AMERSFOORTSCH DAGBLAD EN BLOUSES. ABONIiEMENTSPRUS riTTS" T'ZZ PRUS DER ADVERTEHTIEH DE EEMLANDER BUITENLAND. L' HIRONDELLE" Voor oudere dames hebben wij nog aardige FEUILLETON. In Eenwiglieidsliclit 22e Jaargang. No 39 fooit 2-10, idem franco per post f 3.—, per week (met gratis Terzekering ongelukken) f 0.17* afzonderlijke nummers 1 0.05. Woensdag 15 Augustus 1923 DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. FOSTREKENINO N». 47910. TEL INT. 513. Ons mooi Amersfoort. v. De Soesterduinen. Nog lang niet genoeg menschen kennen de Soesterduinen, en van wie ze wèl kennen zijn er nog velen, die minachtend vragen: „Wat is daar nu aan? Kale vlakten met zandheuvels en wat dennen". Ze hebben ongelijk met him geringschatting, vooral in den vaoantietijd. A'ls vaoantieoord zijn ze werkelijk voortreffelijk. Br zijn prachtplaat- sen bijv. om te kamp eer en. Zóó kan de wind niet waaien of er as een lirwe -plek te vinden achter heuvels. Dat is al een groot voor recht Schaduwplekjes zijn er zat: het was Donderdag een heete dag, maar we hebben er in dolce far ndënt heerlijk genoten: 't Is er zoo echt vredig en stil. Alleen een enkele vliegenier verstoort de stilte soms, maar geeft meteen wat afwisseling. Vlak bij, een kleine 10 minuten gaans, is het spoorwachtershuisje, waar altijd heerlijk frisch water is te verkrijgen. En op niet te grooten afstand zijn de Birkhovensdhe ge nietingen. Voor kinderen is het er een heerlijk oord! Er waren er dan ook heel wat, die, met g-een andere uitrusting dan een flesch water, al of niet geëscorteerd door een pakje boter hammen, zich heel den morgen en middag vermaakten met zandgraven, verkennings- en verstoppertje spelen, een lust om te zien. Onderwijl lagen' verderop heeren en da mes te lezen of- een handwerkje te doen! Een der heeren bekeek op zijn rug liggende zoo lang de dennen, dat hij voor het eerst in zijn leven ontdekte, dat er behalve hou tige bruine en tolvormige groene ook nog kleine kndkkerachtige dennenappeltjes aan zaten; de eerste vam 1921, de groote groene van 1922 en de kleintjes van dit jaar. Veel botanische genietingen zijn er ove rigens niet te smaken. Daarvoor is het oord te dor. Een enkele jeneverstruik met groene en donkerblauwe bessen tusschen de scher pe naalden trekt door zijn zonderlinge vor men soms reeds van verre de aandacht, maar behalve dan eikenhakhout en dennen zijn er geen hoornen. Hier en daar worden dei zandstuivingen met helm vastgelegd'; daar moeten we op passen- Maar toch is er ruimte genoeg om te spelen. Laten we alle jongens en meisjes, die in de vacantie geen geld hebben om uit te gaan en die, ojndat ze zich vervelen tot cmgewenschte dingen komen, er heen zenden. En de moeders, voor wie het ook wel eens goed is een dag In de wildernis door te brengen, gaan .ma«T mee. Ze zullen er ach niet over te bekla gen hebben. DUITSCHLAND. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. Het stopzetten van de Dirit- «che leveringen in natura. Londen, 14 Aug. (R.) Reuter verneemt, dat de leveringen in goederen aan de landen, die niet deelnemen aan de bezetting van de Roer, in hoofdzaak bestonden uit steenkool voor Italië en verfstoffen voor Engeland. Men zegt, dat de Duitsche nota, die het staken van de leveringen aankondigt, aan Italië belooft de levering van steenkool te zullen voortzetten in verband met de groote behoefte van dat land aan deze brandstof. De levering van verfstoffen aan En geland was den laatsten tijd reeds aanzienlijk vertraagd tengevolge van de bezet ting van Lud- wigshafen door de Franschen. Een huis van bewaring door de Franschen bezet Recklinghausen, 14 Aug. (W. B.) Het huis van bewaring is gisterochtend dcor de Franschen bezet De gevangenen, die in voor- loopige hechtenis zaten en ten aanzien waar van geen vrees voor ontvluchting bestond, en zij, die nog slechts kort hadden te zitten, wer den op vrije voeten gesteld. De overigen wer den naar gevangenissen in de buurt overge bracht Een filiaal van de rijksbank bezet. Dusseldorp, 14 Aug. (B. T. A.) Giste ren is het bijkantoor van de rijksbank bezet, omdat het geweigerd had een cheque uit te betalen, die een Franschman aangeboden had. Te Witten is 50 milliard mark in beslag ge nomen. HET NIEUWE KABINET. De regecringsverklaring van Stresehumn. Ber 1 ijn, 14 Aug. (W. B.) De Rijksdag is vanmiddag even over tweeën bijeengekomen, om de regeeringsverklaring aan te hooren. Het Huis en de tribunes waren geheel bezet. De communist Koenen begon met voor de behan deling van de agenda de onverwijlde beraad slaging te eischen over de verordening van den rijkspresident van 10 Augustus inzake de on derdrukking van dagbladen, alsmede over het verbod van het Pruisische ministerie van bui- nenlandsche zaken tegen betoogingen onderden blooten hemel en van de proletarische honderd- schappen. Nadat deze voorstellen verworpen waren, nam Stresemann het woord, die door de communisten met luide kreten begroet werd. De interrupties duurden tijdens de voorlezing van de regeeringsverklaring voort, wat den com munisten de opmerking van den rijkskanselier op den hals haalde, dat democratie de heer schappij van de meerderheid en niet de dicta tuur van een minderheid beteekent. Omtrent de lijst van ministers verklaarde de rijkskanselier, dat de benoeming van een mi nister van buitenlandsche zaken en van een minister van posterijen nog volgen zal. De be noeming van opper-president Fuchs, aan wien de zorg over de bezette gebieden aan Rijn en Roer wordt opgedragen, dient om het Rijnland te toonen, dat met zijn belangen steeds in het bijzonder rekening zal worden gehouden. Het nieuwe kabinet, zoo ging de rijkskanse lier voort, is in een buitengewoon ernstigen tijd gevormd. Het buitenland mag niet den in druk krijgen, dat de kabinetswisseling een tee- ken van zwakte is. Het nieuwe kabinet, dat op den breedst mogelijken parlementairen grond slag gebouwd is, is voornemens het krachtigste kabinet te zijn tegen elk denkbeeld van ver krachting van Duitschland. Het bereiken van dit doel hangt af van de samenwerking tus schen het rijk en de landen en het heele volk. Alle krachten zijn noodig om de taatsgedachte te steunen. Gewelddadige aanslagen op den staat en zijn grondwet zullen afstuiten op den onbuig- zamen wil' van de rijksregeering, die voorne mens is haar macht te gebruiken jegens ieder, die zich vermeet den st??t en zijn grondwet te ondermijnen. De kanselier stipte vervolgens in het kort de openbaarmaking van.de Engclsche stukken aan en de daarin opgenomen conclusies ven het Duitschland in het Roerbekken aangedaan on recht Het lijdelijk verzet vindt zijn diepste wortels in het vaste bewustzijn van Duitsch- land's goed recht, dat thans ook door de En- gelscheregeering is erkend. De rijksregeering kan er zich mee vereenigen, dat de vraag of de actie aan de Roer al dan niet onrechtmatig is, aan een internationaal gerechtshof wordt voor gelegd. Zij twijfelt er niet aan, dat elke onpar tijdige beslissing haar de beschikking over het Roerbekken zal hergeven. Men tracht ons thans te overreden aan de Roer het werk te hervatten. Wij snakken ernaar, dat ons het Roerbekken voor het werk hergeven zal worden. In dit opzicht zijn arbeid en vrijheid voor het Roer- bekken identieke begrippen. Op den dag, waar op ons de beschikking over het Roergebied her geven wordt, zullen alle krachten zich inspan nen om aan de ondragelijke afbinding van den slagader van het Duitsche bedrijfsleven een einde te maken. Ik beweer nog steeds, zoo be sloot de kanselier dit deel van zijn verklaring, dat het Duitsche volk het lijdelijk verzet be gonnen is ter bereiking van zeer duidelijk be paalde doeleinden. Als ons de vrije cn onaf hankelijke beschikking over het Duitsche Roer gebied weer gewaarborgd is, als het Rijnland van 1 I regels f LOS met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25, dienstaanbic» dingen en Licidadigheids-advcitenticn voor de helft' der prijs. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcclige bepalingen voor het adverteeren- Ecne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. zich weer in den toestand bevindt, die bij in ternationaal verdrag gewaarborgd is, als aan eiken geknevelden Duitscher van Roer en Rijn de vrijheid en het vaderland hergeven is, zullen wij, nadat men ons zal hebben toegestaan op adem te komen, met inspanning van alle econo mische krachten des lands, ook de middelen kunnen verschaffen ter regeling van het vcr- goedingsvraagstuk, voorzoover de ons opge legde lasten ons bij noesten arbeid ons be staan in politiek en economisch opzicht en de verdere ontwikkeling van ons volk waarborgen. De consolidatie van onze politieke en econo mische verhouding is een vereischte voor de hervatting van de leveringen in natura, die ten gevolge van de economische ontreddering dooT de bezetting aan de Roer onderbroken moesten worden. Overgaande tot de behandeling der binnen- landsche politiek merkte de kanselier op, dat de beste activiteit op buitenlandsch politiek ge bied het herstel is van de ordelijke verhoudin gen in het binnenland. Het afdoen van de be- lastingontwerpen en de aanstaande goedkeuring door den Rijksdag van de goudleening zijn een veel belovend begin. Het geldvraagstuk geeft het aanzijn aan de ernstigste economische pro blemen. Het landbouwvraagstuk moet niet slechts beschouwd worden van het standpunt van den consument, al moet iedereen den oor log verklaard worden, die de voedselvoorzie ning en het herstel van gezonde economisch© toestanden bemoeilijkt. De taak van nijverheid en handel is vooral de rijksregeering te helpen bij het steunen van den geldkoers, met nama door het beschikbaar stellen van deviezen en door het overnemen van waarborgen voor groote verbintenissen des rijks. 93 I6|I8 Lanpgtraat. Amersfoort. De eiscK betreffende een standvastige waardo van het loon is gerechtvaardigd. Een te ver gaan op dit gebied zou achter het gevaar met zich brengen, dat de Duitsche concurrentie- mogelijkheid op de wereldmarkt te loor zou gaan en daarmee de voorwaarde voor een actieve handelsbalans, zonder welke aan een regeling van de internationale verplichtingen en aan een handhaven van het bedrijfsleven in het binnenland niet te denken valt. Bij deze verklaringen stonden de communis ten op voor nieuwe interrupties, waarop de rijkskanselier antwoordde, dat hij hun opwin ding over het ineenstorten van hun onverant woordelijke staking best begreep. De rijkskanselier besloot met het verzoek zijn regeering vertrouwen te betoonen. Ten fci- telijken bewijze van den levensmoed van het Duitsche volk zal zij het den weg ter vrijheid banen. De uiteenzettingen van den rijkskanselier over de buiten- en binnenlandsche politiek werden levendig en langdurig toegejuicht. Als eerste spreker na den rijkskanselier wees de sociaal-democraat Muller (Franken) erop, dat optimisme en vastberadenheid in de komende zware weken noodzakelijk zijn. Het door den Rijksdag aanvaarde belastingprogramma dient gegrondvest te worden op een basis van vaste waarde. Voorop moet staan de wettelijke waar. borg voor een beslag op de zakelijke bezittin gen. Voor de bevrijding van het Roergebied en het herstel van den toestand volgens de ver dragen in het Rijnland zullen nieuwe offers ge bracht moeten worden. De nieuwe regeering kan zich bff de uitvoering van haar progTamma ver zekerd houden van den steun van de sociaal democraten. Marx (centrum) heette de groote coalitie wel kom, vooral met het oog op de buitenlandsche politiek. Daarop las hij een gemeenschappe lijke motie van vertrouwen voor van de vier regeeringspartijen, waarmee de regeering zich vereenigd had. De Duitsch-nationale partij verklaarde de Tegeering haar vertrouwen te moeten ontzeggen. Leicht, van de Beicrsche volkspartij, die de rischtsnoeren voor de buitenlandsche politiek uitdrukkelijk goedkeurde, verklaarde, dat zijn partij zich van stemming zou onthouden. Na uitvoerige betoogen van den communist Froehlich ging hét Huit tot de stemming van de motie van vertrouwen over, waaraan 341 afgevaardigden deelnamen. Hiervan stemden 240 voor, 76 tegen en 25 blanco, Motie van vertrouwen ïn de regtcring aangenomen. B c r 1 ij n, 14 Aug. (V. D.) De door de re geeringspartijen voorgestelde motie van ver trouwen is heden door den rijksdag met 240 stemmen van de Duitsche volkspartij, het Cen trum, de democraten en de vereenigde sociaal democraten tegen 76 stemmen vim de Duitsch- nationalen, de Deutsch-Völkischen en de com munisten, benevens 25 onthoudingen van de Beiersche Volkspartij aangenomen. De goudleening aangenomen. Ber 1 ijn, 14 Aug. (\V. B.) Na de stemming over de motie van vertrouwen in de regeering werd de goudleening, met de stemmen van de uiterste rechter- èn de uiterste linkerzijde tegen, aangenomen. i>E CRISIS. De onlusten te Aken. Aken, 14 Aug. (B. T. A.) Hier zijn arbei dersonlusten uitgebroken cn verschillende daden van plundering bedreven. Communistische hon derdschappen, vergezeld van wielrijders, pa trouilleerden. De Schupo's gingen tot arresta ties over. De werklieden besloten .hun gevan gen genomen collega's te bevrijden en beleger den het hoofdbureau van politie. Schupo's werpen met handgranaten en schoten met karabijnen en revolvers, terwijl de Duitsche be reden politie charges op de menigte uitvoerde. Een 60-tal arbeiders zijn gedood of gewond. De orde is nu hersteld, maar nieuwe onlusten cn een algemeene werkstaking worden ver wacht. De toestand te Hamburg en omgeving. Hamburg, 14 Aug. (WB.) De Pruisische staatsrcgecring heeft thans ook voor het Pruisi sche deel van het economisch gebied van Hamburg den staat van beleg afgekondigd. De opperpresident der provincie Sleeswijk-Holstein is tot regeeringscommissaris benoemd. Hamburg, 14 Aug. (W. B.) Vandaag was 't volmaakt rustig in de stad. Het havenverkeer ondervond niet de minste storing. Er had niets plaats, dat de politie noopte in te grijpen. Hamburg, 14 Aug. (W. B.) Volgens een mededeeling van het stedelijk bureau voor pers zaken zijn bij de jongste onlusten 4 politie ambtenaren, onder wie 2 inspecteurs, ernstig en verscheidene anderen licht gewond. Er zijn drie arbeiders gedood en twee zijn in het ziekenhuis aan hun wonden bezweken. Botsingen. B e r 1 ij n, 14 Aug. (W. BOp de Her- mannsplatz te Neuköln kwam het gisteravond laat weder tot groote samenscholingen en ver schillende botsingen. Ongeveer 20 personen werden gewond. Botsingen tusschen communisten en politie. Leipzig, 13 Aug. (W. B.) Naar de kran ten berichten trachtten de communisten van Seitz en andere industriegebieden de stad in be zit te nemen. Er had een botsing met de poiitie plaats. Negen der aanvallers werden doodge schoten, dertig personen, de mecsten tot de politie behoorende, werden gewond. Het sluiten der mijnen. Kottbus, T4 Aug. (W. B.) Gistermiddag is de laatste bruinkolcnmijn gesloten, zoodat thans op alle mijnen in het Senftenberger bruinkooldistrict het werk gestaakt is. De stakingsbeweging luwf. B e r 1 ij n 14 Aug. (W.-B.). De debacle van dc algemeene staking, die door de Communisten werd geproclameerd, wordt door de bladen een vernietigende nederlaag der communistische agitatie genoemd. Het ging om een krachtproef tuschcn de Vakvereenigingen en de communis ten, waarbij de eersten een groote overwinning heben behaald. Het prestige der communisten onder de arbeiders heeft geducht geleden. In de Berlijnsche industrie is reeds hedenochtend een aanmerkelijke verbetering van den toestand in getreden. In vele bedrijven neemt het aantal werkwilligen aanzienlijk toe. Bij de Siemens- werke braken reeds voor het officieele eindigen der staking tal van arbeiders door dc stakings- posten. Ook in de stedelijke bedrijven is een groote verbetering vast te stellen. In de elec tric] teitsfabriek van Moobit stroomden dc arbei ders in grooten getale toe. Ook in de Beiiijn- sche gasfabrieken wordt het werk hervat. De algemeene staking opge heven. Berlijn, 14 Aug. (VD.) De bedrijfsraden der communistische partij hebben heden beslo ten de staking op te heffen. Morgen wordt de arbeid hervat. De Duitsche pers wijst thans op de groote ontpanning, die in den binnenland- schen toestand is ingetreden. - Het spoorwegverkeer. Ber 1 ijn, 14 Aug. (W. B.) De spoorweg directie Berlijn deelt mee, dat de toestand in de directie nog verder vooruitgegaan is. Een groot aantal arbeiders heeft het werk hei-vat. Het verkeer geschiedt volgens de dienstrege- ling. A x,. :"iA.f. De woelingen over <Ic grens. De Limburger Koerier schrijft onder het op schrift „Woelingen over de grens": De Duitsche couronten vermelden de laatste dagen talrijke plunderingen door stadsbewoners van boerderijen en landerijen. Tot vlak aan onze grens spelen zich dergelijke tooneelcn af. Niet alleen in de onmiddellijke nabijheid der steden, maar op uren gaans afstand daarvan vertooncn deze hongerende menschcn zich. Een bende van 400 man verscheen Zaterdag morgen j.I. op de bekende Duitsche modelboer derij van Küpers, vlak bij de Ned^rlandschè grens in de omgeving van Rimburg, namen al daar een gedeelte van het vee, dat zij slachtten en onder elkaar verdeelden, terwijl de in de nabijheid wonende boeren blijkbaar noodgedron gen of uit angst de menigte graan uitdeelden. De zwakke Duitsche politie stond machteloos tegen dit massa-optreden. Botsing tusschen tram cn auto. "1 Dusseldorp, 14 Aug. (W. B.) Vanmid dag heeft er op de Keulsche straat een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto reed te gen een tramwagen aan, waardoor deze volko men vernield werd en een gToot aantal personen ernstig werden gewond. SPANJE. DE STAKING DER BANKBEAMBTEN. Gedeeltelijk geëindigd, Madrid, 14 Aug. (B. T. A.) De staking der bankbeambten is gedeeltelijk geëindigd ten gevolge van oneenigheid in de vakverecniging. De banken werken normaal. Ben groot aantal bankbeambten blijven zonder werk, ITALIË. Pp ccn lading oorlogstuig voor Z.-Slavic beslag gelegd. Triest, 1 4 A ug. (B. T. A.) De Italiaansche autoriteiten legden beslag op de lading van de Vulcan, bestaande in een millioen geweren, 3000 mitrailleurs, 24 batterijen berggeschut, af komstig van den verkoop van de Italiaansche oorlogsvoorrnden krijgstuig, door de koopers weder overgedaan aan Zuid-Slavië. Afneming der werkloosheid. Rome, 14 Aug. (B. T. A.) Volgens mede. deelingen van den premier is het aanta. werkloozen van 541.755 op 1 Jan. gedaald tol 213.590 op 31 Juli, Hoor naar raad en neem tucht aan, opdat gij latei- wijs moogt worden. Spreuken 1920, WILLEM GR0EHHÜ1ZEN Langestr. 43 Telefoon 852 - Postrekening 75821 Zilveren Vorken, Lepels en Messen vaiï MARGREET DIJKSTRA. S3 „U u verbiedt mij? U heeft, më niets te verbieden. Ik zal mijn leven nou eens zelf maken, begrijpt u?" Ze ziet in zijn oogen een niet gekender. en nooit vermoeden hartstocht en ze kijkt hem aan met onverholen minachting. „O, ik? Ik wou, dat je ging. Wat mij be treft. graag. Dadelijk. En ik wou, dat ik je nooit, nooit meer terug zag", zegt ze scherp. „Maar ik sta hier niet voor me zelf. Ik sta hier in de plaats van mijn dochter. Je bent gebonden en wij zij en ik we laten je niet los. Nooit. Je bent getrouwd met mijn kind, getrouwd in onze kerk. Je huwelijk is onverbreekbaar. Het is een sacrament en wij... zij en ikwe laten je niet los". Hij kijkt haar ontzet aan, maar dan komt een zachte stem, die fluisterde dadelijk, zonder eenig voorbehoud; «hier ben ik Hans." Ze ziet over zijn bleek gezicht de vervoe-, ring glijden en ze begrijpt hem zonder het gesproken woord. „Wil wil ze ook zoo wel komen?" sta melt ze bang en een groote angst vlamt od. O. wat stond ze sterk, dat jonge meisje met haar alles willende en durvende liefde! Ze gaat dichter naar heru toe cn ze legt haar hand op zijn arm. J „Hans smeekt ze zacht. Hij schuift haar hand terug. „Hans", schreit haar schril stemmetje en ze klampt zich aan hem vast. „Hans. doe haar dat niet aan. Dat niet. Je hebt haar trouw beloofd! Niet die schande! In Gods naam, niet die schande. Verstoot haar niet! Ze hield zoo onnoemlijk veel van je. Jij was alles Ik, Hans, ik was niets. Niet, niet die schande!" Hij rukt zich los. ,,'lls om gek te worden!" barst hij uit. ..Ga weg, wat doet u hier! Tk zal 'tzelf wel uil zoeken, 'tls om dol te worden j Ilij stormt de kamer uit. Ze valt op een stoel neer; haar knieën knikken, haar fijne handjes vouwen zich krampachtig en ze prevelt met toonloozo stem: „mijn Jeannetje, o, mijn arma Jcai^ netiet" r-r# 7-ir XV. Daarbuiten in den zoelen zomernacht ging Hans Leemans. Hij zwierf door Am sterdam s straten tot zijn voeten moe en zwaar gingen. Hij zwierf ver van zijn stille huis, dat hii nu haatte, ver van ziin kind, waaraan hij niet denken wilde, ver yan Ilske, die op mijn arena Jca.;- haar kleine kamertje in Pitjes huis den nacht wakende doorbracht En donkere gedachten stonden op. Ziin geheele ziel was in opstand. Zijn ge- heele ziel! Had hij niet drie mooie, jonge jaren en drie jaren, zijn ze niet lang, als ze enkel eenzame en moeilijke dagen tellen, voorbij laten gaan? Hacl hij zich al dien tijd niet zuiver be waard? Was hij Jeanne niet trouw geble ven? Bah, wat was er eigenlijk van hem geworden? Welk geluk, welke vreugde brachten de dagen hera? Géén. Oh, hij was het moede, dat leven van ont beren, van alleen staan, van hongeren en nooit verzadigd worden. Hij was het moede. Hij was het zat. Hij wilde het niet meer! Hij was een jonge kerel, hij verdomde het, zoo verder te gaan. Op den hoek van de straat stond een nog Jonge \rouw, die op hem toetrad en zachto woorden sprak. Hans keek haar aan, \erdwaasd. Toen lachte hij en hij schrok van zijn lach. „Ja", zei hij schamper, ..kom! Als je het cclite niet krijgen kan, dan de namaak maar! Kom!" De vrouw ging mee, met haastigen tred. Zijn oogen brandden in de duisternis tan den zomernacht en er was bitterheid en gropte ellende in zijn arme ziel. „Niet zoo vlug', fluisterde het meisje naast liem. Hij stond plotseling stil, verbaasd bijna en keek haar aan. En hij zag: een arm, ouwelijk gezicht, hij zag een doodarme stumperd; hij zag arme, arme oogen, waarin het kind schreide om de moeder en hij bleef staan. Toen, als ontwakend uit een bangen droom, legde hij zijn hand tegen ziju klop; penden slaap. Wat wilde hij doen? i Waarheen was hij op weg??' „Ben je arm?" tfroeg hij zacht „ben jo arm jij ook?" Ze zag op en in haar moede oogen, die zoo diep weggezonken lagen, klonk even de verwachting. „U liep zoo gauw! Ik was wat moe!" zei ze vriendelijk, „nu gaat het wel weer!" Maar hij bleef staan de spanning was gebroken en een oneindig erbarmen met haar ellende steeg in hem op. llii had wel kunnen schreien, als een kind. „Ik, ik ben ook moe en arm", zei hij zacht, bijna eerbiedig. Hij zocht in zijn zak, haalde zijn beurs er uit en reikte die haar. En in 't zwakke sche merlicht van dc enkele straatlantaarn, zag hii in haar oogen de verbazing, de blijdschap en nog ie*s anders, wat" eel mooier en teer der was! Haar magere handen grepen de beurs. „Ga je nu naar huis? Beloof je het mij?" Hij vroeg het dringend en 't was, of alles voor hemzelf daar van al hing. Ze knikte en haar handen sloten zich vas ter om zijn geschenk. „Donk niet te slecht van me!" vroeg ze plotseling, onhoorbaar bijna en haastig. Ze verlangde heen te gaan. Ze was bang, dat hij berouw zou krijgen en toch was er iets, dat haar gekluisterd hield aan deze plaats. Hij reikte haar zijn hand en zij, verbaasd en verlegen over dat gebeuren, legde cr schuw haar magere vingers in. Hij boog zich naar haar over en hij dacht aan de vele keeren in 't begin van zijn huwelijksleven, dat hij van Jeannes geld gegeven had, in andere armoede. Hij hoog het hoofd dieper. „Denk ook van mij niet al te slecht", vroeg hij ernstig „^nals dat op is, kóm! ik zal .u geen kwaad meer doenl" Hij gaf haar zijn adres. Joen verdween hij in de duisternis. Ze keek hem na en toen zij zich spoedde naar haar armoedig huis. waar ellende en ruzie en hebzucht haar wachtten, maar ook een kind, een klein kindje, dat haar aarde en hemel en God zelve was. gloorde er in haar arme hart een vonkje hoop, dat alles, wat kapot geslagen en vertrapt lag, ook door eigen zwakheid en schuld, zich op zou rich ten, cn zich zou zetten tot nieuwen bloei. Door de duistere straten, 'die minder duis-. ter nu waren, doolde Hans Leemans voort, dien langen nacht nog vele uren. Om hem heen was de stilte der slapende stad, de stilte van gesloten huizen, va# er- laten straten en daarboven de hemel, die donker leek. En in die stilte kwamen an dere gedachten tot hem. Hij dacht aan Jeanne. Aan alles, wat er geweest was tusschen hem en haar. Aan alios, wat er nog was. Hij zag haar voor zich als jong. teer meisje en hij herinnerde zich, hoe ze eerlijk en toch sober loonde haar duidclijken voorkeur voor hem. stillen, gesloten jongen. Hij zag haar blozend, gelukkig gezichtje, toen hij haar sprak over zijn liefde en ook zag hij haar als zijn mooi bruidje in het glanzend wit. Hij weet de devote vroomheid op haar even ernstig gezichtje onder de zegeningen van den priester cn haar lieve, blauwe oogen, die dadelijk weer hem zoch ten en ze was zoo absoluut, zoo inet innige, volkomen overgave zijn vrouw ge worden, dat het hem nu nog ontroert De allereerste geluksdagen het was ge weest als ccn feest van sprankelende blij heid, de eerste jaren, ze telden slechts dagen vol zonneschijn en glans cn zij lachte cn speelde ze door- v (W ordr ypnmlffJl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 1