SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. Tijdens de bijeenkomst kwamen telegrafisch allerlei roededeelingen van do Directie van „Dc Dug De strijd om de chèquc- De redactie-leden van Do Dag hebben een commissie uit hun midden benoemd, onder voorzitterschap van den heer H. Tersteeg, oud- redacleui van l>ef Nieuws v. d. Dag, ter be hartiging van hunne belangen. De chèquo van 5000 pond, die in het bezit tv as van den heer Gopdemnns, den adviseur van den heer Broekhuys, is door eerstgenoemde 'gedeponeerd bij de Amsterdamschc Bank, waar zij nog altijd berust. Tntusschen heeft de oud- hoofdredacteur van Do Dag, do heer Schroder, hierop beslag laten leggen, waarover heen weer een onder beslag is gelegd door een an der belanghebbende. Hoe men zijn lidmaatschap voor de Stolen kon verhezen. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat de heer J. F. Wegener te Twello, die gekozen was tot lid der Provinciale Staten van Gelderland, zijn lidmaatschap der Staten had verloren, door zijn verzuim om zijn geloofsbrief tijdig in te zenden. Genoemde heer ontwikkelt nu een ingezonden stuk in de N.R.Ct het verloop, dat de zaak heeft gehad. Hij schrijft dan: Het zou zeer zeker van heel weinig respect roor de kiezers, die jnij gekozen hebben, blijk je ven, als ik mij in werkelijkheid zoo slordig had >etoond. Laat ik daarom onmiddellijk zeggen, dat van ilordigheid in deze dan ook geen sprake is, doch dat ik integendeel naar mijn beste weten met len meesten spoed de zaak destijds heb bchan- lelcL De verkiezing der Staten van Gelderland was 14 April 1923. Vier dagen na de verkiezing Dntving ik het volgende stuk. i No. 7. Arnhem, 18 April 1923. ^Verkiezingen, jm Bijlage. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 10 lo lid der Provinciale Wet, heb ik de eer U kennis te geven, dat U blijkens het besluit van het Cen- troal-Stembureou d.d. 14 April 1923, waarbij de uitslag der verkiezing voor leden van dc Provin ciale Stoten van Gelderland is vastgesteld, zijt benoemd tot lid van die Staten. Onder mededoeling, dat deze kennisgeving TI tot geloofsbrief strekt, merk ik U op, dat U binnen vijf dogen na het bekomen Van deze ken nisgeving een gedagteekend bewijs van ont vangst daarvoor behoort of te geven, terwijl vóór den 16en Mei a.s. bij mij per brief of tele grafisch de mcdedeeling moet zijn ontvangen of U de benoeming aanneemt. Laat U dien tijd zonder mededeeling voorbijgaan, dan wordt U geacht die benoeming niet aan te nemen. Een formulier voor het bewijs van ontvangst gelieve U hierbij, aan te treffen. De Burgemeester, Voorzitter van 't Centranl-Stembureau, (w.g.) DE MONCHY. Welke gedachten hebben mij bezield, toen ik bedoeld stuk ontving? a. dot het stuk het zichtbaar bewijs was, dat »k tot lid van de Staten was benoemd, en dal ik dit stuk goed moest bewaren, opdat ik, als ik mijn intrede in de Staten deed en bededigd zou worden, dit bewijs van mijn benoeming bij mij had; b. dat ik moest zorgen, dat ik binnen 5 dagen een gedagteekend bewijs van ontvangst van do cennisgeving aan den voorzitter van het Cen traal Stembureau moest zenden, en dat ik hem vóór 16 Mei tevens per brief of telegrafisch moest kennis geven, of ik dc benoeming aan- Jiam. Duidelijk toch staat in de kennisgeving: Laat U dien tijd zonder mededeeling voorbij gaan, dan wordt U geacht de benoeming niet aan te nemen. Nog geen uur, nadat ik op 18 April dit stuk bij mij thuis vond, zond ik per aangeteekendo brief aan den voorzitter van het Stembureau het bij het stuk ingesloten formulier, dat ik het stuk ontvangen had en tevens de mededeeling, dat ik de benoeming aanvaardde. Ziezoo, dacht ik, laat ik het bewijs van het verzenden van den aangeteekenden brief zorg vuldig bij het stuk leggen, en niet eerder ver scheuren vóór ik bericht van den voorzitter van het Centraal Stembureau heb ontvangen, dat hij mijn brief ontvangen heeft Vijf dagen daarna ontving fk de volgende me dedeeling: No. 10. Arnhem, 23 April 1923 Onderwerp. Verkiezingen. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 11 3c lid der Provinciale Wet, heb ik dc eer U de goe de ontvangst te berichten van de mededeeling, dat U de benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Gelderland aanneemt. De Voorzitter van hel Centraal Stembureau (w.g.) DE MONCHY Nu was ik volkomen gerust. Beide stukken bergdo ik netjes op, opdat ik bij mijn intrede in dn Stoten ze als bewijs van mijn lidmaatschap zou kunnen toonen! En dat netjes opbergen heeft het hem juist gedaan, want, het bewuste stuk, het bewijs mijner benoeming, had ik niet mogen behouden en had ik moeten terugzenden! Nota bene: men ont vangt een brief, dot men benoemd is, men wordt verzocht van de ontvangst kennis te geven, en men moet dien brief weer uit handen geven Zoo toch luidt de wetl En om nu je heelemoal In de war te brengen, stuurt de voorzitter je nog een brief thuis, waar in van de goede ontvangst van het aannemen van jo benoeming wordt kennis gegeven. En nu rijst bij mij de vraag: Als men hel gewichtig acht op het stuk vooral mede te dee- len, dat men de ontvangst moet berichten, om- dot men anders geacht wordt de benoeming giet aan te nemen, waarom dan op dot zelfde stuk niet de nog gewichtiger mededeeling gezel, dot men vooral datzelfde stuk terugzenden moet? En in de tweede plaats vraag ik ruij af, waar voor stuurt de voorzitter je wel de geruststellen de^ mededeeling van een goede ontvangst, doch niet, dat het gewichtigste stuk voor je benoe ming ontbreékt? Waarom men dot niet doet? Uil bureaucra tische sleur, omdat men d.mr als eer vanzelf sprekend feit slechts aanneemt: dut men de wet dient te kennen. Men had toch tevens op het stuk gezet: dat dit stak nis geloofsbrief diende; moor men heeft het niet de moeite waard geacht erean te herinneren, dat zulk een geloofsbrief 2 maanden na de benoeming moet ingeleverd zijn. Of ik dan heelegjaal over deze vergissing geen bericht heb gekregen? Jawel. Zeven weken daarna, 7 dagen slechts vóór het verstrijken van den noodlottigen termijn, is bij mij thuis bezorgd een brief van den griffier der Staten, mededee- lende, dat mijn gmomio'ief nog niet ontvangen was. Maar die brief kon mij niet bijtijds meer bereiken, omdat ik toevallig diep. in Finland ^at Mijnheer de Redacteur, zouden er niet meer deren in den lande zijn, die, tot lid van Staten of gemeenteraad gekozen, bij hel lezen van een dergelijk stuk niet een oogenbiik in verwarring zijn gebracht en een woarschuwing hebben noo- dig geacht, dot zuik een stuk moest ingeleverd wórden? Een kennisgeving von een benoeming, waar van je denkt, dat je er zorgvuldig op moet pas sen en waarin men de beteekenis van een ge loofsbrief vlecht, zoodat men het weer uit han den geven moetBureaucratie in je mooisten vorml Hier was geen sloidigheid in het spel, maar misverstand. En in een dergelijke gewichtige zaak moest alles worden gedaan om een misver stand onmogelijk te maken. Geen slaafsche bureaucratie, maar een reke ning' houden met het werkeiijke leven. Werkverschaffing. De houtvesterij Breda heeft onder Chaam verscheiden H.A. woesten grond in ontginning genomen; een 80-tol wcrkloozen zijn daarbij aan den arbeid gesteld. De stoking aan den Langcndijk. De burgemeesters van Noord- en Zuid-Schor- woude en Broek op Langendijk hebben met de kooplieden en transportarbeiders geconfereerd, met het gevolg, dat een nieuw contract is op gesteld, dat groote kans heeft te worden aan genomen. De staking zal dan heden (Donderdag) wor den opgeheven* DE MOORD IN DE THALIA-BAR. Men meldt ons uit Amsterdam Omtrent den moord, die gisteravond alhier werd gepleegd in. de Thaliabar, vernemen wij nog het volgende De dader, de chauffeur Hnnrant, heeft onge veer het latste half jaar niet gewerkt en leefde, naar hij vertelt, met de vermoorde. Deze is een 42-jarige gehuwde vrouw, moeder van vijf kin deren. Or hjj van deze vrouw leefde, moet nog nader worden onderzocht. Hij ontkent dit. De wettige man van de vermoorde wist, dat zijn vrouw op het slechte pad was. In elk geval ging de dader met de vermoorde zeer intiem om. Naar hit zegt, was hij zeer joloersch en dat is de drijfveer geweest van zijn daad. Hij vond haar in de Thalia-bar met een onderen man. Zij dronk met hem een glas bier. Toen is zijn jolouzie ten top gestegen en na eenige heftige woorden greep hij een browning, welke hij in den zak droeg en loste op haar niet minder don zes schoten. Vijf hebben er haar op verschillende plaatsen getroffen een was be slist doodelijk. De kogel ging h°nr door het hart. Een van de kogels miste haar en trof de tweede vrouw in den buik. Moordaanslag. Te Alteveer (gem. Onstwedde) is gisternacht een moordaanslag gepleegd op zekeren Brou wer. Deze kreeg, evenals zijn vrouw en kind, ernstige schotwonden. De daders zijn nog on bekend. De justitie van Winschoten is naar Alteveer vertrokken. Bloedige vechtpartij. Zaterdagavond heeft in de buurtschap Greup (gem. Westmaas) een bloedige vechtpartij plaats gchod. De dochter van G. v. d. S. beklaagde zich bij haar vader, die even te voren aange schoten thuis gekomen was, dot haar neef haar bedreigd, waarop v. d. S. een mes gTeep en daarmee in 't wilde weg stekend naar buiten rende. Zijn broeder, W. v. d. S., trof hij zoodanig in den arm en onder den oksel, dat een borst spier werd doorgesneden. De zoon van den ge troffene, die op het gerucht toeliep, kfteg bo vendien een snijwond in den rechterarm. Dr. Herwaarden van. Klaaswaal verleende eerste hulp en achtte overbrenging naar het Zieken huis te Rotteidom noodig. Nog dienzelfden nacht is het slachtoffer, dat bewusteloos was tengevolge van bloedverlies, per auto daar heen getransporteerd. De doder is gisteren gearresteerd en naar Dordrecht overgebracht; hij blijft evenwel hardnekkig ontkennen. Het bebloedde mes is in beslag genomen. Tel. Inbraak. In den ofgcloopen nacht hebben inbrekers den Laarderweg te Hilversum tot hun operatie terrein gekozen. In twee fabriekskantoren heb ben zij getracht hun slag te slaan, doch ols zij gerekend hebben op een goeden buit, dan heb ben zij zich wel vergist. Allereerst is een be zoek gebracht aan dc chocoladefabriek „Para". Ann de achterzijde van de fabriek is een deur uitgelicht en heeft men zich toegong tot de kantoorlokalen verschaft. Hier was echter al heel weinig van hun goding te vinden. Alles is overhoop gehaald, doch geld noch zaken van waarde kwamen voor den dag. Tpen hebben de dieven zich moor te goed gedaan aan choco- Jode en suikerwerken, voorzagen zich van siga ren en sigaretten en gingen noar de ijzerfa briek der N. V. Ensink en Co in de hoop daar beter te zullen slagen. Doch ook aan deze ver wachting werd de bodem ingeslagen. Na ecist door een tuimelraam te zijn geklommen, kwa- mep zij in het kantoor. Ook hier werd olies nagesnuffeld doch slechts Cen paar gulden en eenige kontoor jassen waren het loon van hun nochlelijke excursie. De jassen zijn in den tuin teruggevonden. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Gooi- en Eerrd. Inbraken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dogen heeft het parket uit Middel burg te St. Jonsteen een uitgebreid onderzoek ingesteld in verband met de talrijke inbraken, die den laatsten tijd in het zoogenaomde land van Hulst hebben plaats gchod en waarvan de vermoedelijke daders, hetzij in Nederland, het zij in België in hechtenis zijn, behalve twee van do hoofddaders, die naar Frankrijk zijn uitge weken. De aangehoudenen zijn lid van de "be ruchte Voddebende In hun opslagplaats en Dij verschillende handlangers von den troep, zijn korrevrachten goed, op de nachtelijke roof tochten verzameld, in beslag genomen. Sedert dc bende achter slot zit, hoort men aan de grens in die omgeving niets meer van -inbraken. Berooving. en In den ofgcloopen nacht is iemand in een perceel aan den Z.. Buitensingel te Den Haag alwaar hij zich met een vrouw had afgezonderd, beroofd van f 2975 en ongeveer 160.000 mark. Verdacht van medeplichtigheid aan deze be rooving zijn-aangehouden Jopie C. van B., 29 jaar, en Hermanus J. G., 28 jaar, autohandelaar, beiden wonende aldaar. Droevig ongeval. Gistermorgen werd, aan den Badhuisweg te den Haag, een 35-jarige werkmon der telegra fie door een omvallende telefoonpaal getrof fen, waardoor hij een groote hoofdwond en een schedelbreuk bekwam. Per auto van den Q. G. D. werd hij naar het Diaconessen-huis „Bronovo" aan de Laon v. Meerdcrvoort* vervoerd, waar hij des namiddags overleed, zonder tot bewustzijn te zijn geko men. Zeer onvoorzichtig. Een kantoorbediende heeft op steiger 5 op dc Dc Rtryterkade te Amsterdam een citybag, inh. T300 aan bankpapier, uit onachtzaamheid laten staan, hetgeen hij eerst op den Dam ont dekte. Een onderzoek had geen "resultaat. Slachtoffers van de hitte. In de Vlietstraat te Rotterdam is gisteren de 23-jarige G H. uit de Commanderijstraat vermoedelijk door do warmte in elkaar gezakt. Hij werd in bewustejoozen toestand door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. Daar is hij in den loop van den avond overleden. Bevangen door de warmte, stortte een stroodekker te Aardenburg van het dak eener graanschuur. De man werd dood opgenomen. Te Nieuwkuik is een 20-jarige landbou wersknecht uit Elshout bij het rijden van hooi door de hitte bezweken. 1 Gistermiddag is een landbouwer uit Mas tenbroek bij werkzaamheden op het land ten gevolge van de hitte dood gebleven. Verdronken. Een kellner vom Hotel De UI Kolommen te Aalsmeer, de 52-jarige N. v. d. W. was met een zoontje van den hotelhouder in een sloot achter het hotel aan 't roeien, toen door onbekende oorzatk, beiden in het water geraakten. Het kind kon gered worden doch v. d. \V. niet meer. Hoewel men hem spoedig op het droge had en onmiddellijk door dén aanwezigen arts Dr. Oei, alle middelen in het werk gesteld werden om de levensgeesten weder op te wek ken, baatte dit niet. De 15-jarige C. J. is gistermiddog bij het baden in het kanaal Nordhorn bij Almelo verdronken. De I5~jarige J. de J. te Fxicns is bij het zwemmen verdronken. In het kanaal te Oudehorne is de I9-jarige J. O. bij het zwemmen verdronken. Dc T8-jarige K. V. is bij het baden te Lochem verdronken. Dc hitte. De directie der Haagsche gemeente-telcphoon doet een ernstig beroep op de medewerking van het publiek om het aantal gesprekken zoo veel mogelijk te beperken. Tengevolge van de warmte is het aantal gesprekken zoo buitenge woon toegenomen, dat dientengevolge zeer lange wachttijden moeten intreden. Bovendien moeten de telefonisten werken in zalen, waar een temperatuur van meer dan 90 heerscht, zoodat zich reeds verschillende gevallen van ongesteldheid hebben voorgedaan. Verschillende malen werd gisteren te den Haag de hulp ingeroepen von den „Eerste Hulp"-dienst voor personen, die het met de warmte te kwaad hadden gekregen. De lieer St., broodbakker te Koedijk, is door de hitte bezweken. Te Almelo is de 15-jarige C. L. bij het baden in het Kanaal AlmeloNordhoen ver dronken Als een tragische bijzonderheid wordt hieraan toegevoegd, dat de jongen dien dog jarig was en voor het eerst alleen mocht gaan zwemmen. Onder de gemeente Hedikhuijzen is de 19- jarige arbeider P. de K bij het zwemmen in de Maos verdronken. Te Nederhorst den Berg is de 22-jarige U. in dc* Vecht verdronken. Te Zwnagwesteinde is G. M. bij het baden verdronken. De I7-jarige electricien H. Schuur te Coe- vorden is bij het baden verdronken. Te Huizum is de 75-jarige wedu\ve J. Smits verdronken. Tc Zwaagwesteinde is de gehuwde jonge zeemun G. M., die sedert enkele uren weer thuis was van een reis uit Zuid-Afrika, bij het bndeft verdronken. Afgebrande boerderijen. Gisternacht is dc boerderij van v. S. staande in den Drimmelschcn polder gelegen onder degemeente Made, door brand geheel vernield. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Dinsdagmiddag is do groote boerderij met schuur en stalling von den landbouwer J. v. L., onder de gemeente Udenhout, geheel in vlammen opgegaan. Met moeite heeft men het vee nog kunnen redden, doch de hooioogst, die juist een paai dagen binnen was, is verloren ge gaan. Paarden op hol. Te Klundert sloeg op den Schonsdijk het paard van den landbouwer v M., dat van een passeerenden wagen schrok,, op hol. De 65- jarigc voerrmin C. v. d. H. kreeg den wagen over het hoofd en was onmiddellijk dood. Dinsdagmorgen, meldt de Opr. Haarl. Ct., schrok een losloopend paard van den stalhouder K-, te Ilnlfweg, van een passeerenden auto en ging er in woeste vaart vandoor, het Kerkplein op. Het was juist tegen het aangaan der Ohr. schooL De vele kinderen trachtten voor het hollende dier een goed heenkomen te zoeken, hetgeen allen' gelukte, -behalve aan een meisje van 8 jaar, genaamd A. Blauw, dat door het wilde dier tegen den grond werd geworpen. Oogge tuigen brachten het bcwustelooze meisje bij ar. Melchior binnen, die hersenschudding consta teerde. Ook werd het kind verwond aan het ge laat, vermoedelijk door een trap van het paard. Het meisje werd per rijtuig naai het ouderlijk huis aap den IJweg vervoerd. De toestand is ernstig. Het paard was door geiend en kwam in de poort van de suikerfabriek te vallen en werd door toeschietend personeel overmeesterd. Luchtvaart. DE VEILIGHEID IN DE LUCHT: Londen, I T J u 1 i. (N. T. A. Draadloos.). Het vraagstuk der veiligheid in dc lucht is vandaag in het lagerhuis besproken. Sir Samuel Honrc, minister voor de lucht vaart, deelde mede, dat tusschen 1 Jon. 1922 en 30 Juni 1923 noodlottige ongevallen boven de Engel- sche eilonden zijn voorgekomen13 dooden waren daarbij te betreuren, doordien zij na het ongeluk verbrandden. Het ministerie wijdt in samenwerking met de aeronautische onder zoekingscommissie nauwkeurig aandacht aan het onderzoek van de verschillende maatrege len om het vlamvatten van den motor te ver hinderen. Het was niet te zeggen, of een op lossing van dit moeilijke vraagstuk gevonden kan worden, maar men maakt voortdurend vorderingen. DE WEDSTRIJDEN OM DEN DAVIS-CUP. Sponje-Holland 5—01 In een brandende hitte zijn in Engeland de wedstrijden om den Davis Cup gespeeld; Span je en Holland bestreden elkander. Het begin der eerste partij was over; mpelend, Bryan's service was herhaaldelijk in. Maar tegen het rustige retourneeren der Spanjaarden kon den zij niet op en spoedig nemen Flnguer en Gomor dc leiding. De eerste set wonnen zij met 6/4. Wederom wordt in dc tweede set danig aangepakt door Timmer en Bryan, vlugge ver rassende slagen op het midden, doch aanhou dend zijn de Spanjaurdcn rustiger, juister en meer geroutineerd. Bryon mist dan eenige ma len en spoedig wordt de tweede set ook ver loren met 6—3. In de derde set zijn de Hollanders minder Vast. Vooral Timmer, die aldoor een zwakke service had en wiens smash ook een zwak punt was, is onzeker. Het wordt 4I, al spelen de Spanjaarden geen strijd op leven en dood. Even zijn de Hollanders weer op deef en geeft Tim mer keurige returns, doch dan wordt het door irtstekend spe der Spanjaarden 63. Stellig waren de Spanjaarden ste.'cer, want hun allerbeste spel gaven zij bij vlagen. ^Juist als 't erop aan kwam. Don volleerden zij zui ver, en waren hun drives buitengewoon juist. Doch de Hoflandsche dubbel naar oogge tuigen verklaren heeft verrast door een ge weldig élan, door een voortdurenden aanval. Dat was het eenige wat te doen was. Timmer zag, hoewel hij niet te vast was, de openingen zeer goed, terwijl Bryan's service onweerstaan baar was. Mits bij voldoende oefening zullen Timmer en Bryan een sterke combinatie vor men. Hun spel is nog wel niet èf, moar oog er op hebben zij wel. Later wordt nog gemeld, dot de beide laatste pm tijen ook in een brandende hitte verloren zijn. Flaquer sloeg van'der Feen, 46, 6—2, 6—3, 60. Gomar sloeg Van Lennep, 6—4, 63, 6—3. Van Lennep was af en toe zeer goeri, hoewel minder vast don zijn tegenpartij. N. R. Ct. Internat, zwem- en polowedstrijden. Behalve de bekende A. Z. en P. C.-vlag woei gisteren de Nederlandsche driekleur en daarne vens de Duitsche vlag van den toren der zwem inrichting, ten bewijze dat er iets bijzonders stond te gebeuren: En wel was het iets bijzon ders, dat Amersfoort bezoek kreeg van Duit sche zwemmers, van de Schwimmverein „Sa- nilas" uit Rheydt, die dezer dagen een toumée door ons land maken. Het was zeker goed gezien van het A. Z. eïj P. C.-bestuur deze gelegenheid aan te grijpen ook te Amersfoort eens internationale wedstrij den te houden, iets wat, voor zoover wij ons herinneren, op het gebied der zwemsport al hier nog niet is voorgekomen. Gelukkig dat het weer in alle opzichten meewerkte; de tropische hitte mag menigeen de laatste dogen hebben doen zuchten, de zwemmer zijn er over in hun nopjes, want het was ook Woensdagavond ideaal zwemweer, zoodat een ietwat lang ver blijf'in het water, niemand een klacht kon ont lokken. Geen wondor, waar alle factoren zoo gunstig waren, dot ook de belangstelling von het pu bliek groot was. Langs de zijden van het bassin was een groot aantal dames en heeren ge schaard, die vol belangstelling de verrichtingen te water volgden. De voorzitter, de heer P. Wagenaar, heette voora( de aanwezigen welkom. In het bijzonder sprak hij een welkomstwoord tot de Duitsche gasten en tot U. Z. C., welke club bijzonder meegewerkt heeft tot het organiseeren van de wedstrijden. Verder bracht hij dank aan de heeren, die de jury hebben willen vormen cn aan den heer Pesie voor het beschikbaar stel'e-.» der minrichting. Vervolgens bood de heer Klasser namens de Amersfoortsche zwemmers onn de jongejuffr. Van Keulen een bloemenmand eon, ols hulde vror de schenking van haar vader van een nieuwe duikpop. Daarna vingen de wedstrijden aan, waarvan de uitslagen zijn als volgt 25 M. jongens. I. J. de Waal 22% sec., 2 Oey Oen Kie 24 sec., 3 J. Pesie 24% sec., 4 W Entrop 24% sec.,5 H. Kuperi 25% sec., 6 G. van Omme ren 27% sec., 7 J. Oosterman 29% seq.r 8 W. Haverkom 29% sec-, 9 B. Boonstra 29% sec,, 10 B. Wildeman 30% sec., 11 Van Laar 30% sec., 12 L. Pesie 30% sec., 13 P. Leenknegt 31 sec., 14 A. v. Woudenberg 31% sec, 15'H. Mus 32% sec, 16 H. du Chatel 35 sec, 17 H Heiligers, 35% sec, 18 Van Laar 36 sec., 19 A van Daal 58% sec, 20 A. Smcisink 44 sec. TOO M. vrije slag. I H. P. van Hazelen, A. Z. en P. C. 1 min. 19% sec, 2 M. E. van Es (IJ) 1 min. 21% sec, 3 J. Kleber, A Z. en P. C. 1 min. 30 6ec. 50 M. vrije slag (heeren) j. Gerritsen 38% sec, 2 G. de Jager 39% Ree, 3 C. van Ommeren 40 sec 50 M. vrije slag (dames). I. mej. M. Vierdag 45% sec, 2 mej. B. de Vries 1 min, 3. mej. J Vierdag 1 min. 2 sec. 50 M. rug. Internationaal. I E. xan Es (IJ) 44% sec, 2 A. Kranz Jr., (Sonitas), 45 sec. 5 H. P. van Haselen (A. Z. en P. C.) 47% sec, 4 J. C. Tetenburg (IL Z. C 47% sec, 5 A. Bouer (Sonitas) 49% sec, 5. F. Tegethoff (Sanitas) 49% sec. 5 X 50 M. Estafette. I. U. Z. C. 13 mio. 4% sec, 2 A. Z. en P. C. 3 min. 14 sec.;3 U. Z. C. II 3 min. 32 sec.; 4 Sanitas 3 min. 34 sec.; 5 U. Z. C. III 3 min. 44% sec. Het was duidelijk, dat U. Z. C. zich gespaard had voor de estafette. Voor alle voorgaande nummers trokken de Utrechtenaren zich terug, zoodat zij voor de estafette geheel frisch in het water kwamen. Popduiken: 1. W. Kooiman (A. Z. en P. C.) 22% sec. 2. W. Kersper (Sanitas) 25% sec. 3. S. van Haselen (A. Z. en P. G.) 28% sec. 4. A. Klasser (A. Z. en P. C.) 35% sec. 5. L. B. J. Serre (A. R. B.) 45% sec De Amersf. Reddingsbrigade had hiervoor 3 medaille^ beschikbaar gesteld. Schoonspringen. Voor dit nummer waren 4 deelnemers, die ieder 4 sprongen deden naar keuze. 1. J. Teten burg (U. Z. C.) 63 punten; 2. E. Biet (Y) 60 punten. 3. H. Hermann (Sanitas) 57 punten. Tot slot kregen we den internationalen polo- wedstrijd A. Z. eri P. C. ISanitas (Rheydt), onder leiding van den scheidsrechter Blitz. Sanitas bemachtigt den bal en weet te schie ten, maar het tamme schot gaan naast. Dadelijk daarop doet Sanitas hetzelfde. Als even daarna A. Z. en P. C. den bol heeft, weet Wegener vrij te zwemmen. Zijn schot wordt slecht gehou den. Van Haselen zet vlug over op Zegenaar, die onhoudbaar doelpunt. Sanitas weet zich dan tweemaal vrij te maken, maar de schoten wor den door Houtzager gehouden. De bal is dade lijk weer aan den overkant, moar de keeper der gasten keert. Dan schiet van Haselen over, waarop Kooiman tot tweemaal vrij komt te lig gen, maar hij schiet te vlug, zoodat de keeper geen moeite heeft. Het spel ontaardt dan een beetje en herhaaldelijk worden spelers onder geduwd, maar scheidsrechter Blitz treedt streng op. Als even later Piet Wegenaar den bal krijgt, zwemt van Haselen vlug uit en ols de bal bij hem belandt, zorgt hij voor het tweede punt. Houtzager krijgt dan nog een bal te stappen, wat hij naar behooren doet en dan is het rusten. Bij het uitzwemmen krijgt A. Z. en P. C. den bal cn weet te schieten, maar de bal gaat terug. Dadelijk daarop speelt Wegener uitstekend op P. Wagenaar, die den keeper voor de derde maal passcért. Nauwelijks is de bal in het water of van Haselen probeert het met een ver schot, dat echter over gaat. Piet Wagenaar herhaalt dit even daarna. Handig weet Bode zich dan los te maken, maar het schot loopt op niets uit. Als Kooiman dan te ver op den rechtsvoor gooit, schiet deze over. Na eenig heen en weer spelen krijgt ,E. Wagenaar weer gelegenheid te schieten en met een schuin schot brengt hij den stand op 40. Sanitas valt dan goed aan en weet tot 3 maal toe te schieten, maar telkens brengt de lat redding. Het einde komt met een welverdiende 40 overwinning voor A. Z. en P. C. Over het geheel vielen de gasten tegen, in geen enkel nummer wisten zij een goede plaats te veroveren. Bij het polospel waren enkele goede spelers, maar de A. Z. en P. C. ers speel den een soliede partij, waartegen zij niet* opge wassen bleken. Plaatselijke keuze. De Nationale Bond voor plaatselijke keuze heeft Woensdagmiddag te Utrecht, onder lei ding van den heer P. van der Meulen, van door, een vergadering gehouden, waarin ver schillende personen, die de werking van het Amerikaansche alcoholverbod uit eigen aan schouwing kennen, inleidingen hebben gehou den. Mej. H. W. Crommelin, uit Zeist, sprak over: „De vrouw en de kerk" Zij besprak het werk en streven der Were'd-Vrouwen-Christen-Ont houders-Unie en het werk van de „Anti-Sa- lons-Leaguo, wier grooten invloed zfj schetste. Uit eigen ervaring deelde Spr. mede, dat de vrouwen in Amerika allen veel voelen voor de drankbestrijding. Deze werkte zeer gunstig op de kinderen. De criminaliteit neemt of, de werkhuizen-bevolking is gering geworden, even als het aantal verwaarloosde kindei en. Nie mand wenscht dan ook opheffing van het ver bod, zelfs de matigen niet. Spr. hoopte, dat ook hier te lande de twee groote krachten, de vrouw en de kerk, mede zullen gaan werken in den strijd tegen den drank. De heer dr. F. M. G- van Wolsem, uit Zeist, sprak vervolgens over „De wetgeving in Ame rika". Spr. wees er dp, dot blijkens de stem mingen de drooglegging niet het werk van een minderheid is geweest. Men was algemeen van meening, dat het gebruiken van bedwelmende genotmiddelen, anders dan voor geneeskundig gebruik, verboden moest worden. De betrokken wet hield echter dadelijk de mogelijkheid van zgn. „permits" (uitzonderingen) in. De quaestie moet z. i. ook in Nederland eens onder do oogen worden geezien. De invoering van „plaatselijke keuze" is in dit verband daarom von groote, nationale beteekenis. De heer P van der Meulen, uit Utrecht, die eerst onlangs uit Amerika is teruggekeerd, sprak over „Criminaliteit". *Spr. merkte op, dat men in Amerika op de gerechtelijke statistieken niet veel aan kan. De meeste wetsovertredingen worden met medeweten van de politie begaan. In heel veel plaatsen kan men dan ook nog drank koopen, alleen mag openbare dronken schap niet voorkomen. Spr hai tientallen ge vallen van openbare dronkenschap geconsta teerd, waar de politie niets aan deed. Een cri- mineele statistiek is in geheel Amerika niet be schikbaar. Toch is, zeide Spr., het t« bespeu ren, dat het verbod gunstig heeft gewerkt, zelfs al wordt met de grootste omzichtigheid geoordeeld. Spr. leverde ten slotte een pleidooi voor „plaatselijke keuze", welke den alcohol zal bestrijden en daarmede de criminaliteit. De heer N. A. de Vries, uit Groningen, sprak ten slotte over „Toestanden en vooruit zichten". Spr. wees er allereerst op, dat de toestand in Amerika niet geconcludeerd moet worden uit de persberichten. Deze zijn onjuist. Ze komen in den regel uit een centraal punt (New-York), meestai in ongunstigen tin. In het ambtenarencorps heerscht heel veel corruptie, in het bijzonder wat betreft de controle, op het na'even van het drankverbod. Het eerste jaar werkte het /erbod goed, eter werd hel minder. Duizenden zerkoopen ihons ongeoorloofd drank en schamen zich niet daarvoor uit te ko men. Er is reactie tegen het drankverbod, welke in het Oosten het sterkst is. De regee ring en dc drankbestrijding doen wat ze kun nen, maar ze zijn te gauw tevreden over de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3