I Wegens plotselinge ongesteldheid van den secretqrjs, den heer Van Geelen, directeur der Arbeidsbeurs te Utrecht, die daardoor verhin derd was ter vergadering aanwezig te zijn, moest het jaarverslag over 1922 tot een vol gende vergadering worden aangehouden. Het verslag van den penningmeester, den heer De kema te Hilversum, sioot met een nadeelig saldo van 200, welk verslag door de daar toe benoemde verificatie-commissie werd goed gekeurd. In do plaats van den heer Dekema, die periodiek aftrad, en den heer Van Delft te Tilburg, die bedankt had, werden bij accla matie herkozen de hoeren Dekema te Hilver sum en C. Toppele te 's Hertogenbonch. Door het bostuurslid, den heer Detiger, di recteur der Arbeidsbeurs te Amsterdam, werden ingeleid de voorstellen van het bestuur met betrekking tot den verderen uitbouw dqr ver- eeniging en do uitbreiding van het werkplan. Aan het bestuur werd daarbij machtiging ver leend de noodigc stappen te doen tot losma king van het orgaan „De Arbeidsmarkt" van de vereeniging zelve en met den uitgever, de firma Samson te Alphen n. d. Rijn de daar voor noodige besprekingen te voeren. Voorts werd de contributie gesteld op een vast bedrag van 5 per jaar, benevens de prijs van een abonnement op het orgaan. Met betrekking tot de opleiding van ambtenaren bij de arbeids bemiddeling werd besloten pogingen aan te wenden tot instelling van schriftelijke cursussen en tot de uitgifte eener leesportefeuille van bin nen- en buitenlandsche vak- en technische lite ratuur. Verder zal ook de gelegenheid worden geopend voor onder-directeuren (trices), afd.- chefs, correspondenten, in het algemeen leiders van organen der arbeidsbemiddeling, wcrklcos- heidszorg en beroepskeuze, om als lid tot de vereeniging toe te treden. Vanuit de vergadering werd de opmerking ge maakt, dat de prae-ndviezen, uitgebracht in de jaarvergadering van de Veroeniging van Neder- landsche Arbeidsbeurzen, niet eltijd genoegzaam practisch belang hadden en overleg bij de keuze van onderwerpen wel aanbeveling verdiende. Van de zijde van het bestuur word daarte genover opgemerkt, dat hoewel onderwerpen, met de practijk verband houdende, mopeliik belangwekkender waren, theoretische voorlich ting omtrent bepaalde vraagstukken evenmin kon worden ontbeerd. De wensch der verga dering, om over de keuze van onderwerpen nader te worden geraadpleegd, zal evenwel aan de Vereeniging van arbeidsbeurzen worden kenbaar gemaakt. Echter zal ook het bestuur de mogelijkheid overwegen, om zelf over prac- tische onderwerpen prne-odwezen te doen uit brengen Met betrekking tot de bemiddeling naar het buitenland, meer in het bijzonder naar Belgiè, deed de voorzitter meer uitvoerige me- dedeelingen van de bezoeken, welke hij met den secretaris aflegde bij de werkbeurzen te Brussel,. Antwerpen, Luik, Hasselt en van het resultaat der daarover gevoerde besprekingen met den directeur ven den rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's Gravenhage. Als gevolg van deze besprekin gen zal spoedig van den Rijksdienst een rege ling verwacht kunnen worden, die een meer vlugge en vlotte bemiddeling naar België zal mogelijk maken Algemeen was men van mee ning, dat de Rijksdienst der arbeidsbemiddeling moet blijven functionneeren, als centraal insti tuut voor de werkgelegenheid in het buitenland, aan welken dienst alle gegevens betreffende het aanbod in Nederland behoorden te worden ver schaft. De rechtstreeksche aanraking van de Ne- derlandsche Arbeidsbeurzen met de zuster-in- stel'jngen in het buitenland achtte men echter aan het welslagen der bemiddeling zeer bevor derlijk. Ook inzake de bemiddeling naar Frank rijk werd een dergelijke regeling gewenscht ge oordeeld en aangedrongen op rechtstreeksche aanraking met den vertegenwoordiger der Ver eeniging van Nederlandschc Arbeidsbeurzen te Parijs, op dezelfde wijze als de samenwerking is geregeld met den directeur der Nedcrlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen in Duitschland. Het bestuur, hoewel met de wenschelijkheid instemmende, achtte het met onmogelijk, dat verschillende redenen zulks beletten, maar zeg de toè op deze aangelegenheid in de jaarver gadering der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen de aandacht te zullen vestigen. De vergadering werd daarna door den Voor zitter gesloten. Bezuiniging. Een hooggeplaatst belastingambtenaar schrijft aan het Hbld.: Tegenover de talrijke bezuinigingen die ik niettegenstaande dc soms gewichtige bedenkin gen van harte toejuich, omdat er in het belang van het geheelc volk gehandeld moet worden en het mes er diep in dient gezet en voor de drijfkracht waartoe den betrokken Mi nisters alle hulde toekomt en vermoedelijk in het bijzonder den Minister van Financiën, staan andere dingen, die kolm worden gelaten zoo als ze zijn en woortegen weinig en vergeleken met de genoemde vooibeeldcn, heelemaal niets valt in te brengen. Ik noem het een en ander dat reeds in de nieuwsbladen is behandeld en beperk mij tot die zaken, welke ik beoordeelen kan. Opheffing van de betrekking van betaalmees ter, waartoe de Minister van Financiën reeds een jaar geleden wilde overgaan en wat volgens hem zelf een bezuiniging geeft van 270.000. In de keten der staatsadministraiie zijn scha kels overbodig. Dit geldt almee in de eerste plaots van het ambt van directeur der registratie en domeinen, waarvan de afschaffing door den heer Van Gijn in de Tweede Kamer is in over weging gegeven. Bezuiniging 150.000. In plaats ven cenig bezwaar of bedenking zou hierdoor verkregen worden een eenvoudiger ad ministratie en een vluggere afdoening van za ken, zonder dat tegen den maatregel ook maar het minste zou kunnen worden ingebracht, dat werkelijk hout snijdt. Mag ik denken dat de Minister van Finan ciën zijn oor op de verkeerde plaats te luiste ren legt Directeuren en adspirant-directeuren zijn hier niet de aangewezen adviseurs. Inperking van het personeel der domeinen te Dordrecht door afschaffing van alle daar be kleed wordende ambten, behalve dat van op ziener der Domeinen en opdoeking der onnoo- dige vaartuigen, bezuiniging op zijn minst 14.000. De maatregel verdient te worden ge nomen, zelfs los van eenige bezuiniging. Ook hier luistert dc Minister op de verkeerde plaats. Afschaffing van alle dwaze vrijstellingen van port- en zegelrecht bij den postgiro-dienst. Het staatsbedrijf der posterijen enz. lijdt door den portvrijdom waarschijnlijk een paar millioen schade en de Staat door den plakzegelvrijdom naar globale schatting een millioen. Ik ga uit van 50.000 posten per dag vast niet te hoog, en neem dan cene groote marge vooj posten van niet hooger don 10, dje vrij van plok zegel zijn, De gevallen die zich bij dezen dionst voor- doen, loopen de spuigaten uit. Iemand deponeert 100,000 en betaalt bij de storting v ij f cent. Tegelijk geeft hij zooveel girobiljetlen samen tot gelijk bedrog af, als hij wil en de geheele ton is zonder eenige verdere l osten dan deze vijf cent gratis overgemaakt. Geen postze gels, geen plakzegels en nog op den koop toe alle arbeid om niet, neen niet om niet, voor v Ij f cent. Zulk idiotisme is alleen in Neder- lond mogelijk. Ik deed slechts enkele grepen, genoeg voor heden. Baldadigheid. De burgemeester van 's-Grnvenhoge heeft den volgenden brief gericht aan de hoofden van scholen in zijn gemeente Het voortdurende en eerder toe- dan afne mende euvel der straatschendirgen, waarover ik reeds vroeger mij tot u wende, geeft mij, in deze dagen waar bezuiniging op ieder gebied zoo zeer moet worden nagstreefd, aanleiding Pogmoels een beroep op uwe medewerking te doen door de schooljeugd op het verkeerde hiervan te doen wijzen. Ter verkrijging van gegevens over den om vang ven het kwaad, heb ik mij gewend tot de directeuren van gemeentewerken en plantsoe nen en den hoofdcommissaris van politie. Eerst genoemde bericht mij o. m. als volgt De jaarlijksche schade door het opbreken van bestratingen uit baldadigheid is te schatten op ten minste 30.000. Van de jaarlijksche on derhoudskosten van schuttingen en afrasterin gen moeten ongeveer 50 pet. op rokening van baldadigheid komen. OAgerokcnd de beschodi- ging van banken, door het daarop loopen en bekrossen, moeten wekelijks 5 tot 6 banken meer of minder grondig hersteld worden. Jaar lijksche kosten ongeveer f 5600. Aangezien de directeur der plantsoenen ook nog een 7000 stelt op rekening van vernieling van banken en waarschuwingsborden, die aan zijn toezicht on derworpen zon, kan men aannemen, dat onge veer dagelijks één bank ernstig wordt bescha digd. Het stukslaan van geglazuurde potten en het beschadigen van inrichtingen voor waterspoe ling in de waterplaatsen vordert jaarlijks on geveer 4000. Van de bewakingsposten van gemeentewer ken, die in het eerste half jaar van 1923 8600 hebben beloopcn, neemt de directeur aan, dat 75 pet. noodig zijn tot wering van baldadigheden. Het inwerpen van glasruiten, beschadigen van vlechtdraadramen, vernielen van hekwerken cn prikkeldraadvoorzieningen cn het opbreken van de bestrating van speelplaatsen bij dö scholen, neemt voortdurend toe. Er zijn scholen waar jaaralijks meer dan 200 ruiten worden ver nield. De kosten von een en ander bedroegen over 1922 4000. Hieronder is niet berekend schade aan het verfwerk van kozijnen, ramen cn buitendeuren van schoolgebouwen, hetwelk niet in cijfers is uit te drukken. De klachten van den directeur der plantsoe nen zijn weinig mir.der ernstig. De vernieling van boomen en heesters, het vertrappen van de grasmatten enz. vorderen jaarlijks aan ver schillende plantsoenen tezamen rond 13.000. Het onderhoud van afrasteringen, die voortdu rend vermeld worden, vordert 4000. De directeur voegt hieraan toe, dat het bre ken von tokken van eikestruiken en -boomen, in den tijd van de eikels, een niet onder cijfers te brengen schode oplevert. Hetzelfde geldt van het storen van nesten van nuttige vogels in de Scheveningsche Boschjes, de Bosch jes von Poot en Morlot. De politie-rapporten behelzen een voortdu rende reeks van de meest ergerlijke baldadig heden Een enkele greep uit rapporten van den loatsten tijd moge u hiervan een indruk geven. Bij een fabriek in de Bakkerstraat werden drie groote met staaldraad doorvlochten ruiten vernield, dc brievenbus met klei besmeerd en de deutpancclen stuk gesneden. Een jongen van 15 jaar stok uit baldadig heid een stok tusschen de spaken van het rij wiel van een bewoner van dc Veenkade, waar door deze kwam te vallen. Vijf jongens van 7 tot 13 jaar vernielden 40 ruitjes van een gemeentegebouw aan de Gas- laan. De afspraak was, dat hij die de meeste ruitjes zou vernielen, van de andoren een schelp zoj krijger. In den laetsten tijd komt het meermolen voor, dat ruiten van de stoomtram worden in gegooid, wat natuurlijk zeer gevaarlijk is voor de passagiers. Eveneens wordt veelvuldig ge klaagd over het krassen over winkelruiten met een stuk glos. Hot vernielen van houten spijltjes vein hek werk voor woningen verooi zaokte in één ge val een schode von luim 50. Aan een perceel van den Wnssenaarschen- weg hebben jongens de ijzeren hoepels van een tuinhek weggcbioken, teneinde daarmede te gaan hoepelen, Von een tuin in de Frankenstroet zijn tijdens de afwezigheid van de bewoners verschillende ruiten en beelden vernield en 25 goudvischjcs doodgegooid. In de Weststraai werden de straatdeur, de muren cn ramen van een bewoond perceel met foecaliën besmeerd. Dezer dogen hebben twee jongens op den Scheveningschweg een wissel van de ëlectri- sche tram volgegooid met zond. De tenten aan het strand, nabij den vuurto ren, voor do verpleging van kinderen, die aan tuberculose lijden, moeten voortdurend worden bewaakt, aangezien >ij anders worden afge broken. In deze zelfde omgeving pleegt de straat jeugd zich te vermaken met het gooien van steenen van betrekkelijk groote afmeting naar op den straatweg rijdende wielrijders en auto mobilisten Ik heb de eer u te verzoeken, deze feiten ook ter kennis te biengcn van de onderwij zersfessen) uwer school en uw en hun mede werking nogmaals in te roepen om de school jeugd te wijzen op het in elk opzicht afkeu renswaardige en diep betreurenswaardige van dergelijke feiten. Heling. Den 17den Mei j.l. zag een op het perron van het Electrische Spoorwegstation te Rotter dam surveillcerende rechercheur een heer met een koffertje zenuwachtig rondloopen. De re chercheur hield de heer staande en vroeg wat er in hot koffertje zat. Het bleek, dat het en kele effecten bevatte, en wel drie rccepissen van 1000, genummerd 057184, 057183 en 032178, benevens één rocopis van 500, ge nummerd 11232, alle 6 pet. Nodeilandsche Staotslcening 1923A- Het was den rechercheur bekend, dat juist deze rccepissen ecnigen tijd guleden gestolen waren. Uit het direct daarop ingesteld onderzoek bleek, dat do aangehou dene zo gekregen had van den 37-jorigen koopman A. S., gedetineerd. Deze stond gister morgen wegens hot opzettelijk uit winstbejag verbérgen en bewaren van eenig door misdrijf verkregen goed terecht voor de Rotterdamsche rechtbank. Beklaagde ontkende hardnekkig en zeide, dot de op het station aangehoudene hem gevraagd had de rccepissen te verkoopen en niet omge keerd. Als eorste getuige werd de heer I. van Mnarsseveen, bediende bij dc Twentsche Bank, gehoord. Dczo verklaarde, dnt einde Maart de hoer G. de Groot op het kantoor der bank gekomen is, in gezelschap van den heer A. M. Heederik, De laatste, die aan de bank wel be kend was, deelde hem mede, dat eerstgenoem- do eenige effecten wilde koopen en wel 6 pet Nederlandsche Staatsleening 1923A. Daar de heer De Groot niet bekend was bij de bank, wilde dc heer H. hem introduceeren. Den vol den dag had de verkoop plaats. De Groot kreeg de vier reeds eerder genoemde effecten. Vervolgens werd de heer De Groot gehoord, aldus het verslag in de N. R. Ct. Deze ver- kloorde 28 Maart j.l. de effecten bij de Twent sche Bank gekocht te hebben. Op weg naar huis ontmoette hij oen kennis, met wien hij een café aan den Schiednmschendijk bezocht. Volgens getuige heeft men daar, toen hij zich even verwijderde, iets in zijn glas bier gegooid; in ieder geval geraakte hij bedwelmd. \Vel was hij nog in stant de deur uit te loopen, maar in den Leeuwensteeg gekomen, kreeg hij plot seling een geweldigen slag op het hoofd, waardoor hij bewusteloos ineenzakte. Toen hij geruimen tijd daarna op het politiebureau weer bij kenni3 kwam, bleek, dat de effecten verdwe nen waren. In het café op den Dijk had getuige ze nog gehad. Dc ter terechtzitting aanwezige effecten herkende hij als die welke hem toebehoorden. Getuige Heederik' verklaarde met den vori- gen getuige mee geweest te zijn, toen deze de effecten kocht. De volgende getuige was degeon, die door den rechercheur Klaassen aangehouden was, de administrateur E. Steenland. Deze zeide, dat beklaogde hem verzocht had eenige effecten in Don Haog te verkoopen. Eerst had S. hem eon recepis Nod. Staats!. 1925A a 1000 gegeven en later de overige. Op hot station is getuige aongehouden- Desgevraagd verklaarde hij nim mer met politie of justitie in aanraking te zijn goweest. Beklaagde had hem gezegd, dat wat hij er meer dan 2000 voor maakte, voor hem was. Vervolgens deelde de rechercheur Klaassen nog een en ander betreffende de aanhouding van getuige St. mode. Getuige W. H. M. Uilenbroek, boekhouder bij do firma Van 't Hoff cn Jongcpier, ver klaarde beklaagde wel te kennen. Eens is S. op het kantoor gekomen met de vraag, of ge tuige eenige effecten van hem wilde overne men, om ze door de bank te doen verkoopen. Getuige kon er 1000 mee verdienen. Get. vond deze provisie zoo verdacht hoog, dat hij er niet verder op wilde ingaan. Voorts werden noig twee getuigen a dé charge gehoord. Beiden verklaarden, dat be klaagden hun gevraagd had, of zij ook „een gaatje Wisten" voor enkele effecten, die hij te koop wist. Later hod hij hun getuige Steenland aangewezen als de man, die de effecten in zijn bezit had. Het O. M., waargenomen door mr. A. Rom- bacht, zeide in zijn requisitoir de overtuiging te hebben, dat beklaagde de holer van de effecten is en dat uit het getuigenverhoor vol doende feiten blijken, om deze overtuiging waar te maken. De getuigen a déchafge staan bij de politie niet zeer gunstig bekend. Aan hun verklaringen mag niet veel waarde gehecht worden. Een hunner is nauw betrokken geweest in de beruchte De Geer^zaok. Wegens heling vioeg spreker beklaagde te veroordeelen tot twee jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad mr. E. G. S. Bourlier, uit 's Gravenhage, op. Deze zeide, dat er een geldkwestie tusschen getuige S. en beklaagde bestaat en dit moet, aldus spreker, het motief zijn waarom deze getuige den beklaagde zoo bezwaard. Spreker legde er den nadruk op, dat er geen contact tusschen de getuigen a dé charge en beklaagde bestaan heeft. In dit ge val zullen ze dus wel de waarheid spreken. Spreker acht het bewijs tegen beklaagde verre van sterk en dringt met klem aan op zijn vrij spraak, met onmiddellijke invrijheidsstelling. Re- en dupliek volgden. Na raadkamer werd het verzoek om invrij heidsstelling afgewozen. Vilrioolaanslog in Donker Amsterdam. In een verdacht perceel op den O. Z. Ach terburgwal te Amsterdam kreeg, aldus meldt de „Telegraaf", een man ruzie met een vrouw, welke met hem in relatie stond. Reeds herhaalde molen hadden zich allerlei scènes tusschen hot tweetc.1 afgespeold. De man had hierbij eenige keeren gedreigd de vrouw ta zullen dooden. Woensdagochtend vond de heftige twist oorsprong in 't feit; dat de vrouw met een ander uit donker Amsterdam was uit geweest. Zij nam tegenover den 'man, met wien zij samenleefde, een zeer torteride houding aan en lachte hem herhaalde malen uit. Hierdoor raakte de „echtvriend" zoo zeer buiten zich zelf, dat hij tot daden overging. Hij tastte in één zijner zakken en haalde een flesch vitriool voor den dag. Blijkbaar zonder zich te be denken, wierp hij het grootste gedeelte van den inhoud van de flesch in het gelaat van de vrouw. Deze liep gijlende, .van de pijn de straat op. De man volgde haqr met de flesch in de hond. Ter hulp toegesnelde buren slaagden er in den man in bedwong te houden. De vrouw, die er nog al erg oen toe was, word bij één der buren in huis gebracht. Zij had vrij* ern stige brandwonden in het aangezicht gekregen De politie, die gewaarschuwd was en na eeni- gen tijd kwam, bracht den dader geboeid naar het bureau in de Wermocsstraat, Na een voor- loopig verband gekregen te hebben, werd de vrouw per autobrancard naar hetBinnengost- huis vervoerd. Den goheelen avond bleef het op den O. Z. Achterburgwal zeer rumoerig. Mislukte inbraak. In den nacht v6» Donderdag op \rrijdog heb ben eenige personen getracht zich toegang te verschaffen tot* hel kantoor eener fabriek aan den Omval p* Amsterdam. Een op het ter rein wonende werkman begaf zich, toen hij gerucht hoorde, daarheen cn trof een man aan, met wien hij oan het worstelen geraakte. Hij ontving toen \on een tweeden persoon éen zoodanigen sl?g, dat hij bewusteloos ge raakte Bij een door politiepersoneel ingesteld ondeizoek bleet, dat een bovcnlichtraam van een der kantoren openstond. De daders zijn ontkomen, terwijl er niets vermist wordt. School- cn Kerknieuw». Samenstelling commissie hoofdonderwijzers- examen. Op een .-raag van den heer Suring, lid van de Tweede Kamer, betreffende de samenstel ling van de commissies, belast met het afne men van het hoofdonderwijzersexamen, heeft de minister von onderwijs, kunsten en weten schappen, geantwoord Bij de somenstelling van exnmencommissiën woiden ter bevordering van de noodzakelijke zuinigheid de examinatoren zooveel mogelijk gezocht in of in de naaste omgeving van de examenplaats. Daaruit vloeit voort, dat de personen, die bij het Katholiek bijzonder onderwijs werkzaam rijn en tevens voor benoeming in een commis sie voor het hoofdakte-examen in aanmerking kunnen komen cn zich daarvoor beschikboar stellen, niet regelmatig over de commissiën verspreid kunnen worden. Met dat al is het den onderpeteekende ge bleken, dat inderdaad met name in de commis siën te Haoilem en Utrecht vermoedelijk meer personen, werkzaam bij het Katholiek bijzon der onderwijs, een plaats in de ey.nmencom- missiën aldaar zouden kunnen vinden. Hij is bereid daarmede in het vervolg reke ning to houden. „Zilver op Oranje". Dit is de titel van een boekje dat de heer C G. van As, inspecteur van het Lager Onder wijs, vroeger lid der hoofdredactie van irDe Ne derlander", geschreven heeft en bij D. A. Dae mon te Rotterdam doen uitgeven, in verband met het a.s. regoerings-jublleum van de Ko ningin. Het is bestemd voor de schooljeugd en verhaalt op onderhoudende en tevens beknopte wijze de voornaamste gebeurtenissen die tijdens de 25-jerige regeerperiode van H. M. de Ko ningin zijn voorgevallen, beginnende bij de in huldiging in 1898 zelve. Minister De Visser heeft gejijk, wanneer hij in een inleidend voor woord zegt, dat dit boekje alle dor cn kroniek matig korakter mist, en dat het frisch èn met gloed is geschreven het draagt den stempel eener persoonlijkheid. Op rene herinnering aan den dood van Ko ning Willem m volgt een gevoelig hoofdstukje „feest op school", daarna de beschrijving der in huldiging, daarna hoofdstukken over de eerste regeerlngsjaren, hot huwelijk der Koningin, de Koningin en haar volk, de Koningin cn het bui tenland, de Koningin als moeder, het donkere jaar (1914) en de mislukte revolutie. Van het begin tot het einde is in al deze hoofdstukken, die door foto's worden afgewisseld, een warm vereerder van het Oranjehuis ann het woord. Het boekje is, met toestemming van Hare Ma jesteit opgedragen aan Prinses Juliana. S/NODE DER HERV. KERK. n. Benoemd worden de verschillende commis siën In de cpmmissie Voor de tabellor, versl. G van Dijk en P. Landsman. In de com- .missie voor den staat van hc-t Hulpprediker- schap: P. Bongers en J. H. Voerman. In de commissie voor de kleine toelagen de Quaes tor-Generaal en J. H. Voermon. In de com missie voor de considcrotiën: W. Stoel, C. J. van Paassen, G. van Dijk, F. Temmens, H. C C. Franck, mr. H. J. M. Thijssens. In de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen A prof. W. J. A alders, J. Barbas, A. B. te Win kel, dr. C. F. M. Dielemnn en G. J. M. Picord B.: D. Eilerts de Haan, A. Sneep, P. Landsman, A. dc Haan, W. Wagter. In de commissie voor de stukken ter behandeling prof. L. Knappert, P. Bongers, G. van Dijk, H- M. Tromp, J. H. Voerman. In de com missie voor de afschriften: mr. H. J. M. Thijs sens en C. J. van Paasscn, en in de commissie vcor de eindredactie prof. W. J. Aalders en D. Eilerts de Haan. Verder worden de leden voor een vijftal Syn. Contractae uitgeloot. En kele nieuwe voorstellen worden ingediend, o.a. inzake enquête kerkelijke armenzorg en ook is ingekomen een uitgewerkt plan naar de be ginselen in het verzoekschrift met bijlagen d.d. 14 Juni 1925 van het Convent van Gerefor meerde Kerkeraden aan de Alg. Syn. der Ned. Herv. Kerk voorgesteld. De uitvoering van het Reglement op de predikontstrnctcmenten. Men schrijft aan de N. R. Ct. De Raad van Beheer schijnt het in het belang van een goede werking van het reglement op de predikantstractementcn te achten, dat zoo weinig moglijk wordt gepubliceerd. De Ned. Herv. Kerk mag blijkbaar niet weten, hoevele gemeenten den aanslag betaalden, de aange slagen gemeenten krijgen slechts don, als ze tegen den aanslag Teclamcercn, een opgave van de normen die gebruikt werden voor den aanslag, de predikanten, die het fortuintje heb ben, dat hun een uitkoering wordt verstrekt, ontvangen deze zonder eenige nadere toelich ting. Alles blijft in het duister. Hoeveel er ont vangen is, hoeveel uitgegeven, hoe de begroo ting er uitziet, wat er al of niet gedaan is om miniatuurgemeenten te combineeren, aan hoe vele gemeenten dispensatie van het minimum werd verleend en tot welke bedragen, het ant woord op al deze zoy belangrijke vragen blijft ruston in het archief van den Raad van Behoer. De gemeenten, de leden van de kerk mogen er blijkbaar niets van hooren. Het is doarom een goede gedachte van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Predikanten geweest, dat het den Rnod van Boheer om een onderhoud heeft gevraagd over bovenstaande vraegpuntcn. En voorzoover eenige opmerkingen hier te maken, kunnen strekken om den Raad van Behoer te bewegen een andere methode te gaan volgen, willen ze niet achterhouden. Er staat o. i. daar voor te veel op het spel. Onze indruk toch is deze, dat, als het waar if, wat men zoo hior en daar fluistert, dat de helft of bijne tv/oo derde van de gemeenten horen aanslag betalen, het evenzeer waar is, dat vele kapitaalkractige gemeente beslist tot dusverre de betaling weigeren. En de Raad van Beheer draagt voor zulke gevallen zelf schuld. Ons is een gemeente bekend b.v. die voor de eerste maal werd aangeslagen tot een bedrag van X gulden. Het volgend jaar werd ,dit bedrag 2.5 X gulden. De inkomsten van dc kerkvoogdij waren piet varhacgd. Men infor meerde, wat de reden ven het verschil kon we zen. Het antwoord luidde, dat de eerste aanslag onjuist, de tweede juist was. Men wachtte nu of of de eerste, onjuiste aanslog zou worden ver hoogd, of een navordering zou worden inge steld. Dit is echter niet het geval geweest. Het spreekt van zelf dat in een dergelijke gemeen te het vertrouwen in den Reed van Beheer niet bijster groot is, en dat de oorzaak daarvan had kunnen zijn voorkomen, als de Raed van Be heer zich van den beginne af op het stand punt had geplaatst det zij zooveel mogelijk don gemeenten zou mededeclen, naar welken moatstaf ze werden getroffen. Begrijpt de Raad van Beheer niet, zouden wij willen vragen, dat vertrouwen in zijn beleid, do conditio slno qua non voor de medewerking van de vaak klein zielige dorpspotentaten, pos mogelijk is nis het licht van de oponbaarheid over zooveel mogelijk zaken schijnt waar de Raad beslissin gen in neemt Waarom worden niét de op gaven vnn meewerkende en zich onttrekkende gemeenten in cijfers neergelegd Als het waar is, dat meer dan de helft aan de uitvoering van het reglement mocwerkt, zou dat een prikkel kunnen zijn tèn goede vodr die gemeenten die drolen en aarzelen, omdat zc op grond van berichten uit hare naaste ojngeving gelooven, dat de heele affaire een mislukking wordt. Als het waar is, dot een aantal predikanten een of meer niet onbelangrijke bijdragen kreeg, waar om vermeldt de Raad van Beheer dat niet Alweer zou de publiciteit hier gunstig kunnen werken. Als het woer is, dat de Raad stTceft naar doelmatige combinatie hetgeen wq be twijfelen -=* waarom spreekt hij dan niet van de pogingen, die hij aanwendde en van de re sultaten, die bereikt werden?? Gevoelen de hea ven von den raad niet, dat zóó het onmisbore vertrouwen kan groeien Zoo, en zoo alloen Men moet de geestelijke gesteldheid van de kerkvoogden en vooraanstaande lidmoten voor al op het platteland, waar men de rijke kerk voogdijen vindt, kennen, om te begrijpen, dat dezen niet en nooit gewonnen zullen worden, door een gestie die in het duister bliift, maar alleen door eerliike en loyale mededecling van dotgeno wat nu bereikt is. Want er is. en blijft zeer veel tegenstand te overwinnen. En dwin gen laten de menschen zich niet, ook niet door het schrikbeeld, dat de gemeente vacant zal blijven. De ring komt immers preeken, men hoort dan eiken Zondag wat anders. De con sulent komt cotechiseeren, hij zal de zieken bezoeken en de dooden begraven. Hat „werk" wordt dus toch gedaan. Men wordt niet door interdikt getroffen. Dat het vele, meer intiemere werk, de zielszorg in allerlei vormen, ongedaan blijft, daarover bekommert men zich niot, omdat men nu eenmaal niet weet, gehouden als deze wordt in de sfeer van intimi teit en vertrouwen, dat er ook zoo fets als ziels zorg bestaat. En bovendien, men kan zich ook anders behelpen. Wij hoorden von een gemeente, die binnen een maand of negen waarschijnlijk vacant zal wor den. Kerkvoogden weigeren ten eenenmal© den aanslag te betalen. Wat is men ven plan Men zal zien een predikant, een emeritus ta krijgen, die niet wettig beroepen wordt, maar zijn tenten in de pastorie zal opslaan en een maal Zondags zal preeken. De kerkvoogdij zal hem tractement garandeeren. Wie zal dit ver hinderen. Wie zal hem beletten do gemeente leden op te zoeken, zij het dan geen officieel huisbezoek? Wie zal hem beletten cursussen te lelden voor oud en jong, die den officieelen naam van catechisatie niet zullen dragen, maar het in do praktijk zullen wezen D© Ring zal dan eenmaal Zondags preeken, de pastorie bewoner ook eenmaal. Nog eens, wie zal dat verhinderen? En zullen er geen predikanten worden gevonden, die daartoe bereid zijn Wij hooren van gemeenten, waar men den aanslag zal betalen, om handopening te krijgen, en als er goed en wel een predikant beroepen is, znl men den aanslog kalm naast zich neer leggen. Zullen er geen predikanten zijn, die een dergelijk beroep, vooral als er belangrijk© reva- nuën uit pastoralia aan verbonden zijn, zullen aannemen Wij gelooven van wel. Wij zouden mecT kunnen schrijven over wat wij dat door openbaarheid de tegenstand en sabotage van zoo hier en daar opvingen. On* beweren is niet, het reglement direct zal wor den gebroken. Maar wel, det men ©r met de totdusverre gevolgde methode niot komt. Wil men vertrouwen wekken dan moet er open baarheid worden gegeven betreffende al die vragen, die de Bond aan den Raad van Beheer stelt. En vertrouwen in den Raad van Beheer is een onafwijsbare voorwaarde voor medewer king van de gemeenten. Financieel Overzicht. Konden wij in ons vorig overzicht reeds mel ding maken van het doorbreken van een betere stemming op de fondsenmarkt, in de afgeloopen week heeft deze zich nog scherper geaccentu eerd. Wel blijven ook thans nog de onzekere politieke verhoudingen een drukkenden in vloed uitoefenen, in zooverre, dat zij een rem vormen voor een breedc ontploolng van den beurshandel, zoodat de omzetten, al waren 2ij grooter dan waaraan wij in de laatste weken gewend waren, ook thans nog niet omvangrijk genoemd kunnen worden. Het is dan ook de vraag, of bij het veranderde aspect van de beurs op het oogenblik niet eerder van een opflikkering dan van een opleving sprake is. In dit opzicht zal veel afhangen van de wijze, waarop de Engelsclie antwoordnota aan Duitsch land door Frankrijk en België ontvangen zal worden. Mocht de thans ter beurze gekoesterde hoop, dat Frankrijk het tenslotte niet op een breuk met zijn vroegeren bondgenoot zal dur ven laten aankomen, ijdél blijken, dan zouden wij waarschijnlijk voor een nieuwe inzinking op de fondsenmarkt komen te staan. In elk geval is het echter bevredigend, dat de beurs zich op het oogenblik voor een deel aan den invloed der politieke verhoudingen heeft weten te onttrek ken. Wat de Amsterdamsche beurs betreft, is dit in de eerste plaats wel toe te schrijven aan de goede stemming op de beleggingsmarkt. Op zich zelf is de groote vraag naar beleggingswaarden geenszins een gunstig verschijnsel, aangezien hieruit blijkt, dat de middelen, die onder nor male omstandigheden in het zakenleven worden aangewend, tengevolge van dc hcerschendc de pressie buiten handel en nijverheid om belog- ging zoeken. Uit het feit, dat deze kapitalen voor een deel in obligation met langen loop tijd worden vastgezet, valt bovendien af to leiden, dat de verwachtingen ten aanzien van een spoedigen terugkeer der bedrijvigheid in het zakenleven niet hoog gespannen zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 6