SAFE-HING «■■nmi'TSrzr: PRDS OER ADVERTENTIÊM „DE EEMLANDER" EERSTE BLAD. BUITENLAND. Hl MIBDENSIAHDS CREDIET6ANK «oor AMERSFOORT en OMSTREKEN L'HIRONDELLE" REISMANTELS In Kaioenpopeline 12.50 9.50 22e .Jaargang No 30 per oost 1 3.—. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.176. alronderlijke nummers 1 0.05. AMERSFOORTSCi Zaterdag 4 Augustus I923 BUREAU* DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. aRNHEMSCHE POORTWAL 2 A. POSTREKENING N°. 47910. TEL INT 613. van 1 —4 rege's L05 Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer '.25, dtenstaanbie» dingen en Lietdadigheids-adve tentien voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeclige bepalingen voor het adverteeren. Eene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. j Ons mooie Amersfoort. De boomen in ons plantsoen. II. I Bij 't oruggetje van de Nachtegalen- Btceg weer een treurboom, nu een Esch, een Treuresch dus, Fraxinus Pendula. I. Langs den waterkant ziet ge nu de groote bladeren van 't Groot Hoefblad èii daarbij een heel hoogen boom met fijne bladveertjes. Dat is een Christusdoorn BGleditschia triacanthos) uit Noord-Ame- rika. 't Is een afgeleefd exemplaar en van de dorens, waarmee stam en takken bij gezonde exemplaren bezet zijn, is niets ijieer te merken. We hadden hem dan ook niet als zoodanig erkend, maar verzeke ren het op gezag van den opzichter Jan sen. We vreezen, dat deze merkwaardige boom in ons plantsoen wel gauw als offer van den bijl zal vallen. Dicht bij Monnikendam op het gras, 'dicht bij de kerk een kerngezonde, breed- getakte gewone beuk, die liet bekijken overwaard is. En nu vlak achter den toren twee mooie boomen. Het een is een Esch- cjoorn, dat zien we dadelijk. Dien moet ge bekijken als hij in het voorjaar zijn blade ren gaat ontplooien. Het best doet ge dat van den overkant der beek. Ge zult dan Bpgetogen staan over de rosetint, welke de ontluikende bloesems dan hebben. Het is (een Acer Leopoldii. Vlak daarbij staat een hooge boom, een 'sierlijke Esch. Bij de muziektent hangen v 'Over het water eenige boomen, waarvan de laatstfe alweer een merkwaardigheid is. Ge zoudt aan de ovale, niet ingesneden blade ren niet zeggen, dat ge hier met een Mei doorn te doen hebt. En toch is het zoo: het is een Hanespoor-doorn, Crataegus Crus galli, alweer een Noord-Amerikaan. We zijn nu in de buurt van de meisjes- Bfcchool gekomen. Daar is weer heel wat moois te zien. P Let maar eens even op die 4 boomen, welke op het grasveld staan daar omhoog. Ze zijn nog maar amper in 't blad en doen zoo oppervlakkig aan Esschen denken. Het zijn echter heel andere, heelemaal geen in- landsche. Die soort komt uit China, waar hij in de tempelbosschen veel worct aangeplant en ook als voedsel voor een grooten zijdenvlinder, die daar gekweekt wordt. Hemelboom is zijn naam. Ailanthus giandulosa. In Juli verschijnen de bloemen in groote trossen. v Iets lager, aan den waterkant zal u ze ker een nog vrij jongen boom opvallen met nogal zonderlinge bladeren, 't Is of van elk blad de top is afgesneden. Dat is een .Tulpenboom. Misschien meent ge bij 't noemen van dien naam, dat ge dien wel kent, immers vroeg in het voorjaar, als ze nog bladerloos zijn, prijken ze hier en 'aar in tuinen met groote tulpachtige bloe- en. Zeker, dat is óók een Tulpenboom, en Magnolia, ook al afkomstig uit China. Maar wat we hier zien staan is wat an- lers. Het is er wel familie van, maar het eslacht heet Liriodendron en de soort L. itulipiferum. In Juli, soms al eerder, ko- ïen er bloemen aan, die werkelijk veel van Ipen hebben, maar meestal is de boom an al aardig hoog. In den Achterhoek van elderland, o.a. bij Ruurlo en Doetinchem agen wij ze wel meer dan 25 M. hoog. n zijn vaderland, de Zuidelijke Allegha- ies kan hij wel 65 M. hoog worden. Gaan we nu de meisjesschool langs, dan ien we aan den kant naar de Arnhemsche straat toe, juist voorbij de school een breedgetakten alleenstaanden boom, die nogal opvalt door zijn bloeiwijze, welke uit lange hangende katjes bestaat. Het is een Vleugelnoot, Pterocarya frasinifolia, uit den Kaukasus en Armenie afkomstig, waarvan de erwtgroote vruchten, halfcir kelvormige, vleugelachtige aanhangsels vertoonen. Ge kunt hem in parken nogal eens aantreffen. Dit mooie stuk van ons plantsoen worclt waardig besloten door de Gele Kornoelje, Cornus A\as, tegenover de Openbare Lees zaal, die vooral in het vroege voorjaar, als er nog zoo weinig bloemen zijn, door zijn gele bloesems opvalt. We bekijken nog even de mooie Kas- itanjes met de gele bladeren aan sommige (takken en den treurwilg onder de Acacia's bij de brug en wandelen langs de kei en 5de Oude H. B. S. het andere gedeelte van 't Plantsoen in. Dit is niet het mooiste, noch door de boomsoorten, noch door de groepeering. Maar we willen er toch nog even doorgaan. Bij de Oude H. B. S. zijn we in de ge legenheid gewone dingen, erg ibekende boomen dus, te repeteeren of... aan be ginners aan te wijzen. Voor zulke men- schen is het hier misschien goed met de rondwandeling te beginnen. Het zijn hier alle flinke boomen :eik, beuk, linde, kas tanje en eschdoorn streven om strijd excel- cior! Daar staat, even hooger op 't gras, weer een plataan en wat lager, bij 't water van de beek 3 hooge Italiaansche popu lieren, de slanke espen met rechtopgaande takken Populus pyramidalis. Ook een paar jonge Catalpa's staan er. Tegenover de broodfabriek hangen over 't water weer allerlei soorten, Els, Popu lier, Berk, weer een Els en een Esch. Ook kunt ge hier drie mooie vrijstaande Iepen bewonderen. Nu den hoogen wal op. Langzamerhand wdrdt het nieuws schaars; natuurlijk: we hebben al van alles gehad. We kijken evengoed toch maar uit, herhalen allerlei namen, zien nog weer geënte iepen en toch weer wat nieuws. Bij den lan taarn staan Eschdoorns, die we nog niet kenden. Het zijn Suiker Ahorns, Acer saccharium uit Noord Amerika afkomstig. Op een ervan het roode bord met „verbo den voor rijtuigen". Op den Berg is de Emmalaan er mee beplant. Nu nog 4 Italiaansche peppels en 3 pla tanen, die 't bekijken waard zijn, het hoo ge relict van ons vestingstelsel geeft wei nig of geen natuurhistorische geneugten en... we zijn weer bij de Kampstraat aan gekomen. We hebben heel wat gezien en ook.wel wat geleerd, hopen we. Dat veel menschen met een oud Amersfoortsch dag blad (het nummer van vandaag) als gids, een kijkje zullen nemen, bijv. zoo op een Zondagnamiddagje of een in de weeks- avondje. Neem eens een paar kinderen mee. Die weten nog veel te weinig van ons plant soen en wat niet weet, wat niet eert en onbekend maakt onbemind. Onze plant soenen eeren ze veel te weinig, deren ze te veel: uit onkunde. Toe, Amersfoortsche onderwijzers, hier ligt een terrein braak voor schoolwandelingetjes en... opvoed kunde. [4 - TELfFOOH 304 DU1TSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Beantwoording- der Fransche en Belgische nota. Reuter verneemt, dat, hoewel nog niets be paalds besloten is, de volgende stap in de scha- devergoedingscrises zal zijn het zenden van een Britsch antwoord op de Fransche en de Belgi sche nota. Er is niets vastgesteld nopens een afzonderlijk antwoord aan Duitschland, en in bevoegde kringen hoopt men nog steeds, dat een gemeenschappelijk antwoord kon worden gezonden. In elk geval zal ar bijna zeker een verdere gcdachtenwisseling plaats vinden. Het Italiaansche antwoord ap- precieert de Britschc politiek. Draadloos uit Londen d.d. 3 Aug.: De Itali aansche nota is gisteravond op het departement van buitenlandschc zaken ontvangen. Naar ver luidt, brengt zij hulde aan den belangeloosheid van de Britsche actie en verklaart zij, dat Italië accoord gaat met de Britsche politiek de nota betuigt verder algemeene instemming van Italië met de Britsche politiek en de voorstellen tot een nieuw onderzoek van het tegenwoordige be- taalvermogen van Duitschland. Italië wenscht evenals Brittannië, dat Duitschland het maxi mum-bedrag zal betalen, dat mogelijk is. Het sluit zich aan bij den Britschen wensch inzake een algemeene en definitieve financieele regeling als middel tot pacificatie en reconstructie van Europa, en houdt zich bezig met de kwestie van de annuleering der integeollieede schulden als onafscheidelijk deel eencr degelijke regeling. Het Fransche en Belgische antwoord gepubliceerd. Par Ij s, 3 Aug. (Haves). Als gevolg der de batten, gisteren in het Hooger- en Lagerhuis gevoerd, publiceert de Fransche regeering den tekst van het Fransche antwoord aan de Britsche regeering. Brussel, 3 Aug. (B. T. A.). De Belgische regeering publiceert de met-Engeland gewisselde stukken ten aanzien van het antwoord op de Duitsche nota. De inhoud van het Fransche antwoord. Par ij s,3 Aug. (Havas). Hier volgen nadere bijzonderheden over het antwoord der Fransche aan de Britschc regeering de Roerbezetting niet de gewenschte. uit werking heeft gehad Wij deelen dit pes simisme niet. Wij zijn niet het Roergebied binnengegaan om er een olgehcele onmiddel lijke betaling der schadevergoeding te halen. Wij wisten heel goed, dat de exploitatie van de Roer door de geallieerden alleen niet al de noodige bedragen zou verschaffen, zelfs indien het Duitsche rijk, overeenkomstig het verdrag, ons de steenkool had laten nemen en de be lastingen innen, die wij besloten hadden er to heffen. Wat wij wilden, was bij Duitschland door dwang den wil te doen ontstaan om te betalen en te verkrijgen wat wij sedert vier jaar niet hadden verkregen de erkenning door Duitsch land van zijn verplichtingen, niet van algemeen en theoretisch standpunt, maar van practisch standput. Alle inlichtingen, die wij bezitten wijzen trouwens er op, dat, als Duitschland niet zoo dwaas' was geweest te rekenen op ver deeldheid onder de geallieerden, het snel zou hebben toegegeven. Het zijn de Duitschers, die in overeenstemming met de bevelen van het „Reich" beletten, dat de Roerproductcn worden uitgevoerd door te weigeren vergunningen aan te vragen en aldus den handel belemmeren. Wij zijn er vast van overtuigd, dat, indien de Brit sche regeering eenvoudig aan het „Reich" deed weten, dat zij een politiek afkeurt, die Duitsch land ruïneert en dreigt Europa te ruïneeren, alles onmiddellijk in orde -ou komen. De op lossing van het economische probleem ligt al leen in handen van Duitschland zelf. Het lijde lijk verzet is wel de voornaamste hinderpaal voor het herstel van den normalen toestand. Dit verzet, in strijd met het verdrag, in strijd met het algemeene welzijn, moet eindigen. In dien de geallieerden het eens waren zou het metterdaad ophouden zonder eenige voorwaar de of compensatie, omdot de bevolking er ge heel vreemd aan is en er zelfs tegen is gekant. Maar in den gedachtengong der Fransche re geering moet dit ophouden van het verzet voor afgaan en mag het niet vergezeld gaan van gelijktijdige voordeelen, gelijk de Fransche en de Belgische regeering reeds in het openbaar hebben verklaard. Het tegendeel willen zoü zijn de beide regeeringen desavoueeren en aan de Duitsche regeering toonen, dot zij er iets mee kon winnen door zich te verzetten tegen den wil der geallieerden. Ten aanzien van de vaststelling der betalings- cnpaciteit van Duitschland is er geen enkele Auloirc gezonden, waarvan een afschrift op O Juli aan Curzon werd ter hand gesteld: Alvorens te antwoorden op de verschillende Britsche vragen, meent de Fransche regeering, teneinde elke mogelijkheid van misverstand uit den weg te ruimen, haar standpunt scherp omlijnd te moeten uiteenzetten. Frankrijk heeft het Roergebied bezet, nadat de commissie van herstel met een meerderheid van drie stem men het een- en andermaal in gebreke blijven van Duitschland had geconstateerd. Het is der halve overtuigd eenvoudig gebruik te hebben gemaakt van het recht, door het verdrag van Versailles toegekend. De Engelsche regeering heeft zich zelf bij andere gelegenheden aange sloten bij plannen tot bezetting van grondge bied en wel toen Dusseldorp cn drie andere steden werden bezet en toen de geallieerden tot Duitschland de bedreiging richtten het Roergebied zelf te bezetten. De bezetting van het Roergebied door België en Frankrijk alleen verandert in de oogen der Fransche regcering niets aan het karakter van dien maatregel, ge nomen ter uitvoering van 17 en 18 van an nex II. De Fransche regeering vraagt niet aan de Engelsche regeering zich bij haar eigen meening aan te sluiten, maar herinnert er aan, dat noch in December noch in Januari j.l. de Engelsche regeering er juridische bezwaren te gen inbracht. Zij meent, dat thans die kwestie niet meer van dien kant behoeft te worden be sproken. Het Roergebied is bezet en België en Frankrijk verklaarden in het openbaar, dat zij het slechts zouden ontruimen, naarmate van en in verhouding tot de betalingen door Duitschland. Het komt de Fransche regeering dus voor, dat alleen de feitelijke kwestie nog maar behoeft te worden onderzocht. Het „Reich" antwoordde op de Fronsch-Belgische bezetting door het dicteeren en orgnniseeren van het vei zet der ambtenaren en beambten der spoorwegen en van de groote industrieelen van het Roergebied. De Fransche en de Bel gische regeeiing zijn vast besloten geen enkel Duitsch voorstel te onderzoeken, alvorens het verzet wordt gestaakt. Zij zijn trouwens in staat dit verzet te doen eindigen door de reeds getroffen sancties en die, welke voor de toe- in elk geval zullen, wanneer Duitschland zal hebben toegegeven, de Fransch-Duitsche be trekkingen in de Roer kunnen zijn, zooals zij dit waren op den linker-Rijnoever en dienten gevolge zou het militaire karakter der bezetting hoe langer hoe minder op den voorgrond tre den het aantal troepen zal dan geleidelijk wor den verminderd tot het voor de handhaving der veiligheid noodzakelijke minimum. (5). Het is volkomen juist, dat de bezetting van het Roergebied slechts het middel is om te komen tot betaling der schadevergoedingen. Na er aan te hebben herinnerd- dat de regee ring der republiek geenszins volgens de grond wet het verdrag van Versailles zou mogen wijzi gen, wordt in de instructies in herinnering ge bracht, dat het verdrag de wijze bepaalt der naming van de Duitsche schuld, die de C. v. H. schatte op T32 milliocn gouden marken en waarvan het verdrag slechts de vermindering toestaat met toestemming van alle geallieer den. Frankrijk, dat zich aon het verdrag houdt, oordeelt, dat het aan diegenen der geallieerden staat, te meenen, dat nieuwe regelingen noodig zijn, om deze te preciseeren en tevens aan te geven, hoe zij meenen deze in overeenstemming te kunnen brengen met de beslissingen der par lementen, die het verdrag von Versailles goed keurden. Wij herhalen, dat men het bedrag van de Duitsche schuld, dat werd vastgesteld, niet moet venvarren met de bedragen, dit het in staat zal blijken de volgende jaren te betalen, die door de C. v. H. moeten worden berekend overeenkomstig Duitschlnnds tegenwoordigen economischen toestand. Op dit standpunt stelde zich de Fransche re geering, toen zij een onderzoek instelde naar de tegenwoordige Duitsche hulpbronnen en met name erop wees, dat de geallieerden, zelfs in geval vaneen moratorium de opbrengst kon den innen van zekere panden in de bezette gebieden, zooals de spoorwegen en de mijnen. Ten slotte wordt er opnieuw aan herinnerd, dot dc Fransche regeering het totaal der obliga- tis C, gelijkstaande met de intergeallieerde schulden, slechts van Duitschland zal vorderen, komst zijn beraamd. Zij z'ijn overtuigd dat, in" de, «"lüeerien tegenover Frankrijk dien Engeland zich bij hen aansloot om aon- de hunner e.gen vorderingen eischen. zeggingen noor Berlijn te zenden, het verzet Het Duitsche stondpunt inzake veel sneller zou ophouden, omdat het Reich het lijdelijk verzet. 5J In duurs Zijde. In b'eberdint. In Cmrcoat. Popeline. (Wol) Gabardine. 18.50 15.50 42.50 32.50 18.50 12.50 meent to kunnen steunen op de tegenspraak in B e r 1 ij n, 3 Aug. (W. B.) Omtrent de op- e^0,ldingder^eallieerden. Maar de Fransche vattin? van leende persoonlijkheden in het regeering twijfelt geenszins aan het resultaat, dat de Fransch-Belgische pogingen, zelfs in dien deze op zichzelf bleven staan, zouden heb- bezette gebied betreffende het opgeven van het lijdelijk verzet, vernemen wij, dat er zon der nauwkeurige documenten onmogelijk vast en. s zij us met nge an in bespreking j kan worden, of er voldoende waarbor- ♦In DQ °*J'V Qn^Sl fr rueu^ve Duitsche voo-- j ^en voor e€n terugkeer tot normale verhou- s en, is <1 geenszins om at zij vreest he. j dingen gegeven worden. Volgens de eenslui- verzet niet te kunnen doen ophouden, maar d(,ndc opvalting von de Roerbevolking omdat zrj steeds in contact met Engeland 1 Ioud(.n doarvo°r noodzakelijk lijn: he, wanscht ie Wijven en omdat z,j steeds gaarne rekk(:n van de bezettingstroepen, het aan Duitschland gemeenschappelijke antwoor- afschaf[en van het Fransch-Belgische spoor- A6U\J?0ri £even' 1 zoozeer zij geneigd is wegbeheer, invrijheidstelling der gevangenen, de besprekingen met Engeland nopens de scha- ,er" kear van d'e verbann*n menschen, wani devergoedingen te hervatten, zoo zeer wenscht reden om de bevoegdheden dienaangaande, bij het verdrag aan de Commissie van Herstel ge geven, nan deze te ontnemen. Wat betreft het opnieuw vaststellen von een globaal cijfer voor het bedrag der schuld, bij dit denkbeeld zou de Fransche regeering zich niet kunnen aansluiten. «Artikel 234 van het verdrag zegt, dat er geen enkele kwijtschelding der schuld kan plaats hebben, tenzij met alge meene stemmen. Frankrijk zal nooit zijn toe stemming geven voor een dergelijke kwijt schelding behalve, gelijk de Fransche regee ring reeds gezegd heeft, naarmate haar eigen oorlogsschulden haar zelf werden kwijtgeschol den. Wij zijn von meening, dat het thans, eeni voor al, beoordeelen van de betalingscapaciteit van Duitschland een daad van de grootste on voorzichtigheid zou zijn. Wij kunnen over tien jaar ontwaken met een Duitschland, zoo voor spoedig en zoo machtig, dat wij er bitter be rouw over zouden hebben Groot-Britanniö ongetwijfeld evenzeer als wij dat wij die betalingscapaciteit van Duitschland hadden vastgesteld op het oogenblik, waarop het zelf die vaststelling vroeg, omdat het voelde dat zijn capaciteit op dat oogenblik op het laagste punt was. Er moge aan herinnerd worden, dat tijdens de vredesconferentie de Amerikaansche deskun dige de betalingscapaciteit van Duitschland raamde op T20 milliard gouden marken. Enge- lond stelde toen een veel hooger cijfer vost Men moet aan de Commissie von Herstel al de elasticiteit laten, die het verdrag biedt. Wij kunnen 1871 niet vergeten. Niemand ter wereld dacht er toen aan te weten te komen of Frankrijk het verdrag van Frankfort rechtvaardig cn te verwezenlijken achtte. Niemand belette toentertijd Duitschland een aanzienlijk deel van het Fransche grond gebied te bezetten tot oon de olgehcele betaling der schadeloosstelling van vijf milliard, ge- eischt door een overwinnend land, dat niet over weldigd was, geenerlei oorlogsschade had gele den en de overwonnenen van twee provincies beroofde. Wij zouden .nadere inlichtingen wenschen omtrent hetgeen Engeland verstaat onder on partijdige deskundigen, waarvan noch het aan tal noch de nationaliteit, noch de wijze van in de Britschc regeenng verkiezing, noch ook de aard van het advies, De Fransche regeenng waardeert hoogelijk j^kben ujt brengen, wordt oangege- I nm V i~i m f ft fnf nvpr- den levendigen wensch om te komen tot over eenstemming, die de Britsche regeering bezielt, overtuigd als deze is van de urgentie eener oplossing der kwestie. De Fransche regeering heeft eveneens den vurigen wensch een oplos- sinc te vinden in overeenstemming met Groot- Britannië. Zij heeft naar haar beste weten de Britsche regeering beantwoord en is bereid zoo noodig nieuwe antwoorden te zenden. Na \tier jaren wachtens, na pogingen van allerlei aard, ultimatums, achtereenvolgende moratoria zon der uitwerking enz., kwamen de Fransche en de Belgische regcering tot de conclusie, dat alleen de procedure, waartoe Duitschland in 1871 zijn toevlucht nam voortaan moet worden toegepast: „Wij zullen het pand, dat wij vasthouden, slechts geleidelijk prijsgeven, naarmate wij betaald wor den". De Britsche regeering is van oordeel, dat ven. Wij zullen zeer gaarne zien, dat de Ame rikaansche gedelegeerde zich meer mengt in de besprekingen der Commissie van Herstel. Wij hebben aangegeven, hoe wij de kwestie von de ontruiming van het Roergebied bezien; er kan geen sprake zijn van ontruiming tegen eenvoudige waarborgen, maar alleen naar mate der betalingen. Het is niet mogelijk om van te voren de modaliteit, de bijzonderheden en de schikkingen vast te stellen, die zullen wor den getroffen als het geval zich voordoet cn die zullen afhangen van de hooding van het Reich en der bevolking. De instructies aan de Saint Aulaire. Par ij s, 3 Aug. (Havas.) Hier volgt een uittreksel der instructies, op 14 Juni aan den Franschen ambassadeur te Londen, de Saint- zij dat de intergeallieerde gedachtenwisselingcn tot nader order vertrouwelijk blijven en niet aan Duitschland bekend kunnen worden. De Fransche regeering is dus bereid de bespre kingen langs diplomatieken weg voort te zet ten, waarbij zij een beroep doet op de discretie der Britsche regeering en haar de hare be- terugkeer het intrekken van zekere verordeningen van de regeering zou niet het ophouden van het lijde lijk verzet ten gevolge hebben, omdat dit slechts met instemming van de geheele bevol king kan eindigen. Zonder zekero waarborgen voor het herstel van den v/erkelijken vredes toestand zou het herroepen van de vi rordenin- gen veeleer een gevaarlijke onrust in de bevol- n i i gen veeieer een gevaarnjKe onrust m ae oevoi- rnl Z' S? ""1 T ting teweeg brengen, die bereid het verzet conferentie tusschen de regeenngen, nadat de definitieve voorbereiding van een terrein van I overeenstemming verzekerd zou schijnen. De Fransche regeering laat dan de verschil lende Britsche vragen de revue passeeren. (I.) Bij den eisch tot het ophouden van het lijdelijk verzet denkt de Fransche regeering er natuurlijk niet aan dc Duitsche regeering ver antwoordelijk te stellen voor individueele of col lectieve feiten, die zich zonder haar instemming hebben voorgedaan. Maar als het Reich zijn ambtenaren onder bedreiging met strafmaatre gelen gelast allen dienst voor de geallieerden tc weigeren, als het het spoorwegpersoneel ver biedt zijn werkzaamheden te verrichten en aan de arbeiders aanzienlijke bedragen zendt om hen te beletten te werken en sabotage aanmoedigt door aon de' familie van den op grond van het gemeene recht veroordeelden Schlagetter een telegram van goedkeuring en medeplichtigheid te zenden, dan zijn dot positieve daden, waarin de rechtstreeksche verantwoordelijkheid van het Reich ligt opgesloten, dot den elementoiren plicht heeft ze te doen eindigen. (2). Wij beschouwen de actieve medewerking der Duitsche bevolking als het te bereiken doel, maar natuurlijk op billijke voorwaarden, die in staat stellen de ponden te realiseeren zonder plagerijen of geweld. (3). Het ophouden van het verzet zou het intrekken kunnen rechtvaardigen van sommige maatregelen en met name den terugkeer \an een groot deel van het Fransche spoorwegper soneel, maar zonder onderhandelingen met Duitschland en zonder amnestie voor de schul digen aan moord en sabotage en zonder het weer in hun ambt herstellen van hoofdambte naren, die opstand en staking hebben uitgelokt. (4.) Wij zouden ons er over verheugen het met Engeland eens te kunnen zijn over het lij delijk verzet, maar wij zouden het zeer gevaar lijk vinden als Engeland aan Duitschland voor kwam als bemiddelaar o? als vriendschappelijke steun, waarop Frankrijk aanspraak maakt. Duitschland zou er onmiddellijk de conclu sie uit trekken, dat het het laatste woord heeft ten aanzien der Roer-operatie, hetgeen in we zen onjuist is. Duitschland zou er van gebruik maken om zijn eischen nog te vermeerderen. Wij gclooven, dat het volmaakt nutteloos, ja zelfs gevaarlijk is, geleidelijk te werk te gaan om Duitschland er toe te brengen te zwichten. Als het onder dergelijke omstan digheden toegaf, zou men over zes maanden v-n voren of aan moeten beginnen, gelijk dit sedert drie jaren voortdurend het geval is ge weest. Alleen een bevestiging van een onver zettelijke wil kan Duitschland doen toegeven. Als een dergelijke wil bij alle geallieerden voor zit, zal Duitschland onmiddellijk zwichten. Als die wil slechts bestaat bij een of twee gcolli- 1 eerder., zal Duitschland evenzeer toegeven, maar minder snel tegen de Fransche plannen ook onder het bren gen van nieuwe offers voort te zetten, Curzon over Frankrijk's veiligheid. Londen, 3 Aug. (N. T. A. Draadloos). De kwestie vaij de waarborgen van Frankrijk's veiligheid is gisteren bij het debat in het Hoo- gerhuis aangeroerd en lokte een belangwek kende passage uit in het antwoord van lord Curzon. De minister van buitenlandsche zaken legde er den nadruk op, dat de Engelsche re geering er niet tegen opziet en niet ongeneigd is deze aangelegenheid met Frankrijk te be handelen. Juist het tegendeel is het geval en in elk stadium van de onderhandelingen heb ik rnij, zei hij, niet alleen persoonlijk in mijn ge sprekken met den Franschen gezant, maar heeft ook de Engelsche regeering in haar verklarin gen, die zullen worden gepubliceerd, zich bereid verklaard in dit of in eenig toekomstig stadium naar Frankrijk's believen de aangelegenheid van Frankrijk's veiligheid te behandelen. Dat daarmee nog niet is begonnen is niet aan ons te wijten, maar aan de uitdrukkelijke opvatting van de Fransche regeering, dat deze zaak niets uitstaande heeft met de aanhangige kwestie en da1 zij ze thans niet ter hand wenscht te nemen. Inbeslagnemingen. Gelsenk irchen, 3 Aug. (W.-B.). Heden middag tegen twaalf uur werd een geldtransport der GelsenkiTcher Guszstahlwerke ten bedrage van écn milliard mark door de Franschen aan gehouden. Het geld werd in beslag genomen- De ambtenaren, die het transport begeleidden, werden gearresteerd, maar na enkele uren weer op vrije voeten gesteld- FRANKRIJK. Een stoomjacht in brand gevlogen. N i z z a, 3 Aug. (B. T. A.) Het stoomjacht „Fantasia II" is plotseling in de buurt van Fort Maurice in brand gerookt. De eigenaar, zijn vrouw en vier matrozen werden door een der reddingsbooten behouden van het jacht ge haald. De machinist heeft ernstige brandwon den opgoloopen. SPANJE. KETEL GESPRONGEN. Twee dooden, vier gewonden. Aan boord van een lichter te Bilbao is een ketel gesprongen, waardoor 2 personen gedood zijn en 4 gewond. Massa-vergiftiging door het gebruik van ijs. Madrid, 3 Aug. (B. T. A.) Hier zijn twee honderd personen vergiftigd door het gebruik van ijs in zekere café's in de buurt van Madrid. Vijf en zeventig pevailen doen zich eenigszins i ernstig voor.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1