wil het H. V. C.-bestuur hier mede voor de toekomst eens rekening houden, door meerdere loketten te plaatsen. Hoewel de kalender 17 Juni aanwijst, was het weer bijzonder geschikt voor voetbal, al leen deed dc straffe wind nogal afbreuk aan het spel. Scheidsrechter Brits verscheen door een on willig- rijwiel wat laat, zoodat eerst te ruim kwart vóór idricën begonnen wordt. H. V. C. wint de toss, zij kiest wind mee. In de opstelling bij Spar la zijn eenige wijzi gingen gekomen. Het elftal bestaat uif Doch Zwart. Achter: Klip, van Zwietcn. Midden: Zuiddom, Oosthoek, Roombei? VoorBlonk, v. d. Mark, Hartog, Formeney, v. d. Lee. De eerste minuten van dezen wedstrijd ken merkten zich door een verkennen von eikaars krachten. Over cn weer geschieden eenige aan vallen, welke echter nog vrij ongevaarlijk zijn. Smit wordt het eerst aan de tand gevoeld, wan neer Hortog, nn keurig samenspel met Zuiddom, een mooi schot inzendt. Smit stopt onvoldoen de, er ontstaat een opeenhooping voor het H. V. C.-doel, doch off-side brengt redding. Even later klopt Scheerder de eerste corner weg. Na een oonvnl van het H. V. C.-quintct komt do lunge Spnrto-doclman in actie. Hierbij volt op dat deze speler do bal ontzettend ver weg gooit. Een volgende H. V. C.-aanval loopt dood op buitenspel. Het spel goot don eenigen tijd gelijk op. Kort no clkonr doen de bezoekers dnn twee venijnige uitvajlcn. Bij de eerste weet Smit het schot tc stoppen, moor daar hij de bol onnoodig op den grond laat denderen, ontstaat er een scrimmage voor het doel. Ditmaal brengf een vrije schop nog redding. Maar nu keert het binnentrio van Sporto heerlijk kort samen spelend terug. Zij passeeren de geheel© verdedi ging cn een onhoudbaar doelpunt volgt (0—1). H. V. C. blijft echter keurig partij geven. Baadje krijgt een prachtkans, als v. d. Pol keurig voorzet. Even later brengt Hertog snel op, Sten der wordt gepasseerd evenols Smit, de bol is slechts voor het intrappen, doch te groote hoost is oorznok dat de pool redding brengt. Een corner op het Sporty-doel weet de kee per door een hooge sprong te verwerken. Nog volgen eenige aonvollen over en weer, moor doelpunten blijven uit, zoodot de rust met 10 voor de bezoekers komt. Von de tweede helft is het moeilijk een ge regeld verslag te geven,, door Sporto nu met den wind meespelend overwegend sterker if. Behou dens eenige mooie doorbroken van H. V. C., vootoI tegen het einde, moest Smit c. s. steeds handelend optreden. Dc H. V. C.-doelman was thans veel beter don vóór de rust. De Sporto- aanvallers voerden het samenspel veel te ver door. Hierin trachtte aanvoerder Klip verande ring te brengen, door zelf naar voren te gaan. Werkelijk gelukte het hem eenige mooie scho ten te lossen, doch Smit verwerkte deze steeds naar behooren. Zoo verstreek de tijd al meer en meer, zonder dot het de rood-wittcn mocht ge lukken tc scoren. Plotseling klinkt het eind signaal cn heeft Sparta zich uitgeschakeld voor den fraaien H. V. C.-beker. Dc wedstrijd had een prettig verloop. Sparta heeft een goeden indruk hier gelaten. Zij speel de tactischer don H. V. C., doch onze stadge- nooten gaven zich meer. De Sparle-doelmtm leek ons niet al te sterk, van de backs kon Klip ons het best bekoren. De half-linie voedde goed de voorhoede. De aanvalslinie schoot no de rust veel te weinig, het samenspel was meermolen schitterend. Bij H. V. C. noemden wij Smit reeds. Stender was ditmaal slecht in vorm. v. Doorn daaren tegen speelde een uiterst berekend spel. In de half-linie was dc Kort als steeds goed. Floor viel op door zijn kalm wel overdacht spel. Scheerder was eveneens meer dnn voldoende. In de voorhoede werd Westerléak erg gemist. Zijn bekende lage schoten hadden mogelijk dc onzekere Sporta-keeper wel verrast, v. Wilpen zogen wij wel eens beter, J. v. d. Pol was zeer actief. Het binnentrio heeft veel van hun Sporto-» collega's kunnen leeren. Scheidsrechter Brits heeft wel aanleg. Hij dicne echter de spelregels nog eens grondig te bcstudeeren. Noor wij vernemen heeft Go Ahead afge schreven. Thans wordt er met R. C. H. onder handeld. -* DE UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. Tilburg: Willem IIBe Quick 32 Competitie „nieuwe indceling". Leiden: S. V. V.—Zondvoort 4—2 Kampioenswedstrijd 2e klasse. Deventer: Go Ahead IIOosterbcek 102 Buiten de Competitie. Om den Lugdunum-Bckcr. Leiden: Leidsch XIFeijcnoord 2—4 Scriewedstrijdcn V. P. C. Den Haag: V. U. C.Go Ahead 40 KEGELEN. Op de bondswedstrijden te 's Hertogenbosch werd door het IO-tal van den Amersfoortschen Kegelbond het volgende resultaat behaald; Vijftal A. H. Neflrens 61 C. J. Kuiper 52 G. Wolbcrs 39 B. Kraal 47 W. Groenhuizen 51 250 houten. Vijftal B. H. Fortuin 58 J. Ockhuizen 58 F. Lomons 50 R. v. Eimeren. 45 C. de Jager 45 250 houten. ATHLET1EKWEDSTRIJDEN. Op het terrein Birkhoven werd heden de vier de competitie-dag gehouden van den U. P. A. B. Dank zij de concurrentie van H. V. C. wos het bezoek slechts matig. Gelukkig is in weerwil daarvan toch een flinke propaganda gemaakt voor de othletiek, doch we vragen ons af, of niet beide takken van sport beter gediend wa ren geweest met een te zamen overlegd plan tot combinceren. Op het veld merkten we o.a. op den Burge meester en den heer Bierman, voorzitter van. het Middengewest van het Kon. Ned. Gymn. Verbond. De totaaluitslagen der diverse klas sen volgen hieronder, waarbij we opmerken, dat wc de derde klasse eerst noemen, omdat we daarmede hét chronologisch overzicht op den voet volgen. 3e klos. Estafette 4 X 100 M. T. Korfbal ver. Amersfoort 50 6/10 sec. 2. Kunst en Kracht, Culemborg 51 4/10 sec.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3