ST. EMILION bij I. A. SCHOTEfiMANZn., Iftr.str, 17 Tel. 115 BINNENLAND. Per flesch ff 1.60, per anker ff 65.- Linguoglosse is door vijf stroomen omrlngH en een dezer lavasiroomen bedreigt de rechter zijde dezer plaats. Op de spoorlijn Linguoglos se—Costlglione zijn eruptlesplelen ontstaan eveneens in de Westelijke zóne in de richting Van Passipisciavio en het Bove-dal, GEORGIE. jp- Bolsjewistische moorden in Georgië. Lausanne, 18 Juni. (B. T. A.) De afge vaardigde van de nationale regeering van Geor gië te Lausanne heeft aan journalisten het be richt bevestigd van d» vermoording te Tifiis van 15 Georgische notabelen door afgezanten van Moskou. Hij deelde haar een telegram mee, waarin stond, dot leden van de Tsjeka van den patri arch George en Mgr. Ambiosius een logen straffing eischten van de memorie, tot de con ferentie van Genua gericht, waarbij de bezetting door vreemdelingen werd afgekeurd en een ge schreven verklaring gceischt, dat er vrijheid van godsdienst in Georgië bestaat Ambrosius weigerde en werd gevangen gezet. De voornaamste bisschoppen zijn op straffe des doods gesommeerd, den patriarch af te zetten. Allen hebben geweigerd. Van hun lol is niets bekend. I GRIEKENLAND. Griekenland en de nieuwe regeering te Sofia. Athene, 19 Juni. (B. T. A.) De bladen snelden, dat de regeering in overeenstemming inet de andere staten aan den Griekschen zaak gelastigde te Sofia opdracht heeft gegeven met de nieuwe Bulgaarsche regeering in verbinding te treden. J? TURKIJE, DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De vertegenwoordiger van Bul garije. Sofia, 18 Juni. (B. T. A.) Molof, de oud minister van spoorwegen, is benoemd tot verte genwoordiger van Bulgarije op de conferentie te Lausanne. Nota van Vcnlzelos aan den presi dent der conferentie von Lausanne. Berlijn 18 Juni (V. D.) Uit Lausanne wordt beiicht, dat Venizelos in eene nieuwe nota aan den president der conferentie nog maals wijst op de dringende noodzakelijkheid voor Griekenland, waarvan het leger nog is gemobiliseerd, spoedig tot vrede met Turkije te geraken. Daar Frankrijk ook de laatste dagen niet is teruggekomen van zijne weigering, de voorstellen in de coupon-juaestie te aanvaar den, moet Griekenland opnieuw het sluiten van een voorloopigen vrede met Turkije in overwe ging nemen. Het in beslag genomen Turkschc kanonnen* JJj transport. I Konstantinopel, 18 Juni. (R.) De aanhouding van een Turksch transport is het gevolg van een zorgvuldig uitgewerkt plan van de Engelschc overheid, welke vernomen had, dat de Turken trachtteen in Thracië kanonnen en troepen over te brengen, welke, toen een hervafting van de vijandelijkheden mot Grieken land dreigde, daarheen gesmokkeld waren te gen de overeenkomst van Moedania in. I -* CHINA. 'W! A-f* De chaos in het Hemclsche rijk. Peking, 18 Juni. (N. T. A. Draadloos), ïn verband met de jongste gebeurtenissen in China blijft de toestand zeer verward. De Senaat en Kamer hebben de decreten, welke door den president der republiek, Li iHoean Hoeng, na den 14den Juni zijn onder teekend, voor nietig verklaard. Het noodige quorum om de afzetting van den president door te zetten, kan niet worden gehaald. Peking, 18 Juni. (R.) President Li Hoean Hoeng heeft een beroep gedaan op generaal iTsjang Tso Lin bekend uit den Moekden-oor- log, om zijn hulp in de huidige crisis te verlee nen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de president een mandaat heeft uitgevaardigd, waarbij generaal Tsjang als „commissaris tot onderdrukking der rebellie" is benoemd. VEREENIGDE STATEN. J Amerika en het Europecsche hcrStcL v" Naar Reuter uit Washington verneemt, zal Mellon, de staatssecretaris voor financiën, die binnenkort een plezierreisje maakt naar Europa, van de gelegenheid gebruik maken om den economischcn toestand aldaar te bestudeeren, ten einde het departement van financiën in staat te stellen zijn program tegenover Europa te regelen. Men zegt, dat Mellon met verscheidene staatslieden en financiers zal confereeren en po gen zal doen om een regeling der schulden aan Amerika tot stand te biengen met die landen, die daaromtrent nog- geen accoord gesloten hebben. Hij is voornemens 23 Juni uit Ame rika te vertrekken. De financiën der VcreenïgcTe Staten. Washington, 18 Juni. (R.). President Harding heeft in een toespraak tot de regee- jingsdepartementen verklaard, dat de regeering Van de Vercenigde Staten in de laatste 12 maanden niet slechts de uitgaven met de inkom sten in overeenstemming- had gebracht, maar een overschot had behaald van 200 millioen dollar. De president achtte dit een merkwaardig feit, omdat het fiscale jaar verleden jaar Juli begon nen is met een tekort van 823 millioen. Harding deelde mee, dat de herziene begrooting voor 1924 de gewone ontvangsten stelt op 3638 mil lioen en de uitgaven, met inbegrip van 507 mil lioen voor schulddelging, op 3638 millioen. - Het standpunt fter Vereenigde Staten inzake de schadeloosstelling. I B e r 1 ijn1 8 J it n i. (V. D.) De Manchester Guardian verneemt uit Washington, dat de re geering der Vereenigde Staten heeft laten we ten, dat zij zich blijft houden aan het voorstel van staatssecretaris Hughes, door deskundigen te laten vaststellen, welke schadeloosstelling Duitschland in staat is te betalen. Amerika is bereid het beginsel der billijkheid! ook op de Franscho schulden aan Amerwika tor- te pas-, sen, wanneer Frankrijk de door Duitschland ver-l schuldigde som eveneens vermindert in eene mate, die de billijkheid voorschrijft» Aan de Staatscourant van gisteravond ont- leenen wij de volgend eKon. Besluiten benoemd tot hypotheekbewaarder te Amster dam M. L. Dingemans, thans registratie-ontvan ger te Utrecht toegekend de bronzen eere-medaille Oranje- Nnusau-orde aan H. A. Klabou, opperman bij de firma A. Adriaanse te Heemstede bevorderd tot administratief ambtenaar bij de arbeidsinspectie Te klasse die der 2e klasse I. G. A. Brouwer te Utrecht. Aan de reserve-eerste-luitenonts G. G. Roelofsz en J. J. T. Marcus, onderscheidenlijk van het 4de regiment veld-artillerie en van het I8e regi ment infanterie, op het daartoe door hen ge daan verzoek een eervol ontslag als zoodonig verleend uit den militairen dienst met ingang van 1 Augustus 1923 aan den reserve-eerste luitenant jhr. mr. P. O. H. Ge- vaerts, van het 11e regiment infanterie op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militai ren dienst benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der Iste. klasse de heer H. L. Steendijk, arts. Bij beschikking van den minister van Justi tie is aan E. Kleijn te 's Gravenhage op zijn verzoek met ingang van 20 Juni 1923 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaats vervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notorissen te Utrecht en is benoemd als zoodanig met ingang van gelijken datum J. Huender, inspecteur der registratie in dc 29e divisie te Utrecht. Bij beschikking van den minister van Ma rine zijn met 2 Juli 1923 de officieren van den Marine-stoomvaartdienst der 2e klasse B. Zietse en G. A. Vermeulen onderscheidenlijk ge plaatst te Vlissingcn bij de gereedmoking van den kruiser „Java" cn aan boord van Hr. Ms. 4". SURSEANCE VAN BETALING AANGE VRAAGD DOOR DE HANZEBANKEN TE UTRECHT EN DEN BOSCH. De directie van de Hanzebank te den Bosch deelde Zaterdag het volgende mede Een dezer dagen zal door de regeering wor den ingediend een wetsvoorstel ten doel heb bende steun te verleenen aan het Roomsch- Kotholieke Middenstandscrediet, in een nog na der vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden, om aan eventueele moeilijk heden tegemoet te komen. Tengevolge van de ongekende malaise, waaronder het bedrijfsleven in ons land, speciaal het industriecle leven in de Zuidelijke provinciën gebukt gaat, waren be duidende verliezen niet te vermijden. De geleden ORIGINEELE zeer aan te bevelen jBordeaux, gèwas 1917 tot de regeering: heeft gewend met de mede- deeling, dat deze credietbank voor den midden stand in moeilijkheden verkeerde en niet in staat zou zijn met eigen kracht die moeilijkheden te overwinnen. De regeering is aanstonds in over- nisaties. na inwendige reorganisatie voor zoover die voor ieder bedrijf noodig is. Het zal nu het streven zijn om. nadat de ver schillende banken weer gezond zijn, te ko men tot een Kahtolieke Opper-Centrale voor uitwisseling van belangen met een contro leg getreden met de Nederlendsohe Bank, ten- 'L'er,end fn aduvifere"dJkfak'erj «®n. litiit ilof r»r\ hof rrohiori do. hoHrnfc oitltrtrr einde een onderzoek in te stellen, en te over wegen of, en zoo ja, welke maatregelen getrof fen zouden kunnen worden. Dit onderzoek, het welk zich mede over de andere Hanzebanken uit strekt, cn zeer omvangrijk is, kan nog niet be ëindigd worden. Op dit oogenblik kunnen der halve nog geen definitieve mededeelingen wor den gedaan. Toch is komen vast te staan, dat de Hanzebanken te 's-Hertogenbosch en die te t r e c h t haar bedrijf niet, althans niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voort zetten. De credietgeving, vooral van de Bank te 's-Hertogenbosch omvat belangrijke bedra- gn. Voor de zooeven genoemde Bank be loopt het totaal omstreeks 30 millioen, voor die te Utrecht omstreeks 5 millioen. De regeering is tot de overtuiging gekomen, dat de Staat zich ten deze niet geheel zal mogen ont houden. Zij heeft mitsdien gemeend met den meesten spoed het noodige te moeten verrich ten om de vereischte wettelijke machtiging te verkrijgen. Worden geen bizondere maatrege len getroffen, dan zullen ernstige moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Een geforceerde liqui datie van de betrokken Banken zal tot zeer ern stige gevolgen leiden. Een groot aantal debi teuren die anders in staat zouden zijn aan hunne verplichtingen te voldoen, en als credietwaardig zijn aan te merken, zal, bij een liquidatie, als zooeven bedoeld, zich niet kunnen staande hou den. En voor zoover de debiteuren in staat zou den zijn aan hunne verplichtingen tegenover de in moeilijkheden geraakte Banken te voldoen, zou, nuar te verwachten is, hun de gelegenheid ontnomen zijn o: l.:t, voor de voortzetting van hun bedrijf noodzakelijk crediet te verkrijgen. Met één slag- zou het bestaan van een belangrijk deel van den middenstand vernietigd worden. verliezen en verdere risico's maken het noodig, dat onze instelling aan eene reorganisatie wordt J n onderhoud met de directie onderworpen. Mede in verband hiermede heb- *'r Bunk, ben wij het noodig geacht surséance van be- e^Vi onderhoud met de directie der Hanze- tnling aan te vragen en zullen onze kassen vanaf bank zijn aan dc pers dc volgende inlichtingen Maandag a.s. gesloten zijn. De directie van de 'verstrekt. Hanzebank vertrouwt nochtans dat bovenge- j Het voornemen der Hanzebank was om op noemde reorganisatie zóódanig zol kunnen wor- Maandag 18 Juni de kassen te sluiten, omdat den doorgevoerd, dot zij zoowel aan crediteu- mcr meende nog Zaterdag j.i. de gelegenheid ren als aan debiteuren bevrediging zal brengen. Wat hier boven wordt medegedeeld omtrent de Hanzebank te den Bosch geldt ook voor die te Utrecht, welke eveneens surseance van betaling heeft aangevraagd. De Bossche instelling heeft blijkens het Financieel Adresboek voor Nederlandeen gewoon kapitaal van f 10 millioen in anndeelen op naam en een 6 pet. pref. kapitaal van f 2 millioen in aandeelen aan toonder. Van het kapitaal is geplaatst en volgestort 4.245.000. De reserve bedraagt 91.000, dc dividend-reserve 25.000 en de extra reserve 280.000. De instelling bestaat sedert December 1908. Directeur is de heer M. Verberk. Aan de leclen van De Hanze in het Bisdom Haarlem en aan 'de relaties der Hanzebank in het Bisdom Haarlem is dc volgende circulaire verzonden: Heden zal een wetsontwerp worden ingediend tot het verleenen van regeeringsgarantie ten be hoeve van het middenstandscrediet, o. m. uit de overweging, dat de Hanzebanken in het aails- bisdom Utrecht en in het bisdom Den Bosch ten gevolge der moeilijke omstandigheden niet ge heel uit eigen kracht haar bedrijf zullen kunnen blijven voeren. In de toelichting op dit ontwerp deelt de re geering mede, dat de N. V. Hanzebank in het bisdom 's Hertogenbosch eenigen tijd geleden bij de regeering de vraag heeft aanhangig ge maakt, of op steun te rekenen viel van ïegee- ringswege, indien de moeilijkheden ten gevolge van den algemeenen mnlaise-toestand voor mid denstand en middenstands-bankbedrijf ernstiger zouden worden. Naar aanleiding van deze vraag heeft de le- geering een uitgebreid onderzoek doen instellen naar het middenstandsbankbedrijf in het alge meen. De regeering deelt mede, dat het onderzoek hetwelk zich mede over de andere Hanzebanken uitstrekt, zeer omvangrijk is. Daarom kan dit onderzoek nog niet beëindigd worden. Op dit oogenblik kunnen nog geen definitieve voorstellen worden gedaan. Toch is naar het oordeel der regeering reeds komen vast te staan, dat de Hanzebank in het bisdom 's Her togenbosch en de Hanzebank in het bisdom Utrecht haar bedrijf niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voortzetten. Een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend- Door <ie regeering is een wetsontwerp Inge diend tot .wijziging van de begrooting van finan ciën voor 1923. De minister van Financiën stelt daarbij voor t „Uitgaven voortvloeiende uit de maatregelen, welke door het Rijk i. v. m. met de moeilijkheden waarin de Hanzecredietbanken verkeeren, zijn getroffen ter voorkoming dat als gevolg van die moeilijkheden op groote schaal credietnemers wier financieele positie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zou den bloot gesteld worden, of buiten staat zou den geraken hunne bedrijven voort te zetten." In de Memorie van Toelichting deelt de Minister mede, dat het bestuur der Hanzebank te 's-Hertogenbosch zich eenigen tijd geleden te moeten open laten, tot uitbetaling van gel den aun cliënten, die dit ten behoeve van week" loonen en anderzinds zouden noodig hebben. Om 12 uur zouden dc kassen dan gesloten zijn, gelijk des Zaterdags gebruikelijk is. Met het oog daarop waren de directeuren der bijban ken Zaterdag nnar Den Bosch ontboden, ten einde de noodige instructies te ontvangen, tot I sluiting der kassen op 18 Juni en ten einde nog Zondag deze voor de onderhoorige correspon dentschappen te kunnen voorbereiden. Deze conferentie heeft ook Zaterdag plaats gehad. Intusschen kwamen er echter in den loop van den voormiddag Zoteidag vooral telefonisch, opvrngingen van geld in zóó belangrijke mate, dot de directie meende, dit als een run te moeten beschouwen on, gezien de voorgeno' rr.cn plannen, zich niet gerechtigd meer achtte, hoewel de liquide middelen er voor aanwezig waren, aan de aanvragen te voldoen. Daarom weiden, tegen de bedoeling in, de kassen reeds Zaterdag omstreeks half elf gesloten Al beoogt de hulp van den staat recht streeks de debiteuren in hun moeilijken toe stand te helpen, de onmiddellijke gevolgen zul len nochtans mede ten voordeele zijn van de crediteuren, terwijl het streven der Hanzebank en bij hare reorganisatie die zij in zeer kor ten tijd hoopt tot stand te brengentevens gericht zal zijn, het bedrijf in .zijn geheel te bewaren en dus beide groepen niet te schei- om door hunne medewerking de reorgunisatii om door hunen medewerking de reorganisatie mogelijk te maken, en deze niet door overijlde stappen te verhinderen of le bemoeilijken. Gelijk de Hanzebank te Utrecht daartoe een beroep deed op hare crediteuren en gelijk die in het bisdom Haarlem bij hare verklaring dat zij ten volle in staat is aan de normale opvor deringen en de noodzakelijke credietbehoeften te blijven voldoen hare cliënten dringend ver zoekt geen onnoodige stoornissen in het be drijf te brengen, doet ook de directie der Bos sche Hanzebank voor hare rayons een beroep op hare crediteuren, om de uitvoering der reor ganisatie, welke in hun belang zal zijn, moge lijk te maken en te bevorderen. Het eerste punt op het program der directie van de Hanzebank is thans: zoo min mogelijk stoornissen in de bedrijven te veroorzaken, on afhankelijk van de voorgenomen reorganisatie plannen en zij heeft een redelijke verwachting daarin zeer spoedig te zullen slagen. Gevraagd naar de verhouding, welke er be staat tusschen Hanzebank en Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank, werd door de directie ge antwoord, dat reeds sinds jaren een bevriende financieele verhouding heeft bestaan tusschen Hanzebank en Boerenleenbank. Alle door laatst genoemde bank gedane transacties zijn ten volle gedekt, zoodat er voor aangeslotene bij de Boerenleenbank niet de minste reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat de directie der Hanzebank niet staat op liqui datie-standpunt, doch op reorganisatie- standpunt. In dit licht heeft men ook de plannen der regeering te bezien. Dat hare voorstellen zouden boogen garantieverlee- ning ten behoeve eener in te richten Cen trale Hanzebank, gelijk in een der bladen werd bericht, heeft men aldus op te nemen, dat de regeering wel een Centrale wil, doch dat hij daarvoor geen geld beschik baar wensclit te stellen. Zij wenscht instand houding van het Katholieke Middenstands crediet door middel van de bestaande orga- 1 tuut, dat op het gebied der bedrijfsleiding zal adviseeren en dat de geldcirculatie on der de banken, die volledige zelfstandigheid behouden, onderling zal bewerkstelligen. Echter zal als overgangsi.iL tregel voor de regeeringshulp worden gebruik gemaakt van een nader door de regeering aan te wijzen bankinstelling. Tenslotte werden door de directie nog eenige cijfers verstrekt omtrent de Hanzebank te 's Her togenboscli. De bank is in December 1908 opge richt. Zij heeft een gewoon kapitaal van 10 mil lioen. gulden in aandeelen op naam en een 6 preferent kapitaat van 2 millioen gulden in aan deelen aan toonder. •-> Van het gewone kapitaal is. blijkens de ba lans per ultimo December 1922 geplaatst en vol gestort f 3.864.000, van het preferente kapitaal f 380.000 terwijl de gezamenlijke reserves be spaarbank f 7.000.000 en het uitstaand crediet bedrag der deposito's f 10.800.000, dat der cre diteuren f 6.300.000, dat van de inlagen op de spaarbank f 7.00.000 en het uitstaand crediet f 34.000.000. Tot deze mededeelingen meent de directie zich vooralsnog te moeten bepalen. Zij rekent op de medewerking van hare clienten, om eene rustige uitvoering van de plannen mogelijk te maken, overtuigd als zij is, dat op die wijze hunne belangen het meest zullen gediend wor den en hun tenslotte de meeste bevrediging zal worden geschonken. DE UTRECHTSCHE HANZEBANK. Een circulaire der directie. Gistermorgen heeft, gelijk in de rede lag, ook dc Hanzebank te Utrecht, welke bijbanken heeft Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Culemborg, Doetindhem, Enschedé, Gennep, Groningen, Hilversum, Leeuwarden en Sneek, surséance van betaling aangevraagd. Het kapi taal dezer Utrechtsche Centrale bedroeg aan vankelijk 2 millioen. Hel werd in 1921 ge bracht op 5 millioen, waarvan einde 1Q2I (dc balans over 1922 is nog niet gepubliceerd), ge stori was 1,031,850, in volgestorte aandeelen op naam. Einde 1921 bedroeg het tegoed van rekening houders 1,666,971, het bedrag der deposito's 2,543,569, dat van de inlagen op de spaar bank 5,166,329. De reserves bedroegen 130,690. Onder het actief werd vermeld: kassa en bankiers f 955,850, effecten inclusief depótfonds 592,129, rekening-courant-houders 6,610,881, kantoorgebouwen en meubilair 559,140. De bruto-winst bedroeg in dat jaar 556,164, de netto-winst 99,176. Zooals uit deze cijfers blijkt, is de Utrechtsche centrale van aanmerkelijk kleiner omvang- dan die in Den Bosch. Aan crediteuren der Hanzebank tc Utrecht is een circulaire gericht van den volgenden in houd Wij hebben moeten constateeren, dat vele credietvereenigingen, oorspronkelijk naar goede regelen en tot gebruikelijken waarborg verleend, als het ware plotseling beide grondslagen ver loren. Groote waardeverschillen in onderpan den, waórdedaling van zoovele activa deden eer tijds gezonde verhoudingen tot desolate om slaan. In hoofdzaak als gevolg daarvan zagen wij ons genoodzaakt, bij de rechtbank een verzoek in te dienen om voorloopige surséance van be taling. Onze pogingen, om op eenigerlei wijze verbetering in den toestand te brengen, faalden- Door de regeering worden steunmaatregelen voorbereid, waaromtrent binnen korten tijd of- ficieele mededeelingen mogen worden verwacht. Het wil ons voorkomen, aldus de directie der Hanzebank te Utrecht, dat crediteuren het meest gebaat zijn door een vrijwillige regeling, die tot rcoiganisatie zou dienen te leiden. Tenzij ten gevolge van overijlde stoppen de reorganisatie tot mislukking gedoemd mocht zijn, kunnen, naar wij verwachten, minstens twee derden der vorderingen als safe worden beschouwd. Ten aanzien van het restant behoeft dan bovendien nog niet van een absoluut verlies te worden ge sproken. Aan de inleggers der N. V. Hanzespaarbank, die uit hoofde van haar bestaan haar gelden voor het overgroote deel bij de Hanzebank te Utrecht had belegd, is eveneens een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat, nnar mag worden verwacht, 75 pCt. der vorde ringen als sufe kan worden beschouwd, terwijl de mogelijkheid bestaat dat ook van het restant een zeker deel terecht zal komen. Naar wij nader vernemen, worden op het oogenblik besprekingen gevoerd, die weliswaar nog in een voorloopig stadium zijn, maar waar door eventueel de mogelijkheid zou kunnen worden geopend, dat een belangrijk percentage der vorderingen terecht zal komen. ALGEMEENE CENTRALE BANKVEREENI- GZNG VOOR DEN MIDDENSTAND. De Directie van de Bankvereeniging voor den Middenstand heeft de volgende circulaire ver zonden: De Regeering heeft in overleg met de Ne- derlandschè Bank de bemiddeling van onze In stelling ingeroepen om een ontwrichting van het Middenstandsbedrijf in Roomsch-Katholieke kringen te voorkomen, voor zoover deze door de Hanzebanken te Utrecht en Den Bosch, welke surséance van betaling hebben aange vraagd, gefinancierd werden. Daar het wel op onzen weg ligt als Mid denstandsorganisatie onze medewerking te ver leenen, doch niet om een financiering op te ne men, welke onze eigen positie zou verzwaren, heeft de Regeering een wetsontwerp ingediend om zich door de Sta ten-Genera al te doen mach tigen die maatregelen te nemen, welke door de Regeering in overleg met de Nederlandsche Bonk en onze Instelling noodzakelijk worden geacht om den Roomsch-Katholieken Midden-, stand te helpen, zonder dat dit de finantieele positie van onze Bankinstelling aantast. Wij stellen het op hoogen prijs, dat de Re geering onze medewerking heeft ingeroepen; Laat dit U, zoo nog eenige twijfel bij U mocht bestaan, de overtuiging geven, dat Uw belangen bij onze Bankinstelling veilig zijn. Wij kunnen volstaan met te verwijzen naar de Memorie van Toelichting van het ingediende wetsontwerp, waaruit afdoende het vertrouwen in onze instel ling blijkt. Geeft Uwe volle medewerking, op dat wij kunnen toonen het vertrouwen, door de Regeering ons geschonken, waardig te zijn door de ons gegeven opdracht vlot te kunnen vol** brengen. Nationale Bankvereeniging. Jaarverslag. Aan het jaarverslag over 1922 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende: De in T92T naar voren getreden crisisver schijnselen, waarvan de plotselinge groote prijs dalingen zonder twijfel de meeste slachtoffers maakten, herhaalden zich gelukkig niet in het verloopen jaar. Zij losten zich op in een voort- afgeloopen jaar. Zij losten zich op in een voort durende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons bedrijf. Dientengevolge bleef onze bedrijfswinst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 be haalde resultaten. Zooals wij verwachtten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te brengen. De totale vermindering op dit hoofd bedraagt over het afgeloopen boekjaar ruim 518.000.—; wij blij ven verder streven naar besparing en mogen met zekerheid een verdere verlaging over 1923 ver wachten. De in het afgeloopen jaar door ons ingestelde indeeling onzer kantoren in districten onder lei ding van district-directeuren,* schonk ons be vrediging. Zij bradht, naast een meer intensieve controle, besparing van tijd en onkosten, daar de werkzaamheden onzer Centrale Administratie thans aanzienlijk ingekrompen konden worden. De maatregel bevordert het contact tusschen Hoofddirectie en kantoren en het overzicht van den gang van zaken. De resultaten der rente-rekening verlieten 'de opgaande lijn, hetgeen te verklaren is uit de af neming van de diverse hoofden van rekening. De verminderde credietbehoeften gepaard aan afwikkeling van minder gewenschte credieten de den, ondanks het feit dat gerepeld nieuwe cre dieten werden verstrekt, het debiteurencijfeu per saldo dalen. Het evenwicht tusschen ons ope- reerend kapitaal en onze uitzettingen bleef ge handhaafd. Het totaal der door derden bij ons gedepo neerde gelden verminderde, een verschijnsel, dat zich op alle bank-balansen voordoet. Deze teruggang van credit-saldi bij onze instelling mag echter onder de in het afgeloopen jaar vi- geerende omstandigheden als matig worden be schouwd. In verband hiermee spreken wij de Koop uit, dat de concurrentie, welke wij van den Post cheque- en Girodienst ondervinden, vermin deren moge. Wij waardeeren deze Rijksinstel ling ten zeerste in haar streven, het geldverkeer door middel van overschrijving te vergemakke lijken en tc verbeteren, doch vreezen dat zij, met gelden tot zich te trekken als belegging, haar doel voorbij streeft en, schoon ongewild, schade gaat berokkenen aan het economisch leven in Nederland. Hoewel de groote liquiditeiten in het provin ciaal bankbedrijf terwille van rentabiliteit, op an dere basis berusten dan bij de in Amsterdam en Rotterdam gevestigde instellingen, hebben wij ons steeds als richtsnoer gesteld, slechts in bij zondere gevallen een beroep op de circulatie bank, of op de ons garandeerende Rotterdom- sche Bankvereeniging te doen. Het is ons een voldoening, dat wij sedert Juli 1922 geen cre- dietpapier in herdisconto hebben behoeven te geven, terwijl wij steeds een belangrijk tegoed bij de Rotterdamsche Bankvereeniging onder hielden. Na een nauwkeurige revisie van onze debiteu ren achten wij deze, in aanmerking nemend de onder crediteuren opgenomen speciale reserve volwaardig. Gezien evenwel dè in de crisis-jaren opgedane ervaring, oordeelcn wij het wenschelijk telken- jare deze speciale reserve tegen dbiteuren te versterken. Thans stellen wij U voor daaraan een bdrag van 500,000.— toé te voegen. Een toevoeging van 100.000.aan de sta tutaire reserve en een afschrijving van 150,000.op gebouwen achten wij dan vol doende. Wij stellen U voor do,ama het dividend te bei palen op 4%. Op 1 Januari 1922 hadden wij kantoren op 87 plaatsen. Dit aantal verminderde in den loop van het jaar met 2, doordat onze kantoren te Hulst cn te Zwijndrecht werden omgezet in zit dagen. Eerstgenoemde ressorteert nu onder ons kantoor te Terneuzen, laatstgenoemde onder ons kantoor te Dordrecht. Daarentegen vermeerder de het aantal onzer kantoren met 1, door ver- eeniging van onzen dagelijkschen zitdag te Lcens met het kantoor der firma H. Alting Co. aldaar, dat door ons werd overgenomen, zoodat het aantal plaatsen waar kantoren zonder instel ling gevestigd zijn, op 31 December 1.1. 86 be draagt, ongeacht de 63 plaatsen, waar zitdag wordt gehouden of een correspondentschap is gevestigd. De Balans veTloont de volgende cijfers Debetzijde Kas, coupons, vreemd geld 3.017.281.63 (v. j. ƒ3. 930.419.20'j), Credit saldo bij bankiers en kassiers f 5.206.949.80 (v. j. 5.687.072), Credit-saldi in vreemde valuta bij bankiers 48.650.21 (v. j. 32.582.20), zijnde dit de tegenwaarde, be rekend legen den lcoers van 31 December j- 1. van het bedrag, dat voor eigen rekening en risico bij bankiers uitstaat, Wisselnortefeuille 18,850,826.64 (v. j. 17,668/275.58), Leen- depót 2/325,080.18 (v. j. 3,764, 831.73), Effecten f 471„771.27 (v. j. 711,051,22^), Prolongatie gegeven en voorschotten tegen ef fecten 11,117,467.19 (v.j. 15,410, 450.81^), Debet-saldi in rekening-courant ƒ64,254,231,02 (v. j. 71,758.394.36). Vorderingen wegens ge stelde borgtochten 3,460,985.08 (v. j, 2,246,724.68), Gebouwen 4,593,845.54 (v. j. 4,202„141.67 H). CreditzijdeKapitaal 10,000,000.(onv.)„ Reserve f 2,100,000.- (v. j. 2,000,000.-), Termijnaffaires in vreemde valuta 56,147.1(3 v. j. Lecndepót 2,325,080.18 (v. j. 3,764,831.75), Deposito en Credit-saldi in rekening-courant 92,869,767,97 (v. j. 104,000,439.78). Tc betalen wissels 535,848,58 (v. j. f 462235.17), Nederland sche Bank en Bankiers I„496,207.63|

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2