ST. EMILIOM bil 1.t. SM! Zn, ütr.str. 17 Tel. 14b Honig's Puddin: Per flesch f 1.60, per anker f 65.- I (Het besluit REGEER rNGS JUBILEUM. De Koninklijke familie naor den Haag. Men meldt ons uit Apeldoorn: H. M. dc Koningin cn M. K. H. Prinses Juliana rullen zich Zaterdag 25 Aug. van het Loo naar oen Haag begeven. De ontvangst der Koningin .e Amsterdam. Bij de ontvangst der Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September a.s. te 10 ure. den dag der huldiging, zal de gedachte nisrede aldaar worden uitgesproken door Dr. J. Th. de Visser. Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mevrouw Noordewiër Reddir.gius zal bij die gelegenheid do cantate zingen, Huldebetooging van het Hasgsche garnizoen. Bij garnizoensorder is thans ter kennis van het Haagsche garnizoen gebracht, dat de Ko ningin haar toestemming heeft gegeven voor een huldebetooging van het garnizoen voor H. M. op den 27sten dezer, nabij het landhuis der Koningin Den Ruygenhoek, onder Schevenin- gen. De troepen zullen staan onder het bevel van den gouverneur van de residentie. Bij het défilé zullen de niet-ingedeeld* officie ren van het garnizoen in dc nabijheid van de Koningin zijn opgesteld. De versiering van het Haag sche Palcis. Men schrijft ons uit den Haag Omtrent de versiering van het Koninklijk Pa leis aan het Noordeinde, die, naar men weet, door de Boskoepscho kweekers als huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar rcgeeringsjubüeum wordt aangebeden, we ren wij Woensdagmiddag in de gelegenheid het een en ander te vernemen, en, efgaende op het geen men ons mededeelde, giooven v ij wel tc mogen zeggen, dat deze versiering iets heel bij zonders zal worden. Onder de deskundige, leiding van den heer J. H. ven Straaten van Nes zal zij worden uitgevoerd. De gevel der eerste vci- dieping van het Paleis wordt met guirlandes ven buxus-groen in cmpire-stijl versierd, tei wijl van de pilasters zoogenaamde „vossestaerten" in dcnzelfden stijl zullen efhangon. In de bogen der beide zijgalerijen worden manden met bloei ende clematis opgehangen waaronder vazen ven 1,40 M. hocgte worden geplaatst. Deze vazen, die speciaal door Brouwer's oardeworkfobriek vervaardigd zijn. zullen worden gevuld met oranje azalea's cn andere sierplanten, w. o. Ja- pansche eschdooms. V<5ór de pilaren der colon nades zulien taxus-planten, die 4 414 M. hoog zijn, gezet worden. Men heeft, door een stelsel- metige snoeiing. verkregen, dat deze planten de vereischtc hoogte hebben bereikt en toch niet te breed zijn geworden. Een haag van buxus planten zal in de beide colonnades den witten achtergrond markeeren. Wat het front van het paleis betreft, ligt het in het voornemen daar eveneens toxusplanten te plaatsen. De zuilen van het balcon zullen docr luchtige guirlandes worden omslingerd. Op het bnlcon zélf worden witte bloembakken aangebracht, waarin bloe men cn buxusgroen worden gezet. Een viertal buxus-kogels zei aan de balcon-versiering een forscher cachet geven. Ook de beide schilder huisjes zullen op smaakvolle wijze in de ver siering worden betrokken. Een bijzonder fraai onderdeel von de versie ring zal worden gevormd door een „boardes van 1.25 M. breedte, die tegen de colonnades en het front van het Paleis zal worden aange bracht. Deze „boardes" wordt opgevuld met turfmolm en ean beide zijden omzoomd door kleine witte bloembakken met buxusgreen. In het turfmolm zullen verder talrijke blociendo planten worden geplaatst, die een beeld zullen yeven ven de Boskoopsche bloemencultuur. Kosten noch moeite zijn gespaard om hier een zeer bijzondere collectie bijeen te brengen. Maanden lang zijn in de koelhuizen van het Vriezevccm azaleo's, seringen cn rhododendrons beweord, teneinde door de lage temperatuur het uitbloeien tegen te houden. Eenige weken geleden zijn de planten in de vrije natuur ge bracht, met het resultaat, dat deze voorjaars gewassen thans in bloei komen cn aanstonds een belangrijk onderdeel zullen uitmaken van de ver siering vóór het Poleis. Ook het inwendige van het Paleis zo] worden versierd. Langs de hoofdtrap zullen guirlandes ven luchtig groen worden aangebracht, terwijl in do rozet boven dc hoofdtrap een groote mand met blauwe clematis komt te hangen. Vóór de pilaren der vestibules worden leurierboomen ge plaatst, terwijl een 24-tel door de Plateelbak kerij „Zuid-Hollondvervaardigde vazen met afsnijblocrrcn zullen worden gevuld. Ten slotte zal aan de achterzijde von het Paleis een een voudige groenversiering worden gemaakt. De bouw kunsttentoonstelling. Neer wij vernemen zal dc tentoonstelling van bouwkunst te 's-Gravenhsge der laatste 25 jaren, welke door het Ai ge mem Huldigingscomité zal worden gehouden in den Haagschen Kunstkring, Donderdag 25 Augustus a. s. tc 4 uur worden geopend door Mr. P. Drocgicevcr Fortuyn, oud wethouder van openbare werken. Dc viering te Zondvoort. Te Zondvoort zal de 25-jcrige Regcejing van H. M. dc Kcningin op 51 Augustus a. s. gevierd worden Het voorloopig programma luidt In dc voormiddagurenKoraalmuziek van den Watertoren. Aubade door de schoolkinderen. Tractntic von de schoolkinderen en uitreiking aan elk hunner van een herinneririgsbeker. Voetbalwedstrijd voor de jeugd on gecostu- meerde optocht Des nomiddags, vanaf 2 uurVolksspelen op het terrein, begrensd door de H.'crenslra.it, de Tramstraat,, den Tramweg E. S. M. en het ter rein van School D. Te ongeveer 5 uur p.m. uitreiken der prijzen. Des avonds op n^der aan te goven uur uitvoe ring van de verschillende Zsngvcraenigingen ter plaatse, afgewisseld door gymnastiekoefeningen, plastische standen, marmergroepen, enz., to geven door de Gymnastiekverecniging „Oefe ning Staalt Spieren." Tevens zal de Harmonicakapel haar kunnen tooncn. Hierna fakkeloptocht en tot slot vuurwerk. Bovendien zal een gevel wedstrijd worden uit geschreven. Feesten tc Naarden. In de Groots Kerk te Naarden, waar een groot deel der burgerij zich verzameld had, wer den gistermorgen met orgeltonen de feestelijk heden geopend. Dc fantasie van A. Hesse werd vierhendig door dc hec-rcn H. V. P. en V. P. Schoonderbeek uitgevoerd. De heer H. Mulder van Amsterdam zong „O Heer, die daar des Hemels tente spreidt" en „Gelukkig Vader land". Na een fluitsolo door H. V; P. Schoon derbeek zong de Naardcnsche zangvereeniging „Loof den Heer", E. Broms, dankbede en „Ne derland zal niet ondergaan" van J. A Boh- ringcr. Daorna beklom ds. F. W. Drijver den preek stoel tot het houden van een korte feestrede. Na op het bezielende van vaderlandsliefde gewezen te hebben, welke nimmer mag ont- earden in chauvinisme, in een afkeer tegen alles van wat over de grenzen komt, trad spr. in eer.e beschouwing over de Oranjevorsten en de verplichting die Nederlond tegenover dpzen heeft, aldus het Hbld. In het bijzonder hield spr. stil bij Prins Willem I, Prins Wil lem III, die Naarden aan de Franschen ont rukte en e«n man zou zijn geweest, die orde in het huidige Europa had kunnen brengen, en Prins WjlIemV, welke vaak verkeerd beoordeeld wordt, doch als de zondebok van zijn tijd b*- schouwd moet worden. De Oranjeliefde is thans niet zoo sterk meer als in sprekers jeugd, toen de Willemstraters Willem III ronddroegen. Spreker herinnerde zich nog hoa het voor hem en zijn makkers een onvergetelijke gebeurtenis was toen de Koning de petjes te rugwierp, die ze hem als hulde toegeworpen hadden. Zelfs Wijnkoop heeft onlangs in den Amsterdamschen raad gezegd een voorstander ven gezag te zijn mits van de revolutio naire orbeiders. Sprekers acht het in het be- iang der volkseenheid raadzamer het Koning schap als gezag te aanvaarden. Spreker smeekt Gods besten zegen af voor de Nederlandsche Koningin en draagt „Mijn schild ende betrou wen" voor, waarmede de menigte in het kerk gebouw instemt. Hedenmiddag was er optocht. Vonavond za! dc groote Kerktoren electrisch verlicht worden. Do post op 5 September. De directeur-generaal der P. cn T. maokt in de „St. ct." bekend, dot op 5 Sept. (bid en dankdog, in verband met het Regceringsjubi- l^um van de Koningin) de post-, telegraaf- en telefoonkantoren cn hulpkontoren, alsmede de post-, telegraaf- en telefoonstations van 9 uur v.m. tot I uur n.m. gesloten zullen zijn, met dien verstande, dot kantoren, welke te 8.50 uur v.m. openen, dien dag te 8 uur v.m. wor den opengesteld en dat hulpkantoren en sta tions, welke te 8.50 of 9 uur openen, zoo mogelijk, eveneens te 8 uur geopend rullen zijn. Van I uur n.m. of geldt, althans voer den telegraaf- en telefoondienst, voor alle kan toren en stations verder de gewone openstel ling als op werkdagen. Uitgezonderd van deze regeling zijn de kan toren Amsterdam, Rotterdam cn "s-Grnven- hage, welko voor den telegraaf, en telefoon dienst, benevens de post-, telegraaf- en tele foonkantoren Hoek van Hollend, IJmuiden en Vlissingen, welke voor don telegraafdienst door- loopend opengesteld blijven. De ureelcn van de locale Riikste'efoonnet- ten zuller. op 5 Sept. tusschen 9 uur v.m. en I uur n.m. geopend zijn els op Zon- cn feest dagen. Een standbeeld te Paramaribo. Blijkens mcdedceJing van het comité te Pa ramaribo voor oprichting van een standbeeld van de Koningin ter gelegenheid van hear zil veren regceringsjubüeum, zal dit standbeeld op 31 Aug. worden onthuld op het Gouvernemcnts- plein te Paramaribo. DE STAATSBEGROOTIXG VOOR 1924. De M-etsontwerpen near den Raed van State. Nacr wij vernemen zijn de wetsontwerpen be treffende do StaatsbegTooting voor het dienst jaar 1924 naar den Read van State verzonden. Het tekort. Naar het Vaderl. verneemt, bedraagt het te kort op de begrootir.g voor het volgende dienst jaar f 182,799,447.95. Het vermoedelijk tekort op do oudsrdams- verzekcring wordt bovendien begroot op on geveer 12 milliocn gulden. DE VLOOTWET. Actie von revolutionaire orga nisaties. Daartoe opgeroepen door het bestuur van het Nationaal Arbeids-Secretoriaat (N. A- S.) zijn bijeen geweest besturen van eenige lande lijke revolutionaire vercenigingen, met het doel te geroken tot de vorming van een comité van actie tegen de Vlootwet. Tot de samenstelling daarvan werd intussehen besloten, onder den naam van: Agitatie-Co mité tegen de Vlootwet en hoor gevolgen". Nog eenige andere revolutionaire vereenigingen zui len in den loop der week een definitieve be slissing nemen omtrent toetreding tot genoemd comité. Tot secrctoris werd benoemd da heer Th. J. Dissel. Besloten werd o.a. de vanwege het N. A. S. aangekondigde landelijke demonstratie tegen 23 September te Amsterdam gezamenlijk te doen plaats vinden, zoodat deze demonstratie er een wordt von het Agitotie-comiió tegen de Vloot wet en haar gevolgen. Do vergadering hield zich eveneens bezig met de ingetreden situatie in Duitschland en sprak als haar oordeel uit, dot de arbeidersklosse in ons lend zich op ernstige politieke gebeurte nissen in Duitschland zal hebben voor te be reiden. Terzake deze gebeurtenissen werden nog maatregelen getroffen, welke den ingetre den toestand alleszins wettigen. OFFICIERSEXAMEN HOOFDCURSUS TE KAMPEN. Officiersexnmen. Namen ven leerlingen van het oudste studie jaar von den Hoofdcursus, die sedert 1 Augus tus bezig zijn mot het afleggen von het officiers examen. Infanterie hier te lande: J. M. Diekman, Amsterdam; A. P- Duron, Am sterdam; P. J. M. Evers, den Haag; H. G. Hi- gens. Utrecht; F. J. M. van der Linden, Vlij men; G- D. van der Gol, Nijmegen; E. L. Voor vinden, Rotterdam. Infanterie Indië: P von Bcveren, Domburg; C. A. Celosse, Me- nodo (N.I.); F. Duursmc, Kampen; L. R. ven der Eist, Schoten; G. H. Goitmons, Velp; G. G M. Kerkkamp, Soest; J. Lonkkomp, den Haag; P. H. von der Meer, Den Haag; W. J. L Moet, den Haag; J. H. M. U. L. E. Ohl, Simping Lawong ORIGINEELE zeer aan te bevelen |3ordeaux, géwas 1917 (N.I.); J. C. Pels, Amsterdam; H. Sjoers, Wog- num; J. Traas, Kruiningen; C. J. Vink, Utrecht; G. A. Visscher, Utrecht; A. F. M. Visser, Groes- beck. Administratie hier te londe: L. A. van Baarsel, Harderwijk; H. W. A. Ie Clercq, Nijmegen; W. Jansen, Arnhem; T. A. Nieuwlond, Utrecht. Adminstratie Indië: H. H. van Dü'men KrumpHman, Amsterdam; J. R. Hardebol, Utrecht; H. J. M. dc Kcyser, Roozendaal. Alle cancideten zijn geslaagd. „DE HAAGSCHE POST'. Geen dagblad. Volgens een bericht van Het Volk zouden er geruchten loopen, dat de heer Van Oss, direc teur-hoofdredacteur van „De Haagsche Post", ernstige plannen had, een nieuw dagblad te stichten. Bij informatie is het der Nieuwe Ort. echter gebleken, dat dergelijke plannen bij don heer Von Oss niet bestaan. RADIONIEUWS. - Een belangrijke rinding op het gebied von de draodlooze telefonie. De directie van de N. V. Nederlandsche Ra dio-Industrie in Den Haag is den loatsten tijd, in samenwerking met leden van de omroep- commissie der Nederlandsche Vereeniging voor Radio-Tcltfgrafio doende geweest met proeven tot vereenvoudiging van don omroep. Wot on der „omroep" wordt verstaan is oan de beoe fenaars von de draodlooze telegrafie en tele fonie zeker wel bekend. Het zijn de op gezette tijden door middel van draadloore telefonie „vcrspieide" draadlooze concerten, mededee- Ungen enz., die door de Nederlandsche vereeni ging met medewerking van vocelisten, instru mentalisten cn sprekers worden uitgezonden. Op deze uitzending nu hebben de proeven hier boven bedoeld meer in het bijzonder betrek king gehad, aldus de N. R. Ct. Het wes tct nu toe steeds noodzakelijk, dat de executanten van muziek, de sp:ekers enz., die voor de hoor ders von den omroep optraden hun muziek, esp. voordiachl in het gebouw van de Radio- Induslrio zelve voor dc met der. zender ver bonden microfoon ten beste gaven. De proeven vanU w maaltijd zij steeds een Hopig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als de fijnste. waren erop gericht dit overbodig te maken en een middel te vincen, dat het mogelijk zou maken den zender te vetbinden met een wille keurig teieioonnummer in de stad, zoodat het voor de mus'cj of sprekers en in het algemeen voor allen, die den voike door middel van den omroep het een of sndej kond zouden willen deen, niet meer noodzckelijk zou zijn zich naar het gebouw van de Radic-Industric te begeven. Het was hierbij natuurlijk niet zoozeer erom te doen de gemakzucht van die dames of hee- ren, musici of spiekers, te bevredigen als wel om de oplossing te vinder, van een technisch piobleem, det voor da ontwikkeling van de re- dio-telefonie van bijicndere beteekenis is. Dit nu is aan den heer Idzcrcic, den directeur van de Radio-Industrie m zijn medewerkers van den omroep der Nederlendsche vereeniging ge lukt Maandagavond zijn er met hun systeem proe. ven genomer., die tct, zeer bevredigende resul taten hebben geleid. Reeds werd door de Ne derlandsche vereeniging van verschillende zij den in den lande mededeeling ontvangen, dat de uitgezonden berichten cn mcdedcelingen goed opgenomen en duidelijk versteonbear v/aren. Bij de proef werd gebruik gemaakt van de telefonie, in de woning van Ir. Idzerdn. die op cc. 3 K.M. ofstands (hemelsbreed) van het labo- ntórium der Rodic-Industrie (wear els gewoon lijk de zender was geplnotst) is gelegen. De verbinding met het laboratorium liep over de twee .iutomoti9che telefooncentrales Schevenin- gen en Mornix en ca. 8>4 K.M. ondergrond- schcn telefoonkabel. Ven de directie der Ge meente-telefoon wus mcdèwcrking verkregen opdat rie verbinding, die ongeveer twee uur gehandhaafd moest blijven, niet ontijdig zou verbroken of tijdelijk uitgeschakeld worden. Donk zij deze proeven is men dus thans zoover, dot een spreker, die voor dén omroep van de Nederlandsche Vereeniging optreedt, thuis kan blijven zittén en slechts de mét het zendsto- tlon van do radio-industrie verbóndén en op den zender van dit stotion doorgeschakelde telefoon van den haak'behoeft té nemen om in contact te komen met zijn hoorders. Aan de telefoon behoeft daartoe geen enkele techni sche wijziging of toevoeging aangebracht te worden. Dit berekent ook, dat het in den ver volge mogelijk zal zijn door middel van de gewono tclelocn een verbinding tusschen het zendstotion en een concert- of lezingzaal tot stand te brengen en zoodoende de hoorders van den omioep in staat te stclien de muziek of de voordracht, welke in die zaal gehouden wordt, te volgen. Sommige lezers zullen wellicht de opmerking maken, dat zooiets in het buiten land reeds bestaat en dat er o.e. te Londen ge legenheid is opera-opvoeringen e.d. langs draadloozen weg te volgen. Dit is gedeeltelijk juist. Echter is hiervoor niet alleen een afzon derlijke kabel verbinding tusschen de opera e.d. en het zendstation noodzakelijk, maar bovendien ook een afzonderlijke versterkingsinrichting onder het tooneel waarop de uitvoering plaats heeft, hetgeen beteekent, dat men dus bij het Engelsche systeem lang niet vrij is de hoor ders van den omroep op ieder willekeurig oogenblik ieder willekeurig concert of iedere voordracht te laten volgen. En de vinding van de heer Idzerdo-Omroepcommissia heeft nu juist op het Engelsohe stelsel voor, dat zij dit wél mogelijk mankt en zonder verbindingskabel of versterkingsinrichting. Ongetwijfeld is zij dan ook als een belangrijk resultaat von Nederlondseh vernuft te beschou wen, waardoor de Nederlandsche rodio-technick haar goeden naam bevestigt. Technische bijzonderheden over den aard der vinding moeten, om begrijpelijke redenen, voorshands verzwegen worden, zoodat wij met dere korte vermelding van het voor de radio telefonie belangrijke feit volstaan. DE OOGST. In het Oosten. Men schrijft aan het Hbld. van de Oostelijke zandgronden Zelden is het meaien en oogsten van de rog ge, het broodkoren onzer Oostelijke zandgron den, zoo goed en zoo snel verloopen als dit jaar. Met geringe moeite werden do gemaaido gerven droog voor den oogst en ook h<-t maaien verliep onder vrij gunstige weersgesteldheid. Toch was het meoicn op heel wat akkers geen gemakkelijk werk. Door de geweldige stort buien van voorgaande weken lagen heel wat hnlrr.cn plat op den grond, waar doorheen het onkruid welig tierde. Op deze velden zal de oogst dan ook wel tegenvallen. Maar voor 't overige overtreffen èn stroo èn zaadopbrengst dn verwachtingen. Vooral de halmen hebben een buitengewone lengte en stevigheid. Ook de oogst van haver en gerst is in vollen gang. Deze gewassen leveren algemeen een flink beschct. Vee) minder gunstig is da opbrengst der oardeppelen. Vooral de latere soorten vallen zeor tegen. Ook het zoogenaamde „door groeien" der knollen komt reeds op onderschei den akkers voor. De booncnoogst kan wel grootendeels als mislukt woidcn beschouwd. In heel gunstige gevallen begint dit gewas t» bloeien, terwijl nog heel wat bconervelden ©en sober product vertoonen. Dc wei- en hooilanden zien er weer prachtig u>. Het tweede gewas der hooilanden geeft zeer zeker een goeden oogst. En de weilanden bicden algemeen een overvloed van voedsel aan het vee. Dit verkeert dan ook in uitstekende positie en stijgt met acn dag in prijs. De moestuinen leveren over het algemeen een treurig bééld. Aan de verschillende tafel- groenten is groote Dchoefte en de aanvoer van elders is in deze streken ook al zeer gering, terwijl het aangevoerde van zeer inferieure kwaliteit is. De fruitoogst zal zeer tegenvallen, te meer, omdat de halfrijpe vruchten in groote mossa's ai vallen TEGEN VERLENGTNG VAN DEN WERKTIJD. Het bestuuT der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland deelt ons mede: Naar men weet, is voor eenigen tijd terug uitbesteed het verbreeden van het gedeelte van den Haarlemmerweg vanaf de gemeente Half weg tot aan Amsterdam. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dit werk onder zoodanige be palingen te doen uitvoeren, dot het mogelijk werd, dat ook een groot aantal Amsterdamsche grondwerkers, waarvan er honderden werkeloos rondloopen en geheel of gedeeltelijk ten laste komen van werkloozenkossen, crisis-commissies e. d-, daarbij te werk konden worden gesteld. Dit is echter om tot dusver nog niet opge helderde reden afgesprongen. Doch hoe dan ook, met de uitvoering van het werk is begon nen. Er werken in hoofdzaak arbeiders uit SÜedrccht, die in keeten en arken zijn onder gebracht en evenals bij het zeer belongrijke werk, het leggen van een ringbaan om Am sterdam, waarbij een groot aantal Amsterdam sche arbeiders had kunnen worden geplaatst, staan laatstgenoemde ook te Halfweg er naast. In tegenstelling daarmede, laat de aannemer van bedoelde verbrecdingswerken thans TO uur por dag werken. Daarover is nu door het be stuur der Landelijke Federatie van Bouwvakar- ders aan den Minister van Waterstoet, woar- onder bedoeld werk ressorteert, alsmede aan den Minister van Arbeid, belast met de uitvoering van de Arbeidswet, een telegram verzonden, waarin van het overtre den von den aroeidstijd wordt meWing ge maakt en gevraagd wordt maatregelen te tref fen, teneinde deze overtreding in het belang der wérkloozen tegen te gaan. Afgewacht dient tc worden, wat beide hier- voren genoemde regeeringspersonen in dezen van pion zijn te doen. DE MOORD OP DEN SEINWACHTEEL Op het goede spoor? Namens den Officier van Justitie te Dordrecht verzoekt de commissaris von politie te Gorin- chem bekend gemaakt te worden met da woon- en verblijfplaats van een marktkoopman, die zich op de weekmarkt van Maandag 23 Juli j.l. des morgens tusschen 10 en 12 uur, met eon kraam aldaar op de markt bevond, nabij en oan de zijde van het postkantoor. Die koopman ver kocht messen, mondharmonica's en dergelijke artikelen. Hij zou in die uren aan een spoorweg- oibeider, die een uniformpet droeg, een knip mes hebben verkocht voor 50 cents. Dit mes hod een bruin heft, oon beide zeiden een koper steunplaatje. Het merk van het mes was „Ga rantie Solingen", welke woorden in het dikke einde zijn gegrift. Het signalement von den koopman is: flink, gezet, 40 o 50 jaar, droeg zwort-vilten hoed. Vermoedelijk wos hij in gezelschap van een jongen von ongeveer 18 jaar. Dit verzoek om opsporing stent in vei bond met den moord op den seinwachter te Giesen— Nicuwkerk, verneemt de Tel. Het mes, dot op bedoelden detum (dus 8 dagen vóói den moord) door den verslagene in 't bijzijn von zijn vjouw gekocht is, werd bij den vermocdelijken doder van den moord bij de arrestatie in zijn bezit ge- venden. De verkooper van het mes zal nu ivo ten verkloren of hij ol dan niet een sc^ mes verkocht heeft MOORDAANSLAG. Een 17-jorige jongen schiet op rijn vader. Bij een twist ten huize van zijn vader to Prir.- senhege loste Woensdag de 17-jarige J. eenige revolverschoten op zijn vader. Het slachtoffer bekwam een schotwond in de borst cn een in dc heup doch werd niet levensgevaarlijk ge wond. De dader werd door de marechaussee I. verzekerde bewaring gebracht. AUTOBANDIETEN. Een brutaal stukje. Een veekoopman uit Oldcr.zcol was Dinsdag te Rotterdam op dc veemarkt geweest. Des avonds wilde hij, den Isatstcn trein gemist heb bend, per outo naor z'n woonplaats teiugkce- ren. Hij onderhandelde in de binnensted mot een z.g. snorder, die wel ooren hod noor het plan. Mar. ging dan ook op weg. Behalve den chaul- feur bevonden zich nog twee andere personen In het voertuig, vertelt de Msb. Tijdens dor. rit schijnt bij het drietal do gedachte opgeko men te zijn, dat ze hier wel een goeden slag zouden kunnen slaan. Instede ven dc RoscsUact door te gaan reden ze den Dordtschen Strunl- weg op. Onder IJssclmondc stopten ze en één hunner duwde den koopman 'n stuk ijzer ond.T den neus, met de bedreiging, hem neer te zul len slaan, zoodra hij een kik gaf. Dc ander ont stal hem toen zijn portefeuille met 1800 en 20.000 Mark en duwde hem daarna uit den cuto. De chauffeur zetten zijn motor oon en het drietal liet hun slochtoffer alleen op den eenza men weg achter. Toen de pobtic met de b grooving in kennis wns gebracht, werden onmiddelijk in samenwer king met de rijksveldwachter van Barendiecht en Hendrik-Ido-Ambacht op het eiland onder zoekingen gedoan. Ten slotte is de Rctteidcm- sche politie er in geslaagd, te Rc-tterdam twee der bondieten te arrestcercn, n.l. den chauffeur J. den O. en diens neef M. G. den O. De ver blijfplaats van den derde, een zekeren H- v. B. heeft men nog niet kunnen uitvinden. Ook het geld is zoek. Op de plaats waar de beioovjng is geschied, werd toen de politie op aanwijzing van den koopman er een onderzoek insLeide, nog een biljet van ICO mark gevonden. De twee aangehoudenen zijn ter beschikking- ven de Dordtschc Rechtbank gesteld en gevan kelijk daarheen overgebracht. DE RAMP TE SAINT SAUVEUR. -Een bestuurslid ven de Reis- verccr.jging V near Loiudes vertrokken. Omtrent de outo-ramp nabij St. Souveur ken nog worden medegedeeld, dat de heer le Fcvre lid van het dagelijksch bestuur der Nederland sche Reisvereeniging, gister ochtend met een eontal familieleden der slachtoffers naar Lour- des is vertrokken. Verschillende families stel len er namelijk prijs op, dat het stoffelijk overschot van hun op zoo treurige wijze om het leven gekomen verwanten naar Nederland wordt overgebracht. Daartoe zullen dan ook to Lourdcs de noodige stappen werden gedaan. Voorts kwam heden ochtend bij het Centraal bureau der Nederlandsche Rcisvereeriging een telegram in van mr. von der Flier, den voorzit ter van het Hoofdbestuur, meldende dat deze gisteren uit Zwitserland naar Lourdes was af gereisd. De heer le Ffcvre en de zijnen kun nen Vrijdag a.s. ter plaatse hunner bestemming zijn. De voorzitter van het Centraal bureau, de heer A. Pieters, blijft hier te lande met het oog op de vele regelingen,' die nog te ireffen zijn. Deze war. vlak voor het onheil uit Parijs teruggekeerd, waar hij een gezelschap van 550 reizigers had rondgeleid. Nog geheel veri moeid van dezen insponnenden arbeid ontving hij vlak na zijn aankomst hier te lsnde de tij ding van de ramp, die hem nacht en dag aon het werk zette ten einde de verschillende fa milieleden in te lichten en alle noodige maat- i egden te nemen. Voortdurend worden nog te legrammen gewisseld met bloedverwanten cn autoriteiten ter nadere regeling van de ter acrdebestcld. Talrijk zijn de blijken van deelneming, die hpt Centraal bureau reeds mocht ontvangen. Onder de ingekomen brieven en telegrammen bevinden zich sympathie-betuigingen van de Nederlandsche Arbeiders-Reisvcreeniging cn von de Amsterdamsche Reisclub. Een der leden d-'ed het aanbod een bijdrage voor het red dingswerk te schenken. Een verhaal van den lieer Kuypcrs. Een Havas-telcgrom meldt neg, dot de eenige overlevende, de heer Kuypers, nog zeer zwok is, hoewel buiten gevaar. Von het ongeluk heeft hij verteld, dat het hem, no hun terug keer uit Govorn'c, op de plek van het cngcluk geschenen hod, dat de chauffeur niet langer meester was van het stuur. Hij hoorde nog het doffe geluid van de borstwering langs de kloof, die doorbroken werd en toen voelde hij zich val len, terwijl van alle konten kreten van schrik weerklonken. Half bedwelmd, bevond hij zich plotseling midden in den diepen stroom en be gon instinctief te zwemmen. Hij had zooveel pijn, dat hij geloofde docdelijk gewond te zijn, maar hij wist toch een rotsblok te bereiken en daar met moeite op te kla'uteren. Teen begon hij om hulp te roepen, maar al gauw viel hij in onmacht Weer bijgekomen, begreep hij ge red te zijn, maar hij '.vos te moe cn te versla gen, ofn voor den-nacht opgehaald te kunnen worden. Met inspanning ven alle krachten wist hij zich aan de rots vast te klemmen, tot hij eindelijk bevrijd werd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1923 | | pagina 2