TUINSLANG UIT DEN OMTREK. SPORTNIEUWS I Or. Hommers STADSNIEUWS. HITTE DROOGTE GEBRS. DE VRIES "KLEBHSETOrr DE GOUDSCHE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING. De Zomerfilm van Neerland'» volksleven. Op Maandag 27 Aug. a.s. zal ter gelegen heid van de opening der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling in tegenwoordigheid vnn verschillende autoriteiten de eerste opvoe ring plaats hebben van het nationale én folklo- risti^che filmwerk: „Neerland's volksleven in den Zomer". Doze film werd samengesteld onder wetenschappelijke leiding van den heer D. J. ran der Ven te Oosterbeek, voorzitter der 3e sectie folklore van het Nederlandsch Nationaal Bureau voor Anthropologic en aiom in den lan de'bekend door zijn propaganda voor de stich ting van het Nederlandsch Openlucht-museum te Arnhem, waar op zijn init-'atief in 1919 het Vnderlandsch Historisch Volksfeest werd ge houden. Door algemeene medewerking van de Dlattelnndsbevolking is het hem mogen geluk ken in de afgeloopen maanden van Luilak (19 Mei) tot St. Jacob (25 Juli) zeer vele feesten, reden en gewoonten in beeld op de film vast to •eggen, die thans nog getuigen van het in eere houden der oude zomersche volksgebruiken in menig dorp of gewest. En de meesten dezer dikwijls onverklaarbaar geachte zeden en ge woonten blijken bij nader onderzoek in zeer nauw verband te. staan tot den landbouw, zoo- dut;' deze film als het ware een cultuurhistori sche lsndbouwfilm is, waarin veel voor de ge schiedenis van den Nederlandschen landbouw is vastgelegd, dat onherroepelijk in dezen nivcl- j Uitrenden tijd uit ens volksbestaan ten platte- Umde verdwijnen zal Op de persbijeenkomst, die het Permanent Comité der Goudsche Land- en Tuinbouwten toonstelling organiseert op Donderdag 23 Aug. zal de heer Van der Ven in causerie met licht heiden, ontleend aan den zomeriilm het ver- onnd tusschen de uitingen in dt NederJondsche zomerlolklore en den landbouw nader oantoo- neru Wij hopen daarop nader terug te komen en volstaan thans met mede te dcclen, dat het filmwerk geopend wordt met een „bloemen- ouverture", waarin de schoonheid en de pracht .•au Aalsmeer's en Boskoop's kweekerijen op hft doek de komst van den zomer laten zien. Onder de opwekkende muziek van prof. Julius Röntgen, gecomponeerd op het Aalsmccrsche uindersHed, zien wij duizenden rozen en afge sneden bloemen naer de veiling brengen, ver mogens brengt een vloot van bloemcnschuitjes de potplanten aan, die we een paar dagen later zien uitgeplant op' de perken onzer open bare plantsoenen, waarna in schitterende tafe- .'eelen de schoonheid van den zomer triomfeert in de bloemenweelde van de kasteeltuinen in Aliddachten en Eysden. En na deze inleiding volgen don do actes, 4raarin de merkwaardigste handelingen vastge legd zijn, die neg ten dage in vele gewesten pleats hebben en kleurige tafereelen te zien geven van de nog ongekende en ongeschreven Litieme geschiedenis van het Nederlandsche volk ten plattelande. Het slot wordt gevormd door een rozen- apotheose bij het schilderachtige kerkje van Asselt, het sublieme bouwwerkje, dat door wij len dr. Cuypcrs gerestaureerd werd. Het ligt er opterrassen, waarlangs tienduizenden rozen hun bloemenfestoenen laten wiegelen, als het vriendelijke bedehuis in een wonder sprookjes land. En in die heerlijke arcadische omgeving mieren" wij een echt-ouderwetsche boerenbruiloft roede,^waarop ook „Vader Aartje met zijn kin- derenF verschijnt, om ten slorte met de kleine meisjes van Asselt te plukken van de wilde hloemen-overvloed longs boorden van de Maas. Tnl von zinrijke zomergebruiken uit Biabont, de Zaanstreek, Terschelling, Twenthe, Gelderland en Limburg zijn in dit filngwerk vastgelegd, dot bewijst hoe er nog onder onze .'roeren een sterke gehechtheid bestaet aan het i;i eere houden van oude tradities, die zooveel poëzie en schoonheid kunnen brengen in Neer- J.sr.d's volksleven ten plettenlar.de. De première van den zomerfilm van Neer land s Volksleven zal worden gegeven op de soiree, ter gelegenheid van de opening der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling, iwuirbij de heer Van der Ven op populaire wij- ze de verklarende folkloristische voordracht zej j houden en prof. Julius Röntgen, directeur van het; conservatorium voor Muziek te Amsterdam, mijn composities aan den vleugel ten gehoorc zei [brengen. ONVOEGZAME VROUWEN- EN K3NDERKLEEDING. Een brief van den bisschop van 's-Hcrtogcnbosch aan de gees telijkheid. Het volgende is uit een recenten brief van een bisschop van 's-HertogenPcsch aan de geestelijkheid van zijn bisdom, dien wij in het Huisgezin vinden „Wij verordenen dan, dat voortaan openlijk de toediening der gevraagde H.H. Sacramenten znl geweigerd worden aan alle personen, ook ous aan kinderen, die zich met tot boven den ffleboog onbedekte armen, met opvallende ontblooting van borst, rug of schouders, aan biechtstoel of communiebank durven presen teeren alsmede aan hen, die dear zouden ver schijnen met rokken die niet tot over de knieën afhangen, of tenzij uit armoeae, zonder kousen or met niet ten minste tot «v« de knieën be dekte bovenbeenen. '^tlke ontblooting, d*'e volgens deze aanwij zingen toelating tot biechtstoel of communie bank verhindert, zal ook bij hot sluiten van een kerkelijk huwelijk op straffe van verwijdering te vermijden zijn door hen, die tot den bruid stoet willen behooren. Ontblootingen die lot weigering der H.H. Sa cramenten aanleiding geven, kunnen in sommi ge omstandigheden leiden tor verwijdering uit dt kerk zelf en zij behoor sn zeker, al wore het slechts uit wellevendheid, vermeden te wor den op katholieke vergaderingen en bij het be- joeken of ontvangen van priesters of geeste- ijke personen Wie zich aan deze wellevendheid niet wenscht te storen, doet beter geen priesters of geeste- Hjijke personen te bezoeken of te ontvangen en ifren katholieke vergaderingen bij te wonen. Het is verder ons verlangen, dot den ge- oovigen voortdurend door u zal worden voor behouden, dat de christelijke eerbaarheid en p-voegzaamheid, met uitzondering misschien vooi zeer jeugdige kinderen, in onze streken niet Ivolmaakt worden betracht, indien niet het ge- heele lichaam, behalve hoofd en handen en het bovendeel van den hals behoorlijk gekleed of bedekt is en dat vrouwelijke personen niet don met gedekt hoofd in onze kerken behooren te verschijnen." DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN LEIDSCHEN ZIEKENHUISBOUW. „Ik weet van niks I" Omtrent de onregelmatigheden bij den bouw van het nieuwe academische ziekenhuis te Lei den, bericht de Tel.: Het begon met den thans gearresteerden rijks bouwmeester V. Deze liet in een tijd, dat toe vallig eenige timmerliden vrij waren, door deze mannen een serre bouwen, die niet voor het zie kenhuis was bestemd. De serre werd keurig af gewerkt, van glas voorzien en door arbeiders van het Academisch Ziekenhuis naar Den Haag ge transporteerd en daar aan een partueïiere woning geplaatst De materialen van deze serre waren rijksmaterialen, bestemd voor den ziekenhuis- bouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van het rijk T Hiermede was Jiet hek van den dam. Opzichters en bazen begonnen, nu zij het kunstje eenmaal van deri hoogsten chef hadden afgekeken, aan de arbeiders allerlei particuliere ■werkzaamheden op te dragen. Hoe hooger de positie was, die de opdracht-gever innam, des te omvangrijker was de opdracht. Er is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van den zie kenhuisbouw geheele ameublementen werden gemaakt ,die niet voor het ziekenhuis waren bestemd en later in de stad aan een opgegeven adres Werden bezorgd. Men ontzag zich zelfs niet de timmerlieden tegen St. Nicolaastijd schil derijlijsten en bouwdoozen te laten vervaardigenl Al deze extra werkzaamheden werden verricht in de zagerij. En als eenmaal per week de rijks bouwmeester V. op het werk kwam, dan werden de onderhanden zijnde meubelen even wegge stopt. Eenmaal per week, op Vrijdag, kwam de rijksbouwmeester V. inspectcercn. En dan was alles in orde 0 Doch niet alleen op het terrein werd voor par ticulieren gewerkt. Ook in de stad werden graag allerhande karweitjes als schilderwerk, witten en kleine reparaties verricht, natuurlijk in den tijd en voor rekening van den ziekenhuisbouw. Die extra werkzaamheden waren zoo gewoon geworden, dat de arbeiders er een zegswijze op nahielden om aan te duiden dat ej: weer wat gebeurde. Weet je niks riepen zij elkander toe. En dat beteekende ,dat de vrager weer iets wist, maar de opdracht had gekregen „van niks te weten Een arbeider, die in het bijzijn van zijn chefs wat al te vaak weet je niks had geroepen, zoo dat men bevreesd was, dat hij al te veel wist, werd van het terrein gehaald en kreeg als uit sluitende taak het ketelhuis aan te vegen. Met deze verheffende taak was deze volslagen bouw vakarbeider van Maandag tot Zaterdag bezig. En als hij 's Maandags weer op het werk kwam, werd hem opnieuw opgedragen het ketelhuis aon te vegen. Het mcerendeel der arbeiders, be vreesd voor de boterham, deed wat hun opge j dragen werd door de verantwoordelijke chefs en vroeg niet verder. In de tijden van brandstof- en voedsel-1 schaarschte zijn dc terreinen van het Acade misch Ziekenhuis gebruikt ter tegemoetkoming aan dezen nood. Er werden machines aange schaft voor brikcttenfabricage, de bouwarbei ders werden belast met 't persen en afwerken dor briketten, die in zakken verpakt, buiten de distributie om bij de chefs werden bezorgd. Ook had men een volledige varkensmesterij, dio uit stekende resultaten afwierp. Dat geheele par tijen steigerhout tot brandhout verzaagd wer den en gratis onder de chefs gedistribueerd, is te midden van al deze feiten slechts een kleinig heid. Met de expeditie van brandstof, meubelen en vleesch werden meestal de Katwijkers be last, omdat men die minder in de stad kende. Ook met de aangevoerde materialen werd, juist in een tijd, dat bouwmaterialen als zand, f grind, cement en stcenen hun gewicht in goud waard waren, op een eigenaardige manier om gesprongen. Het trok de bijzondere aandacht der arbei ders, dat bij de lossing yan schuiten met mate rialen de gevulde wagens soms een andere richting namen, dan die welke naar de zie kenhuisbouw leidden. Zoo gingen \yegens met stcenen of cement, gevuld uit de schuiten, die materialen voor het ziekenhuis oanvoerden, vaak naar particuliere bouwwerken in de stcd, Het zou wellicht de moeite loonen na te gaan, in hoeverre in de boeken deze materiaal-distri butie terug te vinden is. Zoo verklaren de ar beiders, die belast waren met 't verwerken der materialen, dat zij vaak langer dan noodig was op den nieuwen aanvoer wachtten, omdat de geladen wagens wat zij noemden, den verkeer- den kant waren uitgegaan. Ook kunnen de arbeiders verkloren, dat meer dan eens cement uit den voorraad van den ziekenhuisbouw op wagens werd geladen en buiten de poort ver dween near particuliere bouwwerken in de stad. Het zijn alweer de boeken, die moeten uitwijzen, in hoeverre van deze vrijgevigheid in een tijd von materiolennood aanteekening is gehouden- Ook met het kruiwerk werd allesbehalve de j zuinigheid betracht. Was er weinig werk, dan kwamen de arbeiders met de paarden toch op het terreinieder vervoerde op zijn beurt daar een vrachtje en op de betalingslijsten pareerden eenige postenéén dag werk voor man en paard. Dat arbeiders, bij den ziekenhuisbouw ingeschreven, elders te werk werden gesteld, maar 's Zaterdags bij den ziekenhuisbouw hun weekloon haalden, behoorde niet tot de uit zonderingen. HET FAILLISSEMENT VAN BROEKHUIJS AANGEVRAAGD. Bij de Haogsche rechtbank- Naar men ons mededeelt heeft mr. J. J. Bar net Lyon gister bij de Haagsche rechtbank het faillissement van den heer W. H. Broekhuijs aangevraagd, zulks in opdracht van een firma, die zich bezig hield met den aanleg van tuinen voor de uit de premie-loterijen welbekende villap. EEN FIETSENDIEF GEKNIPT. Ontvlucht uit een Opvoe dingsgesticht. Men meldt or.s uit Raolte Dezer dagen had alhier de landbouwer t. W. zijn rijwiel tegen een hooimijt aangezet en was in de nabijheid aon het werk gegaan. Eenigen tijd later werd hij aangesproken door een als schipper gekleed jongmensch, dot hem om een weinig drinken verzocht. Toen de landbouwer aan dit verzoek gevolg had gegeven, maakte het jongmensch zich als tegenprestatie meester van het karretje en was weldra ver dwenen. Het mocht de marechaussee gelukken den dief op het spoor te komen, terwijl tevens aan het licht kwam, dat deze een ontvluchte was van het Rijksopvoedingsgesticht „Veld zicht" te Avereerst, genaamd P. J. v. D., te Rotterdam woonachtig, v. V. had zich intusschcn met het rijwiel naar Rotterdam begeven, doch werd onderweg door de politie te Moordrecht aangehouden, juist toen hij zijn stalen ros aan iemand te koop aanbood voor de somma van 3.—. De aangehoudene, benevens het rijwiel zijn op transport gesteld naar Raaltc, alwaar het rijwiel door zijn oorspronkelijken eigenaat werd herkend, v. D., die naar thans blijkt reeds negen maal uit het gesticht ontvlucht is, zal wederom naar Avereest teruggebracht worden. ZWEMONGELUK BIJ WIJK AAN ZEE. Twee Amsterdammers verdronken. Zondag omstreeks 4 uur werd het vrije strand te Heemskerck, nabij Wijk aan Zee, in opschudding gebracht door het vermissen van een 16-jarig persoon, die met zijn zuster en haar verloofde in zee baadde. Door de politie werden onmiddellijk pogingen in het werk ge steld het slachtoffer te redden. Een geoefend zwemmer begaf zich aan een lijn in zee en bracht ongeveer een half uur later een mans persoon aan land, die in zee dreef. Nadat men circa een uur kunstmatige ademhaling had toe gepast, moest dr. De Waar uit Wijk aan Zee den dood constatecren. Het lijk werd naar een lijkenhuisje van de R. K. kerk gebracht, waar bleek dat dit slacht offer niet de vermiste 16-jarige was, doch de 19-jerige Theodorus Boshof, wonende Lijnbaans gracht 38, te Amsterdam. Tel. De 16-jarige J. van Elzen, wonende Laurier straat 92, Amsterdam, is des avonds ongeveer hojf negen in Wijk aan Zee aangespoeld. Ts. Boshof was met een neef en een vriend per fiets naar Wijk aan Zee gegaan, iets wat zij eiken Zondag deden. Nadat zij eenigen tijd in zee waren geweest, verlieten neef en vriend het bad, doch Boshof wenschta te blijven. Toen hij lang uitbleef ging men hem zoeken en vond hem eeist toen den dood geconstateerd was N'emand had zijn verdrinking gezien of be merkt. TRAGISCH ONGEVAL. Twee personen verdronken. Zondagavond omstreeks half zeven heeft een ernstig ongeval in Diemen plaats gehad. Een meisje en een jongmensch, resp. omtrent 26 en 28 jaren oud, fietsten op den Stammerstlijk bij de Vinkebrug, toen zij, vermoedelijk doordat zij wilden uitwijken voor een motor met zijspan, met hunne rijwielen tegen elkaar inreden, ten gevolge waarvan beiden in de vaart terecht kwamen. Kort daarna werden de lijken van de ljoidc verongelukten uit het water opgehaald. Dr. van der Kinderen uit Dimmen poogde nog de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De beide lijken zijn naar het lijken huis in Diemen overgebracht Als ge Cv kind gejond, vroolijk en friscli van geest wilt zion opgroeien, geeft het dan Men seint ons nader uit Mcppel: De brand ontstond omstreeks 4 uur In den namiddag in het stookhok van de woning ven A. Andreee. Door de gioote droogte ven de laatste dagen vond het vuur gretig voedsel in de grootendeels uit hout opget okken woning. De vlammen grepen heel snel em zich heen en het duurde niet lang of de aangrenzende huizen waren aangetast. De Dwingelosche urnndweer, een echte dcrpsbrendweêr, bleek niet tegen het vuur opgewassen; onmiddellijk werd naar Meppel geseind om hulp. Toen de beter inge» richte brandweer uit Meppel kwam was de brand zoo goed als uitgebrand. Er viel toen niet veel meer te blusschen, al bleef men nog een groot gedeelte van den avond bezig oin de puin- hoopen nat te houden, en waar nog vuur te ont dekken viel, te blusschen. Het voor een kleine plaats els Dwingelo goed ingelichte hotel van den heer J. Zantinge -verd eveneens een prcoi der vlammen. Twee tusschen de brandende liui-< zen gelegen kerkjes, n.l. die van do N. H Ge meente en van d^ Israëlitische Gemeente werden eveneens geheel verwoest. Qit eerstgenoemde kon niets worden gered, uit Je Synagoge .'echts 2 wetrollen. Acht gezinnen zijn diuioos, en zijn bij fan^lie en dorpsgenootcn ondeigebracht. Van de inboedelen kon weinig worden gered. De schade word geraamd op 150000 BRAND IN EEN HOEDENWINKEL. Voorraden stroohocden ver brand. Zondagavond ongeveer kwart voor elf werd brand' gemeld op het Muntplein. Dit gaf aan politie en branweer aanleiding om met veel personeel en materiaal uit te rukken, aangezien het op dit drukke punt in het centrum der stad veel moeite kost dc duizenden voorbijgangers op een behoorlijken afstand te houden, opdat de brandweer in haar moeilijken arbeid niet wordt gestoord. Gelukkig had de brand niet zulk een grooten omvang aangenomen als ean- vankelijk vermoed werd. Het vuur was ontstaan in den kelder onder den winkel in heerenhoeden en parapluies van P. Truijens op het Muntplein 5. In dien kelder lag een groote voorraad stroo- hoeden opgestapeld, waarin het vuur gretig voedsel vond. Do brandweer bereikte na opening der win keldeur door den winkel, waar een dichte rook stond, den kelder. Met drie stralen op de Vecht- leiding bestreed zij het vuur en vrij spoedig was zij den brand meester. Onder leiding van hoofdbrandmeester Förch stelden de brandweerlieden ook op de boven verdieping een onderzoek in, waarbij zij, na langs de Megirus ladder te zijn opgeklommen, zich door openschuiving van de vensterramen toegong verschaften. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De chef had Zaterdagavond den winkel verlaten en sindsdien was er niemand meer in de zaak geweest. De familie Truijens vertoeft in Bergen. Er waren tal van nieuwsgierigen op dc been. Naardcn. De veetentoonstelling van da Gooische Landbouw-Sport Vereeniging die op 17 Augustus a.s. in het Bosch van Brcdius te Naardcn zal worden gehouden belooft schitte rend te worden. Het bestuur van de afdecling „Gooiland" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal welwillend© medewerking vcrlecncn. Honderden inschrijvingen vnn vee enz. hebben reeds plaats gehad. Bene collectie blaarkop stamboek ve« is in geschreven waarbij enkele exemplaren, welk© op tentoonstellingen in het buitenland zijn be kroond geworden. Voor de afdeeling pluimvee zijn vel© trio's ingeschreven. De afdeeling konijnen is zeer uitgebreid, van de groote vlaamschc reus, tot het kleine pooltje. Door het gemeentebestuur van Naarden, ver- schillende vereenigingen cn particulieren zijn medailles toegezegd. Deze tentoonstelling die tijdens de jubileums feesten zal worden gehouden zal zich zeker weder in een druk bezoek verheugen. I Alom verkrijgbaar a l 2.50 per 11. Redders in den nood! Een ooggetuige van 't ongeval bij Diemen mei. M. Groenevelt, schrijft aan de Tel. De betreffende man en vrouw fietsten, in de onmiddellijke nabijheid van ca. 8 10 andere jongelui, aan de rechterzijde van de vaart, ter- wiji ik in dezelfde richting aar. de linkerzijde fietste. Door een mij onbekende oorzaak raakten beiden blijkbaar hun stujr kwijt, met het nood lottige, doch op den gevaarlijken smallen weg schier niet af te wenden gevolg, dat zij tezamen te water reden. De in de nabijheid rijdende personen stegen u-en af en stonden aan den kent te deliberec- rea, doch staken geen hand uit tot redding, hecgeen ons, die het non den overkant machte- .oos moesten aanzien, daar geen onzer zwem men kon, niet weinig verbaasde cn ergerde. Wij riepen herhaaldelijk den beiden menschen iets toe te steken, hetgeen, daar zij slechts pl.m. I Meter van den oever waren, zeker resultaat zou hebben gehad, doch hierop weid aan de over- ziido met een zeer flauwe aa'zelende poging geieagecrd, welke tot niets leidde Zoodoende moesten wij het aanzien, dat de twee menschen verdwenen, zonder dat er maar een poging gedaan was, dit te verhinderen. De later opdagende hulp kon nie;s meer uitrich ten NadeT verneemt het blad, dat het lijk her kend is. Het slachtoffer is niet inej. Annie Rood, maar Anna Maria Bundcren. Hoor vader, die politiebeambte te Amsterdam is, verklaarde, dat hij haar des middags half vier nog 'op dc Mouriïskade, in gezelschap van den jongen men had zien rijden. Iemand, in een wherry gezeten, die het on geval op een paar honderd meter afstand zag gebeuren, streek het zeil en voer naar de plek waar de beide menschen verdwenen waren. Hij 7vg het lichaam der vrouw order water drij ven. Om beschadiging met een haak te voor komen, dook hij gekleed, mar slaagde er niet in haar bover. te brengén. Nog een paar andere peisonen begaven zich te water, maar een kost bare tien minuten waren volstreken, en een hunner bracht het lijk boven. Ook deze oog getuige verklaarde, dat verschillende personen geen hand uitstoken, ofschoon het tweetal een meter uit den wal dreef en het water zeer on diep is. Zelfs toen een pear honderd belang stellenden aan den oever en verschillende mo torbootjes, zeilbootjes en roeibootjes aanwezig waren, werden geen reddingspogingen aange wend cn niemand dacht er zelfs aan de duikers te heipen. Het ongeval is te wijten a in het feit, dat het tweetal gearmd tegen dm drukken ver keersstroom inreed, terwijl de weg zeer smal is. REUSACHTIGE BRAND TE DWINGELO Er zijn reeds 8 huizen en een kerk in vlammen opgegaan. Te Dwingelo bij Meppel is gisteravond een geweldige brand ontstaan in een z.g.n. stookhut. Het vuur, dat met zeer gebrekkige middelen werd aangetast, greep zóó snel om zich heen, dat spoedig 8 huizen en de synagoge een prooi der vlammen werdon. Ook de Hervormde kerk loopt groot gevaar. Kunst en Wetenschap. DE STADSSCHOUWBURGKWESTIE. Reorganisatie van het Ned Toonecl. De Tel. heeft een onderhoud gehad met den heer Royaards, die het volgende meedeelde De Kon. Ver. „Het Nederlandsch Toonecl" blijft als zoodanig bestaan en zal opnieuw moeten worden georganiseerd. Met de zeker- heid, die men heft (de Kon. subsidie) zal men trachten een ander theater in huur te I krijgen (het is niet onwaarschijnlijk, dat dit 1 het Grand Theatre zal zijn), of wel men zal den Stadsschouwburg als „losse" huurder op enkele avonden bespelen. In ieder geval speelt men op de reeds vastgestelde avonden builen Amsterdam. Over de voorafgaande gebeurtenisen, die deze voor velen waarlijk catastrofale wending ten ge volge hadden, verklaarde dc heer R. het vol gende Door het betreffende raadsbesluit werden aan do Kon. Ver. 44 speelavonden ontnomen (wat tegen een gemiddelde recette van 800 per avond een verlies van pl.m. 35.000 beteekent), terwjjl tegenover de vermindering der hum- met 15.000, de gemeentelijke subsidie van 50.000 op 25.000 werd gebracht, wat neer kwam op een verlies ven 10.000, terwijl de te storten cautie op 50.000 bleef gehandhaafd. In plaals van deze cautie waren de requisieten van 't Ned. Tooneel in onderpand gegeven. Commissarissen zoowel als directie waren nu echter van oordeel, dat onder de gewijzigde omstandigheden niet opnieuw een bcslcglegging op de goederen der Kon. Ver. kon worden ge riskeerd. De heer R. heeft daarop, zonder medeweten van zijn commissariaat, dusdanige voorstellen aan zijn personeel gedaan (die neerkwamen op een zekerstelling vn -50 der salarissen, met de belofte, dat bij een gunstige wending naar d© uitkeering van een volle ICO zou worden gestreefd), als hij onder de gegeven omstandig heden noodzakelijk achtte. Ze bedoelde, aldus de heer R.r een motie van vertrouwen uit te lokken in zijn beleid, aon de hond waarvan hij commis«- ssrisscn had willen bewegen alsnog den Stads schouwburg in vaste huur te behouden. Men diende ze en bloc te aanvaarden. Waar dit niet geschiedde, achtte de heer R. zich van alle verplichtingen in die richting ontheven. Wat men verder met den Stadsschouwburg voor heeft, is niet te zeggen. De heer R. achtte het 't waarschijnlijkst, dat men het gebouw per avond zal verhuren. Mogelijk zal men ook naar een anderen vasten huurder uitzien en in dat geval is een bespeling door „Het Schouwtoo- neel" niet onwaarschijnlijk. Voetbal. HET CONFLICT IN DEN N. V. B. Zondag, 26 Augustus a.s. zal te 's Gravcn- hage een buitengewone algemeene vergadering van den N.V.B. plaats hebben. De voorloopige agenda meldt o.a. wederinstelling van Promo tie- en Degradatiewedstrijden en herziening van het stemrecht in de algemeene vergadering. OM DEN KARSEBOOMBEKER. Door het niet opkom<yi van H. V. C. kwam Donar uit Hilversum zonder strijd in de demie finale. De tweede wedstrijd om dezen beker leverde een overwinning voor 't Gooi op, die D. E- C. uit Amsterdam een 3—1 nederlaog toebracht. Athletick. WEST-DUITSCHLAND-NEDERLAND. In verband met de reismoeilijkheden paar Duitschland overweegt het bestuur van de N. A. U. om deze ontmoeting welke op 26 Au gustus te Keulen zou plaats vinden, niet door t© laten gaan. S* Wiclrijden. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. De amateurs Jan Maas en Mozairac zullen a.s. Donderdag naar Zurich vertrekken, j Onze nationale kampioen stayer Jac. Storm, die j.l. Woensdaga\ ond op de Rijswrjksch© Baan een tuimeling maakte is er best afgeko- men. I Reeds Maandag a.s. zal ook hij naar Zurich vertrekken om aan de wereldkampioenschap pen deel te nemen. Garnizoen. Kapitein der veld-artillerie J. W. de Koff wordt overgeplaatst van Leiden naar hier. Concert Amersfoortsche Muziek- vereeniging. Naar men ons mededeelt zal het aangekon digde concert van de Amersfoortsche Muziek vereniging niet op Woensdag, doch op a.s. Donderdag gegeven worden. Copieer inrichting „Spido". Te dezer stede is opgericht een bureau voor verrichten van copieer- en typewerk onder lei- ding van mej. H. C. C. de Jager. KROMM ESTR A AT 36 - TEL. 116 Aanbesteding. Voor de bouwvereniging St. Bonifacius weid door den architect Herman C. van Eyden (Bus- sunt) alhier aanbesteed de bouw ven 38 ccn- I gezins-woningen met volgende uitslag. Bijl Co. Amstcrdum f 95.469 Veenendaal Maastricht 99.800 Blanken alhier 106.651 N.V. Bredero Utrecht 109.753 Bakker Co. Haarlem 110.000 J. van Keulen alhier 110.200 Hoogevcst Zn. alhier 112.200 Kuntz alhier 113.610 Platvoet Enschede 117 200 VerschuurKeuris Zeist 119 850 Overmaat Enschede 120.800- Bekeurd. Een persoon is bekeurd wegens het berijden van een fiets met een defecte bel. Luchtvaart. HET ONGELUK MET HET ZWEEDSCHE VLIEGTUIG. Kapitein Liljewalch ook overleden. Zooals men zich herinneren zal is op I Augustus j.l. ten Zuiden van het vliegveld Waalhaven een Zweedsche tweedekker omlaag gestort. Twee der inzittenden waren bijna ter stond dood, terwijl de derde inzittende, de kapitein A. Liljewalch met zwaar inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis werd ver voerd. Aan de gevolgen daarvan is hij thans overleden. Het vliegongeluk heef» dus in to taal drie slachtoffers gekost. QïtS riATERIAAL Nachtverblijf. Aan één persoon is in het politiebureau een nachtverblijf verleend. Aanrij dingen. In de Persijnstrant had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, met het gevolg dat het voorwiel von een der fietsen geheel in elkaar werd gedrukt. In dc Van Asch van Wjjck- straat botste een auto tegen een bakkerswagen, gelukkig zonder nadeelige gevolgen. ACE 4 CYI.lNDl R WOTORRÏJWIEL DE MOTOR VOOR ZIJSPAN. HUIB HQLSTE1JN, Langestr. 10. Tel. 757

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 3