AMERSFOORTSCH DAGBLAD ES Ti FOTOGRAAF LEOPOLD I „DE EEMLANDER" BUITENLAND. „L' HIRONDELLE" Nappa en Snéde lederen CEINTUURS. 't LAANTJE 3 FEUILLETON. In Eeowigheidslicbt 22e Jaargang No 35 per post 1-, pet week (met gratis verrekering t«gf» ongelukken) f 0.17* Afzonderlijke nummers 1 0.05. DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. ARNHEMSCHUERpSoRTWAL 2A. POSTREKENING N*. 47910. TEL INT. 613. aanvraag toegezonden. V.-i.daj 10 Augustus 1923 PRI1S DES ADVERïEHTIEH met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbie» dingen en Lieidadigheids-adveitentiên voor de helft der prijs- Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bepalingen voor het adverleeren. Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op i DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het Britsche antwoord aan België en Frankrijk. Londen, 9 Aug. (N. T. A. Draadloos). Het Engelsche kabinet heeft vandaag verga derd. Men is het eens geworden over den aard van het aan Frankrijk en België te zenden ant woord en dit zal te zijner tijd worden verzon- den. (Het Britsche radiogram spreekt van een ver zending „in due course", een Reuter-telegram van „very shortly"). Gaat België zijn eigen weg Aan de Leeuw. Cour. wordt van „zeer ge achte zijde" een beschouwing toegezonden, die wij hier laten volgen „Wanneer niet alle teekenen bedriegen, mag aangenomen worden, dat in België een zeer sterke strooming ean het opkomen is om zich Jos te maken, zoowel van Frankrijk als van Engeland en een eigen Belgische politiek ten opzichte van Duitschland te gaan volgen Men neemt aan, dat Frankrijk streeft naar de vorming van een zoogenaamd zelfstandigen Rijnstaat, Sedert Loucheur dit denkbeeld in het najaar van 1922 op de tribune van de 'Fran- sche Kamer onder groote belangstelling 'van den kant zijner hoorders verdedigde, is dit vermoeden vrijwel zekerheid geworden. Die Rijnstaat zal natuurlijk geheel onder Franschen b invloed staan en het gevolg zal wezen, dat België van Duinkerken tot Aken door Frankrijk v zal zijn „geëncercleerd". Ook vele Belgen, die overigens Frankrijk welgezind zijn, 7indcn deze insluiting voor hun land uit politiek en economisch opzicht ongewenscht. Zij hebben in de laatste jaren gezien, hoe de Fransche be langhebbenden zonder eenig bezwaar de Bel gische belangen aan de Fransche opofferden. Zoo zegt bijv. Le Vingtième Siècle, het or gaan van den vroe'geren minister-president De Broqueville, dat België in het geval van een Rijnstaat onder louter Franschen invloed, ni^ts dan „une esclave économique de la Fran ce zal zijn. De Nation Beige, het anti- Nederlandsche annexionistische blad, dat tot nog toe door dik en dun een samengaan met Frankrijk be pleitte, heeft steeds het denkbeeld voorge staan, dat België met Frankrijk moest samen werken, omdat dit de cenige manier was om zich een invloedssfeer in het Rijnland naast die van Frankrijk te verzekeren. Den 28sten November T922 bevatte zelfs de Standaard, he^t blad van den Vlaming van Cauwelnert, een hoofdartikel, dat liet door- j schemeren, dat, als de nood dwong, ook hij j zich zou vereenigen met een politiek, die ver hinderde, dot geheel Rijnland onder Franschen invloed kwam, a] moest België dan ook een deel van het Rijnland annexeeren. „Ons ontre den zegt het blad, „zou dan geschieden noodgedwongen, maar niet minder overtuigd van de noodzakelijkheid onze onafhankelijk heid en zelfstandigheid te vrijwaren". De heeren van het Comité de Politique Na tionale zijn natuurlijk uit Grodt-Belgische nei ging voor een groote sfeer van invloed m het Rijnland, en uit dien hoofde vreezen ook zij een te grooten invloed van Frankrijk in dat deel van Rijnland, dot aan België grenst. Sommige van deze groepen hadden tot nog toe, terwijl zij het samengaan met Frankrijk als een meer of minder gewenschte nood zakelijkheid beschouwden, naar Engeland uit gezien als de helper, die een tegenwicht moest vormen tegen plannen, welke België konden schaden. Maar het begint er den schijn van te krijgen alsof Engeland zich om België niet wenscht te bekommeren en nu ziet men in dit laatste land een strooming opkomen, die wenscht döt België onafhankelijk van Frankrijk of Engeland zijn gang zal gaan Reeds heeft de vroegere minister Iiymans voor eenige weken in de Kamer met aan drang gevraagd, dat, wanneer de reVeering een nieuw» politiek dacht te gaan volgeh, de Ka mer daarin gekend zop worden. En in de laat ste dagen vermenigvuldigen zich de teekenen. Het merkwaardigste is, dat de Nation Bolge, die tot nu toe dikwijls de spreekbuis van de Fransche ambassade te Brussel werd genoemd, nu een hoofdartikel van prof. Leo van der EsSen bevat (deze was kabinetschef van de Broqueville en hoofd der censuur voor Vlanm- sche zaken tijdens den oorlog in la Havre), waaruit men niet anders kan -lezen dan dat Bel gië niet Frankrijk of Engeland naar de oogen moet zien, maar tegenover Duitschland zijn eigen weg moet gaan. Verontschuldigingen, schadevergoeding en waarborg voor niet-her- haling van wat in 1914 en in den oorlog is geschied, noemt prof. Van der Essen-als voor waarden, waarop België zijn onverzoenlijk standpunt zou kunnen laten varen. Frankrijk en Engeland moeten wel weten, dat België niet voor hen in den oorlog is gegaan, maar uit het hooge motief om een vlijmend onrecht te keeren. Een de Standaard schrijft„En wanneer we er voor uitkomen, dat België in den hachelijken internationalen toestand zich moet ontdoen, van de boeien, welke zijn optreden aan banden leg gen, om door een zelfstandige neutraliteit in alle vrijheid zijn eigen positie in verband met zijn hoogste belang te bepalen, dan gebeurt dit in de afwezigheid van ieder gevoelselement, dat geen gezonde politiek mag beïnvloeden, dan geschiedt het met het oog op de welbegrepen belangenpolitiek van het land". Voor ons Hollanders is het van het grootste gewicht hoe de ontknooping van den strijd tus schen Duitschland en de geallieerden zal ver- loopen. De toestand is zoo gespannen, dat de herin nering aan Juli 1914 zich onophoudelijk op dringt. Zonder de motieven van de betrokkeh mogendheden te beoordeelen (voor ieders standpunt kan elk hunner gegronde motieven aanvoeren), schijnt het voor oningewijden, als schrijver dezes, dat de gevolgen van Frank- rijk's politiek voor Nederland bedenkelijk zul len zijn. Als België zich van Frankrijk zou los maken, is dat ook voor ons land van groote beteekenis". Het beroep van Krupp c. s. door 't Hof van Cassatie verworpen. Parijs, 9 Aug. (B. T. A.) De strafkamer van het Hof van Cassatie heeft het beroep in cassatie van Krupp von Bohlen en de directeu ren Bühne, Hartwig en Oesterland verworpen. In zijn vonnis overwoog het hof, dat buiten- landsch gebied, zelfs als het na een oorlog voor de bescherming der publieke belangen be zet is, volgens art. 63 van het militoir strafwet boek vijandelijk gebied is. Ock het beroep van den arbeider Muller, die tot 7 maanden ge vangenisstraf veroordeeld was om dezelfde re den als de fabrikanten, werd verworpen. De aanslag te Dusseldorp. P a r ij s, 9 Aug. (Havas). De Duitsche re geering trachtte in haar communiqué over den aanslag te Dusseldorp twijfel te wekken aan de nationaliteit van den dader. Geen melding werd gemaakt von het afdoende feit, dat Raabe bij zijn arrestatie in het bezit werd gevonden van de huls en de lont van de op de Fransche sol daten geworpen granaat. De stokingstoestand. B e r b'j n, 9 Aug. (V.D.) Uit Gelsenkhchen wordt bericht, -dat de stakingstoestand in het Roergebied is verscherpt door de nieuwe in eenstorting der mark. Onlusten in Dantzig gevreesd. B e r 1 ij n, 9 Aug. (V.-D.) In Dantzig is door den economischcn noodtoestand ecne staking der havenarbeiders veroorzaakt. Men vreest voor levensmiddelen-onlusten. De veiligheids politie is sterk gewapend en heeft de belang rijkste stralen afgezet. Een opgetogen ontvangst van Gouraud in de Ver. Staten. Washington, 9 Aug. (Havas). Gouraud heeft te Indianapolis een. bijeenkomst van vete ranen van de 42ste divisie bijgewoond, die een motie hebben aangenomen vóór de bezetting vpn de Roer. Bij zijn reis in de Westelijke en Zuidelijke Staten werd hij enthousiast ontvangen. Overal verkondigden de oud-strijders, dot Duitschland de verwoestingen, die het heeft aan gericht, moet betalen.' Dickinson, de oud-mïnis- 1 ter van oorlog. Leech, de burgemeester van Minneapolis, Lineberger, afgevaardigde van Cali-, fornië en Brandon, de gouverneur van Alaboma, erkenden, onder toejuichingen van de aanwezi gen, het recht van Frankrijk om de Roer te be zetten. Tc Montgomery waren in de straten banderollen ontplooid, waarop stond „Wij zijn met u. Wij hopen, dat het Fransche leger niet uit de Roer zal gaan, voordat de bochn betfi»ld heeft" DE ECONOMISCHE CRISIS. Beperking van 't treinverkeer. B e r 1 ij n, 9 Aug. (W. B.) Als eerste gevolg van de aangekondigde beperking van het per sonenvervoer, die ten doel heeft op beter wijze dan thans het vervoer te regelen van eerste levensbehoeften, zullen de sneltreinen Berlijn München en Berlijn—Altona vervallen. Arbcids-onrust B e rl ij n, 9 A u g. (VJ>.) De Berlijnsche electriciteitsarbeiders stelde heden een ulti matum inzake hun looneisch, waarbij met lij delijk verzet gedreigd werd. Om dezelfde rede nen is ook in de Siemenswerke een wilde sta king uitgebroken. Een deputatie is naar den Rijksdag gezonden, om aldaar de eischen der arbeiders in te dienen. De Berlijnsche metaalindustrie schijnt voor een nieuwe crisis te staan; arbeiders en ge ëmployeerden onderhandelen over een even- tueele staking. De onthulling over de samenwerking tusschen communisten en nationalisten. B e r 1 ij n, 9 Aug. (W. B.) Met betrekking tot de bewering van de Rote Fahne, dat het door de Vorwarts gepubliceerde communisti sche rondschrijven over het gebruiken van na tionalistische offitieren voor communistische doeleinden vervalscht zou zijn, meldt de Vor warts nu, dat het document bij een medewer ker van de Rote Fahne gevonden is, die met I6|i3 Langestraat, Amersfoort. Rostofski, de reeds vroeger uitgezette Rus sische communiste te Berlijn ir gearresteerd. Rostofski heeft bekend, dat zij het stuk ge schreven heeft en verklaard, dat het den inhoud weergeeft van dringende gesprekken met lei dende personen uit de derde internationale. Te gen beide gearresteerden is een instructie we gens hoogverraad begonnen. T'/POGRAFENSTAKING TE BERLIJN. Gaat hedenochtend in. Als gevolg van de stemming onder de Ber lijnsche typografen is besloten hedenochtend het werk neer te leggen. Welke gevolgen deze staking kan hebben kon men afleiden .uit het feit, dot ook in de bedrijven, waar de bank biljetten worden vervaardigd, het werk zal rus ten. En dit, terwijl dagelijks bijna voor tien b i 11 i o e n nieuwe biljetten moeten worden aangemaakt Het schijnt evenwel, dat de socia listische en communistische bladen gewoon zul len uitkomen. De oproep inzake de goudlee- ning zal nu ook niet in de kranten kunnen wor den opgenomen. BELG IE. DIS DALING VAN DE BELGISCHE FRANC. Men seint uit Brussel d.d. 9 dezer aan de N. R. C: De commissie voor de financiën uit den Se naat is vandaag, op verzoek van de socialisten, bijeengekomen om het \Taagstuk van de da ling van den franc te bespreken. De eerste minister Theunis, die tevens minister van fi nanciën is, heeft een uiteenzetting van het vraagstuk der wisselkoersen gegeven, die on geveer anderhalf uur duurde. Hij heeft de ge- heele materie tot in bijzonderheden behandeld. Naar de premier opmerkte, neemt onder de tal rijke factoren, die het vraagstuk bcheerschen, de kwestie van de handelsbalans de eerste en voornaamste plaats in. De minister is vast be sloten, alles te doen wat in zijn vermogen is om de speculatie den kop in te drukken. Met dat doel voor oogen heeft hij besloten tot het instellen van een contróle op de aan- en ver koop van buitenlandsche deviezen. Het meeste heil is echter, volgens hem, te verwachten van de houding van het publiek zelf. Het publiek dient er toe te besluiten om zich in het ver bruik van .buitenlandsche voortbrengselen zoo veel mogelijk te beperken. Het is beslist nood zakelijk, dat door een ieder de krachtige po gingen in die richting worden aangewend. De socialist Van Overbergh schreef den achteruitgang van het Belgische crediet toe aan den toestand van de nationale begrooting. Hij gaf in overweging om een commissie in het leven te roepen, die belast zou zijn met het uitwerken van verschillende voorstellen om te geraken tot hervorming op financieel gebied. De socialist Franqois, die bankier is, zeide, dat het gebrek aan fiscalen moed een van de oorzaken is, die aan de daling van het staats- crediet tot grondslag ligt. De klaagliederen van de Belgische industrieelen, die overal verkon digen, dat de achturige arbeidsdag den onder gang van het land beteekent, noemde hij mede als een voorname oorzaak. Voor het overige vestigde Franqois nog de aandacht op de on gebreidelde weelde, die zich in België aan het oog van den vreemdeling voordoet. De minister heeft in den loop van den dag een afvaardiging ontvangen van het beursbe- stuur. Hij verklaarde bij die gelegenheid, dat hij vast besloten was om te voorkomen, dat de Belgische franc ten slotte tot spotprijzen wordt verlaagd. Hij zal daarbij gebruik maken vnn alle bevoegdheden, die de wet hem geeft Met name veroorlooft deze wet hem om aan de bankiers en de agents de change de verplich ting op te leggen om speciale registers aan te houden, waarin alle wisselkoersoperaties en operaties in vreemde valuta's worden opgetee- kend. De minister zal niet aarzelen om zeer strenge bepalingen in het leven te roepen ten aanzien van den handel in buitenlandsche wis sels. De aankoop van deviezen en buitenlandsche waarden zou eenvoudig kunnen worden verbo den, behoudens in gevallen, waorin die aan koop gerechtvaardigd zou zijn en 'daartoe te voren machtiging zou worden verleend. Dcar- cnboven ligt het in het voornemen om met zware boeten en zelfs met gevangenisstraf dezen te bcdjeigen, die zich aan de uitgevaardigde maatregelen onttrekken. De minister doet een beroep op de agents de change om hun over redingskracht ann te wenden tegenover hun cliënten. Het is noodzakelijk, dat zij hun dén aankoop van deviezen en buitenlandsche fond sen beletten en ontraden, want, volgens Theu nis, rechtvaardigt niets de alarmcerende ge ruchten/die op misdadige wijze verspreid wor den ten aanzien van de waarde van den Belgi- scher\ frand Integendeel, aldus verzekerde de minister, is er een heele reeks van factoren aanwezig, die ongetwijfeld ten gunste van een verbetering van het Belgische nationale ruilmid del pleiten, als daar zijn de toestand van de Belgische begrooting, die krachtig verbetert, de voorspoedige gang van zaken in de Belgische nijverheid, het feit, dot er van werkloosheid geen sprake meer is en ten slotte de omstan digheid, dat de oogst schitterend belooft uit te vollen. Brussel, 9 Aug. (B. T. A.) De financieele commissie uit den Senaat kwam hedenmorgen bijeen. Minister Theunis gaf een overzicht van de oorzaken, die tot de tegenwoordige .depre ciatie van het Belgische geld bijdroegen en gaf te kennen dat de meest scherpe maatregelen moesten worden genomen om aan de speculatie manoeuvres een einde te moken. Hij gevoelde veel voor een controle-organisatie voor den aan koop van wissels. Het B. T. A. meldt nog, dat de president van den senaat, na de uiteenzettingen, door minister Theunis gegeven inzake het vroogstuk der wisselkoersen, met instemming van ver schillende senatoren aandrong op het voerer van een krachtige propaganda in het buiten land. De Belgische gezanten, aldus zeide hi. dienen onmiddellijk de vergissingen te herstellen, die dag in dag uit door de buitenlandsche pen. met name te Londen, te Amsterdam en te New- Tork, worden gemaakt en verzet aan te teeke nen tegen de lasterpraatjes, die ten aanzien van den oeconomischen toestand van België we den verbreid. NAKLANKEN VAN DE SPOORWEG STAKING. De Senaat heft dc onschci.- baarheid van Fraiture ei Renier op. Brussel, 9 Aug. (B. T. A.) De Senaat heeft na een langdurige beraadslaging do par lementaire onschendbaarheid van de socialisti sche senatoren Renier en Fraiture opgeheven Deze senatoren worden vervolgd wegens de rol, die zij bij de jongste spoorwegstaking hadden gespeeld. Een der punten van beschuldiging was, dat zij den treinenloop hadden belemmerd Het besluit tot opheffing der onschendbaarheid werd genomen met 63 tegen 55 stemmen. Twee leden stemden niet mee. Mgr. Keesen. Maandag is aan het einde van de Belgische Senaatsvergadering de dood bekend gemaakt van den 83-jarigen mgr. Keesen, in leeftijd den oudsten senator. Mgr. Keesen is tot sena tor gekozen door den provincialen raad van Limburg. Hij was pastoor te Tessenderloo en redigeerde omstreeks 1880 een kleine courant, waarin hij een extremistische politiek voerde en de republikeinsche idee in België verde digde. Hij was democraat, hoewel hij officieel niet direct bij de democratische beweging was betrokken. Na de encycliek Rerum Novarum van paus Leo XIII werd mgr. Keesen door den provincialen raad van Limburg naar den pro vincialen raad van Limburg naar den senaat afgevaardigd. Mgr. Keesen was hui'-nrelaat van den paus. FRANKRIJK. Boschbrand. Bordeaux, 9A u g. (B. T. A.) Er is een ■hevige brand uitgebroken in de pijnbosschen rondom Lacenau in dc Gironde. De brand breid de zich uit in de richting van Saumos. De brand zal misschien vannacht gebluscht maar da schade is aanzienlijk. ENGELAND. DE WERKLOOZEN. Op 13 Juli bedroeg het aantal werkloozen 1.599.000. Dit is 10.700 meer dan de vorige week, maar 290.287 minder dan in Januari van dit jaar. ZUID-SLAVIE. Het goederenverkeer met Hongarije stopgezet. Wfenen, 9 Aug. (W. B.) Naar de bladen uit Belgrado vernemen, heeft de Zuid-Slavische regeering het goederenverkeer met Honcrariie zonder opgave van redenen stop gezet ROEMENIE. Bratianu op bezoek bij Mosorylc. Weenen, 9 Aug. (W. B.) De bladen ver nemen uit Praag, dat Bratianu, die vertoeft te Karlsbad, een onofficieel bezoek zal brengen aan Praag en een officieel bezoek aan Topol- sany, waar hij Masaryk zal bezoeken LITAUEN. Het spoorwegverkeer tusschen Memel cn Duitschland. Memel, 9 Aug. (W.-B.). Door de kanse larij van het „Landcsdirektorium" wordt mede gedeeld Op 7 Augustus des middags te I uur werd ingevolge besluit van het „Landesdivek- lorium" en krachtens beschikking van den hoofd gevolmachtigde der Litausche regeering voor het Memelgebicd de spoorweg van Memclland door het ministerie von verkeerswezen der Litausche republiek overgenomen. Het verkeer tusschen Tilsit en Pogegen wordt door de locaolspoor en andere verkeersmiddelen in stand gehouden. Met behulp dezer verkeersmiddelen zal. ook de post naar Memel worden vervoerd. 1st gij iet merkt, leest of ziet, dat kwaad is, Schuwt dat, doetet niet! L BREDERODE. van MARGREET DIJKSTRA. 20 De oude mevrouw kijkt boos op. „Die zit", denkt Pit. „Ja, en dan heb je een aap, hè Tante Pit Hij is volkomen op de hoogte van de heele menagerie, die er dan zijn zal. „En kippen en eenden en ganzen en paar den en honden en kakatoea's, die „kopje krauw" zeggen en zoo doen", en Pit stoeit en ravot met dc*n kleinen kerel. „Boy heeft bij Vader geslapen, alle dagen en Vader heeft een mooi ijzeren spoor ge kocht \oór Boy en de machine gaat met echte stoom en spiritus. En Vader heeft el- ken nacht bij Bov gezeten. Natuurlijk! Oma is al oud. Oma kan Boy toch. niet tillen, zoo! En Vader heeft Boy een mooi kamertje gegeven. Tante Ilske! En Boy kan al tm twintig tellen. Kan jij tnt millioen tellen?" vraagt hij ernstig aan Pitje. „O nee!" erkent Pit eerliik. '..Tij?', „Ik kan wel tot 100 tellen! Weet jij wat millioen en 14 en 68 en 1000 en... en... 1000 ....en 100 is?" „Ik niet. maar Tante Il^ke is erg knap!" „Weet- nj. Tante Ilske?" „Een aardig kereltje", zegt mevrouw van Alfen vriendelijk, „maar dat jijen en jouen!" „Juist leuk. Zeg jij maar altijd jij tegen Tante Pit. ia Boy! zegt Pitje rustig. Boy zit nu op Oom Pims knie. „Ik geloof er niets van, dat je zick-»ge- wecst bent pjaagt Oom Pim. „Zeg eens „Oom Barthelomeus", vraagt Pitje vriendelijk. Ze ligt voor Pim en Boy geknield. „Pit.ie", waarschuwt Pim. „Boy, "kleine man, ga je mee? Dan breng ik je weer naar huis! Boy neemt plechtig afscheid, en hij belooft Pit morgen weer te komen, want nu heeft ze er letterlijk méts aan gehad en samen met. Ilske wandelt hij naar huis. Ze loopen de Prinsengracht een eindje af, en slaan dan een dwarsstraat in. die op de Heerengracht uitkomt, waar vader woont. Boy vertelt van toen bil in bedje lag! „Vader heeft van de kaboutertjes verteld en van dc echte draak, zóó, en toen kwam de man en die stak hem dood, dwars door zijn kop' Zal ik jou eens dood steken?" „O nee, Bov! Alsjeblieft niet!" smeekt Tante Ilske, die vreeselijk bang is. „Zal ik", hij raapt een steen op „zal ik ie dan eens-gooien met die steen!" Hij staat, zijn beide beentjes wild uit. het handje dreigend omhoog geheven. „Boy!" Ilske grijpt het handje, f,over een paar maand gaan we samen sneeuwballen gooien, jij en Tante Pit en Tante Ilske!"' „O", zegt Bov en hij gooit den steen weg, „en jij en Oom Pirn en Vader en Oma Hij zoekt naar uitbreiding van de festivi teiten. „En wat deden de kabouters?" „Tante, die gingen allemaal den reus weg brengen!'Ben jij bang voor den reus?" „Ja!" erkent ïllske. Bov zet een hooge borst. „Ik niet hoor, ik schop hem! Zoo, zie je!" „Of ie gelijk hebt", bewondert Tante Ils ke. „maar ik zou niet durven." „Ik durf alles! Ben jij wel eens een wild beest geweest?" „Nee, nog nooit! Maar, misschien- kan ik het wel leeren!" „O, daar heb je daar is ader!" Hij laat Ilske los en draaft m^t zijn ste vige stappertjes hard naar vader toe. Hans Leemans komt hem tegemoet. Hij stond op den stoep van zijn huis, toen hij in de verte zijn kleinen kerel herkende, druk aan de babbel met Ilske. ,,'t Is maanden geleden, dat ik je zag, Hans", zegt Ilske met de noodige overdrij- ving. Ze komt al te weinig in zijn groote huis en ze weet het toch zoo goed, in haar is er altijd het verlangen naar zijn stille kamer zooals ook altijd in haar is 'tver langen naar zijn ernstige oogen, naar zijn lieve handen, naar hemzelf, maar even sterk, sterker nog is er de schuwheid, het schuchtere, dat haar belet tot hem te gaan, tot hem. dien ze al jaren van haar leven kent. „Maanden?.Te bedoelt weken", ver betert Hans en hij kijkt naar 'tfrissche meisjesgezicht. „Nee, ie had gelijk... 't wa ren maanden". Ilske bloost. „Niet naar huis", vraagt. Boy, „tóe Vader, laten we gaan wandelen, 't Is zoo leuk!" Hans kijkt Ilske aan. „Ik wil wel", zegt ze vroolijk. „Ja..." een schaduw glijdt over zijn ge zicht. ,,'t Is bij ons thuis ook zoo ernstig, zoo zwaar, 't Is geen tehuis voor een vroolijk kind, voor een gezonden jongen" „Waarom", verwijt ze hem, „waarom heb je ons niet een boodschap gestuurd, toen Bov ziekwas. Dat was niet mooi van je. Hans!" Hij kijkt naar haar lieve [gezichtje. „Ta, waarom niet", herhaalt hij, „eigen lijk. geloof ik nee, ik weet het zeker, ik had jou graag bij me gehad, toen!" Ze ziet hem verlegen en toch gelukkig aan. „Zullen we naar 't Vondelpark trammen cn daar een poosje wandelen?" stelt hij voor. „De eendjes voeren", juicht Boy opgewon den. In een klein bakkenjtje koopt Tlske met Boy samen brood, voor de eendies. Maar Hans dringt ook de- winkel binnen. „Ik hoor er ook bij", zegt hij trotsch. „Vader!" juicht Boy. Zoo vroolijk kent hij vader niet. 't Is Hans. of daarbinnen in 't sombere huis van zijn gedachten een dour is open gegaan en 't volle, wanne leven naar bin nen stroomt. En de tocht naar het Park, het is als de gang naar een hoog, blij feest. Kleine Boy speelt om hen heen. Hij voert de zwanen, die statig aandrijven op hun sierlijke, witte vogelenlijven. Hij voert de eendjes, die luid kwekken en kwa ken en heelemaal niet deftig doen cn de rest van rijn kruimpjes geeft hij rie brutale, kwieke huismusschen, die sjilpen en trip pelen en naar den prijs dingen. Op de bank er bij zitten Ilske en 1-Ians. Hij spreekt haar over zijn eenzaam leven, dat ze zoo goed, zoo van heel nabij kent en waar hij zelf haar toch nooit binnen geleid heeft. Hij spreekt haar van zijn werk, niet hoe cn wat het is. maar wat het van hem vraagt; en hij bekent het haar, hoe hij niet meer geven kan, wat hij geven moet: zijn eigen zelf. Hij vertelt haar van kleinen, dapperen Boy. die hunkert naar vreugde en geluk en blijde vroolijkheidl En weer zegt hij het: Ook zijn kind kan hij niet brengen de blij heid, waarnaar het jonge hartje uitgaat; het is al te stil en somber nu in zijn eigen hart. Ook spreekt hij haar over zijn viool, zijn muziek, die hem in enkele zeldzame oogen blikken boven alle leed uit. hoog opvoei boven alle?, wat neerdrukt en dooden wil. Enkele oogenblikken slechts cn 'tlevei .heeft zoovele oogenblikken en ze tellen al len: ze hebben allen hun eigen waarde en beteekenis, ze komen allen met hun eigen eisch- Hij spreekt haar over al 't goede, dat'er was, over al 't leed, dat later kwam en zon der het te beseffen, draagt hij alles uit zijn eigen leven, over in het hare hij brengt haar met bevende handen zijn arm, hongerig hart. Zijn stem klinkt zachter en vertrouwelij ker nog. Nu spreekt hij haar van Jeanne. Hij vertelt haar van zijn jonge vrouw, hoeveel liefde ze \oor hem had, hoe ze van hem alles verwachtte, wat de aarde te ge ven had, van hem alleen. En hij zegt het Ilske, hoe hij voor haar moest zoeken 't licht en. voor haar moest garen de blijheid en 't geluk. „Enzegt hii stil, „nu heb ik het zoeken verleerd. Nu kan ik niemand meer brengen licht, want om dat te kunnen, moet het schijnen diep in je zelf". Zo legt, haar hand op zijn arm. „O jawel, tóch wel", zejgt ze met nape- rende stem „tóch wel! Je brengt mij al t licht, dat de ecne mensch den anderen brengen kan". Hij keert zich naar het jonge meisje. Haar gezichtje is overstroomd door eori zachtrood; haar grijze oogen staan droome- rig en schuchter en haar lippen openen zich in teederblij verlangen. Haar handen liggen roerloos en devoot en 'tis of ze wacht wócht „Dwaas Ilske", fluistert hij ontroerd. De gouden zon zinkt. In 'tguldene licht spiegelen zich fijn en- teer de zachte rimpels van het stille meer. De wife vogelen drijven op den purperen gloed en 't water, het is als stroomend goud, (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1