AMERSFOORTSCH DAGBLAD ■BBmmc.'TS'Zt; DE EEMLANDER EERSTE BLAD. MODE -MAGAZIJN „L' H3ROSSDELLE" I6|is Langestraat, Amersfoort. Dames Kinderen 22e Jaargang No. 12 per post f 3.—. per week (met gratis verzekering a ongelukken) 0.17s, afzonderlijke nummers f 0.05. 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHERPOORTWAL 2A. POSTREKENINQ H\ *7910. TEL INT. S13. Zaterdag 14 Juli 1923 PRI1S DER ADVERTENTIE met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanbie* dingen en Liefdadigheids-ad vei tentien voor de helft der prijs. Voor handel cn bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen voor het adverteeren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. »E BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het ontwerp-antwoord op de Duitsche nota. I Londen, 13 Juli. (N. T. A. Draadloos.). De gisteren in het parlement afgelegde ver- taring wordt hier beschouwd als het eerste uofdstuk eener nieuwe fazc van het schade- argoedingsvraagstuk. Gelijk de premier mee- lélde, zal de" voorbereiding van het ontwerp take een antwoord op het Duitsche aanbod —Jverwijld worden ter hand genomen. Echter wordt niet venvacht, dat het voor op zijn vipegst Dinsdag of Woensdag der volgende week gereed zal zijn om aan de geallieerden- /taj worden, verzonden. De pers neemt aan, dat het ontwerp vergezeld zal gaan van een begeleidende nota, waarin uiteengezet wordt .waarom de Britsche regeering tot dit op treden overgaat. Gehoopt wordt, dat de op- n&rkingcn der geallieerden over het ontwerp- antwoord van Brittannië in den loop van onge- i veer veertien dagen, zullen worden ontvangen. Men beschouwt hier den toestond als drin- l'gêind, zoodat onnoodig uitstel bij de verdere Miiisseling van nota's, die thans gaat beginnen, niet toelaatbaar is %Ten aanzien der kwesties van de intergeal- Beerde schulden verwacht de Daily Telegraph, dat te zijner tijd een voorstel zal worden ge daan om een speciale conferentie van de be- tïpkken mogendheden bijeen te roepen. Het blod voegt er bij, dat men niet van de Brit sche regeering kan verwachten, dat zij zich neer znl leggen bij de stelling, dat deze schul den öf door Duitschland moeten worden be taald of geannuleerd. Hoe edelmoedig Groot- Brittonnië geneigd moge zijn te handelen met 'Jbjctrekking tot de door de geallieerden aange- 1'gone schulden, zou het, om principieele rede- pen, niet kunnen toestemmen in een overdracht van deze schulden van een meer solvabel op een minder solvabel debiteur. De Britsche regeeringsmede- deeling in België goed ont vangen. Brussel, T3 Juli. (B. T. A.). In Belgische jgeeringskringen is men van oordeel, in af- Jchting van den officieelen tekst van Baldwin's fide, dat de door hem geuite denkbeelden een ^Jitsponning hebben teweeg gebracht en dat zij in staat stellen te gelooven, dat de diplomatieke f®sprekingen tusschen de geallieerden, verre van op te houden, met toenemende levendigheid zul- worden voortgezet De Temps over Baldwin's verklaring. Parijs, 13 Juli. (Havas). De Temps 'hrijft Engeland volharde t erin zijn „bascule"-po- tiek te voeren tusschen de volken van het stelend. Het wil door Duitschland betaald orden, maar vreest, dat Frankrijk grooten in goed in Europa zal krijgen en richt hardnek- g zijn inspanning tegen de Fransche politiek. [e verklaring van Baldwin heeft vooral ten "el, de opinie van de wereld tegen de Fran- he regeering in beweging te krijgen. Deze litiek van verdeeling heeft grootendeels bij dragen tot de ontwrichting van Europa en -ntengevolge tot de werkloosheid in Enge- nd. Tegenover de ontbindende politiek van geland behoort Frankrijk een constructieve litiek te stellen, die de rust aan de volkeren 'Op het vasteland zal hergeven. Een verklaring van Grey. Londen, 13 Juli. (N. T. A. Draadloos.) adat lord Curzon gisteren in het Hoogerhuis regeeringsverklaring over de Engelsche po- ek ten aanzien der schadevergoeding had gelegd, heeft burggraaf Grey een korte rede ehouden. Hij betuigde zijn voldoening, dot de geeringsverklaring volmaakt vriendschoppe- jk van toon voor de bondgenooten was en met ame voor Frankrijk, moor wilde zichzelf niet er helen dot ze tevens zeer ernstig van inhoud .as. Tenzij aldus Grey er somenwerking Is tusschen Engeland en Frankrijk, zal het her tel van Europa onmogelijk zijn. Zelfs als de Fransche politiek op den duur jnstige uitkomsten voor de schadevergoeding ocht afwerpen, geloofde spr. dat ze niet zou trekken tot bevordering van Frankrijk's vei heid. Militarisme kan geen volk of groep van olken beveiligen tegen een oorlog in de toe- omst De eenige vorm van werkelijke veilig- eid is die, waarbij andere volken, waarmee en misschien in oorlog kan komen, gelijkelijk elang hebben. Als de Fransche en de Engel- che regeering deze opvatting dcelen, behooren j hem praktisch te verwezenlijken en ze toe o passen op de internationale politiek. Zulk ~n staatkunde zou de vriendschappelijke ver- andhouding tusschep de volken begunstigen en elke beschaafde democratie ter wereld zou er de zegenrijke gevolgen van merken. Deze ideale toestand is nog altijd te verwezenlijken. Wanneer Frankrijk en Engeland het eens mochten worden over de beginselen, door Cur zon uiteengezet, zouden zij Europa redden, maar als zij uiteen mochten gaan, voorzag spr. slechts toenemenden argwaan. In het Lagerhuis volgde geen debat op de mcdedeeling van den cerste-minister. Romsay Macdonald gebruikte echter, door uit naam van de oppositie nog een vraag te stel len, de gelegenheid om de hoop uit te spreken, dat de pogingen van de regeering zouden sla gen. Hij vroeg of men dadelijk voortgang zou maken met de voorbereiding van het antwoord aan Duitschlandof het antwoord megedeeld zou worden aan de Vereenigde Stotencn of er gelegenheid voor debat gegeven zou wor den. In de wandelgangen werd druk van gedach ten gewisseld over de verklaring van de re- gccring. De aanhangers van de regeering be schouwden, naar verluidt, de verklaring als een stap vooruit en zij erkenden,, dat voor de re geering geen andere weg open stond met het oog op de openbare mcening. De arbeiders partij juicht de verklaring toe en ook de vol gelingen van Asquith-keurden haar goed. Naar verluidt, zouden echter de liberalen van Lloyd George's groep er dc voorkeur aan gegeven hebben, wonneer het Roeravontuur beslister veroordeeld was. Wat de Britsche pers zegt. Londen, 13 Juli. (N. T. A. Draadloos). De bladen keuren vrij eenstemmig Het initia tief der Britsche regeering goed. De Times zegt: Dc voorgestelde stap is in geen enkel op zicht drastisch. Het behoeft ons niet te voeren en voert ons ook niet tot een breuk met de geallieerden. Het sluit geen afzonderlijke actie in. Veeleer is het een nieuwe poging om een gemeenschappelijke actie teweeg te bren gen, teneinde te komen tot een definitieve re geling van het vraagstuk, dat zwaar op geheel Europa drukt. Engeland is niet langer een lijd zaam toeschouwer bij het onrustwekkende pro ces, waarin Europa thans betrokken is en dat onze levensbelangen ten zeerste raakt. Het moet worden erkend, dat men hier slechts met een eersten stap te doen heeft, maar wij wanhopen er geenszins aan, dat nieuwe invloe den, die door het regeeringsbesluit vrij baan hebben gekregen, geleidelijk sterker zullen worden cn verbetering zullen brengen in den staat van zaken. De Daily Telegraph schrijftDe Fransche openbare meening zal naar wij hopen onder den indruk komen van den geest van ongeschokte vriendschap en welwillendheid, die er bij ons ten aanzien van Frankrijk be staat en dié overal in de regeeringsverklaring zoo duidelijk tot uiting komt. De voornemens van de regeering zijn geuit met de eenvoudigste en ontwijfelbaarste eer lijkheid en er is in de verklaring niets, dat een loyalen bondgenoot en vastberaden kam pioen voor de gemeenschappelijke belangen onwaardig is. De Morning Post geeft haar voldoening er over te kennen, dat het antwoord aan Duitsch land geen afzonderlijk antwoord is, maar ook aan de andere geallieerden zal worden over gelegd en hoopt dat een eenstemmig ant woord het resultaat er van zal zijn. Het blod spreekt er voorts haar voldoening over uit, dat de regeering te Londen de waarde der Entente volledig erkent cn dat zij besloten is te zor gen, dat Duitschland betaalt naar zijn uiterste vermogen. De Daily News noemt de verklaring de bes te en wijste politieke uiteenzetting sedert den wapenstilstand en acht het onwaarschijnlijk dat men er in binnen- of buitenland mee in het gericht zal treden. Do Westminster Gazette ziet in de verkla ring het voornemen van de regeering om voor te gaan bij een vastberaden poging tot voor koming van den ondergang van Europa. Het zal de ernstige hoop van het Britsche volk zijn, dat de stappen die men op het punt is te doen, tot een regeling zuljen leiden, <L w. z. dat zij na rijp beraad en misschien eenige wijziging in de dé'ajls aannemelijk zullen blijken voor Frankrijk. Cfc houding der Britsche arbeiders. Het gemeenschappelijk comité van den alge- meenen raad van het vakverecnigingscongres en het bestuur der Labour-partij heeft gisteren de regeeringsverklaring overwogen en vervol gens een mededeeling gepubliceerd, waarin de meening wordt geuit, dat die verklaring met in genomenheid moet worden begroet, door zij in den geest is van de door de Labour-partij voor gestane politiek. Er wordt aan toegevoegd, dat de Britsche arbeidersbeweging krachtig alle po gingen afkeurt om een ongunstige gezindheid te wekken tusschen het Fransche en het Brit sche volk en dat de Britsche arbeidersbeweging haar broederlijken groet van goede gezindheid aan Frankrijk zendt en zich verbindt er naar IPIN3 ^r'e voor zeer billijken prijs een prima rijmel wenscht, ww KiE»BH vrage eerst iniichtïnger» bij A. M. DEN HEIJER, Langestraat 86, financiëele kwestie op de Eenige prima Occassions in Fongers e.a. Inf' Indien geweDScht kan de moest tegemoetkomende wijze voor U geregeld worden LANGE GRACHT I. N.V. MIDDENSTANDS CREDIETBANK VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN, AMERSFOORT MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL 3CO.OOO. Commissarissen; A". R. Vecnstra Voorzitter, J. H. van der Melden Koopman .077.' E. van Vollenhoven Koopman H. Noorman Particulier L Bolk Notar* Rekening Conrant met Rentevergoeding f Deposito's (rentevergoeding 3Mr5 Spaardeposlto's 4 Handels credieten Incasseeringen TELEFOON 304. BLANCO credieten worden niet verleent SPECULEEREN in effecten is verboden te streven, dat niets ooit de harmonieuze sa menwerking zal beletten der beide naties bij de groote beweging voor internationale recht' vaardigheid en vrede. Wat Duitsche kranten zeggen. Draadloos d.d. gisteren uit Berlijn: Volgens het Berliner Tageblatt zal het Duitsche volk de Engelsche regeering oprecht dankbaar zijn voor haar bemoeiingen om in het belang van alle beschaafde volkeren tot een spoedige oplos sing van het herstel-vraagstuk te komen. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de verklaring van de Engelsche regcering de herstel-kwestie weer aan het rollen heeft ge bracht. Zij is dan ook uit zedelijk oogpunt zeer belangrijk te noemen. De Vorwërts schrijft, dat Baldwin de zaken met fluweelen handschoenen aanvat; of de hand, die daarin verborgen zit, evenwel vast zal zijn, kan pas in de toekomst worden uitge maakt Het centrum-blad Germania is van meening- dat men de beteekenis van de rede van Bald win verkeerd zou begrijpen, wanneer men de voornaamste waarde wilde hechten aan de ont leding van enkele deelcn zijner rede. De be teekenis ligt veeleer in gezamenlijke strekking zijner uiteenzettingen. Teleurstelling te Washington. De Daily Mail bericht, dat er teleurstelling heerscht te Washington, omdat Baldwin heeft nagelaten het voorstel te doen tot het bijeen roepen van eene internationale conferentie van deskundigen, om het Duitsche betalingsvcrmo- gen vast te stellen, zooals Hughes had voor gesteld. Een plan van Cecil Naar uit Praag bericht wordt aldus een Berlijnsch bericht heeft Benes te Londen geen memorie ingediend over het schadeloos stellingsprobleem, maar zijn advies gegeven over een van Cecil uitgaand voorstel eenér zuiveringsactie ten gunste van Duitschland in navolging der met zichtbaar succes voor Oos tenrijk begonnen actie van den Volkenbond. De Directie 'X. H. M'ABTENS. De tijdelijke bezetting van Elberfcld—Barmen. Berlijn, 13 Jul-i. (W. B.) Het Berliner Ta geblatt zegt, dat uit de bezetting van Barinen de gevolgtrekking valt te maken, dat Poincaré den druk op het bezette gebied wil versterken en de bevolking tot wanhoop wil-brervgen. Het is een uittarting voor den Engelschen minister president en de heele wereld, dat Frankrijk dit oogenblik kiest voor een nieuwe schennis van het verdrag van Versailles. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat de bezetting een betooging is tegen Engeland. De spoorweg, die de Engelsche zóne met het onbezette Duitschland verbindt, is afgesneden. De Vorwërts noemt de bezetting het ant woord van het Fransche militarisme op de rede van Baldwin. Men heeft door een groote mili taire betooging willen toonen, wie in Europa over de macht beschikt. Dergelijke speculaties zijn echter vruchteloos, vooral voor de arbei ders. Volgens een bericht uit Elbsrfeld zijn de Franschcn gisteren tegen 11 uur weer in de richting Hiddinghauscn afgetrokken. Volgens een gerucht zouden zij 80 milliard uit de ban ken hebben meegenomen. Van andere zijde wordt verzekerd, dat de Rijksbank tijdig ge waarschuwd was. Du ss el dorp, 13 Juli. (B. T. A.) Dc stad Barmen werd hedenmorgen door de Fransche troepen bezet, die zich vervolgens terugtrokken, na tot enkele arrestaties te zijn overgegaan. In verband hiermee wordt meegedeeld, dat in den avond van 11 Juli een Fransche pa trouille, die een verkenning verrichtte, eens klaps een troep personen zag, die pakken en kisten droegen en die op het zien <ler patrouille de vlucht namen met achterlating van hun last. Twee man der patrouille bleven bij de pakken, terwijl de derde versterking ging halen. Bij zijn terugkeer waren echter de beide andere verdwenen. Bij een klopjacht in deze streek werden de derde soldaat en twee douaniers bij het gehucht Western omringd door een vijftiental agenten der Duitsche Schupo, die, geholpen door de bevolking, hen aanhielden en voor hun chef geleidden, waar zich ook de twee andere soldaten bevonden. De Franschen werden naar Elberfeld ge bracht en gedurende de overbrenging uit gescholden. Na verhoord te zijn en nadat men hun hun munitie had afgenomen, werden zij naar een plaats op 1 K.M. ten Noorden van Kronenberg gebracht, vanwaar zij de Fran sche linies weer bereikten- Als represaille voor deze ontvoering cn als gevolg van een reeks incidenten, waarbij de Schupo's van Barmen en Eiberfeld agressief optraden, liet de militaire commandant Barmen bezetten. Na eenige arrestaties keerden de troepen weer naar hun gewone standplaats terug. Er deed zich geen enkel incident voor. maQtrefJclen der occu patie-overheden, Berlijn, T3 Juli. (W. B.) De bevolking van Duisburg lijdt buitenge woon onder de strafmaatregelen; bij* deze bui tengewone hitte hebben de menschen geen ge legenheid om buiten wat op hun verhaal te komen; kinderen ,en zieken verkeeren in levens gevaar. De gijzelaars, die des nachts mee moe ten met de treinen vnn de regie, worden 's mor gens teruggebracht en weer in de gevangenis gestop't. Zij hebben nog geen bezoek zelfs van geestelijken mogen ontvangen, noch deelnemen aan godsdienstoefeningen. De invallen van Fransche en Belgische troe pen in het onbezette gebied nemen dagelijks toe. Gisteren probeerden twee douaneambte naren en vijf soldaten in Lüthringhausen, dat niet bezet is, tot inbeslagnemingen over te gaan. De Schupo belette hun dit en droef ze naar het bezette gebied terug. In het plaatsje Wissen drongen 20 Fran schen binnen, zoogezegd om smokkelwaar in beslag te nemen; de kapitein schoot herhaal delijk op de burgerbevolking. Er is niemand gewond. /.v'Tyfjy.zr^T, Limburg bezet Limburg is 12 dezer, vólgens het B. T. A., zonder incident bezet De uitwijzingen. Dusseldorp, 13 Juli. (W. B.) Ook de familie van dr. Ter wiel, den Oberregie rungs- rat, die de vorige week uitgezet is, heeft thans bevel ontvangen binnen 4 maanden het bezet te gebied te verlaten. Arrestaties van notabelen. Aangezien Schuldes, de Fransche onderdaan, dien de Duitschers te Mannheim aangehouden hebben, nog niet in vrijheid is gesteld, duren de gevangennemingen van Duitsche notabelen in het bezette gebied voort, aldus meldt het B. T. A, Gelden in beslag genomen. Aken, 13 Juli. (W. B.) Naar de Echo der Gegenwart meldt, had de bezetting gisteren vernomen, dat de gemeentekas een groot be drag ontvangen had, waarop zij meer dan 3 milliard in beslag heeft genomen. Schoarschte aan loongelden. Wolff bericht, dat tengevolge van de toe nemende bezetting van het Roergebied de gel den om loonen zoo krap worden, dat de firma Krupp en andere fabrieken noodgeld moesten uitgeven, i Een verdacht persoon dood geschoten. Dusseldorp, 13 Juli. (B. T. A.) Een Fransche patrouille heeft gisteravond verdach te personen verrast op den spoorweg Essen— Stoppenbcrg en eT een van neergeschoten. Smeets hersteld. Par ij s, 13 Juli. (N. T. A. Draadloos). Smeets, de leider van de republikeinsche partij in 't Rijnland, die indertijd bij een aanslag ernstig werd gewond, heeft het ziekenhuis thans hersteld verlaten en heeft zijn functie van hoofd der partij weer aanvaard. EHRHARDT ONTVLUCHT, Ehrhordt, die op 23 Juli a.s. wegeps den Kapp-Putsch van 1920 zich voor het Staats- gerechtshof zou moeten verantwoorden, is gis terenmiddag ontvlucht. Tot dusver heeft men hem niet kunnen vatten. Men oppert de mee ning, dat rechts-radicale kringen hem in staat hebben gesteld de vrijheid te hernemen. De metaalorbcidcrs weer aan 't werk. De stakende metaalarbeiders te Berlijn heb ben gisterochtend vroeg den arbeid hervat, De hitte te Berlijn. De hitteperiode'heeft gisteren te Berlijn, naar de Hbl.-correspondènt aldaar seint, haar hoog tepunt bereikt Terwijl de maximumtempera tuur eergisteren 32 gr. Celsius bedroeg, stond het kwikzilver reeds gisterochtend op deze hoogte en was het te 2 uur 's middags tot 34 gr. C. gestegen. BELGIS, DE ZAAK -COPPÉE. Brussel, 13 Juli. (B. T. A.) De Kamer van inbeschuldigingstelling heeft een beslis sing genomen, waarbij boron Coppée Sr. naar het Assisenhof wordt verwezen wegens het le veren van goederen aan den vijand. Coppée Jr. is van vervolging vrijgesteld. i— DE WARMTE. Men meldt d.d. gisteren uit Irussel aan de N. R. Ct.: Vanochtend was het Iets minder warm dan gisteren, maar in den namiddag, toen de lucht geheel bedekt was met zware onweerswolken, die later weer verdwenen, werd de hitte werke lijk ondragelijk. Het aantal door zonnesteek ge troffen personen is don ook zeer groot. Te Brussel constateerde men drie gevaillen met doodelijken afloop, te Antwerpen eveneens drie, te Luik twee, te Mechelen werden niet minder dan acht personen getroffen. Ook uit kleinere plaatsen komen gelijksoortige berich ten. Verder zijn verscheidene jonge mannen en knapen bij het baden verdronken. De warmte heeft ook zijn invloed laten gel den op de Belgische parlementsleden, ten voor- dccle van de buffetten. In afwachting van de stemmingen hebben de heeren gisteren 500 fleschjes mineraalwater, 750 glazen kwast (waarvoor ongeveer 400 citroenen gebruikt zijn) cn 300 kot»pen koffie en thee genuttigd. ENGELAND. Drankverkoop aan jeugdige personen, Londen, T3 Juli. (N. T. A. Draadloos)! Het wetsontwerp vanlady Astor tot het ver bieden van het verkoopen van bedwelmende dranken aan personen beneden de 18 jaar is door het Lagerhuis in derde lezing aangenos men.. DE HITTE. H Eon den, 13 Juli (N. T. A. Draadloos). Gisteren en heden heeft de thermometerstand een hoogte bereikt, ongeëvenaard sedert 191L Hedenmiddag was te Londen de temperatuur 91 gr. F. in de schaduw. Buitengewoon hevjge onweders hebben gewoed in het Noorden, de Midlands en het Westen. Het lijkt wel alsof de zomer zijn schade wil inhalen, aldus begint een Londensche corres- pondentie d.d. gisteren in de Tel., die ver* volgt Maandag J.l. was de hitte, met een tempera tuur van 83 graden Fahrenheit in de schaduw ol onuitstaanbaar. Het onweer hetwelk daarop volgde, bracht niet de minste verademing. In tegendeel, de hitte werd in den loop van deze week steeds erger en is thans schier ondrage lijk. Heden was het de warmste dag sedert vele jaren. Hedenmiddag 2 uur wees de thermo meter in de zoii 126 graden en in de schaduw 91 graden Fahrenheit aan. In sommige Noor delijke districten van Engeland genoot men evenwel van eenige verkoeling ten gevolge van hevige stormen. Tijdens de courses te Ponte- fract kwam er een orkaan opzetten, waardoor de paarden tot vlak voor de start moesten wor den beschut tegen de hevige regen- en.wind vlagen. Parapluies, welke optimistische bezoe-- kers hadden medegenomen, werden door den storm binnenste buiten gekeerd. Hoeden wer den als veeren van het hoofd gelicht en naar alle richtingen verspreid. Te Coventry werd gisteren om 6 uur in den namiddag een hevig onweer gevolgd door stormvlagen, welke het stof opzwiepten. Toen de wind wat ging lig gen, barstte er een hevige regenbui boven dezo bevoorrechte plaats los. Maar in de Britsche wereldstad was de temperatuur gisteren hoo- ger dan in de Riviera. In een der arbeiderswijken van Londen sprong door een tot dusver nog niet opgehel derde oorzaak een waterleidingbuis. Het be hoeft geen betoog dat de jeugdige bewoners van de straat, waar dit thans zeer welkome ongeval plaats vond, van de geboden gelegen heid een verfrisschend bad te nemen, dankbaar gebruik maakten. De krachtige waterstraal, welke hoog opspoot, werd door de straatjeugd met groot gejuich begroet. De kinderen voer den daar omheen een ware vreugdedans uit. Er hadden evenwel ten gevolge van de hitte ook talrijke ongevallen plaats. In een der West-Londensche gemeenten kreeg een machi nist, die op een hoogte van 22 voet werkte, het in het machinehokje bij het hijschtoestel te kwaad. Hij viel in zwijm en nog voor hij naar beneden kon worden gedragen, waren de le vensgeesten reeds geweken. In de West-Lon- densche gemeente Hammersmith werd een be jaarde voerman door een zonnesteek getroffen. In allerijl werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar alle middelen om de levens geesten op te wekken faalden. In een fabriek in de nabijheid van Londen kregen tachtig meisjes het te kwaad met de hitte, zoodat zij naar huis moesten worden gezonden. In Wales werd een staalfabriek gesloten daar de arbei ders het niet langer konden uithouden. In Chelsenham (Glocester) en Exeter (Devon) woedde een hevig onweder, vergezeld door stortregens, waardoor talrijke gebouwen wer den beschadigd. Intusschen bleeft de barometer stand gelijk en kondigt een voortduren der hitte aan. De warme nachten drijven de mcnscKen uit de benauwde Londensche woningen op straat, schrijft de Daily Chronicle. Talrijke Londe- naaTs, die den slaap niet konden vatten, ver zekerden elkaar Donderdagochtend, dat het nu toch wel de warmste nacht wos, welken zij ook hadden medegemaakt. De thermometer daalde niet beneden 65 gr. F. en bij het Meteo rologisch instituut te Hampstead zelfs niet tot beneden 71 gr. F. Te Westminster en Al- dershot werd 68 gr. F. geregistreerd en to Greenwich en Kew 66 gr. F. Nauwelijks waa echter de zon aan den onbewolkten hemel ver schenen, of het kwik in den thermemeter reed snel en in den loop van den dag wees dezo op zeker oogenblik zelfs 92 gr. F. in de scha duw aan. De Daily Chronicle voegt hier laconiek aan toe„Only consolation Europa worse I" 'mVSiïW ZWEDEN. Zweedsch" bisschop tot ecre-doclor benoemd, De universiteit te Hallc benoemde den aarts-* bisschop der Evangelisch-Luthersche kerk van Zweden, Söderblom, tot doctor honoris causa. Söderblom is de leider der Protestantsche een heidsbeweging en was vroeger professor in do geschiedenis van den godsdienst aan de uni versiteit te Leipzig. ITALIË, DE CENSUUR. Rome, I 3 J u 1 i. (B. T. A.). De ministerraad heeft de regeling goedgekeurd, waarbij o. a. de publicatie verboden wordt van berichten, dia onjuist of tendentieus zijn, waardoor het diplo matieke optreden der regeering wordt belem merd in haar betrekkingen met het buitenland óf het binnenlandsche en buitenlandsche crediet van het land wordt benadeeld. OOSTENRIJK. DE OOSTEN RUKSCHE SOCIAAL DEMOCRATEN, vEen coalitie met de burgerlijken^ Uit Weenen: De leider de Oostenrijfcsche so cio sl-dcmocraten, dr. Otto Bauer, heeft een bro chure geschreven, getiteld: JDe Oostenrijkscha Revolutie", waarin hij uitvoerig de gebeurtenis sen behandelt, die tot een ondergong van Oos-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1