"^RSFOORTSCH DAGBLAD REX Glazen ABOHHEMENTSPRIJS rf DE EEMLANDER BUITENLAND. ,,L' HIRONDELLE" P. NI EROP LANGESTRAAT 90 FEUILLETON. In Eeuwigheidslicht 22e Jaargang No 25 toort j 2.10, idem franco per post f 3.—, per week (met gratis verzekering «gen ongelukken) f 0.I75. afzonderlijke nummers 0.05. 99 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING N*. 47910. TELINT.513. Maandag 30 Juli 1923 PRIJS OER ADVERTEHTIE» met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanbie» dingen en Licidadigheids-adveitentien voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bepalingen voor het adverteeren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Nabetrachting over den Gemeenteraad. We hebben Donderdagavond weer eens een debat gehad over het 'befaamde hout- gazijn en veel wijzer zijn we alweer niet -©worden. De heeren Kroes en Noordewier -ren afwezig, zoodat de heer Stadig dit- aal alleen als opposant stond. Dat chter niet meerdere led'en waren, bij wie "jn woorden weeridank vonden, zouden we iet durven beweren. Zijn critiek was lang iet malsch en thans was hij zoo verstandig et geheele college er in te betrekken. Hij prak tamelijk krasse woorden, die, wat wel (het ergste mag genoemd worden, onvol doende werden weerlegd. Wel deed wet houder Ruitenberg een sympathieke poging den heer Stadig tot andere gedachten te brengen, maar op het hoofdpunt, het on- "uiste rapport dat den Raad was aangebo den, ging hij niet in. En hierin zijn wij het volmaakt met den hear Stadig eens, dat het toch een verbijsterend feit moet worden genoemd, dat in een zoo belangrijke kwestie •een onjuist rapport wordt ingediend. De desbetreffende commissie heeft dnder- tijd nagegaan, dat 20,000 zijn verdwe nen op geheel andere wijze, dan in het rap- jport werd voorgesteld. En ook thans is nog niet opgehelderd, hoe dit mogelijk was. (Het college van B. en W. achtte een en an der blijkbaar niet zoo heel erg en sprak dan ook van onvolledigheid van het rapport en de samensteller van dit dan onvolledige" rapport is blijkbaar niet eens ter verant woording geroepen. Een dergelijke houding verdient ong etwijfeld in hooge mate af keuring. Waj kunnen veel, wat in deze on verkwikkelijke geschiedenis as gebeurd', verklaren en de gemaakte fouten willen we heusdh niet te hoog aanslaan, maar dat bij het nagaan der fouten zoo weinig nauwkeu righeid werd betracht, dat er, zooals mr: Stadig het uitdrukte, maar wat is neerge- kalkt, dat vinden wij wel heel erg. En een en ander as dan ook niet bijster geschikt [vertrouwen te •wekken in1 de gestie dier ambtenaren, die in deze met de leiding be last zijn. Toch bestaat er voor hen nog één troost; ook anderen maken zich aan die foutieve f voorlichting schuldig. Dit bleek bij het voor stel van B. en W. om den cursus voor het penbaar vervolgonderwijs met I Oct a.s. 'et voort te zetten. In de toelichting stond at de afgeloopen cursus w erd bezooht door 5 leerlingen en dat de kosten, 2700 be droegen. De heer Van Veen toonde aan, tiat een en ander onjuist was; de wethouder van Onderwijs deed daar het zwijgen toe en 1de Raad vond thans deze onjuiste voor lichting blijikbaar niet zoo heel erg. Maar ook bij dit voorstel waren de -cijfers onjuist en als de heer Stadig er prijs op stelt, dat zijn verontwaardiging over onjuiste voor lichting voor eoht wordt gehouden', dan moet hij niet zwijgen als het een „bevriend" wet houder geldt Bij de rondvraag kwam nog een onder wijskwestie ter spra'ke. De heer Rekké in formeerde n.h naar het optreden inzake het slechte resultaat bij de laatste II. L. O.- examens. Wethouder Jorlssen vond dit optreden blijkbaar nog al verdienstelijk en deelde roede, welke vragen aan de leerlingen zijn gesteld, om te doen uitkomen, dat toch niets vreeselijks is gedaan. Maar wat ge vraagd is doet niets ter zake. Het feit, dat kinderen ten stadhuize zijn ontboden om hen uit te hooren, dat is het wat in ied'er geval afkeuring wekt. Was er geen andere weg om het beoogde doel te bereiken? (Moest dit nu op een voor het personeel' der school zoo grievende wijze geschieden? Bij het afscheid van den heer Linden- hovius vernamen we hoe de laatste drie jaren allerlei hinderlijke maatregelen zijn genomen, die de taak in school niet ver aangenamen. Het optreden inzake de U. L. O.-examens wordt geplaatst in de reeks dier „hinderlijke maatregelen", welke een geest onder het onderwijzend personeel wekken, zooals vroeger hier nimmer bestaan heeft De heer Polder kwam nog eens terug op de kwestie van den nachtagent, die tegen over hem dingen had verklaard1, die hij in een onderhoud tegenover den burgemeester en den commissaris van politie heeft ont kend. De heer Polder had nu een en ander op schrift en ten einde te voorkomen, dat men hem voor een praatjesmaker hield1, las hij de schrifelijke verklaring voor, ondertee kend door bedoelden naohfagent, waarin deze de juistheid volhield van het door den 'heer Poldter in de vorige raadsvergadering gesprokene. Wij he'bben vorig keer geen oogenblik aan de woorden van den heer Polder getwijfeld, maar ook de juistheid aanvaard van de mededieelingen van den burgemeester. En wij doen dit nog, omdat wij niet mogen aannemen^ dat een der hee ren zoo de waarheid' te kort zou doen1. Maar dan moet de oorzaak der tegenstrijdigheid gezocht worden bij den nachtagent in kwes tie, die, zou dat soms epidemisch heersahen in onze gemeente, zich aan onjuiste voor lichting naar een der zijden moet 'hebben schuldig gemaakt. DU175CHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Waarschijnlijk vandaag over handiging van 't Fransch-Bel- gische antwoord. Londen, 28 Juli. (R.) Reuter verneemt dat, hoewel er geen bepaalde aanwijzingen zijn, de Fransche en Belgische antwoorden op de Briische nota Maandag op het Foreign Office worden verwacht. Algemeen wordt aangeno men, dot de beide nota's nadrukkelijk zullen weigeren ondeihandelingen met Duitschland te beginnen, zoolang het lijdelijk verzet voort duurt. Men gelooft, dat de Belgische nQta het Briische standpunt ten aanzien van de waarbor gen en het to betalen bedrag meer zal naderen, terwijl de Fransche nota blijkbaar meer inlich tingen wcnscht op zekere «punten. Brussel, 28 Juli. (B. T. A.) De minister- read is hedenochtend bijeengeroepen en heeft het ontwerp-antwoord op de Engelsche nota van 20 Juli bestudeerd. Het antwoord zal waarschijnlijk Maandag naar Londen woiden verzonden. De Belgische nota te Parijs overhandigd. P a r Ij s, 2 9 Juli. (B. T. A.) De tekst van 't Belgische ontwerp-antwoord op de laatste Britsche schadevergoedings-nota is vanmorgen op de Quai d'Orsay overhandigd. De uitwijzingen. Dortmund,' 28 Juli. (W. B.) Aangezien de directeur van de Rijksbank geen gevolg heefj gegeven aan de beschikking der bezettings overheid d.d. 23 Juli om binnen drie dagen 60 milliard papiermark te leveren, heeft de bevel voerende generaal der bezettingstroepen ver ordend, dat de directeur, de tweede directeur en de hoofdkassier der Rijksbank zullen worden uitgewezen en de rijksbank zal worden geslo ten. Ingevolge deze beschikking werd de rijks bank door de militaire bezettingsautoriteiten verzegeld. De directeuren Froehlich en Schmidt, alsmede de hoofdkassier Beer werden naar het onbezette gebied gebracht. Het wegvoeren der kolen. B e r 1 ij n, 2 8 Juli. (W. B.) Volgens de avondbladen is de kolenopslagplaats van Stin- nes in de Monnheimer haven te Rheinau door de Franschen in beslag genomen ten einde weg gevoerd te" worden. DE RECHTS- EN LINKS-RADICALE ACTIVITEIT. Bremen, 28 Juli. (W. B.j Hedenochtend zijn verschillende leiders van de communisti sche partij alhier wegens hoogverraad gearres teerd. De orde werd te Bremen nergens ver stoord. Berlijn, 29 JuIL (W. B.) Volgens tot op het oogenblik hier binnengekomen berichten is de «dag van heden in het geheele Duitsche rijk rustig verloopen Keulen, 28 Juli. (W. B.) Naar de socia listische Rheinische Zeitung meldt, hebben te Keulen talrijke arrestaties van rechtsradicalen plaats gevonden. Tot hedenmiddag waren meer dan 20 personen gearresteerd. Verdere arres taties op uitgebreide schaal zijn te wachten. •Talrijke huiszoekingen bij de gearresteerden, die allen tot verboden rechtsradicale organisa ties behooren en voor een deel studenten zijn aan de universiteit te Keulen, brachten gToote hoeveelheden dynamiet voor den dog. Tot nu toe is hiervan een hoeveelheid van 250 kilo in beslag genomen. Volgens een bericht van Hetzelfde blad wordt van communistische zijde in de verschillende fabrieken het parool uitgegeven het verbod van den hoofdcommissaris van politie te Keulen en de Engelsche autoriteiten inzake het houden van vergaderingen in de opan lucht, niet op te vol gen, maar ondanks het verbod morgen op de vastgestelde plaatsen bijeen te komen. Het blad waarschuwt in verband hiermede de arbeiders dringend voor onbezonnenheid. DAMES MODE MAGAZIJN I6|i8 Langestraat, Amersfoort. Stroobosden Voile-Blouses Frotté-Bloases Frotté-Japonnen AL DEZE SEIZOEN-ARTIIEIEN WORDENTOT Spotprijzen Opgeralmd. VOOR REGENKIEEDIÏG VRAAGT Onz. Essen, 28 Juli. (W. B.) Naar de com- mandeerende generaal van de 77e divisie in fanterie mededeelt, zijn krachtens bevel van den commandeerenden generaal van het bezettings leger in de steden, waar een stedelijke politie is georganiseerd, alle anti-fascistische demon straties op 29 dezer verboden. EEN ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Een H. N.-bericht aan de bloden meldtNaar thans eerst bekend is geworden heeft Woens dagmiddag in een metaalfabriek te Oker een herige ontploffing plaats gehad. Een groot blok koper van ongeveer 200 K(X, dat nog uit den oorlogstijd stamde, en vermoedelijk met ont plofbare stoffen geladen was, werd in den smeltoven gebracht en sprong toen met vree- selijke kracht uit elkaar. Het dak der fabriek werd weggevaagd en binnen de fabriek werd groote schade aangericht. Alle werklieden werden door den luchtdruk ter aarde gewor pen. Zes werklieden uit Goslar en Oker be kwamen brandwonden, anderen liepen eveneens verwondingen op en slechts drie arbeiders ble ven ongedeerd. DE DUITSCHE METAALBEWERKERS. De verkiezing der gedelegeerden. B e r 1 ij n, 2 8 J u 1 i. (W. B.) Naar de avond bladen uit Stuttgart vernemen, is de uitslag van de verkiezingen onder de metaalbewerkers over het geheele rijk tot Zaterdagochtend204 afgevaardigden voor de Amsterdamsche en 112 voor de Moskousche richting. De Beiersche uitslagen zijn nog niet bekend, maar deze kun nen aan den geheelen uitslag niets veranderen. DE BROODPRIJS TE BERLIJN. B e r 1 ij n, 2 8 Juli. (W. B.) De prijs voor vrij brood is voor Berlijn met ingang van Maan dag verhoogd tot 50,000 Mark. BELGIE. i Socialistisch vaivereenigingscongres te Brussel. Brussel, 29 Juli. (B. T. A.) Het socia listisch vakvereenigingscongres heeft heden een motie aangenomen betreffend de handhaving van den eenheidsfront. In deze motie wordt aan de Belgische kameraden, die zitting hebben in het hoofdbestuur van het I. V, V., opgedragen alle maatregelen, die door deze organisatie ge nomen mogen worden, te steunen, ten einde overeenkomstig de resoluties, die aangenomen worden op de congressen te Amsterdam, Lon den en Rome, tenslotte te komen tot verwezen lijking van de eenheid in de internationale vakbeweging. FRANKRIJK. Belangrijke 'documenten van Paul Cambon gestolen P e r Jj 3, 2 9 Juli. (B. T. A.) Volgens Het Journal zouden aan Paul Cambon, den vroege- ren gezant te Londen, belangrijke documenten, van welke sommigen dangteekenden van tien jaar voor de oorlogsverklaring, zijn ontstolen. ENGELAND. De geschorste Lagerhuisleden, Londen, 28 JuIL (R.) De vier afgevaar digden van de Labour Party, voor Glasgow, die een maand geleden werden geschorst uit hoofde van een ongepaste uitlating, die zij niet ver kozen in te trekken, hebben aan den Speaker te kennen gegeven van plan te zijn Maandag in 't Lagerhuis te verschijnen om hun recht op te eischen en hun zetels weer in te nemen. „Geen oorlog meer", Londen, 28 Juli. (R.) Op den jaardag van het uitbreken van den grooten oorlog zul len in geheel Engeland „geen oorlog meer"t demonstraties gehouden worden. DE STAKING DER HAVENARBEIDERS. Hervatting van den arbeid. Huil, 29 Juli (R.). De dokwerkers besloten met groote meerderheid morgen den arbeid te hervatten. Duizenden hunner trokken met ba nieren en vaandels van East End naar Hydepark en hielden daar een demonstratie. De pogingen der leiders om de staking te doen voortzetten bleven vruchteloos. MIJNGASONTPLOFFING IN yORKSHIRE. Vele slachtoffers. Londen, 28 Juli. (R.) Nabij Rotherham (Zuid-Yorkshire) heeft een hevige mijngasont- ploffing plaats gehad, waarbij waarschijnlijk een twntigtal mijnwerkers den dood heeft ge vonden. Onmiddellijk uitgezonden reddingsbrigades zijn niet in staat de plaats van de ontploffing te bereiken, daar de gangen en naar toe ver sperd zijn. Omtrent de mijngasontplofflng wordt aan de Cour. d.d. 29 Juli nader gemeld Algemeene verslagenheid heerscht onder de bevolking van yorkshire. Acht-en-twintig mijn werkers, meerendeels gehuwd, 'en hoofden van gezinnen, hebben een ontzettenden dood gevon den. Eenige weken geleden ontstond in de mijn, welke toebehoort aan de Maltby Main mijn- bouwmaatschappij brand in een der gangen. Deze brand nam zoodanige afmetingen aan, dat de directie het in verband met het gevaar voor ontploffingen raadzaam vond, hef werk tijdelijk stop te zetten. De tweeduizend arbei ders, in dienst van deze maatschappij, konden dientengevolge deze week niet in de mijn werk zaam zijn. Slechts 120 man. belast met het blusschen van den brand, waren gisteren in de mijn bezig, toen er een herige ontploffing plaats vond. Deze werd blijkbaar veroorzaakt door een opeenhooping van gassen nabij de plek van den brand. De meeste van de onder den grond werken de arbeiders bevonden zich op veilige plaatsen en kwamen er derhalve ongedeerd af, maar 28 •an hen werden door de ontploffing overvallen en van hun kameraden afgesneden door een reusachtige lawine van steenen, steenkool en puin, waardoor de mijngang ter plaatse geheel werd versperd. De ontploffing was zoo hevig, dat zij over. een grooten afstand werd gehoord. De mijn- workersgezinnen, die maar al te goed weien, wat een ontploffing in een steenkolenmijn be- teekent, snelden onmiddellijk naar de plaats des onheils. De arbeiders, die het leven er had den afgebracht, lieten zich snel naar boven hijschen. Zes van hen waren door het mijngas min of meer bedwelmd geraakt, maar gelukkig herstelden zij spoedig. De mededeeling, dat 28 arbeiders waren ingesloten, bracht groote ver slagenheid onder de vrouwen en kinderen te weeg. Vreeselijke tooneelen speelden zich af. De directie organiseerde onverwijld een red dingsbrigade waarvoor zich talrijke mijnwer kers, in edelen wedijver, vrijwillig aanboden. Het gemeenschapsgevoel van deze onder den grond steeds aan groote gevaren blootgestelde mannen, ontplooide zich op aandoenlijke wijze. Ofschoon elke mijnwerker weet, dat er groot gevaar aan verbonden is, onmiddellijk na een ontploffing het reddingswerk ter hand te ne men, daalde spoedig een aantal in de mijn af, teneinde te trachten de 28 achtergebleven ar beiders in veiligheid te brengen. De directeur van de mijn leidde persoonlijk het reddings werk. De mare van de ramp verspreidde zicK als een loopend vuurtje. Herbert Smith, de voorzitter van de Nationale Federatie van Mijnwerkers, die in yorkshire woont, kwam eveneens spoedig per auto op het tooncel van de ramp aan. Hij bood aan, persoonlijk een reddingsbrigade te leiden. Ook kwamen andere mijnwerkers uit omliggen de plaatsen zich voor hulp aanmelden. Doch hoeveel vrijwilligers zich ook het reddingswerk aanboden, het bleek alras, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, zou zijn de ingesloten ar- zijn de beste Het beste, het goedkoopste. beiders te bereiken, in verband met de gevaar lijke gassen, welke nog overal in de mijn hingen. Toen de eerste reddingsbrigade een poging deed, werd zij, tengevolge van de sterke gassen, gedwongen onverwijld terug te keeren. Sléchts één lijk werd door haar geborgen, namelijk dot van een 35-jorig werkman, hetwelk in een der mijngangen werd gevonden. Groot was de ver slagenheid, toen de doode boven werd gebracht. Van de jammerende vrouwen en kinderen maak te zich, niet ten onrechte, de vrees meester, dat ook de overige mijnwerkers zouden zijn omge komen. Talrijke reddingsbrigades daalden nog in 'de mijn af, doch de gevaarlijke gassen waren zóó sterk, dat er niet te denken viel aan opruiming van het puin, teneinde de achtergeblevenen te kunnen bereiken. Tot in het holst van den nacht werden de reddingspogingen voortgezet, maar hoeveel toewijding de redders ook betoonden, zij slaagden er niet in eenig resultaat te berei ken. Enkele reddingsbrigades bleven urenlang onder den grond, om ten slotte weder onverrich ter zake te moeten terugkceren. Ieder oogenblik nam het vermoeden toe, dot alle 27 nog ver miste arbeiders zouden zijn omgekomen. Den geheelen nacht bleef een talrijke menigte rond om de mijn verzameld. Vreeselijke verhalen worden gemeld omtrent hartverscheurende too neelen, welke zich daar afspeelden. Hedenavond vernamen wij, dat de directie het nodig had geoordeeld, den gang, waar de ont ploffing plaats vond, te doen dichtstoppen, ten- eindo het overige gedeelte van de mijn voor ondergang te bewaren. Blijkbaar moest dus alle hoop op redding van de 27 ingesloten mijnwer kers worden opgegeven. Naar gemeld wordt, heeft ook In Schotland gisteren een noodlottig mijnongeval plaats ge vonden. Twaalf man waren aan het werk op de mijn Garshore nabij Kilsyth voor het openen van een nieuwe schacht, toon er een hevige ont- Die zich zelf hoog stelt, mag anderen niet ge ring achten. Goethe. MARGREET DIJKSTRA. IV. ~t as een neiacre wintcr-zondag. Buiten op het oudo dorp staan in Vaders vruchtengaard do kale boomen zwart en somber in de felle winterkou en de bloe mentuin is een donkere vlakte met enkele lage struiken slechts, die triestig treuren. Het bosch achter Vaders huis ligt stil en verlaten en de heide, de enkele streep, die je over het doktershuis heen zien kan, lijkt dood en zwart. In de stal loeien de koeien, de boeren hebben hun werk in huis en 't dorpsleven is warm van de gezelligheid van veel menschen, die anders buiten zijn. In de stad zijn weinig boomen, maar veel huizen, gesloten, doode huizen. Er is geen leven op akker en veld. Het drukke stads verkeer, 't is als in de warme, volle zomer. Maar op straat loopen de menschen vlugger nu en veel arme, veel verkleumde kinderen dwalen weg uit de eigen wijk en steken bedelend het handje uit en de magere lichaampjes huiveren in de al te dunne kleeren. „Ik moet èr uit. Pit", heeft Ilskc gemop perd. „Ik moet er beslist uit, wat anders zien! Bij ons op 't doip is het nu héérlijk!" «Dat zal wel", smaalt Pitje en ze kruipt dicht bij de warme kachel. Maar Ilske kijkt even later om de deur: „Ik ga menschen zoeken, die kunnen schaatsrijden. Zou ik ze vinden, Pim?" vraagt ze bedenkelijk. „Doe de deur toe", rilt Pitje. „Jc lijkt wel niet wijs. Kan die dokter, die vader van Boy, niet mee? hè ja Pitje leeft op, „toe Ilske, vraag hem en stuur Boy dan naar hier!" Hans is niet thuis, maar mevrouw van Maren belooft, als het kan, vanmiddag den kleinen man te zenden. Ilske gaat verder. Ze gaat vlug en krachtig, haar korte, kittige pasjes klinken helder op van de harde straat en ze zoekt en vindt werkelijk een paar vrienden in de groote stad, die haar stellig beloven vanmiddag tc komen. En nog voor de lunch, klinkt de bel luid en aanhoudend. Pitje kent het signaal. „'t Zijn de jongens van Erica", z'cgt ze v rooi ijk. „0, kijk 4ens, wat een gezellige bende." Een paar studenten,- meisjes en jongens staan in de vestibule, dik ingepakt in warme jassen, in dikke mantels, die mak kelijk zitten, met mutsen op, die stevig om het hoofd sluiten en de schaatsen bengelen aan hun arm. „Wo gaan nu al, mevrouw van 'Alfen, dan zijn we tegen donker teriug", joelt een hooge meisjesstem. „Erica heeft nog niet gegeten", schrikt Pitje en Pim gaat met groote, zware stappen naar boven om Ilske te waarschuwen. „Ik hoor ze", zegt Ilske, ze staat voor de spiegel en drukt zich het bonte mutsje diep over de ooren. „Eerst eten!" commandeert Pit en de vijf jongelui, die even binnengekomen zijn, la ten baar om de beurt happen. „W at flatteert je dat. Erica", zegt Pitje jaloersch. Ilske heeft een donker mutsje, de rand van bruin vossenbont op haar krullen ge drukt. Het warme, donkere wandelpak, ook met vossenbont afgezet, doet haar slank fi guurtje op zijn voordeeligst uitkomen. De jonge, blonde student, die haar als partner is toegewezen, is het blijkbaar vol komen met Pit eens. „Is U nu een Friesch meisje?", vraagt hij. „U lijkt meer op een Italiaanschê!" „Laten we gaan, de Dikke wordt poë tisch!" hooncn de anderen. „Dat zal u straks op het ijs merken' Of ik een Friesche ben! Moet u Moeke zien rijden!" Maar de meisjes nemen haar onder den arm, 't is een druk gejoel en gewuif. Ritje's salon ligt weer verlaten en 't jonge vrouwtje kruipt dichter bij de kachel en wenscht zich vér van hier. 't Is een heerlijke middag. Het ijs is prachtig glad; en de baanvegers in hun dikke jassen met de dassen hoog om den hals gewikkeld, de handen in de gebreide, wollen handschoenen, maken de baan vrij van de sneeuw, die gisteren nog in kleine vlokken neerdwarrelde. Nu staat de lucht helder cn strak. Het blecke winterzonnetje schijnt mat cn flauw door en heeft geen kracht. Met kleumende vingers, het gezichtje go spannen van de kou, bindt Ilske zich de scraatsen om en de blonde student helpt haar. Eerst moeten ze op gang komen en weer wennen.aan de schaatsen, die een jaar hoven op zolder hingen. Maar al heel spoo dn? vatten ze eikaars hand en in een lange rij glijden ze voort met mooie, gelijke sla gen nu. Er staan vele kraampjes op het ijs, mei er om heen menschen, die uitrusten en even naar binnen glippep. Er zijn ook veel kinderen met verkleumde, koude snuitjes en hoofdjes, die diep wegduiken in de warme, bonfc-gekleurde dassen. Ze scharre len op hun onwennige schaatsen achter het kleine prikslcetje, onder de veilige bescher ming van een grootere zuster of van Vader zelf. Bij de kraampjes is het een bont, klein kermisgedoe. Uit een klein, zinken pijpje dwarrelt knus een lichte rookpluim de hel dere winterlucht in. Een groote jongen slaat zich met wijd armengezwaai de tintelende handen warm. Jongelui, de schaatsen nog onder de voe ten, roepen eón groet en er is een algeheele verbroedering op do gladde ijsbaan. Aan weerszijden van de witte, gesloten gracht worden de huizen nu zeldzamer, men ziet minder wandelaars en minder drukte en eenzamer en vlakker wordt de weg, dien Ilske afziet- Hier en daar flad dert een enkele, verwaaide kraai en krijsent somber van zijn donkeren tak en dreigt onheilspellend met zijn zwarte vleugels. Stiller wordt de weg tusschen dc kleine dorpen, tot men weer meer menschen ziet, tot men weer meer drukte merkt en aan den kant, mannen en vrouwen, nu in bocr- sche kleedij, ziet wandelen. Dan rijden ze een dorpje voorbij en er staan vele kraampjes. Ze rijden door naar Haarlem en rusten daar uit en eten er. Dan slaan zc de richting in naar Leiden. Ze zeggen elkaar hun enkele opmerkin gen, maar meestal gaan ze zwijgend en ze drinken in de heldere winterlucht en ze voelen over zich komen de stille rust van het zwijgende land. Dood en kaal ligt de akker, zwart en somber staan de zwijgende boomen. Maar de lucht is licht en prikkend, vol tintelend leven cn dringt door en geeft luchtige, pret tige gedachten. Het bloed stroomt warm. door de aderen en het kleurt de wangen en de oorep, cn de handen houden elkaar schemering in, hier en daar branden enkel© omvat in krachtigen, vasten greep. De weg gaat nu terug cn vroeg valt de bleeke lichtjes en in de dorpen, die ze voorhij rijden, hooren zc drukker gejoel. Langzaam daalt de bleeke winterzon ter kimme. Op een wijd, open veld staan de de zes jonge menschen naast elkaar cn ze zien als een geel-gouden hal zinken in teerstille rust, met matten glimlach, de bleeke win terzon. De lucht hoog er boven is effen en grijs, maar hier en daar breken zwak de laatste zonnestralen door en teerc kleuren, sober en fiin en zachte tinten en licht-pur- pejen strepen wisselen het blauwig grijs nu af. Wijder valt de stilte op dc doode akkers, en in de harten van die jonge menschen daalt neer een sereenc rust, die begeerte- loos en stil en devoot stemt en opvoert naar schooner oorden. Zwijgend hervatten ze hun tocht en aan den hemel gaan schitteren de sterren. Eerst is hun pronk en flonkering omfloersd, maar in voller en sterker glans komen er meer dere nog en onder die-schitterende sterren hemel rijden ze voort en in run hart dragen ze mee dc herinnering aan goede, stérke uren. De blonde student brengt Ilske naar huis. Ze gaan den weg zwijgend en Ilske is hem er dankbaar voor. Ze heeft zich zoo heel dicht hij Vader en Moeke gevoeld. En door de nu drukke straten, met hun Zondagsch credoe. met hun vroolijke men- ichen, en luide klanken en woorden, dra gen ze mee de stilte, die van binnen is, (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1