Radio-Artikelen Bra n v.h. L- A. VAN RIJE&Co- OPRUIMING Langestraat 79 Telefoon 291 BIJZONDERE AANBIEDING. méhhÉHMHI VAK HEN DA HES-SCHOENEN vanaf fl. 3.50 bU de firma J.GR80TEND0RST LANGESTRAAT 82-TEL. No. 80 L, J. A. Trip als thesaurier-generaal bij het departement van financiën en als zoodanig be noemd dr. A. van Doorninck, thans griffier der Provinciale Stoten van Utrecht. benoemd tot rijks zuivelvisiteur 2e klasse de tijdelijke idem A. F. Bergsma te Alkmaar en L. W. v. d. Weide te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen, met dank J. Kemp als rentmeester van het weeshuis te Buren. Het bezoek van de koninklijke familie oan Engeland. De Londensche correspondent der N. R. Ct pchrijft Van de reis van Koningin Wilhelmina met man en dochter, via Londen naar het Lake Dis trict, is een bescheiden ophef gemaakt. Niette genstaande het incognito, dat door de vele mis spellingen van den naam Van Buren nog on doordringbaarder geworden is. Het schijnt als een bewijs van bijzonder hartelijke gezindheid te moeten worden opgevat, dat de Britsche ko ning en koningin, ondanks het onofficieel karak ter van het bezoek, met eenige leden hunner familie het vorstelijke gezin aan Victoria Sta tion ontmoeten gingen. Daar was een bedrijvige drukte, ook voor, maar vooral na aankomst van den trein. Dat de koningin van opgewon denheid bij het uitstappen bijna op het perron gevallen zou zijn, gelijk de verslaggever van de Star schreef, is een beetje overdreven. Er is veel omhelsd, veel gekust, veel geglimlacht, veel gebogen. De ontvangst liep uitnemend van stapel en de kranten geven er aardige kiekjes van, waarop vele kussen, omhelzingen, glim lachen en buigingen vereeuwigd zijn. O.a. een van de koningin in de armen ven koningin Mary, met de prinses in die van een andere dame op den achtergrond, koning George lachend terzijde, de prins met den schedel naar het toestel. De heele ontmoeting droeg een ge zellig en hartelijk karakter, geheel in den geest van het hoofdartikeltje, dat de Daily Telegraph aan het bezoek wijdde. De regeering was, in overeenstemming met het incognito, niet ver tegenwoordigd. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. Mededcelingen von den opper- ceremoniemcester. De vice-admiraal, adjudant-generaal en chef van het militaire huis van Hare Majesteit de Koningin en do opperceremoniemeester van Hare Majesteit do Koningin hebben de eer ter kennis te brengen van autoriteiten, particulie ren, deputaties en commissies uit Amsterdam en uit de provinciën Gelderland, Noord-Holland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe, die wenschen te worden toegelaten tot de Cour van gelukwensching, door Hare Majesteit ter gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubileum te houden begin September a.s., dat zij zich zullen moeten inschrijven op de lijsten, welke ter teekening zullen zijn neer gelegd in het Koninklijk Paleis te Amsterdam, van 131 Juli, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 4 uur op iederen werkdag. Autoriteiten, particulieren, deputaties en com missies uit 's Gravenhage en uit de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Zeeland en Lim burg zullen in September a.s. te 's Gravenhage worden ontvangen na Harer Mojesteits bezoek aan Amsterdam. Voor hen zullen lijsten neder- gelegd worden in het Koninklijk Paleis Noord einde te 's Gravenhage, van 131 Juli a.s., van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur op iederen werkdag. Juiste data en uren waarop te Amsterdam en te 's Gravenhage de Cour zal gehouden wor den, zullen nader ter algomoene kennis gebracht worden. De chof van het militaire huis brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat afzon derlijke lijsten zullen worden neergelegd voor actief dienende-, reserve- en gepensionneerde officieren en voor actief dienende reserve- en gepensionneerdo militairen van de zee- en land macht beneden den rang van officier, en dat het voor de goede regeling van de Coer noo- dig is, dat door hen uitsluitend op deze lijsten wordt geteekend. Allen gepensionneerden, die niet als zoodanig hun opwachting wenschen te maken, wordt verzocht zich in te schrijven op de lijsten voor autoriteiten, particulieren, depu taties of commissies. De militairen zullen uitsluitend in de resi dentie worden ontvangen, behalve zij, die tot het garnizoen Amsterdam behooren. Het is wenschelijk, dat alle ingeschrevenen, die eenige betrekking vervullen, deze op de in- schrijvlngslijsten vermelden met opgave van woonplaatsen. Tot het nederleggen van adressen van hulde zal gelegenheid bestaan in de tegenwoordigheid van Hare Majesteit do Koningin; de beschik bare tijd en de gelegenheid zullen echter niet toelaten, dot toespraken, hoe kort ook van in houd, zullen kunnen gehouden worden, of dat particuliere belangen op deze Cour kunnen wor den voorgedragen. Alle tot de Cour toegelatenen zullen bij voor keur gekleed moeten zijn in ambtscostuum of uniform, is rok met witte das gewenscht, doch niet verplicht. De Opperceremoniemeester van Hare Ma jesteit de Koningin heeft de eer tot de dames uit Amsterdam, en dit provincie Noord-Hol land, die in September a.s. te Amsterdam hare opwachting wenschen te maken aan Hare Majesteit de Koningin bij gelegenheid van Haar 25-jarig regeeringsjubileum, het ver zoek te richten zich daartoe schriftelijk te wen den tusschen 1 en 31 Juli a.s. tot Harer Ma- jesteits Dame du Palais Mevrouw van Leon- Egidius te Amsterdam (Keizersgracht 672). De gelegenheid tot het maken van opwach ting bij Hare Majesteit zal bestaan op eene Cour in het begin van de maand Septem ber a.s. Kleedingbij voorkeur gekleed middagtoilet. Voor dames uit de overige provinciën zal de gelegenheid tot het maken van opwachting bij Hare Majesteit bestaan op een© Cour to 's-Gravenhage in de maand September aan Hare Mojesteits bezoek aan Amsterdam. Haar wordt verzocht zich daartoe tusschen en en 31 Juli a.s. schriftelijk t© wenden tot Harer Majesteits Groot-meesteres, Mevrouw Douairière Baronesse Melvil van Lyndcn, „De Horst" te Loenen op de Veluwe, gemeento Apeldoorn. Kleeding bij voorkeur middagtoilet. Tot het nederleggen van adressen van hulde zal gelegenheid bestaan in de tegenwoordig heid van Hare Majesteit de Koningin; de be schikbare tijd en de gelegenheid zullen echter niet toelaten dat toespraken, hoe kort ook van inhoud, zullen kunnen gehouden worden of dat particuliere belangen op dezo Cour kunnen worden voorgedragen. Data en uren van ontvangst voor de Cour te Amsterdam en voor de Cour te 's-Gravcn- hage zullen nader ter ajgemeene kennis wor den gebracht. Het nieuwste bezwaar tegen de jubileumfeesten. In de dezer dagen gehouden vergadering van den Raad van Rijssen in Overijsel, is behan deld een verzoek van het bestuur der Oranje vereniging om een subsidie van 75 cent per kind voor een kinderfeest, dat ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der Koningin zal worden gehouden. Doze aanvraag word heftig bestreden door den wethouder Baan, die van al dat feestvieren niets dan ellende voorzag. Hij verwees ten deze naar wat er gebeurd is na de groote feesten van I9T3. Toen brak de vreeselijke oorlog uitl Da toorn des hemels blijft niet uit no al dat onhei lige feestvieren, meende hij, terwijl hij eindigde met de profetieMen zal eens zien wat er ge beurt! Intusschen heeft de Raad het er maar op gewaagd en besloten de gevraagde subsidie, slechts eenigszins verminderd, te verleenen. Hoog Bezoek. Te 's-Gravenhage is aangekomen sultan Mo- homed Kasin Aldin, met zijn beide zoons Acn- med en Mohamed. HET SCHOENENWETJE. Een schoenenkentoor, Als uitvloeisel van het gister ingaande verbod tot invoer van schoenwerk is aan het departe ment van arbeid, handel en nijverheid als on derdeel der afdeeling Handel en Nijverheid tij delijk verbonden een schoenenkantoor. De voor de aanvrage benoodigde formulie ren met toelichting zijn voor belanghebbenden aan bovengenoemd adres, zoomede bij de Ka mers van Koophandol en Fabrieken gratis ver krijgbaar. Toezending per post geschiedt door dezo laatste slechts tegen betaling van porto kosten. Het ligt in do bedoeling, ols regel telkens slechts over een tijdvak van een maand ver gunning tot invoer te verleenen en wel hoog stens tot een waarde, gelijkstaande aan Vk van het gemiddeld bedrag van den invoer over het overeenkomstig tijdvak der jaren 1920, '21 en '22. Indien, met inachtneming hiervan, binnen de grenzen der overige voorwaarden vergun ning tot invoer wordt aangevraagd, zal er der halve in het algemeen op kunnen worden ge rekend, dat die invoer zal worden toegestaan. Zij, die voornemens zijn onder de geldende bepalingen tot invoer van schoenwerk over te gaan, worden uitgenoodigd daarvan onder over legging van een uittreksel uit het handelsregis ter betreffende hunne handelszaak, afgegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ten spoedigste aan bovengenoemd adTes mededeeling te dóen. kunnen worden vrijgegeven, gaarne de noodige inlichtingen desgewenscht verschaffen. koopt n bet voordeeligst bij het Elek trotechnisch- en Sanitair Bnrean Het imatenrstoestel compleet met Spoelen, gccu, Bnode-BatterU- Lamp en Telefoon f 70.- HET INVOERVERBOD VAN SCHOENWERK. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver^ heid maakt bekend, dat ter uitvoering van het bepaalde in de artikelen 3, 7, 9 en 10 van het Kon. Besl. van 25 Juni 1923 (StaatsbL no. 298) tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk (Staatsbl. 186) door hem het vol gende is bepaald: lo. Invoer van schoenwerk, waarvan het bovenstuk grootendeels van leder is vervaar digd, zal slechts kunnen worden toegestaan, in dien daartegenover, in den zin van art. 3 van voormeld Kon. Besl., een aonkoop van schoen werk van binnenlandsch fabrikaat staat tot een zesvoudige waarde van het in te voeren schoenwerk; 2e. ter bestrijding van kosten, aan het ver leenen eener vergunning verbonden, zal bij de aangifte ten invoer een bedrag worden geheven van 2 pet der waarde van het in die aangifte begrepen schoenwerk; 3e. hij, die schoenwerk wenscht in te voeren, is verplicht een bankgarantie te stellen ter grootte van 10 pet. der waarde van zijn gemid deld maandimport van schoenwerk in het jaar 1922 voor elk tijdvak jran een magnd, waarvoor door hem bij een en dezelfde aanvrage vergun ning tot invoer wordt gevraagd. Een tijdvak van minder dan een maand wordt voor een ge- heele maand gerekend; 4o. Door de ambtenaren, met de visitatie be last, kan overlegging en afschriften gevorderd worden van certificaten van oorsprong op het in te voeren schoenwerk betrekking hebbende, zoomede overlegging van facturen en andere bescheiden, waaruit kon biijken, dat de invoer in overeenstemming met de vergunning ge schiedt en dat de goederen inderdaad zijn be stemd voor dengene, te wiens name de vergun ning staat Voorts wordt het navolgende bekend ge maakt: Met ingang van heden is aan het departement van Arbeid, H. en N., als onderdeel der afdee ling Handel en Nijverheid tijdelijk verbonden een schoenenkantoor. Adres: Departement van Arbeid, H. en N., schoenenkantoor, Bezuidenhout 97, 's Graven hage, tel. bez. 2020, postrekening no. 106600, kantoor 's Gravenhage. De chef van het schoenenkantoor is gemach tigd tot het afgeven van vergunningen van in voer. TUBERCULOSELIJDERS. „Maxima Doctriua", het eenigste radikaal genezend middel tegen deze ziekte. Wacht niet tot het te laat is; het kan Uwe red ding zijn. Overtuigt IJ cn vraagt gratis bro chure bij J. v. OOSTRUM, Den Haag. De Haagsche raadsverkiezingen. Gisterochtend hebben de hoofdstcmbureaux te Den Haag de bij de gemeenteraadsverkie zingen op iederen candidaat uitgebrachte aan tallen stemmen vastgesteld. De uitslag hiervan is als volgt, dat zijn uit gebracht in totaal op lijst I (R. K. Staatspartij) 32303 stemmenop lijst 2 (Chr. Hist. Anti- rev. groep) 762 stemmenop lijst 3 (geheel onthouders) 343 stemmenop lijst 4 (R. K. Staatspartij Loosduinen) 2034 stemmen; op lijst 5a (Middenstandskiesvereen.) 2287 stem men op lijst 5b (Amusementspartij) 1805 stemmenop lijst 5a (Neutrale Middenstands- groep) 1147 stemmenop lijst 5d (Lib. partij. Volkswelvaart en Bezuiniging) 1782 stemmen; op lijst 6a (S D. A. P. bijlijst) 459 stemmen op lijst 6b (S. D. A. P. hoofdlijst) 44495 stem menop lijst 7a (Anti-rev. partij) 16157 stem men op lijst 7b (Anli-revol. lijst) 528 stem men op lijst 8 (Democratische partij) 1644 stemmen; op lijst 9 (Vrijz. Dem. Bond) 5332 stemmenop lijst 10 (Papa Carré) 624 stem men op lijst 11 (Staatk. Geref. Partij) 492 stemmen op lijst 12 (Herv. Geref. Staatspartij) 4705 stemmen; op lijst 13 (Vrijheidsbond) 19363 stemmen; op lijst 14 (Communistische partij) 2971 stemmen; op lijst 15 (Chr. Hist.) 6680 stemmen; op lijst 15a (Chr. Hist. Sche- veningen) 1596 stemmenop lijst 15b (Chr.- Hist.) 4082 stemmen, zoodat in het geheel zijn uitgebracht I5I591 stemmen. Kiesreglement R.-K. Staatspartij. Men meldt ons dat binnen enkele dagen bij Teulings' Uitgevers-Maatschappij te 's Hertogen bosch verschijnen zal het rapport der commissie, belast met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de R.-K. Staatsparty (Rap port der Commissie-Barge). Onze Vloot. De Kon. Nederl. Vcreeniging Onze Vloot houdt heden haar jaarlijksche vergadering in Den Helder. De afgevaardigden van de afdee- lingen werden reeds gistermorgen in Den Hel der ontvangen in de vestibule' van het Kon. Instituut van de Marine, waar de voorzitter van de afd. Den Helder, de heer H. J. Boldingh, hen met een hartelijk woord welkom heette. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Van Bemmelen, dankte voor de ontvangst Gisternamiddag heeft een gedeelte der hee- ren een bezoek gebracht aan Hr. Ms. Heems- kerek; een ander deel maakte een tochtje op de onderzeeboot K VIII mee. Na afloop daarvan begaf het gezelschop zich naar het vliegkamp de Mok. Gisteravond waren de leden de gasten van de Marine-vereeniging; er werd een maal tijd gegeven in de Club, en vervolgens werd hun een concert aangeboden. Vanmorgen 10 uur had ten raadhuize de officieele ontvangst plaats namens het gemeen tebestuur. Te 11 uur begon de algemeene ver gadering. VERNIELING VAN WEGEN DOOR VRACHTAUTO'S. Krasse maatregelen van Ged. Staten van Noord-Holland. Men seint ons uit Haarlem In verband met de vernieling der wegen in Noord-Holland heb ben Ged. Staten van Noord-Holland besloten met I Augustus a.s. over te gaan tot afslui ting van alle wegen in de provincie Noord- Holland voor het verkeer met vrachtauto's, waaronder ook begrepen autobussen, met uit zondering der rijkswegen cn de wegen gelegen in de kommen der gemeenten, voor zoover dit geen provinciale wegen zijn. Door Gedeputeerde. Staten kan onder be paalde voorwaarden van dit besluit ontheffing worden verleend. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Vermiste wagons in het bezet gebied. Het departement van Arbeid, Handel cn Nij verheid deelt mede, dat bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken ter inzage liggen eenige van de Régie des Chemins de Fer Rhé- nans afkomstige lijsten van wagons, aangetrof fen in het bezette gebied, welke naar het oor deel van de Regie voornoemd uit Nederland afkomstig of daarvoor bestemd moeten zijn. De Kamers van Koophandel en Fabrieken zul- De Wijnhuistoren te Zulphcn. Voor aanschaffing van het nieuwe klokke- spel voor den Wijnhuistoren te Zutphen heeft de Wijnhuistorencommissic thans 22.500 bijeen. De totaio kosten met inbegrip van die voor uurwerk, slagwerk en wijzerplaten zullen op 35.000 komen. Alvorens nu de aanbeste ding te houden naar de ontwerpen van den Nederlandschen Klokkenraad, vragen B. en W. voor de ontbrekende 12.500 crediet aan den Raad. Het nieuwe carillon zal tenminste gelijk ftijn aan het verwoestelaten de omstandighe den het toe, zoo zal intusschen ook de 57e klok worden besteld. Een merkwaardig transport. Men schrijft ons Ofschoon door de directie der N.V. B. van der Hoff's Constructieweikplaats Machine fabriek geen bekendheid gegeven was aan het transport, dat heden op hare terreinen zou plaats hebben, was toch een vrij groote massa menschen aonwezig, om getuige te zijn van het te water laten van de eerste der groote sluisdeuren, bestemd voor den Rijkswaterstaat, te Vlissingen, voor het kanaal door Walche ren. De 8 deuren door genoemde Vennootschap, volgens haar eigen, plannen vervaardigd, heb ben een afmeting van 11,7 Meter bij 11.50 Meter en 90 c.M. dikte, terwijl zij het respec tabel gewicht van 78000 K.G. bereiken. Dat gevaarte moest over den weg getrans porteerd en van den weg te water gelaten wor den en dan zou moeten blijken, dat het in staat zou zijn te drijven Met was ruim acht uur gisteravond alvorens men met de verschuiving ging beginnen rollend over een daarvoor gemaakte inrich ting, die in een paar zware balken de juiste baan vond, kwam hot monster langzaam, maar zeker vooruit. En zeker zou de dour voor het middernachtelijk uur te water zijn geweest, zoo niet de grond op de kruin van den weg was verzakt, waardoor de deur naar een kant over kwam en klem liep. Doch ook dit euvel werd opgelost en toc-n eenmaal in normalen stand het hoogtepunt van den weg was bereikt, toen was het de kwesiie van nog één slag en met een geweldige vaart schoot de deur onder de golven, hoog het wa ter opspattend, terwijl het vuur spatte van de balkenbaan, waarover zij liep. Als een duiker ging de deur ondc:, om oan de overzijde van het Merwedekanaol haar kop weer op te steken en neer te leggen op den walkant. Statig zakte zij daarna te.-ug en dreef, ook zonder gebruik te maken van alle veiligheden ,die voor dat doel waren aangebracht. het zonder schriftelijke machtiging van de ad ministratie voorhanden hebben van distilleer- toestellen of het onbevoegd afstoken van suiker houdende en het in gisting brengen van alco holhoudende vloeistoffen. De rechtbank veroor deelde: P. J. B. tot 8 maanden gevangenisstraf, benevens f 1000 boete of drie maanden hechte nis, met verbeurdverklaring der in beslaggono- men goederen. Zijn medcbeklaagde W. M. v. S werd vrijgesproken. De bende van „Piet". In overleg met de justitie worden de goede ren, door de leden van de „Bende van Piet" te Den Haag gestolen, thans aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven, onder voorbehoud, dat zij die voorwerpen nog eenigen tijd moeten be waren, om zoo noodig als bewijsstuk te laten dienen. Iederen dag worden eenige bestolenen opgeroepen, die dan met hun boeltje onder den arm het Scheveningsche commissariaat verlaten. Langzamerhand begint er schot in te komen. De meeste goederen zijn herkend en zullen thans systematisch worden teruggegeven. Inbraak in ccn station. Gisternacht is ingebroken in het station Uselrnonde. De inbrekers hebben zich door een privaat raampje toegang verschaft. Uit een aan de slaapkamer van den stationchef grenzend vertrekje is een zakje met 500 en uit een paar laden in het stationbureau f 50 gestolen. De gestolen 500 is geld waarmede gisteren de loonen uitbetaald moesten worden. Valsche zegels. Voor de rechtbank te Groningen hebben te recht gestaan twee broeders, wegens het ten ver koop aanbieden en ten verkoop in voorraad heb ben van valsche zegels voor sigarenkistjes. De oudste beklaagde heeft naar hij beweert van een onbekende Duitscher aan de grens te Nieuwe Schans een pakje zegelbladen ontvangen, te sa men 80 vel, op ieder waarvan 10 zegels gedrukt waren. Hij en zijn broer hebben getracht die aan een tabakshandelaar te Groningen te verkoopen voor Vi van den prijs en namen op zich nog 2000 van deze vellen, dus 20,000 zegels van 50—80 cent per situk tegen den overeengeko men prijs te leveren. Zij weiden echter bij de eerste aanbieding van een proefvel reeds door de kommiezen achterhaald, namen de vlucht, doch werden op straat gevat en trachtten toen het pakje met 80 zegels, dat zij bij zich hadden, weg te werpen. Deze toeleg gelukte echter niet. De controleur der tabeksbelasting, de heer J. Pull te Haarlem, van wiens kantoor die zegels moeten worden betrokken, herkende de valsoh- heid der aangeboden zegels aan den druk en aan het dikkere en stuggere papier. De rijksadvocaat, mr. S. C. H. Romkcs, achtte het ten laste gelegde bewezen. Beklaagden wis ten dat de zegels valsch waren en hebben den tabakshandelar er zelfs op attent gemaakt dat ze weinig afweken van de echte zegels. Spr. eischte verbeurdverklaring der in beslag geno men zegels en liet de bepaling der straf over aan den Officier van Justitie. Deze eischte tegen beide beklaagden zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Gcerts uit Wildervank achtte geen van beiden strafbaar. Art. 63 der Tabakswet eischte dat men tegenover een kooper laat voorkomen alsof de zegels echt en onver- valsdht zijn. Dat hebben beklaagden niet ge daan. Het is zelfs hun bedoeling niet geweest ze voor echt te verkoopen. Het Staphorster boertje junior. De rechtbank te Assen heeft in hooger be roep L. S., te Staphorst, zoon van het Stap- hoTster boertje, wegens het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde veroordeeld tot 40 boete, subs. 40 dagen hechtenis. De kanton rechter te Hoogeveen had hem tot 1 maand hechtenis veroordeeld. Geheime branderijen. Da zesde kamer der rechtbank te Amsterdam Ien omtrent de wijze, waarop de zich in deze heeft vonrus gewezen in de zaken tegen een wagons bevindende goederen wellicht zullen aantal personen, die vervolgd werden wegens NIEUW! A. J. NIEUW! P's IJSPUDDING gevuld mot heerlijke gelei Een sieraad der Tafel! School- en Kerknieuw». HET ZANGONDERWIJS OP DE LAGERE SCHOLEN. De Nederlandsche Volkszangbond heeft over het zangonderwijs op de lagere scholen een rapport uitgebracht aan den Minister van On derwijs, Kunsten cn Wetenschappen, waarin het een plan van reorganisatie voorstelt Het Centraal Bureau doet daurin met olie kracht een beroep op den Minister om een wij ziging te verkrijgen van de examen-eischen voor het vak zingen op het onderwijzers examen, in den geest van de volgende bijla gen De voordracht over zangonderwijs op de lager© scholen, gehouden voor de 5e afdeeling van den Onderwijsraad door dr. C. Huygens te Woerden, Waarin op wetenschappelijke basis en Het praeadvies over Volkszangonderwijs op de Lagere Scholen, op het Volkszangcongres ts Amsterdam gehouden door Theo Bosman te Oud-Beijeiland, waarin op grond van praktijk ervaringen de bezwaren tegen het tot heden gevolgde stelsel uiteengezet worden. Volgens het oordeel van den Volksznngbond zouden de exameneischen van het vak zingen gewijzigd moeten worden in zang-technische en in zang-paedagogische richting. Tot heden wordt van de candidaten geen praciische vaar digheid in het zingen vereisrhthet Bureau acht het een dringenden eisch, dat op 't onder wijzers-examen werkelijk een zangproeve van de(n) candidaat geëischt worde. Het persoon lijk belang van den onderwijzer zoowel als de opvoedende kracht van zijn voorbeeld in de klasse zal dan eischen, dat de onderwijzer in het bezit zij van een goede spreek- en zang techniek. De aandacht dient er tevens op gevestigd, dat goed spreken de basis vormt van goed zingen, zoodat de commissie als noodzakelijken eisch moet stellen een goede spraak- en zang techniek. Het Centraal Bureau acht bovendien beslist noodzakelijk eenige kennis van de samenstel ling en functioneel ing van het spieek- en zang orgaan en vooral ook omtrent een hygiënische behandeling van het kinderlijk stemorgaan. Aanbevolen wordt daarom, de eischen voor het examenvak zingen van den onderwijzer al dus te formuleeren Kennis van notenschrift en cijferschriftgoed „lezen" in G- en F-sleutel in de meest voor komende toonschalenhét van het blad zingen van een eenvoudig zangstukje op noten en woor den, met inachtneming der eenvoudigste voor- drachtsregelen cn zonder fouten van stem-tech- nischen aard. Bekendheid met de zongmethodiek voor de Lagere Schoolmet (volks) zangbundels voor de Lagere Schoolmet de wijze waarop adem- halings-, stem- en articulatie-organen voor goed spreken en zingen behooren gebruikt en geoe fend te wordenbehandeling der kinderstem vóór, tijdens en na de stemwisselingsperiode. Dat de candidaat de leerstof beheerscht, zal hij moeten aantoonen door het zingen uit het hoofd van één of meer liederen, te kiezen door den examinator uit een bundel met een nader tc bepalen minimum-aantal liederen, die door allen uit het hoofd moeten gekend worden. Bij deze demonstratie, alsmede bij het lezen zal zijn spreektechniek een punt van onderzoek zijn. Het bespelen van een instrument (viool of piano) is verplicht, voor zoover betreft het be geleiden van eenvoudige volksliederen. Het rapport bevat verder nog wenken over de muzikale opleiding van den onderwijzer, het examen in zang op het onderwijzersexamen, schoolzangdiploma, zangtijd op de Lagere School en het zangonderwijs op de bewaarscho len. Aan het slot wordt nog eens gezegd, dat een verbeterd zangonderwijs ook de andere vak ken der L. S. ten goede zal komen. Vooral de behartiging van het spraak-technisch element in het zangonderwijs zal en moet het leesonder wijs en het leervak Nederlandsche Taal belang rijk steunen. Ook hoopt het Centraal Bureau, dat de Minister deze algemeen verlangde ver betering zoo spoedig mogelijk tot werkelijkheid zal maken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2