AMERSFOORTSGH DAGBLAD JUBILEUM ORANJE LIKT (!»n ABONNEMENTSPRIJS rj 7??" DE EEMLANDER" BUITENLAND. L' HIRONDELLE" FEUILLETON. In Eeuwigheidslicbt 22e Jaargang No 31 toort f 2.10; idem iranco j per post f 3.—, per week (met gratis verzekering icgm ongelukken) f 0.17s, afzonderlijke nummers 0.05. 99 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARMHEMSC^ISOWTWAI. 2 A. POSTREKENING N*. 47910. TEL INT. 513. Maandag 6 Augustus 1923 PRUS DER ADVERTENTIE met inbegrip van een1 bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanble» dingen en Liefdadigheids-adveitentiën voor de helft der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeljge bepalingen voor het adverleeren. Hene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. sfa'foj Stiptheid. Wanneer een trein rien minuten over rijn tijd is, grijpen honderd verontwaardig de abonné's naai- de pen, om in een inge zonden stuk zich over de laksheid der spoor weg-maatschappij te beklagen. Zijn dit allen abonné's, die zelf nooit tien minuten over hun tijd zijn? Ik wil de spoorweg-maatschappij niet ver ontschuldigen met een beroep op hun eigen tekortkomingen, maar wanneer deze abon né's zich voldoende ervan rekenschap ge ven, wat er voor noodig is om een trein op tijd te laten komen, zullen zij misschien een weinig meer eerbied gaan gevoelen voor een levenswaarde, welker koers de laatste tientallen van jaren belangrijk is gedaald. Niet ohmogelijk, dat door hun zelfinkeering het aanzien weer rijst van de oud-vaderland- sche deugd der stiptheid, waarvoor inzon derheid het jonger geslacht den neus op haalt. Zal een trein op tijd binnenkomen, dan dient niet alleen de machinist zijn voertuig voorbeeldig in orde te hebben en zich prompt te houden aan de hem gestelde op dracht, maar ook de wissel- en seinwachter, de stationschef, de poetser, de treinsmid, kortom, heel het personeel van den ingewik- kelden dienst zal zich naar wet en regel heb ben te schikken. Doch niet alleen het personeel, vooral ook het publiek. Het publiek begrijpt vaak zoo weinig, hoe het door zijn ongedurigheid en ongezeggelijkheid den vlotten loop van de treinen tegenhoudt. Het draaft van ach ter naar voor en van voor naar achter, om juist dat plaatsje te krijgen, waarop het meent recht te hebben en als het dat plaatsje bezit, staat het weer op, omdat het tocht ten slotte tegenvalt en er in de coupé daarnaast allicht een beter plaatsje te krij gen is. Het rookt in niet-rook-coupé's; het brutaliseert den conducteur, die rechtmatig een aanmerking maakt; het springt uit den nog rijdenden trein en verdringt elkaar in den tunnel. Het komt op het nippertje en is nijdig als de chef den trein voor zijn neus laat vertrekken. Kortom, het publiek denkt, dat het er met vastgestelde verordeningen niet zooveel op aankomt; dat regels er zijn om zich niet aan te houden. Gelukkig dwingt de trein de reizigers tot regelmaat, evenals de school en het kantoor en verkeersagent met hun vastgestelde uren en routen tot stiptheid dwingen Toch schijnt deze nauwkeurigheid in het openbare ver keer nog te weinig op te voeden tot stipt heid in het particuliere leven. Wij, Hollanders, heeten een tuchtloos volk en gaan er prat op, niet zoo prompt en cor rect te zijn als onze oostelijke buren, «die door een barsch en ijzeren régime tot tucht zijn gewend. Het woord ambtenarij en bureaucratie ligt ons op de lippen als een afkeuring van alles, wat ons aan regels herinnert. Maar met ons te onttrekken aan de tucht van anderen verspelen wij de zelf tucht, die voorwaarde is voor een gelukkig leven. De behoeften van den tijd noodzaken tot bezuiniging op alle gebied; men beperkt den eisch om bezuiniging niet langer tot aangelegenheden, welker bezuiniging niet langer onmiddellijk in geldswaarde is uit te drukken. Immers kan men ook anders dan met zijn geld spilziek zijn. Men kan door on oordeelkundig gebruik zijn krachten ver spillen. Van een bekend wijsgeer is de spreuk: Verspil geen energie, gebruik ze. En de uitvinder van het Tailor-stelsel heeft ge poogd deze spreuk toe te passen op het be drijfsleven. Dat deze toepassing zich niet tot het bedrijfsleven in engeren zin behoeft te beperken, bewijst het boek, waarin een Ame- rikaanschë huisvrouw een schema ontwerpt om door volle aandacht en zorgvuldige in deeling de huishouding minder tijdroovend te maken. Hoezeer zouden wij elkanders last kun nen verlichten en hoeveel verdriet zouden we onszelf kunnen besparen, zoo we, ook in de schijnbare kleinigheden van het dage- lijksch leven, wat beter de stiptheid be trachtten! Welk een tijd verdoen wij met het zoeken naar voorwerpen, die we niet op hun vaste plaats hebben gelegd. Met het tijdstip van de maaltijden achteloos te be handelen; met afspraken te verzuimen; ge leende dingen niet terug te geven; opdrach ten niet na te komen; verplichtingen uit te stellen; boodschappers terug te laten ko men; rekeningen onbetaald te laten; brie ven niet te beantwoorden en dergelijke ver zuimen tegen de stiptheid verspillen wij een bedrag aan levenskracht, dat thans niemand ten goede komt. Kleinigheden? Maar ze beteekenen een bedorven humeur, een verspeelde vriend schap, een verzuurde verhouding. Ze behoo- ren tot de kleine oorzaken, die groote ge volgen hebben. Het leven is een mechaniek; de men- schenmaatschappij hangt automatisch sa men. Als de seinwachter niet stipt op tijd het sein ophaalt, loopt de heele treindienst cn daarmee het zakenleven en de dagindee- ling van duizenden gezinnen in de war. Zoo ken een niet stipt op tijd beantwoorde brief, een achteloos behandelde afspraak, een ver laat opstaansuur vérstrekkende ontredde ring teweeg brengen. Wie de oorzaken van een verloopen be drijf of een verloopen leven in laatsten aan leg naspoort, stuit niet zelden op tekort aan stiptheid. En het pleidooi voor deze oud-vaderlandsche deugd heeft, juist nu men schade moet inhalen, actueele betee- kenis. H. G. CANNEGIETER. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het Italiaansche antwoord. Rome, 4 Aug. (B. T. A.) Dc bladen be richten, dat het door den Italiaanschen gezant te Londen overhandigde antwoord zich in prin cipe eens verklaart met de pogingen van Enge land om tot een ontspanning en tot een weder opbouw van Europa te komen. Het maakt ech ter voorbehoud omtrent dc wijze, waarop dit doel moet worden bereikt. Het antwoord ontwikkelt het Itoliaanschc programma, waarin plaats wordt gevonden voor de noodzakelijkheid om op recht\ aardige wijze de kwestie van de schadevergoeding en de schulden op te lossen. Er moet geen enkel ochtei deurtje aan Duitschlond worden gelaten, dat zijn erplichtingen moet vervullen. Mellon over de verwoeste gebieden. Po rijs, 4 Aug. (N. T. A. Draadloos). De Amerikoansche minister van financiën, Mellon, is zooeven van een dricdaagsch uitstapje door de verwoeste gebieden teruggekeerd. De ont zettende schade, die daar door de Duitschers is aangericht en de snelheid, waorrr.ee men alles tracht te herstellen, hadden een diepen indruk op hem gemaakt. Hij verklaarde, dat een be zoek aan de verwoeste gebieden noodzakelijk is pm zich een denkbeeld te vormen van den omvang van de schade en de krachtige pogin gen tot herstel. Het lijdelijk verzet. B e r 1 ij n, 4 Aug. (W. B.). De bladen verne men uit kringen van vakvereenigingen en be- drijfsraden in het Roergebied, dot het lijdelijk verzet niet door een commando, ook niet door een Engelsch, kon worden beëindigd. Met na me verklaart het spoorwegpersoneel, dat het in geen geval op de door dc bezetting beheerde spoorwegen dienst zal doen, ook niet als de Duitsche regeering het beveelt. Het zou zijn broeders in de gevangenis niet kunnen ontmoe ten, als het tegen onvoldoende waarborgen het lijdelijk verzet opgaf. Keulen, 4 Aug. (V". B.) De Rijnlandsche pors bevat uitvoerige beschouwingen over de Engelsche regeeringsverkloring en met name over de passage, die betrekking heeft op het lijdelijk verzet. De Köln. Ztg. schrijft„De uiting, dot Engeland er niet aan denkt Duitsch lond bij de voortzetting van het lijdelijk ver zet te stijven en geneigd is de staking ervan aan te raden, is een diplomatieke voor Parijs be stemde zinswending, die ons koud kan laten. Wij zullen het eenige wapen, waarover wij be schikken, niet prijsgeven, te minder daar wij weten, dot na een capitulatie onze ondergang des te sneller gezegeld zou zijn". De stakingsactie. Munster, 4 Aug. (W.-B.). Met de staking in den mijnbouw gaat het wat beter. Ordever storingen hebben tot dusver nergens plaats ge had. In de districten Oberhausen, Gelsenkirchen, Buren en Bottrop wordt overal gewerkt. In het district Gladbeck is het werk deels hervat. Te Mulheim is de s^king overgeslagen op de mijn Romberg. In het district Recklinghausen plegen de mijnwerkers lijdelijk verzet. De kolenlcveringcn aan Italië. Dusseldorp, 4 Aug. (B. T. A.) In een vergadering, op 30 Juli aan de Roer gehouden, is er een overeenkomst gesloten tusschen de Duitsche autoriteiten en vertegenwoordigers van het Fransch-Belgische spooi wegbeheer over de verzending van kolen naar Italië. I6|i8 Laagestraat. Amersfoort. 99 KAHT ZAKDOEKEN. De uitspraak in het proces-Graff. Aken, 4 Aug. (B. T. A.). Het Hof van Be roep heeft arrest gewezen in de zaak Graff. De onbevoegdheid van het Hof werd verworpen en de valschheid der bekentenissen van Stettin vastgesteld. Reinhnrdt en Klein werden ter dood veroordeeld, Graber tot 20 jaar dwang arbeid, Riebke ter dood, Tcrmochlen tot 20 jaar dwangarbeid, Domland tot 15 jaar dwang arbeid, Klaus en Nowak ieder tot 3 jaar op sluiting. Voor Graber werden verzacht nde omstan digheden aangenomen, omdat zijn schoten in de lucht werden gelost. De president deelde den veroordeelden mede, dat zij 24 uur den tijd hebben om gratie te vragen aan den generaal- commandant van het bezettingsleger. Een bom geworpen. Dusseldorp, 4 Aug. (B. T. A.) Cm kwart voor 7 werd er een bom geworpen op de Cor- neliusplatz, toen er een aflossing van de wacht van Stahlhof voorbijging. Twee jagers werden licht gewond en een vrouw en een kind gewond. Een individu werd gearresteerd, bij wien een schietwapen werd gevonden. Dusseldorp, 5 Aug. (B. T. A.) Heden werd de chef der politie alhier gearresteerd als mede de vader en de broeder van den bedrijver van den aanslag, daar zij om hun nationalisti sche gevoelens bekend staan. Ook werd een aantal nationalistische leiders in hechtenis ge nomen. Het aantal Duitsche burgers, dat door den bomaanslag gewond werd, bedraagt zes. De gewonde Franschc soldaten verkeeren niet in levensgevaar. Het verkeer is verboden van 11 uur des avonds tot 5 uur des morgens. De restaurants, café's en bioscopen moeten om 10 uur des avonds sluiten. D u s s e 1 d o r p ,4 A ug. (B. T. A.). De per soon, die in verband met de bomontploffing is gearresteerd, is een Duitsch student, Raabe ge naamd. Hij woont te Dusseldorp. Hij ontkent, den aanslag te hebben gepleegd. Twee soldaten werden Kcht gewond, en derde bekwam ernstiger verwondingen. Een vrouw in den buik gewond en een Duitscher, die op een rijwiel zot, werd aan den hols verwond. Een half uirr later werd een tweede ontploffing gehoord. Er wordt een ondezoek ingesteld naar de oorzaak der ontplof fingen. Dusseldorp, 4 A (B. T. A.). In ver band met den aanslag op den Comeliusplatz zijn de gewone strafmaatregelen genomen. DE POSITIE VAN 'T KABINET-CUNO. De houding van 't centrum. B e r 1 ij n, 4 Aug. (W. B.) De rijksdag fractie van 't centrum bericht omtrent haar be sprekingen der laatste dagen, dat de fractie bij een verscherping der belastingwetgeving het kabinet-Cuno krachtig zou steunen en opkomen voor een spoedig mogelijke regeling van 't wetsontwerp. DE GELDSCHAARSCHTE. B e r 1 ij n, 3 Aug. (W. B.) Volgens een be richt van de B. Z. am Mittag uit Hamburg kwam aldaar gisteren een vliegtuig van de Deutsche Aerollloyd uit Berlijn op het vliegveld Fuhls- büttel aan met 200 milliard mark voor het hoofdfiliaal van dc rijksbank te Hamburg. No- dat dit bedrag was afgegeven, ging het vlieg tuig door naar Bremen, voor welke stad het eveneens een groot bedrag bij zich had. Aankoop van goud en zilveren munten. Wolff meldt uit Berlijn, dat bij aankoop van goud voor rekening van het rijk en van zilve ren munten voor rekening der rijksbank van 6 Aug. af deze slechts nog door de rijksbank- filialen, dus niet meer door bemiddeling de; postkantoren, zullen geschieden. Bij aankoop van goiid zal tot nader order een prijs van 640 dollar voor een K.G. fijn, de dollar berekend tot den jongsten vastgestelden koers van uitbe taling New-York ter beurze van Berlijn, worden betaald. Voor rijks-zilveren munten wordt van 6 Aug. af tot nader order het vijf-cn-ïwintigvoudige der nominale waarde betaald De staking bij de Hoch- en Untcrgrund Bahn geëindigd. Ber 1 ijn4 Aug. (W.-B.). De wilde staking bij de Hoch- en Untergrund Bahn is geëindigd. Het bedrijf is hedenmiddag in vollen omvang hervat. DE SPOORWEGRAMP BIJ KREIENSEN. Officieel wordt bekend gemaakt, dot het aan tal dooden bij het spoorwegongeluk bij Kreien- sen met 2 is gestegen, doordot in de klinieken te Göttingen nog twee personen zijn gestor ven. Het aantal dooden bedraagt daardoor 48. De omgekomenen zijn thans allen herkend. BELGIE. ONTSLAG-AANVRAGE VAN MINISTER DEVEZE. Pierre Forthommc volgt hem op. Brussel, 5 Aug. (B. T. A.) De Soir deelt mede, dat de minister van nationale verdedi ging, Devèze, hedenmorgen zijn ontslagbrief aan Theunis toezond. Nadat hij zijn persoonlijk verlangen af te treden heeft te kennen gegeven, oogt Devèze aon zijn brief nog het volgende toe: ,AI is het zeker, dat de legerwet het maxi mum aan parlementaire mogelijkheden verte genwoordigt en aon het leger het noodzakelijke minimum van voorbereiding verzekert, toch wijkt zij op de hoofdpunten af van de wijze, waarop ik mij had voorgesteld de nationale erdediging te organisecren." Het Italiaansche Oorlogskruis aan Luik uitgereikt. Brussel, 4 Aug. (B. T. A.) De hertog von Aosta heeft heden het Ituliaansche oorlogskruis aan de stad uitgereikt. Aanwezig waren bij deze plechtigheid o.a. prins Leopold, de Belgische minister van nationale verdediging, Devèze, een. vertegenwoordiger van Mussolini, Zimolo en tal van hooge burgerlijke en militaire autori teiten. Morgen zal eenzelfde plechtigheid te Dixmuiden plaats vinden. De Duitsche inval herdacht Zaterdagmorgen om half tien hebben, naar een draadloos N. T. A.-bericht meldt, in heel België de klokken geluid ter herinnering aan den Duitschen inval van 1914. Er werden ge- schutsalvo's gelost, terwijl de sirenes der fa brieken loeiden. ENGELAND. DE VERHOUDING TOT RUSLAND. De antecedenten von Rakofski. Londen, 4 Aug. (R.) Een Britsche nota, die gisteren aan de sovjetregeering overhan digd is, vestigt de aandacht op zekere bewe ringen omtrent Rakofski, Krossin's voorgestel- den opvolger te Londen, en vraagt ophelde ringen. Rakofski zou gisteren uit Moskou naar Londen zijn vertrokken, maar zijn vertrek is in verband met de nota uitgesteld. Men gelooft, dat Engeland Rakofski's benoeming niet zal goedkeuren, indien de beweringen over zijn, houding niet worden gelogenstraft. De eventucele reis van Lloyd George naar Canada en de Ver. St. Wij meldden, dat Lloyd George binnenkort naar Canada cn de Ver. Staten zou vertrekken om daar lezingen te houden. Hij zou op 14 October de voornaamste spreker zijn te To ronto op een World Brotherhood Conference. Thans wordt echter gemeld, dat het niet vast stoat, of de politieke toestand het aan Lloyd George mogelijk zol maken in October van huis te wezen. NOORWEGEN. Een Duitsch smokkclschip getorpedeerd. Uit Christionio d.d. 4 Aug.: Het Duitsch*. smokkelschip Tara 2 is gisteren in het Kristia- niafjord door een Noorsche torpedoboot getor pedeerd. Het Duitsche schip is gezonken. Twee Duitschers zijn ontkomen, één is gevangen ge nomen. SPANJE. Te Madrid de rust teruggekeerd. Madrid, 4 Aug. (B. T. A.) Alle banken zijn weer in werking met uitzondering van een Engelsche bonk, die de liquidatie van haar fi liaal heeft aangekondigd. In den loop van de manifestaties hadden 14 arrestaties plaats. ITALIË. De Italiaansche socialisten. Milaan, 4 Aug. (B. T. A.) Het bestuur van de maximolistischc partij heeft een motie aangenomen, waarbij de redactie von het tijd schrift Paginc: Rossi, Buffoni, Malatisto, Maffi, Riboldi en Serrati uit de partij worden gezet en deze maatregel wordt uitgebreid tot alle perso nen of afdeelingen, die zich solidair verklaren m^t de uitgezetten. HONGARIJE. DE SPOORWEGSTAKING GEËINDIGD. Boedapest, 4 Aug. (B. T. A.). Een af vaardiging van spoorwegmachinisten heeft aan de overheden meegedeeld, dat de stakers bereid zijn het werk onvoorwaardelijk te hervatten. Het normale verkeer wordt zoodoende dadelijk her vat. Boedapest,'4 Aug. (V. D.). De spoor wegstaking is na één dog geëindigd. De arbei ders hebben onvoorwaardelijk den arbeid hervat. Slechts verzochten zij de leiders niet te vervol gen. Alleen tegen den anti-semitischen ofge- vaardigdeKiss, van wien bewezen is, dat hij tot staking aanzette, wordt een strafvervolging in gesteld. Ber 1 ijn4 Aug. (W.-B.). De regecring zal het standrecht opheffen. POLEN. De vermogensbelasting. Warschau, 4 Aug. (B. T. A.) Het parle ment heeft het ontwerp inzake de vermogens belasting definitief aangenomen. Het geluk keert terug tot hem, die het gege ven heeft. vau MARGREET DIJKSTRA. „Moeke", fluistert het meisje en ze grijpt Moekes hand „help me, die liefde, dat licht te vinden. Ik wil zoo graag cn ik kan niet meer. Helpt me dan? „Nee", zegt de moeder ernstig, „die liefde kan ik je niet brengen, 'tls een chgos in je, nu moet God zelf komen en Hij zal ko men. Wat zou-de wereld aan je hebben, als je zonder liefde bleef. DatJijgt immers bui ten 's levens doel. O, onze oude bijbel is zoo mooi! Hij sprak „Er zij licht en er werd licht!" „Waarom komt Hij dan niet? Waarom spreekt Hij dan niet?" vraagt Ilske harts tochtelijk. „En dat zegt u nu wel, omdat u het hoopt, maar u weet het even goed als ik: er zijn cr velen, die Hem zoeken cn toch niet vinden kunnen!" „Hebben ze", vraagt Moeke, „het leven in liefde met Hem gekend, zooals jij, dat ge kend hebt? Hebben ze voor dien geweten, hoe het was, bij en met Hem te zijn? Ja? Wees dan niet bang. Die dat gekend heeft, blijft zoeken en zal vinden. En kind, mijn meiske, o, ja toch, je hebt gelijk. Er zijn vele Emausgangcrs ook ze wandelen met den Heer en ze wisten het niet!" „En hun hart was brandende in hen", fluistert ze getroffen. „Juist/ dal brandende hart Daar komt het op aan. Heb jc dan niet tgehoord hoe een onzer dichters zong, van t hart, dat „in eigen vlammen moet vergaan?" Houd moed Ilske! en zeg me Moeke kijkt haar meisje gespannen aan. „Wil ik je meenemen naar onze boerderij? Wil jc kind?" Ilske kijkt op. Meegaan met Vader en Moeder naar het oude dorp, naar 'tgezellige, goede leven van weleer. Een korte tijd slechts? Er tóch mensclicnwcrk van maken? „Nee", fluistert ze zacht. „En dacht je nu", zegt de moeder ont roerd „dacht je nu, dat Hij, van wien je toch alles verwacht, jou alleen zou laten?" „Natuurlijk niet", zegt Vader, die binnen komt want het is al heel laat en Ilske moet gaan slapen „reken daar maar vast op. Dapper zijn, kind! De tanden op elkaar." „Nëede handen gevouwen!" cn Moe ke kijkt Ilske aan. „Ook", stemt Vader Ferdinand zachter toe. IX. Vader en Moeke blijven maar een paar dagen, het was Vader hooge ernst: hij kon niet lang gemist worden en Ilske wil vol strekt niet, dat Moeder achter blijft. Maar die enkele dagen laat ze haar niet los. „U gaat nergens heen", heeft ze gedreigd „en ik doe niets. Als u weg is. haal ik tic schade wel weer in. Nu moet u mij helpen, mij alleen". Maar Vader laat zich niet opsluiten. „Een burgemeester staat boven de wet", heeft hij geprotesteerd en hij gaat veel uit. Hij moet de oude straten, die hij van vroeger zco goed kent, eens weer zien, hij zoekt naar dc smalle huizen met de beken de gevels en hij hoopt op allerlei toevallige ontmoetingen op straat. Ook is hij hij Hans geweest, maar Hans was uit en Vader is weggevlucht uit het groote huls, waar hij alleen het kleine me vrouwtje trof en thuis schudt hij zich als een poes uit het onwelkome bad. De waterdróppels spatten. „Is dat een huis voor een kind! Je neem! Boy mee met Paschen! En als Hans „nee" zegt, doe je het tóch!" moppert hij. Maar Hans zegt geen n$èn. Den avond voor Mockcs vertrek komt hij cn hij blijft lang boven op Ilskes gezellige kamer. ,,'t Is goed. dat u hier is. Tante Dicuwke! Ze heeft u noodig! Ze voelt zirh eenzaam in Amsterdam. Een kind van u, dat zich eenzaam voelt!" zegt Hans en Ilske vindt hel heerlijk, dat hij zich zong over haar maakt. Hans vertelt vader van zijn praktijk. Van de kleine achterbuurten, van de ar moede, die daar hcörscht. van de toestan den, die daar zijn. Ilij vertelt van het leven in armoedige krotten, hij vertelt van kinde ren, die het allernoodigste ontberen en we ken lang niet uit hun slopje komon! En Vader prijst het dorpsleven, waar ook wol armoede is, maar waar je de menschen toch meer ïiersoonlijk kan naderen, waar het getal kleiner is en men meer direct kan ingrijpen en helpen. Eindelijk vraagt Moeke ook naar Jeanne. „Steeds minder. Tante Dieuwke", zegt Hans, „steeds minder". Het spijt Ilske dot Moeder daarover be gonnen is, want ze ziet over zijn gezicht de stilheid komen en al heel spoedig daarna gaat hij heen. Moeke laat hem uit. „Kan u niet blijven?" vraagt hij haar. ,,'t Is niet goed met Ilske. Ze is met al te hoog gespannen verwachtingen hier geko men. En nu is er de reactie! Blijft u! Laat haar niet alleen. We kunnen elkaar zoo ontzaglijk veel goed doen!" Moeke schudt het hoofd. „Ze komt cr wel. Hans. Ze heeft zelf ge kozen". „Zc is wel uw kind, Tante!" „En van haar vader. Hans, Ze heeft zijn levenslust, zijn zonnigheid!" „Maar die is juist weg! Ze ziet overal nu „de uood". Mo=kc kijkt hem ernstig aan. „Jongen", vraagt ze zacht, „weet ie dan nog niet. dat we moeten zoeken die liefde, die de dood overwint? Dat we anders zelf overwonnen worden?' Hij slaat zijn fietscape terug en reikt haar zijn hand. „Ilske heeft gelijk. U ontdekt altijd *cn stukje hemel, zelfs op een overdekte o er- Joop. Nee, ik ga alleen naar beneden! Tante Dieuwke, groet het oude dorp en moeder en alle goede vrienden!" Vader en Moeder zijn weer hecngega'an en ze lieten een groote leegte achter. Kleine Pir is één honk hartelijkheid, al begrijpt "ze niets meer van Ilske. „Wat heb jc toch, Erica?" vraagt zc wel tienmaal per dag en zc moppert tegen Pim. „Zc is anders geworden. Ze is akelig lief en zoet en zoo zacht! Ik zou haar wel eens door elkaar willen schudden. Zou zc van iemand houden? Dat is de ecnigc verklaring, die Pitje vin den kan en de studenten, die een inval wa gen, kijkt ze met achterdochtige, doorboren de blikken aan en den blonden Dikke ver trouwt ze absoluut niet meer. Pitje zooekt nu haar troost bij Boy en Boy is trouw. Hij heeft in 'thuis van Tante een eigen kast, clie Oom Pim eigenlijk heelcmaal niet niisscn kan. Hij is dol op Tante Pit, maar ook op Tante Ilske, al stoeit ze niet zóó leuk. IJij komt veel op de Prinsengracht, maar de lange winteravonden, als Pim nog kan toor werk heeft of uit moet voor de zaak en Ilske hoven blijft, zit Pit te lang alleen. En 't kleine Pitje kan niet alleen zijn. Ze moet menschen en leven en drukte om zich hee hebben en vroolijk en dol kunnen doen. Ze kan zich niet voegen in het degelijke I-Iollandsche leven met de al te geliike dagen. „'t Komt alles goed. Pit", troost Ilske. „Dacht je, dat ik jou ook niet mis?" „Waarom ben je dan zoo", klaagt Pitje. „Je sluit je zoo op. Erica!" ,,'t Komt alles goed., kleine Pit", zegt Ilske hartelijk. „Geloof me, 'tkomt goed. Later laag je me misschien nog eens weg, als ik jou cn Pim te veel stoor." X. De post brengt lange brieven van Vader en Moeke, die spreken van een geloofsver trouwen en levensmoed, die Ilske weldadig verwarmen, maar toch, die eerste weken viel de eenzaamheid haar wel eens zwaar. Ze had het zoo bij de menschen gezocht. Ze miste hen nu al te zeer. Ze heeft er ook geen spijt van, dat ze haar strijd uitsprak tegen Hans, tegen den dikken Blonde, te gen al haar vrienden, tot wie ze vroeger m jcudig enthousiasme getuigde van haar levensvisie. Ze hcert er geen spijt van, dat zij zich gaf maar de weg verder, ze moet hem eenzaam, stil cn geheel alleen gaan. Ze wilde cr geen menschenwerk van ma ken, waaraan ze later toch weer zou tomen door het onvolkomene, het gemakkelijke, het vlakke j Toch was er iets van de al te sterke span- r ning gebroken. Het spreken en denken met Moeke had haar in helderder klaarheid in zich zelf doen schouwen;/e is zich bewust geworden van haar eigen zuiveren wil, ze is zich be- wustt geworden ook het eigen intense Gods verlangen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1