Amersfoortsche School vereeniging. SPORTNIEUWS HET BESTUUR. tie in casu aan de Commissie van Bestuur, dat deze administratie ondergeschikt is aan 't ge meentebestuur, zoodat volgens act. 23, sub. g der gemeentewet van R. niet als laadslid kan worden toegelaten. De mindeihcid der Commis sie meende dat de heer van R. noch nmbtenap\ noch rekenplichtig aan een aan het gemeente bestuur ondergeschikte administratie is. De raad heeft ten slotte met 16 tegen 12 stemmen besloten den heer van Roekei niet als raadslid toe te laten. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. In een 19 dezer in De Industrieele Club te Amsterdam gehouden algemeene ledenvergade- ling van dc Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, is goedgekeurd een brief aan den Hoogen Rand van Arbeid, door het bestuur op gesteld in aansluiting aan een rapport van een uit de leden der Vereeniging benoemde Studie commissie, naor aanleiding van het prae-advics van commissie XI over vraagpunten betreffende de herziening van de sociale verzekering. De conclusies van dien brief luiden ongeveer 1. De uitvoering der sociale verzekeringswet ten moet zooveel mogelijk in handen van be langhebbenden zelf worden gelegd. 2. Overgelegd moeten worden feitelijke ge gevens omtrent de kosten van hetgeen het par ticulier initiatief op het gobied der arbeidersver zekering heeft gekost en wat de kosten van staatsbemoeiing zijn. 3. Er behoort naar gestreefd te worden, dot den arbeider duidelijk onder oogen wordt ge bracht het juiste bedrag, dat voor zijn verzeke ring wordt betaald. 4. Tot invoering der Ziekteverzekering zal niet mogen worden overgegan dan in overeen stemming met en in het kader van de overige sociale verzekeringswetten. De voorgenomen herzierting der sociale verzekering zal in haar geheel tot wet behooren te zijn verheven, voor dat tot invoering der ziekteverzekering wordt overgegaan. 5. Onder de oogen b.ehoort te worden gezien, op welke wijze de bezwaren k.unnen worden ondervangen tegen het vormen van groote kapi talen ter uitvoering van de verschillende Rijks- verzokeringswetten. 6. De Invaliditeits- en Ouderdomswet moet worden gesplitst in Een beroepsziekteverzekering ten laste der betreffende industrieën b. Een Staatsvoorziening tegen invaliditeit e. Een ouderdom?-, weduwe- en weezenver- zekering, gewijzigd in den geest van de nota- Groen eveld. De Vereeniging beantwetordt dus de vraagpun ten van den Minister als volgt Vraagpunt T. Eenheid der verzekerden. Bij de voorgenomen herziening der sociale verzekering moet naar het oordeel der Vereeni ging van Nederlandsche Werkgevers als grond slag worden genomen eenheid von de catego rieën van industrieele arbeiders, die onder de verschillende verzekeringswetten vallen. Buiten de industrieele arbeiders zullen geen categorieën ven loontrekkenden onder de industrieele ver zekeringswetten mogen vallen, die de premie voor de industrie zouden verhoogen. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat inderdaad alle industrieele arbeiders (dus ook losse, en los- vaste) onder de verzekeringswetten vallen, mits vast komt te staan, dat degenen, die nooit of slechts gedurende korten tijd als arbeider bij een industrieel bedrijf werkzaam rijn geweest, geen aanspraak op een uitkeering, krachtens de ouderdomsverzekering zullen kunnen doen gel den. Men zal b.v. moeten bepalen, dat, om een uit keering te verkrijgen, althans gedurende 10 jaren geregeld loonarbeid moet zijn verricht, terwijl degene, die na het bereiken van den 50- jarigen leeftijd loonarbeider wordt, geen recht op uitkeering krijgt. Vraagpunt 2a, 2b en 2c. Samenkoppelen zie kengeld en ziekenverzorgingverplichting tot aansluiting bij een ziekenfonds. Aangezien de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers het plan Posthuma-Kupers heeft aanvaard, in welk plan een afzonderlijks regeling wordt verondersteld voor de geneeskundige ver zorging van arbeiders en met dezen maatschap pelijk gelijkstannden, meent de Vereeniging de vraag 2o. voorloopig ontkennend te moeten be antwoorden. Het wordt niet noodzakelijk geacht, aan de arbeiders de wettelijke verplichting, op te-leg gen, zich bij een ziekenfonds aan te sluiten; met een jndircctcn dwang als is neergelegd in het eerste lid van artikel 43 van de Ziektewet kan worden volstaan. Vraagpunten 2d, 2e en 2f. Kleine ongeval len, wat ziekengelduitkeering betreft, beschou wen als ziektegevallen; geneeskundige behan deling van lichte ongevallen. Ongevollen moeten gedurende een bepaalden termijn met betrekking tot het verleencn van geldelijke uitkeeringen nanvonkelijk als ziekte gevallen worden beschouwd, mits de risico drager van de Ongevallenverzekering van het begin af aan zeggenschap krijgt over de ge neeskundige behandeling. Voor kleine verwondingen zal, wonneer aan de fabriek een dokter is verbonden, aan den fabrieksdokter een plaats moeten worden in geruimd. Vraagpunt 3a. Invoering eenheidsrenten In validiteitswet. Vraagpunt 3b. Individueele verzekering of collectieve verzekering bij de Invaliditeitswet. Vraagpunt 3c. Individueele boekhouding van premiën voor dc Invaliditeitswet afschaffen. Dc beantwoording dezer vraagpunten moet bezien worden onder het licht van hetgeen in de iniciding over de splitsing der Involiditeits- en Ouderdomswet is opgemerkt. Met dc voor ziening tegen invaliditeit behoeft men zich, wanneer men deze tot Staatstaak wil maken, bij de beantwoording dezer vragen niet in te laten. Evenmin wat betreft de berocpsziekteverzeke- ring. Deze kan zich immers geheel aansluiten, hetzij bij de ziekte-, hetzij bij de ongevallen verzekering. Er blijft dus over de ouderdomsverzekering. Invoering van eenheidsrenten voor de ouder domsverzekering ware gewenscht, mits vast komt te staan, dat degenen, die nooit of slechts gedurende korten tijd arbeider zijn geweest, geen aanspraak op een uitkeering zullen kun nen doen gelden. Men zal moeten bepalen, dat, om een uitkeering te verkrijgen, althans ge durende 10 jaren geregeld loonarbeid moet zijn verricht, terwijl bepaald zou moeten worden, dat degene, die na den 50-jarigen leeftijd loon arbeider wordt, geen recht op uitkeering krijgt. Collectieve verzekering ware gewenscht. De individueele boekhouding van premiën kan vervallen. Vraagpunt 4. Ziekteverzekering. Collectief. De Ziekteverzekering voor eiken arbeider af zonderlijk moet worden vervangen door een collectieve verzekering van alle arbeiders in dienst van een bepaalden werkgever. Vraagpunt 5. De uitvoering van de Ziekte en Ongevallenverzekering door een orgaan of twee organen. Uit het verzekeringstechnisch oogpunt is het beter, om één orgaan in het leven te roepen. Dit orgaan zou de hoofdvereeniging van het plan-Posthuma-Kupers moeten zijn. Voor die werkgevers, die zich om bepaalde redenen niet willen of niet kunnen aansluiten bij een be- drijfsvereeniging, zou het garantiefonds van het plan-Posthuma-Kupers moeten worden inge voerd. De uitvoering der ouderdomsverzekering ware in handen van één centraal orgaan in den geest van de hoofdvereeniging van het plan-Posthu- ma-Kupers te leggen. De uitvoering der bc- roepsziekteverzekering zou op dezelfde wijze geregeld moeten worden als in het plan- Posthuma-Kupers de uitvoering der ziektever zekering geregeld is. Neder!. Middenstandsbond. Het congres van den Nedori. Middenstands bond zal dit jaar gehouden worden te Breda op 17 en 18 October a.s., waarbij de Alg Midden- standsvereeniging voor Breda cn Omstreken als ontvangende vereeniging zal optreden. Op het congres komen aan de orde dc na volgende onderwerpen: 7. ,,Overheidsbedrijven", prae-adviseur rar. dr. A. Fontein, te Rotterdam. 2. „De Kamers van Koophandel en de Mid denstand", prae-adviseur de heer H. de Graaf, te Dordrecht, secretaris der Korncr van Koop handel aldaar en oud-bestuurslid van den Mid denstandsbond. 3. „De Faillissementswet", prae-adviseur de heer mi. J- H. Monnik, te Haarlem, rechtskun dig adviseur der Zandvoortsche Handelsver- eeniging. 4. „Het cadeaustelsel in den Handel", prae- adviseur de heer E. Leenhyis, te Amsterdam, secretaris van den Nederl. Grossiersbond. De Bond bereidt voorts een reorganisatie •oor, waarvan het de bedoeling is, dat hij zich in twee hoofdgroepen zal splitsen, n.l. één voor de standsorganisaties, en één voor de vakor ganisaties, op welke wijze men een volledige centralisatie hoopt te verkrijgen van alle in Nederland bestaande middenstandsvereenigin- iren, die op neutralen grondslag zijn gevestigd, j Tot de stnndsorgnnKitics worden «errkend te behooren de plaatselijke Middenstands-, Han- dels- of Winkeliersvereenigintrcn, terwijl de groep vakorcreniscties gevormd zal worden i door de Middenstands-pntroonsvekbondcn. In dc algemeene vergadering, welke het con- gres vooraf zal gaan, zullen omtrent de voor- genomen reorganisatie voorstellen door het j Bondsbestuur gednnn worden. Prijsvraag Jubilélied Ned. Volkszangbond. Uit de voor 10 Juli ingezonden 718 compo- j sities heeft de jury, bestóande uit de heeren H. Cuypcrs, H. Ruiters en B. Zweers gekozen de inzending onder no. 271. Bij de opening der verzegelde enveloppe bleek dc inzending 271 te zijn van Dina Appel- j doorn, le den Haag, zoodnt deze in het bezit komt der Ucbel- en Lechieilervleugcl, geschon ken door den heer 1. v. Praag te Amsterdam. Binnen enkele dagen zal het bekroonde lied worden uitgegeven door de Uitgevers-maat schappij „Mundus" te Amsterdam. BAKKERUTENTOONSTELLING TE ARNHEM Maandag is te Arnhem 3e Internationale Tentoonstelling op Bekkerijgcbied Arnhem (I. i T.O.B.A.) geopend. De interessonte tentoonstelling wordt gehou- j den in alle zalen van Musis Sacrum terwijl een fraai gebouw tevens nog naast Musis voor die gelegenheid is opgetrokken. Er zijn 110 deel nemers w.o. ongeveer alle groote firma's op J dit gebied, ook betreffende chocoladewerken, i onzoovoorts in ons land, terwijl ook ven buiten j de grenzen inzendingen zijn ingekomen. De tentoonstelling, welke den eersten dag van heinde en ver reeds groote belangstelling trok 1 is geopend door den loco-burgemeester den heer H. Goedhart Jr. In zijn rede wees deze op de groote evolutie dio zich in betrekkelijk korten tijd in het bak- J kersvak heeft voltrokken. Hij herinnerde aan de primitieve toestanden aan eertijds toen in i de bakkerij „het zweet des aanschijn* meer- malen op onhygiënische wijze verwerkt werd." Spreker eindigde met de waarschuwing, er voor tc waken dat met de komst der machine niet dc kennis van het vak verdwijnt. De uitgebreide tentoonstelling is niet alleen een deugdelijke leiding voor den vakkundige, doch biedt ook voor den leek veel interes sants, speciaal voor de huisvrouw. NEDERLAND EN DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Een kolenmijn, "die aan Neder- lcnd levert, door de Franschen bezet. Wolft meldt uit Berlijn, dat de Franschen dc mijn Unser Fritz te Wanne hebben bezet; deze mijn is de voornaamste leverancier voor de vcrdragskolen voor Nederland, zoodat zoo doende de kolen voor de Nederlanders zijn weggenomen. Het B. T. A. seint ons uit Parijs: De Matin deelt mede, dat Nederland aannam eenige convcoien te leveren aan de Fransch- Belgische spoorwegregie voornamelijk voor het transport van cokes. Er zou overeenstemming in voorbereiding zijn tusschcn de Nederl. Spoorwegen en de re gie om voor reizigers van koopwaren gemeng de gemeenschappelijke tarieven vast te stellen, waarvoor achtereenvolgens een Nederlandsche lijn en een lijn van de Fransch-Belgischc regie gebruikt wordt. Kamp van den Nederl. jeugdbond voor natuur studie. Evenals in 1921 te Denekamp en in 1922 te Emmen, organiseert de bovengenoemde Bond dit jaar een kamp te Mook-Middelnar op een terrein, dat voor dit doel welwillend werd af gestaan door den burgemeester dier gemeente. Reeds gedurende vijf dagen vertoefden er een tiental-leden, benevens dc kampcommissie, op het landgoed van dr. W. Leuring, om de noodige regelingen te treffen. Vrijdag zette het kamp in met een paar, naar men ons bericht, zeer goed geslaagde excursies. Het eten, dat door padvinders uit Nijmegen bereid wordt, wordt dit jaar voor het eerst ge meenschappelijk genuttigd, aldus schrijft men aan het Vad. Een gezellig kampvuuT besloot dezen eersten dag. Zaterdag was het kemp één en el bedrijvig heid. Uit alle deelen des lands stroomden de leden toe, zoodat er thans in totaal een zestig kampeerders zijn. Natuurlijk werd de omgeving weer goed nagegaan en men deed enkele mooie vondsten. Van de bewoners van Mook en Mi de la ar ontving men alle verlangde hulp. Over het geheel mogen de eerste dagen zeer goed ge slaagd heeten. De komende tijd belooft ook een gezellig en leerrijk kamp te geven. Opleving in de textielindustrie. In tegenstelling met de vorige week is thans, in de textielindustrie weer eenige opleving waar te nemen. In de fabrieken van de firma H. ten Cate cn Co. te Almelo zal althans we der normaal gewerkt worden, in do fabrieken van H. Hedcman Jr. aldaar vier dagen, terwijl bij de firma J. ten Bos eveneens weer regelma tig zal worden gewerkt. Schorsing textielarbeiders. Naar aanleiding van een bericht in Het Volk over de schorsing van 100 textielarbeiders te Almelo door het bestuur der, Landelijke Federa tie van Textielarbeiders, deelt men aan het Vad. mede, dat dit besluit genomen is op grond van het feit, dat het bestuur der afdeeling Almelo besloten had geen contributie af tc dragen, maar hirmede te wachten, tot in de Federatie beslist zou zijn over afscheiding van het N. A. S. Een deel der leden ging met het standpunt van het bestuur der afdeeling accoord. Aangezien het hoofdbestuur met dit besluit geen genoegen kon nemen, is het gevolg daar van geweest, dat in een vergadering met de le den onder leiding van het hoofdbestuur deze kwestie besproken werd. Ruim 100 leden waren er voor om geen contributie af te dragen al dezen zijn daarom door het hoofdbestuur ge schorst. Hieronder is "net geheele afdeelingsbe- bestuur- Reeds is een nieuw voorloopig bestuur gevormd, terwijl over het royement van dc ge schorsten dezer dagen een beslissing zal wor den genomen. De afdeeling Almelo telde ongeveer 450 leden. Staking te Zutfen. Gisterochtend is te Zutfen, naar de Z. Crt. meldt, staking onder de bouwarbeiders uitge broken. Op vele werken is de meerderheid van d© arbeiders weggebleven een enkele timmer en metselaarswinkel bleef gesloten, omdat allen staakten. Verscheidene werkwilligen zijn in den loop van den ochtend van het werk vertrokken, bewerende dat zij bevreesd waren voor molest van de zijd© der stakers. Aan do staking doen niet alleen georganiseer- den in de moderne, protestantsch-christclijke en r.-k. bonden mee, mnar ook vele ongeorgani seerden. Ofschoon alle timmerlieden, metselaars en losse arbeiders, die bij den wederopbouw van den Wijnhuistoren werkzaam waren, eveneens het werk' hebben gestaakt, zal, nanr de aanne mers verwachten de toren op tijd gereed zijn. De aannemers verrichten zelf de iaatst© weinige werkzaamheden die nog te doen zijn. Zij hopen dat binnen enkele dagen de steigers ofgebroken kunr.cn worden. Aan de Z. Crt. werd nog medegedeeld, dat de geschoolde arbeidersklachten, die bij den we deropbouw van den Wijnhuistoren werkzaom waren, 70 cents per uur verdienden plus over- geld, wat 3 cent meer is dan het uurloon dat de organisatie der stakenden vroogt. Slaking in het kunsttticedbedrijf geëindigd. Met ingang von Maandag is de staking in 't kunstsmeedbedrijf te Rotterdam, die 7 weken hod geduurd, geëindigd, meidt de N. R. Ct. op de volgende voorwaarden: Het loon wordt voor de eerstvolgende tv.ee maanden gebracht op 75 cent per uur en daarna, tot 1 Maart 1924, be paald op 73 cent. Voor 't overige zullen de ar beidsvoorwaarden gehandhaafd blijven, alleen zal de vacantie vervallen. Mochten na I Maart 1924 wijzigingen in deze loonoverecnkomst worden gebracht, dan zal daarover van te vo ren overleg worden gepleegd met de organi saties. Vóór de stoking liegon, bedroeg het uurloon 87 cent. De staking was gericht tegen een loonsverlaging van pl.m. 10 pet. Ze omvatte ongeveer 60 a 70 man. Wcrktijdverlcnging bij de Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf. Naar aanleiding van het bericht, dat de Direc teur-Generaal van Arbeid, dc heer Zaalberg, het districtshoofd te Rotterdam gemachtigd heeft aan bovengenoemde bedrijven vergunning te verleenen om 56>$ uur per week te laten wer ken in verband met de malaise en de loonen te blijven berekenen naar 48 uur per week, ver gaderde gisteravond het Rotterdomsche afdee- lingsbestuur van den Modernen Metaolbewer- kersbond. Aanwezig was daarbij de voorzitter, de heer P. Danz uit Amsterdam. Zijn wij goed ingelyicht, dan zal deze metaal bewerkersorganisatie niet occoord gaan met de arbeidstijdverlenging en maatregelen overwegen om zich hiertegen te verzetten. Financieele debacle van ©en volkswarenhuis. Voor ongeveer twee jaren geleden werd te Rotterdam in een groot pand een volkswaren huis geopend. Door de Scheepvaartveroeniging „Zuid" en de Centrale TransportarbeideTsbond werd gezomcnlijk de winkel ingericht, waarbij door de reeders ruim anderhalt millioen werd gestort De winkel floreerde in den aanvang goed en het doel om de prijzen t© drukken werd volko men bereikt. Men was zelfs zóó tevreden, dat overgegaan werd tot het vestigen van een fili aal te Amsterdam, om ook daar de artikelen tegen zeer lage prijzen voor de arbeiders be schikbaar te stellen. Thans vernemen wij, dat, hoofdzakelijk door het Amsterdamsrhe filiaal, de N.V. die de Volkswarenhuiren exploiteert in financieele moeilijkheden verkeert. Het geheele bedrijfska pitaal van anderhalf millioen zou zijn verloren gegaan, terwijl het faillisement reeds zou zijn aangevraagd. De Directie tracht ©cn faillisement te voorkomen door met de schuldeischers een regeling te treffen omtrent de bepaling van de verschillende rekeningen. Ook worden er pogin gen aangewend om een nieuwe combinatie te vormen waaraan de voornaamste crediteuren zullen deelnemen. DE MOORDAANSLAG TE VALKENS- WAARD. De queestie met Mr. van Haastert. Men meldt uit Endhoven aan de Prov. 's Hen. Cour. Naar wij vernemen heeft het bestuur der R. K. Reclasseeringsvereeniging alhier aan den Rechter-Commisseris te Den Bosch een schrij ven gericht, waarin het voor de eer en den goeden r.aam van Mr. v. Haastert in de bres springt naar aanleiding van de geruchtmaken de beschuldigingen, die door bekl. Kerssema- kers en Mevr. Drsmet tegen hem zijn geuit. In dat adres wijst het bestuur die beschuldigin gen met verontwaardiging terug en steunt zijn protest op den jarenlangen omgang, dien het met Mr. v. H. als medeoprichter en bezielen den en medclevenden leider van de afdeeling Eindhoven heeft gehad, een omgang die het do overtuiging heeft gegeven, dat hij niet tot een dergelijk schandelijk advies in staat is. Ook het bestuur en het personeel der Cen trale Boerenleenbank, waaraan Mr. v. Haastert ols chef der Inspectie een aantal jaren verbon den is geweest, hebben ieder voor zich aan den Rechter-Commissaris een schrijven gericht van gelijke strekking. Uit goede brond mocht het blad bovendien nadere bijzonderheden vernemen over de z.g.n. ontvluehtirgspogingen, die zoogenaamd met medeweten van Mr. v. Haastert op touw zou den zijn gezet. Beklaagde KerssemaVers heeft het laten voor komen, dat Mr. v. H. zich daarvoor beijverd zou hebben om IC. weg te krijgen, opdat hij de zware beschuldiging van aanstichting tot moord niet zou kunnen uiten. Thans biijkt, dat die ontvluchtingspoging niets anders geweest is dan een geraffineerde oplichterstruc, waar Mr. v. H. absoluut niets mee te maken heeft. De zaak moet zich n. 1. als volgt hebben toegedragen Er vervoegde zich bij den vader van bekl. IC. iemand, die zich Klerks noemde en beweerde in de gevangenis naast bekl. K. gezeten te hebben, met wien hij door middel van de gas buis contact had kunnen krijgen. Samen zou den zij een ontvluchtingsplan hebben beraamd, dat uitgevoerd zou werden, zoodra Klerks vrij was gekomen. Natuurlijk moest de bewaker omgekocht worden en was er veel geld noodig voor de voorbereiding en uitvoering van dit stoutmpedier plan. Door mooi praten wist Klerks 120 van den ouden heer K. los te krijgen en zou hij nog heel wat meer hebben losgekregen als mevr. K. even goedgeloovig was geweest. Bij onderzoek door de politie bleek echter heel het verhaol van Klerks ge logen te zijn en de men zelf blijkt een sluwe oplichter te zijn. Poging tot moord. Gisternacht omstreeks 4 uur hoorde een sur- vcilleercr.de agent in het Roode Zand te Rot terdam „moord" roepen. Hij ging pand 12 bin nen en vond daar op de bovenkamer een vrouw hevig bloedende uit een ernstige hoofd wonde op den grond liggen. Een met bloed bevlekte homer lag vóór het bed. De 3I-jarige los werkman A. A., die de vlucht wilde nemen toen de agent binnentrad werd, als verdacht van poging tot moord, gearre steerd. De vrouw werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Toen zij bij be wustzijn was gekomen verklaarde zij, dat den laetsten tijd meerdere malen twist tusschen haar en haar man wes voor gevallen. Van nacht had hij, toen de vrouw nog sliep, getracht haar te worgen. Zij was echter wakker gewor den en daarop was een worsteling ontstaan. A had daarop een hamer gegrepen en zijn vrouw dcarmco eenige slagen op het hoofd toe gebracht. A. zei wegens poging tot moord worden vervolgd. Berooving. De Vocontie-kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde de 23-jarige vrouw, die in den avond van 3 Juli j.l. op het Munt plein een heer van een gouden horloge be roofde tot 4 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. De eisch was 6 maonden. Dicrenmishondeling. Men schrijft uit Enschedé aan het Vad. Een transport Canadeesche slochtdieien, be stemd voor- het Roergebied, werd van Antwer pen per boot vervoerd naor Rotterdam, ten ein de aldaar te worden overgeladen naar de plaats van bestemming. Aangezien de Nederlandsche voorschriften zulks niet gedoogen, werden de dieren teruggezonden naar Antwerpen en op nieuw in Belgisch wagons geladen in transito naar de plaats van bestemming Tc Bentheim werd het transport in verband met onvoldoende gegevens voor invoer terug gedirigeerd op 01- denzeol, waar de dieren, nauw opeen gedrongen in de wagons sinds enkele dagen op h*t empla cement verblijven. Een der dieren stierf inmid dels cn werd na veel moeite uit den wagon ge haald en begraven, terwijl nog een viertal die ren stervende zijn. Het hoofd van den keuringsdienst te Olden- zaal, zoomede de plaatselijke veearts stelden po gingen in het werk om den doorvoer van het transport te bespoedigen, terwijl mede, zoo goed ols in de gegeven omstandigheden mogelijk is de dieren van voedsel en drank worden voor- en. Zondagmiddag is naar aanleiding hiervan, in overleg met het secretariaat der afd. Enschedé en omstreken der Nederl. Vereeniging tot Be scherming van Dieren het hoofdbestuur in den Haag telegrafisch van dezen schandelijken toe stand op de hoogte gebracht. School- en Kerknieuws. DE VACATURE-AALDERS. De Algemeene Synod© van de Ned. Herv. kerk heeft ter vervulling van de vacature-prof. Aalders von den Universiteit te Groningen uit de door de Commissie ven Voordracht voor een kerkelijke hcogleeraor te Groningen opgemaak te voordrecht benoemd dr. Th. L. Heitjema, pre dikant te Apeldoorn. Kerkelijke belasting. Voor het kantongerecht tc Hilversum is de zer.k behandeld van enkele ingezetenen van Weesp, die in gebreke waren gebleven hun kerkelijke belasting te voldoen. Allereerst had zich to verantwoorden een lid der Luthersche gemeente, aangeslagen door de Ned. Herv. Gemeente. Beklaagde werd dan ook van rechts vervolging ontslagen. Mr. van Zeggelen pleitte voorts in een dri©- t tal andeie zaken. Eerste beklaagde is aangeno men, ontkent evenwel lid der kerk t© zijn, om dat zijn lidmaatschap verjaard is, het toetre den geschiedde tijdens zijn minderjarigheid, de attestatie, welke in Zaandam berust, nooit door hem is opgevraagd en omdat hij nooit deel nam aan eenige stemming. Subsidiair beroept j hij zich op het feit, dat de heffingsverordening niet op juiste gTonden is vastgesteld, j Voor tweeden beklaagde werden ongeveer dezelfde gronden aangevoerd, aldus het verslag in dc N. R. Ct. Wel betcahje hij de helft, maar dnt geschiedde vrijwillig en voor dat de aan slag bekend wes. De derde bekloa'gde wcnschte lid te blijven, maar wil niet betalen, omdat niet alle leden der kerk dezelfde rechten hebben. De Vrijzin nig Hervormden kunnen geen predikbeurten krijgen in de Hervormde Kerk te Weesp. Be klaagde wil niet betalen, tenzij blijkt, dat de aanslag op juiste gronden is geschied Daartegen voerde pleiter een drietal gronden aan. Stembevoegden namen het besluit tot hef fing, kerkvoogden en notabelen stelden het reglement vast. Dit is in strijd met art. 12 en 13 van het kerkelijk reglement der synode, op het beheer der kerkelijke goederen. Verder stemden bedeelden mee, wat m strijd is roet art. 2bis van het algemeen reglement. In de derde plaats is de verjeiezing van kerkmeesters en notabelen niet op regelmatige wijz» ge schied. - Verder wees pleiter op de slordige toepas sing der verordening, zoodat ook R.-Katholie- ken en een dood© zelfs werden aangeslagen. Ook werd bepaald, dat J* pet. van het inko men volgens de gemeentelijke verordening wero geheven, evenwel zonder bijvoeging van welk jaar. Op al deze gronden vroeg pleiter ontslag van rechtsvervolging. Luohtvaart. Een record op de luchtlijn LondenKeulen. Londen, 24 Juli (N. T. A. Draadloos) Een van de vliegtuigen die geregeld dienst doen op de route Londen—Keulen heeft gisteren bij het vervoer von pnssogiers en kranten het record geslagen. Het legde den afstand van 325 mijlen van Croydon naar Keulen in twee uur 25 minu ten af met een gemiddelde snelheid van 140 tot 145 mijl (1 mijn 1609 M.). Zwemfeest Neptunus. Wij herinneren aan het zwemfeest van Nep tunus dat hedencvond om zeven uur in de zweminrichting gehouden wordt. Ouders die nog geen bericht kregen dat hun kinderen op één onzer scholen geplaatst kunnen worden, verzoeken wij de vergadering van Vrij dag 27 Juli des avonds te S'l» uur in Hótel „Monopole" bi] te wonen. Vervroeging datum groot-verlof. De dienstplichtigen der cavalerie, ingelijfd in het tijdvek 1—5 Maart 1922, zullen op 7 Augus tus c.k. in het genot van groot-verlof worden gesteldzij kunnen echter op 25 Juli a.s. met klein-verlof vertrekken, in afwachting ven het te verleenen groot-verlof. Personalia. Onze stadgenoot, de heer G. M. Kuyters, is gisteren te 's Grevenhege bevorderd tot 3e stuurman bij de Groote Vaart. Uitgaan. Bioscoop Longestraat. Ieder jaar gedurende de zomermaanden ko men Mr. Carter and Miss Corrina in de bios coop Langestraat hun variété-programma ver- toonen, ter afwisseling ven de film. Wij zagen Mr. Carter nu al vele jaren zoo wel hier als elders. Erkend dient te worden dat het hem steeds gelukt een geheel nieuw pro gramma te moken, hetgeen een prestatie op zich zelf is, daar genoemde heer nagenoeg den ge- heelen avond voor het voetlicht verschijnt. Het programma is veelzijdig cn het hield ook gisteravond weer de bezoekers van het begin tot het einde in spanning.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3