ST. EMiLIOIW tij i.SCHOTERiH&N Zi., Btr.str. 17 Til. 14b Per flesch f 1.60, per anker f @5.- YOGHURT Hebt U een Taxi of Auto noodig? Bal dan ®p Mo* 42 KRMHTQYERBRMG BINNENLAND. ORIGIttEELE zesr aan te bevelen ^Bordeaux, gewas 1917 Dagelijks versc-h verkrijgbaar by de Melkinrlehiing AMERSFORTIA I.aeewog 2 Tel. 262 KORTER ARBEIDSTIJD WEER ARBEIDSPRESTATIE en kind zeer hartelijk. Daarna stapte het ge zelschop in de gereedstaande hofauto's die in korten tijd near den aanlegsteiger van de Bata vierbooten aan de Boompjes reden. Daar hadden zich talrijke belangstellenden verzameld, die de aankomst van de kon. fa milie met een luid hoera begroetten. De kapitein van de Batavier V, de heer W. J. Wilkes, dezelfde die het gezag voerde toen H. M. verleden jaar haar Noorweegsche reis maak te, stond aan de valreep om zijn hoogc gasten te verwelkomen. Aan boord werden zij ont vangen door de heeren dr. A. G. Kröller, presi dent commissaris en N. J. v. d. Roemer, direc teur van de fa. Muller en Co. Dadelijk begaf H.M. zich naar het voor de kon. familie gere serveerde gedeelte van het schip, t.w. het hoofd- dek, de rooksalon en eenige hutten. Korten tijd later reed een vrachtauto met de bagage van de kon. familie voor. Nadat de In houd was ingeladen en ook dc inscheping der overige passagiers hod plants gehad, trokken do sleepbooten het schip van den wal en werd de reis aanvaard. De koningin en de prins stonden op het hoold- dek en wuifden tegen de op de kade staande menigte, die hun een hartelijk vaarwel toeriep. Near de N. R. Ct. verneemt, zou het in de bedoeling liggen, dat de Koninklijke familie de terugreis uit Engelend met een van de stoom schepen van de Maatschappij Zeeland doet. DE KONINGIN NAAR ALKMAAR. Bij den burgemeester van \lkmaar is be richt ontvangen, dat de Koningin op 3 October, ter gelegenheid der 550ste herdenking van Alk- maars ontzet, een bezoek aan de stad zal bren gen. HET centrale te Arnhem in vei binding gesteld. Het gevolg van dezo besprekingen is ge weest een nader voorstel van de P. G. E. M., dat daarop door B. en W. met den directeur van het gemeentelijk bedrijf en de beide ad viseurs besproken is. In een thans verschenen praeadvics dcclen B. en \V_ aan den gemeenteraad mede, dat zij gemeend hebben niet op het aanbod van de P. G. E. M. te moeten ingoan, daar dit in geen geval een noemenswaard voordeel scheen op te leveren, doe*- daarentegen wel een element van onzckerhe:d bevatte. Er werd toch slechts een overeenkomst voor een tijdvak von 15 jaren aangeboden en daarna zou de gemeente wel is waar formeel geheel vrij zijn om andermaal een eigen centrale op te richten, doch dat zou pr&ctisch wel niet mo gelijk zijn, zoodat zij dan feitelijk afhankelijk zou zijn van de maatschappij, die dan de voor waarden zou kunnen stellen, welke zij wensche- lijk zou achten. Voorgesteld wordt om 3000 beschikbaar te stellen ter voldoening van de declcra'.ie der beide deskundigen. De torpedoboot Z. I. Men meldt ons uit den Haag Naar aanleiding van een bericht, dat Hr. Ms. torpedoboot Z. I., welke op «Rijkswerf te Hellevoetsluis in conservatie ligt, onverwijld zou moeten gereed gemaakt worsen om het heden in dienst te kunnen stellen, vermoede lijk met bestemming naar Vlissingen, verne men wij van het departement van marine, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen en de Z. I. in observatie blijft. B.SCHGOLEMAN ClCCTRO-TCCtmCH BUREAU r. AMERSFOORT - "MNNSMAILC PA0I2 teier*42-3 NIEUW! NIEUW! A. J, P's IJSPUDDING gevold met Iveerlijke gelei Een sieraad der Tafel Kameroverzicht TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De motie-Ter Hall (benoeming van de kom missie van advies inzake de nood der oud-ge- pensionneerden) wordt verworpen met 5229 stemmen, evenals de motie-Dresselhuys over de mededeeling van de motieven der afvloeiing (5131 stemmen). Het amendement-K. ter Laan (geheele wacht geldregeling in aanmerking voor dc voor pen sioen geldenden tijd) wordt na bestrijding door den minister, die thans geen nieuw systeem aanvaardt, verworpen met 52—29 stemmen. Het amendement der commissie van rap porteurs (pensioenbijdrage van militairen hoog stens 3 bij K. B. te regelen), wordt over genomen. Het aniendement-Tilanus om met vroeger di rect of indirect betaalde pensienbijdragen reke ning te houden, wordt verworpen met 4933 stemmen. Na verzet van de heeren Dresselhuys, Kete laar en K. ter Laan tegen de nieuwe regeling van de keerkringenpremies op pensioen wordt de betreffende paragraaf goedgekeurd met 44 tegen 27 stemmen. Het amendement-K. ter Lr an om niet te kor ten op pensioen van militairen beneden de 55 jaar wegens andere inkomsten wordt bestreden door den minister, daar vroege pensionneering voor militairen reeds zeer gunstig is. Het amendement-Ter Laan wordt verworpen met 54 tegen 24 stemmen. Het amendement der commissie van Rappor teurs om dubbel tellende jaren ten volle in aan merking te doen komen voor keerkringpremie wordt door den minister overgenomen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 52 tegen 24 stemmen. Het wetsontwerp i. z. pensioenen zeemacht wordt aangenomen z. h. s. Bij de pensioenwet voor reserve-personeel verdedigen de heeren Tilanus en Duymaer van Twist een amendement om landweerdistricts commandanten cn commandanten van enkele landweerbataljons te behandelen als sommige adjudanten-onderofficier bij een apart wets ontwerp. De Kamer zal heden ie I uur bijeenkomen. REGEERINGSJUB1LEUM VAN DE KONINGIN. Te Brussel. De foestvicring te Brussel, georganiseerd door den Bond van Nedevlandsche Vereenigingen en Lichamen in België (secretariaatKoninginne- laan 277), ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van Koningin Wil hel mine, is, naar uit Brussel oun de N. R. Ct. wordt gemold, nu definitief bepaald op Zaterdag 3 September. Het programma is voorloopig vastgesteld als volgt 's Ochtends 9 uur Mis met Te Deum in da kerk der Paters Karmelieten, aan de Gulden vlieslaan; 10 uur, plechtige dankdienst in de Ned. Herv. kerk, St. Kathelijneplein; II uur, dienst in de synagoge in de Regentschapstraat. Des namiddags 2 uur, feestvoorstelling in den Kon. Vlaamschen Schouwburg. Vertoond wordt de Bruiloft van Kloris en Roosje, met medewer king van dames en heeren uit de Nederlandsehe kolonie, 's Avonds 7 uur 30, nationale feest maaltijd in de Madeleine-zaal en Nederland sehe caboretkunst. Na den maaltijd bal met cotillon. De inschrijvingslijst wordt op 15 Juli geslo ten. Ged. Staten van Noord-Holland. Naar de Tel. verneemt, is een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de Soc.- Dcm., R.-K., Liberale, Christ.-Hist., Vrijz.-Dem. en Anti-Rev., fracties uit de Provinciale Staten von Noord-Holland ter bespreking van de ver kiezing van leden van Gedeputeerde Staten de zer provincie, welke de volgende week moet plaats hebben. Het huidige college bestaat, naar men weet, uit de heeren Gerhard en Mich iels, beiden S. D. A. P., Hcndrix (R.-K.), Van Lennep (C.-H.), Dr. Hubrecht (Lib.) en Ketelaar (V.-D.). De heer Hubrecht stelde zich niet meer voor het lid maatschap der Prov. Staten beschikbaar, terwijl de heer Ketelaar, die als Statenlid herkozen is, in verband met zijn verkiezing tot lid van den Amsterdamschen Raad, niet meer voor Gedepu teerde in aanmerking wenscht te komen. Er zijn derhalve vier aftredende Gedeputeerden. Ter bijeenkomst werd een alle partijen bevre digende overeenstemming ten aanzien van de o. s. verkiezing van Gedeputeerden, niet bereikt. Het door een der aanwezigen geopperde denk beeld, om mede te werken tot de herziening van de vier aftredenden en voorts alle partijen ver der vrij te laten ter bezetting van de beide ove rige zetels, kon geen instemming vinden en even min het denkbeeld om het college uit een lid van elk der zes bovengenoemde fracties samen te stellen. Evenwel is er voorloopig overeenstemming bereikt tusschen S. D. A. P., R.-K. en Vriiz.-j Dem., cv het college van Gcd. Staten samen te stellen als volgt2 S. D. A. P., 2 R.-K., I V.-D. en I C.-H. De bedoeling is dan om den twee den Roomsch-Katholieken zetel te doen bezet ten door den Haarlemschen wethouder mr. Bo- mans, en dien van den heer Ketelaar, door den heer Kooiman, burgemeester van Purmerend en verder de vier aftredende leden te herkiezen. Pensioenactie Zeemacht. Het Hoofdcomité van actie heeft gister voor den ,3ond van Pensioensactie Zeemacht" een telegram aan de Tweede Kamer der Stcten- Generaol gezonden, waarin protest wordt oan- geteekend tegen de motie Ter Hall, die het Comité als vernederend beschouwen en waonn het tevens de afgevaardigden verzoekt, tegen deze motie te stemmen. Militaire Luchtvaart. Men meldt ons van bevoegde zijdè: Aangezien twijfel niet is uitgesloten dat bij de betrokken dienstplichtige jongelieden •geen wetenschap bestaat dat de dienstplicht voor een aantal adspirant-officiercn ooi; kan worden vervuld bij den luchtvaartdienst, moge de aandacht van de betrokken iaar- klasse worden gevestigd op het volgende: Evenals in 1922 is ook dit jaar bij dc Luchtvaart afdeel Ing gelegenheid voor een zestien-tal jongelieden om de opleiding to volgen voor reserve-officier-waarnemer. Berichten. De Staatscourant van 26 Juni be vat o. m. de volgende kon. besluiten benoemd tot gewoon hooglecraar aan de Landbouwhoogcschool te Wagcningen om on derwijs te geven in de plantkunde dr. E. Rein- ders, te 's Gravenhoge. bij het departement van koloniën bevorderd tot hoofdcommies de commies J. H. Eeuwens; op verzoek eervol ontslagen J. Kooijman als bouwkundig ambtenaar Istc kl. bij den dienst der Jandsgebouwen te den Haag. HET VERTREK VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR ENGELAND. Gisteren heeft de kon familie de reis naar Rydall Hall aanvaard. Om 6.10 was de ko ninklijke trein met de koningin en de prinses benevens het gevolg, bestaande uit den adjudant kapitein jhr. Trip en de hofdames freules Sloet en De Morees van Swinderen benevens mej. Borger, een Fransch meisje dat aan de prinses onderricht geeft in de uitspraak der Fransche taal, aan het Maasstation aangekomen, Dc prins, die uit den Haag gekomen was, waar de af doening van enkele Roode Kruis aangelegen heden hem geroepen hadden, verwelkomde gade Was het voor 1922 nog een proef, thans nu de adspiranten der lichting 1923 reeds sinds October 1922 de lessen en oefenin gen met zooveel succes volgden, kan de opleiding niet anders dan aanbevolen wor den. Naast de noodzakelijke militaire vorming, geeft het opleidingsprogramma veel aan trekkelijks doordat het zulke nauwe aan raking geeft niet het vol afwisseling zijnde vliegbedrijf. Immers naast de theoretische opleiding is de hoofdschotel het practische waarnemers werk. uitvoeren van verkenning opdrachten, luchtfotografie, radio telegrafie, schieten uit de. lucht, hommen werpen, als waarnemer optreden bij artillerie, schiet oefeningen enz. Een ieder die ook maar jeenigszins de ontwikkeling van de aviatiek gedurende den grooten krijg volgde weet welke beteefienis juist aan den luchtverken- ner moet worden toegekend. Jongelieden the zich voor de reserve-officiersopleiding be schikbaar willen stellen of reeds uit hoofde van hun ontwikkeling daartoe worden aan gewezen, moeten zich welhaast tot dezo opleiding aangetrokken voelen. Het afwis selende van een diensttijd als luchtverken- ner moet voor iemand van 19—24 jaar toch Mr. A. H. J. Heijnsius. veel bekoring hebben: het verruimt zijn De gemeentesecretaris van Rotterdam mr. A. blik, leert vele nieuwe zaken van nabij ken- H .J. Heynsius heeft met het oog op zijn ge- ~J zondheidstoestar.d thans definitief besloten om met ingang van 1 October a.s. ontslag te vragen uit zijn functie, welke hij twintig jaren lang heelt vervuld onder het burgemeesterschap van de heeren 's Jacob en Zimmerman, terwijl hij te voren reeds gedurende een tiental jaren een hoofdambtenaarsplaats had ingenomen. De Arnhemsche gemeentccontrale cn de P. G. E. M. B. en W. van Arnhem hadden sedert gerui- men tijd onderhandelingen gevoerd met den directeur van de N. V. Prov. Geld. Flectrici- teitsmij. inzake de overneming van de gemeen telijke centrale door de P. G. E. M. Toen van de P. G. E. M. een afgerond voor stel inkwam meenden B. en W. niet alleen het advies te moeten inwinnen van den directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, maar ook voorlichting te moeten vragen van twee deskundigen, staande buiten het gemeentelijk bedrijf. Prof. C. Feldmann te Delft en dr. A. C. von Rossem Nzn., directeur van het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam werden bereid gevonden de gemeente van ad vies te dienen; zij hebben zich met den direc teur van de P. G. E. M. en van de gemeente nen. Zijn opleidingstijd wordt hoofdzakelijk in het militaire aviatische centrum te Soes- terberg doorgebracht. De adspiranten vor men in het luchtvaart verband als het ware oen kleine school voor verlofsoffieieren dus eigen slaap- of eetzaal, eigen studie- en leslokalen. Behalve de gewone bezoldiging geniet de adspirant-wanmemer financieele voordeelen voor het verrichten van vlicgdiensten n.l. per jaar een toelage van 600.— benevens dc gevarenloelagc voor cle verschillende vluchten l.w. 0.50 en 1.per kwartier afhankelijk of de vlucht boven het vlieg terrein dan wel „overland" bij oefeningen en manoeuvres plaats heeft. Bovendien wordt aan hen die de opleiding van 10Vu maand met succes hebben gevolgd dus na dat tijdvak voldoen aan het examen voor officier IV2 maand verlof toegekend met behoud van jaarwedde cn toelage. Daarna vertrekt de adspirant met groot verlof. Koe- wel in de desbetreffende regeling is opge nomen dat de reserve-officier waarnemer om het andere jaar voor ten hoogste 2 maan den voor herhalingsoefeningen kan worden opgeroepen zai als regel in de praktijk die oproeping niet plaats hebben. Zij die meer volledige inlichtingen wenschen kunnen die bekomen op schriftelijk hij den Comman dant Luchtvaartafdeeling ingediend ver zoek. Provinciale Bond van Effectenbezitters. Maandag had te 's Gravenhegc in het ge bouw van den Bond dc eerste jaarlijksche elge- rnecne ledenvergadering plan s vnn den Prov. Bond van Effectenbezitters. De voorzitter, jhr. mr. J. C. van Haeften, schetste in het kort hoe reeds na korten levenstijd de bend was geworden tot een factor, waarmede in de betrokken kringen ernstig rekening wordt ge houden, doch moest constnteeren, dat blijkbaar nog niet voldoende effectenbezitters waren doordrongen van noodzakelijkheid zich aan een te sluiten ter gemeenschappelijke beharti ging -van de belangen, althans de toename van het ledental stemt niet tot buitengewone te vredenheid. Dc voorzitter memoreerde in 't kort de verschillende gevallen, waarin de Bond met succes optrad en gaf een uiteenzetting van de resultaten bij den Kon. Holl. Lloyd. Eerstdaags zal vermoedelijk worden opgetre den ter behartiging der belangen van aandeel houders van de Kali-Baggermeatschoppij, ter wijl ook reeds vele aanvragen binnenkomen het initiatief te willen nemen tot het waarnemen van do belangen van obligatiehouders Furness Stokvis, Spr. achtte het zeer laakbaar, dat nog steeds zoo vele effectenbezitters het zorgen voor de gemeenschappelijke belangen aan anderen over laten. Hij hoopte en verwachtte evenwel dat spoedig het besef in brcede kringen zal door dringen cn dat het ledental sterk zal stijgen, als gevolg van de wetensc1 ap, dat men tegenover zichzelve verplicht is door toetreding mede front te maken tegen de vele heersckcnde mis standen en misbruiken. De heer Kloppenburg achtte h et Vvermel den s- warrdig te memorecren, dat een belangrijk doel der leden zich bij den Bond aansloot, niet zoozeer op grond van het ethisch beginsel van den Bond, behartiging der belangen var. alle ef fectenbezitters, doch alleen om ter wille van de voordeelen, die zij als lid genieten van de spe ciale tarieven van het „Bonds-Effectenken- toor", doch zeide te verwachten, dat de ge beurtenissen uit het verleden zoowel als die der naaste toekomst wel voldoende zullen de- monstreeren hoe noodzakelijk het is voor effec tenbezitters eene krachtige organisatie te bezit ten, ten einde preventief te werken. Daarpa deed de penningmeester, jhr. W. P. de Koek, rekening en verantwoording over het gevoerde beheer en bleek bij die gelegenheid dat meerdere leden lid geworden zijn, omdat op dat moment hun direct eigenbelang dit mee- brtcht en later de contributie-kwitantie niet honoreerden, hetgeen als een treurig verschijn sel werd aangemerkt en als gevolg waarven het vereenigingsjaar 1922 sluit met een klein defi cit, dot echter uit de contributie over het jaar 1923 kon worlen bestreden. De vergadering bracht hulde aan de activiteit van den secretaris, den heer P. J. F. Kloppen burg en de belangelooze medewerking ven het goheele bestuur en verleende den penning meester décharge voor het gevoerde beheer en het geheele bestuur voor het gehouden toe zicht. De voorzitter sloot de vergadering met de opmerking, ook in het looper.de jaar de beleR- gen van léden ernstig te zillen behartigen en doen behartigen en sprak de hoop uit, dat dcor een sterken aanwas van het ledental het bewijs zal worden geleverd dat de werkzaamheden van den Bond zulien worden geapprecieerd. Het Vredespaleis. Gedurende d» zomerzitting van het Perma nente Hof van Int. Justitie is het Vredespaleis voor publieke bezichtiging gesloten. Om het echter ook in de zomermaanden voor stadge noot en vreemdeling mogelijk te maken hc-t paleis in oogenschouw te nemen is besloten hen daartoe althans des Zondagsmiddags van 2 tot 5 uur in de gelegenheid te stellen. Hongaarschc kinderen naar Nederland. Uit Boedapest zijn gisteravond 510 Hongaar- sche kinderen naar Nederlönd vertrokken. Op het stqtion werd de Nederlandsehe consul door vertegenwoordigers van de Hongearsche hulp organisatie toegesproken. Zij betuigden hun dank voor hetgeen van Nederlandsehe zijde voor de Hon£aarsche kinderen was en werd gedaan. Reddingsdemonstraties. Gistermiddag zijn voor Scheveningen, ander half a twee K.M. van de kust af, demonstra ties gehouden met Amerikaansche reddingspak- ken „Ever warm safety suit". De Minister van Marine had hiervoor Hr. Ms. „Tromp" beschik baar gesteld, die recht voor de Pier ligging had genomen. Een aantal personen, o.w. journalisten en filmoperateurs benevens mr. Polis en de heer van Gheel Gildemcester, resp. gedelegeerd commisseris en Directeur-Generaal van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, begaf zich per zeilboot naar een met vlaggen versierde sleepboot uit de Scheveningsche haven. Een eind links van dc „Tromp" sprongen drie heeren en een jongedame, allen in het safety suit gekleed, te water en werden voor loopig aan hun lot overgelaten, ieder voorzien van een kleine vlag, die de plaats spoedig moest doen herkennen, waar zich de drenke lingen bevonden. Deze werden later door een tweetal sloepen, uitgezonden door de „Tromp' opgevischt en via dit pantseischip en de sleep boot aan wal gebracht, waar zij door een groot aantal nieuwsgierigen werden opgewacht. Op de Pier bevonden zich o.a. de adjudant van den Minister van Marine Dikkers, en Kolo nel Laatsman, plaatselijk commandant. Na afloop gaf de Haagsche Vrijwillige Red dingsbrigade een demonstratie volgens haar nieuwe werkwijze met de flotteur-rcddingsboot Myer Bestrijding der diphtherie. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid heeft den burgemeesters wenken ter bestrijding en voorkoming der diphtherie, samengesteld door de geneeskundige inspectie, toegezonden. Hij noodigt hen uit bij voorkomende gelegenhe den met deze wenken rekening te houden en voor zoover de door geneeskundigen aan hen uitgebrachte adviezen over de bestrijding van de gegeven wenken mochten afwijken, daarover het oordeel van den geneeskundigen inspecteur in hun ressort te vragen. De hoofdinspecteur vestigt er voorts de aandacht op, dat voortaan het rijk bij voorkoming van diphtherie voor ont smettingen van woningen, kamers, scholen, barakken, enz. en van voorwerpen, die volgens de gestelde regelen niet ontsmet behoeven te worden, geen 50 pCt. dei kosten meer vergoe den zal. Ten einde het gevaar verbonden aan het vei plegen van diphtherie-patienten buiten de ziekeninrichting zooveel mogelijk te voorko men, worden tevens toegezonden: Maatregelen acht te nemen bij het verplegen van dipbthc- rie-patiënten. Het mond- cn klauwzeer. De Zweedsche Regeering heeft Nederland vrij verklaard van mond- en klauwzeer en rotkreupel. Wijnhuistoren te Zutphen. Gistermiddag is de kap op den Wijnhuislo ren geplaatst, hetgeen een bewijs is dat de bouw de voltooiing nadert. Toen de vlag op den kop geheschen werd speelde een muziek korps enkele Nederlandsehe Volksliederen. De burgemeester woonde de plechtigheid bij staonde op den steiger rond den kop, terwijl vele anderen w. o. leden van het gemeentebe stuur van hunne belangstelling blijk gaven. Postkantoor geschonken. De lieer S. C. J. Heerma von Vos te Leur heeft het postkantoor dat de gemeente Etten- Lour van hem gehuurd had onn de gemeente ten geschenke aangeboden, op voorwaarde dat het kantoor in dat gebouw gevestigd blijft. Ons pachtstelsel. De Bond von lanapachters schrijft in een adres aan den minister van binnenlandsche zo- ken en landbouw dot de bij Koninklijk Besluit van 12 Muart 1919 benoemde Staatscommissie voor het Pachtvraogstuk in haar rapport deel I dd. 31 Januari 1920 tot de conclusie kwam, dat de stij ging der pachtprijzen gedurende de oorlogs jaren wel zeer belangrijk was geweest, doch dat niet wos gebleken, dat als regel de pacht prijzen te hoog waren in verband met de resul taten van het bedrijfdat deze Staatscommis sie daaruit in haar rapport de conclusie trekt, dat ingrijpen der regeering in de huurprijzen als crisismaatregel geene aanbeveling verdient dot echter nadien reeds meer don drie jaren zijn verloopen, dot in die jaren de prijzen der landbouwproducten zich sterk in dnler.de rich ting hebben bewogen, en nu is ingetreden de toestond, die in het zelfde rapport der Staats commissie zelfs „bedenkelijk" wordt genoemd dat, v;aar de toestand, waarop de bedoelde Staatscommissie einde 1919 haar oordeel grondde, geheel is gewijzigd, dit rapport, bij olie waardeering voor den arbeid der commis sie, haar waarde heeft verloren, waarom de Bond erop aandringt, hetzij door dezelfde, of door eene andere commissie, te doen onderzoe ken, of de tegenwoordige omstandigheden ook aanleiding geven tot het maken van eene tijde lijke regeling om in den nood der pachters te voorzien dat de Bond verder van oordeel is, dat de thans bestaande regeling van het Noderland- sche pachtcontract, dringend herziening be hoeft dat hij echter met het formuleeren van de wenschen en verlangens der Nederlandsehe landpachters wil wachten totdat de resultaten der hierbovengenoemde Staatscommissie voor het pachtvraagstuk bekend zijn gewordendat hij zich echter niet kan ontveinzen dat deze re- sultoten, gezien den nood der pachters cn de. urgentie der regeling, buitengewoon lang, op zich laten wachten; dot de Bond daarom ver zoekt, wel zoo mogelijk bij genoemde commis.- sie op spoed te willen aandringen. Ten slotte zegt de bond het op prijs te stel len, dat alsnog een deskundige op agrarisch gebied, die het volle vertrouwen der Nederland sehe landpachters bezit, als lid van deze Staats commissie worde toegevoegd. Kersenveiling. Men meldt ons uit Tiel Maandagmiddag hebben de dagelijksche ker senveilingen der drie veilingsvereenigingen al hier een aanvang genomen. Er waren reeds veei kooplieden van elders aanwezig cn de nog klei ne aanvoer (totaal ongeveer 1000 K.G., ruim 80 bushels), ging vlug van de hand, tegen zeer uiteenloopende prijzen, n.l. 51 tot 78 cent per K.G- Een bushel (20 pond) z.g. „Duitsche ker sen" brach 86 cent per K.G. op. De vrucht rijpt nog zeer slecht aan. Warm weer is zeer ge- wenscht. De oogst zal overvloedig worden. Aardbeien brachten tot 78 cent per K.G. op. Hiervan was de aanvoer nog gering. Uit de sigarenindustric. Te Kampen mag den laatsten tijd een ver blijdende opleving in de sigavcnindustrie ge constateerd worden. Na de langdurige periode van werkloosheid, gedurende welke i. onderden arbeidersgezin.*.... ten rober, vaak zJfs kom mer. ri bestaan g leden hebben, 1 nden allengs de meeste fabrieken weer op behoorlijke sterk te worden aangezet en slonk de lange lijst van bij het Arbeidsbureau ingeschreven sigaren- mokers geleidelijk tot een troepje minder ge zochte werkkrachten. Reeds deed zich dezer dagen het verschijnsel voor, dat een der groot ste ondernemingen daar ter plaatse, om aan het bedrijf uitbreiding te kunnen geven, ver-, plicht was naar arbeiders van elders uit te zien. Deze merkwaardige ommekeer laat zich volgens het Hbld. vermoedelijk hierdoor ver klaren, dat ook aan het groote aantal kleine fabrieken, als uit den grond gekomen tijdens de malaise der groole ondernemingen, het be drijf nog steeds wordt voortgezet cn arbeids krachten worden vastgehouden. Uit het visscherij-bedrijf. Men meldt uit Huizen aan de Msb. Uit de kringen van reeders, vinschhandclaren en exporteurs is een centraal comité gevormd teneinde de van Rijkswege ingevorderde gel den voornamelijk in de crisisjaren op het ar tikel visch geheven, door een proces terug te eischen. De totale bedragen voor N.~ en Zuiderzee- visscherij en aanverwante bedrijven, beloopen 9 èlO millioen gulden. Maandag is een com- missie van vier der voornaamste reeders door H. M. de Koningin in Audiëntie ontvangen ter aanbieding van een adres, waarin de gToo- te no'ódstand der visscherijbedrijven en de onrechtvaardige heffingen zijn uiteengezet. In Haarlem noemt men de éénmanswagen zenuwsloopend. De Nederlandsehe vereeniging ven Spoor- en tramwegpersoneel heeft aan B en W. van Haar lem geantwoord op het verzoek van het college om mee te deelen wat er in zake den eenmans- wagen zou zijn overeengekomen tusschen de directie van de tram en de personeelsorganisa tie. Het bestuur der Nederl. Vereeniging deelde aan B. en W. mede, dat de directie tijdens dc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2