1. A. SCHOTERMAN I h, Otr.str. 17 Tel. 145 ST. EMILION Schoolboeken BINNENLAND. Per flesch f 1.60, per anker f 65.- VALKHOFF'S Boekhandel (V. 0. DE JONG) plotting plaats vond, waardoor één van hen werd gedood. De overigen liepen allen min of meer ernstige verwondingen op. Alle Koop opgegeven. Londen, 29 Juli. (R.) Alle hoop om de 28 mijnwerkera, die gist oren in de Maltby-mijn ten gevolge van «en ontploffing werden bedol ven, te redden heeft men moeten laten varen. DENEMARKEN. Handelsbetrekkingen met AmerikaL Kopenhagen, 28 Juli. (N. T. A. Draadloos.) De Amerikaansche handelsdelega tie, die thans Kopenhagen bezoekt, heeft gis- teien op een semi-officieele conferentie ver schillende resoluties aangenomen, waarbij on der meer de wenschelijkheid werd uitgesproken van een verlaging der Amerikaansche invoe;- echten op importen uit de Scandinavische landen en van ren grootere wederkeerigheid in de handelsbetrekkingen tusschen de Ver. St en Scandinavië. Do tot de delegatie behooien- de leden van het congres en van den Senaat gaven de belofte hiertoe mede to werken. In een interview verklaarde de president der de legatie, dr. Owens, dat de vrijhaven van Ko penhagen zoo gunstig mogelijk is gelegen voor het transitoverkeei op de Baltische landen en op Ruslandde technische uitrusting van de havenwerken wordt door dr. Owens zeer ge roemd ITALIË. Jl De fascisten in het buitenland. Brussel, 28 Juli. (B. T. A.) Uit Rome wordt gemeld, dat het hoofdbestuur van de or ganisatie der „fascisten" unaniem heeft beslo ten, dat de fascisten in het buitenland de plaat selijke wetten en gebruiken moeten eerbiedi gen en zich moeten onthouden van inmenging met de plaatselijke politiek. Wel moeten zij weikzaam zijn in het belang van een nauwere aaneensluiting van de Italiaansche koloniën aan het moederland en ook dienen zij er toe rr.ee te werken, dat het Italië van voorheen en dat van thans algemeen bekend worden. De strijd der rebellen in Tripolis. Bengasi, 2 8 J u 1 i. (B. T. A.) Onlangs heb ben groepen rebellen getracht overvallen te doen op de onderworpen bevolking in het ge bied van Anaghir. De Italiaansche troepen ach tervolgden de rebellen, die naar het binnenland vluchten, een honderdtal dooden en gewonden achterlatend In geheel Cyrenaica heerscht rust. HONGARIJE. £en conventie met Zuid-Slaxne. Boedapest, 2 8 Juli. (B. T. A.) Tusschen de Hongaarsche en Zuid-Slavische regeering is een conventie gesloten volgens het principe van wederkeerigheid betreffende de restitutie der goederen van de wederzijdsche onderda nen, die zich van het gebied van de eene mo gendheid naar dat van de andere begeven of begeven hebben. ROEMENIE. DE CONFERENTIE VAN SINAJA. S i n a i a, 3 0 Juli. (B. T. A.) In den loop der eerste conf eren tie zitting is men begonnen met een gedetailleerde gedachtewisseling over den algemeenen toestand. Op alle punten heerschte algemeene overeenstemming. Mor gen zal er verder worden gepraat S i n a i a, 2 9 Juli (V. D.) De conferentie der Kleine Entente kwam tot overeenstemming betreffende een interventie in Bulgarije, wanneer de gebeurtenissen daartoe aanleiding gaven. De kwestie van de toelating van Hongarije tot de Kleine Entente is in handen gesteld van de centrale commisse voor de bewapening. GRIEKENLAND. Geen revolutie. Athene, 29 Juli. (B. T. A.) Alle geruch ten omtrent z.g. incidenten in Griekenland zijn van eiken grond ontbloot. w VEREENIGDE STATEN.' r Morgan naar Europa. N e w-Y o r V, 2 8 Juli (R.) De financier Morgan is naar Europa vertrokken. Men meent, dat hij besprekingen zal gaan voeren met Euto- peesche bankiers en Amerikaansche, die thans in Europa vertoeven, over den economischen toestand in de wereld. HET REGEERINGSJUBILEUM. Amsterdam „la ville lumière.' Het Centraal Comité der Huldigingscommis sie 1923 te Amsterdam schrijft ons: Het Gemeentebestuur van Amsterdam heeft, in samenwerking met de Huldigingscommissie 1923 te Amsterdam, besloten, om zijnerzijds tot de algemeene feestelijke verlichting van de hoofdstad gedurende de jubileum-feestweek, bij te dragen door illuminatie van de Reguliers- gracht van de Heerengrocht tot de Prinsen gracht, cn van de gedeelten Heerengracht en Keizersgracht tusschen de Utrechtsche straat en de Vijzelstraat De ottideele feestverlichting van deze prachtige Amsterdamsche grachten met htm schilderachtige gevels en fraaie be planting, zal op schitterende wijze geschieden. Daaraan zal zich de illuminatie van het Rem- brandtplein en Frederiksplein waardig aanslui ten. Het Centraal Comité heeft ook ven verschil lende particulieren de toezegging ontvangen, dot zij zorg zullen dragen voor een feestelijke ver lichting van bij hen in gebruik zijnde gebou wen (kantoor-complexen, bankgebouwen, hotels, groote magazijnen). Bovendien plegen besturen van verschillende buurtvereenigmgen overleg voor de verlichting van straten, grachten en pleinen, en is de zoogenaamde Derde Amster damsche Week van 31 Augustus tot en met 8 September in voorbereiding, waarvan het programma o. m. verlichting en versiering van winkel-étalages vermeldt. Nu door deze toezeggingen de illuminatie van de Hoofdstad is vastgesteld en H. M. de Koningin één of meer rijtoeren langs de feeste lijk verlichte stadsgedeelten zal maken, wenscht het Centraal Comité aller aandocht op deze il luminatie te vestigen. In dezen tijd van electridteit en verbeterde techniek zal ongetwijfeld een schitterend ver toon worden bereikt door toepassing van elcc- triciteit, maer daarnecens kan eene feestverlich ting met gekleurde illumineerglaasjes („vetpot jes") ook een zeer pittoresken indruk geven. Het Centraal Comité brengt thans dit punt yan het feestprogramma onder de aandacht van alle belanghebbenden bij monumentale bouwwerken. Maar tegelijk wordt ook aan de particulieren, die de prachtige huizen van ouden bouwtrant bewonen of voor kantoren gebruiken, aan de villabewoners in de nieuwere straten en in het algemeen aan alle ingezetenen van Am sterdam, dringend verzocht daadwerkelijke me dewerking» te verlcenen. Het komt het Centraal Comité zeer wensche- lijk voor, dat zich in verschillende buurten commissies voor de illuminatie vormen (zooals er trouwens reeds enkele in wording zijn), waarbij dan de buurtverenigingen stellig hun steun willen geven. Dezo commissies, die nauwkeurig zullen afbakenen welk stadsgedeel te straat, gracht of plein zij voor hunno zorg nemen, behooren spoedig met de voor bereidende werkzaamheden te beginnen. Om een gunstige uitkomst te verkrijgen is een onmiddellijke samenstelling zeer gewenscht. Het is de bedoeling, dat deze commissies voor <Je verlichting geheel zelfstandig optreden. Het secretariaat van het Centraal Comité, Heeren gracht 548, Amsterdam, zal desgewenscht gaarne met aanstaande commissieloden of leden van gevormde commissies nader overleg plegen en van adxnes en voorlichting dienen. Maatregelen voor de pers. De Journalistenkring vraagt een subsidie aan de Regeering. Men meldt ons uit Amsterdam De door het bestuur van „De Amsterdamsche Pers" ingestelde commissiën uit de leden ter vergemakkelijking van de beroepsbezigheden der journalisten bij gelegenheid x'an de viering te Amsterdam van het zilveren regeeringsjubi- leum van de Koningin werd gisteren door den voorzitter der A. P. den heer D. Kouwenaar geinstolleerd. Dit geschiedde in een bijeenkomst gehouden in het nieuwe gebouw van het Neder- landsche Pe-smuseum op de N. Z. Kolk. In deze bijeenkomst is ook medegedeeld, dat het gebouw van het museum gedurende de feest- week als werklokaal voor de verslaggevers zal worden ingericht. O. a. zullen hier dank zij de welwillende medewerking van den directeur der gemrentetelefoon, den heer Snijders, drie tele foontoestellen worden geplaatst. Een perscom missaris zal steeds aanwezig zijn voor het ver strekken van inlichtingen. Door den Hoofd commissaris van Politie den heer Maracusse is gunstig beschikt op het verzoek van het be stuur der A. P. om voor den duur van de feest- week een bijzonder persinsigne in te stellen „evenals bij vorige gelegenheden het geval was. Ter bestrijding ven de onkosten verbonden aan de ontvangst van de binnen- en buitenlandsche journalisten is, op verzoek van het Bestuur der A. P. door het Bestuur van den Ncderlandschen Journalistenkring, een subsidie aan de regee». ring aangevraagd. DE VACANTIE DER KONINKLIJKE FAMILIE Prins Hendrik op Engelands hoogste punt. Prins Hendrik heeft, vergezeld van zijn adju dant, jhr. Laman Trip en den amateur-klimmer George Abraham, Zaterdag den Scawfell Pike in het Merendistrict, het hoogste punt in Engeland, beklommen. De Koningin en Prinses Juliana ver gezelden den Prins op het eerste deel van den tocht. DE VLOOTWET. De te louwen vloot is volg,ens prof. Van Embden een blik- semaantrekker. Prof. dr. D. van Embden heeft aan de Tel. in een onderhoud zijn meening doen kennen over de vlootwctplannen in verband met de veiligstelling van den gulden. Prof. Van Embden ziet in de Vlootwet en het rapport der gelijknamige commissie niets anders dan het product van die verderfelijke militaristische denkwijze, welke de volkeren on der de suggestie brengt, dat zij elkaar aller- e»rst hebben te wantrouwen en onder de stu pide leus „si vis pacem para bellum" tot steeds grootere bewapeningen stijft. Afgezien van bet feit, dat wij met de Vloot wet lijnrecht ingaan tegen onze buitenlandsche politiek, die de internationale samenwerking en ontwapening moet bevorderen, zijn de voorge stelde vlootplannen uit militair oogpunt als volkomen doelloos tc beschouwen. De commissie zegt in haar rapport, dot onze Oost thans voor kleine strijdkrachten open ligt en wil blijkbaar de verdedigingsmiddelen £oo opvoeren, dat Indië daartegen verdedigbaar wordt. Niemand echter is zoo naïef te meenen, dat wanneer een groote mogendheid de Archi pel in haar sfeer van actie zou willen betrek ken, zij dit doel met relatief kleine strijdkrach ten zou trachten te bereiken. En zoo ja moeten wij dan 300 millioen uitgaven alléén om een groote mogendheid te dwingen eenige schepen en avions méér mee te brengen?! Definitief ef fect toch kan onze bewapening niet hebben. Te gen een aanval immers op grootere schaal zal de ontworpen vloot natuurlijk niet kunnen be stand zijn. De reden van de aantrekkingskracht van Indie naar eventueele belligerenten moet, naar de commissie zegt, gezocht worden in het feit, dat daarin steunpunten en petroleum te vinden zijn. Beide liggen echter in voldoende mate buiten Java, terwijl de vloot in groote hoofdzaak op de verdediging van Java berekend is. Zij zal dus, zelfs in den opzet niet, niet kunnen verhin deren, dat de begeerenswaordige objecten in handen von ev. oorlogvoerende partijen vallen. Uit militair oogpunt is de te bouwen vloot n-V alleen doelloos, doch bovendien gevaarlijk. Men verwacht van haar, dat zij werken zal als een bliksemafleider. Dit is echter onjuist; zij wordt een bliksemaantrekker, omdat zij in het spel der groote mogendheden zal worden tot een pion, die in het schaakplan betrokken wordt. Alleen de aanwezigheid eener niet geheel onbeteekenende strijdmacht reeds, zal reeds een reden zijn om Java in een conflict te betrekken. Staan wij dan op neutraliteitsstondpunt, dan zou het kunnen gebeuren, dat wij door een wil lekeurige neutraliteitsschennis gedwongen wor den om in gewenschte richting partij te kiezen. Het is beter Indië onx'erdedigd te laten. Om deze gevaren te vermijden, is het beter Indië onverdedigd te laten. De mogelijkheid von conflicten is door het troctaat van Washington beperkt, terwijl alle betrokken partijen Neder land de verzekering gaven Indië ongemoeid te zullen laten. Het kan niet op onzen weg lig gen, met plannen als deze het reeds bereikte te ondermijnen door vóót alles wantrouwen te proclameeren. De „macht is rechtspolitiek. ORIGINEELE zeer aan te bevelen jBordeaux, gèwas 1917 en verdere benoodlgdheden Utrechtsohe Straat 46. door de Vloot commissie cyniscK vooropgesteld, moeten wij afschudden, althans niet bevorde ren door te kennen te geven, dat wij hoege naamd geen vertrouwen stellen in de morali teit der volkeren en alleen op eigen „kracht" steunen willen. Dit zal verkeerd werken en ons storm doen oogsten. Wat de economische gevolgen der vlootplan nen betreft, deze kunnen niet anders dan in hooge mate verderfelijk zijn. Op de staatsuitga ven moet zoowel in Indië als in Nederland zeer aanmerkelijk worden bezuinigd. Gaat men den marine-last vermeerderen dan zullen de andere uitgaveposten nog meer moeten wor den besnoeid, dan zonder dit reeds noodig zou zijn. Daarbij zij dan buiten beschouwing gela ten, dat in de lijn der vlootwet-mentaliteit ligt, dat ook de landmacht nieuwe eischen stellen gaat. Ook daar zullen voortdurend „onontbeer lijke minima" opduiken. Moeten deze uitgaven gevonden worden uit inkrimping der andqre begrootingsposten, een andere weg is financieel niet verdedig baar dan zou dit neerkomen op ondermij ning der volksproductlviteit en bedreiging van groote zedelijke belangen. Deze bezuiniging zal echter niet mogelijk zijnèn quantitief èn psychologisch niet. De aangewezen bezuinigingsobjecten zijn juist land en zeemacht. Op alles bezuinigen, behalve op deze twee, is niet door te voeren. Gevraagd naar zijno meening in zake dc positie van den gulden in verbond met de eco nomische draagwijdte der vlootplannen, ver klaarde Prof, van Embden ons, dat het praema- tuur en ongewenscht is deze in het geding te brengen. De internationale positie onzer valuta is goed. Wel zou zij bedreigd kunnen worden door de onderhavige plannen, wanneer bij doorzetting er van de noodzakelijke beruini. achterwege zou moeten blijven en men inflationistische maatregelen ging bewandelen. Mochten daarbij nog protectionistische maat regelen komen, dan zouden wij, ook wat de machtsverhouding tot andere volken btroft, in den vicieuzen cirkel komen en een tijdperk van economische en andere ellende zijn intrede doen. De vakbeweging gaat zich roeren. Het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft de besturen van het N. V. V., het R. K. V. en het C. N. V. uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar de vraag besproken zal worden of, en zoo ja, op welke wijze, de vak beweging gemeenschappelijk tegen het streven •en de regeering zal kunnen ageeren ten aan zien van de totstandkoming van de Vlootwet. In de uitnoodiging wordt gezegd, dat onder wijs, volksgezondheid, sociolo voorzieningen, zelfs redelijke loonen der Overheidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het bekende rapport der Staats commissie in uitzicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Au gustus a.s 6. cn W. van Den Haag moeten zich uitspreken over een woord van waarschuwing aan de Regeering. De raadsleden Mullens en van Bommel heb ben tot B. en W. van 's-Gravenhage de volgen de vragen gericht: T. Vinden B. en W. van 's-Gravenhage in de door de dagbladpers ter kennis von dc burgerij gekomen mededeelingen, over verschil van in zicht ten aanzien van de uitvoering van voor 's Rijks schatkst kostbare plannen, die den Mi nister van Financiën aanleiding moeten zijn om zijn arbeid niet voort te zetten, geen redenen om hetzij afzonderlijk,hetzij in overleg met de be sturen der groote gemeenten van Nederland, tot de Regeering een woord van waarschuwing te richten, op grond von de door de Regeering zelve aan de gemeentebesturen in overweging gegeven bezuiniging? 2. Bijaldien B. en W., gelet op de positie der gemeentebesturen in onze Staatsinrichting, be zwaren moeten maken tegen een dergelijke vraag, die den ondergeteekenden wordt inge geven door den in handel en bedrijf heerschen- den noodtoestand, waardoor het opleggen van verdere aanzienlijke lasten dient te worden ver meden, is het dan, naar hun oordeel niet nood zakelijk, om de Regeering dien toestand der burgerij te verduidelijken, waar blijkens het zeer gewaardeerd oordeel van een gezaghebbende autoriteit als jhr. mr. D. J. de Geer, de draag kracht der Nederlandsche burgerij dreigt te worden overschreden? Vinden B. en W. noch in vraag I noch in vraag 2 aanleiding tot vervulling der wenschen van ondergeteekenden, zijn zij dan bereid, al of niet in overleg met de Regeering, een regeling in het leven te roepen, die den middenstand in dezen benarden tijd zal ten goede komen? 4. Willen B. cn W. te dezer zake, voor de in vraag 3 bedoelde regeling, adxrics inwinnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken? RIJKSSTEUN AAN MIDDENSTANDS- BEDRIJVEN. De nieuwe begrootingspost. Het Zaterdag verschenen St.bl. 363 bevat de Wet van den 17cn Juli 1923, tot wijziging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbcgroo- ting voor het dienstjaar 1923. In de 9e afdeeling van genoemd hoofdstuk woidt na artikel 138 een nieuw artikel 138 a ingelascht, hetwelk voorloopig als memorie- post geldt. Het artikel is omschreven als volgt: „Uitgaven, voortvloeiende uit afloopende garanties, door het Rijk aan de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand en de Nederlandsche Bank verleend ten behoeve van credietwaardige middenstandsbe- drijven, die tengevolge van moeilijkheden, waarin middenstandscredietbanken verkeeren, buiten staat zouden geroken hun {bedrijven voort te zetten." PROF. MR. DR. A. A. H. STRUYCKEN. Men meldt ons uit den Haag: In den ouderdom van 50 jaar is Zaterdagoch- tpnd te dezer stede overleden de vermaarde penner van het internationaal recht prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van don Raad van State. De ter aarde bestelling. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van prof. Struycken is bepaald op Woens dag, op de R.-K. begraafplaats aan de Kerkhof- laan in Den Haag, nadat des ochtends om half tien, in de kerk van de parochie Onze Lieve Vrouwe van Goeden Raad aan het Bezuidenhout een plechtige uitx-aartdienst zal zijn gehouden. Het college van B. cn W. te Haarlem. Het college van B en W. te Haarlem is thans als volgt samengesteld: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsscn, bedrijven, armwezen cn werkloosheids verzekering; mr. M. Slingenberg, financiën cn openbare werken; mr. A. Bruch, onderwijs en lichamelijke opvoeding; M, A Reinolda, com missie van overleg, volkshuisvesting, bouw- en woningtoezicht en tramwezen. STEUN AAN DE HOLLANDSCHE INDUSTRIE. Een voorstel in den Rottcrdam- schen Raad. Burgemeester en wethouders van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor, zijn medewer king te vorleenen in den vorm van een subsidie van 7500 ten bhoeve van een opdracht aan de firma Allan tot de vervaardiging van tien tramwagens voor do Haagsohe Tramweg-Mij., welke anders aan een Duilsche fabriek zouden worden gegund. Een loonsverlaging van 50 De raad der gemeente Maasheeze heeft be sloten, aan Ged. Staten van N.-Brnbont dringend te verzoeken, om de salarissen der gemeente ambtenaren, inzonderheid die van burgemeester en gemeente-ontvanger, voorloopig met ten min ste 50 pet. te verminderen. Aan alle gemeente besturen \ran kleine gementen in N.-Brabant zal vrzocht worden, adhaesic te betuigen. STOPZETTING VAN DE HAR1NG- VISSCHERIJ. Nu reeds beperking van den aanvoer. In de Vrijdag te 'sGrovenhage gehouden druk bezochte vergadering van reeders van haringschepen werd met slechts één stem tegen de wenschelijkheid uitgesproken, het hnring- visscherijbedrijf in verband met den huldigen toestand ontijdig stop te zetten. Omtrent het tijdstip, waarop die stopzetting zou plaats hebben, bleken de stemmen verdeeld. De vergadering was het er eenstemmig over eens, dat reeds thans de aanvoeren beperkt dienden te worden. BROEKHUIJS DE EDELMOEDIGE. Laat zich öf failliet verklaren, of wordt exploitant van een rcclumebureau Naar wij vernemen, heeft de heer W. H. Broekhuijs zich in een circulaire tot de vroe gere leden von de Dag-redactie gewend, waarin hij hun een nieuw voorstel doet, hetwelk acht dagen jvordt gehandhaafd. Het moet collectief worden aangenomen en zij, die een anderen werkkring hebben gevonden, moeten schriftelijk verklaren, dat zij het contract als niet-getee- kend beschouwen Aan het slot van de circulaire verklaart de heer Broekhuijs „Indien het voorstel xvordt aangenomen, krijg ik finale kwijtingbij verwerping laat ik mij verklaren in staat van faillissement en krijgt geen Uwer een cent". Het voorstel luidt als volgt „Indien de 60.000, staande bij de Amster damsche Bonk pondsponds-gewijze 31 Juli of I Augustus worden verdeeld, onder de ex-re- dactie-leden, voor zoover deze nog geen nieu wen werkkring hebben gevonden, staan de Broekhuijs-Vennootschappen af de haar toebe- hoorende panden. Op de twee pandèn te Rot terdam en op de twee panden te Hilversum rust een hypothecaire geldleening, groot 110.000, welke stukken het eigendom zijn van de hecren Kraak, Klebert cn P. van Staal. Deze heeren zijn echter bereid bij aanneming van het voorstel afstand te doen van deze stuk ken, waardoor alle panden vrij van hypotheek worden. Ik ben dan alleen verplicht een schuld bekentenis te hunnen behoeve te teekenen en in 20 jaren af te lossen, wat zij nu wenschen prijs te geven. Alleen moet van de opbrengst van deze panden worden bctaold een behangers-, een schilders-, een stoffeerders-, een loodgieters-, een electri- ciensrekening, benevens een tuinmansrekening en een tweede schildcrsrekening, mits deze aan zienlijk worden verlaagd. Naar schatting be dragen deze rekeningen, die staan ten name van twee der N. V. 18.000. De N. V. Oostergorage geeft bij aanneming van het voorstel af de wagens Buicks, zoowel als de Rolls Royce. Verder de geheele kan toor-inventaris, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, de geheele stoffeering der panden. Dc panden te Rotterdam Kebben gekost 100.000, de Hilversumsche panden ƒ117.000, het pand te Heerlen 35.000. Mevrouw Broekhuijs doet afstand van haar panden in de Sophialaan I en 3, die gekost hebben 150.000, waarop echter een hy potheek rust van 100.000, ten behoeve van den vroegcren eigenaar zij doet, hoewel op huwelijksvoorwaarden gehuwd en thans bezig te scheiden, indien hot voorstel wordt aangeno men, afstand van haar meubelen uitgezon derd een zit-, en slaapkamer en een keukenin richting van haar juweelen, kortom von alles. De uitstaande vorderingen der N. V.'s dekken de uitstaande obligatiën, zoodat met dat vooistel meer dun het mogelijke wordt ge daan. En ik Ik word na aanneming van dit voorstel ex* ploitant van oen reclamebureau". DE MOORDAANSLAG TE VALKENSWAARD De bekloagdcn in hoogor beroep. De „Bossche Crt." verneemt, dat de zaak- Kerssemnkers waarschijnlijk einde September in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Hertogcnbosch zal dienen. HET DRAMA IN DE EENDENKOOI. Voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. De ccndcnkooiker J. K. te St. Nicolaasga was met de Paaschdagen afwezig. In de kooi had hij een geladen geweer neergelegd en een draad aan den trekker bevestigd. Liep iemand tegen den draad, dan kon hij door het schot getroffen worden. En dit gebeurde. Men zal zich de historie herinnoren: M. Hielkema ging in de kooi, werd door het schot in de beenen getroffen en overleed aan verbloeding. Dezer dagen stond de kooiker terecht we* gens hot veroorzaken van den dood door schuld. De beklaagde deelde mode, dat hij het geweer neergelegd had om ongewenschte be zoekers uit zijn eendenkooi te houden, Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis straf met 3 jaar proeftijd. ANNIE PASCAL. „Zuster v. d. Meer" maakt ooi? in Blaricum slachtoffer*. De bekende pseudo-verpleegster Annie Pas cal, alias „Zuster van der Meer" heeft ook to Blaricum slachtoffers gemaakt. Zij heeft kan3 gezien een flinke villa te huren voor een in te richten pension en liet daarin de noodige her stellingen aanbrengen. Zij wist zich op doze wijze 14 dagen gTatis logies to verschaffen en vertrok daarna met de Noorderzon. DOODEUJK ONGEVAL'. Een 8-jarig meisje het slachtoffer van eigen schuld. Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is de 8-Jnrige Jannie R. te 'sGravenhage door een auto over reden, die bestuurd werd door J. J. R. uit do Twentstroat. Het kind kwam plotseling uit een portiek en xverd toen door de passeerende auto gegrepen. De dood trad onmiddellijk in. Den chauffeur treft geen schuld. FELLE BRAND. Een meubelmakerij en timmer manswerkplaats uitgebrand, Uit Den Haag wordt ons gemeld Een hevige brand heeft Zaterdagnacht ge woed in de meubelfabriek van den heer D« Vries en aangrenzende timmermanswerkplaats van den heer Jaarsveld, gelegen achter in een slop, uitmondende in de Zeestraat. Door bewoners van dit slop werd omstreeks half drie door het geknotter van de vlammen de brand ontdekt. Toen de brandweer'op het terrein verscheen, stond don ook de meubel fabriek reeds in lichte laaie. Met 5 stralen van stoomspuit en motorspuit greep dc brandweer het vuur aan. Zij kon evenwel niet meer ver hinderen, dnt zoowel de meubelmakerij als da timmermanswerkplaats geheel uitbranden. Al leen brokstukken van muren zijn overeind ge bleven. De bewoners van het nauwe straatje bij het terTein van den brand hebben eenige angstiga uren medegemaakt. Zij hadden dan ook zoo goed als allen hunne huisjes verlaten, maar toen de brandweor spoedig de hoog-op laaiende vlammen had bedwongen, keerde de rust weer. Op het terrein van den brand waren o.m« de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie, als commandant van de brandweer. Dc oorzaak van het ontstaan x'an den brand is nog onbekend. Alleen weet men dat d© bo venverdieping van de meubelmakerij het eerst in brand stond. Omtrent den brand in de meubelfabriek van den heer De Vries, in de Zeestraat te Den Haag, kan nog het volgende worden gemeld: De fabriek, die aan het einde van een zij straatje van de Zeestraat stond cn onmiddel lijk grenst aon den zijkant van de zweminrich ting aan de Mauritskade, is eigendom van den heer Van Jaarsveld, die de eerste verdieping had verhuurd aan den heer De Vries. Boven die verdieping was de touxvzolder van den heer v. Jaarsx-eld; de eerste en de benedenverdie ping waren werkplaatsen, 's Nachts was er niemand in het gebouw aanwezig. Vannacht te ongeveer half drie werd een van de be woners der huizen in het zijstraatje gewekt door zijn hond, die vermoedelijk door het ge knetter der vlommen of wellicht het instorten van het dak onrustig was geworden. De politiepost op de Hooge Wol werd on middellijk gewaarschuwd, spoedig doama was de brandxx'ecr aanwezig. Toen echter stond het geheele gebouw in lichte laaie. Het vuur had door het springen der ruiten en de instorting van het dak vrijen toevoer van lucht gekre gen en het materiaal in de werkplaatsen xvas uitstekend voedsel voor de vlammen. Aan drie zijden sloegen deze dan ook uit. Onder leiding van den onder-commandant, den heer Spoelstrn, is de brand onmiddellijk met vijf stralen bestreden. Het gevaar voor overslaan x'an den brand was, dank zij het krachtig optreden van de brandweer, spoedig geweken. Toen men eenmaal zoover was, werd men spoedig de vlammen in het brandende perceel meester, maar doordat de bestrijding eerst zoo Iaat kon beginnen, bleef er von het gebouw weinig meer over. De muren staan nog overeind. Van den zolder en 't dak is niets anders te zien dan eenige verkoolde bal ken; ook op de eerste verdieping, waar ver moedelijk de brand is ontstaan, bleef niets ge spaard. Beneden Reeft men veel waterschade,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2